Αποστολέας Θέμα: Fender Mustang II  (Αναγνώστηκε 14170 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Fender Mustang II
« στις: 21/12/10, 14:49 »

αφου δεν βρήκα κάποιο τοπικ  για αυτόν τον ενισχυτή είπα να το ανοίξω...! :) :) γράφτε ότι θέλετε σχετικό εδω μέσα... presets, απορίες, κτλπ κτλπ..!


ο λόγος που το ανοίγω βασικά είναι γιατι έψαχνα να βρώ ένα προγραματάκι για να δώ αν δουλέυει η ηχογράφηση μέσω USB...
αρχικά κατεβάζουμε απο εδώ τον ASIO driver της Fender http://www.fender.com/support/articles/fender-universal-asio-driver


Επειτα χρειαζόμαστε ένα πρόγραμμα για να ηχογραφήσει μέσω του ASIO driver.. μια λύση είναι μέσω του Audacity το οποίο είναι δωρεάν. όμως λόγω του οτι είναι οpen source δεν επιτρέπεται να διανεμηθεί με υποστήριξη για ASIO. οπότε και πρέπει να το κάνουμε compile απο μόνοι μας. προσπάθησα, αλλα δεν τα κατάφερα.. θα το προσπαθήσω ξανά όταν βρώ χρόνο και όρεξη, γιατί είναι κρίμα να υπάρχει μια δωρεάν λύση και να μην μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε :)


Έχοντας μια συμπάθεια για την ευχρηστία των προγραμμάτων της Sony, είπα να κάνω την επόμενη προσπάθεια με το Sony Sound Forge 9.. και τα πράγματα ήταν πιο απλά απο ότι τα περίμενα...
Πάμε Options, Preferences, Audio, διαλέγουμε απο Audio Device Type: Fender Universal Asio, και κάτω κάτω έχουμε την επιλογή Advanced. Εκεί θα μας ανοίξει το παράθυρο διαχείρησης του ASIO driver οπου θα διαλέξουμε αντί για την κάρτα ήχου μας, τον ενισχυτή Fender Mustang II .. κλείνουμε αυτό το παράθυρο πατάμε οκ και είμαστε έτοιμοι...


πατάμε Record, και ξανά Record εκεί που λέει ARM.. και η ηχογράφηση αρχίζει..! και ένα μικρό Demo απο την ποιότητα της ηχογράφησης (λίγες μέρες παίζω μόνο, μην κράξετε!!) ----> http://www.box.net/shared/t6r3dxd1mz


Μερικά σχόλια για τον ενισχυτή απτην οπτική γωνία ενός αρχάριου... τα σπάει..!!!  :P   :P  αν και νομίζω οτι οι επιλογές ήχων χωρίς το Fender Fuse είναι αρκετά περιορισμένες..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #1 στις: 21/12/10, 15:14 »
O Mustang έρχεται μαζί με το Ableton Live Lite, το οποίο δίνεται ακριβώς για να μπορείς να ηχογραφήσεις από τον ενισχυτή. Δεν θα ήταν λογικό να αρχίσεις με αυτό...; ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #2 στις: 21/12/10, 15:21 »
ναι το είδα μετά αφου το πόσταρα...!! δεν είχα τσεκάρει το cd. χαχαχα... δεν πειράζει όμως καθώς νομίζω για πιο απλές δουλείες κάνουν και αυτά τα παραπάνω...  :P   :P
Το ableton πάντως ζητάει serial number... το οποίο νομίζω δεν έχω. ??
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/10, 15:22 από Fearless »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #3 στις: 21/12/10, 15:26 »
ICED EAAAAARTH..... >:D ;D


πωωωω....the question of heaven....πόσο καιρό είχα να τα ακούσω.....


το έχω ξαναπεί...αυτός ο ενισχυτής είναι η χαρά του παιδιού για πρώτο μηχάνημα....καλό λιώσιμο.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #4 στις: 21/12/10, 15:32 »
Χαχαχα, με πρόλαβε ο Master!!! \m/


Btw, αν γίνεται ανέβασε και κανένα high gain ήχο.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/10, 15:53 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #5 στις: 21/12/10, 15:47 »
hehe, και σας ευχαριστώ ξανά που μου τον προτείνατε... τελικά βρήκα τι παίζει με τα προγράμματα του DVD ---> http://www.fender.com/support/articles/redeeming-your-licenses-for-ableton-live-lite-8-fender-edition-and-amplitube-fender-le-mustang

θα το δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις..

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #6 στις: 21/12/10, 15:55 »
Τον παρειγγηλα χθες!!!! ;D Περιμενω εντος της βδομαδας να ερθει και να τον λιωσω.

Απ'ολους τους ενισχυτες που ειχα στο μυαλο μου,μου φανηκε η καλυτερη επιλογη γιατι εχει:
-12αρι ηχειο
-40W ισχυ
-Το fender fuse
-Απειρα καλουδια για να ασχολεισαι πολυυυ καιρο

Και ολα αυτα στην τιμη των 194 ευρω.Ε τι αλλο να ζητησει κανεις για πρωτο ενισχυτη?Πιστευω θα με καλυψει κιολας πληρως για ενα μικρο λαιβ που εχω τελη Γεναρη.

Οταν φτασει στα χερια μου θα ανεβασω και εγω κανενα δειγμα αμα ειναι.

Μονο μια ερωτηση φιλε μου σε εσενα που εχεις ηδη τον ενισχυτη.Το βρωμικο του πως ειναι?Γιατι μονο για αυτο δεν διαβασα και τα καλυτερα σχολια.



Και οπως ειπε και ο master:
ICED EARTH!!!Hell yeah!!!


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #7 στις: 21/12/10, 16:13 »
Μονο μια ερωτηση φιλε μου σε εσενα που εχεις ηδη τον ενισχυτη.Το βρωμικο του πως ειναι?Γιατι μονο για αυτο δεν διαβασα και τα καλυτερα σχολια.

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά σε ποιό "βρώμικο" αναφέρεσαι; Μιλάμε για έναν modelling ενισχυτή που εκ των πραγμάτων δεν θα έχει ένα "βρώμικο" ή ένα "καθαρό" αλλά πολλά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #8 στις: 21/12/10, 16:13 »
Μονο μια ερωτηση φιλε μου σε εσενα που εχεις ηδη τον ενισχυτη.Το βρωμικο του πως ειναι?Γιατι μονο για αυτο δεν διαβασα και τα καλυτερα σχολια.


δεν έχω καταφέρει να βγάλω καλό βρώμικο... δεν ξέρω τι φταίει. ίσως φταίει η κιθάρα (όπως έγραψα στο άλλο τοπικ μερικές χορδές τρίζουν και δεν έχω βρεί την ηρεμία και τον χρόνο να μάθω να την φτιάχνω ακόμα) ίσως φταίει οτι δεν ξέρω να παίζω - μάλλον αυτό φταίει ... ίσως και ο ενισχυτής. i dont know..!

πάντως αν θεωρείται αυτό βρώμικο μια χαρά τα πάει... --->> http://www.box.net/shared/1zhzf12d58

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #9 στις: 21/12/10, 16:23 »
Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά σε ποιό "βρώμικο" αναφέρεσαι; Μιλάμε για έναν modelling ενισχυτή που εκ των πραγμάτων δεν θα έχει ένα "βρώμικο" ή ένα "καθαρό" αλλά πολλά.
Οκ δεν εχω ιδεα απο ενισχυτες καθως επαιζα ακουστικη μεχρι τωρα οποτε λογικο να ειμαι ασχετος. ;D Θελω απλα το βρωμικο του να βγαζει μεταλ ηχο.Αν και απ'οσο εχω καταλαβει με τους modelling μπορεις να βγαλεις τα παντα.

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #10 στις: 21/12/10, 16:59 »
Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά σε ποιό "βρώμικο" αναφέρεσαι; Μιλάμε για έναν modelling ενισχυτή που εκ των πραγμάτων δεν θα έχει ένα "βρώμικο" ή ένα "καθαρό" αλλά πολλά.

Οκ δεν εχω ιδεα απο ενισχυτες καθως επαιζα ακουστικη μεχρι τωρα οποτε λογικο να ειμαι ασχετος. ;D Θελω απλα το βρωμικο του να βγαζει μεταλ ηχο.Αν και απ'οσο εχω καταλαβει με τους modelling μπορεις να βγαλεις τα παντα.



και εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα με το βρώμικο που είπες ... να ας πούμε κάποια στιγμή ελπίζω να βγάλω ένα τέτοιο ήχο στο 1:17 .... (λέμε τώρα  ;D ;D ;D ;D )



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #11 στις: 22/12/10, 18:28 »
Κοιτάξτε, γενικά οι Fender ενισχυτές δεν φημίζονται για τον βρώμικο ήχο τους, αντίθετα το φόρτε τους είναι τα καθαρά. Αν ο συγκεκριμένος ενισχυτής (Mustang) προσομοιώνει όπως λένε σε ικανοποιητικό βαθμό τα κλασσικά Fender μοντέλα (Twin Reverb, Bassman, Champ κλπ) τότε λογικό είναι οι συγκεκριμένες προσομοιώσεις να ακούγονται καλύτερα καθαρά παρά overdriven.

Πέρα από αυτό, ως modelling ενισχυτής ο Mustang δίνει πολλές παραμέτρους που μπορεί να ρυθμίσει κανείς για να φτιάξει κανείς τον ήχο του όπως θέλει. Ειδικά μέσω του software που τον συνοδεύει και που ανοίγει πολύ περισσότερες δυνατότητες οι οποίες δεν είναι προσβάσιμες από το panel του ενισχυτή. Aν και αυτό δεν δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα, υπάρχει πάντα η επιλογή ανταλλαγής preset από τη σχετική ιστοσελίδα της Fender, όπου είναι σίγουρος ότι σύντομα θα βρίσκονται αρκετοί ενδιαφέροντες ήχοι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #12 στις: 22/12/10, 21:49 »
Μολις εφτασε!!! ;D (ε καλα,οχι μολις.εχει μια ωρα που τον λιωνω).Μεχρι στιγμης με εχει εντυπωσιασει!Το βρωμικο του με καλυπτει πληρως σε αντιθεση με το καθαρο που δεν καταφερα ακομα να βγαλω καλο :o Εχει απειρα πραγματα να ασχολεισαι για πολυυυυ καιρο και να φανταστειτε οτι ακομα δεν τον εχω συνδεσει με τον υπολογιστη.Σκεψου τοτε τι θα γινει.Απ'ολους τους ενισχυτες που δοκιμασα σ'αυτη την τιμη ειναι με διαφορα ο καλυτερος.Θα ανεβασω και δειγματα καποια στιγμη αμα ειναι,αφου πρωτα ομως βγαλω καλο καθαρο & θα κοβω τον θορυβο στο βρωμικο.

Αποσυνδεδεμένος ntelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • datebest.net - visit website and win smartphone!
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #13 στις: 02/01/11, 21:09 »
καλοριζικος φιλε και καλα πεξιματα.



Για να μην ανοιξω αλλο θεμα γραφω εδω,
Σκεφτομαι να παρω και εγω τον συγκεκριμενο ενισχυτη στα 20 watt.Η χρηση του θα ειμαι για το σπιτι αλλα καμια φορα παω  και παιζω με κατι φιλαρακια (ντραμς -2 κιθαρες) και δεν ξερω αν τα 20 watt θα ειναι αρκετα για τις προβες.
Αν παρω τον 40αρι  θα ειναι υπερβολικος για το σπιτι;
μεχρι στιγμης πεζω με εναν marshall 50 MG dfx (μου τον χαρισανε).

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #14 στις: 02/01/11, 22:50 »
αν ο drummer παίζει δυνατά, θα χρειαστείς το 40άρι. Γενικά μπορείς και με το 20αρι αλλά λίγο δύσκολα.
το 40άρι έχει και μεγαλύτερο ηχείο, που δίνει καλύτερο ήχο. Για το σπίτι περισσεύει μεν σε watt, αλλά απο την άλλη solid state είναι, δεν σε πειράζει να ρίχνεις το master volume

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #15 στις: 02/01/11, 23:37 »
Μπορεις να εχεις τον 40αρι σπιτι αλλα θελει λιγη προσοχη.Εγω προσωπικα το master volume δεν το ανεβαζω ποτε πανω απο 3.Αρχιζουν και τρεμουν τα ντουβαρια μετα ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #16 στις: 05/01/11, 01:52 »
καλοριζικος φιλε και καλα πεξιματα.



Για να μην ανοιξω αλλο θεμα γραφω εδω,
Σκεφτομαι να παρω και εγω τον συγκεκριμενο ενισχυτη στα 20 watt.Η χρηση του θα ειμαι για το σπιτι αλλα καμια φορα παω  και παιζω με κατι φιλαρακια (ντραμς -2 κιθαρες) και δεν ξερω αν τα 20 watt θα ειναι αρκετα για τις προβες.
Αν παρω τον 40αρι  θα ειναι υπερβολικος για το σπιτι;
μεχρι στιγμης πεζω με εναν marshall 50 MG dfx (μου τον χαρισανε).

Αφου εχεις ηδη τον μαρσαλ, γιατι δεν βαζεις κανενα POD ή κατι παρομοιο πανω σε αυτον?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #17 στις: 05/01/11, 19:32 »
τώρα που γίναμε περισσότεροι... δεν μου λέτε τι ρυθμίσεις να κάνω για να βγάλω linkin park...?? :D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #18 στις: 05/01/11, 20:23 »
Βάλτα όλα στο "χάλια"... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #19 στις: 06/01/11, 15:13 »
Βάλτα όλα στο "χάλια"... ;D



χαχαχα είσαι κακός....:P αυτός δηλαδή πως το κάνει:



 ???

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #20 στις: 07/01/11, 09:04 »
χαχαχα είσαι κακός.... :P αυτός δηλαδή πως το κάνει: http://www.youtube.com/watch?v=Sv0uyh8ldLg

 ???


Άστο φίλε.. δεν το σώζεις  >:D

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #21 στις: 07/01/11, 19:03 »
Άστο φίλε.. δεν το σώζεις  >:D


όχι σοβαρά ρωτάω αν θέλει κάποιος να απαντήσει επίσης σοβαρά ευπρόσδεκτος

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #22 στις: 07/01/11, 19:13 »
Στα lives, ο Delson εχει κατι Marshall JCM 800 αλλα δν ξερω αν παιρνει απο εκει τη βρωμα...πειραματισου...

Αποσυνδεδεμένος ntelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • datebest.net - visit website and win smartphone!
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #23 στις: 13/03/11, 16:47 »
καλοριζικος φιλε και καλα πεξιματα.



Για να μην ανοιξω αλλο θεμα γραφω εδω,
Σκεφτομαι να παρω και εγω τον συγκεκριμενο ενισχυτη στα 20 watt.Η χρηση του θα ειμαι για το σπιτι αλλα καμια φορα παω  και παιζω με κατι φιλαρακια (ντραμς -2 κιθαρες) και δεν ξερω αν τα 20 watt θα ειναι αρκετα για τις προβες.
Αν παρω τον 40αρι  θα ειναι υπερβολικος για το σπιτι;
μεχρι στιγμης πεζω με εναν marshall 50 MG dfx (μου τον χαρισανε).

Αφου εχεις ηδη τον μαρσαλ, γιατι δεν βαζεις κανενα POD ή κατι παρομοιο πανω σε αυτον?

 
 
 
 
αν γινετε μπορεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο γιατι δεν ξερω και πολυ καλα τι ακριβος ειναι!

Αποσυνδεδεμένος Epic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Fender Mustang II
« Απάντηση #24 στις: 16/03/11, 16:06 »
  γεια σας παιδια, εγω εχω εναν φεντερακο 15βατ φροντμαν, αλλα δεν εχει τιποτα απο επιλογες ηχου, και σκεφτομαι να παρω εναν καλυτερο μοντελινγκ, ειμαι αναμεσα στον  peavey vypyr 30 -fender mustang 40 -vox vt 30  aλλα ο vox μου τιν εσπασε που δεν εχει  line in η' aux, recording.  και ετσι θα φαει  ακυροννννννν,  αναμεσα σε  peavey kai mustang τι γνωμη εχετε οσοι τους ακουσατε και τους 2 ??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 19:44
από poli.mixanos
42 Απαντήσεις
17324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
20 Απαντήσεις
7524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/11, 14:41
από Jezus
6 Απαντήσεις
3800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/11, 05:16
από DotStudio
5 Απαντήσεις
3863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
5382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/15, 00:19
από theonirvana
15 Απαντήσεις
10809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/16, 00:06
από saved
12 Απαντήσεις
8298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/16, 15:37
από modfori
22 Απαντήσεις
13585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/18, 19:29
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
2462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/22, 20:36
από Απόλλων