Αποστολέας Θέμα: sonic maximizer η οπως αλλιως λεγετε..  (Αναγνώστηκε 5125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Καλησπερα φιλτατοι..Χρησημοποιω το aphex bass xciter, αλλα μου κανει πολλα νερα και παρασητα και μιας και το πηρα μεταχειρησμενο σε πολυ καλη τιμη σκεφτομαι την αντηκατασταση του με κατι brand new του κουτιου.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι εναλακτικες υπαρχουν.Ειτε πεταλι ειτε rack.Ξερω το peavey kosmos μονο.Καμια αλλη προταση..;;
Ευχσριστω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: sonic maximizer η οπως αλλιως λεγετε..
« Απάντηση #1 στις: 21/04/15, 19:35 »
Είχα το sonic maximizer 482i της  BBE σε rack και το έτρεχα σε ένα rack setup κιθάρας, μεταξύ preamp και poweramp σε σειρά. Έκανε αισθητή διαφορά στον ήχο, δεν μπορώ να στο προσδιορίσω αλλά τόνιζε τις χαμηλές/μεσαίες και γλύκαινε τον ήχο χωρίς κάτι περιττό. Δεν είδα να δημιουργεί προβλήματα ήταν αθόρυβο και γενικά μου άφησε θετικό πρόσημο. Κάποια στιγμή αργότερα βέβαια το έβγαλα και το πούλησα όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο απλά γιατί μπορούσα και χωρίς αυτό. Αυτή η εμπειρία μου με το συγκεκριμένο.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: sonic maximizer η οπως αλλιως λεγετε..
« Απάντηση #2 στις: 21/04/15, 22:44 »
Ακριβως οτι κανει το aphex..Δεν φανταζεσε πως ακουγετε το sub-μπασο με αυτο..και το εχω και εγω αναμεσα απο προ και τελικο.Πρωτα πρεπει να δοκημασω αν χρεισημοποιησω την xlr εξωδο μηπως δεν εχω θεμα αλλα δυστυχος δεν μπορω να αφησω τον ηχο μου χορις αυτο η καποιο παρομοιο.Χωρια που προστατευει τα woofer απο τις χαμηλες οταν η ενταση ειναι ανεβασμενη αρκετα.Οχι τιποτα αλλο,ενα peavey minimega περιμενω αλλα και αυτη η peavey σαν το ικα ειναι..περιμενεις..περιμενεις..περιμενεις..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: sonic maximizer η οπως αλλιως λεγετε..
« Απάντηση #3 στις: 22/04/15, 16:47 »
Κατι γινετε με την τροφοδοσια.Αναβοσβινει το φωτακι λριτουργιας.Θα το δοκημασω και με μπαταρια.Να παρει..αν το εκανε νωριτερα θα επαιρνα απο τον Θωμα το bbe sonic stomp μαζι με το μεγαφωνο.Τες πα.Θα δειξει..
Παντως αν εχει κανεις να προτινει κατι,καλοδεχουμενος.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: sonic maximizer η οπως αλλιως λεγετε..
« Απάντηση #4 στις: 25/04/15, 18:03 »
Αφου τελικα το στουμπωσα στο καθαριστικο επαφων,εστρωσε λιγο.Αν και το σημα παλι εκανε μια μυστιρια διακοπη,το εκλεισα το ανοιξα και κομπλε.Ερωτηση ασχετη μεν σχετικη δε.
Γιατι απο το jack και το xlr σε wet ο ηχος δεν ειναι ιδιος ουτε σε ενταση ουτε σαν ηχος;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: sonic maximizer η οπως αλλιως λεγετε..
« Απάντηση #5 στις: 13/05/15, 17:52 »
Εχω και εγω το Aphex εδω και πολλα χρονια, δεν εχει καποιο θεμα. Το ειχα παρει και σε εναν φιλο και εχει αλλαξει ενα βουνο πεταλια, αλλα αυτο (και ο κομπρεσορας του) μενει παντα στο pedalboard. Εχω και ενα ρακ της Aphex, αλλα δεν το εχω δουλεψει ποτε (οχι με το μπασο, γενικα, απαραδεκτος  ;D ).
Η εξοδος XLR ειναι φτιαγμενη για να κουμπωσει κατευθειαν πανω σε κονσολα, οποτε εχει λιγο διαφορετικη συχνοτικη αποκριση (λογο διαφορετικων αντιστασεων εξοδου/εισοδου) απο την εξοδο jack που ειναι για ενισχυτη. Λογικα η εξοδος XLR εχει χαμηλοτερη ενταση και λιγοτερα μπασα/περισσοτερα πριμα, σωστα?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: sonic maximizer η οπως αλλιως λεγετε..
« Απάντηση #6 στις: 13/05/15, 18:41 »
Η αληθεια ειναι πως δεν το εψαξα και τοσο βαθια το θεμα,το κατεργισα απο την αλησιδα ( μην φανταστιτε και πολλα..volume pedal-eden wtdi-aphex bass xciter πηγενε)
και ετσι παιρνω εναν πιο "οργανικο" ηχο και οχι εκεινο τον "woob bass" που επαιρνα πριν αλλα λογικο ηταν να κανει μπουκοματα και νερα οταν μπουσταρεις σθχνοτητες που το ηχειο παραγει δυσκολα.Πρεπει να ολοκληρωσω το HPF που αναφερω σε αλλο ποστ να δω αν "καθαρισει" ο ηχος.Μπας και δεν παρω τον voice coil στα χερια ετσι που χτυπουσε..

Συγχώνευση μηνυμάτων: 13/05/15, 19:45
Να προσθεσω οτι το XLR  δεν εχει σχεση με το footswitch και για on/off εχει ενα μικρο pre/post eq διακοπτακι και δεν βολευει καποιον που θελεο να αλλαζει λειτουργια στο XLR.Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει αυτο γιατι εχω εναν στανταρ ηχο χωρις αλλαγες αλλα για καποιον αλλο που θελει μια ακομα επιλογη στον ηχο του,ειναι θεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/15, 19:45 από Korgy »
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/06, 23:31
από eleos* (Βάλια πια....)
0 Απαντήσεις
1689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/06, 16:45
από inthewoods
0 Απαντήσεις
1603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/06, 18:43
από juliad
14 Απαντήσεις
5672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 11:48
από taxfreesax
1 Απαντήσεις
2811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 23:25
από Serviani
7 Απαντήσεις
5039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/08, 10:53
από profsokin
3 Απαντήσεις
2571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/09, 11:09
από Κ.Dee
7 Απαντήσεις
3935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 23:09
από gkirle
13 Απαντήσεις
14604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/18, 15:51
από saved