Αποστολέας Θέμα: Σκέφτεσαι ένα στιχάκι... και μετά;  (Αναγνώστηκε 13636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4-strings

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Νιωθω να προχωραω μπροστα μα παντα φτανω πισω...
    • Προφίλ
    • Yian's Web Page
loipon , ka8esai kai paizeis 3-4 akornta kai xafnika sou erxetai sto mualo kai ena stixaki pou kollaei me tin mousiki kai se ekfrazei se kapoio va8mo... Pote xereis oti to stixaki ayto einai arketa "kalo" wste na mporei na akoustei kai se ena trito (ante kai tetarto!) atomo ?
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/03, 23:32 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Οποιος νομιζει οτι το μπασσο ειναι backstage οργανο , ...ας ακουσει ενα καλο μπασσιστα!

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:skeftesai ena stixaki...kai meta?
« Απάντηση #1 στις: 03/12/03, 21:18 »
an to niothis esi ine etimo..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:skeftesai ena stixaki...kai meta?
« Απάντηση #2 στις: 03/12/03, 23:35 »
Νομίζω πως ποτέ δεν θα νοιώσεις ότι κάτι είναι τέλειο.Σημασία όμως δεν έχει αυτό.σημασία έχει να βγεις απ αυτό το τριπάκι του μυαλού και να παίζεις ό,τι νοιώθεις και να μην σκέφτεσαι αν του αλλουνού του αρέσει ή όχι.κι επίσης δεν νομίζω κάποιος να μην έχει ανασφάλειες.ξεκόλα και κάνε αυτό που γουστάρεις άσχετα απ το αποτέλεσμα.(μιλάω για στενό κύκλο όπως ανέφερες κι εσύ,γιατί σε λαιβ ή πάρτι κλπ αλλάζουν κάπως τα πράγματα για ευνόητους λόγους)!
Καλή επιτυχία... :)
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:skeftesai ena stixaki...kai meta?
« Απάντηση #3 στις: 04/12/03, 00:13 »
Σημασια εχει να αρεσει σε σενα.. Εχω γραψει αρκετα τραγουδια που δεν τα εχει ακουσει ποτε κανεις.. Τα μισα ειναι μαλ...ες, τα υπολοιπα μετρια, ειναι και μερικα ομως που τα θεωρω αρκετα καλα.. Δεν νιωθω ομως την αναγκη να τα ακουσει αλλος. Οταν αυτο χρειαστηκε μια φορα, αυτοι που τα ακουσαν ηταν οι φιλοι μου, κανεις αλλος.. Και μια συμβουλη λιγο ασχετη... ΜΗΝ ΑΦΙΕΡΩΝΕΤΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΕ ΓΚΟΜΕΝΕΣ, να ξερετε πως παει χαμενος ο κοπος, οι στιχοι και η μουσικη σας.. Μονο στους φιλους σας να παιζετε αυτο που νιωθετε...
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Re:skeftesai ena stixaki...kai meta?
« Απάντηση #4 στις: 04/12/03, 00:51 »
Tha simfwnhsw ki egw oti kalo einai na paizeis oti sou aresei k ontws na 3ekolliseis ap'to an tha aresei stous allous..etsi den nomizw oti mporeis na grapseis kai kana kalo asma giati exeis allou to myalo sou..wpote paize k grafe oti sou vgei..:)
Epishs simfwnw k epayksanw!!Pote mhn afierwnete tragoudi se gynaika!!Pote den to ektimaei ..mallon epeidi h dikia mou zhleyei tis kampyles ths kitharas mou..e k isws oti asxoloume perissotero me thn kitharitsa para m'aythn.. ;D 8)
Ante kalh synexeia file mou k kala tragoudia...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος mare

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και που μεγάλωσες, τι κατάλαβες;
    • Προφίλ
Re:skeftesai ena stixaki...kai meta?
« Απάντηση #5 στις: 04/12/03, 13:09 »
Εχετε δίκιο...ποτέ μην αφιερώνετε τραγούδια σε γυναίκες, όμως...αφήστε τις τουλάχιστον να σας εμπνέουν!!! Εστω κι αν δεν το ξέρουν!! ;) ;D
Βασικά κι εγω είχα γράψει κάποια κομμάτια όταν ξεκινούσα να παίζω αυτοδίδακτη. Εγραψα 7-8 κομμάτια μα σταμάτησα να τους προσθέτω και μουσική γιατί οι γνώσεις μου ήταν απειροελάχιστες και αισθανόμουν ότι επαναλαμβανόμουν.
Προς το παρόν λοιπόν γράφω μόνο κανα στίχο που και που και ξεκίνησα μαθήματα κιθάρας.
Γεγονός είναι επίσης πως δεν έχω καταφέρει ακόμα να παίξω μπροστά σε κόσμο, μόνο σε ένα δύο άτομα αλλά και πάλι με τρεμάμενα χέρια!! Ουφ, τι κόλλημα κι αυτό!! :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/03, 13:10 από mare »
...έχω κρεμάσει στο μπαλκόνι μου ενα αστέρι,
του ονείρου μου τους μάγους για να οδηγεί...

Αποσυνδεδεμένος Dominius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μας χ....ς ρε Νταλάρα???
    • Προφίλ
Re:skeftesai ena stixaki...kai meta?
« Απάντηση #6 στις: 07/12/03, 20:30 »
to agxos kai h ansfaleia toy kallitexni....megali istoria!!!Ena tragoudi gia na einai kalo prepei prwta na aresei se esena,na to exeis grapsei me tin psuxh soy kai na to agapas san kommati tou eautou soy.Apo ekei kai pera mporei na aresei se kapoious kai se allous sigoura na min aresei!!!To gousto einai kathara prosopiki upothesi,,,,opos allwste kai h mousiki pou dimiourgeis!!!

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:Σκέφτεσαι ένα στιχάκι... και μετά;
« Απάντηση #7 στις: 22/09/04, 05:17 »
loipon , ka8esai kai paizeis 3-4 akornta kai xafnika sou erxetai sto mualo kai ena stixaki pou kollaei me tin mousiki kai se ekfrazei se kapoio va8mo... Pote xereis oti to stixaki ayto einai arketa "kalo" wste na mporei na akoustei kai se ena trito (ante kai tetarto!) atomo ?

Γράφεις το στιχάκι, το τραγουδάς, προσθέτεις στο στιχάκι, τελειώνεις το τραγούδι, το καθαρογράφεις και μετά σκέφτεσαι το επόμενο στιχάκι που θα καταλήξει σε τραγούδι ή μπορεί και να μην... Να μείνει απλά ένα στιχάκι.. Όταν αυτό το στιχάκι γίνει τραγουδάκι τότε σίγουρα είναι αρκετά καλό(τις περισσότερες φορές αν όχι όλες) για ένα δεύτερο ή τρίτο άτομο. Όπως είπε και ο Dominius σε κάποιους θα αρέσει σε άλλους όχι αρκεί να είσαι εσύ ευχαριστημένος με το στιχάκι σου
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:Σκέφτεσαι ένα στιχάκι... και μετά;
« Απάντηση #8 στις: 22/09/04, 06:40 »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες αναφορικά με το πότε κάτι είναι έτοιμο να ακουστεί και απο τρίτους, όταν εσύ το νιώσεις αυτό,όταν στα δικά σου μάτια κ αυτιά ακουστεί ουσιαστικό και ολοκληρωμένο , όταν καθρεφτίζεται η ψυχή σου μέσα στη δημιουργία σου τότε τι άλλο μένει;

Επίσης θα ήθελα να σχολιάσω το εξής: ποτέ ,κατά την άποψή μου, δεν γράφουμε (αφιερώνουμε) τραγούδι σε κάποιον. Είναι λάθος να πιστεύουμε κάτι τέτοιο. Γράφουμε στίχο ή μουσική ή πεζό, ζωγραφίζουμε, ερμηνεύουμε κ.λ.π. εμπνεόμενοι απο κάτι/κάποιον και δημιουργούμε πάνω στα δικά μας συναισθήματα που ο πομπός έχει προκαλέσει. Η δημιουργία είναι μοναχική και αλαζονική τελετουργία.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Winmmisterakias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο Winmmister
    • Προφίλ
Απ: Σκέφτεσαι ένα στιχάκι... και μετά;
« Απάντηση #9 στις: 06/02/05, 17:30 »
κατ'αρχην το γραφεις σε ενα χαρτι για να μην το ξεχασεις, μετα το παιζεις σε καποιο φιλο σου που κατα προτιμηση να εχει καποιες γνωσεις απο μουσικη.... και μετα μπαινεις το δημοσιευεις στο φορουμ.... τελειωσε σιγουρη επιτυχια ;D ;D



περα απο την πλακα αν εσενα σου αρεσει και δεν θελεις να προβληθει το κρατας σε ενα χαρτι μεσα σε ενα συρταρι το παιζεις οταν εισαι χαλια για να ξελαπικαρεις και που ξερεις μπορει σε 5-10 χρονια να γινει επιτυχια!!!! και εγω ετσι κανω..... 8) !!!!
Winmmisterakias ή αλλιως Winstonerakias

Αποσυνδεδεμένος stavrod7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκέφτεσαι ένα στιχάκι... και μετά;
« Απάντηση #10 στις: 24/02/05, 00:24 »
Παράθεση
ΜΗΝ ΑΦΙΕΡΩΝΕΤΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΕ ΓΚΟΜΕΝΕΣ, να ξερετε πως παει χαμενος ο κοπος, οι στιχοι και η μουσικη σας.. Μονο στους φιλους σας να παιζετε αυτο που νιωθετε...

Συμφωνώ και επαυξάνω… αν ένα πράγμα δεν αξίζει καθόλου είναι να αφιερώνεις τραγούδια σε γκόμενες… τζάμπα ο κόπος σου, τζάμπα η έμπνευσή σου. Πρώτα για τον εαυτό σου και ίσως σε κανένα κολλητό.

Αποσυνδεδεμένος giteana

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Αχ, στην αρχή των τραγουδιών το αχ είναι γραμμένο
    • Προφίλ
Απ: Σκέφτεσαι ένα στιχάκι... και μετά;
« Απάντηση #11 στις: 24/02/05, 23:43 »
Όλα καλά, κι όλα ωραία (που λεει και το άσμα...)
Αλλά αυτό το κόλλημα όλων σας παιδιά, "μην αφιερώνετε κομμάτια σε γκόμενές σας", χμμ... μου κάνει κάπως...
Λέτε κι όλοι οι μεγάλοι καλλιτέχνες που αφιέρωσαν κομμάτια σε γυναίκες της ζωής τους, ή εμπνεύστηκαν απο αυτές για να γράψουν, να είχαν την ίδια άποψη; μούμπλε, μούμπλε...
Giteana
Κι αν μας αντέξει το σκοινί, θα φανεί στο χειροκρότημα...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Σκέφτεσαι ένα στιχάκι... και μετά;
« Απάντηση #12 στις: 12/05/06, 21:01 »
Εγώ τα τραγούδια μου τα έχω γραμμένα σε φύλλα τα οποία είναι κρυμμένα όχι σε συρτάρι, αλλά σε περίεργες κρυψώνες για να είναι απόλυτα ασφαλή.  Όσο για τις αφιερώσεις στις γκόμενες που αναφέρθηκε, δεν αφιερώνω ποτέ γιατί είμαστε και ευαίσθητα παιδάκια κι "όσα κομμάτια κι αν μπορέσουν να ενώσουν δε θα τους φτάσουν μια στιγμή για να μας νιώσουν"
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

g@rvin

  • Επισκέπτης
Απ: Σκέφτεσαι ένα στιχάκι... και μετά;
« Απάντηση #13 στις: 17/06/06, 03:12 »
όταν θα σου αρέσει εσένα και θα σημαίνει κάτι για σενα αυτός ο στίχος σίγουρα θα αρέσει και σε όλους, αν καταλάβουν τι θέλει να πει ο ποιητής ;) ;) (εσύ δλδ) . Ετσι είναι οι καλλιτέχνες, ψαγμένοι... Keep on writing and never stop.....!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 12:53
από Αλκιβιάδης
14 Απαντήσεις
11552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 09:56
από studio54
6 Απαντήσεις
3780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 18:32
από delos999
23 Απαντήσεις
7904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:18
από ogyon21
10 Απαντήσεις
4211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/09, 22:59
από armagedon
5 Απαντήσεις
17614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 20:34
από lavigne
26 Απαντήσεις
7971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/12, 14:49
από Alex_Under
0 Απαντήσεις
1467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/13, 22:54
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 18:13
από deepkokkinos
9 Απαντήσεις
11109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 08:06
από panixgr