Αποστολέας Θέμα: Νίκος Παπάζογλου-Μάγισσα σελήνη  (Αναγνώστηκε 4058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Μετά από 10 χρόνια κυκλοφόρησε νεα δουλειά.Άκουσα 3-4 κομμάτια στα γρήγορα.Δυστυχώς θα έλεγα ότι δεν ανταποκρίνονται  στην ιστορία του Νικόλα.Εντελώς κοινότυπα σε στίχο και ενορχήστρωση.Ελπίζω και εύχομαι να κάνω λάθος...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Νίκος Παπάζογλου-Μάγισσα σελήνη
« Απάντηση #1 στις: 18/12/05, 00:37 »
Για ετοιμασου για κοπια εσυ.... ;D

Εγω εχω ακουσει ενα τραγουδι (ως soundtrack της ταινιας "Η Νοσταλγος") και μου φανηκε εξαιρετικο. Για τα υπολοιπα επιφυλασομαι...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Νίκος Παπάζογλου-Μάγισσα σελήνη
« Απάντηση #2 στις: 18/12/05, 01:42 »
πρώτες εντυπώσεις από την πρώτη ακρόαση...... στο γνωστό αγαπημένο δρόμο το άλμπουμ, με πολύ καλούς στίχους και με δυό τρεις πολυ δυνατές στιγμές αλλά και με μια υποψία ίσως, ότι η φωνή του έβγαινε κουρασμένα, με ζόρι, δύσθυμα. Ισως να ειναι απλή αίσθηση, αλλά και να ισχύει, εγώ προσωπικά και ειδικά για τον Παπάζογλου, μπορώ να το ερμηνεύσω και ως κατάθεση διαφορετικότητας

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Νίκος Παπάζογλου-Μάγισσα σελήνη
« Απάντηση #3 στις: 18/12/05, 09:34 »
Είχα αρχίσει να πιστεύω πως μόνο εγώ πήρα χαμπάρι πως έβγαλε δίσκο.
Κλασσικός Παπάζογλου θα λεγα, δε μπορώ να πω πως με ενθουσίασε ιδιαίτερα αλλά μ άρεσε.
Και μένα η φωνή του μου φάνηκε κουρασμένη αλλά οι αξίες μένουν πάντα αναλοίωτες.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Νίκος Παπάζογλου. -«Μά'ισσα Σελήνη»
« Απάντηση #4 στις: 05/01/06, 23:13 »
Σαράντα χρόνια μουσικός, εκατοντάδες συναυλίες, χιλιάδες φανατικοί φίλοι, αξιόλογοι καλλιτέχνες που έχουν αναδειχθεί από τον ίδιο -Σωκράτης Μάλαμας, Ορφέας Περίδης, Θανάσης Παπακωνσταντίνου, οι Μικρές Περιπλανήσεις- κι όλοι όλοι έξι δίσκοι στο ενεργητικό του, αυτός είναι ο Νίκος Παπάζογλου.

Από τον Απρίλιο του ΄95 με το «Όταν κινδυνεύεις παίξε την πουρούδα» είχε να βγάλει δίσκο ο Θεσσαλονικιός μουσικός, που επιστρέφει στην δισκογραφία με δεκαπέντε ολοκαίνουργια τραγούδια, τα έντεκα από αυτά σε μουσική δική του και στίχους των Πηγής Δεμετζοπούλου, Στέλλας Χελάντερ, Μαρίνας Αρμεύτη, Μιχάλη Πασιαρδή, Δημήτρη Καστερά και Πολυξένης Βελένη. Από ένα τραγούδι γράφουν οι Δημήτρης Μπαμπαούς, Γιώτα Δρακιά και Γιώργος Βατουσιάδης, ενώ σε ένα κοινό συνυπογράφουν οι Φίλιππος Πλακιάς και Κυριακή Μπειόγλου. «Μά'ισσα Σελήνη» λοιπόν λέγεται το άλμπουμ, που ηχογραφήθηκε στο στούντιο Αγροτικόν, μέσα σε μια ατμόσφαιρα που όπως λέει ο ίδιος είχε να ζήσει από τον καιρό του δίσκου του «Εκδίκηση της γυφτιάς» του 1978 με τους Ρασούλη, Ξυδάκη και Σαββόπουλο.

Σε πείσμα των καιρών που οι γρήγοροι ρυθμοί της βιομηχανοποιημένης δισκογραφίας επιβάλλουν σε όλους τους καλλιτέχνες -είτε έχουν κάτι να πουν είτε όχι- να βγάζουν δίσκους, ο Παπάζογλου προτίμησε να μείνει μακριά της γιατί δεν ένοιωθε έτοιμος. Προτίμησε να εκφράζεται μέσα από τις συναυλίες του μόνο με παλιά του τραγούδια. Αφού ταξίδεψε σε πόλεις νότιες και βορινές, δυτικές και ανατολικές, μάζεψε τα στιχάκια που του άρεσαν, μαστόρεψε τις μουσικές του σαν παλιός τεχνίτης που είναι και έφτιαξε τα νέα του τραγούδια με φροντίδα και αγάπη, έτσι όπως ακριβώς αρμόζει σε ένα μουσικό του επιπέδου του. Βάλτε την «Μά'ισσα Σελήνη» στο CD player σας -και όσοι θέλετε και στα πλατό σας γιατί κυκλοφορεί και σε περιορισμένο συλλεκτικό βινύλιο- και αφήστε την να σας ταξιδέψει σε ουρανούς και πελάγη.

Αποσυνδεδεμένος Maria_Adouaneta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!
    • Προφίλ
Απ: Νίκος Παπάζογλου-Μάγισσα σελήνη
« Απάντηση #5 στις: 12/01/06, 14:10 »
Είναι μερικοί άνθρωποι που ότι κι αν κανουν είναι πάντα εκει ψηλα και δεν αλάζει αυτό..Παραυτα ουτε εμενα μου αρεσε ιδιαιτερα..Το βρηκα αρκετα μονοτονο στο γνωστο υφος πάντα ..Ισως να ναι που ναι αρχη ακομα αν και για να μην παραμυθιαζομαι μπαα δε με τραβαει..Έχει κάτι μέτριο κι αυτο με στεναχωρει..Οσο για τη φωνη, ναι είναι κάπως ζορισμενη αλλα αυτο δε με χαλαει , ο Νικολακης πλησιαζει τα 55 κι ασχετα κι απο αυτο η εκφραση ειναι που εχει σημασια..Ε καλα μην τα θελουμε κι ολα δικα μας..Χαρηκα πάντως που εμφανιστηκε και παλι, έστω και με κατι μετριο...Δε βοηθανε κι οι εποχες μωρε...
Η ανάσα σου ήτανε η πρώτη μου πατρίδα ...

Αποσυνδεδεμένος kefalonitis 7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • ...μά γιατί τό τραγούδι νά'ναι λυπητερό...
    • Προφίλ
Απ: Νίκος Παπάζογλου-Μάγισσα σελήνη
« Απάντηση #6 στις: 28/01/06, 13:28 »
Είναι ένας κλασικός Παπάζογλου!
Όσοι περίμεναν να ακούσουν κάτι καινούργιο τύπου ''Εκδίκηση της Γυφτιάς'' ή ''Χαράτσι'' θα απογοητευτούν, όσοι όμως περίμεναν να ακούσουν έναν κλασικό Παπάζογλου τότε η ''Μά'ισσα σελήνη'' θα τους ανταμοίψει!!!

Ξεχορίζουν τα τραγούδια ''Στιγμές'', ''Μ' ένα γεια'', ''Μά'ισσα σελήνη'' κ.α.

Καλή ακρόαση!!!!
Να φοβάσαι την οργή των υπομονετικών ανθρώπων!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 02:33
από gkou
5 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/05, 23:56
από geni
8 Απαντήσεις
3208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/06, 15:17
από denisgiann
0 Απαντήσεις
1244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/06, 10:59
από Ierifili
4 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/09, 19:19
από edgar_jp ♫
2 Απαντήσεις
2194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/09, 18:44
από Panos the Greek
23 Απαντήσεις
5953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:14
από Guitarholic_punk
2 Απαντήσεις
1877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/13, 20:18
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/14, 00:46
από RedWhite83
2 Απαντήσεις
205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/24, 10:31
από BitCollector