Αποστολέας Θέμα: To demo μου είναι έτοιμο  (Αναγνώστηκε 4259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
To demo μου είναι έτοιμο
« στις: 13/11/06, 20:50 »
Το πρώτο μου ντέμο είναι έτοιμο και μπορείτε να το κατεβάσετε στη προσωπική μου σελίδα, εδώ:
http://www.freewebs.com/alexvankuik/
ή εδώ:
http://rapidshare.com/files/3690544/Esther.rar.html
ή εδώ:
http://www.soundclick.com/alexandervankuik

Αποτελείται από 8 τραγούδια και δύο έξτρα που είναι παλιές μορφές από δύο κομμάτια. Το Hyperboria, για όσους το'χουν ακούσει ήδη έχει αλλάξει λίγο (αλλά ελάχιστα κατά το τέλος, δεν εγγύομαι ότι θα σας ικανοποιήσει μιας και παραμένει επαναλαμβανόμενο σα σύνθεση, αλλά δε θέλω να το αλλάξω άλλο, προσωπικά με ικανοποιεί η τωρινή μορφή του :) ) και το A Letter To Her έχει επαναηχογραφηθεί και έχω μειώσει το delay που ακουγότανε (κατά τ'άλλα είναι ολόϊδιο). Τα υπόλοιπα κομμάτια έμειναν ως έχουν. Και τέλος υπάρχει και ένα καινούριο στην πιανιστική τριλογία, το Hesitation, που, παραδόξως είναι το πρώτο κομμάτι που συνέθεσα. Παιδιά πραγματικά ελπίζω να σας αρέσουν τα κομμάτια, αλλά όπως πάντα θέλω όσο πιο αντικειμενική κριτική μπορείτε να δώσετε.
Αυτά. Ευχαριστώ προκαταβολικώς.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/06, 12:04 από Alexander the Gray »

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #1 στις: 16/11/06, 20:56 »
Κανείς? Ρε παιδιά... Τζάμπα μουσική είναι :o

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #2 στις: 17/11/06, 00:07 »
Προτεινω, να τα κανεις ολα ενα zip και να δημιουργησεις ενα αρχειο μονο, γιατι το rapidshare, μετα απο το πρωτο download, δινει καποιο χρονο μεχρι να μπορεσει ενας free user να κατεβασει το επομενο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #3 στις: 17/11/06, 01:03 »
Εγώ, πάντως, που πήγα να τα κατεβάσω (με την αισχρή, pstn σύνδεσή μου!), εισέπραξα το εξής:

"Sorry, file not found!"

Μήπως να το κοιτάξεις λίγο....?
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #4 στις: 17/11/06, 09:38 »
Τα λινκς τα'χω τεστάρει ο ίδιος... και δουλεύουν.
Θα τα ζιππάρω, όμως, και θα τα ανεβάσω όλα μαζί.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #5 στις: 17/11/06, 10:20 »
Γιατί δεν τα ανεβάζεις στο

http://www.soundclick.com

ή εδώ στο κιθάρα;
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #6 στις: 17/11/06, 10:39 »
Γιατί δεν τα ανεβάζεις στο

http://www.soundclick.com

ή εδώ στο κιθάρα;


Στο κιθάρα δεν έχω αρκετό χώρο... Στο soundclick έχω ανεβάσει κάποια, όχι όλα όμως... Θα τα ανεβάσω κάποια στιγμή, απλά τώρα ανεβάζει το ζιπ στο rapidshare οπότε δε θέλω να επιβαρύνω την κατάσταση, κατάλαβες?

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #7 στις: 17/11/06, 10:44 »
http://rapidshare.com/files/3690544/Esther.rar.html
Ιδού λοιπόν η συμπιεσμένη έκδοση, με KAI τα εννιά τραγούδια και δώρο το εξώφυλλο!! :o ;D
Ελπίζω αυτό να σας ικανοποιήσει. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/06, 10:55 από Alexander the Gray »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #8 στις: 17/11/06, 13:35 »
Λοιπον..θα τα πιασω με τη σειρα, οπως τα ακουω, και θα προσπαθησω να κανω την "σκεψη της πρωτης ακροασης".
1. Esther
Για πρωτο κομματι, με κουρασε αρκετα. Δεν ξερω ακομα τι να περιμενω στη συνεχεια, ομως το ο,τι ειναι 5 λεπτα σχεδον και εχει ακριβως το ιδιο μοτιβο, ειναι λιγο αρνητικο. Επισης, συνηθως τα Club Mix, ή τα remix σε κομματια, τα βαζουμε στο τελος ενος CD, ωστε να δωσουμε την αισθηση της διαφορας με το αρχικο κομματι. Αμα δεν ειχα την περιεργεια να ακουσω το επομενο κομματι, παραδεχομαι πως θα το εκανα απλα "next track" και θα το αποφευγα. Προτεινω να το μειωσεις σαν χρονο και να το κοψεις πιο ηρεμα.
2. Hesitation
Να λοιπον, γιατι ενα Club Mix, δεν παει στην αρχη. Ξαφνικα βρισκομαστε σε ενα ακουστικο κομματι, πιο συναισθηματικο και ρομαντικο σαν αισθηση απο το προηγουμενο. Με ξενισε αυτη τη μεταβαση ομολογω. Το κομματι ειναι παρα πολυ ωραιο βεβαια. Θελει λιγο reverb, για να δωσεις ογκο στο πιανο. Επισης, οταν με το καλο ξανακαθισεις και το κοιταξεις, κοιτα και λιγο τις δυναμικες του πιανου. Ακουγεται ξερο χωρις αλλαγη συναισθηματων, που θελει να δωσει η μελωδια.
3. A letter to her
Αλλο ενα ακουστικο κομματι. Αυτη τη φορα, η μεταβαση απο το 2 track ειναι πολυ ωραια. Καλο ειναι επισης πως ο ηχος ειναι ιδιος ( ασχετα αν θελει reverb και ελεγχο της δυναμικης ). Και η μελωδια ειναι ρομαντικη. Πιστευω πως ενα "ορχηστρικο" background θα εκανε πιο δυνατο το κομματι. Με απαλα strings, θα γεμιζες τα κενα. Αυτο που εχω να παρατηρησω ειναι πως το κομματι επαναλαμβανεται τουλαχιστον 2 φορες, χωρις καποια ουσιαστικη αλλαγη, εστω και ενορχηστρωτικη.
4. Dancing by the lake
Αλλο ενα ακουστικο κομματι. Παλι θετικο ειναι πως εχει την ιδια παραγωγη περιπου με το track 3, επομενως δεν θα αναγκασεις τον ακροατη να αλλαξει την "ακουστικη" του προσεγγιση. Ομως, ειναι σαν να ακουω παραλλαγη απο το 2o και 3ο track, σαν κομματι. Ενω η μελωδια δειχνει πως "εε παιδια..ακουστε με..λεω κατι..ρομαντικο..παρακολουθηστε με", η αποδοση απεχει πολυ απο αυτο. Ωραιο σημειο ειναι οταν μπαινουν τα βιολια. Ομως επαναλαμβανεται η μελωδια στη συνεχεια, χωρις καποια κορυφωση. Επισης, αρχισε να δουλευεις και σε αλλες κλιμακες εκτος απο την Am. Σε πολλα σημεια αισθανομουν πως θα "προεβλεπα" την επομενη συγχορδια.
5. Hyperboria
Ωπ..τι εγινε εδω..Ειχα ηρεμησει με τα ακουστικα και ξαφνικα μπαινει ενα beatατο κομματι. Προσωπικα το θεωρω ως μια ανεπιτυχης μεταβαση, αφου καλο θα ηταν να ετοιμασεις ενα κομματι σαν "προπομπο", ή τουλαχιστον δωσε μια εισαγωγη πιο ακουστικη. Περα απο αυτο, εχω να κανω τις ιδιες παρατηρησεις με το πρωτο track. Σαν να ακουω μια συνεχομενη loop, που κατανταει κουραστικη και πολλες φορες ηθελα να αλλαξω το track, αλλα σκεφτηκα πως στο επομενο μετρο κατι θα αλλαξει.
6. Once before, once again
Κατι καινουριο. Σαν να ακουω το Workstation της Korg στα ρυθμικα. Αυτο θα μπορουσε ανετα να ειναι το μεταβατικο κομματι μεταξυ του 4ου και 5ου track. Μερικες φορες η μελωδια ειναι δυσνοητη. Ισως να φταιει ο,τι το μπασο μερος, προκαλει μια "θολουρα", με αποτελεσμα να μην ακουγονται καλα οι αρμονικες του ηχου. Το κομματι εχει μια πολυ καλη προοπτικη να γινει δυνατο, ομως παλι χανεται μεσα στην ιδια loop. Το κοψιμο στη μεση σου δινει τη δυνατοτητα να παιξεις με μια ενταση στο κομματι, που ομως δεν κανεις..
7. Ik Die Ben
Παλι ενα beatατο κομματι. Δεν εχω να παρατηρησω τιποτα το ιδιαιτερο εδω. Ερχεται ωραια με το προηγουμενο. Η παραγωγη ειναι πιο καθαρη. Εχει μια παραξενη ρυθμικη αγωγη. Εγω δεν θα το φορτωνα τοσο. Ιδιαιτερα οταν στα 00:46 μπαινει και ενα αλλο ρυθμικο μερος, ακουγεται σαν προβληματικο drum machine. Δυστυχως, και αυτο το κομματι πασχει απο πρωτοτυπια στη μελωδια. Σαν να ακουω μια loop..Στη μεση αλλαξα κομματι, γιατι δεν περιμενα κατι παραπανω.
8. Esther ( Original Meditation Mix )
Μαλλον παμε απο τα Club Mix στα Meditation Mix, αλλα χωρις να ακουγεται πιο ειναι το πρωτοτυπο. Αλλο ενα 5λεπτο κομματι που επαναλαμβανεται. Δυστυχως και αυτο το αλλαξα γρηγορα για το επομενο, οταν εφτασα στη μεση του. Ακουγοντας μεχρι εδω ολα τα track, πιστευα πως δεν θα μου εδινε τιποτα.
9. Epilogue for a new dawn
Και το τελευταιο κομματι. Ωραια η χρηση του pan flute μαζι με strings. Και η αρπα ειναι πολυ καλη ιδεα. Και στη συνεχεια το μικρο apreggio που ακουγεται απο πισω. Μπορω να πω πως αυτο το κομματι ειναι κοντα στα δικα μου γουστα, και αμα ημουν εγω, θα το εβαζα στην αρχη, αλλα με ενα τιτλο, καθως επισης θα το εξελισσα και αλλο, ωστε να γινει ενα ολοκληρωμενο κομματι.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #9 στις: 17/11/06, 13:35 »

Γενικη εικονα:
Πρεπει να προσεξεις παρα πολυ την επαναληψη των μουσικων θεματων. Και εγω το κανω αυτο, ομως προσπαθω σε καθε εναλλαγη να δωσω και κατι καινουριο,ειτε αρμονικα, ειτε ενορχηστρωτικα. Τα κομματια δεν ειναι αναγκη να ειναι 5min. Και σε 1min μπορεις να δωσεις αυτο που θελεις και να κανεις τον ακροατη να μεινει "γεματος" απο μελωδια και συναισθημα. Αλλιως, τον εχεις "χασει" απο το πρωτο κιολας τραγουδι
Προσπαθησε να δημιουργησεις ενα concept στο μυαλο σου, ωστε και τα κομματια να ακολουθουν μια λογικη. Μην μπερδευεις τον ακροατη με διαφορετικα ειδη μουσικης, με ασχημη μεταβαση. Στο τελος θα κουραστει, και οταν θα ηρεμει με ενα κομματι, ξαφνικα θα πεταγεται με ενα αλλο. Συγκεντρωσε τα κομματια που ειναι πιο beatατα στο τελος, ωστε να ξεκιναει ηρεμα το album και στη συνεχεια να "φορτωνει". Εξαλλου, ο ακροατης μενει παντα στην εντυπωση του τελευταιου κομματιου. Αν το τελευταιο κομματι τα σπαει ολα, και τον κανει να πει "πωω..τι ηταν αυτο ρε φιλε", τοτε να εισαι σιγουρος, πως θα ξεχασει οποιοδηποτε κομματι ενδιαμεσσα του φανηκε ανιαρο.
Τελος, μην ακους τι λεει ενας βλακας σαν και μενα, γιατι αμα περιμενεις απο ασχετους να κρινουν τις δουλειες σου, τοτε δεν θα δεις ποτε προκοπη.  :D
Περιμενουμε λοιπον ενα 2ο album στο μελλον,ετσι?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #10 στις: 17/11/06, 13:58 »

Γενικη εικονα:
Πρεπει να προσεξεις παρα πολυ την επαναληψη των μουσικων θεματων. Και εγω το κανω αυτο, ομως προσπαθω σε καθε εναλλαγη να δωσω και κατι καινουριο,ειτε αρμονικα, ειτε ενορχηστρωτικα. Τα κομματια δεν ειναι αναγκη να ειναι 5min. Και σε 1min μπορεις να δωσεις αυτο που θελεις και να κανεις τον ακροατη να μεινει "γεματος" απο μελωδια και συναισθημα. Αλλιως, τον εχεις "χασει" απο το πρωτο κιολας τραγουδι
Προσπαθησε να δημιουργησεις ενα concept στο μυαλο σου, ωστε και τα κομματια να ακολουθουν μια λογικη. Μην μπερδευεις τον ακροατη με διαφορετικα ειδη μουσικης, με ασχημη μεταβαση. Στο τελος θα κουραστει, και οταν θα ηρεμει με ενα κομματι, ξαφνικα θα πεταγεται με ενα αλλο. Συγκεντρωσε τα κομματια που ειναι πιο beatατα στο τελος, ωστε να ξεκιναει ηρεμα το album και στη συνεχεια να "φορτωνει". Εξαλλου, ο ακροατης μενει παντα στην εντυπωση του τελευταιου κομματιου. Αν το τελευταιο κομματι τα σπαει ολα, και τον κανει να πει "πωω..τι ηταν αυτο ρε φιλε", τοτε να εισαι σιγουρος, πως θα ξεχασει οποιοδηποτε κομματι ενδιαμεσσα του φανηκε ανιαρο.
Τελος, μην ακους τι λεει ενας βλακας σαν και μενα, γιατι αμα περιμενεις απο ασχετους να κρινουν τις δουλειες σου, τοτε δεν θα δεις ποτε προκοπη.  :D
Περιμενουμε λοιπον ενα 2ο album στο μελλον,ετσι?

Ρε και να μ'έβριζες, απ'τη στιγμή που μπήκες στον κόπο να γράψεις τόοοοοοοοοσα πολλά πρέπει να σου πω ότι θα σε ευγνωμωνούσα. Όσον αφορά τα κομμάτια, να ίσως πρέπει να ξανακοιτάξω τη σειρά του tracklisting, αλλά όσον αφορά τα πιανίστικα (με το reverb κλπ.) φταίει το γεγονός ότι είναι ένα κλαβίνοβα συνδεδεμένο στον υπολογιστή μέσω midi-cable και ηχογραφημένο με reason... Καταστροφή δηλαδή. Τα άλλα κομμάτι ναι, δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τους προσθέσω κάτι, ή και να αφαιρέσω, μιας και είχα πολύ συγκεκριμμένη εικώνα την ώρα που τα'βγαζα. Όσο για τα remixes του Esther, έχε υπ'όψιν σου ότι το Club Dance Mix ήταν το πρωτότυπο, όχι το άλλο. Το άλλο βγήκε έτσι επειδή έκανα audio mixdown σε άλλον υπολογιστή, που δεν είχε το GrooveAgent. Αλλά στην ουσία το meditation mix είναι remix του άλλου.
Όπως καταλαβαίνεις, όμως, θα λάβω υπ'όψιν τις συμβουλές σου, και θα δω τι θα κάνω, στο επόμενο άλμπουμ.
Ευχαριστώ ξανά. ;D

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #11 στις: 17/11/06, 14:16 »

Τελος, μην ακους τι λεει ενας βλακας σαν και μενα, γιατι αμα περιμενεις απο ασχετους να κρινουν τις δουλειες σου, τοτε δεν θα δεις ποτε προκοπη.  :D
Περιμενουμε λοιπον ενα 2ο album στο μελλον,ετσι?


Alex, einai apo tous pio katallhlous na krinoun tetoiou eidous douleies....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #12 στις: 17/11/06, 14:45 »

Τελος, μην ακους τι λεει ενας βλακας σαν και μενα, γιατι αμα περιμενεις απο ασχετους να κρινουν τις δουλειες σου, τοτε δεν θα δεις ποτε προκοπη.  :D
Περιμενουμε λοιπον ενα 2ο album στο μελλον,ετσι?


Alex, einai apo tous pio katallhlous na krinoun tetoiou eidous douleies....
Αυτό το ξέρω πάρα πολύ καλά!  ;)

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: To demo μου είναι έτοιμο
« Απάντηση #13 στις: 18/11/06, 17:25 »
Παιδιά, το γεγονός ότι απάντησε ο freemind δε σημαίνει πως έκλεισε το θέμα... Θα ήθελα πολύ να διαβάσω και άλλες απόψεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
8965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/05, 14:24
από fatses asteies
4 Απαντήσεις
3280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/05, 08:45
από Καρχαρίας
11 Απαντήσεις
4101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/06, 15:33
από vangelis
99 Απαντήσεις
32100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
24 Απαντήσεις
7481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 21:39
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
3175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/08, 20:45
από lampros.
5 Απαντήσεις
3100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/10, 13:16
από dio21
2 Απαντήσεις
2705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 16:54
από noe13
5 Απαντήσεις
2923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/14, 19:48
από Κώστας Σο.
1 Απαντήσεις
2320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/18, 09:31
από Uriah