Αποστολέας Θέμα: ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ  (Αναγνώστηκε 4075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
http://govmeter.wegov.gr/

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=8430913

(αναδημοσίευση από την εφημερίδα το Έθνος )

Μια ιστοσελίδα «εργαλείο» διαφάνειας.

Ελέγχουν ηλεκτρονικά τις προεκλογικές δεσμεύσεις
Παράλληλα με την ηλεκτρονική διαβούλευση στον χώρο του Ιντερνετ, μία ομάδα πολιτών που δραστηριοποιούνται στον τομέα των νέων τεχνολογιών δημιούργησαν ένα «εργαλείο» ελέγχου των προεκλογικών δεσμεύσεων του ΠΑΣΟΚ.
Επικοινωνώντας μέσω της εφαρμογής Twitter κατασκεύασαν μία ιστοσελίδα που «παρακολουθεί» την εξέλιξη του κυβερνητικού έργου. Μέσα σε λίγες ημέρες δημιούργησαν το www.wegov.gr ή αλλιώς govmeter.
«Υποστηρίζουμε με πάθος τις αρχές της διαφάνειας και του δημόσιου ελέγχου», εξηγεί η κ. Σώτω Μητρόγλου, μέλος της ομάδας του govmeter, η οποία δραστηριοποιείται επαγγελματικά στον τομέα της επικοινωνίας και της διαφήμισης.
«Το govmeter δημιουργήθηκε για να παρακολουθήσει τη συνέπεια της κυβέρνησης όσον αφορά την υλοποίηση των δεσμεύσεών της για τις πρώτες 100 ημέρες της διακυβέρνησης. Από το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ εντοπίσαμε 67 υποσχέσεις, των οποίων παρακολουθούμε την υλοποίησή τους», αναφέρει στο «Εθνος» η κ. Σ. Μητρόγλου.
Στο govmeter συμμετέχει και ο τεχνολόγος γραφικών τεχνών Στέφανος Παπανώτας, ο οποίος σημειώνει ότι έχουν καταμετρηθεί από το προεκλογικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ όλες οι προεκλογικές δεσμεύσεις του. «Μετά τον έλεγχο των 100 πρώτων ημερών θα ακολουθήσει η διαδικασία παρακολούθησης και ελέγχου του συνόλου της κυβερνητικής θητείας», επισημαίνει.
ΝΙΚΟΣ Β. ΤΣΙΤΣΑΣ
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Πολύ καλή κίνηση το site αυτό.
Χωρίς να θέλω να φανώ απαισιόδοξος, νομίζω ότι στο τέλος των περίφημων "100 ημερών" το ποσοστό στη στήλη "Υλοποιήθηκε" θα είναι γελοίο...  ::)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Για να δούμε Θέμο....Είναι πολλά τα λεφτά λέμε!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Γι'  αυτό ήταν στενοχωρημένος ο Παγκάλο  και του  κόπηκε η όρεξη ; Επειδή παρακολουθούν το έργο του ;
Ή μήπως ο Τζώρτζ θα περιορίσει  τα ταξίδια του και θα ασχοληθεί με τα καθ'  ημάς ;
 ΥΓ.  Μήπως κανείς από το φόρουμ  κατέθεσε βιογραφικό για ΓΓ ; Τον ενημέρωσε κανείς πώς αξιολογήθηκε και γιατί ;
 Μόλις άκουσα πως ο κυβερνητικός εκπρόσωπος παραδέχτηκε ότι έγιναν ΓΓ και άτομα που δεν είχαν υποβάλλει τις εν λόγω αιτήσεις .
 Μήπως δουλευόμαστε και δεν το πήραμε χαμπάρι ;

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
ΧαχαΧαχα Ιπέα! Την σελίδα την έβαλα επειδή γνωρίζω ένα από τα άτομα που συντελούν στο όλο αυτό εγχείρημα και τρέχει για θέματα που θα ήταν καλό να τρέχουν και άλλοι πολίτες. Βεβαίως τέτοιες κινήσεις, ιδιαίτερα όταν γίνονται από λίγους, δεν πρόκειται να αλλάξουν το σκηνικό αυτού του τόπου, που είναι σάπιο.
Να μου πεις έαν γίνουν από πολλούς έχει να αλλάξει κάτι ? Είμαι από τους ανθρώπους που συμερίζομαι την άποψη, θέλει νεκροί χιλιάδες...θέλει και οι ζωντανοί να δίνουν το αίμα τους.
Ούτε δουλευόμαστε, αλλά ούτε και μας δουλεύουν, απλά μάλλον μέχρι η πείνα ή οποιοδήποτε άλλο κακό να μας χτυπήσει τη πόρτα, καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια.
Τότε λοιπόν, είτε γίνεσαι οσιομάρτυρας και ψοφάς χωρίς να πολεμήσεις- απεχθανόμενος την βία ή γίνεσαι μαφιόζος και αναστένεσαι. Τι λες και εσύ ?

Είναι όπως και να έχει μία κίνηση, που βοηθάει κάποιον να παρακολουθεί πιο εύκολα το έργο της κυβέρνησης, για το χρονικό διάστημα που ορίζεται.
Βεβαίως, άσχετα με το ότι είπες εσύ, το οποίο είναι σωστότατο, μιας και όταν όλοι οι μισθοί κατέβαιναν, οι μισθοί των βουλευτών διπλασιάζονταν και σου δίνω δίκιο σε όσα λες, σε εμένα και μόνο φτάνει, ότι η Ελλάδα χρωστάει τα μαλλιά της κεφαλής της, είναι καταχρεωμένη και τα φράγκα δεν κατεβαίνουν από τον ουρανό. Οπότε είτε κάνει έργα η κυβέρνηση, είτε δεν κάνει, όσοι έχουν φράγκα θα ζήσουν και όσοι δεν έχουν θα φυτοζωήσουν. Αλλά από το να μην γίνεται τίποτα, καλό είναι να γίνεται κάτι και αυτό το κάτι να είναι θετικό έστω για όσους καταφέρουν να επιζήσουν. 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Φίλε Χόλη , πολύ καλά έκανες και το ανέβασες . Κάθε προσπάθεια πίεσης και διαφάνειας προς την εκάστοτε κυβέρνηση θα πρέπει να στηρίζεται και να βρίσκει αρωγούς και συμπαραστάτες . Μόνο που είμαι εκ φύσεως
 δύσπιστος - καθ΄ ότι ήμουνα νιος και γέρασα - και κουράστηκα να ακούω τις καλές προθέσεις των πολιτικών.
 Θεωρώ δηλαδή ότι δεν ιδρώνει το αυτί τους με τίποτα . Πάντως ένα θετικό βήμα σίγουρα θα μας πάει λίγο πιο μπροστά και αυτό έγινε με την αποπομπή ενός από τους νέους ΓΓ. Είθε να ακολουθήσουν και άλλα . Θα είναι για το καλό όλων και επιτέλους να μπει και ένα φρένο στις ιδιοτέλειες ορισμένων τρωκτικών.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Σιγά το χρέος, Χόλυ!!! Αν τα βάλεις κάτω δεν χρωστάμε παρά 60.000 ευρουλάκια ο καθένας, είτε γέρος, είτε νέος, είτε παιδί, είτε νεογέννητο!

Αν σκεφτείς ότι το μέσο μηνιαίο εισόδημα είναι 2.000 ευρώ, θα χρειαστεί να δουλεύουμε μόνο 3 χρονάκια χωρίς αποδοχές, σκλάβοι δηλ, για να μηδενιστεί το χρέος και μετά θα είμαστε freeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!

Καλύτερα τρία χρόνια σκλάβος ανθεκτικός
παρά νάσαι σαράντα μικροπολιτικός.....

Μάλιστα για να μειωθεί το κατακεφαλήν χρέος θα πρότεινα, μια που ψηφίζεται και το νομοσχέδιο περί ιθαγένειας, να βγάλουμε αγγελία στο διαδύκτιο και να προσφέρουμε την Ελληνική υπηκοότητα στην διεθνή αγορά με το ευτελές αντίτιμο των 60.000 Ε. Ε... δεν νομίζω ότι είναι και κανένα σπουδαίο ποσόν εάν σκεφτεί κανείς την ιστορικότητα που κουβαλάει το όνομα "Έλληνας"!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αν σκεφτείς ότι το μέσο μηνιαίο εισόδημα είναι 2.000 ευρώ

Είναι όντως τόσο? Σα πολύ υψηλό μου ακούγεται για «μέσο». Πιστεύω ότι ούτε «μικτό» δεν αγγίζει αυτό το ποσό! Αν έχεις κάποια επίσημη πηγή που το αναφέρει, κάνε ένα κόπο και πόσταρέ την σε παρακαλώ….

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Το ανέφερε εν πάσει επισημότητα και καθ' όλη τη τάξη ο κ Παπουτσής στην Βουλή των Ελλήνων!!! Δεν το άκουσες? Που ζεις?

Αν νομίζεις ότι είναι περισσότερο τόσο το καλύτερο. Λιγότερα χρόνια σκλαβιάς!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Ε... δεν νομίζω ότι είναι και κανένα σπουδαίο ποσόν εάν σκεφτεί κανείς την ιστορικότητα που κουβαλάει το όνομα "Έλληνας"!!!

Αυτο μας μαρανε... και εκει εχουμε κολλησει. Στο ενδοξο (αρχαιο) παρελθον μας.
Ενω οι αλλοι λαοι εχουν κατι να υπερηφανευονται και στην μ.Χ. εποχη, εμεις περιμενουμε απο την π.Χ. ιστορια να μας ξελασπωσει.
Γι αυτο εχουμε βουλιαξει στον ιδιο μας το βουρκο (για να μην πω κατι αλλο).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/05, 23:22
από porky
2 Απαντήσεις
4800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/05, 13:42
από def22
1 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 15:27
από Fretwork
9 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/08, 14:29
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
2426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 19:28
από St3ven
0 Απαντήσεις
2417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/09, 17:46
από Δημήτρης (Gear)
3 Απαντήσεις
3560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 12:49
από Mps88
0 Απαντήσεις
2332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/11, 14:09
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 20:21
από Unknown Artist
1 Απαντήσεις
36443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/18, 11:53
από mister spok