Αποστολέας Θέμα: Ομιλειτε Ελληνικα.  (Αναγνώστηκε 97366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #100 στις: 10/10/07, 19:22 »
Συνηθισμένο λάθος πολιτικών και μη είναι η φράση "ευχαριστώ όλους όσους παρευρέθησαν".
Τυπικά το "όσους" είναι λανθασμένο καθώς ως υποκείμενο του ρήματος "παρευρέθησαν" θα πρέπει να μπεί στην ονομαστική πτώση.
Άρα διατυπώνοντας σωστά τη φράση θα έχουμε "ευχαριστώ όλους όσοι παρευρέθησαν".

απορία που μου δημιουργήθηκε: γιατι να μην είναι αντικείμενο; ευχαριστώ ποιούς; όλους αυτούς που/όσους... εξάλλου έχω μετά επεξήγηση: που/όσους.... (όλους όσους και τα δυο στη γενική, διότι δεν μπορώ να σταματήσω στο όλους. πρέπει να προσδιορίσω ποιοί είναι οι όλοι)
δεν ξέρω, μια σκέψη κάνω


Για το όπου: και εμένα με ενοχλεί όταν το ακούω να χρησιμοποιείται για όλα: πρόσωπα, αντικείμενα, τόπους, ενώ η σωστή του χρήση είναι μόνο για τόπους.
το "ο οποίος" είναι η ολόκληρη έκφραση για την αναφορά σε πρόσωπα. δεν νομίζω ότι μπορούμε να τη θεωρήσουμε ως πιο σωστή. Εμένα όμως πράγματι μου ακούγεται καλύτερα -και στον προφορικό λόγο το χρησιμοποιώ πιο συχνά- από το που.
Απλά το που έχει πιο γενική χρήση αφού αντικαθιστά και το "στον οποίο, του οποίου" κλπ
π.χ. πήγα στο σπιτι του Μάνου, που μένει στο Μενίδι (ο οποίος)
πήγα στο σπίτι του Μάνου, που του χρωστούσα κάτι (του οποίου) κοκ

απλά δεν θυμάμαι πότε πρέπει να βάζουμε , πριν το που και πού όχι. το μάθαμε στο δημοτικό, αλλά δεν μου έμεινε. έχω την εντύπωση ότι αν πρόκειται για χρήση του που ως αναφορά, δεν βάζουμε κόμμα
Αν πρόκειται για χρήση του ως επεξήγηση, βάζουμε. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με

π.χ. Οι καθηγητές που κάθονταν έξω, τρώγαν πίτσα. (αναφορά: αυτοί ΜΟΝΟ που κάθονταν έξω τρώγαν πίτσα.)
Οι καθηγητές, που κάθονταν έξω, τρώγαν πίτσα (επεξήγηση: προσδιορίζει τον τόπο όπου βρίσκονταν οι καθηγητές. εδώ θεωρεί ότι όλοι οι καθηγητές κάθονταν έξω και τρώγαν όλοι πίτσα)

κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Ivanois

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #101 στις: 24/01/09, 06:14 »
Άλλο ένα συνηθισμένο λάθος είναι η πλατεία Βάθη. Πολλοί τη λένε πλατεία Βάθης, αφήνοντας δηλαδή το όνομα Βάθης στην ονομαστική αντί για τη γενική πτώση. Λέμε πλατεία Κοτζιά, όχι πλατεία Κοτζιάς. 8)
Ψάχνοντας τυχαία διάφορα θέματα, διάβασα το παρόν. Ενίσταμαι, για το λάθος "Πλατεία Βάθη", ενώ το ορθόν είναι "Πλατεία Βάθης". Η ονομασία της πλατείας δεν προέρχεται από τον άσημο γαιοκτήμονα των Αθηνών Ι. Βάθη, που τα κτήματά του ευρίσκοντο κατά 2 χιλιόμετρα βορειότερα της περιοχής, ούτε από τον αρχαίο Δήμο Βατής, που ευρίσκετο πλησίον του Κολωνού, αλλά από την θέση της πλατείας που δημιουργούσε βαθούλωμα (γούβα) για τα νερά του Κυκλοβόρου χειμάρρου. Εξ ου και η επίσημη ονομασία της περιοχής "συνοικία Κυκλοβόρου", κοινώς "συνοικία Βάθειας" ή "Βάθης". Ο Κυκλόβορος πήγαζε από τις παρυφές του Αγχεσμού (Τουρκοβούνια) και ακολουθώντας περίπου την διαδρομή όπου σήμερα ευρίσκονται οι οδοί Πανόρμου, Λ. Αλεξάνδρας, Πατησίων, Μάρνη, Καρόλου, Αχιλλέως και Αθηνών, κατέληγε στον Κηφισσό. Στο σημείο όπου ευρίσκεται η πλατεία Βάθης, λόγω του σχήματος του εδάφους, τα νερά του ελίμναζαν και οι κάτοικοι αποκαλούσαν την περιοχή Βάθεια ή Βάθη.
Στην ίδια περιοχή επίσης λανθασμένα ονομάζουν σήμερα την "οδό Στουρνάρα" σαν οδό Στουρνάρη. Νικόλαος Στουρνάρας ήταν το ονοματεπώνυμο του Μετσοβίτη εθνικού ευεργέτη (1806-1853). Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιος πάνσοφος του Δήμου Αθηναίων του άλλαξε το όνομα.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/09, 06:37 από Ivanois »

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #102 στις: 17/02/09, 14:05 »
Διαφωνω με το θεμα του θρεντ!Εμποδιζετε την μετεξελιξη μιας γλωσσας απο καθαρευουσιανικη σε δημοτικη!
Συγχωνευσεις,απλουστευσεις και πολλα που λετε 'λαθος' ειναι φυσικες εξελιξεις και μετασχηματισμοι σε πιο ευγλωτες και ευχρηστες μορφες!

και εξακολουθω να προτεινω την καταργηση του τονικου συστηματος...
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #103 στις: 17/02/09, 15:14 »
το ασφαλτος σημαινει οτι καποιος δεν εχει κανει σφαλματα...indeed...αν και κραξαμε την Αντζελα  :D

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #104 στις: 17/02/09, 19:00 »
Διαφωνω με το θεμα του θρεντ!Εμποδιζετε την μετεξελιξη μιας γλωσσας απο καθαρευουσιανικη σε δημοτικη!
Συγχωνευσεις,απλουστευσεις και πολλα που λετε 'λαθος' ειναι φυσικες εξελιξεις και μετασχηματισμοι σε πιο ευγλωτες και ευχρηστες μορφες!

και εξακολουθω να προτεινω την καταργηση του τονικου συστηματος...


Αυτό:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=26316.msg557652#msg557652

σίγουρα δεν είναι μετεξέλιξη ούτε συγχώνευση ούτε απλούστευση ούτε είναι πιο εύχρηστο.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Ivanois

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ομιλιτε Ελινικα.
« Απάντηση #105 στις: 17/02/09, 21:25 »
Αφτι ινε μια ανεμποδιστι μετεξελιξι μιασ γλοσασ απο καθαρεβουσιανικι σε διμοτικι! Σινχονεφσισ, απλουστεφσισ κε πολα που λετε "λαθοσ" ινε εξελιξισ κε μετασχιματισμι σε πιο εβγλοτεσ κε εφχριστεσ μορφεσ!

Κε εξακολουθο να προτινο τι καταργισι του τονικου σιστιματοσ...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/09, 21:31 από Ivanois »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ομιλιτε Ελινικα.
« Απάντηση #106 στις: 17/02/09, 22:37 »
Αφτι ινε μια ανεμποδιστι μετεξελιξι μιασ γλοσασ απο καθαρεβουσιανικι σε διμοτικι! Σινχονεφσισ, απλουστεφσισ κε πολα που λετε "λαθοσ" ινε εξελιξισ κε μετασχιματισμι σε πιο εβγλοτεσ κε εφχριστεσ μορφεσ!

Κε εξακολουθο να προτινο τι καταργισι του τονικου σιστιματοσ...
???...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #107 στις: 17/02/09, 22:50 »
Στα αγγλικά ο όρος physiotherapy είναι κάτι σαν αργκώ, ο σωστός όρος είναι physical therapy  ;)
Μαργκαρέτα άσε το Μπαμπινιώτη τον κακομοίρη γιατί άξιος είναι να βγάλει άλλο λεξικό εντελώς αντίθετο με το ίδιο του το γραπτό  ;D

Ο όρος physiotherapy δεν είναι καθόλου αργκό, συνάδελφε. Οποιαδήποτε αναφορά στο επάγγελμα γίνεται με αυτό τον όρο, εξάλλου και ο καθ' όλα επίσημος Βρετανικός Σύλλογος Φυσιοθεραπείας λέγεται "Chartered Society of Physiotherapy". Physical therapy είναι απλά ο όρος που χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι.

Κατά τη γνώμη μου το "Φυσιοθεραπεία" είναι και ο σωστός όρος γλωσσολογικά. Θα ήταν "Φυσικοθεραπεία" αν όντως η λέξη προερχόταν από τη "Φυσική" (την επιστήμη), όπως λέμε Φυσικομαθηματικός ή Φυσικοχημεία. Αν όμως, όπως πιστεύω ότι ισχύει, προέρχεται από τη "Φύση" (εξ ού και φυσικά μέσα θεραπείας), τότε το σωστό είναι "Φυσιοθεραπεία", με την ίδια λογική που λέμε "φυσιολογία", "φυσιογνωμία" ή "φυσιολάτρης". Η ετυμολογία που προτείνει ο Mπαμπινιώτης δεν στηρίζεται πουθενά, ούτε από πλευράς λογικής, ούτε από πλευράς γλκωσσολογίας. Ο CCL έχει δίκιο σε αυτό που λέει. Μάλλον είναι προσπάθεια να εδραιωθεί και επιστημονικά (ή καλύτερα επιστημονικοφανώς) ένας όρος που δεν ανάγεται σε τίποτα. Εξάλλου και το "physical" των Αμερικάνων ουδεμία σχέση έχει με τη Φυσική.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλιτε Ελινικα.
« Απάντηση #108 στις: 17/02/09, 22:52 »
Αφτι ινε μια ανεμποδιστι μετεξελιξι μιασ γλοσασ απο καθαρεβουσιανικι σε διμοτικι! Σινχονεφσισ, απλουστεφσισ κε πολα που λετε "λαθοσ" ινε εξελιξισ κε μετασχιματισμι σε πιο εβγλοτεσ κε εφχριστεσ μορφεσ!

Κε εξακολουθο να προτινο τι καταργισι του τονικου σιστιματοσ...

...καλή επιτυχία.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Ivanois

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ομιλείτε Ελληνικά.
« Απάντηση #109 στις: 18/02/09, 02:38 »
Αφτι ινε μια ανεμποδιστι μετεξελιξι μιασ γλοσασ απο καθαρεβουσιανικι σε διμοτικι! Σινχονεφσισ, απλουστεφσισ κε πολα που λετε "λαθοσ" ινε εξελιξισ κε μετασχιματισμι σε πιο εβγλοτεσ κε εφχριστεσ μορφεσ!

Κε εξακολουθο να προτινο τι καταργισι του τονικου σιστιματοσ...

...καλή επιτυχία.
Πιστεύω το "καλή επιτυχία" να απευθύνεται προς τον "Blacksheepιος", γιατί με την νοοτροπία που διέπει αυτόν και αρκετούς άλλους, δυστυχώς, στο τέλος εκεί θα καταλήξει η γλώσσα μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/09, 02:40 από Ivanois »

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #110 στις: 18/02/09, 04:16 »
η Μυρτώ
της Μυρτούς
την Μυρτώ
ρε Μυρτώ!


...στην αποψινή θεατρική παράσταση ήταν καλεσμένοι και πολλοί ''επώνυμοι''

το σωστό ειναι ''περιώνυμοι''...επώνυμοι(με όνομα) είμαστε ΟΛΟΙ


σε παρακαλώ, υπόγραψε εδώ ολογράφως
σας παρακαλώ υπογράψ[ε]τε εδώ ολογράφως

και όχι το ελλεινό ''ολογραφώς''...σαν ''ολοταχώς''                   


« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/09, 04:18 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #111 στις: 18/02/09, 12:09 »
Να προσθέσω....δε λέμε ''έχει ένα κακό ελάττωμα'' αλλά σκέτο ελάττωμα (το ελάττωμα είναι από μόνο του κακό , αν βάλεις και τη λέξη ''κακό'' τότε είναι πλεονασμός)

Μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί το ''που'' αντί το '' ο οποίος'' όχι όμως συνέχεια.Ο Μπαμπινιώτης το έχει ονομάσει ''πουπουισμό''  ;D



Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ομιλείτε Ελληνικά.
« Απάντηση #112 στις: 18/02/09, 15:46 »
Αφτι ινε μια ανεμποδιστι μετεξελιξι μιασ γλοσασ απο καθαρεβουσιανικι σε διμοτικι! Σινχονεφσισ, απλουστεφσισ κε πολα που λετε "λαθοσ" ινε εξελιξισ κε μετασχιματισμι σε πιο εβγλοτεσ κε εφχριστεσ μορφεσ!

Κε εξακολουθο να προτινο τι καταργισι του τονικου σιστιματοσ...

...καλή επιτυχία.
Πιστεύω το "καλή επιτυχία" να απευθύνεται προς τον "Blacksheepιος", γιατί με την νοοτροπία που διέπει αυτόν και αρκετούς άλλους, δυστυχώς, στο τέλος εκεί θα καταλήξει η γλώσσα μας.
Μπα..λαθος πιστευεις... ::) ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #113 στις: 18/02/09, 16:38 »
Διαφωνω με το θεμα του θρεντ!Εμποδιζετε την μετεξελιξη μιας γλωσσας απο καθαρευουσιανικη σε δημοτικη!
Συγχωνευσεις,απλουστευσεις και πολλα που λετε 'λαθος' ειναι φυσικες εξελιξεις και μετασχηματισμοι σε πιο ευγλωτες και ευχρηστες μορφες!

και εξακολουθω να προτεινω την καταργηση του τονικου συστηματος...
Υπαρχουν πολλες λαθος χρησεις που ειναι οντως λαθος. Δεν ειανι καθε αλλαγη μετεξελιξη. Εγω προσωπικα εχω βαρεθει να ακου αυτην την καραμελα. Και φυσικα δεν προκειται μονο για την ελληνικη... Και στην αγγλικη ας πουμε (που την γνωριζω αρκετα καλα δηλαδη για να μπορω να κρινω) βλεπω παρα πολλα λαθη που τα προσεγγιζουν καποιοι ως "απλουστευεις" και "φυσικη εξελιξη της γλωσσας".

Αμα ειναι ετσι αν τα ισοπεδωσουμε ολα, να καταργησουμε και την γραφη, να χρησιμοποιουμε συμβολα και απλους ηχους και να συνενοουμαστε να τελειωνουνμε. Το να γραφει καποιο το ρημα με -ο αντι για -ω ΔΕΝ ειναι φυσικη εξελιξη της γλωσσας μην τρελαθουμε. Ουτε το να λες ο επι κεφαλης του επι κεφαλους ειναι εξελιξη. Και η γλωσσα εχει μια δομη και μια λογικη συνεχεια. Εγω δεν λεω να επιστρεψουμε στην καθαρευουσα αλλα να μην σοδομιζουμε και την δημοτικη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #114 στις: 18/02/09, 19:52 »
Υπαρχουν πολλες λαθος χρησεις που ειναι οντως λαθος. Δεν ειανι καθε αλλαγη μετεξελιξη. Εγω προσωπικα εχω βαρεθει να ακου αυτην την καραμελα. Και φυσικα δεν προκειται μονο για την ελληνικη... Και στην αγγλικη ας πουμε (που την γνωριζω αρκετα καλα δηλαδη για να μπορω να κρινω) βλεπω παρα πολλα λαθη που τα προσεγγιζουν καποιοι ως "απλουστευεις" και "φυσικη εξελιξη της γλωσσας".

Αμα ειναι ετσι αν τα ισοπεδωσουμε ολα, να καταργησουμε και την γραφη, να χρησιμοποιουμε συμβολα και απλους ηχους και να συνενοουμαστε να τελειωνουνμε. Το να γραφει καποιο το ρημα με -ο αντι για -ω ΔΕΝ ειναι φυσικη εξελιξη της γλωσσας μην τρελαθουμε. Ουτε το να λες ο επι κεφαλης του επι κεφαλους ειναι εξελιξη. Και η γλωσσα εχει μια δομη και μια λογικη συνεχεια. Εγω δεν λεω να επιστρεψουμε στην καθαρευουσα αλλα να μην σοδομιζουμε και την δημοτικη.


Συμφωνώ απόλυτα ..Η γλώσσα υπάρχει και έχει εξελιχθεί αρκετά σε σχέση με την καθημερινότητα μας..Γιατι να δυσκολεύουμε τα πράγματα και να στεκόμαστε σε τόσες πολλές λεπτομέρειες??Δε λέω να μην προχωράει η γλώσσα αλλά αν τα καταργήσουμε όλα τι θα μας μείνει?
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #115 στις: 18/02/09, 20:11 »
η καθαρεύουσα εξελίχθηκε στη δημοτική μέσω της καθημερινότητας και της ομιλίας και όχι μέσω του γραπτού λόγου...
πιστεύω πως η γλώσσα της εποχής μας είναι η γλώσσα που χρησιμοποιούμε όταν μιλάμε ή αυτή που χρησιμοποιούμε με τους φίλους μας στο msn για παράδειγμα... τελείως ανεπίσημη....

όταν αρχίζουν οι περισσότεροι και χρησιμοποιούν μια αλλαγή και στον προφορικό αλλά και στον γραπτό λόγο τότε αυτή η αλλαγή αρχίζει να γίνεται μόνιμη...

έτσι μου φαίνεται πως έχουν τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #116 στις: 18/02/09, 21:58 »
η Μυρτώ
της Μυρτούς
την Μυρτώ
ρε Μυρτώ!


...στην αποψινή θεατρική παράσταση ήταν καλεσμένοι και πολλοί ''επώνυμοι''

το σωστό ειναι ''περιώνυμοι''...επώνυμοι(με όνομα) είμαστε ΟΛΟΙ


σε παρακαλώ, υπόγραψε εδώ ολογράφως
σας παρακαλώ υπογράψ[ε]τε εδώ ολογράφως

και όχι το ελλεινό ''ολογραφώς''...σαν ''ολοταχώς''                   




δεν ειναι λαθος και το ''η μυρτω,της μυρτως'' στα νεα ελληνικα. μην το παιζουμε και εξυπνακηδες. :-*

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #117 στις: 18/02/09, 23:46 »

δεν ειναι λαθος και το ''η μυρτω,της μυρτως'' στα νεα ελληνικα. μην το παιζουμε και εξυπνακηδες. :-*


ο,τι πεις δασκαλε.... 8)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλείτε Ελληνικά.
« Απάντηση #118 στις: 19/02/09, 03:14 »
Αφτι ινε μια ανεμποδιστι μετεξελιξι μιασ γλοσασ απο καθαρεβουσιανικι σε διμοτικι! Σινχονεφσισ, απλουστεφσισ κε πολα που λετε "λαθοσ" ινε εξελιξισ κε μετασχιματισμι σε πιο εβγλοτεσ κε εφχριστεσ μορφεσ!

Κε εξακολουθο να προτινο τι καταργισι του τονικου σιστιματοσ...

...καλή επιτυχία.
Πιστεύω το "καλή επιτυχία" να απευθύνεται προς τον "Blacksheepιος", γιατί με την νοοτροπία που διέπει αυτόν και αρκετούς άλλους, δυστυχώς, στο τέλος εκεί θα καταλήξει η γλώσσα μας.
Το "καλή επιτυχία" απευθύνεται σε σένα που καλά-καλά δεν μπήκες στο site και άρχισες κιόλας να ειρωνεύεσαι τα άλλα μέλη.

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Ivanois

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ομιλείτε Ελληνικά.
« Απάντηση #119 στις: 19/02/09, 05:35 »
Αφτι ινε μια ανεμποδιστι μετεξελιξι μιασ γλοσασ απο καθαρεβουσιανικι σε διμοτικι! Σινχονεφσισ, απλουστεφσισ κε πολα που λετε "λαθοσ" ινε εξελιξισ κε μετασχιματισμι σε πιο εβγλοτεσ κε εφχριστεσ μορφεσ!

Κε εξακολουθο να προτινο τι καταργισι του τονικου σιστιματοσ...
...καλή επιτυχία.
Πιστεύω το "καλή επιτυχία" να απευθύνεται προς τον "Blacksheepιος", γιατί με την νοοτροπία που διέπει αυτόν και αρκετούς άλλους, δυστυχώς, στο τέλος εκεί θα καταλήξει η γλώσσα μας.
Το "καλή επιτυχία" απευθύνεται σε σένα που καλά-καλά δεν μπήκες στο site και άρχισες κιόλας να ειρωνεύεσαι τα άλλα μέλη.
Λάθος, δεν ειρωνεύτηκα. Απλώς ήθελα να δείξω στον Blacksheepios το πόσο αποκρουστική, άχαρη και ατελή μορφή στο τέλος θα πάρει αυτή η συνεχής απλούστευση και μαλλιαροποίηση της γλώσσας μας, αν συνεχίσουμε να μην την προφυλάσσουμε από την κατρακύλα που έχει πάρει.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #120 στις: 19/02/09, 09:48 »
Όταν μπαίνεις σε ένα δωμάτιο και συναντάς για πρώτη φορά μια παρέα αγνώστων σε σένα να συζητά, αρχίζεις με τη μία να διαφωνείς, πριν καν ακόμη συστηθείς?
Στην πραγματική ζωή αυτό θα έκανες??... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #121 στις: 19/02/09, 17:34 »

δεν ειναι λαθος και το ''η μυρτω,της μυρτως'' στα νεα ελληνικα. μην το παιζουμε και εξυπνακηδες. :-*


ο,τι πεις δασκαλε.... 8)

να σαι καλα παιδι μου.. 8)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #122 στις: 19/02/09, 18:01 »
Ρε παιδια ας μην πιανουμε ακρα. Η γλωσσα ειανι ενας κωδικας, ενα συστημα επικοινωνιας στο οποιο πανω εχει συμφωνησει μια ομαδα ανθρωπων ωστε να μπορει να συνομιλει.

Ως κωδικας δεν μπορει να του γινονται συνεχως αυθαιρετες αλλαγες γιατι τοτε θα παψει πλεον να ειναι συστηαμ επικοινωνιας και θα γινει αχταρμας οπου ο καθενας θα βγαζει τον ηχο που του αρεσει καλυτερα για κατι με την ελπιδα οτι ο αλλος θα το καταλαβει.

Σιγουρα μπορουν να γινουν, γινονταν και θα γινονται και αυθαιρετες αλλαγες, και προσθεσεις, και θα εντασσονται ξενες λεξεις σε μια γλωσσα. Ειναι δεκτες προφανως και δεν μπορεις να κανεις και κατι για αυτο, απλα συμβαινει, δεν μποερις να το σταματησεις και οποιος προσπαθει να το σταματησει προσπαθοντας να επαναφερει κατι παλαιοτερο τοτε απλα εθελοτυφλει.

Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορουμε να πεταμε χυμα αλλαγες. Δεν μπορουμε απο την μια μερα στην αλλη να αρχισουμε να λεμε "δεντρο" και να σημαινει σπιτι. Οπως δεν μπορουμε να λεμε δεντρο και να γραφουμε φρμξυο. Η γλωωσα ειανι ενα συστημα, ενας κωδικας, εχει καποιους κανονες και καποιες βασης. Αν θελουμε να μιλησουμε αλλη γλωσσα ας το κανουμε αλλα δεν μπορουμε να αυθαιρετουμε τελειως πανω σε ενα συμφωνημενο συστημα.

Προφανως οταν κατι αρχιζουν να το λενε οι περισσοτεροι σιγα σιγα γινεται σωστο και προφανως η γλωσσα εξελισεται και αλλαζει κ.ο.κ. δεν διαφωνω καθολου σε αυτο. Αλλα ας εχουμε και λιγη γνωση του (καθε) συστηματος που μιλαμε. Και αυτο δεν παει μονο στα ελληνικα προφανως.

ΥΓ:Στην γλωσσα περιλαμβανεται ΚΑΙ ο γραπτος λογος, προφανως πρεπει να τον λαμβανουμε υπ οψιν. Γλωσσα δεν ειναι μονο οτι μιλαμε με τους φιλους μας.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #123 στις: 19/02/09, 20:48 »
Ρε παιδια ας μην πιανουμε ακρα. Η γλωσσα ειανι ενας κωδικας, ενα συστημα επικοινωνιας στο οποιο πανω εχει συμφωνησει μια ομαδα ανθρωπων ωστε να μπορει να συνομιλει.

Ως κωδικας δεν μπορει να του γινονται συνεχως αυθαιρετες αλλαγες γιατι τοτε θα παψει πλεον να ειναι συστηαμ επικοινωνιας και θα γινει αχταρμας οπου ο καθενας θα βγαζει τον ηχο που του αρεσει καλυτερα για κατι με την ελπιδα οτι ο αλλος θα το καταλαβει.

Σιγουρα μπορουν να γινουν, γινονταν και θα γινονται και αυθαιρετες αλλαγες, και προσθεσεις, και θα εντασσονται ξενες λεξεις σε μια γλωσσα. Ειναι δεκτες προφανως και δεν μπορεις να κανεις και κατι για αυτο, απλα συμβαινει, δεν μποερις να το σταματησεις και οποιος προσπαθει να το σταματησει προσπαθοντας να επαναφερει κατι παλαιοτερο τοτε απλα εθελοτυφλει.

Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορουμε να πεταμε χυμα αλλαγες. Δεν μπορουμε απο την μια μερα στην αλλη να αρχισουμε να λεμε "δεντρο" και να σημαινει σπιτι. Οπως δεν μπορουμε να λεμε δεντρο και να γραφουμε φρμξυο. Η γλωωσα ειανι ενα συστημα, ενας κωδικας, εχει καποιους κανονες και καποιες βασης. Αν θελουμε να μιλησουμε αλλη γλωσσα ας το κανουμε αλλα δεν μπορουμε να αυθαιρετουμε τελειως πανω σε ενα συμφωνημενο συστημα.

Προφανως οταν κατι αρχιζουν να το λενε οι περισσοτεροι σιγα σιγα γινεται σωστο και προφανως η γλωσσα εξελισεται και αλλαζει κ.ο.κ. δεν διαφωνω καθολου σε αυτο. Αλλα ας εχουμε και λιγη γνωση του (καθε) συστηματος που μιλαμε. Και αυτο δεν παει μονο στα ελληνικα προφανως.

ΥΓ:Στην γλωσσα περιλαμβανεται ΚΑΙ ο γραπτος λογος, προφανως πρεπει να τον λαμβανουμε υπ οψιν. Γλωσσα δεν ειναι μονο οτι μιλαμε με τους φιλους μας.
:-\....αυτο ηθελα να γραψω... >:( ;D :D :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ομιλειτε Ελληνικα.
« Απάντηση #124 στις: 21/02/09, 02:04 »
αυτό που πολλοί λέμε ''εγώ προσωπικά'' δεν είναι λάθος ως πλεονασμός;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 11:37
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 00:45
από eva...
3 Απαντήσεις
6114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 22:27
από KYRIAKOYLA123
53 Απαντήσεις
50448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/21, 21:39
από mad_nassos
2 Απαντήσεις
10003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/14, 22:47
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
29891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 16:08
από adr1anos
6 Απαντήσεις
9869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/16, 10:19
από elrich
2 Απαντήσεις
9673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/21, 13:01
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
4582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/20, 04:26
από rosil
0 Απαντήσεις
286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/24, 03:19
από podogej