Αποστολέας Θέμα: seek and destroy (guitar cover without solo :P)  (Αναγνώστηκε 4820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« στις: 23/05/09, 02:26 »
http://www.box.net/shared/vk57xgvae2

είπα και εγώ να εκτεθώ, είναι η πρώτη φορά που ηχογραφώ κάτι και που ανεβάζω στο internet :-[  (τίποτα σπουδαίο).
παρακαλώ πολύ να μην δείξετε επιοίκια, κάθε σχόλιο είναι δεκτό. Θέλω να σχολιάσετε τα πάντα (ήχο, λαθοι, ηχογράφηση, ακόμα και τον γείτονα μου που με ανέχεται μπορείτε να σχολιάσετε  :P) και θέλω να σχολιάσετε όλοι κι ας μην παίζετε κιθάρα!


υγ. τα ελαφρυντικά μου  ;D και τα μηχανήματα που χρησιμοποίησα θα τα αποκαλύψω αφού ακούσω κριτική.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« Απάντηση #1 στις: 23/05/09, 02:52 »
Συγχαρητηρια για την πρωτη σου προσπαθεια καταρχας!
Με πηγες μερικα χρονακια πισω με το κομματι αυτο!!
Λοιπον οσον αφορα στο παιξιμο σου δεν μπορω να επεκταθω σε βαθιες αναλυσεις... Ο λογος ειναι οτι επελεξες να παιξεις τα ρυθμκα ενος κομματιου και δεν μπορω να σε κρινω για διαφορες τεχνικες οπως bend , vibrato κτλ...
Ετσι λοιπον θα σε κρινω ως ρυθμικο κιθαριστα και μονο.
Αυτο που μου αρεσε στο παιξιμο σου ειναι οτι ειχες μια σταθεροτητα καθ'ολη τη διαρκεια του κομματιου. Επαιξες οσο γρηγορα και οσες νοτες επρεπε για να εισαι ανετος.
Που θελω να καταληξω? Αν θες να κριθεις για την τεχνικη σου την επομενη φορα επιλεξε ενα κομματι που θα σου δωσει ''χωρο'' να βαλεις τις δικιες σου πινελιες στο παιξιμο του.
Δυστυχως τα 3 ριφακια του τραγουδιου αυτου δεν επιτρεπουν το παραπανω.
Το μονο αρνητικο ειναι οτι στην αλλαγη τεμπο το ηθελα λιγο πιο γρηγορα, αλλα ειπαμε: καλυτερα λιγοτερα bpm και σταθερα, παρα στα ιδια bpm και σαλατα!
Η ηχογραφηση τωρα αν και δεν ειμαι ο πλεον ειδικος μου ακουστηκε καλη. Αν το ψειρισω λιγο ο ηχος σου μου εβγαλε μια ντιτζιταλια αλλα δεν ξερω με τι μηχανηματα ηχογραφησες.
Ααα και να μην ξεχασω ακουσα κατι σαν reverb?? Αν ναι, καλο θα ηταν στα ρυθμικα να το εβγαζες, αλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη.
Συγχαρητηρια λοιπον και περιμενω κι αλλα!


Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« Απάντηση #2 στις: 23/05/09, 03:07 »
ξέχασα να αναφέρω οτι παίζω πάνω σε έτοιμο  backing track  ::)
αυτό το ρυθμικός κιθαρίστας μου άρεσε γιατί στην ουσία αυτό είμαι (μέχρι να πάρουν τα μυαλά μου αέρα  :P)
σε ευχαριστώ πολύ, τα υπόλοιπα περί ήχου θα τα πούμε στη συνέχεια.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« Απάντηση #3 στις: 23/05/09, 09:40 »
Καλημερα..χαιρομαι να ακουω καποιον κιθαριστα,που δινει εμφαση και σημασια και στο ρυθμικο μερος(αφου και αυτο ειναι μερος της μουσικης).ο ηχος σου μου αρεσε,ο ρυθμος σου,ειναι πολυ καλος σε αυτο το κομματι που στο ρεφρεν μου θυμισε chicago(i am a man)και με πηγε πισω πολλες δεκαετιες..σου ευχομαι φιλε μου,παντα ετσι να εκτιθεσαι..μπραβο :clap
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« Απάντηση #4 στις: 23/05/09, 11:47 »
Ααα και να μην ξεχασω ακουσα κατι σαν reverb?? Αν ναι, καλο θα ηταν στα ρυθμικα να το εβγαζες, αλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη.

Mην τον ακούς! reverb πάντα και παντού, έστω και λίγο ;D
Πέρα απ'την πλάκα, είσαι σταθερός κιθαριστας. Ο ήχος σου ήταν λίγο ψεύτικος όμως και σε αδίκησε. Πόσο καιρό παίζεις?

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« Απάντηση #5 στις: 23/05/09, 19:50 »
παίζω 2,5 χρόνια (-1 τον πρώτο χρόνο που είχα την πρώτη μου κιθάρα (σπασμένη) και δεν την ακουμπούσα =1,5  ;D)
σας ευχαριστώ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« Απάντηση #6 στις: 05/01/10, 02:32 »
εμενα για πρωτη προσπα8εια μου αρεσε πολυ...συνεχισε ετσι και που ξερεις ισως μια μερα να φτασεις και τον hetfield...!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« Απάντηση #7 στις: 05/01/10, 12:01 »
παίζω 2,5 χρόνια (-1 τον πρώτο χρόνο που είχα την πρώτη μου κιθάρα (σπασμένη) και δεν την ακουμπούσα =1,5  ;D)
σας ευχαριστώ
διαβαζοντας τον χρονο που παιζεις θα πω οτι εισαι σε καλο δρομο.

τωρα αν θες να ακουσεις αποψεις αυτη ειναι η δικη μου:

παιζεις λιγο αργα το riff μετα το κοψιμο με τα τυμπανα και προς το τελος μενεις λιγο πισω απο το backing.

για μενα ο ηχος ειναι ''χαλια'' (μην πτοεισαι και εγω ξερω αρκετα κομματια απο Metallica αλλα δεν τα αγγιζω γιατι μου την σπαει ο ηχος μου) αλλα εδω παμε σε αλλα χωραφια. ;) 

σε γενικες γραμμες καλο ειναι  :up

καλη συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« Απάντηση #8 στις: 06/01/10, 03:26 »
εμενα για πρωτη προσπα8εια μου αρεσε πολυ...συνεχισε ετσι και που ξερεις ισως μια μερα να φτασεις και τον hetfield...!!! ;)

τον έχω ξεπεράσει κιόλας  :P ;D

μια που το ξεθάψατε να πω καταρχήν ευχαριστώ και ότι ντρέπομαι λίγο γιατί έχουν περάσει 6-7 μήνες απο τότε και έχω βελτιωθεί αρκετά και σε ήχο και το κομμάτι αυτό παίζω σωστά και στην σωστή ταχύτητα(έχω και έναν υποτίθεται μπασίστα  ::)). Αλλα έτσι είναι η ζωή και τώρα να το γράψω ξανά ίσως σε ενα χρόνο το ακούω και γελάω, αυτό δείχνει οτι υπάρχει βελτίωση και εξέλιξη  γενικότερα. Να πω και για τον ήχο πριν ξεχάσω τελείως τι είχα βάλει. Πρέπει να ήταν 4 κιθάρες, 2 αριστερά 2 δεξιά, με 2 πρόχειρα(δεν υπάρχουν πλέων) preset από το v-amp 2, 1 συνδυασμό vamp-καμπίνα impulse mesa από voxengo και 1 κιθάρα με το guitar rig 3. Απο τι φαίνεται δεν σας άρεσε ο ήχος (ούτε και έμενα γιαυτό άλλαξα ήχο) αλλα όταν το ακούω κατι μου κάνει, δεν ξέρω κατι μου αρέσει σε αυτόν τον (σάπιο) ήχο. Επίσης να πω ότι οι 3 κιθάρες γράφτηκαν με τι μια χωρίς κοψίματα ενώ η τετάρτη έχει πολύ κόψε ράψε γιατί την ώρα που έγραφα είχε μπει μέσα η ανιψιά μου και έπαιζε με τα κουμπάκια-LEDακια του v-amp  :o ::) ;D :D

τεσπα μια πλάκα κάναμε ρε CLIFF EM ALL  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/10, 03:30 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: seek and destroy (guitar cover without solo :P)
« Απάντηση #9 στις: 10/01/10, 18:57 »
εμενα για πρωτη προσπα8εια μου αρεσε πολυ...συνεχισε ετσι και που ξερεις ισως μια μερα να φτασεις και τον hetfield...!!! ;)

τον έχω ξεπεράσει κιόλας  :P ;D

μια που το ξεθάψατε να πω καταρχήν ευχαριστώ και ότι ντρέπομαι λίγο γιατί έχουν περάσει 6-7 μήνες απο τότε και έχω βελτιωθεί αρκετά και σε ήχο και το κομμάτι αυτό παίζω σωστά και στην σωστή ταχύτητα(έχω και έναν υποτίθεται μπασίστα  ::)). Αλλα έτσι είναι η ζωή και τώρα να το γράψω ξανά ίσως σε ενα χρόνο το ακούω και γελάω, αυτό δείχνει οτι υπάρχει βελτίωση και εξέλιξη  γενικότερα. Να πω και για τον ήχο πριν ξεχάσω τελείως τι είχα βάλει. Πρέπει να ήταν 4 κιθάρες, 2 αριστερά 2 δεξιά, με 2 πρόχειρα(δεν υπάρχουν πλέων) preset από το v-amp 2, 1 συνδυασμό vamp-καμπίνα impulse mesa από voxengo και 1 κιθάρα με το guitar rig 3. Απο τι φαίνεται δεν σας άρεσε ο ήχος (ούτε και έμενα γιαυτό άλλαξα ήχο) αλλα όταν το ακούω κατι μου κάνει, δεν ξέρω κατι μου αρέσει σε αυτόν τον (σάπιο) ήχο. Επίσης να πω ότι οι 3 κιθάρες γράφτηκαν με τι μια χωρίς κοψίματα ενώ η τετάρτη έχει πολύ κόψε ράψε γιατί την ώρα που έγραφα είχε μπει μέσα η ανιψιά μου και έπαιζε με τα κουμπάκια-LEDακια του v-amp  :o ::) ;D :D

τεσπα μια πλάκα κάναμε ρε CLIFF EM ALL  ;)
πρωτα απο ολα ανεβασε αν θελεις μια καινουργια διασκευη σου αφου τωρα παιζεις καλυτερα ετσι για να ξεπλινεις την ντροπη σου ;)χαχα....δευτερον αν δεν εκτιμας τον μπασσιστα με τον οποιον παιζεις καλυτερα να μην χαναπεξεται....σοβρακολογω  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/13, 23:25
από iliasAEK
2 Απαντήσεις
2546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/14, 16:52
από iliasAEK
0 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/14, 15:47
από iliasAEK
6 Απαντήσεις
3806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/14, 13:55
από GeorgeMam
1 Απαντήσεις
2410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/14, 19:44
από randy-criss wylde
8 Απαντήσεις
4966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 21:23
από sotosdeadwing
0 Απαντήσεις
1919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/18, 13:15
από xristoforost98
0 Απαντήσεις
2008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/18, 05:54
από davemurrayaris
2 Απαντήσεις
2843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/18, 12:36
από tolisguitar12
0 Απαντήσεις
1982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/18, 02:48
από davemurrayaris