Αποστολέας Θέμα: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review  (Αναγνώστηκε 21092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« στις: 18/12/16, 03:15 »
Μιας και δεν με πιάνει ύπνος, είπα να γράψω δυο λόγια για το καινούργιο μέλος της οικογένειας.

Μια Hofner Verythin Deluxe (Transparent Black / HCT-VTH-D-TBK).

Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής μίας Hofner Shorty, οπότε πήγα στην Verythin περιμένοντας τουλάχιστον ίδια ή καλύτερη ποιότητα (η Shorty αγοράστηκε κάτι περισσότερο από το  1/3 των χρημάτων της Verythin).

Η Verythin της σειράς Deluxe κατασκευάζονται στην Κίνα, με τις προδιαγραφές/σχεδιασμό της Hofner Γερμανίας.

Η κιθάρα ήρθε με 10ρες χορδές, και αρκετά καλοστημένη, όμως καμία σχέση με τις προδιαγραφές που δίνει στο site της, όσον αφορά το setup.

Δεν είχα καμία εμπειρία με hollow/semi hollow κιθάρες, οπότε ουσιαστικά δεν ήξερα τι να περιμένω από ήχο.
Η κιθάρα ακούγεται πολύ καλά unplugged, χωρίς να είναι στα επίπεδα μιας ακουστικής. Λογικό, και λόγω μεγέθους σώματος.

Η κιθάρα είναι ΛΕΠΤΗ. ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΗ. ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΙΑ. ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ! (~2.5 κιλά).
Δεν είναι neck heavy, γενικά έχει καλό ζύγισμα.
Επίσης το σώμα της είναι μικρότερο, περίπου 2-3 cm πιο μεγάλο από μία tele.
Γενικά, είναι κιθάρα που νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε -ηλεκτρικός- κιθαρίστας, θα προσαρμοστεί στη στιγμή.

Τι μου άρεσε:
Πολύ καλό το φινίρισμα.
Λεπτό μπράτσο, το nut είναι στα 44mm.
Άριστη η δουλειά στα τάστα. Δεν εξέχει τίποτα.
Οι τρύπες των μαγνητών είναι βαμένοι με αγώγιμη μπογιά και γειωμένοι.

Τι δε μου άρεσε:
Εμφανισιακά, τα κουμπιά vol/tone. Σα να πήραν κουμπιά βακελίτη από κουζίνα Ιζόλα των 70s.
Στα κουμπιά επίσης είχαν βάλει χαρτοταινία στον άξονα των ποτενσιόμετρων. Μου βγήκε η ψυχή να τα αφαιρέσω, φοβούμενος ότι θα μου μείνει και το καπάκι της στο χέρι.
Τα ποτενσιόμετρα έχουν καλή αίσθηση μεν, κακοβαλμένα δε. Μάλιστα, επειδή θα εξείχαν αρκετά, έβαλαν από πίσω παξιμάδι και ροδέλα και γκρόβερ. Μόνο που το παξιμάδι είναι από ότι-να-ναι. Απαράδεκτο. Απλά το χρησιμοποίησαν σαν spacer.
Ο επιλογέας (3θέσιος) έχει χάλια αίσθηση. Δεν ακούγεται στις αλλαγές, αλλά φοβάσαι ότι θα ξεκουμπώσει. Δεν το κάνει, αλλά είπαμε, η αίσθηση είναι χάλια.
Το κόψιμο κάτω δεν είναι αρκετό για να φτάσεις άνετα στα τελευταία τάστα.
Τα διπλά volume/tone. Δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης για το δικό μου στυλ. Θα προτιμούσα ένα volume κι ένα tone.

Βάση των specs η Hofner δίνει το action στο 12ο τάστο (χωρίς capo) 2mm στη μπάσα μι και 1.3mm στην μι καντίνι.
Ήρθε στημένη με 2.15 και 1.50mm αντίστοιχα.
Στο τελευταίο τάστο (χωρίς capo) ήταν 2.50 & 1.40.
Το action περίπου στα 0.10mm (στο 9ο τάσο, με capo στο πρώτο και στο σημείο που ενώνει μπράτσο).

Κατέβασα άνετα το action στα specs (2.0/1.3) και κατεβαίνει κι άλλο άνετα χωρίς τριξίματα.

Από intonation κλπ μια χαρά ήταν, μικρορυθμίσεις των 2-3 cents χρειάστηκαν εκτός της Σολ.
Εκεί χρειάστηκε να γυρίσω το βαγονάκι ανάποδα ώστε να πάρω αυτό το χιλιοστό.
Ήρθε όμως άριστα. Νομίζω ότι έχει το καλύτερο intonation που έχω δει so far.

Οι μαγνήτες της, και γενικά ο ήχος της είναι πολύ μελωδικός. Λίγο μουντός, γενικά τζαζοφέρνει εύκολα.
Οι μαγνήτες γράφουν επάνω "BHC". Από μια γρήγορη ματιά που έριξα, μάλλον είναι κάποιος φασονατζής κινέζος που δίνει και στην Epiphone. Δεν το έψαξα παραπέρα, ήδη έχει μπει στο πρόγραμμα να αλλαχθούν.

Η κιθάρα, ως τρύπια, αφήνει μια αίσθηση που θα την παρομοίαζα με κινέζικο βάζο του 10ου αιώνα. Νιώθεις ότι είναι κάτι εύθραυστο.

Την έχω περίπου 1 μήνα, παίζω αποκλειστικά με αυτήν (λογικό  ;D ) και την έχω ευχαριστηθεί πολύ.
Όμως η Shorty των 125€ είχε καλύτερη ποιότητα κατασκευής/συναρμολόγησης. Ειδικά στα ηλεκτρικά της.
Μικρό το κακό, καθώς όλα αυτά αλλάζουν εύκολα.

Α, και μιας και είπα εύκολα. Αυτό ήταν σχήμα λόγου.

Με το καλημέρα ξεκίνησα να αλλάξω τον διακόπτη/επιλογέα/3way switch. Ο διακόπτης βγήκε, αλλά ο νεός (ο κλασσικός LP) δεν χωράει στο ύψος για λίγα mm. Χρειάζετια γωνιακός (που δεν έχω στο στοκ).

Για να βγει, είναι εύκολο. Να ξαναμπει όμως... Πολύ ταλαιπωρία. Χρειάστηκε να επιστρατεύσω σωληνάκι σιλικόνης τροφοδοσίας βενζίνας, να το περάσω από την τρύπα, να το φτάσω στο f-hole, εκεί να το βιδώσω στη θέση του κουμπιού του διακόπτη και να τον τραβήξω πίσω. Και καλά αυτό. Άντε τώρα να τον σφίξεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσει εκεί πίσω τίποτα (1 παλάμη απόσταση από το πολύ μικρό f-hole). Ευτυχώς, είχε ένα grover επάνω και δεν χρειάστηκε αρκετό σφίξιμο.

Το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για τα ποτενσιόμετρα. Μάλιστα σήμερα επειδή ήθελα να δοκιμάσω έναν Air Norton πως ακούγεται στην bridge θέση, μου έβγαλε την ψυχή μέχρι να περάσω τα καλώδια κλπ.

Για την ιστορία, ο Air Norton δε μου άρεσε καθόλου πάνω σε αυτή την κιθάρα.
Δεν μου φάνηκε ότι έδωσε κάτι σε σχέση με τον υπάρχοντα. Τουλάχιστον όσον αφορά τα καθαρά.
Έχω την αίσθηση ότι ο SD Jazz θα κούμπωνε άριστα σε αυτήν, αλλά δεν έχω το κουράγια να τον βγάλω από άλλη, να τον δοκιμάσω και να τον επιστρέψω μετά. Ίσως κι ο SD 59 Neck να κούμπωνε επίσης ωραία.

Γενικά πάντως, η κιθάρα είναι ευκολόπαιχτη, έχει μια αίσθηση "μαλακή", αν μπορώ να το περιγράψω έτσι.

Παρόλα αυτά, ήδη προγραμματίστηκαν οι εξής αλλαγές:
Μαγνήτες. Κάτι δεν μου αρέσει στους υπάρχοντες.
Διακόπτης. Τρισάθλιος.
Κουμπιά. Αλλάχθηκαν με το καλημέρα.

Ένα ηχητικό υπάρχει εδώ αλλά δεν λέει και πολλά, καθώς μου το έκοβε ο soundcloudης για πνευματικά δικαιώματα και άλλαξα το backing track μετά, με αποτέλεσμα να είναι αλλού η κιθάρα, αλλού το backing track παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες  ;D
(Digitech GSP1101 με emulation AC30/4x12, EQ & Reverb)

Πάντως, είναι κιθάρα που θα παραμείνει στη συλλογή!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #1 στις: 18/12/16, 07:07 »
Μπραβω φιλε.Αναλιτικο review.
Απο οτι καταλαβα με αυτον τον ηχοσυβεφο,βλεπει με τι ονομα εχεις αποθικευμενο το αρχιο και κανει μαγκιες.
Εφτασα σε σημειο να το ονομασω "yo man hip hop" ενω λεγοταν καποτε you can't touch this για να κανω την δουλεια μου  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #2 στις: 18/12/16, 10:40 »
... μπράβο αδερφέ, πολύ καλή περιγραφή και πολύ χρήσιμη για μένα γιατί περιμένω μία κινέζα αμέσως μετά τις γιορτές και έχω προγραμματίσει λύσιμο - δέσιμο + upgrades, το πρώτο μου  ;D . Θα σας πω εντυπώσεις και εγώ μετά.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #3 στις: 18/12/16, 15:55 »
Πολύ ωραίο review, ευχαριστούμε Αντώνη!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #4 στις: 18/12/16, 21:01 »
Επίσης το σώμα της είναι μικρότερο, περίπου 2-3 cm πιο μεγάλο από μία tele.

Φαντάζομαι ότι είναι το small bodied μοντέλο... γιατί υπάρχει και η κανονική που έχει περίπου τις συνηθισμένες διαστάσεις μιας κλασσικής semi hollow. Είχες την ευκαιρία να συγκρίνεις τα δύο μοντέλα πριν κάνεις την αγορά;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #5 στις: 19/12/16, 00:31 »
Ναι, είναι το μικρό μοντέλο, είναι μόλις 2-3cm μεγαλύτερη από την tele.

Δεν δοκίμασα, αλλά γενικά δεν ήθελα μεγάλη κιθάρα. Δεν τις είχα καν στη λίστα δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #6 στις: 19/12/16, 06:40 »
Οχιιι..βρε παιδια,αυτες οι τεραστιες κουφιες ειναι απεσιες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #7 στις: 21/12/16, 22:02 »
Σήμερα πέρασε από εδώ ένας τύπος με μούσια πιο πολλά από τα δικά μου (αλλά μάλλον το ίδιο άσπρα  ;D ) και άφησε ένα σετ μαγνήτες Tonerider Rocksong (TRH1), με σκοπό να μπουν στην Hofner.

Ξεκίνησε άμεσα το λύσιμο και πέρασαμε ένα όμορφο απόγευμα.

Το έγραψα και πριν, το να δουλεύεις σε Hollow είναι μανίκι, μιας και όλα πρέπει να περάσουν από τα f-holes.
Το να δουλεύεις σε semi-hollow είναι περισσότερο αγγούρι, καθώς είναι πιο μικρό το πάχος και μεγαλύτερος ο βαθμός δυσκολίας.
Αλλά το high-score είναι στις verythin τελικά.

Αφού αφαιρέθηκαν οι χορδές, μαγνήτες κλπ, βγήκαν έξω τα ποτενσιόμετρα.
Η καλωδίωση εκτός των άλλων, θα πρέπει να πιαστεί πολύ προσεκτικά και να ακολουθήσει συγκεκριμένη διαδρομή ώστε να μην φαίνεται από την τρύπα.

Τα ποτενσιόμετρα, αν και μικρότερα σε διαστάσεις, χωράνε ΟΡΙΑΚΑ από την τρύπα, και για να τα ψαρέψεις πρέπει να αυτοσχεδιάσεις.

Anyway, η τοποθέτηση/καλωδίωση στην συγκεκριμένη κιθάρα είναι όπως σε μια τυπική LP. 2 volumes (εκεί πάνε οι μαγνήτες), 2 tones, ένα 3-way switch και το output jack.

Για τον neck μαγνήτη, η καλωδίωση ήρθε μια χαρά, ακολουθώντας την παλιά διαδρομή. Για τον bridge όμως αναγκάστηκα να σπρώξω τα καλώδια από την άλλη πλευρά, αλλά ευτυχώς έφτασαν και δεν φαίνονται.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες του "σφαξίματος".

Ηχητικά τώρα, από το πολύ λίγο που έπαιξα, οι μαγνήτες δεν μου έδωσαν κάποια τρομαχτική διαφορά τονικά. Ίσως να έφερνα τον ίδιο τόνο με κάποιο EQ με τους προηγούμενους. Χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχημος. Και χωρίς να έχω κάνει αναλυτικές δοκιμές. Εκ πρώτης ο bridge είναι ένα τσακ πιο πρίμος, κι ο neck ίσως λίγο πιο μπάσος. Αλλά όπως είπα, χρειάζεται και περαιτέρω δοκιμή αλλά και fine-tuning (ύψος κλπ).

Όμως αυτό που με την μία μου έκανε εντύπωση, είναι ότι πλέον ο ήχος έχει μια αίσθηση τρισδιάστατη. Πιο γεμάτος. "Θα είναι σα να έχεις reverb αλλά δεν θα έχεις" που έλεγε κι ο Γέροντας.  ;D

Είναι το 2ο σετ tonerider που παίρνω (το πρώτο είναι σε μια Tele) και μου φαίνεται ότι θα "κολλήσω" και θα πάθω toneriderίτιδα...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #8 στις: 21/12/16, 22:03 »
Και μία αφού τελειώσαν όλα...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #9 στις: 22/12/16, 01:09 »
Είναι το 2ο σετ tonerider που παίρνω (το πρώτο είναι σε μια Tele) και μου φαίνεται ότι θα "κολλήσω" και θα πάθω toneriderίτιδα...

Welcome to the club...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #10 στις: 23/12/16, 11:27 »
καλορίζικη η κιθάρα . μήπως όμως έπρεπε να της δώσεις λίγο παραπάνω χρόνο μέχρι να κάνεις την αλλαγή; εννοώ να παίξεις λίγο παραπάνω με τα ύψη , να τους συνηθίσει το αυτί σου καλύτερα κτλ.

σκεφτόμουν και εγώ να αλλαξω μαγνήτες σε μια semi hollow yamaha που έχω και να βάλω p90s αλλά εκτός απο το οικονομικό είναι και το "μανίκι" που περιέγραψες παραπάνω.

εγώ με 2 σετ toneriders έχω ανάμοικτες εντυπώσεις . το 1ο σετ ήταν οι city limits οι οποίοι δε μου πολυάρεσαν , μου φάνηκαν κάπως άχρωμοι ,χωρίς προσωπικότητα , οπότε και τους πούλησα . το 2ο σετ ήταν οι surfari (βγαλμένοι από classic vibe) τους οποίους έχω κανά χρόνο στην sx και τους γουστάρω πάρα πολύ .

κατατοπιστικότατο το review σου
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #11 στις: 23/12/16, 14:06 »
μήπως όμως έπρεπε να της δώσεις λίγο παραπάνω χρόνο μέχρι να κάνεις την αλλαγή; εννοώ να παίξεις λίγο παραπάνω με τα ύψη , να τους συνηθίσει το αυτί σου καλύτερα κτλ.

Έχω ένα καλό/κακό/δε ξέρω, αλλά αν κάτι δεν μου κάτσει καλά από την αρχή, δε θα μου κάτσει ποτέ  ;D
3 πράγματα μου έκατσαν στραβά σε αυτή την κιθάρα (minor προβλήματα όμως).
α. Ο 3-way switch
β. Τα κουμπιά
γ. Οι μαγνήτες.

Το κακό με εμένα, είναι ότι παίζω με ακουστικά στο 90%. Πιθανότατα αν έπαιζα με τον ενισχυτή μου, δεν θα καταλάβαινα καμία διαφορά. Αλλά με τα ακουστικά, πολλαπλασιάζονται όλες οι -ας πούμε- ατέλειες στα αυτιά μου...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hofner Verythin Deluxe (Semi Hollow) Review
« Απάντηση #12 στις: 24/12/16, 14:08 »
Πολύ καλό review! Ευχαριστούμε!  :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/08, 11:04
από JaYmZ
11 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 02:06
από tomicmta
1 Απαντήσεις
2942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 11:11
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/11, 15:37
από Melman4
0 Απαντήσεις
18726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 13:01
από bluezlick
4 Απαντήσεις
22136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 12:44
από Eddie~Maiden
2 Απαντήσεις
3891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/13, 22:31
από modfori
1 Απαντήσεις
2949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/14, 19:14
από voutsas.dimitris
13 Απαντήσεις
27558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
1 Απαντήσεις
5057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/16, 21:13
από talfarlow