Αποστολέας Θέμα: Αντιμετώπιση διαφορων προβληματων του οργανισμου με βοτανα  (Αναγνώστηκε 26655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
ΑΓΧΟΣ: Ηρεμεί με βασιλικό, θυμάρι, μαντζουράνα.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ (οργανισμού): Δεντρολίβανο, Μαντζουράνα, Φασκόμηλο, Πιπεριές.

ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΕΣ (εσωτερικές και εξωτερικές): Γλιστρίδα, δάφνη, βάλσαμο, Λουΐζα, απήγανος, αχίλλεα, βίνκα, δίκταμο, πεντάνευρο.

ΑΙΜΟΡΡΟΪΔΕΣ (ερεθισμός): Δεντρολίβανο, δάφνη, απήγανος, φλόμος, κρεμμύδι, μελιτζάνα.

ΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΕΣ: Οι ερεθισμένες από οποιοδήποτε λόγο αμυγδαλές θεραπεύονται με αγριμόνιο, δυόσμο, μέντα, θυμάρι, μαντζουράνα, αγριοτριανταφυλλιά, φασκόμηλο.

ΑΝΑΙΜΙΑ: Θυμάρι, μελισσόχορτο, δεντρολίβανο, ντομάτα.

ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ: Χαμομήλι, θυμάρι, πανσές.

ΑΝΤΙΚΑΤΑΡΡΟΙΚΑ: Αγιόκλημα, αχίλλεα, βοράγο, λεβάντα, ονωνίδα, σάλβια, τίλιο, ρίγανη.

ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΑ: Καλέντουλα, Αχιλλέα, βίνκα, δίκταμο, λεβάντα, μαντζουράνα, υπερικό, δεντρολίβανο, θυμάρι, τσάι βουνού, χαμομήλι.

ΑΣΘΜΑ: Αγριμόνιο, Αχιλλέα, βαλεριάνα, βάλσαμο, γαϊδουράγκαθο, δεντρολίβανο, ευκάλυπτος, σαμπούκος, θυμάρι, κρεμμύδι, λεβάντα, μαντζουράνα, μάραθο, μελισσόχορτο, ρίγανη, σέλινο, σκόρδο, τίλιο, χαμομήλι, ύσσωπος.

ΑΤΟΝΙΑ: Ιδιαίτερα για τη μυϊκή ατονία: Αχιλλέα, λεβάντα, φασκόμηλο, ρίγανη, μάραθος, σκόρδο, δάφνη, κορίανδρος, βασιλικός, δίκταμο.

ΑΫΠΝΙΑ: Βαλεριάνα, βάλσαμο, βασιλικός, δυόσμος, μέντα, ευκάλυπτος, λεβάντα, Λουΐζα, μαντζουράνα, μελισσόχορτο, χαμομήλι, δεντρολίβανο.

ΑΥΤΙΩΝ (πόνοι): Βασιλικός, κολοκυθιά, κρεμμύδι, μελισσόχορτο, μολόχα, σκόρδο, χαμομήλι.

ΑΦΘΕΣ: Δεντρολίβανο, αγριοτριανταφυλλιά, φασκόμηλο, χαμομήλι.

ΒΗΧΑΣ: Άσχετα με την αιτία που τον προκαλεί: αγριμόνιο, γλιστρίδα, βαλεριάνα, βασιλικός, γαϊδουράγκαθο, γλυκόριζα, ευκάλυπτος, σαμπούκο, θυμάρι, κρεμμύδι, μαϊντανός, μαντζουράνα, μολόχα, μάραθο, αγριοτριανταφυλλιά, φασκόμηλο, αμάραντο.

ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΕΣ (γενικά): Αγριμόνιο, βασιλικός, χαμομήλι, λουίζα, μολόχα, φασκόμηλο.

ΓΡΙΠΗ: Δεντρολίβανο, ευκάλυπτος, θυμάρι, κρεμμύδι, λεβάντα, μάραθος, σινάπι, φλαμούρι, σκόρδο.

ΔΕΡΜΑΤΟΠΑΘΕΙΕΣ (γενικά): Σαμπούκος, κρεμμύδι, λεβάντα, μάραθος, μελισσόχορτο, φασκόμηλο, θυμάρι, Λουΐζα, μαϊντανός, χαμομήλι, πικροδάφνη.

ΔΙΑΡΡΟΙΕΣ (γενικά): Αγριμόνιο, ευκάλυπτος, κρεμμύδι, Λουΐζα, πατάτα, σκόρδο, σέλινο.

ΔΥΣΕΝΤΕΡΙΕΣ (γενικά): Αγριμόνιο, βάλσαμο, καρυδιά, καστανιά, ροδιά, σκόρδο, βάλσαμο.

ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΕΣ: Αγριμόνιο, βασιλικός, σαμπούκος, καρπούζι, καστανιά, σκόρδο, τίλιο, αγριοτριανταφυλλιά, αγγούρι, ντομάτα.

ΔΥΣΜΗΝΟΡΡΟΙΕΣ: Απήγανος, Αχιλλέα, γαϊδουράγκαθο, δυόσμος, μέντα, θυμάρι, λεβάντα, Λουΐζα, μαϊντανός, μελισσόχορτο, φασκόμηλο, χαμομήλι.

ΔΥΣΠΕΨΙΑ: Αγριμόνιο, βάλσαμο, βασιλικός, δυόσμος, μέντα, κρεμμύδι, λεβάντα, μαϊντανός, μαντζουράνα, μελισσόχορτο, σκόρδο, χαμομήλι.

ΕΓΚΑΥΜΑΤΑ: Βάλσαμο, κολοκυθιά, ευκάλυπτος, θυμάρι, κρεμμύδι, λεβάντα, πατάτα, χαμομήλι.

ΕΚΖΕΜΑΤΑ: Δεντρολίβανο, κελέντουλα, λεβάντα, μαϊντανός, φασκόμηλο, χαμομήλι.

ΕΝΤΟΜΟΑΠΩΘΗΤΙΚΑ: Τεύκριο, βασιλικός.

ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ: Αγριμόνιο, γαϊδουράγκαθο, μολόχα, πατάτα.

ΕΠΙΠΕΦΥΚΙΤΙΔΕΣ (γενικά): Μαϊντανός, καλεντούλα.

ΖΑΛΑΔΕΣ: Άσχετα με την αιτία που τις προκαλούν: βάλσαμο, βασιλικός, δεντρολίβανο, λεβάντα, μαϊντανός, μαντζουράνα, μελισσόχορτο, αγριοτριανταφυλλιά, χαμομήλι.

ΗΛΙΑΣΗ: Σαν πρώτες βοήθειες αφέψημα σαμπούκου.

ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ: Αγριμόνιο, βαλεριάνα, δεντρολίβανο, θυμάρι, λεβάντα, μαντζουράνα, μελισσόχορτο, τίλιο και χαμομήλι.

ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ: Βάλσαμο, λεβάντα, αγριοτριανταφυλλιά.

ΚΑΛΟΙ: Βάλσαμο, καλέντουλα, μολόχα, πατάτα, σκόρδο.

ΚΟΛΙΚΟΙ (διάφοροι): Απήγανος, βάλσαμο, δυόσμος, καρυδιά, κρεμμύδι, κρόκος, μαντζουράνα, μέντα, μολόχα.

ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑΤΑ: Αχιλλέα, σαμπούκο, θυμάρι, κρεμμύδι, μαϊντανός, μαντζουράνα, πατάτα, σινάπι, χαμομήλι.

ΛΟΞΙΓΚΑΣ: Βαλεριάνα, δυόσμος, μέντα, ρίγανη.

ΜΑΤΙΩΝ (ερεθισμοί): Καρπούζι, κρόκος, Λουΐζα. μαϊντανός, μάραθο, ραδίκι.

ΜΕΛΑΝΙΕΣ: Αγριμόνιο, βασιλικός, δεντρολίβανο, θυμάρι, κρεμμύδι, μαϊντανός, μάραθο, μελισσόχορτο, μολόχα, πατάτα, σινάπι.

ΜΥΤΗΣ (αιμορραγίες): Φλαμουριά.

ΜΩΛΩΠΕΣ: Αχιλλέα, αθανασία, βιόλα, πιπεριά (κόκκινη), βάλσαμο.

ΝΑΥΤΙΕΣ: Γαϊδουράγκαθο, κολοκυθιά, λεβάντα, μάραθο, ρίγανη.

ΟΡΕΚΤΙΚΑ: Αχιλλέα, βασιλικός, θυμάρι, κρεμμύδι, κρόκος, ραδίκι, σκόρδο.

ΠΛΗΓΕΣ: Μαλακώνουν με βιόλα, βίνκα, καλέντουλα.

ΠΟΝΟΔΟΝΤΟΙ: Δίκταμος, δυόσμος, σαμπούκος, θυμάρι, καρυδιά, κισσός, κρεμμύδι, λεβάντα, μαντζουράνα, μέντα, ρίγανη, σινάπι, χαμομήλι.

ΠΡΗΞΙΜΑΤΑ: Αγριμόνιο, μάραθος, μαντζουράνα, πατάτα, ραδίκι, σκόρδο, σινάπι, χαμομήλι, απήγανος.

ΠΥΡΕΤΟΙ: Αθανασία, βαλεριάνα, δίκταμο, ευκάλυπτος, καρπούζι, καστανιά, Λουΐζα, μαϊντανός, σέλινο, τίλιο, χαμομήλι.

ΣΤΟΜΑΧΙΚΑ: Αχιλλέα, κολοκυθιά, γαϊδουράγκαθο, δίκταμο, κορίανδρος, Λουΐζα, μιλισσόχορτο, ραδίκι. Συγκεκριμένα για τα έλκη: βάλσαμο, πατάτα, τσουκνίδα και για τις νευρώσεις: χαμομήλι.

ΤΟΝΩΤΙΚΑ (γενικά του οργανισμού): Βαλεριάνα, απήγανος, σινάπι, χαμομήλι, αθανασία, Αχιλλέα.

ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΕΝΤΟΜΩΝ: Αγριμόνιο, δυόσμος, θυμάρι, καρυδιά, κρεμμύδι, λεβάντα, μαϊντανός, μελισσόχορτο, μολόχα, μέντα, σκόρδο, φασκόμηλο.

ΤΥΜΠΑΝΙΣΜΟΣ κοιλιάς: Βασιλικός, μάραθο, μελισσόχορτο, ρίγανη, σκόρδο, χαμομήλι.

ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ Δεντρολίβανο, κρεμμύδι, φασκόμηλο.

ΥΠΕΡΤΑΣΗ (γενικά): γλιστρίδα, δεντρολίβανο, κρεμμύδι, λεβάντα, μαϊντανός, μελισσόχορτο, σέλινο, σκόρδο.

ΥΠΟΤΑΣΗ: Δάφνη, θυμάρι, φασκόμηλο.

ΧΙΟΝΙΣΤΡΕΣ: Γαϊδουράγκαθο, καρυδιά, σέλινο

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Για την αφραγκία δεν βλέπω τίποτα όμως!   ;D  ;D  ;D

Καλή φάση πάντως, αν και δεν πολυπιάνομαι με βότανα όταν υπάρχουν χάπια...  :-X


Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Για την αφραγκία δεν βλέπω τίποτα όμως!   ;D  ;D  ;D

Καλή φάση πάντως, αν και δεν πολυπιάνομαι με βότανα όταν υπάρχουν χάπια...  :-X


η αφραγκια, ειναι προβλημα αλλουνου οργανισμου!! - οχι του ανθρωπινου  :D
 όσο αφορα τα χαπια, τα κραταω για αργοτερα!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Βασικά μια ερώτηση... Όλα αυτά τα βράζουμε και τα πίνουμε όπως το τσάι ας πούμε? Γιατί δεν βλέπω και κανέναν άλλο τρόπο...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Βασικά μια ερώτηση... Όλα αυτά τα βράζουμε και τα πίνουμε όπως το τσάι ας πούμε? Γιατί δεν βλέπω και κανέναν άλλο τρόπο...
Προφανως ..
δεν ειμαι βοτανολογος, αλλα σε καποιες περιπτωσεις τα λιωνουμε και τα αλοιφουμε στη πληγησα περιοχη!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Μην αναφέρετε τέτοιες ανακριβείς πληροφορίες δημοσίως, θα πάρετε κανέναν άνθρωπο στον λαιμό σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο φλώμος και ο απήγανος περιέχουν ισχυρά δηλητήρια. (Εξ ου και το "φλώμωσα")

ΥΓ. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι μπορεί να βοηθήσει το θυμάρι και το μελισσόχορτο στην ανάταξη της αναιμίας. ??? Μην τρελλαθούμε εντελώς!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Δεν βλέπω πουθενά να αναφέρετε τον ΜΠΑΦΟ!! που λύνει όλα τα προβλήματα !!!  8)
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Μην αναφέρετε τέτοιες ανακριβείς πληροφορίες δημοσίως, θα πάρετε κανέναν άνθρωπο στον λαιμό σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο φλώμος και ο απήγανος περιέχουν ισχυρά δηλητήρια. (Εξ ου και το "φλώμωσα")

ΥΓ. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι μπορεί να βοηθήσει το θυμάρι και το μελισσόχορτο στην ανάταξη της αναιμίας. ??? Μην τρελλαθούμε εντελώς!

Μην τρελλαθούμε εντελώς!
ολα τα βοτανα που αναφερονται μπορεις να τα αγορασεις απο καταστηματα βοτανων τα οποια ειναι οκ!
δε μπορω να φανταστω οτι θα πας να μαζεψεις φλώμο και  απήγανο απο το βουνο ...  ;D

@ XoLiDoXoS  τι να σου κανω που ειναι απαγορευμενο ..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ξέχασες να αναφέρεις και το ορυκτέλαιο, το οποίο μπορείς να το αγοράσεις και από το σουπερ μαρκετ, και μάλιστα με την σφραγίδα του ΕΦΕΤ.

Αυτό να δεις πόσο καλό κάνει!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Δεν βλέπω πουθενά να αναφέρετε τον ΜΠΑΦΟ!! που λύνει όλα τα προβλήματα !!!  8)

lol! είσαι μεγάλος!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Πω πω πω πω ρε παιδάκι μου! Τι είναι αυτό εκεί που κρατάς!

Κάποιος κλέβει ποσοστό και από τη μερίδα μου!!!!! χαχαχα

Γι αυτό δεν φτάνει για όλους μας, ο Καρχαρίας έχει ΜΕΓΑΛΑ ΣΑΓΟΝΙΑ!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικά μια ερώτηση... Όλα αυτά τα βράζουμε και τα πίνουμε όπως το τσάι ας πούμε? Γιατί δεν βλέπω και κανέναν άλλο τρόπο...
εκτός του προαναφερθέντος ευεργετικού καταπραυντικού ''μπάφος'', το οποίο καπνίζεται και μετά συνίστάτε επίσκεψη σε ζαχαροπλαστείο ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Λοιπον, τα βοτανα ειναι μεγαλη ιστορια. Ολα τα φαρμακα, κοινως χαπια, παραγονται απο βοτανα, χημικως ή συνθετικως δηλ. οχι απ' ευθειας αλλα απο χημικη ουσια που εχει εξαχθει απο βοτανο. Το χαπι δεν εχει σχεδον καμμια θεραπευτικη ενεργεια, εχει μια ισχυρη δραση που αναχαιτιζει το συμπτωμα για ενα διαστημα, παιρνεις χαπι το βραδυ για να ξυπνησεις το πρωι να τρεξεις στο εργοστασιο. Δεν μπορεις να καθισεις δηλ. λιγες μερες να θεραπευτεις με την ησυχια σου . Γι' αυτο βγαλαν τα φαρμακα οι βιομηχανιες, τα οποια ταιριαζουν σε ηδη αρρωστημενους οργανισμους. Η ασθενεια ειναι υγιης αντιδραση του οργανισμου, διορθωνει το προβλημα που παρουσιαζεται, δηλ. ο οργανισμος σου κοβει την ορεξη επιτηδες για να μην φας, να νηστευσης και να προφυλαχθης. Τα χαπια καταπολεμουν την φυσικη αμυνα, δεν πεινας πρεπει να φας, παρε χαπι, φαγε γρηγορα να αντεξεις την δουλεια κοκ μεχρι να κλαταρεις, οποτε αρχιζει νεος κυκλος πιο σοβαρος απο βαρυτερα χαπια κοκ.Το στομαχοβοτανο, ή παναγιοχορτο, ή βοτανι της αγαπης, ή ασπροχορτο εχει απαγορευθει.

Τα βοτανα τα ετοιμαζουμε με τους εξης τροπους :

εμβρεγμα, τα μουσκευομε σε κρυο ή ζεστο νερο
εκχυμα, infusion, βραζομε νερο, το χυνομε πανω στα βοτανα, σκεπαζομε.
αφεψημα, decoction, βραζομε νερο και μαζι τα βοτανα σιγανα για λιγα λεπτα
εκχυλισμα, extrait, βραζομε σε νερο τα βοτανα για πολλα λεπτα εως οτου εξατμιστει ενα μερος του νερου
σιροπι
βαμμα, teinture, μουσκευομε τα βοτανα αρκετες ημερες σε καθαρο οινοπνευμα, ή κονιακ ή βοτκα για αλκοολικους
ολα αυτα λεγονται πτυσανη tisan.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Κανείς δεν αμφισβητεί την χρησιμότητα των βοτάνων, αλλά πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η φυσικότητά τους δεν τους στερεί την ιδιότητα του φαρμάκου. Τα βότανα ως τρόπος θεραπείας είναι φάρμακα και πρέπει να διαχειρίζονται από ειδικούς επιστήμονες.

Η επικινδυνότητά τους είναι μεγάλη. Θα θυμίσω μόνο ένα περιστατικό κατανάλωσης ντατούρας πριν από 2,3, χρόνια που έστειλε καναδυό να δουν τα βότανα ανάποδα. Η ντατούρα είναι πολύ καλή για το άσθμα αλλά δεν είναι για να την φας. Πολλοί είναι αυτοί που δηλητηριάζονται με βαλεριάνα αλλά ευτυχώς υπάρχει αντίδοτο (βιομηχανικό).

Άσχετα απ' αυτό η ένστασή μου περί της πρώτης ανάρτησης του θέματος παραμένει διότι περιέχει εξαιρετικές ανακρίβειες τις οποίες δεν μπορώ να αναλύσω.

Δεν είναι όλα τα σύγχρονα φάρμακα δυτικού τύπου φαρμάκια. Ούτε βέβαια παράγονται όλα από βότανα. Κάποια είναι αναντικατάστατα. Ας πούμε, ποιο βότανο θα προλάβει τον θάνατο από αλλεργικό σοκ? Ποιο θα θεραπεύσει την φυματίωση? Ποιο θα ανατάξει έναν υποθυρεοειδισμό? Το μελισόχορτο?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Λοιπον .. χρησιμα συμπερασματα εως εδω, ειναι οτι τα βοτανα καθως ειναι η πρωτη υλη των χαπιων σε πολλες περιπτωσεις και καθως οι θεραπευτικες τους ιδιοτητες ειναι αδιαμφισβήτητες , θα πρεπει με προσοχη να καταναλωνονται, και παντα με τη συμβουλη γιατρων η βοτανολόγων ..
Επισεις δε θα πρεπει να μαζευουμε βοτανα απο τα βουνα χωρις την επιβλεψη καποιου ο οποιος να εχει γνωση, γιατι τα βοτανα περιεχουν και δηλητηρια ..

εγω παντως βλεπω το θεμα βοτανα αντι χαπιων(όπου μπορούν τα βοτανα να αντικαταστησουν τα χαπια) πολυ συμπαθητικα.. όπως ειπα και στο πρωτο ποστ μου, κραταω τα χαπια για αργοτερα η για πιο βαριες περιπτωσεις.
Παππου και analogio  εχετε καποια ιδιαιτερη γνωση πανω στο θεμα?
"Συνταγες" που βρισκουμε?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Παίδες για να εξηγούμεθα και να μη παρεξηγούμεθα!
Πρώτα από όλα, ότι και να πάρεις, σωστό είναι να το πάρεις με τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει καλά!
Δεύτερα από όλα, ακόμη και να μην είναι δηλήτηριώδες κάποιο ΧόρτΑρι, οι ιδιοτητές του δεν είναι μονοσήμαντες!
Δηλαδή μπορεί κάποιος να πάρει το Α χόρτο για το λαιμό του να του γίνει καλά ο λαιμός και να του ανέβει το ζάχαρο ξέρω γω στο 3.000! Να πάρει ξέρω γω το Β χόρτο για να του περάσει η κοιλιά και ενώ θα γίνει καλά να μην του σηκώνεται το λιλί του!

Προσοχή λοιπόν! Πρέπει να ξέρουμε όλες της ιδιότητες ενός χόρτου και τις αντιδράσεις του στον ανθρώπινο οργανισμό! Και of course να είμεθα σίγουροι ότι δεν είμαστε κάπου αλλεργικοί!

Ο παππούς είναι Ζωνιανός, άλλη φάση......

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
XoLiDoXoS οι παρενεργειες που λες αφορουν κυριως χαπια, τα βοτανα  ενεργουν κατα το σχεδιον της φυσης, φυσικα, οχι τεχνικα οπως τα σκευασματα εργαστηριου. Ο παπους κανει σωστη διακριση. Δεν ειναι ολα τα βοτανα καταλληλα για χρηση, τα περισσοτερα ομως ειναι, τα κοινα που χρησιμοποιει ολος ο κοσμος δεν υπαρχει προβλημα, φασκομηλο, χαμομηλι, αριγανη, δυοσμος, τιλιος, μεντα, φλισκουνι, δενδρολιβανο (που λεγεται και ροζμαριν, romarin γαλλιστι) και αλλα πολλα, αφοβα ολο το χρονο, καθημερινα μετρημενη ποσοτητα, οχι υπερβολικη, για τα δυσευρετα και δυσκολομνημονευτα χρειαζεται συμβουλευτικος οδηγος.

Χαπια και βοτανα εχουν την εξης διαφορα.
Τα χαπια-φαρμακα ειναι δρόγες, ντραγκς, δηλ.συμπεπιεσμενο αρχειο ουσιων απο βοτανα, παραδειγμα το φασκομηλο περιεχει την ουσια ταννινη, το φαρμακο την ιδια ουσια σε πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα, τα χαπια επενεργουν δραστικα και η δραση τους ειναι πιστοποιημενη και σχεδον προεξοφλημενη, μηχανη αυτοκινητου, τα βοτανα ενεργουν αρμονικα και δεν βιαζονται, γαδουρακι. Αμα ξενυχτας, πινεις καθεμερα ουζα, καπνιζεις 40 τσιγαρα, δεν αντεχεις καθολου το οξυγονο και την ηρεμια, το βοτανο δεν κανει τιποτα, παιρνεις χαπια για να συνεχισεις τον δρομο σου προς το κλαταρισμα. Ολα τα φαρμακα εχουν πρωτη υλη τα βοτανα, ειτε εξ ευθειας εκχυλισεως των φαρμακευτικων ουσιων, ειτε συνθετικως δηλ. κατοπιν χημικης επεξεργασιας σε υλη που εχει ως πρωτη υλη την βοτανικη ουσια, Σκιρων εννοεις συνταγες μαγειρικης ;; πολυ καλος περιληπτικος οδηγος με εικονες ειναι το βιβλιο Φαρμακευτικα φυτα της Ελλαδας, Σφηκας Γιωργος, εκδοσεις Ευσταθιαδης, η Ελληνικη φυση ειναι παγκοσμια υπερδυναμη στα βοτανα.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Γεια σου φιλε παπους !!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Δεν γνωρίζω για τον Αναλόγιο, εγώ είμαι αγγιρανολόγος με εξειδίκευση στην τσουκνιδολογία. Χοληδόχε να σου λείπουν οι δημοσιοποιήσεις της καταγωγής μου, ώρες είναι να γεμίσω με μυνήματα παραγγελιών.

Σαφώς και δεν έχω γνώση επί του θέματος (ποιός άλλωστε έχει?), οι περισσότερες παραδοσιακές γνώσεις χαθήκαν άλλωστε. Εκτεταμένη έρευνα γίνεται στην Ευρώπη, κυρίως στην ανατολική όπου χρησιμοποιούνται παραδοσιακά αλλά και με συνταγογράφηση από αδειούχους γιατρούς. Στην ΕΕ επιτρέπεται η συνταγογράφηση μόνο προτυποποιημένων εκχυλισμάτων, βαμάτων και γενικώς παραγώγων. Στην Ελλάδα, ως συνήθως, γίνεται των Ζωνιανών. Η Γερμανία είναι η πιο μπασμένη χώρα σ' αυτόν τον χώρο.

Συνταγές βρίσκει κανείς στον Διοσκουρίδη, Παράκελσο, αλλά και άλλους πιο σύγχρονους όπως τον Άγιο Κυριακό. Σαφώς και χρειάζεται γνώση παθολογίας, αν για παράδειγμα παίρνεις φασκόμηλο για τον βήχα που οφείλεται σε καρκίνο του πνεύμονα είναι αυτονόητο ότι δεν θα βρεις γιατρειά.

Ο Αναλόγιος έχει δίκιο. Τα φυσικά φάρμακα επαναφέρουν την αρμονία στον οργανισμό αλλά όχι επειδή έχουν αργή δράση αλλά επειδή παρέχουν πολλές ουσίες οι οποίες δρουν συνδιαστικά. Το φασκόμηλο για παράδειγμα δεν έχει μια αλλά γύρω στις 5000 δραστικές ουσίες. Εννοείται ότι δεν γνωρίζουμε πως δρα η κάθεμία. Έχει όμως βρεθεί ότι η απώλεια μιας απειροελάχιστης ποσότητας μιας δραστικής ουσίας οδηγεί σε αντίθετα αποτελέσματα, λόγω του ότι μπλοκάρει ή ευωδώνει κάποιο ένζυμο το οποίο παίζει σημαντικό ρόλο στον διαταραγμένο δρόμο ο οποίος και προκαλεί  την ασθένεια.
Γι 'αυτόν τον λόγο έχει πολύ μεγάλη σημασία και ο χρόνος συλλογής. Μια που αναφέραμε το φασκόμηλο πρέπει να συλέγεται στην εποχή της ανθοφορίας. Τώρα δηλ. Υπάρχει κανείς που να έχει αγοράσει από καταστήματα βοτάνων μπουμπουκιασμένο φασκόμηλο? Ακόμα και η φάση του φεγγαριού στον καιρό της συλλογής έχει σημασία.

Οι δραστικές ουσίες που υπάρχουν στα φυτά έχουν αναπτυχθεί για δική τους χρήση, για την προστασία από τις ασθένειές τους. Κι επειδή οι κύριοι εχθροί των φυτών είναι οι ιοί έχουν ισχυρή αντιϊκή δράση, αλλά όχι ισχυρή αντιμικροβιακή. Από τα φυτά έμαθαν τα ζώα, και τελευταίοι μάθαμε εμείς. Αν και κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να κατασκευάσει μια ουσία τόσο δραστική και με τέτοια τέλεια αναλογία όπως αυτή που κατασκευάζουν οι μέλισσες.

Υπάρχουν πολλές παρανοήσεις και κίνδυνοι σε σχέση με τα βότανα. Επιμένω. Συνεχίζω με το φασκόμηλο, για το οποίο οι Άραβες έλεγαν ότι αν έχει κάποιος στην αυλή του δεν πεθαίνει, και έχει συσχετιστεί με την μακροβιότητα των Κρητικών (παρόλο που όλοι πίνουν σαν σφουγγάρια). Ο Αναλόγιος λέει πως μπορούμε να το πίνουμε σε καθημερινή βάση. Λάθος. Το φασκόμηλο περιέχει δραστικές ουσίες που συσωρεύονται στο συκώτι και σε μεγάλες ποσότητες είναι τοξικές. Γι' αυτό και η χρήση πρέπει να είναι διαλείπουσα. Επίσης προκαλεί σπασμούς στην μήτρα με συνέπεια αποβολή του εμβρύου αν καταναλώνεται στους πρώτους μήνες της κύησης. Και άλλα πολλά. Γενικώς δεν πρέπει να παίζουμε με τα φάρμακα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
. Το χαπι δεν εχει σχεδον καμμια θεραπευτικη ενεργεια, εχει μια ισχυρη δραση που αναχαιτιζει το συμπτωμα για ενα διαστημα, παιρνεις χαπι το βραδυ για να ξυπνησεις το πρωι να τρεξεις στο εργοστασιο. Δεν μπορεις να καθισεις δηλ. λιγες μερες να θεραπευτεις με την ησυχια σου .

Εχεις πολυ μεγαλο λαθος εδω...υπαρχουν χαπια για θεραπεια συμπτωματικη κ θεραπευτικη...πιστεψε με σε μια μολυνση(ακομα κ σε απλη φλεγμονη)δεν θεραπευεις το συμπτωμα αλλα την ασθενεια ως εχει...γιατι εσυ μπορεις π.χ σε εναν στρεπτοκοκο β εμολυτικο να κανεις γαραγαρες για να καταπολεμισεις την φλεγμονη στον λαιμο(συμπτωματικη θεραπεια) αλλα αν δεν παρεις ενα φαρμακο που θα χτυπησει τον στρεπτοκοκο τοτε το πιο πιθανο ειναι να παθεις μια ωραιοτατη φλεγμονη κ στα νεφρα...αρα εδω δεν μιλαμε για συμπτωματικη θεραπεια αλλα για ολικη..(συστηματικη)με λιγα λογια θεραπευεις την ασθενεια


Υ.γ η χρηση των βοτανων οπως βεβαια κ τον φαρμακων ειναι τεραστιο θεμα...εμεις καλα καλα τσαι δεν ξερουμε να πινουμε....το βραζουμε το νερο κ μεσα ενω το 90% των βοτανων σε μορφη αφεψηματος δεν θελει βραστο/καυτο νερο αλλα χλιαρο....εκτος των αλλων καλο ειναι οταν αποφασιζει να σταφει καποιος στα βοτανα να  ρωτησει κ εναν γιατρο της εμπιστοσυνης του κ ειδικοτερα για σοβαρα θεματα...π.χ στην ιταλια ενας ξεκινησε με αγιοθουρβεδικα ενω ειχε λευχαιμια...οκ παρε τα αγιουρβεδικα αλλα μη σταματας την θεραπεια σου με τα συμβατικα φαρμακα...αποτελεσμα...θανατος σε λιγοτερο απο 5 μερες
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 12:36 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
. Το χαπι δεν εχει σχεδον καμμια θεραπευτικη ενεργεια, εχει μια ισχυρη δραση που αναχαιτιζει το συμπτωμα για ενα διαστημα, παιρνεις χαπι το βραδυ για να ξυπνησεις το πρωι να τρεξεις στο εργοστασιο. Δεν μπορεις να καθισεις δηλ. λιγες μερες να θεραπευτεις με την ησυχια σου .

Εχεις πολυ μεγαλο λαθος εδω...υπαρχουν χαπια για θεραπεια συμπτωματικη κ θεραπευτικη...πιστεψε με σε μια μολυνση(ακομα κ σε απλη φλεγμονη)δεν θεραπευεις το συμπτωμα αλλα την ασθενεια ως εχει...γιατι εσυ μπορεις π.χ σε εναν στρεπτοκοκο β εμολυτικο να κανεις γαραγαρες για να καταπολεμισεις την φλεγμονη στον λαιμο(συμπτωματικη θεραπεια) αλλα αν δεν παρεις ενα φαρμακο που θα χτυπησει τον στρεπτοκοκο τοτε το πιο πιθανο ειναι να παθεις μια ωραιοτατη φλεγμονη κ στα νεφρα...αρα εδω δεν μιλαμε για συμπτωματικη θεραπεια αλλα για ολικη..(συστηματικη)με λιγα λογια θεραπευεις την ασθενεια

ΜΗΠΩς σταδιακα με τα όλο και πιο ισχυρα φαρμακα, δωσαμε το πατημα στα μικροβια να μεταλλαχθουν και να γινουν όλο και πιο ανθεχτικα σε όλο και ποιό ισχυρες θεραπειες??
χμμμμ ...  ;)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σε αυτο εχεις δικιο...μα εγω δεν αγιοποιησα τα φαρμακα...προς θεου...κ στο λεω τελειωνω φαρμακευτικη κ για ενα προβλημα στο στομαχι κ εγω πηρα βοτανα(για το στομαχι εκτος απο αυτα που αναφερονται υπαρχουν κ αλλα..)κ ειναι γνωστο πως πχ με τα φαρμακα η επιστημη πλεον μπορει να πολεμισει τον καρκινο...ΟΛΕΣ τις μορφες..το κακο ειναι πως ο ανθρωπινος οργανισμος δεν θα αντεξει τα φαρμακα κ θα πεθανει...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
όλο και πιο ισχυρα φαρμακα

Ισχυρά ως προς τι?

Δεν υπάρχουν "ισχυρά" φάρμακα. Υπάρχουν βέβαια ισχυρά δηλητήρια. Ισχυρό δηλ ως προς την δυνατότητα να σκοτώνει. Τα φάρμακα μπορεί να είναι ειδικά ή μη, με την έννοια της εξειδίκευσης - στόχευσης - ως προς το αίτιο της ασθένειας. Αλλά ποιό είναι το αίτιο?

Γενικά η ιατρική - θεραπευτική είναι μια υψηλή τέχνη με βαθιές φιλοσοφικές προεκτάσεις αλλά δεν είναι αληθής επιστήμη. Δεν είναι δυνατόν να απαντηθούν ερωτήματα σε μια συζήτηση ενός μουσικού φόρουμ.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
O pappous έριξε τη μπηχτή του...και καλά δεν θέλω ...μην πλακώσουν παραγγελίες.....και μετά εμέσως...."Δεν είναι δυνατόν να απαντηθούν ερωτήματα σε μια συζήτηση ενός μουσικού φόρουμ."

Αφού σας έχω πει, ότι ξέρει το μυστικό του DruMBuie....
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όλο και πιο ισχυρα φαρμακα

Ισχυρά ως προς τι?

Δεν υπάρχουν "ισχυρά" φάρμακα. Υπάρχουν βέβαια ισχυρά δηλητήρια. Ισχυρό δηλ ως προς την δυνατότητα να σκοτώνει. Τα φάρμακα μπορεί να είναι ειδικά ή μη, με την έννοια της εξειδίκευσης - στόχευσης - ως προς το αίτιο της ασθένειας. Αλλά ποιό είναι το αίτιο?

Γενικά η ιατρική - θεραπευτική είναι μια υψηλή τέχνη με βαθιές φιλοσοφικές προεκτάσεις αλλά δεν είναι αληθής επιστήμη. Δεν είναι δυνατόν να απαντηθούν ερωτήματα σε μια συζήτηση ενός μουσικού φόρουμ.
ισχυρά σε σχέση με τα μικρόβια ρε παππού.... φτάσαμε να χρησημοποιούμε στην ελλάδα αντιβιοτικά 3ης και 4ης γενιάς , καθώς και οι ιώσεις είναι πολύ ισχυρότερες πλέον  απο άλλες χώρες γιατί κάθε ανασφαλής ξερόλας πλακώνεται στα χάπια με την παραμικρή ενόχληση...... :o

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
63 Απαντήσεις
43111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 19:20
από Joevaicci
0 Απαντήσεις
1540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/13, 07:46
από ivikos