Αποστολέας Θέμα: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ  (Αναγνώστηκε 17198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #25 στις: 17/01/17, 11:48 »
Αυτο λεω.Υποτηθετε οτι ακουγοντε πιο καθαρα,αλλα πριν κανα 3 μερες διαβαζα τι ακριβως παιζει και μερικες φορες απλα οι 2 μπαταριες αργουν να τελειωσουν πιο πολυ.Οποτε να ξες,αν τις ρουφαει σαν νεροχυτης,τοτε βγαζει πιο καθαρα

στην άλλη την Ibanez ARZ800 με το 81/60 9V έχω ξεχάσει πότε έβαλα μπαταρία τελευταία φορά, αλλά παίζω εξίσου (ίσως λίγο περισσότερο)και με την Universe UV70p (Dimarzio Blazes) και καμιά φορά και με την Carvin (Dimarzio SuperDist/Air Norton S). Τώρα ελπίζω να παίζω και με την Kramer με το 81/85. Η strat θα μείνει στο ράφι μέχρι να γίνει κάτασπρη και με maple fretboard  ;)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #26 στις: 18/01/17, 09:41 »
Μετά απο 2 νύχτες και 1 πρωί μανιώδους εργασίας, (07:00 σήμερα το πρωί) έκανα το πείραμα να δω αν βγάζουν ήχο, βάζω το βύσμα, χτυπάω με το alen, τιποτα..... το vol και το tone δούλευαν.... ξεβιδώνω/σηκώνω τον neck... είχε φύγει το "σπιτικό" quick connect. phewwwwwww. Το βάζω και μάλιστα ανάποδα απο οτι το είχα σχεδιάσει, και παίρνω ήχο  ;) . Σε μια στιγμή αισιοδοξίας (τις οποίες έχω πληρώσει στο παρελθόν) βάζω τα εργαλεία στην θέση τους. Κοιτάω και τον bridge, και αυτός εκτός "quick-connect". Βάζω με άγχος (πριν ξυπνήσει η οικογένεια) μια χορδή που έβοσκε κοντά (μάλλον ΡΕ αλλά στην θέση της πάνω ΜΙ) ότι ναναι και ΝΑΙ!! έχω ήχο και μάλιστα συμπαθητικό, όλα οκ, bridge/neck, μεσαία θέση, vol, tone!! Το βράδυ νεο σετ 10-άρες και φουλ review!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #27 στις: 18/01/17, 09:49 »
Πω πω..νεο σετ χορδες..φιουυυ..εχω ενα μπασο απο το 2011, πριν 4 χρονια ειχα αλλαξει πρωτη φορα χορδες,εβαλα τις ιδιες που ειχε,το σκυλομετανιωσα.
Ευτυχως τωρα,μετα τοσα χρονια,"σαπισαν" λιγο.
Επομενη αλλαγη,οταν η Ελλαδα βγει απο το μνημονιο η οταν σπασουν.
Περιμενουμε ρεβιου με ηχιτικο δειγμα και διηγηση ποσο ευκολη ηταν η τοποθετηση με αυτα τα βιζματα (τελικα το βιζμα παντου χρειαζετε) και γενικα ολα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #28 στις: 18/01/17, 10:10 »
Περιμενουμε ρεβιου με ηχιτικο δειγμα και διηγηση ποσο ευκολη ηταν η τοποθετηση με αυτα τα βιζματα (τελικα το βιζμα παντου χρειαζετε) και γενικα ολα

αν είχαν οι EMG κανονικά καλώδια θα είχα τελειώσει μια μέρα πριν. Γενικά η ευκολία έγγυται στο ότι έχεις quick-connect βύσματα σε μαγνήτες, pots, switches, jack. Εγώ δεν είχα πουθενά εκτός απο τους μαγνήτες, άρα έπρεπε να τους μετατρέψω σε "παραδοσιακούς". Το μόνο καλό είναι οτι αν έχεις μπερδέψει την μπαταρία (-) με το hot τότε αρκεί μια τράμπα του βύσματος.  ;)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #29 στις: 18/01/17, 10:15 »
Οπα οπα.Εδω μηλαμε για συνεχες ρευμα.Πολλες φορες η αναποδη πολικοτιτα προκαλει το κλασικο-δημοφιλες συστημα "τσαφ-καπουτ".
Θελει πολυ προσοχη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #30 στις: 18/01/17, 21:45 »
Λοιπόν, πρώτες εντυπώσεις μετά απο setup με 9άρες (τελικά έβαλα 9αρες και όχι 10άρες) :
- συμπαθητικοί, τα καθαρά του 85 καλύτερα απο το αίσχος του livewire metal, αλλά μέχρι εκεί. Στον neck, ο 81 λίγο πιο σκοτεινός και ζεστός σε σχέση με τον livewire neck.
- τελικά έβαλα την μόντα των 9V, με 18V δεν έδινε τις αρμονικές που ήθελα, μπορώ να πώ τώρα παίρνω και κάποιες τεχνητές αρμονικές στην λεπτή ΜΙ που πριν ήταν αδιανόητο.
- συμπέρανα, αυτό που ήξερα, οτι τα ξύλα και η κατασκευή είναι ΠΟΛΥ σημαντικά. Η κιθάρα ακούγεται κάπως διαφορετικά απο ότι με τους livewires, αλλά ακόμα τα βασικά χαρακτηριστικά του ήχουν είναι εκει. Δύσκολο να το περιγράψω. Στην επόμενη αλλάγη χορδών θα δοκιμάσω ίσως και το 81/60 και θα δώ. Αλλά νομίζω οτι θα είναι ακόμα πιο πρίμο απο τώρα.
- Δεν πηρα τα καθαρά του 81/60 single cut 25" mahogany με την καμία
- επίβεβαίωση οτι το φυσιολογικό set είναι 85/81 και όχι 81/85. Ο 85 ΔΙΑΛΥΕΙ τον 81 οσον αφορά την ένταση. Το τι γραφουν στα χαρτιά μάλλον είναι βλακείες.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/17, 21:48 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #31 στις: 18/01/17, 22:29 »
Αντε παλι αυτα τα ξυλα :P
Βρε λες να βγηκαν απο τον παραδεισο τελικα;  :P
Θειο (εχω παρει φορα και ολους ετσι τους λεω και σε fora,και εξω στον δρομο,μην παρεξηγιτε)
ΣΚΗΣ ΤΗΝ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #32 στις: 19/01/17, 06:54 »
Αντε παλι αυτα τα ξυλα :P
Βρε λες να βγηκαν απο τον παραδεισο τελικα;  :P
Θειο (εχω παρει φορα και ολους ετσι τους λεω και σε fora,και εξω στον δρομο,μην παρεξηγιτε)
ΣΚΗΣ ΤΗΝ

δεν είναι μόνο τα ξύλα, είναι ξύλα-τρόπος κατασκευής-κλίμακα-πλήθος τάστων-θέσεις μαγνητών. Με την ARZ800 mahogany-setin neck- 25"-24 τάστα και 81/80 παίρνω τέλεια καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #33 στις: 19/01/17, 20:08 »
καινούργια δοκιμή με καθαρό κεφάλι... και αυτί..... είμαι κατα-ενθουσιασμένος... η κιθάρα μένει ως έχει χωρίς άλλες μόντες ή δοκιμές......

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #34 στις: 22/01/17, 07:30 »
Χθες ξαναδοκίμασα με 18V και το γύρισα πίσω στα 9V άρον άρον. Απλά με τα 18V δεν μπορούσα να πάρω τις φυσικές αρμονικές των 9V και θα μπορούσα κάλιστα να ηχογραφήσω σχετικό κλίπ και να παρουσιάσω και κυματομορφή. Η διαφορά ακούγεται εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #35 στις: 22/01/17, 09:28 »
Τι κυματομορφη;Βασικα (καλησπερα σας)ψαχνω προγραμμα που να βγαζει Hz/ms.
Η steiberg(er?) ειχε παλια ενα αλλα τωρα δεν το βρησκω πουθενα για download
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #36 στις: 23/01/17, 02:05 »
καινούργια δοκιμή με καθαρό κεφάλι... και αυτί..... είμαι κατα-ενθουσιασμένος... η κιθάρα μένει ως έχει χωρίς άλλες μόντες ή δοκιμές......

μεγειές!
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #37 στις: 23/01/17, 07:20 »
ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #38 στις: 24/01/17, 22:18 »
Εκανα το πείραμα με EMG 81 bridge, 85 neck .... αίσχος..... ανυπομονώ να τους ξανα-αλλάξω. Δεν ξέρω μήπως έχει πρόβλημα ο συγκεκριμένος 81 (ο οποίος στο neck ακούγεται περίφημα εν τω μεταξύ), είναι φοβερά θορυβώδης, κενός, αδύναμος, άδειος. Ο δε 85 στο neck υπερβολικά δυνατός και αδιάφορος ηχητικά. Ίσως είναι η συγκεκριμένη Kramer 210 (plywood body??? έτσι λένε τα αμερικανά, 3-pc maple neck, rosewood fretboard. floyd rose II)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/17, 22:20 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #39 στις: 24/01/17, 23:12 »
αν ειναι νεκθρου,το σωμα δεν εχει σημασια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #40 στις: 24/01/17, 23:26 »
αν ειναι νεκθρου,το σωμα δεν εχει σημασια

ούτε νεκθρου ούτε νεκρού!! bolt-on είναι το Kramer-άκι. Οσο για τα ξύλα.... φίλε τα περιθώρια στενεύουν, το τελευταίο τεστ με τους 81 bridge και στις 2 κιθάρες, μας λέει οτι τα ξύλα είναι το Α και το Ω, όταν λέω ξύλα εννοώ όχι είδος μόνο , αλλά και κατασκευή και scale και bridge, και πλάτος bridge, και και και ....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #41 στις: 25/01/17, 06:43 »
Δεν ξερω βρε μαν.Το πρωτο μπασο που εφτιαξα (τοτε ουτε να κολαω ξυλα δεν ηξερα :P) ειναι απο το πιο φθηνο ξυλο,κορινα,με μαγνητες κλειδια γεφιρες κτλ απο αυτον τον η-μπεη,αλλα υπιρξε στρατιγικη επιλογης τοποθεσιας.Και βγαζει πολυ ωραιο ηχο,γλυκο,ζεστο,καθαρο ακομα και στην C#0 (17.32 Hz) που το πρεριζιο που εφτιαξα αργοτερα με καλυτερα ξυλα,κατασκευη,επονιμους μαγνητες κτλ δεν μπορει να βγαλει.Γιατι το φθινιαρικο εχει 3 μαγνητες και ο μπριτζ απεχει 5 χιλιοστα απο την γεφυρα και μαζευει ολες τις αρμονικες ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #42 στις: 25/01/17, 06:56 »
Γιατι το φθινιαρικο εχει 3 μαγνητες και ο μπριτζ απεχει 5 χιλιοστα απο την γεφυρα και μαζευει ολες τις αρμονικες ;)

αυτο είναι μεγάλη διαφορά απο μόνο του. Οσον αφορά τα ξύλα, παίζουν ρόλο οσον αφορά την διαφορετικότητά τους. Κανένας δεν σου λέει οτι το ακριβότερο θα έιναι και ακουστικά καλύτερο.

Πίσω στο θέμα τώρα, σήμερα το πρωί την ξαναδοκίμασα . Πολύ καλύτερα. Ισως χθες για κάποιο λόγο να είχε πολύ EMI... Αλλά και πάλι ούτε με τον 81 bridge τρελαίνομαι ούτε ο 85 neck λέει και πολλά.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #43 στις: 25/01/17, 09:08 »
Μα συγκρινετε το κορινα με ash+maple?
Τι ειναι αυτο το ΕΜΙ;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #44 στις: 25/01/17, 09:18 »
Μα συγκρινετε το κορινα με ash+maple?
Τι ειναι αυτο το ΕΜΙ;

ElectroMagnetic Interference = ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος. Είτε απο την ΔΕΗ είτε απο ραδιο-συχνότητες είτε απο την ίδια την γή. Το πρωί οι EMG μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα, χθές το βράδυ ο 81 .... μ@μήθηκε

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #45 στις: 28/01/17, 17:31 »
έκανα την μόντα να μετακινήσω λίγο τον bridge προς τα κάτω 1.5mm, η πρίμα ΜΙ τώρα ακογεται καλύτερα στα downstrokes. Επίσης ο 85 ξαναπήγε bridge, ο 81 εκεί που ανήκει δηλ neck, όλα κανονικά :)


20170128_171029 by panixgr, on Flickr

20170128_171046 by panixgr, on Flickr

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #46 στις: 28/01/17, 21:50 »
καλόπαιχτη φίλε με τους νέους μαγνήτες


το θετικό των σημερινών emg's είναι ότι μπορείς να κάνεις όσους πειραματισμούς θες αφού είναι solderness . Βάζεις και ενός φίλου άμα λάχει  παίζεις μια βδομάδα και τον δίνεις πίσω  ;D

Σε λίγες μέρες θα παραλάβω την Hellraiser solo 6 μου , με το 57/66 σετ . Πριν είχε το 81/89 αλλά ήταν προ-2010 οπότε εκείνοι δεν είναι solderness .
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/17, 21:54 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #47 στις: 28/01/17, 22:03 »
καλόπαιχτη φίλε με τους νέους μαγνήτες


το θετικό των σημερινών emg's είναι ότι μπορείς να κάνεις όσους πειραματισμούς θες αφού είναι solderness . Βάζεις και ενός φίλου άμα λάχει  παίζεις μια βδομάδα και τον δίνεις πίσω  ;D

Σε λίγες μέρες θα παραλάβω την Hellraiser solo 6 μου , με το 57/66 σετ . Πριν είχε το 81/89 αλλά ήταν προ-2010 οπότε εκείνοι δεν είναι solderness .

άσε το εχω ξεφτιλίσει ..... φουλ shred απο το πρωί μεχρι βράδυ, και μιλάμε για οικογενειάρχη άνθρωπο με παιδιά στην εφηβεία lol... btw, και εμένα νομίζω το 2008 είναι νομίζω φτιαγμένοι αλλά είναι solderless. Είναι με το παλιό logo, οι νέοι έχουν το πιο καλιγραφικό logo, έχω το 81/60 στην άλλη κιθάρα.

Επίσης φίλε να καλοδεχθείς και καλόπαικτη την hellraiser, το 57/66 πρέπει να έχουν πιο γλυκό ήχο! Παλιά έψηνα μια 7-χορδη λευκή hellraiser, τελικά πήρα την Ibanez UV.

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #48 στις: 28/01/17, 22:10 »
άσε το εχω ξεφτιλίσει ..... φουλ shred απο το πρωί μεχρι βράδυ, και μιλάμε για οικογενειάρχη άνθρωπο με παιδιά στην εφηβεία lol... btw, και εμένα νομίζω το 2008 είναι νομίζω φτιαγμένοι αλλά είναι solderless. Είναι με το παλιό logo, οι νέοι έχουν το πιο καλιγραφικό logo, έχω το 81/60 στην άλλη κιθάρα.

Επίσης φίλε να καλοδεχθείς και καλόπαικτη την hellraiser, το 57/66 πρέπει να έχουν πιο γλυκό ήχο! Παλιά έψηνα μια 7-χορδη λευκή hellraiser, τελικά πήρα την Ibanez UV.


ωραία πρότυπα δίνεις στα παιδιά. Τι θα πει η γειτονιά  ;;;  ;D ;D ;D ;D ;D


Νόμιζα ότι ξεκίνησαν το 2010 αυτό το σύστημα. Μπορεί να είναι και παλιότερο . Οι δική μου στη σεκτερ του 2009 δεν είναι . Και είναι "μαμα"

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #49 στις: 28/01/17, 22:46 »
ωραία πρότυπα δίνεις στα παιδιά. Τι θα πει η γειτονιά  ;;;  ;D ;D ;D ;D ;D


Νόμιζα ότι ξεκίνησαν το 2010 αυτό το σύστημα. Μπορεί να είναι και παλιότερο . Οι δική μου στη σεκτερ του 2009 δεν είναι . Και είναι "μαμα"

η γειτονιά εδώ δεν ασχολείται με τον συνάνθρωπο ... (εκτός και αν πρόκειται για πλακωμό και μπινελίκωμα.)
τεσπα, στην επόμενη αλλαγή χορδών βγάλτους και κοίτα την ημ/νια που γράφει απο κατω απο τον μαγνήτη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/12, 14:21
από random
16 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/22, 18:04
από Απόλλων