Αποστολέας Θέμα: LAG Κιθαρες  (Αναγνώστηκε 14976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
LAG Κιθαρες
« στις: 02/04/07, 15:34 »
Ξερεις καποιος απο εσας τιποτα για τις Lag κιθαρες? Εχετε δοκιμασει καμια? Η AF-200 μου εκανε μεγαλη εντυπωση! http://www.lagguitars.com.au/MODEL/AF200_AMB.htm

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #1 στις: 02/04/07, 17:05 »
Καλησπερα...τις Lag τις φερνει το Bon Studio...προσφατα (Πεμπτη) νομιζω οτι πηρε το ματι μου 1-2 κοματια στο Guitar Store στην Σουλτανη (χωρις να παιρνω και ορκο  :-\ )...κανε κανα δυο τηελεφωνα αν δεν μπορεις να πας στα μαγαζια...πρωτη φορα ακουσα μια Lag σε ενα λαιβ της Doro στο Χαμπουργκ  (νομιζω το 95-96) αλλα εχω την εντυπωση,χωρις να μαι σιγουρος, οτι και ο κιθαριστας του Dio στο λαιβ στο Ροδον για το Lock up the wolves (93 νομιζω) επαιζε με μια μωβ flame maple Lag...ειναι γαλλικες αλλα κατεσκευαζονται και στην Κορεα...δυστυχως δε ξερω κατι παραπανω...δοκιμασε κι εδω (αν δε το χεις κανει ηδη)
                                                    http://www.lagguitars.com.au/
το επισημο σαιτ της Λαγκ (www.lag.fr/)  ειναι στα γαλλικα  :o
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #2 στις: 02/04/07, 18:26 »
Ποσο πανε οι τιμες σε αυτες περιπου ξερετε?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #3 στις: 02/04/07, 18:46 »
Ποσο πανε οι τιμες σε αυτες περιπου ξερετε?


Κοίτα εδώ... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #4 στις: 02/04/07, 18:47 »
Στο σαιτ του Μπον Στουντιο εχει ον λαιν καταλογο...τσεκαρε το
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #5 στις: 02/04/07, 19:45 »
OK, ευχαριστω, εχει κατι καλα κοματια σε καλες τιμες απ οτι βλεπω... ;)

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #6 στις: 02/04/07, 22:49 »
Τις εχω δοκιμασει και η μονη μου ενσταση ειναι το τρεμολο τους! Ξερει κανενας αν γινετε αργοτερα να αλλαχτει?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #7 στις: 03/04/07, 01:54 »
Χμμμ...γενικα δε βλεπω το λογο γιατι να μη γινεται...το θεμα ειναι να το αλλαξεις με τι???Αν απο ''απλο'' τρεμολο 8ες να πας σε τυπου floyd αυτο προυποθετει σκαψιμο (routing) τις κιθαρας,αλλαγη nut και γενικα αρκετες δουλειες που ισως οικονομικα δε σε συμφερουν,ακομα κι αν ειναι πετυχημενες (...και δεν ειναι παντα  :-\ )...απο την αλλη τι ακριβως εννοεις σχετικα με τις ενστασεις σου για το τρεμ. ?Δηλαδη ειναι θεμα αισθησης που ειχες οταν το δοκιμασες και απλα δεν ηταν αυτο που περιμενες η μηπως κατι αλλο??Πως θα ηθελες να ειναι το τρεμολο στην κιθαρα σου ας πουμε?Πιθανον με διφορετικη "ρυθμιση" του τρεμ. που ηδη εχει η κιθαρα τα πραγματα να φτιαξουν...παντως απο οτι βλεπω αυτη που παραθετεις εχει floyd...να υποθεσω οτι θα ηθελες ενα standar tremolo τυπου stratocaster?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #8 στις: 03/04/07, 03:18 »
To tremolo που εχει ηδη η κιθαρα ειναι τυπου floyd rose! Απλα δεν ειναι τοσο καλο! Και μετα απο περιεργα Dive χανει! Το επομενο μοντελο φοραει αυθεντικο Floyd Rose! Γι αυτο λεω αν μπορω να βαλω!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #9 στις: 03/04/07, 03:33 »
Xμμμμ και παλι...τι διαφορα εχουν στα χρηματα οι δυο κιθαρες;Μηπως σε συμφερει καλυτερα να παρεις κατευθειαν αυτη που σε βολευει το τρεμολο (...εε...περιμενε λιγο παραπανω να μαζεψεις τα λεφτα)...ενα αυθεντικο floyd δεν ειναι και φθηνο αλλα κατα 99% μπαινει πανω χωρις αλλες (μεγαλες) μετατροπες...πιστευω οτι αν η διαφορα τιμης δε ξεπερναει τα 400 ευρο μαλλον δε σε συμφερει να παρεις την πιο φθηνη.... :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #10 στις: 03/04/07, 03:41 »
Γυρω στα 750+ Euros τι ηλεκτρικη θα αγοραζες? Θελω οποωσδηποτε 24 ταστα και tremolo!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #11 στις: 03/04/07, 03:52 »
Xμμμμμ και παλι χμμμμμ....τεραστιο θεμα ανοιγεις βρε Si....καταλαβαινεις ποσο τραγικα υποκειμενικο ειναι αυτο ετσι;....θα ακολουθησει βροχη απο απαντησεις  που ολες σχεδον θα ειναι σωστες....το θεμα δεν ειναι τι θα επαιρνα εγω (η ο καθενας απο εμας) αλλα να γουσταρεις εσυ αυτο που θα παρεις και να σε εμπνεει να παιζεις καθε μερα (να γουσταρεις καργα που λεμε)...απο οτι φανταζομαι ψαχνεις κατι σε floyd αλλα πιστευω σε αυτα τα λεφτα (σε καινουργιο παντα ) δε θα βρεις κατο ποοοολυ διαφορετικο απο τη Lag που κοιτας....για ριξε μια ματια στις αγγελιες ρε φιλε...κατα καιρους διαφοροι φιλοι δινουν πολυ καλα οργανα σε καλες τιμες....αααα....και μια βολτα σε μαγαζια δε βλαπτει ετσι....ισως κατι σε Ibanez η LTD σε καλυπτε (οπως επισης και οι πιο 'ακριβες' OLP καθως και καποιες PEAVY EXP....σε φωτισα ε;;;; :-\ :-\ :-\)....  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/07, 03:54 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #12 στις: 03/04/07, 03:58 »
...α,χααα....να μια Ibanez απο δω μεσα...
Πωλείται Roland Varios
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #13 στις: 03/04/07, 04:01 »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #14 στις: 03/04/07, 04:06 »
Ευχαριστω πολυ! Εχω ηδη μιλησει με το παλικαρι και θα κατεβω αθηνα να τη δοκιμασω οταν μπορεσω! Αλλα παραλληλα βλεπω και αλλες.
Εχω μια Brian Moore ι1 και θελω κατι διαφορετικο! Πιο "metal"! Ειδα και μια Jackson dkmg η οποια ειχε ΕΜG 81 & 85 και ειχε πολυ ωραιο ηχο! Απλα δε με βολεψε τοσο το μανικι! Θελει να το συνηθισω! Τις Lag με βολεψε πολυ παραπανω αλλα εχει EMG-HZ και τωρα μενει να δοκιμασω μια Ibanez!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #15 στις: 03/04/07, 04:10 »
Aααααα...ειχα κι εγω μια Moore i9 πριν 5 χρονια περιπου,,,πολυ ομορφο οργανο...το μονο που της ειχα κανει ειχα αλλαξει τρεμολο με ενα Wilckinson original και graph-Tech βαγωνακια....αντε και καλες αγορες...ειμαι σιγουρος πως απο τοσο ψαξιμο κατι καλο θα βγει...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/07, 04:12 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #16 στις: 03/04/07, 04:20 »
Ευχαριστω πολυ! Οι Brian Moore ειναι απιστευτα οργανα!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #17 στις: 05/04/07, 16:06 »
Λαγκ ειναι γαλλικες, τα κριβα μοντελα πολυ καλα, ειχε φερει και ενασ φνωστος απο ελβετια μια φθηνη (κορεατικη νομιζω), πολυ καλη και αυτη για τα λευτα της, αλλα στο ιδιο επιπεδο με ιμπανεζ κτλ...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος foteines_skies

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #18 στις: 11/10/07, 23:36 »
παιδια εγω εχω lag k einai pl kali gia ta lefta ths alla iparxoun k kaliteres ....pistepste me .....tin sigrina me mia les paul tis epiphone k eipa m***kia ekana k pira lag epeidi m aresei death-heavy na pezo ......aaa episis exo tin arkane me 2 diplous k ena mono ....o monos mee xalaei polu alla to tremolo pou leei o filos mia xara einai...(gia mena toulaxiston )..aftaa...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #19 στις: 12/10/07, 00:40 »
Γεια χαρα κι απο δω και καλως ηρθες στην παρεα...γιατι δε την πουλας λοιπον να παρεις μια epiphone  αφου σου αρεσε τοσο πολυ ??? :)...οσο για το αν υπαρχουν καλυτερες κιθαρες....παντα (θεωρητικα τουλαχιστον) θα υπαρχουν ο,τι κι αν αγορασουμε... :)

Υ.Γ....καλυτερα να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες   ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #20 στις: 24/01/08, 00:53 »
παρ'ολα αυτα η ολη ιστορια ειναι τι κολλαει καλυτερα στο αυτι του καθενα μας και στο ποσα χρηματα εχουμε διαθεσημα.συμφωνω παντως με τον φιλο που ψαχνετε με τις LAG και με οποιαδηποτε αλλη οχι τοσο γνωστη εταιρια γιατι γενικως σου δινουν πιο πολλα ξοδευοντασ πιο λιγα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #21 στις: 24/01/08, 02:25 »
Εχω παιξει μονο με το κορυφαιο μοντελλο της εταιριας, νομιζω λεγεται Roxane Prestige η καπως ετσι... Πολυ καλη κιθαρουλα, γενικα αψογη εμφανισιακα, ενα double cutaway οργανο ειναι,με καπακι ΑΑΑ κελεμπεκι, θυμιζει την Prs Santana...
Ο γνωστος που την εχει λεει οτι την πηρε 2,5 χιλιαρικα απο Βελγιο κι οτι ειναι χειροποιητη γαλλικη...Τωρα δεν ξερω κατα ποσο αληθευει, η αληθεια ειναι οτι αν και πολυ καλο οργανο, μου φανηκε καπως τσιμπημενη και μπορουσα να σκεφτω 1000 οργανα καλυτερα στα λεφτα αυτα...καλα απο εμφανιση, και πανακριβο καπακι ειχε, αλλα σαν ηχος, ε τι να πω , δεν με τρελλανε.
Ειχε μαλιστα κι ενα κουλο τρεμολο, δηλαδη οχι ακριβως τρεμολο, βασικα πιεζες με την παλαμη ενα εξογκωμα στην γεφυρα (οχι πιεζο), εμφανισιακα εχω δει κατι παρομοιο στις Gretsch.

Με καποιο απ τα φτηνα που σε ενδιαφερουν δεν ειχα επαφη, λυπαμαι.

Απλα ασε με να δωσω μια φιλικη συμβουλη.
Επειδη γενικα η αγορα οργανων και δη μεταχειρισμενων οργανων στην Ελλαδα εχει φαει καποια κολληματα, σκεψου και λιγο τον κινδυνο να δυσκολευτεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να την πουλησεις καποια στιγμη στο μελλον, μονο και μονο επειδη δεν ειναι γνωστης φιρμας :-\
Γενικα απλα συστηνω σε φιλους, εκτος κι αν ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σιγουροι οτι θελουν ενα συγκεκριμενο οργανο, να παιρνουν κατι με γνωστο ονομα, διοτι αν το οργανο σου δεν ειναι Fender, Gibson, Ibanez, Jackson κλπ, εδω στην Ψαροκωσταινα, το πηρες ------> σου μεινε μια ζωη >:(

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #22 στις: 24/01/08, 10:49 »
Λοιπον, σαν ιδιοκτητης μιας Lag Arcane Master Prestige (το ακριβοτερο μοντελο της σειρας, 2650€ απο Γαλλια), θα πω οτι η κιθαρα σπερνει... Εδωσα μια soloist 80's custom για να την παρω και δεν μετανοιωσα στιγμη... Ειναι χειροποιητη, εχει απιστευτα ξυλα, εμφανιση μεχρι την παρμικρη λεπτομερεια και ποιοτητα σε ολους τους τομεις...
Εχει archtop (με απιστευτα contours, κανουν την κιθαρα να φαινεται πιο τρισδιαστατη απο οτι ειναι... πρεπει να την δει καποιος απο κοντα για να καταλαβει) σωμα μαονι, καπακι flame maple με πολυ εντονο flame, binding με φιλετακι maple γυρω απο ολο το σωμα και απο την ταστιερα (οχι βαμμενο πλαστικο, αλλα κανονικο φιλετο maple) και απο το headstock το οποιο ειναι και αυτο με flame maple στο ιδιο χρωμα με το σωμα και εχει και ενα κοψιμο που λεει την μαρκα και το μοντελο και εκει ειναι στο φυσικο χρωμα του maple.
Λαιμος maple 1 piece με εββενο ταστιερα απο τους καλυτερους που εχω δει με πανεμορφα inlays (στο 12ο ταστο εχει inlay ενα συμβολο που ειναι της πολης που κατασκευαζονται).
Ο λαιμος ειναι bolt-on λεπτος και εχει εσωτερικη ενισχυση απο ραβδους τιτανιου που "θηλυκωνουν" σε αντιστοιχεσ ραβδους στο σωμα και μαζι με τις βιδες κανουν την κιθαρα τοσο στοιβαρη που την νιωθεις σαν neck through... Εχει σετ μαγνητες EMG (81/SA/89) 1 volume, 1 tone (push-pull coil split), 5θεσιο επιλογεα με μια πατεντα της lag που ειναι με καμπυλη (σαν χαμογελο) για να ακολουθει την τροχια του δακτυλου καθως αλλαζεις θεσεις, floyd rose original tremolo ολο το hardware μαυρο...
Η θεση για την μπαταρια των emg ειναι ξεχωριστη με ενα συστηματακι που ανοιγει ενα συρταρακι και τοποθετεις την μπαταρια, την ασφαλιζεις και το ξανακλεινεις...
Απο playability οτι και να πω ειναι λιγο... Η κιθαρα παρολο τους emg που φυσικα διαπρεπουν σε metal/hard rock κανει για τα παντα...Απλα οταν χρησιμοποιω τον 81 χαμηλωνω λιγο το volume αν θελω να παιξω πολυ καθαρα σε εκεινη την θεση, αν και με τον 89 που σπλιταρεται και τον μεσαιο SA βγαζει απιστευτα καθαρα κρυσταλινα...
Το sustain ειναι απιστευτο και αν δεν βαζει κατω μια Les Paul Standard που ειχα, ειναι τουλαχιστον εφαμιλλο...
Οι αρμονικες βγαινουν για πλακα και η κιθαρα πραγματικα σε ακουει... Μαζι εχει και μια πολυ ποιοτικη και πολυτελη θηκη/βαλιτσα...
Εγω την πηρα προσφορα 1800€ γιατι ειχε στο πισω μερος ενα blemish... Μια φουσκαλα στο μεγεθος νυχιου αντιχειρα στο χρωμα που ειχε σηκωσει και λιγο χρωμα και φαινεται το ξυλο απο κατω... Την εσκασα γιατι φοβηθηκα μην σηκωσει ακομα περισσοτερο ξυλο/χρωμα αν μαγκωνε σε κανα ρουχο μετα και ετσι εχει ενα σημειο 2.5cm περιπου που φαινεται το ξυλο... Αλλα δεν με νοιαζει καθολου γιατι ουτε καν φαινεται οταν παιζεις και φυσικα δεν επιρεαζει σε τπτ το παιξιμο...
Το μονο κακο που διαπιστωσα και δεν εχει σχεση με την κιθαρα αλλα με την κουλαμαρα μου, ειναι οτι τελικα με βολευει περισσοτερο κιθαρα με 2 διπλους για να εχω το κενο αναμεσα στους 2 μαγνητες... Εκει παιζω συνεχεια με την πενα και αν εχει μαγνητη σε αυτο το σημειο με δυσκολευει λιγο... Ισως αναγκαστω να την πουλησω τελικα και να παω για μια με μονο 2 διπλους...
Παντως σε οποιον το σκεφτεται, αν βρει καμια ευκαιρια να μην το σκεφτει καθολου... Η κιθαρα πραγματικα σπερνει, ειδικα για hard rock/metal... (δεν νομιζω καποιος που θελει να παιζει κλασσικο rock και blues να παει για κιθαρα με floyd rose, emg κτλ, αλλα λεμε τωρα)...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/08, 10:56 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #23 στις: 24/01/08, 22:53 »
Εχω παιξει μονο με το κορυφαιο μοντελλο της εταιριας, νομιζω λεγεται Roxane Prestige η καπως ετσι... Πολυ καλη κιθαρουλα, γενικα αψογη εμφανισιακα, ενα double cutaway οργανο ειναι,με καπακι ΑΑΑ κελεμπεκι, θυμιζει την Prs Santana...
Ο γνωστος που την εχει λεει οτι την πηρε 2,5 χιλιαρικα απο Βελγιο κι οτι ειναι χειροποιητη γαλλικη...Τωρα δεν ξερω κατα ποσο αληθευει, η αληθεια ειναι οτι αν και πολυ καλο οργανο, μου φανηκε καπως τσιμπημενη και μπορουσα να σκεφτω 1000 οργανα καλυτερα στα λεφτα αυτα...καλα απο εμφανιση, και πανακριβο καπακι ειχε, αλλα σαν ηχος, ε τι να πω , δεν με τρελλανε.
Ειχε μαλιστα κι ενα κουλο τρεμολο, δηλαδη οχι ακριβως τρεμολο, βασικα πιεζες με την παλαμη ενα εξογκωμα στην γεφυρα (οχι πιεζο), εμφανισιακα εχω δει κατι παρομοιο στις Gretsch.

Με καποιο απ τα φτηνα που σε ενδιαφερουν δεν ειχα επαφη, λυπαμαι.

Απλα ασε με να δωσω μια φιλικη συμβουλη.
Επειδη γενικα η αγορα οργανων και δη μεταχειρισμενων οργανων στην Ελλαδα εχει φαει καποια κολληματα, σκεψου και λιγο τον κινδυνο να δυσκολευτεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να την πουλησεις καποια στιγμη στο μελλον, μονο και μονο επειδη δεν ειναι γνωστης φιρμας :-\
Γενικα απλα συστηνω σε φιλους, εκτος κι αν ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σιγουροι οτι θελουν ενα συγκεκριμενο οργανο, να παιρνουν κατι με γνωστο ονομα, διοτι αν το οργανο σου δεν ειναι Fender, Gibson, Ibanez, Jackson κλπ, εδω στην Ψαροκωσταινα, το πηρες ------> σου μεινε μια ζωη >:(
υποτιθεται οτι αγοραζουμε μια κιθαρα με μερακι και ενσυνειδητα.αν οχι τοτε σιγουρα καλυτερα κατι επωνυμο γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να πουληθει.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: LAG Κιθαρες
« Απάντηση #24 στις: 25/01/08, 00:32 »
Johnie, δεν είναι πιο εύκολο να αφαιρέσεις τον μεσαίο μαγνήτη και να καλύψεις την τρυπα με ένα flat καπάκι ξύλο αφού σου αρέσει τόσο η κιθάρα?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
9254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:47
από thanasis93
13 Απαντήσεις
6711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 10:50
από Σκίρων
37 Απαντήσεις
20491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/20, 19:31
από giannis70
15 Απαντήσεις
6669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 04:19
από Jezus
15 Απαντήσεις
8027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 13:59
από studio54
27 Απαντήσεις
10747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 23:33
από Jezus
1 Απαντήσεις
2449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 01:38
από Jezus
4 Απαντήσεις
2890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 23:46
από Stinky
25 Απαντήσεις
11187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 18:38
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
1956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/22, 13:46
από Ioannis Anastassakis