Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 453056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2300 στις: 03/11/11, 20:57 »
Βλεπω δεν ειμαι ο μονος που "επιασε" τις αλλαγες στις ενοπλες δυναμεις...  ;)

E βεβαια...πανω απο 50 ατομα αλλαξαν θεσεις και αποστρατευτηκαν...τυχαιο?? Δε νομιζω...

YmirLing, τι σε κανει να πιστευεις οτι ξερεις ποτε θα γινουν εκλογς κλπ, ωστε να χεστεις στο ταληρο κι οχι να πας κουβα?

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2301 στις: 03/11/11, 21:56 »
Το μονο σοβαρο δημοψηφισμα το εθεσα,φυσικα, εγω (και μονο εγω) και ειχε να κανει με το αν δεχεστε να παιζετε με squier και χορδες HB η οχι. Ατυχως παρεμεινε στο σαιτ λιγοτερο απο αυτο του ΓΑΠ. Κριμα, γιατι αλλοι παρεμφερεις αστεισμοι συμφορουμιτων με δικες τους προτασεις για υποθετικες κυβερνησεις συνασπισμου, προπογκολ κλπ βλεπω παρεμειναν.

Για να εκφρασω την διαμαρτυρια μου σε αυτες τις κοσμοιστορικες παρεμβασεις αποσυρω το (ηδη διαγραφεν) δημοψηφισμα μου και ζητω παραλληλα ψηφο εμπιστοσυνης απο το site. Απαιτω τη δεσμευση σας για σχηματισμο προσωρινης μεταβατικης συνδιαχειρισης σωτηριας/ενοτητας του forum.


Τελειωσανε τα ψεμματα, αναλαβετε τις ιστορικες ευθυνες σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/11, 22:03 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2302 στις: 03/11/11, 23:55 »
Ρε δεν μπορω αλλο το θεατρο του παραλογου λεμε.Εν τω μεταξυ στη παρασταση και ειμαστε κομπαρσοι και θα τη χρηματοδοτησουμε.Τι σκατα.. :o
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2303 στις: 04/11/11, 09:42 »
Ναι μεν αλλά.... επιτελούμε ύψιστο κοινωνικό έργο!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2304 στις: 04/11/11, 09:50 »
...το υπουργείο δημόσιας τάξης στον ΣΥΡΙΖΑ,...
Παρακαλώ;;; Πως είπατε;;;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2305 στις: 04/11/11, 10:04 »
Αν και είναι μάλλον δευτερευούσης σημασίας τώρα, όσον αφορά στο ΚΚΕ:

1) Μια απο τις βασικότερες γραμμές αυτού του κόμματος είναι η έξοδος απο την ΕΕ. Σωστόν;

2) Καλεί διαρκώς το λαό να συμπορευθεί με το ΚΚΕ τουλάχιστον στα βασικά, ακόμα και αν δε συμφωνεί σε όλα μαζί του (και δεν το ψηφίζει καν). Σωστόν;

3) Θεωρεί το λαό "ώριμο" για ταξική σύγκρουση και ανατροπή της εξουσίας. Σωστόν;

4) Μιλά διαρκώς για τα εκβιαστικά διλλήματα που θέτει διαρκώς το σύστημα της πλουτοκρατίας και των μονοπωλίων στο λαό για να τον εμποδίσουν να αντιδράσει. Σωστόν;

ΠΩΣ γίνεται τώρα που ετέθη το ζήτημα του δημοψηφίσματος, δηλαδή δίνεται η μέγιστη ευκαιρία στον "ώριμο" λαό που ως τέτοιος δε "μασάει" πλέον απο τα εκβιαστικά διλλήματα του συστήματος, να "συμπορευτεί" με το ΚΚΕ σε μια θεμελιώδη πολιτική του γραμμή, χωρίς να χρειάζεται να συμφωνήσει σε όλα μαζί του, αυτό το κόμμα να λέει ΟΧΙ στο δημοψήφισμα (αλλά ΕΑΝ γίνει, αν και το ΚΚΕ θα ψηφίσει να μη γίνει, καλεί τους αναγνώστες του Ριζοσπάστη που είναι κυρίως μέλη του ΚΚΕ και όχι ο υπόλοιπος λαός που καλείται να συμπορευθεί κλπ. να ψηφίσει ΟΧΙ);;;

Προσωπικά, θα περίμενα απο το ΚΚΕ να είναι το μόνο κόμμα που θα ψηφίσει και με τα 2 χέρια "ΝΑΙ" στο δημοψήφισμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/11, 10:06 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2306 στις: 04/11/11, 11:37 »
Υποθετω πως πιστευουν κατα βαθος αυτο που πιστευω κι εγω:
Οτι ο Ελληνας ψηφοφορος για αλλη μια φορα θα κοτεψει και θα ψηφισει, εστω και οριακα το ναι, οποτε θα κατοχυρωθει η συμφωνια της 26ης με ολα τα επακολουθα.
Αν παμε σε εκλογες ομως και δεν βγει κυβερνηση (το πιθανοτερο), ή αν βγει αλλα σημαντικα αποδυναμωμενη και με ενισχυμενα τα κομματα της αριστερας, δεν θα μπορεσει να περασει η συμφωνια της 26ης.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Εγινε και τραγούδι
« Απάντηση #2307 στις: 04/11/11, 13:22 »
....τα χάλια μας τα μαύρα...
http://www.luckymedia.nl/luckytv/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εγινε και τραγούδι
« Απάντηση #2308 στις: 04/11/11, 14:20 »
....τα χάλια μας τα μαύρα...
http://www.luckymedia.nl/luckytv/
Έλα τα σπασε το βίντεο μάρεσε πολύ :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2309 στις: 04/11/11, 14:25 »
Υποθετω πως πιστευουν κατα βαθος αυτο που πιστευω κι εγω:
Οτι ο Ελληνας ψηφοφορος για αλλη μια φορα θα κοτεψει και θα ψηφισει, εστω και οριακα το ναι, οποτε θα κατοχυρωθει η συμφωνια της 26ης με ολα τα επακολουθα.


Καλά μην τρελαθούμε κι εντελώς!

Μόλις μια βδομάδα πέρασε που σύσωμος ο Ελληνικός λαός και η νεολαία του είπε το ιστορικό ΟΧΙ!   ;D Μετά από ένα μήνα μόλις θα έλεγε ΝΑΙ?

Μην ξεχνιόμαστε... http://forum.kithara.gr/index.php?topic=5232.msg664098#msg664098
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2310 στις: 04/11/11, 15:15 »
Papou, πιστευεις οτι ο μεσος Ελληνας (περαν των διαπλεκομενων, επιχειρηματιων και οσων εχουν να κερδισουν απο την ιστορια) θα ψηφισουν οχι;
Εγω παντως πιστευω οτι ο Ελληνας θα την πατησει για αλλη μια φορα, θα κοτεψει και θα ψηφισει το ναι τελικα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2311 στις: 04/11/11, 15:55 »
Papou, πιστευεις οτι ο μεσος Ελληνας (περαν των διαπλεκομενων, επιχειρηματιων και οσων εχουν να κερδισουν απο την ιστορια) θα ψηφισουν οχι;
Εγω παντως πιστευω οτι ο Ελληνας θα την πατησει για αλλη μια φορα, θα κοτεψει και θα ψηφισει το ναι τελικα.
Ακομα σκεφτεστε τι θα ψηφιζατε σε εκεινο δημοψισμα η η κουβεντα αφορα τυχον επομενο?


Η δικη μου επιστημονικη αναλυση ... Χοντρικα, υποθετωντας οτι για καθε ενα επαναστατη (που θα ψηφιζε καρφωτα το ΟΧΙ) θα υπηρχαν 2 γονεις που του πληρωνουν καθημερινα το φρεντο, που ξερουν οτι με δραχμες θα δυσκολευονταν ακομα περισσοτερο να του τον παρεχουν (και αρα θα πηγαιναν στο ΝΑΙ), θα ελεγα οτι θα εβγαζε 66% - 33% υπερ παραμονης στο ευρω. Θα ειχε πλακα παντως να βλεπαμε τι θα εβγαινε....

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2312 στις: 04/11/11, 16:01 »
Ασχολουμαστε γιατι καποιος ρωτησε γιατι δεν υποστηριξαν το δημοψηφισμα οι δυναμεις της αριστερας...
Οσο για τους επαναστατες με τους φρεντο και τους γονεις, μαλλον κρινεις απο δικες σου εμπειριες.
Υπαρχουν και ανθρωποι που αν και δεν το παιζουν επαναστατες, προτιμουν να παλεψουν για την οποια ανεξαρτησια εχει απομεινει. Εσυ προφανως δεν εισαι ενας απο αυτους, (ασχετα αν καταναλωνεις φρεντο), οποτε δεν εχεις προβλημα με τετοια διλληματα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2313 στις: 04/11/11, 16:11 »
Γιατί εσύ Johnie πιστεύεις ότι "σύσωμος ο Ελληνικός λαός και η νεολαία του" ήταν αυτός που είπε οχι στις 28 Οκτωμβρίου? ¨Η ήταν ο μέσος Έλλην?

Κοίτα να δεις Monoxeira. Λόγω του ότι θα πρέπει τώρα πια να χτυπηθούν οι εσωκομματικές δομές και οι παλαιοκομματικοί, μια κυβέρνηση Εθνικής σωτηρίας υπό τεχνοκράτες και με την βοήθεια του Ραϊχενμπαχ και της ομάδας του, θα μπορούσε να ξεκαθαρίσει άνετα το τοπίο σε κανα δυό χρόνια χωρίς να χρειαστεί τα κοπέλια και οι κοπελιές να έρθουν σε περαιτέρω σύγκρουση με την εκλογική τους βάση.

Υπό αυτήν την οπτική ο κυρίαρχος λαός δεν κατεβαίνει αυθορμήτως πλέον σε απεργίες και συγκεντρώσεις αναμένοντας το ξεβράκωμα όσων δεν έχουν ακόμη ξεβρακωθεί. Και η πλάκα είναι ότι οι περί ου ο λόγος έχουν φάει την πατάτα ότι αυτή η εξέλιξη θα τους προστατέψει από την καταβαράθρωση.

Που να ήξεραν όμως τι τους περιμένει σε μια τέτοια περίπτωση...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2314 στις: 04/11/11, 16:22 »
Εγω δεν μιλησα πουθενα για 28ες κτλ papou.
Ενα απλο ερωτημα εκανα.
Και εννοω οτι ακομα κι αν ειχε προχωρησει το δημοψηφισμα, τιποτα δεν θα αλλαζε (προς το καλυτερο).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2315 στις: 04/11/11, 17:39 »
Ασχολουμαστε γιατι καποιος ρωτησε γιατι δεν υποστηριξαν το δημοψηφισμα οι δυναμεις της αριστερας...
Οσο για τους επαναστατες με τους φρεντο και τους γονεις, μαλλον κρινεις απο δικες σου εμπειριες.
Υπαρχουν και ανθρωποι που αν και δεν το παιζουν επαναστατες, προτιμουν να παλεψουν για την οποια ανεξαρτησια εχει απομεινει. Εσυ προφανως δεν εισαι ενας απο αυτους, (ασχετα αν καταναλωνεις φρεντο), οποτε δεν εχεις προβλημα με τετοια διλληματα.


Αφου εχεις κατασταλαξει οτι οποιοι πουν πχ ΝΑΙ θα "κοτεψουν" (χρησιμοποιω τις ακριβεις ορολογιες σου) καθε επιχειρημα επιστημονικοτερο ειναι ματαιο. Το θετεις ως κλασσικη περιπτωση θαραλλεοι η κοτες οποτε και το παραδειγμα μου ηταν βασισμενο σε αυτη τη λογικη.



Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2316 στις: 04/11/11, 17:59 »
Μονόχειρ μην το κουράζεις. Λάβε παράδειγμα εξ εμού ο οποίος παραδέχομαι ότι έσφαλα τόσον καιρό σκεπτόμενος ότι στην χώρα αξίζει το Ευρώ. Όπως απέδειξεν η πάνδημος απαίτησις της 28ης Οκτωμβρίου, η εθνοσωτήριος λύσις δια την χώραν έστι η παραδοσιακή Δραχμή και η έξοδος από την ΕΕ. Όχι πλέον επιδοτήσεις, ποσοστώσεις και άλλες κεντρικές πολιτικές. Ωσάν ελεύθερα πετεινά του ουρανού θα πετώμεν και θα ευρίσκομεν τροφήν. Και λόγω του ότι, ως γνωστόν, είμι δημοκρατικότατος, συντάσομαι από τούδε και στο εξής με το παλλαϊκόν αίσθημα το οποίον δεν αφήνεται να εκφραστεί.

Υπόσχομαι λοιπόν ότι από τούδε και στο εξής θα πράξω ότι περνά απ' την χείρα μου δια να επιστρέψει η Ελλάς εις την δραχμήν. Μέχρι και ΣΥΡΙΖΑ θα ψηφίσω!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2317 στις: 04/11/11, 18:21 »
Οι ειρωνίες έχουν τη πλάκα τους, δε λέω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω και δεν νομίζω ότι το έχουμε εμπεδώσει  όλοι μας, είναι το τι είναι αυτό που μας κάνει να πιστεύουμε ότι το Ευρώ και η Ε.Ε γενικότερα, είναι ένα νόμισμα και μιά συμμαχία κρατών η οποία έχει σίγουρο παρών και μέλλον. Από τη μιά έχεις τις ισχυρές χώρες όπως η Γερμανία και η Γαλλία που όμως έχουν και αυτές από μόνες τους τα οικονομικά τους προβλήματα και από την άλλη έχεις τον Νότο στον οποίο ανήκουμε εμείς τα "γουρούνια". Συνοχή δεν υπάρχει , οι λαοί ( όπως αναδυκνείουν τα φτηνοέντυπα τύπου Focus και άλλα) έχουν αρχίσει και αλληκατηγορούνται για τη κατάντια τους, το σκηνικό είναι διάτρητο και εμείς ακόμα πιστεύουμε ότι με αυτούς είναι το μέλλον μας. Έχουμε καταντήσει πρεζόνια βέβαια που το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι η επόμενη "δόση ( η 6η εν προκειμένω), το καταλαβαίνω αυτό. Όμως όσο επώδυνη και αν είναι μιά αποτοξίνωση, είναι ίσως και η μοναδική θεραπεία. Ίσως πιστεύουμε όπως κάθε πρεζόνι, ότι θα μπορούμε να έχουμε τον "έλεγχο" για πάντα. Δεν το νομίζω. Νομίζω ότι κάποια στιγμή θα φτάσουμε και εμείς στο "overdose" και θα πεθάνουμε σαν οντότητα κρατική, απολύτως υποδουλωμένη υπό τη σκέπη κάποιου Ευρωπαίου ή άλλου δικτάτορα.

Άντε λοιπόν και λέμε έμείς το μεγάλο ΝΑΙ που είμαστε το 2% της Ευρωπαικής οικονομίας. Αν σε δύο χρόνια δεν το πουν οι Ιταλοί που είναι το 20% δεν θα διαλυθεί το Ευρώ; Δεν θα γυρίσουμε στη δραχμή; Δεν θα είμαστε δύο χρόνια πίσω;

Μακάρι να γινότανε δημοψήφισμα. Όχι για τί θα κέρδιζε σίγουρα το ΟΧΙ το οποίο εγώ υποστηρίζω. καθόλου σίγουρο δεν είναι αυτό. Για να αποφασίζαμε για μιά φορά εμείς για τη τύχη της χώρας μας. Έτσι για αλλαγή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2318 στις: 04/11/11, 18:44 »
Μακάρι να γινότανε δημοψήφισμα. Όχι για τί θα κέρδιζε σίγουρα το ΟΧΙ το οποίο εγώ υποστηρίζω. καθόλου σίγουρο δεν είναι αυτό. Για να αποφασίζαμε για μιά φορά εμείς για τη τύχη της χώρας μας. Έτσι για αλλαγή...


Αν βρισκω νοημα σε καποιο δημοψηφισμα θα ηταν στο αν προκειται να μπουμε η να βγουμε στην ΕΕ η στο κοινο νομισμα. Σε πραγματα δηλαδη που παιζουν αληθινο ρολο. Να ψηφισω για το αν τελικα θελω να παραλαβω τωρα που μου το εκταμιευσαν το 6 κατα σειρα δανειο, της 3ης αναθεωρησης της δευτερης βελτιωσης του Μνημονιου που ηδη πηγα να παρακαλεσω να μου εκταμιευσουν, διαβαζοντας 120 τεχνικες σελιδες με επιτοκια, δεσμευσεις, τοκοχρεωλυσια, ανατοκισμους για να δω αν με συμφερει, δεν θεωρω οτι αποφασιζω για κατι μονος μου, απλα οτι γελοιοποιουμαι μονος μου.

Απο την αλλη, κομματα που πρεσβευουν την ΕΞΟΔΟ απο την ΕΕ, ΝΑΤΟ, Ευρω ειναι δεδομενα ποια ειναι και τι ποσοστο αποτελουν σε εκλογες εδω και χρονια. Και σε 1-2 χρονια (η και νωριτερα) ετσι και αλλιως παλι εκλογες θα εχουμε και παλι θα διεκδικησουν την ψηφο μας. Οποτε και χωρις δημοψηφισμα, και παλι θα εχουμε μια ενδειξη του ποσοι επικροτουν τελικα την εξοδο απο νομισματα και ενωσεις μεσω του ποσοστου που θα λαβουν τα κομματα αυτα.

Αν ειναι τοσοι οι ΟΧΙ στην ΕΕ/Ευρω (πανω απο 51%) μπορουν στις εκλογες (σε 1 μηνα, 1 χρονο?)να βγαλουν το κομμα της επιλογης τους ανετα πρωτο με 200 βουλευτες, να ζητησει επισημα να φυγουμε απο παντου και να τελειωνουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/11, 19:04 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2319 στις: 04/11/11, 19:17 »
Διαβάστε τι μας περιμένει: http://xrimanews.gr/oikonomia/18693-ayto-isws-einai-to-megalytero-mystiko-ths-ellhnikhs-krishs
Παράθεση
...Με βάση την ισχύουσα μέχρι στιγμής νομοθεσία και όσο το δίκαιο των ελληνικών ομολόγων παραμένει το ελληνικό, αν η Ελλάδα δεν αποφύγει την πτώχευση μπορεί να αποπληρώσει το χρέος που βρίσκεται στα χέρια ιδιωτών και όχι θεσμικών δανειστών (ΔΝΤ – ΕΕ) σε δραχμές, χωρίς να έχει καμία νομική κύρωση. Οι δανειστές σε αυτήν την περίπτωση υποχρεούνται να αποδεχτούν την αποπληρωμή στο ελληνικό νόμισμα. Έτσι η Ελλάδα μπορεί πολύ απλά να τυπώσει τόσες δραχμές όσο είναι το χρέος της στους ιδιώτες και να το ξεπληρώσει.

Αντίθετα, αν το δίκαιο αλλάξει στο αγγλικό όπως προβλέπεται στη συμφωνία της 27ης Οκτωβρίου με βάση τα δύο προαναφερθέντα ρεπορτάζ, σε περίπτωση πτώχευσης η Ελλάδα θα πρέπει να αποπληρώσει το σύνολο του χρέους της σε ευρώ, παρά το γεγονός ότι η ισοτιμία δραχμής – ευρώ θα κυλήσει πιθανόν κάτω από το 700/1. Κάτι τέτοιο θα σημαίνει την οριστική παράδοση της χώρας στους δανειστές της, οι οποίοι θα μπορούν να διεκδικήσουν και να επιβάλλουν νομικά στην Ελλάδα είτε την αποπληρωμή του χρέους στο ακέραιο μέσω της επιβολής επαχθών φόρων στους πολίτες είτε την κατάσχεση δημόσιας περιουσίας είτε και τα δύο ταυτόχρονα...


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε και τραγούδι
« Απάντηση #2320 στις: 04/11/11, 19:41 »
....τα χάλια μας τα μαύρα...
http://www.luckymedia.nl/luckytv/

Επικο το τραγουδακι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2321 στις: 04/11/11, 20:24 »
Δεν εχει σχεση με θαραλεους. Εχει σχεση με το οτι αφου δεχεσαι οτι το συστημα ειναι λαθος και αδικο, δεν πρεπει να το ακολουθεις.
Και κοτα ειναι οποιος κανει οτι δεν καταλαβαινει αυτο το απλο πραγμα.
Εαν νομιζετε οτι με το να εισαι στο ευρω και σε ΑΥΤΗΝ την ΕΕ, τοτε μεγεια σας και χαρα σας να κανετε οτι νομιζετε.
Εγω νομιζω οτι οποιος παραδεχεται πως το συστημα ειναι λαθος και αδικο για τους πολλους, δεν πρεπει να πορευεται μαζι του, αλλα εναντιον του.
Απο κει και περα ο καθενας ας κανει οτι νομιζει.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2322 στις: 04/11/11, 21:21 »
Γιατί εσύ Johnie πιστεύεις ότι "σύσωμος ο Ελληνικός λαός και η νεολαία του" ήταν αυτός που είπε οχι στις 28 Οκτωμβρίου? ¨Η ήταν ο μέσος Έλλην?

Oχι, αλλα αν τον ρωταγαν τον Ελληνικο λαο με δημοψηφισμα, τα πιστευεις οτι θα ελεγε? Ναι?

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2323 στις: 04/11/11, 21:41 »
Μακάρι να γινότανε δημοψήφισμα. Όχι για τί θα κέρδιζε σίγουρα το ΟΧΙ το οποίο εγώ υποστηρίζω. καθόλου σίγουρο δεν είναι αυτό. Για να αποφασίζαμε για μιά φορά εμείς για τη τύχη της χώρας μας. Έτσι για αλλαγή...


Αν βρισκω νοημα σε καποιο δημοψηφισμα θα ηταν στο αν προκειται να μπουμε η να βγουμε στην ΕΕ η στο κοινο νομισμα. Σε πραγματα δηλαδη που παιζουν αληθινο ρολο. Να ψηφισω για το αν τελικα θελω να παραλαβω τωρα που μου το εκταμιευσαν το 6 κατα σειρα δανειο, της 3ης αναθεωρησης της δευτερης βελτιωσης του Μνημονιου που ηδη πηγα να παρακαλεσω να μου εκταμιευσουν, διαβαζοντας 120 τεχνικες σελιδες με επιτοκια, δεσμευσεις, τοκοχρεωλυσια, ανατοκισμους για να δω αν με συμφερει, δεν θεωρω οτι αποφασιζω για κατι μονος μου, απλα οτι γελοιοποιουμαι μονος μου.

Απο την αλλη, κομματα που πρεσβευουν την ΕΞΟΔΟ απο την ΕΕ, ΝΑΤΟ, Ευρω ειναι δεδομενα ποια ειναι και τι ποσοστο αποτελουν σε εκλογες εδω και χρονια. Και σε 1-2 χρονια (η και νωριτερα) ετσι και αλλιως παλι εκλογες θα εχουμε και παλι θα διεκδικησουν την ψηφο μας. Οποτε και χωρις δημοψηφισμα, και παλι θα εχουμε μια ενδειξη του ποσοι επικροτουν τελικα την εξοδο απο νομισματα και ενωσεις μεσω του ποσοστου που θα λαβουν τα κομματα αυτα.

Αν ειναι τοσοι οι ΟΧΙ στην ΕΕ/Ευρω (πανω απο 51%) μπορουν στις εκλογες (σε 1 μηνα, 1 χρονο?)να βγαλουν το κομμα της επιλογης τους ανετα πρωτο με 200 βουλευτες, να ζητησει επισημα να φυγουμε απο παντου και να τελειωνουμε.
Αυτό το δημοψήφισμα υποστηρίζω και εγώ. Από εκεί και πέρα σίγουρα είναι γελοίο να πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να γνωρίζει όλη τη σύμβαση. Δεν τη γνωρίζουν ούτε οι βουλευτές που θα την ψηφίσουν. Αυτό που αρκεί όμως σε εμένα να ξέρω είναι εκείνα τα σημεία που παραχωρούν κυριαρχικά δικαιώματα. Έστω και ένα αν υπάρχει αξίζει το ΟΧΙ . Γιατί "αυτό το χώμα είναι δικό σου και δικό μας". Τόσο απλά.
 
Τέλος η γνώμη της εξόδου από το Ευρώ και την Ε.Ε έχει ξεφύγει πιά από τα στενά κομματικά πλαίσια των κομμάτων που στηρίζουν αυτές τις προοπτικές. Είναι πολύ περισσότεροι από το 7% του ΚΚΕ των τελευταίων εκλογών (μη μπερδεύεις τον ΣΥΡΙΖΑ , ο ΣΥΡΙΖΑ λέει ναι και στο Ευρώ και στην Ε.Ε). Το πόσοι είναι δεν θα το μάθουμε. Δεν θα γίνει δημοψήφισμα.
 
Υ.Γ Δεν ξέρω αν πήγες να παρακαλέσεις για το οτιδήποτε...Εγώ δεν παρακάλεσα κανέναν και δεν χρωστάω σε κανέναν.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/11, 21:44 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2324 στις: 05/11/11, 01:58 »
Απόλυτοι δέσμοι πλέον του ευρώ και επίσημα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas