Αποστολέας Θέμα: Kithara/bass  (Αναγνώστηκε 90541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #100 στις: 12/01/17, 23:42 »
Λεπον.
Σχεδον ετοιμο το τρας ροντ,μονο κατι καθαρισματα απο την ηλεκτροκοληση θελει,και να κοπει στο καταλυλο μηκος,μιας και τωρα ειναι 1095mm  ;D
Πηρα 2 τρας ροντ,και αφου εβγαλα το πλαστικο τιλιγμα που εχουν,εκοψα το αλενο-τετοιο απο το ενα,και τα κολησα "κωλο με κωλο".
Οταν κοπει στο καταλυλο μηκος,θα κοληθει η πισω ακρη και θα μπει θερμοσιστελομενο για να κραταει τις 2 βεργες ενομενες και να κανουν κοιλια πιο σφικτα.
Εκοψα και το τεμπλεητ για το σωμα,κανωντας την βλακεια και δεν μετρισα αν χωραει η γεφυρα ετσι.Θελει "καθαρισμα" περιμετρικα,θα κοιταξω και τι γινετε με την γεφυρα,και θα δουμε.
Επομενη σταση,χαραγμα μπρατσου,παραγκελεια κατι καρμπον κοντρες και ανοιγμα καναλια για τρας ροντ/καρμπον.
Αν μπορεσω απο βδομαδα να παρω και τα ξυλα για το σωμα,θα ειμαι υπερ ικανοποιημενος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #101 στις: 16/01/17, 23:51 »
Κατοπιν σκεψες,υπολογισμους και ανταλαγη γνωμεων με τον panixgr,κατελιξα στο οτι καλο θα ηταν να αλλαξω το scale.
Εδω http://forum.kithara.gr/index.php?topic=90070.msg718508#msg718508 εχω πει πως το ultimate scale ειναι 45.5".
Για την ακριβια ειναι 45.4"
Θα εξηγησω πως βγαινει αυτο,αυτο κυριως το κανω γιατι υπαρχουν φημες για κατι μπασα που θα βγουνε στην ΝΑΜΜ και μιας και αυτο θα αργησει να ολοκληρωθει,πολλοι θα πουν οτι ειναι κοπια ιδεων αλλων,ενω στην ουσια δεν ειναι.Ειναι απλοι υπολογισμοι που ισχυουν για ολους.
Η κιθαρα εχει scale 25.5",αν την μεγαλοσουμε κατα 5 ταστα,θα παει 34",οσο ακριβως ειναι τα περισοτερα μπασα.Οποτε η Α θα κατεβει 5 ημιτονια,και θα ειναι Ε.Στην συνεχεια αν μεγαλωσουμε 5 ταστα την ταστιερα,θα παει 45.4,οποτε η Ε των 34" θα ειναι Β.Δηλαδη η Ατων 25.5"  θα κατεβει 10 ημιτονια,και θα ειναι Β στις 45.4".
Η ιδια χορδη,με ιδιο gauge,core,κατασκεβη,τυλιγματα κτλ.
Ετσι θα κερδησει περισοτερες αρμονικες και θα ειναι πιο ευκολοπαιχτη.
Ενα κλασικο σετ για πενταχορδο εχει gauge 50-70-85-105-135,ενω το σετ που εχω για να χρησημοποιησω ειναι 35-47-63-82-110 με ιδιο κουρδισμα και υπολογισμενο tension σε ολες 40.5 lbs.
Θα ετοιμασω μια "ψεφτοταστιερα" σε νοβοπαν για να δω αν ειναι ευκολο να παιζω σε τοσο μεγαλη κλημακα,και μετα θα προχορισω.
Βαζω κατω και μια εικονα με τις αποστασεις στα ταστα

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #102 στις: 21/01/17, 00:11 »
Εδω εχω σε νοβοπαν πως περιπου θα βγει το αποτελεσμα,σε real size μεγεθος.
Το καθετο ταστο (perpendicular fret) ειναι το 10ο και ειδα οτι δεν βολευει και πολυ στο playability.Η dingwhall το εχει στο 7ο,θα κανω δοκημες να δω που βολευει να μπει,και θα βγαλω καινουρια σχεδια για την ταστιερα.Αν τελειωσω με αυτα,μπορω να ξεκινησω να δουλευω τα ξυλα

Συγχώνευση μηνυμάτων: 20/02/17, 13:37
Τελικα το καθετο βολευει στο 8ο.Ετσι βεβαια το 21ο στην πανω πανω χορδη θα ειναι λιγο ζορικο,αλλα δεν πειραζει,ετσι και αλλιως ποτε δεν παιζετε εκεινο
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/17, 13:37 από Korgy »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #103 στις: 25/01/17, 22:32 »
Σημερα επιτελους πηρα το ξυλο για το σωμα.Πηρα και κατι βεγκε που βρηκα κοψοχρονια.. ;D ;D
Δεν θυμαμαι τι ξυλο ειναι αυτο,αλλα ειναι κατι σαν βαμενο,και θα το βαψω στο τελος με πρασινο ημιδιαφανες βερνικι,και θα φαινοντε τα νερα ετσι μαυρα,και το ασπρο θα ειναι πρασινο.
Σιγα σιγα ξεκηναει η φαση ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #104 στις: 30/01/17, 09:54 »
Μην αμελήσεις να τραβήξεις πολλές φωτογραφίες, και βίντεο αν είναι εύκολο :)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #105 στις: 30/01/17, 10:57 »
Κατι θα κανω  ;)
Ετσι για να σου δημιουργισω λιγη αγωνια..το neck θα ειναι torzal :o
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #106 στις: 30/01/17, 16:53 »
.το neck θα ειναι torzal :o

you're twisted :P
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #107 στις: 30/01/17, 18:36 »
@modfori I see what you did there!  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #108 στις: 30/01/17, 19:10 »
Θα βουτιξουμε μαζι στα αδιτα του be a luthier  :P
Torzal neck δεν εχω ξανακανει,επισεις θα κανω ghost pickup δηλαδη θα μπαινουν απο την πισο μερια και απο μπροστα θα φαινοντε μονο τα pole pieces.Headless,με trapezoid neck σε φαση sandberg,και αν ερθει καμια παραξενια στην κεφαλα μου αλλη,θα την ριξω και αυτην.
Ε τωρα αν στο τελος δεν παιζει..φτου κι απο την αρχη :P
Πλακα πλακα torzal κτλ δεν φτιαχνει κανεβας Ελληνας οργανοποιος ακομα,ερε δρομους που ανοιγει το kithara..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #109 στις: 31/01/17, 16:43 »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #110 στις: 02/02/17, 12:02 »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #111 στις: 08/02/17, 17:26 »
Τιποτα απο μονο του δεν γινετε,και καιρος να αρχισω να με σμπρωχνω να κανω καμια δουλεια..
Πηγα να πλανισω τα ξυλα για τον λαιμο.Με τα πολλα, τα αφισα εκει και οταν τα εχουν ετοιμα θα μου τηλεφωνισουν.Οποτε next step ειναι να τα παρω και να κολησω το μανικι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #112 στις: 20/02/17, 13:18 »
Με πηραν τηλεφωνο,τα ξυλα ειναι πλανισμενα.Δεν θυμαμαι αν τους ειχα ζητισει και να τα κοψουν κατα μηκος.Τες πα.Το απογευμα παω τα παιρνω και αν δεν θελουν κοψιμο,αυριο τα κολαω.Αν θελουν,θα δω τι θα κανω.Αυριο θα ανεβασω φωτο με την διαδικασια κολησης πλανισμενων ξυλων(εχει διαφορα,γιατι η πλανη αφηνει σκληρη την επιφανια με αποτελεσμα να μην ποτιζει η κολλα 100% και θελει πρωτα τρυψιμο.Αν το θυμηθω εκεινη την ωρα βεβαια..)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #113 στις: 20/02/17, 23:56 »
Ετοιμα τα ξυλα.
Με την σειρα,πευκο το φαρδυ(πισω μερος σωματος),maple+wenge(μπρατσο) και το αλλο δεν ξερω τι ειναι,αλλα πιστευω θα γινει ενα ωραιο top με πρασινο see-through
Λοιπει ενα λεπτο κοματι maple και ταστιερα(2 κομματια,θα την κανω composite για λογους που θα δουμε αργοτερα)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #114 στις: 22/02/17, 20:31 »
Πολυ ενδιαφέρον!!! Διαβασα το τοπικ μονορουφι. Δινεις πολλές πληροφοριες αλλα χωρις ζουμι. Πχ για τα ξυλα γιατι σφενδαμι, πευκο κτλ; Τι σκοπο εξυπηρετεί το καθε ενα και τι ιδιοτητες εχουν;
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #115 στις: 22/02/17, 21:01 »
Μεγαλη ερωτηση.Θα απαντησω λιγο αργοτερα που θα παω σπιτι.Παντος εχε υποψην οτι δεν πιστευω στα ξυλα.Μεσα απο αυτο το τοπικ ισως απομυθοποιηθουν καποια πραγματα.Ισως παλι λεω οτι να ναι  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #116 στις: 22/02/17, 21:39 »
Άπιστε...  ;D ;D
Εκτος των μαγνητών, πιστεύω πως μεγαλύτερο ρόλο παίζει η κατασκευή (τυπος σωματος, neck,scale length ktl) και μετά η πυκνότητα του ξύλου.
Όχι το είδος.



Ακόμα και μέσα στο ίδιο είδος ξύλου,υπάρχουν διαφορές ανάλογα το μέρος του κορμού
που έχει κοπεί. Βαρος κτλ
που το κάνουν να έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #117 στις: 22/02/17, 21:46 »
Άπιστε...  ;D ;D
Εκτος των μαγνητών, πιστεύω πως μεγαλύτερο ρόλο παίζει η κατασκευή (τυπος σωματος, neck,scale length ktl) και μετά η πυκνότητα του ξύλου.
Όχι το είδος.



Ακόμα και μέσα στο ίδιο είδος ξύλου,υπάρχουν διαφορές ανάλογα το μέρος του κορμού
που έχει κοπεί. Βαρος κτλ
που το κάνουν να έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά
Δεν υπαρχει ομως κάποιος κανόνας για καθε ξυλο ως προς τις ιδιοτητες του; Για παραδειγμα ο καρπινος (δεν ξερω εαν χρησιμοποιειται στην οργανοποιΐα) γενικα ειναι πολυ σκληρο και συμπαγες ξυλο σε αντιθεση με το πευκο που ειναι ελαφρυ και ευελικτο. Πιστευω πως σίγουρα με καποιον τροπο θα υπαρχει μια επιρροή στον ηχο του οργανου ασχετως εαν μπορει το ανθρωπινο αυτι να το αντιληφθει.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #118 στις: 22/02/17, 22:20 »
Μπορει να μην πιστευω στα ξυλα,αλλα πιστευω εις εναν Θεο,πατερα παντολρατωρα,ποιητη ουρανου και συνεχιζει..
Τρωγεστε να γραψω ολοκληρη ηλιαδα,ε;
Οκ..you asked for it  :P
Να σχολασω μια απο δουλεια,και θα πως πως κατελιξα σε αυτες τις αποψεις.Θα προσπαθισω να βαλω και link
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #119 στις: 22/02/17, 22:22 »
Για οργανοποιία, αρκεί να είναι αρκετά σταθερό ώστε να αντέξει η κατασκευή.
Αυτό γράφω ποιο πάνω. Το ξύλα έστω κ ένα μικρό ρολο τον παιζουν.
Στα ακουστικά όργανα αυτή η διαφορά είναι αισθητή.

Απλα κατ εμεδεν έχει σημασία το είδος καθεαυτό, αλλα οι ιδιότητες του κάθε κομματιού ξύλου ξεχωριστά.


Σκεψου οτι μπορείς να έχεις 2 κομμάτια μαόνι η μελιά, απο διαφορετικά μέρη του πλανήτη, που το
κάθε δέντρο έχει αναπτυχθεί σε διαφορετικές συνθήκες και περιβάλλον.
Η το ποιό extreme, να έχεις δυο κομματια απ το ίδιο δεντρο, αλλα απο διαφορετικό μέρος του κορμού.

Αυτα τα ξύλα θα ήταν περίεργο να έχουν ίδιες ακριβώς ιδιότητες, άλλα και στα 2 έχουμε βάλει την ίδια
ταμπέλα.

@ saved, πιάσαμε το debate περι tonewood,θα έχει ενδιαφέρον. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/17, 22:23 από Shadow_Explorer »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #120 στις: 23/02/17, 00:05 »
Λοιπον.
Ενα ενα μετην σειρα.
Διαλεξα αυτα τα ξυλα γιατι,
Ειχα το maple απο αλλο project http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89664.0 και εκει εβαλα maple και ash γιατι αντεγραφα καποια στοιχια απο αλλο μπασο.Οποτε αφου τωρα εχω σχεδον ενα μαδερι ολοκλιρο,ειναι κριμα να το αφισω ετσι.

Wenge εβαλα γιατι μου αρεσει σαν ξυλο.Ειναι παρα πολυ ιδιοτροπο και δυσκολο στην δουλεια(ειναι καταξερο και σχιζει,φαντασου να τραβας κλοστη απο μπλουζα και να κοβετε ολο το μανικι μονοκοματο πχ) ,και γιαυτο ενω πηρα κομματι να βγαλω μονοκοματο μπρατσο wenge,τελικα θα βαλω και το maple μεσα.Καλυτερα γιατι θα γλυτωσω χρονο-κοπο-εργαλεια και τα δαχτυλα μου θα γλυτωσουουν κοψηματα,αλλα και θα γινει πιο ελαφρυ και πιο σφικτο γιατι θα ειναι κομματια κολημενα.Αυτο σημβαινει γιατι το ενα κοντραρει τις δυναμεις του αλλου και ετσι ενισχυετε.Χωρια που εκει που παει κολα στο ξυλο,γινετε πιο σκληρο απο εκει που δεν εχει κολα.

Το πευκο γιατι εχει ωραια νερα και γιατι αυτο βρηκα.Ενας θειος μου ειναι εμπορος οικοδομικης ξυλιας και πηγα και το πηρα αυτο.Ηθελα λευκαδι γιατι ειναι πιο ελαφρυ αλλα το ξεχασα.

Τωρα ας πουμε τι ζηταμε απο ενα ξυλο για οργανοποιια
Να ειναι ελαφρυ,για ευνοητους λογους.
Να ειναι ομορφο.
Να δουλευετε ευκολα.
Να ειναι σφικτο και οχι σκληρο.Δηλαδη να εχει ελαστικη παραμορφοση και οχι πλαστικη.Πχ ενα σιδερο κονταρι λιγιζει και επανερχετε,ενω αν ειναι απο τσιμεντο,θα σπασει.Ετσι θα εχουμε ενα μπρατσο που θα κραταει κοντρα καλα στις χορδες και θα διατιρει ολα τα στοιχια του,αλλα θα ειναι ευκολο να το ρυθμισουμε με το truss rod.

Τα ξυλα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο στα ακουστικα οργανα,αλλα στα ηλεκτρικα σχεδον (κα εμε) καθολου.
Ειχα διαβασει ενα αρθρο της fondera (κατι μπασα που κοστιζουν οσο ενα αυτοκινητο καινουριο),οπου καναν ενα πειραμα.
Φτιαξαν 3 μπασα ιδια,απο το ιδιο μαδερι,τις ιδιες μερες.Το ενα ηταν neckthrough,το αλλο bolt-on και το αλλο set neck.
Ολα ιδια.Ηλεκτικα,κλειδια,γεφυρες,μπογιες κτλ και οταν τα σιγκριναν,δεν ειχαν καμια διαφορα.Εδω ερχετε το marketing και το τι νομιζουμε/προτιμαμε εμεις οι καταναλωτες,και παει αλλου μετα το θεμα.

Ο τυπος του σωματος επιρεαζει αν ειναι κουφιο και εχει λεπτο καπακι,γιατι εχω διαβασει για οργανα κουφια με χοντρο καπακι που ηταν σαν να μην ηταν κουφια.Ισως το σχημα επιρεαζει με το πως δονιτε,αλλα ο ηχος βγαινει απο την κινηση των χορδων προς τους μαγνητες,αρα αν βιδοσουμε nut,γεφυρα,μαγνητες σε ενα ντουβαρι σταθερα τοτε θα εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα γιατι θα υπαρχει μικροτερη ως καθολου μεταφορα δυναμης απο τις χορδες στους μαγνητες.
Βεβαια το ιδος των μαγνητων,η θεση τους και το scale παιζουν πολυ μεγαλο ρολο,οποτε κοιταμε αυτα και τα ξυλα τα αφηνουμε ησυχα ;D

Ενα απο τα καλυτερα μπασα που εχουν φτιαχτει ποτε ειναι αυτο

Το carl thompson rainbow bass,οπου ο καρλ λεει πως εχει περισοτερη κολα παρα ξυλο αυτο το μπασο.
Αυτα τα λιγα :P ελπιζω να μην ξεχασα τιποτα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #121 στις: 23/02/17, 00:35 »
Το πευκο μου θυμίζει swamp ash, το κομματι που έχεις είναι πανέμορφο
kαι θα το έχω υπόψη μου :).
Για το βάρος νομίζω είναι λιγάκι τι αρέσει στον καθένα, προτιμώ τις βαρύτερες κιθάρες.
Ωραιότατη και η ανάλυση.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #122 στις: 23/02/17, 00:50 »
Αν φτιαξεις κιθαρα,βαλε ξυλο απο ελια..εκει να δεις ομορφα νερα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #123 στις: 23/02/17, 01:30 »
τα νερά της ελιάς είναι ποιο ακαθόριστα,πανέμορφο ξύλο , αυτο που μ αρέσει πολύ σε ενα καλο κομματι swamp ash, είναι ότι τα νερά ακολουθούν την ίδια καμπύλη.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Kithara/bass
« Απάντηση #124 στις: 23/02/17, 22:35 »
Πολυ χρησιμες πληροφορίες πραγματικα. Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι θελεις να πετυχεις με αυτη την ταστιερα αλλα ειμαι πολυ περιεργος να το δω τελειωμενο!
Do you remember when things seemed so eternal?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
14897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:04
από Jezus
18 Απαντήσεις
7399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 17:26
από let me know 796
8 Απαντήσεις
6746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:23
από detroit
10 Απαντήσεις
6271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 19:49
από Anaximandros
42 Απαντήσεις
14735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 01:28
από Anaximandros
chorus for bass

Ξεκίνησε από BASSKILLER Μπάσο

10 Απαντήσεις
5668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 14:45
από ibanezbass
119 Απαντήσεις
39762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 23:46
από Fourier
Slapping Bass

Ξεκίνησε από kyriakos_t Μπάσο

7 Απαντήσεις
8684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 20:16
από EPALLE
3 Απαντήσεις
11534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 15:26
από foulis
6 Απαντήσεις
5554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 11:55
από Βραζίλης