Αποστολέας Θέμα: Epiphone Les Paul....Μετατροπη  (Αναγνώστηκε 5801 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« στις: 02/11/08, 15:06 »

Ας πουμε...αγοραζω αυτο...οκ?? ειναι ενα τυχαιο μοντελο με μαονι και neck και body set in ολο μονοκοματο.




και...αλλαζω τα κυκλωμενα...





Με αυτα...


1) http://www.thomann.de/gr/gibson_pmmh030.htm   ( αυθεντικα...για ψυχολογικους λογους (?) και ισως να μην ξεκουρδιζεται ευκολα οσο τα κινεζικα )


2) Δεν βρηκα στο thomann(δεν εψαξα καλα)..SO...το NUT αλλαγη με καποιο κοκκαλινο...αν υπαρχει της GIBSON εχει καλως...αν οχι κατι αλλο καλο ( παλι για ψυχολογικους λογους..δεν ξερω αν αλλαζει κατι στον ηχο...)


3) http://www.gibson.com/en-us/Divisions/Gibson%20Gear/Pickups/_Burstbucker%20Pro/  (Μαγνητες...νομιζω πως αυτοι μου αρεσουν...παιζω rock και metal...αυτο το βλεπω..αν ειναι πειτε και εσεις την γνωμη σας πανω σε αυτο...παντως αλλαγη σε μαγνητες gibson...απο οτι ειδα στο θωμα συνολο και neck και bridge κανουν 230 € )


4) http://www.thomann.de/gr/gibson_abr1_gold_tuneomaticbridge.htm (ας πουμε αυτο σε ενα αλλο χρωμα...οπως ασημι...)

http://www.thomann.de/gr/gibson_pttp_030_stop_bar_tp_6_chrome.htm ( και αυτο νομιζω ειναι το κατω κατω...χωρις καπακι να υποθεσω?  0:) δεν ξερω ) θα καταλαβετε παντως τι εννοω με το βημα 4! παλι αλλαγη σε κατι ευθεντικο...



Μιλαμε παντα για εναν λατρη les paul...δλδ μην μου πειτε οτι με τοσα λευτα πας σε κατι αλλο... και τετοια...αυτα θα τα αλλαξω σιγα σιγα....οπως και το input σε μεταλλικο οπως τα Potentiometer σε αυθεντικα για να μην χαλασουν με τον χρονο τα μουφα κινεζικα!τελως παντων αυτα τα βλεπεις σιγα σιγα....οπως ειπα και πριν το μοντελο και τα χρωματα ειναι τυχαια...


ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ % ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΕΝΑΝ ΗΧΟ GIBSON LES PAUL ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟ 60%? AYTA ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ?

Δεν ξερω παρα πολλα απο οτι καταλαβατε...αν εχω κανει λαθος μου λετε ( καπου εκει στο βημα 4 τα εκανα χαλια με τα bridge και αυτα )

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.







Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #1 στις: 02/11/08, 16:18 »
Τον ηχο θα τον βγαλεις κατα 80% (ισως και περισσοτερο).
Σιμασία εχεις ομως οτι το παιξιμο της κιθαρας  θα παραμεινει epiphone και αν σου αρεσει αξιζει να κανεις τις μετατροπες.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #2 στις: 02/11/08, 17:19 »
με αυτά τα χρήματα (ίσως με αρκετά λιγότερα) παιρνεις μια γιαπωνέζα les paul η οποία θα είναι πολύ ανώτερη απο την Epiphone. =)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #3 στις: 02/11/08, 18:23 »
Αν ήμουν σωστός στον βιαστικό υπολογισμό μου... θα πάρεις parts αξίας περίπου 400 Ευρώ, για να τα βάλεις σε μία epiphone των 350 Ευρώ...δε θα πληρώσεις και ένα 50άρι σε κάποιον μάστορα (τουλάχιστον); Άρα έχεις δώσει 800 Ευρώ για Epiphone...αν είσαι κολλημένος με Les Paul, πάρε μία γιαπωνέζικη όπως λέει ο cyclo...τώρα αν θες οπωσδήποτε Gibson...ε, ανέβασε το budget στα 1000+ και ρίξε μία ματιά στις αγγελίες.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #4 στις: 02/11/08, 19:46 »
Αν ήμουν σωστός στον βιαστικό υπολογισμό μου... θα πάρεις parts αξίας περίπου 400 Ευρώ, για να τα βάλεις σε μία epiphone των 350 Ευρώ...δε θα πληρώσεις και ένα 50άρι σε κάποιον μάστορα (τουλάχιστον); Άρα έχεις δώσει 800 Ευρώ για Epiphone...αν είσαι κολλημένος με Les Paul, πάρε μία γιαπωνέζικη όπως λέει ο cyclo...τώρα αν θες οπωσδήποτε Gibson...ε, ανέβασε το budget στα 1000+ και ρίξε μία ματιά στις αγγελίες.
+1
ε ναι...μάζεψε λεφτά ένα μήνα...ζήτα κανά δανεικό, πάρε κανά δάνειο αλλά ειναι κρίμα αφού θα έχεις φτάσει τόσο κοντά στην πηγή να μν πιείς νερό αφού GIBSON Les Paul θες πάνω απ'όλα....!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #5 στις: 02/11/08, 19:50 »
Aφου εισαι λατρης της lespaul, οπως αναφερει και ο φιλος cyclo, με τα λεφτα που θα δωσεις για την κιθαρα+ τις μετατροπες (που εννοειται οτι δεν ειναι μονο το κοστος αγορας...) πας σε μια πολυ καλη καινουρια γιαπωνεζα (edwards, tokai)
Θα εχεις και το gibson headstock  ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #6 στις: 02/11/08, 20:07 »
Tokai χαλαρά. Εκτός πια και αν οι ψυχολογικοί λόγοι που αναφέρεις είναι τόσο σοβαροί (για να θέλεις μέχρι και κλειδιά και nut της Gibson... ::)), οπότε μάλλον δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί ο ήχος που θα βγάζει το όργανο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #7 στις: 02/11/08, 20:21 »
Γνώμη μου.. Αν δεν υπάρχει άμεσα η οικονομική δυνατότητα για μια Gibson (είναι γενικά ακριβά όργανα όπως γνωρίζουμε όλοι μας) αγόρασε την Epiphone (μια χαρά όργανo είναι), κάνε τις μετατροπές που προτείνεις και μην σε νοιάζει για τον ήχο.. Οι μαγνήτες που θα βάλεις θα σου δώσουν τον ήχο που ζητάς κατά 80%.. Το άλλο 20% αξίζει €1500 (διαφορα μονταρισμένης Epi με Gibson).. Αν δεν παίζεις live δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.. Βέβαια η απόφαση είναι δική σου και σέβομαι ΑΠΟΛΥΤΑ τα κωλύμματα των κιθαριστών γιατί και εγώ έχω πάρα πολλά ;D..

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #8 στις: 02/11/08, 22:13 »
Πάρε μια 80s Japan και θα είσαι οκ και ίσως και καλύτερος από Gibson.
Οι Τοκαι japan είναι φ ο β ε ρ έ ς.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #9 στις: 03/11/08, 15:44 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις...

αρχικα δεν ξερω τι ειναι το tokai... ;D

επειτα...την epiphone θα την επαιρνα και σιγα σιγα θα αλλαζα τα parts...λαου λαου...επειδη χρηματα δεν παιζουν μια...ο λογος..?? ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ALTEC TELECOMS...και επειδη κλεινει τωρα καταλαβενετε...ουτα δανικα ουτε δανεια...


εξηγηστε μου το tokai...


Ευχαριστω ολους!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #10 στις: 03/11/08, 16:29 »
Η ΤΟΚΑΙ είναι ιαπωνική μάρκα που φτιάχνει απομιμήσεις κιθαρών....
τα περισσότερα μοντέλα της αξίζουν πάρα πολύ ποιοτικά και λένε πως κάποιες φορές ξεπερνάει και το πρωτότυπο....

π.χ.
http://www.rockonmusic.co.uk/tokailpuk.JPG

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #11 στις: 03/11/08, 19:12 »
Θα εχεις και το gibson headstock  ;)


Tι ειναι αυτο?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #12 στις: 03/11/08, 19:43 »
Θα εχεις και το gibson headstock  ;)
Εννοείς ότι το headstock θα λέει Gibson??

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #13 στις: 03/11/08, 19:55 »
Θα εχεις και το gibson headstock  ;)
Εννοείς ότι το headstock θα λέει Gibson??

Εννοεί οτι επειδή στην Ιαπωνία δεν έχουν ισχύ οι νόμοι του copyright για τα συγκεκριμένα όργανα, το σχήμα του headstock είναι ακριβές αντίγραφο της gibson.
Στα υπόλοιπα μέρη του κόσμου αυτό δεν μπορεί να ισχύσει.

(γι'αυτό και όλες οι εταιρείες που βγάζουν les paul style κιθάρες - heritage, collings, guild, hamer,κλπ- έχουν διαφορετικό headstock.)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #14 στις: 03/11/08, 20:02 »
Φιλική γνώμη μου πάντως είναι ότι αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά σε μόντες, θα μπορούσες να πάρεις πράγματα με βάση αυτά που χρειάζεσαι. πχ μην νομίζεις ότι όσοι έχουν GIBSON LP κρατάνε τους ορίτζιναλ μαγνήτες. Δηλαδή κάνε τις μετατροπές σου όχι για να κάνεις το όργανο gibson αλλά για να το φέρεις στα μέτρα σου.
Πάρε την κιθάρα, Epi η Tokai,μάθε την και σιγά σιγά βλέποντας, πειράζεις ότι θέλεις.  ;)

Headstock είναι το κομμάτι ξύλου που έχει πάνω τα κλειδιά, από το nut και μετά,όπου γράφεται το μοντέλο της κιθάρας
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #15 στις: 03/11/08, 20:18 »
Με καλυψε ο groovymood001

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul....Μετατροπη
« Απάντηση #16 στις: 03/11/08, 23:37 »
Πάρε την κιθάρα, Epi η Tokai,μάθε την και σιγά σιγά βλέποντας, πειράζεις ότι θέλεις.  ;)



Autos itan o skopos mou...na parw tin kithara kai meta apo 2 -3 mines na ksekinisw siga siga na parw parts...den yparxoun leuta....gia na mporw siga siga na katalabw auto pou thelei allagi kai se ti na allaxtei...



Paidia sas euxaristw para poly!an exete na prosthesete kati akoma kalytera...opos gia ta parts...dld tou magnites kai auta...den exw idea ti armozei gia hxous....Guns n Roses...Maiden...Metallica...genika se auta ta akousmata...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
5 Απαντήσεις
6033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
67 Απαντήσεις
20701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
3 Απαντήσεις
3502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/08, 21:24
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
13 Απαντήσεις
5803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
38 Απαντήσεις
11770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/13, 18:10
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
7422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650
18 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/21, 00:11
από TsulfasGuitars