Αποστολέας Θέμα: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη  (Αναγνώστηκε 7010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NITROKID

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπέρα στο φόρουμ παιδιά ονομάζομαι Χρήστος είμαι 28 ετών και θέλω να επιστρέψω στην εκμάθηση ηλεκτρικής κιθάρας, οπότε χρειάζομαι κάποιες συμβουλές.
Στα 19-20 είχα κάνει 2 χρόνια ωδείο και μελετούσα τη μέθοδο berkley (a modern method for guitar-william leavitt), που απ'ότι έψαξα είναι αρκετά διαδεδομένη. Δυστυχώς ενώ είχα φτάσει στα μισά του δεύτερου βιβλίου σταμάτησα το ωδείο λόγω κάποιων προσωπικών προβλημάτων-έλλειψης χρόνου κλπ.. Από τότε έπιανα την κιθάρα σπάνια μη γνωρίζοντας και πολλά πράγματα να παίξω οπότε όπως είναι λογικό σταματούσα.
Πλέον θέλω να ξεκινήσω την ενασχόληση όσο το δυνατόν πιο σοβαρά. Να πώ πως ένα πράγμα που με ενοχλούσε και με ενοχλεί στα βιβλία αυτά είναι τα πολλά chord forms(δύσκολο να απομνημονεύσεις) και οι πολλές ασκήσεις με αυτά,δεδομένου πως εμένα το όνειρό μου είναι τα σόλο. Όπως καταλαβαίνετε δηλαδή δεν είχα θέμα με το να μελετάω τις κλίμακες-fingering types δηλαδή.
Τι με συμβουλεύετε να κάνω, να συνεχίσω το βιβλίο του berkley?( Έχω ξεκινήσει ξανά από τον δεύτερο τόμο, από τον πρώτο απλά μελέτησα τα ακόρντα με σκοπό να θυμηθώ όσο το δυνατόν περισσότερα). Έριξα μια ματιά στο youtube σε διάφορα βίντεο για σολάρισμα, πιο ενδιαφέροντα και επεξηγηματικά βρήκα αυτά του fretjam αλλά και πάλι πελαγώνω.
Έχετε υπόψιν κάποιο άλλο καλό βιβλίο? Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο καλό βιβλίο θεωρίας-αρμονίας. Τα ακούσματα μου είναι heavy metal-hard rock+κιθαρίστες τύπου malmsteen-vinnie moore.


*Εκτός βιβλίου έκανα κάποια μαθήματα θεωρίας, οπότε γνωρίζω από διαστήματα, τα διαστήματα στις διάφορες τυπολογίες ακόρντων, κλίμακες ματζόρε-φυσική μινόρε, πεντατονική μινόρε, ποιά είναι τα διάφορα modes(δωρικός,φρυγικός κλπ.), τα ακόρντα στις κλίμακες ματζόρε-μινόρε...
Επίσης ο δάσκαλός μου μου είχε μάθει το 12-μπαρο blues (A7-D7-E7).
*Βρίσκομαι εξωτερικό αυτή τη στιγμή και δεν ξέρω για πόσο, το να βρώ δάσκαλο τη δεδομένη στιγμή δεν είναι στις επιλογές μου..


Ελπίζω να περιέγραψα την κατάστασή μου, ευχαριστώ για όποιον δεν κουράστηκε να διαβάσει το ποστ.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #1 στις: 20/01/17, 22:06 »
πόσο καλά έμαθες να παίζεις τα τραγούδια, ασκήσεις κλπ του 1ου και 2ου βιβλίου του Berklee;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος NITROKID

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #2 στις: 21/01/17, 00:00 »
Τότε μέχρι τη μέση του 2ου βιβλίου τα έπαιζα αρκετά καλά, τώρα δυσκολεύομαι να παίξω τα ντουέτα που έχει στο δεύτερο βιβλίο κυρίως επειδή δεν διαβάζω τις νότες τόσο γρήγορα όσο παλιά. Το point είναι να συνεχίσω να μελετάω το βιβλίο το οποίο είναι κάπως δύσκολο και δεν σε <<ταίζει>> με κάτι ευχάριστο να παίξεις αλλά είναι ένα αναγκαίο κακό ή μήπως να κινηθώ κάπως διαφορετικά/παράλληλα να μελετήσω κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #3 στις: 21/01/17, 09:19 »
εγώ θα έλεγα παράλληλα


τα ντουέτα τα έπαιζες με τον δάσκαλο ή πρώτα έπαιζες την 1η κιθάρα και μετά την δεύτερη;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #4 στις: 21/01/17, 11:18 »
Το θέμα της καταλληλότητας των βιβλίων του Leavitt έχει τεθεί αρκετές φορές στο forum. Σίγουρα είναι κορυφαία από άποψη πληροφορίας αλλά, κατά την γνώμη μου, είναι παλιομοδίτικα, αντιπαιδαγωγικά, ακατάλληλα για self study, και δεν απευθύνονται στο κιθαρίστα με pop/rock/metal προσανατολισμούς. Στο σημείο που βρίσκεσαι (που είναι πολύ καλό), θα σε  βοηθήσει ένα πιο στοχευμένο βιβλίο στο θέμα που σε ενδιαφέρει, και υπάρχουν πολλά.
 
 Το καλύτερο θα ήταν να ψάξεις σε ένα (ηλεκτρονικό) βιβλιοπωλείο και να βρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα. Δεν το θεωρώ παράλογο να ασχοληθείς με περισσότερα από ένα βιβλία ταυτόχρονα (συμπεριλαμβανομένου και του Leavitt, αν θες). Τα βιβλία των Govan και Stetina είναι αυτά που συνήθως προτείνονται για όσους ενδιαφέρονται για solo ηλ. κιθάρα (σίγουρα υπάρχουν και άλλα που δεν γνωρίζω), με focus σε κλίμακες, αυτοσχεδιασμό, κ.τ.λ.π. Έχουν καλή κάλυψη θεμάτων θεωρίας/αρμονίας, δεν θα νιώσεις την ανάγκη για κάτι περισσότερο, τουλάχιστον στην αρχή. Τσέκαρε και παλιότερα θέματα στο "Εκμάθηση – Πρώτα βήματα" για άλλες προτάσεις.
 
 Υ.Γ.: Νομίζω ότι θα βρεις ενδιαφέροντα κάποια από τα posts σε αυτό το thread.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #5 στις: 21/01/17, 13:59 »
Αφού σε ενδιαφέρει το hard rock και metal, θα σού έλεγα να κοιτάξεις κάποια από τα βιβλία του Troy Stetina, κυρίως το Heavy Metal Lead Guitar (2 βιβλία) και το Speed Mechanics for Lead Guitar. Θα σού στείλω περισσότερες πληροφορίες με προσωπικό μήνυμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος NITROKID

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #6 στις: 21/01/17, 19:12 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις παιδιά. Φίλε guitar fan στα ντουέτα μελετούσα και τις 2 κιθάρες σπίτι και στο μάθημα έπαιζα με το δάσκαλο μαζί εναλλάξ.
Βρήκα τα βιβλία του stestina σε ηλεκτρονική μορφή, θα ρίξω μια ματιά και θα σας πώ πως πάει.

Αποσυνδεδεμένος NITROKID

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #7 στις: 31/01/17, 19:30 »
Λοιπόν παιδιά έχω ξεκινήσει το 1ο βιβλίο του stetina και βρίσκομαι πριν το 2ο solo. Δυσκολεύομαι λιγάκι στο να παίξω τόσο γρήγορα όσο ο Troy στα ηχογραφημένα. Αλήθεια περιμένει ο συγγραφέας ένας αρχάριος να μπορέσει να παίξει τόσο γρήγορα :o .
Φυσικά είναι θέμα εξάσκησης θα το πιάσω το τέμπο που θα πάει :D

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #8 στις: 01/02/17, 13:51 »
το πρόβλημα δεν είναι η ταχύτητα αλλά αν αποδίδεις σωστά τον ήχο, τις τεχνικές που έχει κάθε νότα και την χρονική διάρκεια καθε νότας,






αν αυτά δεν τα έχεις κατακτήσει τότε δεν παίζεις το solo 2 αλλά κάποιο άλλο
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος NITROKID

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #9 στις: 01/02/17, 16:32 »
H αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω τόσο σκληρό ήχο γιατί έκανα το λάθος να αγοράσω βιαστικά έναν πρόχειρο ενισχυτή που το overdrive του είναι πολύ αδύναμο. Οπότε έχω επικεντρωθεί στη ταχύτητα και φυσικά να είμαι on time.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-επιστροφή στη μελέτη
« Απάντηση #10 στις: 01/02/17, 17:43 »
να επικετνρωθείς στην τεχνική (καταλαβαίνεις τι λέω;; )
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/17, 18:38 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:59
από ΣΤΕΛ
5 Απαντήσεις
7765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/12, 18:08
από Nikos_th
9 Απαντήσεις
6433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
5856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/14, 15:52
από pan0ss
18 Απαντήσεις
23024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/17, 15:10
από STEFANOS604
31 Απαντήσεις
14293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/14, 16:32
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/14, 04:52
από Ioannis Anastassakis
10 Απαντήσεις
10560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/16, 15:50
από saved
11 Απαντήσεις
7185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 18:15
από ntinosblues
5 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/18, 15:56
από Ioannis Anastassakis