Αποστολέας Θέμα: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών  (Αναγνώστηκε 6186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ

 Πολύ γρήγορα παραθέτω τα ερωτήματα…
 
α) Έχει κανείς να προτείνει κάποιο fuzz το οποίο 1. Να μην είναι κλώνος του Muff, 2. Να κάνει για stoner, space rock αλλά να μην είναι βούρκος, 3. Να μην οκταβίζει/synthίζει, 4. Να είναι σχετικά απλό στη χρήση (αλλά τουλάχιστον με bass, treble και mids controller), 5. Να παίζει μπάλα σε συνθήκες πρόβας, αλλά και 6. Να ακούγεται ωραίο και από μόνο του. 

Σχεδόν το ξέχασα 7. Να είναι για (και) μπάσο.
 
β) Ποιος είναι ο ιδανικός Hawkwind δίσκος για να ξεκινήσει κάποιος (και γιατί).
 
γ) Που ψεκάζω με το σπρέι επαφών; Να πάρω με λάδι; (ναι/όχι, δικαιολογήστε).  Σε μαγαζί με μουσικά θα βρώ;
 
δ) Στην τελική γιατί να μην πάρω μόνο one spots με καλώδια daisy chains για τα πετάλια μου (και ίσως κανα-δυο dedicated τροφοδοτικά για τπτ ρουφήχτρες delays, reverbs και choruses) και παιδεύομαι με ασφάλειες και τούβλα;
 
ε) Αξίζει να προσπαθήσεις να επιστρέψεις κάτι στο Thomann χωρίς απόδειξη η μπά…
 
 
Ευχαριστώ,
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #1 στις: 15/01/16, 16:45 »
ΘΕΙΟΟΟΟΟΟ!!!!!
Mας ξεχασες,ε?
α)Το μπεστ οφ δε μπεστ οφ δε μπεστ φουζ εβερ..https://malekkoheavyindustry.com/product/diabolik/
β)δεν εχω ιδεα
γ)οχι λαδι.Καθαριστικο,οπου υπαρχει τριβη επαφων(ποτενσιομετρα,διακοπτακια,επαφες τζακ(οχι ντανιελσ..μην ξεχνιεσε))πανε σε κανα πρακτικερ η μπογιατζιδικο η μαγαζι εργαλιων κτλ
δ)γιατι εισαι παιδι αρα πρεπει να παιδευεσε..πλακα κανω.Γιατι παιδευεσε ωρε παλικαρι?
ε)με δεδομενο το 100000000% δεν θα γινει επιστροφη,αλλα για δοκιμασε..και αν σου κατσει..?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #2 στις: 15/01/16, 17:12 »
...όχι μωρέ, απλά περνάω και γω αυτο το εποχιακό θα-είναι-σαν-να-είναι-χειμώνας-αλλά-δεν-θα-είναι μισανθρωπικό ντεμέκ τριπάκι εσωτερικής καφικικής αμφισβήτησης...  :-\

α) να πω τώρα πως (απο video μόνο) δεν είμαι φάν του b(ass) master ?!?
β) ο-κέικ...
γ) όχι λάδι-λάδι, αλλά αυτό που έχει και λάδι (η τεσπα δεν είναι μόνο αέρας, έχει και κάτι σαν ηγρό) ... επίσης πού το φυσάω/καταβρέχω;
δ) γιατί i) βαριέμαι να τρυπάω την πεταλίερα για να βάλω το τούβλο απο κάτω οπότε ii) το έχω με velcro στην πεταλίερα και μου τρώει γή... (ενώ με τα άλλα πάτα-κιούτ, ούτε βάρος, ούτε όγκος, ούτε χώρος, 2-3 πριζούλες όλες κι όλες).
ε) αυτό φοβάμαι... και δεν βρήσκω και τις αποδείξεις... (frakk, δε θυμάμαι αν είχα κάνει καν την αγορά εγώ).  :-\
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #3 στις: 15/01/16, 17:18 »
εεεε.....ποια λεξη ακριβως απο το γ) δεν καταλαβες..;;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #4 στις: 15/01/16, 17:20 »

ε) Αξίζει να προσπαθήσεις να επιστρέψεις κάτι στο Thomann χωρίς απόδειξη η μπά…
 
Ευχαριστώ,



Δεν παίζει ρόλο αν την έχεις χάσει εσύ, αν συνδεθείς στο προφίλ σου στο site του thomann (Costumer centre πάνω και δεξιά) σου κρατάει όλες τις παραγγελίες και όλες τις αποδείξεις ηλεκτρονικά, άρα μπορείς να δεις ανά πάσα ώρα και στιγμή τι έχεις πάρει, τι πλήρωσες, αριθμούς παραγγελίας κτλ. Όταν κάνεις επιστροφή δεν σου ζητάνε την απόδειξη για να επιβεβαιώσουν την παραγγελία, αλλά τον αριθμό παραγγελίας, από εκεί και πέρα η διαδικασία είναι συγκεκριμένη. Αν είσαι μέσα στο μήνα για refund τη γυρνάς χωρίς ερωτήσεις κτλ, αν είσαι μέσα στην εγγύηση μίλα για το πρόβλημα σου πρώτα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #5 στις: 15/01/16, 17:55 »
Αρχάγγελε πάρε σπρέυ χωρίς λάδι, θα το βρείς κυρίως στα μαγαζιά που πουλάνε σέρβισ για κομπούτερς, λαπτοπς, ή ακόμα και ηλεκτρικά, χρώματα σιδερικά "https://antoniou24.skroutzstore.gr/p.Katharistiko-Spray-Epafon-CHoris-Ladi-gia-ilektronikes-syskeyes-kai-plaketes-CONTACT-CLEANER.524146.html

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #6 στις: 15/01/16, 18:22 »
Θειο,για βαλε μια φωτο το πενταλμπορντ..
Και για να σε αναγκασω,να ξερεις οτι αν δεν το βαλεις,δεν σου λεω να μηλισεις με νικο-ρατ πενταλς για κανα φουζ στα μετρα σου με μοντα(εμενα εχει κανει 2πεταλια κατοπην συνενοησεως ακριβως οπως τα ηθελα)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #7 στις: 15/01/16, 19:17 »
β)αν και δεν κατάλαβα τι εννοείς με το να ξεκινήσει (ν'ακούει ή να παίζει) ,  το Master of the Universe διοτι είναι δισκάρα.
γ) και εδω δεν καταλαβαίνω τι εννοείς .
 αν εννοείς "που ψεκάζω στα ποτενσιόμετρα" τότε η απάντηση είναι : ψεκάζεις στην τρυπίτσα . αν εννοείς "που ψεκάζω γενικά" , ψεκάζεις όπου υπάρχουν ηλεκτρικές επαφές στις οποίες υπάρχει οξείδωση και λόγω αυτής δεν γίνεται καλή επαφή. πχ στις υποδοχές που μπαίνουν οι λάμπες του ενισχυτή. στις περιπτώσεις που υπάρχει και κίνηση (ροοστάτες ,  ποτενσιόμετρα) κτλ βάζεις με λάδι για να γίνεται πιο εύκολα η κίνηση αλλά και καλύπτει τις επιφάνειες προστατεύοντας απο την περαιτέρω οξείδωση.
ε)όπως σου είπε και ο sfansfan δε χρειάζεσαι απόδειξη αγοράς.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #8 στις: 15/01/16, 20:06 »
Ηλεκτρονικάρες μου, όλοι.. με κάνετε περήφανο!..
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #9 στις: 19/01/16, 13:59 »
Guys σας ευχαριστώ...

Εν συντομία...

#saved : ανέβασα.  τπτ σπουδαίο... για μίλα τώρα για rate pedals και modes !!! (κάτι φτάνει Ελλάδα σήμερα αλλα αν δε το λειτουργήσω δεν μπορώ να πώ κάτι  ;) ).  Επίσης βγαίνει νέο Overdrive-PreAmp απο την Darkglass Electronics (b7k deluxe ...στα 385€  :-\ ).

#modfori : danke, Master of the Universe.  Θα επενδύσω άφοβα  ;D !!

#sfanfan : thanks for the tips, τελικά η παραγγελία είχε γίνει απο τον Korgy (κλασσικά ποιος άλλος) και ήταν το 2011  ::) (και εγώ που νόμιζα πως ήταν πριν το πολύ δυο χρόνια (οπότε δεν με πιάνει και η εγγύηση για το gig bag (έπρεπε να είχα πάρει βαλίτσα >:( )).

#modfori & #panixgr : ok το έχω (;) σπρέι επαφών χωρίς λάδι (αλήθεια όμως γιατί χωρίς;).  Ψεκάζω την τρυπίτσα στο switch που επιλέγεις μαγνήτες (ok) - στα knobs που είναι τα volumes όμως; Θα πρέπει να βγάλω τα πλαστικά μέρη ;

Again...
Thanks !!

You guys RULE !!  :metal
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #10 στις: 19/01/16, 19:14 »
Θειο ειδα.Το qtron τι φαση;καποτε μου περασε απο το μυαλο(ομως πολυ φρηγορα,σαν την κλοτσια του chuck noris) αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως κανει.Σπρει καθαρισμου εχει και λαδι ομως δεν ειναι σκετο λαδι.σπρει λαδι ειναι σκετο λαδι.για αλλη δουλια.Το βραδυ θα σου στειλω τι εκανα εγω με rat pedals και αν σε ψισει σου στελνω το τηλ του
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #11 στις: 19/01/16, 21:14 »
Το Q tron είναι φίλτρο μπρε, σαν auto wah ένα πράμα.

Ο Αρχάγγελος έδωσε παραγγελιά στον Άγγελο; Βλέπω να σας περιλαμβάνει συντόμως ο Αρκάς στο Ή ζωή μετά!

Και λέγοντας για ζωή μετά, μπορείς να πράξεις τους Hawkwind με τη λογική της κ.Λ. - μ.Λ. εποχής, όπου Λ=Lemmy και κ.Λ. (κατά Lemmy) εποχή = 1970 - 1975.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #12 στις: 20/01/16, 00:30 »
Βασικα ψηνομαι για ενα μεταβλιτο lpf σαν και αυτο
http://i.imgur.com/DvS6JxO.png
και καπως ετσι ειχα πεσει στο κιουτρον και ναι καλα εκανα και δεν το πηρα γιατι ουδε μια σχεση.
Λεπον,αγγελη,φαε λιγο πεινιρλι  :-P απο rat pedals  εχω τουτο δω
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89139.msg711435#msg711435
που ειναι κλωνος του πολυ γνωστου/αγαπημενου κατα τον κοσμο του μπασου
https://sites.google.com/site/hpftechllc/home/hpf-pre
Εστειλα ενα σχηματικο στον ρατ και με κανα 2-3 τηλεφωνα και 5-6 μερες ερευνα στο ιντερνετ καταλιξαμε τι ακριβως πρεπει να κανει και το εκανε.
Τωρα μου εκανε τουτο
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=862253723891448&set=p.862253723891448&type=3&theater
Ειναι το κικλωμα απο το yamaha attitude bass II με καποιες εξτρα μοντες που του ζητησα(για να μην εχω τιποτα στο μπασο,ολα σε 1 πεταλι).
Δουλεια πολυ καλη και συνενοησιμος παρα πολυ.Οποτε για φουζ,μπορεις να μηλησεις μαζι του και να δεις τι εχει και αν σε βολευουν η ετσι η με μοντα μεσα καλος,αν οχι,κατι θα βρεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #13 στις: 20/01/16, 08:50 »
#modfori & #panixgr : ok το έχω ( ;) σπρέι επαφών χωρίς λάδι (αλήθεια όμως γιατί χωρίς;).  Ψεκάζω την τρυπίτσα στο switch που επιλέγεις μαγνήτες (ok) - στα knobs που είναι τα volumes όμως; Θα πρέπει να βγάλω τα πλαστικά μέρη ;


Ανοίγεις το καπάκι της κιθάρας και ψεκάζεις τα ποτενσιόμετρα εδώ μέσα:

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Fuzz, Hawkwind, Τροφοδοσία και Σπρέι Επαφών
« Απάντηση #14 στις: 20/01/16, 10:24 »
 @Βραζίλης  - ευχαριστώ... μπήκα στην διαδικασία του youtube οπότε κάτι έγινε... το πρόβλημα είναι πως επειδή μιλάμε για σκαφάτο μπάσο (του οποίου τα μισά ποτενσιόμετρα κοιτάνε μακριά από τα f holes) έπρεπε να αφαιρέσω τους μαγνήτες... και επειδή και τότε δεν έγινε σωστή δουλειά, θα πρέπει κάπως να ξεβιδώσω τα pots και να τα βγάλω από τις τρύπες των μαγνητών.... και αν διάβασα καλά μάλλον τα pots πρέπει να πατάνε σε κάποια βάση η οποία μπορεί να πάθει ζημιά αν και εφόσον η όλη διαδικασία δεν γίνει με προσοχή (και μια γάτα η οποία βρήσκει απίστευτα διασκεδαστικό το να παίζει με τα καλώδια του μπάσου...  :-\
 
 @Καθόδιος (φλουτσ)  - ο Korgy λέγεται Άγγελος ;!: κοίτα να δεις τί μαθαίνει κανείς http://forum.kithara.gr/Smileys/classic/grin.gif height=15(ωστόσο ένα κομιξάκι για δυο guitar freaks airheads σε μετά θάνατο ζωή... δεν ξέρω πλάκα έχει σαν βάση αλλα κάτι του λείπει).  Όσο για τους Hawkwind... ποτέ δεν τους είχα σε μεγάλη υπόληψη... βασικοί λόγοι μια απαίσια συλλογή (την οποία είχα χρυσοπληρώσει) απο το πάλαι ποτέ μεταλλικό Rock City (στη Σωκράτους), ένας απίστευτα αντιπαθητικός τύπος που γνώριζα που άκουγε μόνο αυτούς και ο Moorcock τον οποίο θεωρούσα για χρόνια (εσφαλμένα) ως τον poor man’s fantasy writer.  Έπρεπε να γίνουν referenced από τους Monster Magnet και να υπάρξει μια εσωτερική στροφή προς την χαοτική ψυχεδέλεια για να ενδιαφερθώ (για το Hassan I Sabha και τον βιασμό του στα γήπεδα ούτε λόγος).
 
 @saved : Q-tron : envelope filter ... σαν σπαστικό auto-wah ... καλό αν το κομμάτι γίνει λίγο πιο funky ή θέλεις ένα έξτρα groove.  Πια αποφεύγω την EHX, εκτιμώ απίστευτα το ότι δοκιμάζει νέα πράγματα και φτιάχνει προϊόντα που καλύπτουν συγκεκριμένες ανάγκες (ή δημιουργούν νέες  ;D ) αλλά εκτιμώ πως η υλοποίηση τους χωλαίνει τις περισσότερες φορές... στην περίπτωση του Q-tron πιστεύω το αντίστοιχο MXR κάνει πολύ καλύτερα την ίδια δουλειά...
 
 όσο για τα άλλα μιλάμε με pm  ;)

---

doumo arigatou gozaimasu Βραζίλη-shi ^_^
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/16, 10:59 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
24993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 17:35
από Σκίρων
7 Απαντήσεις
3932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 15:14
από The common cunning linguist
3 Απαντήσεις
2911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 12:22
από cyclo
6 Απαντήσεις
3646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/08, 00:28
από BluesMe
1 Απαντήσεις
2424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 22:16
από Nicos_metal
20 Απαντήσεις
8471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/09, 20:40
από vagtanplan
2 Απαντήσεις
2283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:28
από Gabriel6th
τροφοδοσια phantom

Ξεκίνησε από saved Εφέ

3 Απαντήσεις
3963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/14, 02:29
από vegos
4 Απαντήσεις
3940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/15, 08:09
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/15, 22:28
από nick_evia