Αποστολέας Θέμα: Mesa/Boogie Triple Crown  (Αναγνώστηκε 8640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Mesa/Boogie Triple Crown
« στις: 20/01/17, 00:13 »
Νομιζω οτι η mesa καταφερε να φτιαξει ενισχυταρα! Εχει οτι θελει κανεις, ειτε bedroom player ειται για live! Μεχροι και ο ηχος του μου αρεσει πολυ (γενικα δεν ειμαι mesa fan)
Απολαυστε!
https://www.youtube.com/watch?v=xLEZzQKsvPQ

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #1 στις: 20/01/17, 00:39 »
Έχει σχεδόν 4-πλάσια τιμή (και 2-πλάσιο βάρος) από το Tubemeister 36 Head το οποίο έχει πάνω-κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά! Ενισχυτάρα, δε λέω, αλλά ρε παιδί μου δε μπορώ να καταλάβω γιατί κοστίζει 2.700€.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #2 στις: 20/01/17, 01:17 »
Εγω εχω σταματισει να αναροτιεμε πως βγαινουν οι τημες..
Τρελοι ειναι,οσο θελουν τα πουλανε :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #3 στις: 20/01/17, 13:52 »
οι τιμες οντως ειναι λιγο αψυχολογητες, αλλα εχουν να κανουν με πολλους παραγοντες μεχρι να διαμορφωθουν. Δεν ειναι μονο τα υλικα. Ειναι το RnD που δουλεψε για να το σχεδιασει και βεβαια μην ξεχναμε την ζητηση/διαθεσιμοτητα.

Προσωπικα δεν μαρεσουν οι boogie σαν ηχος. Μαρεσουν μονο για μεταλ και μονο μετα απο επεξεργασια (οχι raw). Ο συγκεκριμενος με εντυπωσιασε γιατι βγαζει πολλους ηχους που μου αρεσουν (στο βιντεο παντα...επιφυλασσομαι λοιπον μεχρι να τυχει να τον δοκιμασω).

Η συγκριση με τον (εξαιρετικο ομολογω) tubemeister δεν ειναι και πολυ δικαιη. Ο mesa ειναι σαφως "πλουσιοτερος" ηχητικα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #4 στις: 20/01/17, 14:51 »
Αυτο το ριμαδι το R&D..βρε παιδια,δεν τα φτιαχνουν ολα ξανα απο το 0.Ναι εχει κοστος το R&D αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικο.Ξερουν τι να περιμενουν με καθε αλλαγη και τι να αλλαξουν για να παν εκει που θελουν.Εδω αλλοι εχουν βγαλει χρημα με open source κατασκευες.
Αν εχεις την τεχνογνωσια και τον εξοπλισμο,κανεις τα παντα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #5 στις: 20/01/17, 15:12 »
δεν τα φτιαχνουν ολα ξανα απο το 0.Ναι εχει κοστος το R&D αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικο.Ξερουν τι να περιμενουν με καθε αλλαγη και τι να αλλαξουν για να παν εκει που θελουν.

+1
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #6 στις: 20/01/17, 15:18 »
Συμφωνώ ότι είναι πλουσιότερος ηχητικά, δεν τίθεται θέμα. Αλλά και πάλι αυτό δε δικαιολογεί τέτοια διαφορά στην τιμή. Νομίζω πως η MESA πουλάει πέρα από την τεχνολογία και το όνομα, κάτι στο οποίο από ότι φαίνεται και στο δικό σου post συμφωνούμε.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #7 στις: 22/01/17, 22:21 »
Δεν θα εβαζα το tubemeister διπλα σε καλο boogie αλλα δεν ειναι μονο τα χαρακτηριστικα που κοιτας οταν βγαινουν οι τιμες.

Οποτε, tubemeister=made in china, με την φιλοσοφια της hughes and kettner για τα φτηνα της μηχανηματα (οχι ο,τι καλυτερο σε υλικα και κατασκευη. Αλλα δεν νομιζω οτι θα με ενοιαζε τοσο (ο ηχος μετραει) αλλα ουτως η αλλως η mesa δεν κανει τσιγκουνιες στο πως φτιαχνει τον πιο "φτηνο" της μεχρι τον πιο ακριβο). Οχι οτι δεν εχει και 3000ρικα τον triamp η τον duotone που σκιζουν, αλλα, αλλο προιον το tubemeister αλλο το triple crown αλλο το triamp κ.ο.κ.

Μετα πρεπει να σκεφτεις και την λησταρχικη τιμοκαταληξη στην "μεταφραση" τιμων απο ΗΠΑ σε ευρωπη, δλδ 1700 σε ΗΠΑ? 2500 σε ευρωπη, 3500 σε Αυστραλια! (τα χειροτερα). Αντιστοιχως συνηθως ευρωπαικα μηχανηματα τιμολογουνται παραπανω στην εκει οχθη...

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #8 στις: 22/01/17, 22:24 »
Ναι, αυτό που λες έχει βάση, δηλ. ακριβότερα εργατικά + υπερ-τιμολόγηση όταν περνάει τον Ατλαντικό. Σωστός!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #9 στις: 22/01/17, 22:32 »
Ναι ομως οταν απ εδω παει εκει,αυτος που εχει μπει συνετερος στην δουλεια μας (ΦΠΑ) δεν υφιστατε καν..οποτε αν καποιος παρει κατι ακριβο ευρωπαικο στην Ελλαδα,ο αντιστιχος Αμερικανος θα το παρει στην ιδια αξια.Δεν θα πλυρωσει ΦΠΑ αλλα θα πλυρωσει τα ναυλα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #10 στις: 23/01/17, 19:29 »
παραδεχομαι οτι ειναι υπερβολη να μιλαω για κοστος R&D σε λαμπατους ενισχυτες (παμπαλαια τεχνολογια :p ) αλλα υπαρχουν διαφοροι αυτοματισμοι που απαιτουν λιγο ψαξιμο στην εφαρμογη.
Ολα αυτα ομως ,συμφωνουμε, οτι δεν δικαιολογουν την τιμη, η οποια διαμορφωνεται και απο τη ζητηση (μαζι με πολλους παραγοντες)

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #11 στις: 25/01/17, 00:02 »
Εγω εχω σταματισει να αναροτιεμε πως βγαινουν οι τημες..
Τρελοι ειναι,οσο θελουν τα πουλανε :P


Πληρωνεις made in america και ονομα MESA BOOGIE..

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #12 στις: 25/01/17, 15:04 »
Ολα τα Mesa ειναι μονο για την αλλη πλευρα του ατλαντικου,εκει τα βρισκεις σε πολυ καλες τιμες.
Ο triple crown ειναι παντως εντυποσιακος αλλα με τοσα λεφτα περνω αυτοκινητο.

Εγω παντως βρηκα ποιον θα παρω
https://www.youtube.com/watch?v=dEwfPWsMIdQ
Clean και blue channel ονειρο.....
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #13 στις: 25/01/17, 15:56 »
Συμφωνώ, εγώ που έχω τον 50άρι, παίζω μόνο με τα blue και green channels (εκεί υπάρχει και το θέμα με το volume jump μεταξύ green και blue που ψιλοαχρηστεύει το green, anyway).
Πολύ ενδιαφέρον ο νέος μικρός EVH, το blue channel των EVH είναι από τα καλύτερα crunch εκεί έξω.
White noise

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #14 στις: 25/01/17, 17:32 »
Μιας που αναφέρεστε  σε lunch-box heads, εγώ άκουσα πρόσφατα το Engl Ironball 20 κι έπαθα πλάκα! Τι ενισχυτάρα είναι αυτή! Δυνατός, ζεστός, και σφιχτός ήχος με καλή "άρθρωση" στο gain, ωραία καθαρά κι εύκολο "βρώμισμα" του clean channel! Ψήθηκα τόσο πολύ, που μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά του τον άλλο μήνα, παρά τη τσουχτερή τιμή του...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #15 στις: 25/01/17, 19:06 »
παρ τον,και σκης τον
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #16 στις: 25/01/17, 19:25 »
Αυτό σκοπεύω να κάνω! Συγκεκριμένα, ήμουν εδώ και λίγο καιρό στην αναζήτηση κιθάρας - ενισχυτή και κατέληξα τελικά στην ESP LTD KH-602 (alder body / maple neck / rosewood fretboard / ultra-thin-U neck / 24 X Jumbo frets, neck-thru, EMG 81 (B) / EMG 60 (N), FRT1000, 2x vol / 1x tone) και στον Engl E606 Ironball 20 Head με την Engl E112V καμπίνα (η κιθάρα από Musicstore, back in stock: 05/02, τα υπόλοιπα από Λογοθέτη - ίδια τιμή με Musicstore / Thomann). Βγήκα λίγο παραπάνω από το budget που υπολόγιζα αρχικά, αλλά νομίζω πως αυτό το setup αξίζει τα λεφτά του, ικανοποιεί στο 100% τις τωρινές ανάγκες μου (και σε μεγάλο ποσοστό ενδεχομένως κάποιες μελλοντικές μου ανάγκες), και θα με βγάλει για αρκετά χρόνια. 



Σε 2 βδομάδες λοιπόν περίπου τελειώνει μια μακρά περίοδος G.A.S. (μόνο και μόνο για να αρχίσει μια καινούργια, βέβαια, όπως όλοι ξέρουμε...), η οποία περιελάμβανε πολύ ψάξιμο κι αρκετές δοκιμές, και δε μπορώ να περιμένω να περάσουν οι μέρες, πραγματικά!


Αυτά, sorry για το off-topic, έπρεπε να το μοιραστώ με κάποιους που έχουν περάσει από G.A.S. και μπορούν να με νιώσουν!  :)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Mesa/Boogie Triple Crown
« Απάντηση #17 στις: 26/01/17, 14:55 »
Καλα δεν το συζηταω. ο EVH ειναι εξαιρετικο μηχανημα και πολυ πιο κοντα στα γουστα μου απο τους Mesa. Ο μικρος φαινεται πολυ καλος, αρκει να χανει βρωμα το gain καναλι (σε κατι ποιο crunch)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
41 Απαντήσεις
16706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
3854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 20:09
από Raz
10 Απαντήσεις
4967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:29
από Mindgainz-Stomen
39 Απαντήσεις
13200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
Mesa Boogie Transatlantic

Ξεκίνησε από Possessed « 1 2 3 » Ενισχυτές

63 Απαντήσεις
18562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 13:54
από tech21man
8 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 16:27
από faser
16 Απαντήσεις
5601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 02:23
από Jezus
17 Απαντήσεις
6050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
21 Απαντήσεις
10921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 23:07
από theonirvana