Ψηφοφορία

Πιστευετε οτι πρεπει σε ενα μουσικο φορουμ να γινονται πολιτικες συζητησεις?

Ναι
29 (49.2%)
Οχι
30 (50.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 59

Αποστολέας Θέμα: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?  (Αναγνώστηκε 35076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #25 στις: 22/06/09, 18:23 »
Το θέμα είναι αν τελικά το κιθάρα είναι ένα φόρουμ για μουσική ή ένα φόρουμ για μουσικούς, οι οποίοι προφανώς έχουν κι άλλα ενδιαφέροντα και ανησυχίες... Εγώ θέλω να πιστεύω το δεύτερο, αλλά αυτό είναι κάτι που θα αποφασίσουν οι δημιουργοί του. Στην τελική όμως, ποιον πειράζουν οι πολιτικές και οι άλλες άσχετες με τα μουσικά συζητήσεις, εφόσον δεν επηρεάζουν τα άλλα θέματα; Εγώ ας πούμε θεωρώ τον αθλητισμό όπως είναι διαμορφωμένος σήμερα κάτι το απεχθές και τελείως αντίθετο με την έννοια της μουσικής αλλά και της τέχνης γενικότερα. Θα 'πρεπε να παραπονιέμαι που υπάρχει σχετικός χώρος στο φόρουμ; Απλά δε συμμετέχω. Όσοι παρακολουθούμε τα πολιτικά θέματα ξέρουμε ότι γίνονται πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις και οι όποιοι καυγάδες δεν έχουν να κάνουν με το εκάστοτε θέμα αλλά με συγκεκριμένα άτομα και τον τρόπο που εκφράζονται.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #26 στις: 22/06/09, 18:47 »
Φτάσαμε λοιπόν στην εποχή όπου η πολιτική είναι taboo; Όπου το να ασχολείσε με την καθημερινότητά σου, τα προβλήματά της , τις κοινωνικές συνθήκες της εποχής σου και οτιδήποτε άλλο απασχολεί τον καθένα από εμάς, κάτι το απεχθές; Μιλάμε για τη μουσική και τη τέχνη λες και είναι έξω από τη πραγματικότητα. Ναι υπάρχει και τέτοια μουσική και μας ξεκουφαίνει κάθε βράδυ με χιλιάδες ντεσιμπέλ στα σκυλομάγαζα...
Μιλάμε για στείρα αντιπαράθεση. Αυτή τη δημιουργεί το θέμα ή ο άνθρωπος που γράφει; Δηλαδή στείρα αντιπαράθεση στη μουσική και αιτίες για καυγάδες δεν υπάρχουν; Θέλετε να δημιουργήσω εγώ μερικές; Πιστεύω ειλικρινέστατα ότι ο Σατριάνι είναι άμουσος και τον βαριέμαι όσο τίποτε άλλο στο κόσμο. Και τον Βάι επίσης. Και τον Μάλμστην. Το ροκ της δεκαετίας του 90 είναι για τα σκουπίδια.Το γκράντζ έχει καταστρέψει το ροκ. Όλη η μέταλ που είναι πιο γρήγορη και πιο σκληρή από τους Μέιντεν είναι μια ατέλειωτη βαβούρα και τίποτε άλλο...
Αρκούν αυτά;
Παιδιά είναι στα συν του κιθάρα αυτές οι συζητήσεις. Φέρνουν σε επαφή ανθρώπους κάθε κατηγορίας και όλοι έχουνε να μάθουνε πράγματα που θα τα χρησιμοποιήσουνε στη ζωή τους. Εγώ προσωπικά θέλω να πω , ότι έχω ωφεληθεί πάρα πολύ στο να κατανοήσω καλύτερα τη νεολαία , τι θέλει , τι όνειρα έχει, ποιές ανάγκες και ποιές προσδοκίες. Αλλοιώς θα ήμουνα ο κλασσικός 40άρης που δεν μπορεί να δει τίποτα παραπέρα από τη μύτη του. Θέλω να πιστεύω ότι και οι 20ρηδες ωφελούντε από όλα αυτά και κατανοούν και τους μεγαλύτερους.
Αν το κιθάρα πάψει να έχει και αυτόν τον χαρακτήρα, σε τι θα διαφέρει από ένα απλά μουσικό περιοδικό;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #27 στις: 22/06/09, 19:16 »
Ερώτηση:
Τι δουλεια εχουν σε ενα μουσικο φορουμ θεματα πολιτικα?

Απάντηση:
δεν έχουν κάποιο ουσιαστικο νόημα υπαρξης καθώς μόνο σε καβγάδες οδηγούν.....ούτε ανταλλαγή απόψεων, ούτε τπτ....απλά καβγάδες και συγκρούσης...

ΥΠΕΡ ΣΤΟ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ!!
Πιστεύω ειλικρινέστατα ότι ο Σατριάνι είναι άμουσος και τον βαριέμαι όσο τίποτε άλλο στο κόσμο. Και τον Βάι επίσης. Και τον Μάλμστην. Το ροκ της δεκαετίας του 90 είναι για τα σκουπίδια.Το γκράντζ έχει καταστρέψει το ροκ. Όλη η μέταλ που είναι πιο γρήγορη και πιο σκληρή από τους Μέιντεν είναι μια ατέλειωτη βαβούρα και τίποτε άλλο...
++

Αν το κιθάρα πάψει να έχει και αυτόν τον χαρακτήρα, σε τι θα διαφέρει από ένα απλά μουσικό περιοδικό;
απλά δε μπορούσε να μη το κάνω quote
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #28 στις: 22/06/09, 19:29 »
Προσωπικά, παρά το γεγονός ότι ποστάρω συχνά στο ''περί παντός'' και στον ''κάδο ανακύκλωσης'' (και θα συνεχίσω φυσικά να ποστάρω όσο υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες), είμαι υπέρ της στροφής του kithara σε αποκλειστικά και μόνο μουσικό forum, κάτι που όμως δε νομίζω να γίνει..

Έχουμε καταντήσει να ασχολούμαστε περισσότερο με τις προσκλήσεις του greek-tracker παρά με την κιθάρα που σε ένα site ονόματι kithara.gr θα έπρεπε να αποτελεί και το θεματικό κέντρο... Παρακολουθήστε την κίνηση στον πίνακα ''Διάφορα'' και επίσης στον πίνακα ''Μουσικά Όργανα και Εξοπλισμός''.. Νεκρική σιγή στον δεύτερο... Και σίγουρα δε φταίει το ότι δεν υπάρχει γνώση στο forum, απλά πολλές φορές τα άτομα αυτά προτιμούν να ποστάρουν σε κάποιο/α άλλο/α forum που δείχνει/ουν μεγαλύτερη σοβαρότητα στο θέμα της κιθάρας και του λοιπού μουσικού εξοπλισμού.. Με το δίκιο τους!

Για να μην παρεξηγηθώ, θα ήθελα το kithara.gr να μην έχει απλώς το όνομα αλλά να έχει και τη χάρη, ωστόσο αυτή είναι η δική μου άποψη με βάση τις δικές μου ανάγκες.. Αν ήμουν σε forum μαγειρικής μόνο και μόνο για να συμμετέχω σε γενικού τύπου θέματα, δε θα είχα την ίδια άποψη και για εκείνο το forum...

Υ.Γ. Θα ήθελα πολύ να δω και τη θέση ενός διαχειριστή πάνω στο θέμα... Οι διαχειριστές άλλωστε χαράζουν κατά κύριο λόγο την πορεία που ακολουθεί ένα forum...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/09, 19:31 από gers »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #29 στις: 22/06/09, 20:02 »
Το kithara.gr θα μπορούσε να είναι μόνο μουσικό φόρουμ αν όλα τα μέλη συνειδητοποιήσουν ότι έχουν εγγραφεί σε μουσικό φόρουμ και αποφασίσουν να δείξουν έμπρακτα ότι γράφτηκαν στο στέκι των κιθαρωδών από αγάπη για τη μουσική.


Καταλάβατε τι σημαίνει να είσαι ποιητής? Με δυό γραμμές έδωσε μια καλά πληρωμένη απάντηση!

Αν δείτε τον πίνακα στατιστικής του "Πολεμιστή του Φωτός" που άνοιξε το θέμα
bassman

θα παρατηρήσετε ενδιαφέρον για το "περί παντός" 6,66667% όταν ακόμα κι εγώ έχω λιγότερο από 4%!!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #30 στις: 22/06/09, 20:12 »
Και κάτι ακόμα. Παρά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, τα 5 πρώτα θέματα σε αποστολή μηνυμάτων του kithara.gr μέχρι πριν από λίγο, ήταν τα εξής :

1)ΠΕΡΙ ΠΑΝΤΟΣ                             60.700 μηνύματα
2)ΚΑΔΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ                 26.640 μηνύματα
3)ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΤΙΧΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ  24.000 μηνύματα
4)ΚΙΘΑΡΕΣ-ΜΑΡΚΕΣ ΤΥΠΟΙ               18.326 μηνύματα
5)ΜΟΥΣΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ      16.714 μηνύματα

Τα παραπάνω δείχνουν κάτι νομίζω...Οπότε τι ζητάμε εδώ από τους υπεύθυνους; Να συρρικνώσουνε ξαφνικά το forum κρατώντας αποκλειστικά και μόνο θέματα για πενταλιέρες,πενταλάκια,ενισχυτές,ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα;
Ξαναλέω ότι αυτό που συμβαίνει εδώ πέρα είναι πολύ σημαντικό. Άνθρωποι επικοινωνούν και ανταλλάσουν απόψεις, όχι πάντοτε με κόσμιο τρόπο, αλλά εντέλει αυτό που προκύπτει είναι κάτι πολύ σπουδαίο.Είναι ο διάλογος και η επικοινωνία που λείπουν από πολλές άλλες πτυχές της ζωής μας....

Να συμπληρώσω ότι συμφωνώ με τον  Vrachnoprofiter .Πιστεύω και εγώ ότι το κιθάρα είναι ένα φόρουμ για μουσικούς και όχι μόνο για μουσική. Και οι μουσικοί ενδιαφέρονται για οτιδήποτε υπάρχει γύρω τους, γιατί αλλοιώς παραμένουν αποστειρωμένοι, όπως και τα ωδεία...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/09, 20:24 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #31 στις: 22/06/09, 20:31 »
Κατά την γνώμη μου οι πολιτικές συζητήσεις είναι κάτι το λογικό να συμβαίνουν σε ένα μουσικό φόρουμ. Ο μουσικός είναι καλλιτέχνης κ ένας καλλιτέχνης θεωρώ ότι πρέπει να είναι καλιτέχνης ως ολότητα. Να έχει καλλιεργήσει κ αλλους τομείς πέραν του "σε πόσα bpm sweepάρει". Έπειτα, η πολιτική-κ όχι η κομματική-είναι μέρος της ζωής κ της κοινωνίας μας. Επηρεάζει πολλά πράγματα κ πολλούς τομείς της καθημερινότητας. Ο μουσικός επειδή για τον Α ή Β λόγο ασχολείται με μία από τις καλές τέχνες οφείλει να έχει άποψη κ να ασχολείται με την πολιτική. Να έχει άποψη, ακόμα κ όταν αυτή είναι ακραία ή και εξτρεμιστική, αρκεί να μπορεί να την τεκμηριώσει.

Προσωπικά, πιο πολύ με ενοχλεί που η κεντρική σελίδα του portal κατακλείζεται καθημερινά από ποιήματα επί ποιημάτων στην πρώτη σελίδα , παρά οι 1000τόσες απαντήσεις στα θέματα πολιτικού ενδιαφέροντος.. Άλλωστε, μία φορά βγαίνουν στο προσκήνιο κ μετά η συζήτηση διεξάγεται από όποιον το επιθυμεί στους σχετικούς πίνακες, χωρίς να "ενοχλούν" τους καθ' αυτό μουσικούς -κ αυτό επ' αφορμή του γεγονότος ότι όλοι οι εν δυνάμει ποιητές του φόρουμ δεν είναι απαραίτητα μουσικοί κ παρ' όλ' αυτά πολλές φορές μονοπωλούν την πρώτη σελίδα του portal.. δηλαδή τι θα έπρεπε; να τους κόβουμε το δικαίωμα ανάρτησεις ποιημάτων; ή μήπως θα ήταν καλύτερα να ζητείται κάποια πιστοποίηση γνώσης μουσικής κατά την διαδικασία της εγγραφής; προφανώς κ όχι-θα ήταν γελοίο..

Το  φόρουμ είναι μια κοινωνία που ξέρει να ζει, κ τέτοια θέματα με τις οποιεσδήποτε αντιπαραθέσεις (ακόμα κ αυτό εδώ) έχουν αποδείξει την εγκυρότητα του ισχυρισμού αυτού. Αν κάποιοι νομίζουν ότι η σωτηρία, η ευόδωση κ η περαιτέρω ανάπτυξη του φόρουμ θα είναι η μετατροπή του σε ένα αυστηρώς κιθαριστικό γκρουπούσκουλο, τότε καλό θα ήταν να τοποθετήσουν ένα κομμάτι μονωτικής ταινίας στο κάτω μέρος της οθόνης τους, ούτως ώστε να μην έρχονται σε οπτική επαφή με τα περι παντός επιστητού θέματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/09, 20:34 από kronus »
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #32 στις: 22/06/09, 20:33 »
Από την άλλη δεν νομίζετε ότι ένα σοβαρό ερωτηματολόγιο θα έπρεπε να εμπεριέχει και την περίπτωση της αποχής και του λευκού?

Μην το μπουρδελέψουμε όπως στις Εθνικές εκλογές..... Εγώ πχ απέχω της ψηφοφορίας!

(Άραγε η ψηφοφορία δεν είναι από μόνη της ένα πολιτικό θέμα? Θα πρέπει να τιτλοφορείται για να κατανοήσουμε τι είναι πολιτικό και τι όχι?!!!)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #33 στις: 22/06/09, 20:52 »
Και κάτι ακόμα. Παρά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, τα 5 πρώτα θέματα σε αποστολή μηνυμάτων του kithara.gr μέχρι πριν από λίγο, ήταν τα εξής :

1)ΠΕΡΙ ΠΑΝΤΟΣ                             60.700 μηνύματα
2)ΚΑΔΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ                 26.640 μηνύματα
3)ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΤΙΧΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ  24.000 μηνύματα
4)ΚΙΘΑΡΕΣ-ΜΑΡΚΕΣ ΤΥΠΟΙ               18.326 μηνύματα
5)ΜΟΥΣΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ      16.714 μηνύματα

Τα παραπάνω δείχνουν κάτι νομίζω...

Στα λόγια μου έρχεσαι mac... Τα παραπάνω στατιστικά δείχνουν πόσο απέχει πλέον το kithara από το να είναι μουσικό forum...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #34 στις: 22/06/09, 21:10 »
Εγώ είμαι της άποψης οτι για να έχει ένα φόρουμ λόγο ύπαρξης, θα πρέπει ασφαλώς να έχει ένα συγκεκριμένο θέμα (εν προκειμένω την κιθάρα και τη μουσική γενικότερα) και δευτερευόντος να υπάρχει κ κάποιος πίνακας που συζητήσεων που να αφορούν άλλα θέματα (πολιτικα, κοινωνικά, θρησκευτικα κ.α.). Το ιδανικό θα ήτανε να εκλείψουν οι τσακωμοί από όλες τις συζητήσεις που περιέχονται στο site, είτε στους πινακες που έχουν να κανουν με μουσική, είτε στους πίνακες του "Περί παντός". Αλλά πώς θα γίνει αυτό, όταν ανοίγει ένα θέμα για να βρεθεί λύση στο πρόβλημα και κάποιοι σπεύδουν να απαντήσουν με εριστικό τρόπο έτοιμοι για ακόμη μια φορά να τσακωθούν? ::)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #35 στις: 22/06/09, 21:27 »
Εμενα γιατί απλά μου αρέσει η λύση που εφαρμόστηκε κάποτε στο κάδο ανακύκλωσης και στα ποιήματα?

Ενας απλός δοκιμαστικός περιορισμός μηνυμάτων..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #36 στις: 22/06/09, 21:34 »
Πολιτική είναι τα πάντα γύρω μας ή σας… Ακόμη και αυτό εδώ το θέμα… Ακόμη και οι τοποθετήσεις μελών, για το εάν είμαστε μουσικό φόρουμ ή κάτι άλλο… και γιατί;

Καλές οι στατιστικές... και οι διαφοροποιήσεις νέων και παλιών, ιδιαίτερα όμως εκείνων που ‘’υπεραγαπούν’’ το φόρουμ… Πολιτικη του φορουμ που θα πρεπε όλοι σας να σταθειτε θα βρειτε και στο παρακατω απόσπασμα του Βραζίλη...

''Αυτή η εκδήλωση είναι πολύ σημαντική για το kithara.gr και βέβαια για τους συμμετέχοντες καλλιτέχνες. Είναι ένα εγχείρημα που απαιτεί μεγάλη οργάνωση, ιδίως λόγω της πολυπλοκότητάς του, καθώς η βραδιά θα έχει πολλά διαφορετικά θέματα (βράβευση στιχουργών/ποιητών και παρουσίαση της δουλειάς τους, μελοποιήσεις και εκτελέσεις από μουσικούς, παρουσίαση του βιβλίου για το "χαμόγελο του παιδιού", κλπ.). Πολλά μέλη του site κόπιασαν και θα κοπιάζουν μέχρι την τελευταία στιγμή για την πραγματοποίηση όλων αυτών.

Την εκδήλωση αυτή υποστηρίζουν με την παρουσία τους και την συμμετοχή τους μεγάλα ονόματα του καλλιτεχνικού χώρου και όχι μόνο. Άνθρωποι καταξιωμένοι, με μεγάλη εμπειρία σε αυτό που κάνουν, αναγνώρισαν την αξία των δημιουργιών των μελών του kithara.gr και πίστεψαν στην δυναμική που αρχίζει να δημιουργείται από πρωτοβουλίες και ενέργειες όπως αυτές που θα δούμε να παρουσιάζονται την βραδιά αυτή. Άνθρωποι που δεν συνηθίζουν τις δημόσιες εμφανίσεις, δέχτηκαν να εμφανιστούν στην πρώτη εκδήλωση τέτοιου είδους ενός site που η μόνη του δύναμη είναι η ποιότητα και η ποσότητα των μελών του.
Όλα αυτά λοιπόν σημαίνουν πολλά, για όλους στο kithara.gr. Ας δώσουμε όλοι την σημασία που αξίζει (και) σε αυτό το εγχείρημα.''







Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #37 στις: 22/06/09, 21:36 »
Και κάτι ακόμα. Παρά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, τα 5 πρώτα θέματα σε αποστολή μηνυμάτων του kithara.gr μέχρι πριν από λίγο, ήταν τα εξής :

1)ΠΕΡΙ ΠΑΝΤΟΣ                             60.700 μηνύματα
2)ΚΑΔΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ                 26.640 μηνύματα
3)ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΤΙΧΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ  24.000 μηνύματα
4)ΚΙΘΑΡΕΣ-ΜΑΡΚΕΣ ΤΥΠΟΙ               18.326 μηνύματα
5)ΜΟΥΣΙΚΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ      16.714 μηνύματα

Τα παραπάνω δείχνουν κάτι νομίζω...

Στα λόγια μου έρχεσαι mac... Τα παραπάνω στατιστικά δείχνουν πόσο απέχει πλέον το kithara από το να είναι μουσικό forum...
Ακριβώς...Και λέω παρακάτω ότι συμφωνώ με τον Vrachnoprofiter. Το κιθάρα είναι ένα φόρουμ για μουσικούς (και όχι μόνο μιας και υπάρχει πλέον και ισχυρό"κίνημα" ποιητών) και όχι ένα φόρουμ για μουσική...Και φυσικά δεν είναι επίσης ένα φόρουμ αποκλειστικά για κιθαρίστες...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/09, 21:39 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #38 στις: 22/06/09, 21:44 »
Πολιτική είναι τα πάντα γύρω μας ή σας… Ακόμη και αυτό εδώ το θέμα… Ακόμη και οι τοποθετήσεις μελών, για το εάν είμαστε μουσικό φόρουμ ή κάτι άλλο… και γιατί;

Καλές οι στατιστικές... και οι διαφοροποιήσεις νέων και παλιών, ιδιαίτερα όμως εκείνων που ‘’υπεραγαπούν’’ το φόρουμ… Πολιτικη του φορουμ που θα πρεπε όλοι σας να σταθειτε θα βρειτε και στο παρακατω απόσπασμα του Βραζίλη...

''Αυτή η εκδήλωση είναι πολύ σημαντική για το kithara.gr και βέβαια για τους συμμετέχοντες καλλιτέχνες. Είναι ένα εγχείρημα που απαιτεί μεγάλη οργάνωση, ιδίως λόγω της πολυπλοκότητάς του, καθώς η βραδιά θα έχει πολλά διαφορετικά θέματα (βράβευση στιχουργών/ποιητών και παρουσίαση της δουλειάς τους, μελοποιήσεις και εκτελέσεις από μουσικούς, παρουσίαση του βιβλίου για το "χαμόγελο του παιδιού", κλπ.). Πολλά μέλη του site κόπιασαν και θα κοπιάζουν μέχρι την τελευταία στιγμή για την πραγματοποίηση όλων αυτών.

Την εκδήλωση αυτή υποστηρίζουν με την παρουσία τους και την συμμετοχή τους μεγάλα ονόματα του καλλιτεχνικού χώρου και όχι μόνο. Άνθρωποι καταξιωμένοι, με μεγάλη εμπειρία σε αυτό που κάνουν, αναγνώρισαν την αξία των δημιουργιών των μελών του kithara.gr και πίστεψαν στην δυναμική που αρχίζει να δημιουργείται από πρωτοβουλίες και ενέργειες όπως αυτές που θα δούμε να παρουσιάζονται την βραδιά αυτή. Άνθρωποι που δεν συνηθίζουν τις δημόσιες εμφανίσεις, δέχτηκαν να εμφανιστούν στην πρώτη εκδήλωση τέτοιου είδους ενός site που η μόνη του δύναμη είναι η ποιότητα και η ποσότητα των μελών του.
Όλα αυτά λοιπόν σημαίνουν πολλά, για όλους στο kithara.gr. Ας δώσουμε όλοι την σημασία που αξίζει (και) σε αυτό το εγχείρημα.''


Μήπως έχεις τη καλοσύνη να εξηγήσεις καλύτερα αυτό που θες να πείς?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #39 στις: 22/06/09, 22:01 »
Xμμ με μερικα πραγματα που διαβαζω παραπανω μαλλον πρεπει να μαζευω τα μπογαλακια μουα φου το κιθαρα ειναι μουσικο φορουμ για κιθαριστες..και εγω δεν ειμαι..ουτε εχω γραψει ποτε σε αυτες τις κατηγοριες..

Αντι για απαγορευσεις και περιορισμους καλα θα κανατε να αρχισετε να ποσταρετε τιποτα και στις μουσικες κατηγοριες του φορουμ(μουσικα νεα,δισκοπαρουσιασεις,συναυλιες) οπου πραγματικα τα ατομα που γραφουν ειναι μετρημενα..

Απαντηση κανεις δεν δινει φυσικα στο φλεγον ερωτημα(ισως επειδη δεν την ξερει???) για το τι θελει να ειναι το κιθαρα τελικα.''Φορουμ περι κιθαρας,μουσικης,λοιπων ΟΧΙ πολιτικης''
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #40 στις: 22/06/09, 22:14 »


Μήπως έχεις τη καλοσύνη να εξηγήσεις καλύτερα αυτό που θες να πείς?

Θα κάνω οτι μπορώ...
Συμφωνώ με τον bassman(sticky fingers!) και τις αρχικές του τοποθετήσεις…
Συμφωνώ και με τις τελευταίες τοποθετήσεις του Μάκη.
Συμφωνώ με πολλά από όσα εδώ γράφηκαν…όπως επίσης με κάποια διαφωνώ.
 Το να περιορίσεις όμως την ‘’έκφραση’’ του οποίου μέλους θεσμοθετώντας κανόνες θεματολογίας… είναι σύνθετο θέμα και προαπαιτεί ''θέληση’’ διαχειριστών, συντονιστών, αλλά και μελών…
Μπορεί κάποτε το kithara να ξεκίνησε κάπως… Μπορεί σήμερα (σχεδόν μια δεκαετία μετά) να είναι κάτι διαφορετικό και αύριο να εξελιχθεί σε κάτι ακόμη πιο διαφορετικό… Τα μέλη του δεν το χαρακτηρίζουν; Η στάση οι τοποθετήσεις ή οι απόψεις τους;
Παρέθεσα αποσπάσματα από μια απάντηση του Βραζίλη… γιατί πιστεύω πως ουσιαστικά θέματα, εκεί είναι ξεκάθαρα… και αφορούν τα μέλη… Ολα τα μελη...

Τέλος να πω πως με την ίδια ευκολία που κάποιος απαντά σε ένα θέμα μπορεί εξίσου να το προσπεράσει…

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #41 στις: 22/06/09, 22:19 »
εγώ να πω πως η απάντηση 8 του bassman είναι που συμφωνώ περισσότερο...
η πορεία του φόρουμ είναι αυτή που θέλουν οι ιδρυτές του...
δικό τους είναι....εμάς μας παρέχουν ένα χώρο για να συζητάμε...το κλείνουν όποτε θέλουν και δικαίωμά τους....
θέλουν και μας αφήνουν να συζητάμε για ό,τι θέλουμε και να "αποφασίζουμε" για την πορεία του...
αν αύριο το κλείσουν με μια απλή ανακοίνωση εγώ θα το σεβαστώ....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #42 στις: 22/06/09, 22:36 »


Μήπως έχεις τη καλοσύνη να εξηγήσεις καλύτερα αυτό που θες να πείς?

Θα κάνω οτι μπορώ...
Συμφωνώ με τον bassman(sticky fingers!) και τις αρχικές του τοποθετήσεις…
Συμφωνώ και με τις τελευταίες τοποθετήσεις του Μάκη.
Συμφωνώ με πολλά από όσα εδώ γράφηκαν…όπως επίσης με κάποια διαφωνώ.
 Το να περιορίσεις όμως την ‘’έκφραση’’ του οποίου μέλους θεσμοθετώντας κανόνες θεματολογίας… είναι σύνθετο θέμα και προαπαιτεί ''θέληση’’ διαχειριστών, συντονιστών, αλλά και μελών…
Μπορεί κάποτε το kithara να ξεκίνησε κάπως… Μπορεί σήμερα (σχεδόν μια δεκαετία μετά) να είναι κάτι διαφορετικό και αύριο να εξελιχθεί σε κάτι ακόμη πιο διαφορετικό… Τα μέλη του δεν το χαρακτηρίζουν; Η στάση οι τοποθετήσεις ή οι απόψεις τους;
Παρέθεσα αποσπάσματα από μια απάντηση του Βραζίλη… γιατί πιστεύω πως ουσιαστικά θέματα, εκεί είναι ξεκάθαρα… και αφορούν τα μέλη… Ολα τα μελη...

Τέλος να πω πως με την ίδια ευκολία που κάποιος απαντά σε ένα θέμα μπορεί εξίσου να το προσπεράσει…
Το θέμα δεν είναι πόσο εύκολα απαντάει κανείς σε ένα θέμα... Αλλα το περιεχόμενο της απάντησης... Και καθότι δεν έχεις γράψει κάτι πέραν κάποιων αόριστων "συμφωνώ" και "διαφωνώ", + ένα απόσπασμα απο το θέμα της εκδήλωσης στον ΙΑΝΟ, θεωρώ πολύ πιο εποικοδομητικό να γράφει κανείς άμεσα και ξεκάθαρα τις απόψεις του, απο το να κάνει παραθέσεις απο άσχετα θέματα.

Δεδομένου πάντα του επιπέδου ευθιξίας που διακρίνει το "kithara", είναι και πιο "σοφο", πέραν του εποικοδομητικού. Αλλωστε για αυτό γίνεται η όλη συζήτηση, για θέματα που καταλήγουν να είναι άσκοπες διενέξεις...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #43 στις: 22/06/09, 23:10 »
Συγνωμη αλλα εγω βλεπω συνεχως να λεγονται τα ιδια πραγματα τα οποια ομως για μενα δεν εχουν ιδιαιτερη λογικη βαση.

Ακομα δεν εχω καταλαβει τι σημαινει οτι στα πολιτικα θεματα "δημιουργουνται καταστασεις και συζητησεις που δεν οδηγουν πουθενα και εκφραζονται ακραιες αποψεις". Συγνωμη αλλα σε ολα τα θεματα οτυ κιθαρα υπαρχει αυτο.

ΕΙΔΙΚΑ επειδη ειναι ενα μουσικο φορουμ, ποσες και ποσες φορες δεν εχουν γινει τσακωμοι επειδη καποιου του αρεσει το ενα πεταλακι και καποιου οχι? Ειχε να κανει με πολιτικη? Δεν νομιζω. Ποσες και ποσες φορες δνε εχουν γινει τσακωμοι επειδη ενας μπαινει και λεει "ο ταδε κιθαριστας ειναι κουλος" και μετα γινετια χαμος απο κατω? Συγνωμη αλλα με την λογικη οτι οι συζητσιες δεν οδηγουν πουθενα τοτε να το διαγραψουμε ολο το φορουμ και να φυγουμε.

Εγω πιστευω και εχω καταλαβει οτι το Kithara.gr ειναι ενα site γιατι κυριως ειανι site και οχι φορουμ, που αφορα ανθρωπους που αγαπανε την μουσικη, ειτε ειναι ειτε δεν ειναι μουσικοι.

Τωρα αν στο φορουμ θελουμε αποκλειστικα μουσικους και ανθρπους που ασχολουνται αμεσα με την μουσικη ειτε παικτικα ειτε τεχνικα (πχ ηχοληπτες κτλ) ας το διευκρινισουμε να μην γραφονται τσαμπα και αλλοι ανθρωποι.

Και τελος, 2 φορες εχει γινει αναφορα σχετικα με το τι θελουν οι διαχειριστες και οτι δικο τους ειναι το φορουμ. Το φορουμ λοιπον αφου ειναι δικο τους και ειστε αυτης της αποψης (γιατι εγω δνε ειαμι) και μπορουν να κανουν οτι θελουν, τοτε σταματηστε να σχολιαζεται τις πολιτικες συζητσεις γιατι αφου για την ωρα τις αφηνουν προφανως τις θελουν και δεν μπορειτε να πειτε τιποτα. Ωραια λογικη ε? Λοιπον εμενα δεν μου αρεσει.

Το ζητημα ειναι να γινει συζητηση, να εκφραστουν προβληματισμοι απο ολες τις πλευρες και να προτεινουμε λυσεις με επιχειρηματα. Αφορισμοι του τυπου "γινονται τσακωμοι και δεν βγαινει πουθενα αρα να φυγουν" δεν νομιζω οτι βοηθανε σε τιποτα.

Τελος απο μενα. Θα περιμενω απαντηση διαχειριστων.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #44 στις: 22/06/09, 23:21 »
Επίσης, σχετικά με την θεματολογία του kithara.gr Είμαι μέλος(εγγεγραμμένος) 6 χρόνια. Παρακολουθόντας τα κιθαριστικά θέματα του φόρουμ, διαπιστώνω ότι το φόρουμ "ενηλικιώνεται". Περνάει σε μια άλλη φάση, έχει λύσει πάρα πολλά κιθαριστικά προβλήματα (υπάρχει άπειρη θεματολογία), τα πολύ απλά κιθαριστικά θέματα τύπου : "τι είναι διπλοπηνιακός κ τι μονοπηνιακός μαγνήτης" ήταν από τα πρώτα που συζητήθηκαν.

 Αλλά, ακόμα κ τα πιο σύνθετα, έχουν πάνω κάτω συζητηθεί. Δεν είναι τυχαίο ότι στα περισσότερα πλέον νέα κιθαριστικά θέματα η πιο σύνηθεις απάντηση είναι η : "κάνε ένα search στο forum κ θα βρεις πολλά πάνω σε αυτό που ζητάς".. Τα άλλα θέματα, που κινούνται παραπλεύρως του μουσικού τομέα, καλώς ή κακώς διατηρούν, ως ένα βαθμό, σε καθημερινή ζωή το φόρουμ. Κ δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει ο μουσικός μέσα σε ένα φόρουμ, που του παρέχεται η δυνατότητα βάση των πινάκων, να μην ασχολείται με τίποτε άλλο πέραν των κιθαριστικών.

Το kithara.gr είναι μια κοινότητα που ξέρει να ζει. Αυτή η φράση βρίσκεται στο μπάννερ της κεφαλίδας του portal, κ δίνει την πλήρη εικόνα, πιστεύω, του φόρουμ. Βέβαια, πάντα υπάρχει η δυνατότητα πλαφονοποίησης ορισμένων πινάκων ως προς τον αριθμό απαντήσεων, πάντα υπάρχει η δυνατότητα κατάργησης των μη άμεσα μουσικών/κιθαριστικών πινάκων, πάντα υπάρχει η δυνατότητα γκρουπουλοσκοποίησης του φόρουμ εν γένει..

 Γιατί ούτε περιοδικό δεν θα μπορούσε να γίνει-δεδομένου του γεγονότος της άπειρης τεχνικής θεματολογίας, κ της ελειπέστατης προσφοράς συνεντέυξεων, δισκοκριτικών, δοκιμών οργάνων.. Μπορεί, λοιπόν, να προταθεί ο πλήρης ανασχηματισμός του φόρουμ, να πάρει καθαρά κιθαριστική γραμμή, να μην υπάρχει προσφορά νέων θεμάτων-λόγω αντικειμενικών προβλημάτων, όπως προείπα-κ να το επισκεφτόμαστε 1 φορά ανά εβδομάδα κ άν.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #45 στις: 22/06/09, 23:40 »
Οι τσακωμοί δεν γίνονται επειδή στο kithara "ανεβαίνουν" topics για πολιτική, θρησκεία, ιδεολογία, κλπ.. Οι τσακωμοί και οι διαμάχες εμφανίζονται όταν κάποιος πολύ απλά δεν σέβεται τον συνομιλητή του..  Όταν αρχίζει να βρίζει, να ειρωνεύεται και να επιτίθεται προς αυτούς που τυχαίνει να έχουν άλλη άποψη με τα πιστεύω του.. Όποια θεματολογία και να επικρατήσει, αν συνεχίσουν κάποια τέτοια άτομα να ποστάρουν ανεξέλεγκτα, τα flamers θα ζουν και θα βασιλεύουν.. Δεν παίρνω θέση για τη θεματολογία του forum, αλλά ήθελα να εκθειάσω το συγκεκριμένο στοιχείο σε εκείνους που πιστεύουν ότι με τέτοια topics αυξάνονται οι διενέξεις..

By the way, οι πίνακες των στατιστικών δεν εμφανίζουν σωστά αποτελέσματα.. Σε εμένα για παράδειγμα δείχνουν ότι ο δημοφιλέστερος πίνακας μου είναι το "Σύντομα στο ραδιόφωνο σας" όπου αμφιβάλλω αν έχω μπει ποτέ.. Παλιότερα μου έκανε το ίδιο πράγμα με την κατηγορία "Φωνή και τραγούδι"..

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #46 στις: 23/06/09, 00:19 »
Noμιζω οτι ειναι καιρος να επανατοποθετηθω επι του θεματος μιας και το δημιουργησα.Να απαντησω λοιπον πρωτα σε καποιους που ενδεχομενως ειχαν καποια ερωτηματα.

Roufus:To επιχειρημα οτι θεωρητικα δεν μπορω να κανω μια προταση επειδη το site ανηκει σε αλλους πιστευω αυτοακυρωνεται μιας και οι ιδιοι φροντισαν να φτιαξουν ενα section που λεγεται "Λαθη και προτασεις" συνεπως δωσαν απο μονοι τους βημα για κατι τετοιο..οπως εχουν δωσει και βημα για συζητησεις γυρω απο θεματα κοινωνικα,θρησκευτικα,επιστημονικα κλπ.

Macmisias:H μουσικη εχει οντως σχεση με την πολιτικη.Ολα εχουν ομως σχεση.Και εκτος αυτου ειμαστε και πολιτικα οντα.Θεωρω ομως οτι εχουμε ξεφυγει απο το επιπεδο σεβασμου του συνομιλητη μας ιδιως στο θεμα αυτο.

Pappous:Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχουν τα στοιχεια που παραθετεις.Πιστευω απλα οτι εχεις την κακη συνηθεια με οποιον διαφωνεις να ψαξεις τροπους να τον μειωσεις σαν ανθρωπο.Ασχολιαστο λοιπον..και μονο που σου απανταω δινω αξια στο τπτ.

Ασφαλως και ΔΕΝ περιμενω απο τους διαχειριστες/συντονιστες να απαγορευσουν τα πολιτικα.Δεν ειμαι αφελης ανθρωπος.Πιστευω οτι εχουμε ξεφυγει ωστοσο σε ενα επιπεδο και οτι χρειαζεται καποια επανατοποθετηση.Επελεξα να χρησιμοποιησω επιτηδες την εκφραση "να κοπουν" για να δω και τις αντιδρασεις μερικων.

Προφανως καποιοι συμφωνουν μαζι μου και καποιοι διαφωνουν.Ηθελα να διαπιστωσω και γω ο ιδιος αν ειμαι ο μονος που βλεπει οτι εχουμε ξεφυγει λιγο στο φορουμ οσον αφορα τα πολιτικα.Επ ευκαιρια διαπιστωσα οτι καποιοι ανθρωποι εξακολουθουν να μην σεβονται τον συνομιλητη τους επειδη απλα διαφωνουν μαζι του.Και θεωρω οτι ακομα και στο θεμα που ανοιξα μπορει ο καθενας καλλιστα να τοποθετηθει με ωραιο τροπο και επιχειρηματα.

Η απαγορευση λοιπον δεν θα ηταν λυση τωρα.Η κανεις ενα μουσικο φορουμ εξολοκληρου η εχεις ενα φορουμ "μικτου" τυπου οπως εδω.Οπου απο την στιγμη που καλυπτει θεματολογια γενικη..ειναι καπως παραδοξο να τα κοβεις μαχαιρι.Οπως ειπε σωστα καποιος και τα μελη βαζουν ενα λιθαρακι στην προοδο του φορουμ οποτε θα ηταν καλο να σκεφτομαστε και τα μελη.Ωστοσο εγω επιμενω οτι η οποιαδηποτε ατομικη ιδιοκτησια αφορα μονο τον ιδιοκτητη ως προς το τι θελει να πραξει.

Μου αρεσε ιδιαιτερα η προταση του Isnogood ως προν τον περιορισμο.Ισως να αποτελουσε μια λυση.Οπως ισως και καποια ρυθμιση στους κανονες που να ευνοει καπως τον σεβασμο στον συνομιλητη μας.

Μιας και βεβαια πιστευω οτι δεν προκειται να αλλαξει κατι αποφασισα να κανω το πιο σωστο πραγμα.Πολυ απλα εγω πλεον δεν θα συμμετεχω σε πολιτικα θεματα.Και αν εχω υπαρξει εντονος και απολυτος απεναντι σε ορισμενους συνομιλητες..ενδεχομενως και αδικος...τους ζηταω συγνωμη.Τα λαθη ειναι ανθρωπινα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #47 στις: 23/06/09, 11:47 »
Το forum δημιουργήθηκε από κάποιους διαχειριστές και ανήκει σ αυτούς όπως ανήκει σε όλους μας και σ όλους όσους συμμετέχουν σ αυτό.
Δεν είναι λύση να απαγορέψουμε οτιδήποτε γιατί το πρόβλημα δεν είναι απλά αν θα συζητάμε πολιτικά θέματα ή όχι.Το πρόβλημα -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι οι λαμβάνοντες μέρος στην εκάστοτε πολιτική και μη συζήτηση.
Που κανείς δε σέβεται το συνομιλητή του, που κανείς δε διαβάζει πραγματικά τις άλλες απόψεις παρά παραθέτει στεγνά στείρες απόψεις πολλές φορές ούτε καν δικές του αλλά αναπαραγωγή άλλων.

Δεν είπε κανείς να μην ασχολούμαστε με τα κοινά όπως κάπου είδα παραπάνω.Άνθρωποι είμαστε και συζητάμε επί παντός επιστητού.Μουσικοί και μη ασχολούμαστε όχι μόνο με τη μουσική αλλά και με ό,τι συμβαίνει γύρω μας.Τσακωνόμαστε όχι μόνο στα πολιτικά θέματα αλλά και σε άλλα όπως ποιος είναι ο καλύτερος κιθαρίστας, η πιο ωραία κιθάρα, το καλύτερο πεταλάκι κλπ.

Απλά στα πολιτικά συνεχίζεται επί μακρόν η αντιπαράθεση χωρίς λόγο, ουσιά και τελικά κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.Αντιπαράθεση ανάμεσα σε λίγα άτομα συνήθως.

Ξαφνικά όλοι θυμηθήκατε τώρα να ρωτήσετε τους διαχειριστές απαιτώντας κιόλας μια απάντηση για το τι είδους forum ή site είμαστε? Ο καθένας προσδοκά μια διαχειριστική απάντηση που να ταιριάζει στα γούστα του για να την πει στους υπόλοιπους μου φαίνεται.
Καλύτερα να διοχετεύσουμε την ενέργειά μας όλοι σε κάτι πιο δημιουργικό απ το να τσακωνόμαστε.

www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #48 στις: 23/06/09, 12:18 »
Pappous:Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχουν τα στοιχεια που παραθετεις.Πιστευω απλα οτι εχεις την κακη συνηθεια με οποιον διαφωνεις να ψαξεις τροπους να τον μειωσεις σαν ανθρωπο.Ασχολιαστο λοιπον..και μονο που σου απανταω δινω αξια στο τπτ.


Τς, τς, τς, τς...... Κάτι από στείρα αντιπαράθεση με μπόλικη δόση ειρωνείας μου θυμίζει.

Εμένα όμως μου αρέσει να ξεκαθαρίζω τις θέσεις μου, να μην αφήνω θέματα να ίπτανται και να σέβομαι τους συνομιλητές μου, γι' αυτό και σου απαντώ ότι τα πραγματικά και πέρα από κάθε αμφισβήτηση στοιχεία τα παρέθεσα διότι δείχνουν ότι είσαι πλήρως πολιτικοποιημένο ον, πολύ περισσότερο κι από εμένα.

Αυτό το παρέθεσα ως τιμή. Τώρα πως εσύ εξέλαβες ότι η αναφορά της πραγματικότητας είναι δυνατόν να σε μειώσει, δεν το καταλαβαίνω αλλά το δέχομαι εφόσον είναι προσωπική σου άποψη!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #49 στις: 23/06/09, 14:04 »
Το kithara.gr θα μπορούσε να είναι μόνο μουσικό φόρουμ αν όλα τα μέλη συνειδητοποιήσουν ότι έχουν εγγραφεί σε μουσικό φόρουμ και αποφασίσουν να δείξουν έμπρακτα ότι γράφτηκαν στο στέκι των κιθαρωδών από αγάπη για τη μουσική.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο καθώς συμφωνώ απόλυτα.
Απλά να πω δυο πράγματα που μου ήρθαν τώρα στο νου. Το ένα είναι (και το έχω συζητήσει και με τη Μαργαρίτα) ότι πολλά παλιά μέλη, πολύ παλιότερα από μένα και που όταν γράφτηκα εγώ στο φόρουμ είχαν πολύ ενεργή συμμετοχή, τώρα απλά έχουν εξαφανιστεί ή ποστάρουν σπάνια. Μπορεί κάποιοι να πουν "και εμάς τι μας νοιάζει, σε όποιον αρέσει", παρόλ' αυτά εγώ δεν θα ήθελα να αποχωρούν μέλη από το φόρουμ επειδή κατέληξε ουσιαστικά να είναι politiki.gr και όχι kithara.gr.
Το δεύτερο είναι ότι με το που είδα το θέμα, σκέφτηκα το άλλο φόρουμ που συμμετέχω, το οποίο δεν είναι μουσικό, έχει να κάνει με υπολογιστές και τεχνολογία γενικότερα (insomnia.gr). Τα τελευταία έξι χρόνια που είμαι μέλος, δεν θυμάμαι να είδα ποτέ στις δημοσιεύσεις πολιτικά θέματα, άσχετα αν δεν απαγορεύονται και υπάρχουν και εκεί κατηγορίες άσχετες με τους υπολογιστές. Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, από εκεί βρήκα και τη διεύθυνση του kithara.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/03, 14:45
από ron-t
32 Απαντήσεις
84843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/17, 19:15
από Uriah
46 Απαντήσεις
19436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/06, 09:17
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
5125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/06, 20:25
από Kiratzoharris
99 Απαντήσεις
38794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 11:34
από Σταυροφόρος
11 Απαντήσεις
5891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 15:23
από tassarass
3 Απαντήσεις
55472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/07, 11:00
από freemind
23 Απαντήσεις
8761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/06, 17:28
από FSL
2 Απαντήσεις
59154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/07, 12:09
από freemind
11 Απαντήσεις
45498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 11:46
από Βραζίλης