Αποστολέας Θέμα: ακουστική ή κλασική;;  (Αναγνώστηκε 7317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alkyone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
ακουστική ή κλασική;;
« στις: 27/08/09, 22:16 »
καλησπέρα στην παρέα!
Βρήκα το φόρουμ τυχαία ψάχνοντας περί κιθάρας και μου φάνηκε πολύ καλό. Είπα να ζητήσω τη βοήθειά σας. Είμαι κι εγώ μία από αυτούς που αποφάσισαν να ασχοληθούν με κιθάρα χωρίς να έχουν ιδέα.. Ξέρω ότι υπάρχει η κλασική και η ακουστική, αλλά δεν είμαι σίγουρη τι μου ταιριάζει και δυσκολεύομαι να αποφασίω. Βασικά θέλω να παίζω τραγουδάκια "έντεχνα", αν είναι σωστός ο όρος, με την παρέα μου και τραγουδάμε. Έχω ένα φίλο που διδάσκει κλασική, αλλά απ' όσα μου είπε μάλλον πρέπει να κάνω ακουστική. Δεν έχω άπειρο χρόνο να αφιερώσω, άντε κάνα μισάωρο τη μέρα, ίσως παραπάνω τα σαββατοκύριακα. Τι με συμβουλεύετε;

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #1 στις: 27/08/09, 23:10 »
Πιστεύω ότι η ακούστικη είναι καλύτερη για τη δουλειά που θέλεις να κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #2 στις: 28/08/09, 00:47 »
Η ακουστική έχει συρματινες χορδές και θα πονάς μέχρι να τις συνηθήσεις και να σκληρήνουν οι άκρες των δαχτύλων σου.
Η κλασική έχει νάυλον χορδές (πιο μαλακές), αλλά πολύ χοντρό μπράτσο και θα δυσκολευτείς λίγο περισσότερο στα ανοίγματα.

Η κλασική σε σχέση με την ακουστική έχει πιο μουντό και βαθύ ήχο, ενώ η ακουστική είναι πιο "λαμπερή". αλλά ο ήχος είναι ένα υποκειμενικό θέμα, και καλύτερα να δεις και τα δυο είδη οργάνων. Αφου δεν ξέρεις ακόμα κιθάρα, βάλε κάποιον γνωστό σου, ή ακόμα και τον πωλητή να παίξει και να σου δείξει λίγο πως ακούγονται. Κλείσε τα μάτια σου και πάρε αυτή που σε συγκινεί περισσότερο. Αυτό νομίζω οτι είναι το σημαντικότερο κριτήριο.

Γενικά η ακουστική είναι πιο κατάλληλη για έντεχνο και ροκ, από την άποψη οτι οι καλλιτέχνες χρησιμοποιούν περισσότερο την ακουστική, άρα θα είσαι συνήθως πιο κοντά στον ήχο τους
Η κλασσική, όπως μαθαίνουν στο ωδείο οι επαγγελματίες μουσικοί, είναι ένα ιερό όργανο για βιρτουόζους πλοκαμοδάχτυλους γνώστες της κλασσικής μουσικής ή τσιγγάνους που παίζουν φλαμένγκο στα πανηγύρια, οπότε η κλασική χρησιμοποιείται σπανιότερα στην σύγχρονη ελληνική έντεχνη μουσικη, με λαμπρές βέβαια εξαιρέσεις.

Μισή ώρα την μέρα είναι μια χαρά. πιο σημαντικό είναι να παίζεις συχνά, παρά πολύ ώρα. Γενικά δεν είναι δύσκολο να μάθεις τις βασικές συγχορδίες και ρυθμούς, ώστε να φτάσεις να παίζεις με την παρέα σου, τουλάχιστον στο σημείο που να μοιάζει αυτό που παίζεις με τραγούδι, και να ακολουθάνε οι υπόλοιποι τραγουδώντας. Μπορείς να βρεις πολλά αξιοπρεπή κιθαράκια στα 100-150 euro.
Σου εύχομαι να βρεις χρόνο όρεξη και υπομονη, γιατί η κιθάρα είναι μεγάλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος alkyone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #3 στις: 29/08/09, 00:39 »
 Σίγουρα έχω πολλά να μάθω..Όρεξη ευτυχώς υπάρχει, οπότε ξεκινάω το ψάξιμο.Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, παιδιά:)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #4 στις: 29/08/09, 01:18 »
Να συμπληρώσω (γιατί δεν αναφέρθηκε) οτι η μεγάλη διαφορά τους είναι και ο τρόπος που παίζονται...

Η κλασσική δεν έχει φτιαχτεί για να παίζεται με πένα αλλά με τα δάχτυλα...

Η ακουστική μπορεί βεβαίως να παιχτεί με τα δάχτυλα (fingerpicking)



 ή με πένα (strumming)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #5 στις: 29/08/09, 02:53 »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η κλασική δεν παίζεται με πένα ???
Αν θες να αξιοποιήσεις τον ήχο της κλασικής, συμφωνώ οτι τα δαχτυλα είναι καλύτερα, γιατί ακούγεται καλύτερα. Αλλά γιατί να μην παίξεις και με πένα ??? Η φάση κιθάρα-παρέα-μπυρίτσες-παραλία σηκώνει πολύ καφρίλα.

Μας περνάνε πολλά κλισέ από τα ωδεία, αλλά δεν νομίζω οτι περισσότερος κόσμος που παίρνει κλασική να το κάνει με σκοπό να παίζει το asturias

Εγώ πάντως την κλασική μου πλέον προτιμώ να την παίζω με δάχτυλα, γιατί έτσι μου βγαίνει. Όταν όμως χρειαστεί να βάλω πένα δεν ξενερώνω καθόλου

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #6 στις: 29/08/09, 03:27 »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η κλασική δεν παίζεται με πένα ???
Αν θες να αξιοποιήσεις τον ήχο της κλασικής, συμφωνώ οτι τα δαχτυλα είναι καλύτερα, γιατί ακούγεται καλύτερα.

Ας το θέσω αλλιώς λοιπόν...Αν αυτό που θέλεις είναι μια κιθάρα για να παίζεις ακοπανιαμέντα κάνοντας strumming με πένα, υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να επιλέξεις κλασσική αντί ακουστικής??

Ο περισσότερος κόσμος όπως λες που παίρνει κλασσική όχι όμως για να παίζει κλασσικά κομμάτια το κάνει μάλλον απο άγνοια...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #7 στις: 29/08/09, 04:06 »
Ο περισσότερος κόσμος όπως λες που παίρνει κλασσική όχι όμως για να παίζει κλασσικά κομμάτια το κάνει μάλλον απο άγνοια...

Και επειδή οι entry level κλασικές είναι λίγο πιο φθηνές και καλές από τις entry level ακουστικές. Αυτός ήταν ενας αντικειμενικός λόγος. Υπάρχουν και υποκειμενικοί, εξαρτάται τι ήχος σου αρέσει, και πιο όργανο βρίσκεις φιλικότερο.

Για να μην παρεξηγούμαι ή μπερδεύω, συμφωνώ πως η ακουστική είναι σαφώς καλύτερη για strumming και καλύτερο all-aroung όργανο. Άλλωστε είπα και πρίν οτι για έντεχνο τουλάχιστον, καλύτερα η ακουστική. Αν ήμουν επαγγελματίας εντεχνάκιας, θα έπαιρνα την ακουστική στα lives για να μην με πάρουν με τις ντομάτες. Στο σπίτι όμως με γλυκαίνει η κλασική.

Απλά δεν συμφωνώ οτι η κλασική είναι φτιαγμένη μόνο για μαθητές ωδείου ή για οπαδούς του john williams


Αποσυνδεδεμένος daddy1978

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #8 στις: 05/12/09, 00:47 »
ακουστικη!
αναμεσα σε αυτα τα δυο σιγουρα ακουστικη
και ας ειναι δυσκολη στην αρχη.

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #9 στις: 01/01/10, 22:40 »
ειτε κλασσικη ειτε ακουστικη κιθαρα διαλεξεις Αλκυονη
νομιζω οτι καλυτερα για σενα ειναι να παιζεις με πενα .
δε γδερνει τα δαχτυλα .
στην πραξη και στην ισπανικη μουσικη της κιθαρας όλοι παιζουν κυριως με τα νυχια
τα  flamengos τους κι οχι με τα δαχτυλα .
Τα δαχτυλα ειναι για τα solo .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος stig

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #10 στις: 08/01/10, 12:43 »
Να συνεχίσω λίγο το θέμα...
Είμαι εντελώς αρχάριος. Έχω εδώ και χρόνια μία κλασσική κιθάρα. Τα κομμάτια που θέλω να παίζω είναι κυρίως ελληνικά ροκ κι έντεχνα. Φαντάζομαι πως ταιριάζει πολύ καλύτερα μία ακουστική. Πιστεύετε ότι αξίζει να αγοράσω μία -φθηνή- ακουστική (π.χ. Fender CD 60 ~ 130 ευρώ), ή να παραμείνω προς το παρόν με την κλασσική;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος alkyone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #11 στις: 16/01/10, 22:39 »
Γεια χαρά σε όλους και καλή χρονιά. Ξαναγράφω μετά από μήνες, γιατί έχω μπλέξει με τη διπλωματική μου και τρέχω λιγάκι...
Φίλε stig, εγώ πήρα τελικά (ηλεκτρα)κουστική κιθάρα (Fender CD 60 CE ~200Ευρώ) και έχω ξετρελαθεί με τον ήχο της (αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης, αφού είναι η πρώτη μου κιθάρα). Μάλιστα της άλλαξα και χορδές μετά από πρόταση του δασκάλου μου και βγάζει ακόμα πιο ωραίο ήχο (ADAMAS phosphor-bronse 1717).Νομίζω ότι αφού σου αρέσει το ροκ και έντεχνο αξίζει να πάρεις μια ακουστική. Θα το ευχαριστηθείς.

Εγώ προς το παρόν έχω μάθει μόνο νότες και λίγες συγχορδίες, ενώ ασκούμε και σε κάποια αρπίσματα και παλεύω με τους μπαρέδες και τις εναλλαγές συγχορδιών. Θέλει πράγματι υπομονή (που διαθέτω) και χρόνο (που τον ψάχνω..). Πάντως προτιμώ να παίζω με δάχτυλα. Βγαίνει πιο γλυκός ήχος και κυρίως μου αρέσει η άμεση επαφή με τις χορδές. Η αλήθεια είναι πως στην αρχή πόναγαν τα χέρια (ιδίως το αριστερό) αλλά όσο περνά ο καιρός όλο και λιγότερο ενοχλούν.
Το θέμα είναι ότι πάω σε ωδείο και τα έχω παίξει με τη θεωρία. Ενώ στο μάθημα κιθάρας όλα καλά, στα θεωρητικά (που κάνω με άλλον δάσκαλο)έχω μπλεχτεί με μείζονες, ελάσσονες και διαστήματα που δεν καταλαβαίνω ακόμα τι μου χρειάζονται! Φαντάζομαι ότι σιγά σιγά θα ξεκαθαρίσει το τοπίο..
Για την ώρα χαιρετώ και εύχομαι πλούσια έμπνευση σε αρχάριους και μη...

Αποσυνδεδεμένος stig

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ακουστική ή κλασική;;
« Απάντηση #12 στις: 18/01/10, 14:40 »
Φίλε alkyone, κι εγώ την ίδια πήρα (απλή ακουστική όμως) και δε τη χορταίνω! Πολύ καλή αν και ούτε κι εγώ έχω μέτρο σύγκρισης.
Όντως, οι εναλλαγές συγχορδιών μου φαίνονται πολύ ζόρικες.
Δεν πάω σε ωδείο, προτιμώ να το παλέψω μόνος μου και να προσπεράσω τα θεωρητικά. Το μόνο που θέλω (για αρχή), είναι να βλέπω τις συγχορδίες ενός κομματιού και απλά να ξέρω τί να κάνω, πώς να βάλω τα χέρια μου. Βέβαια, δεν ξέρω αν ακόμα και γι' αυτό το "απλό", όντως μπορώ να προσπεράσω τη θεωρία.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/02, 16:00
από geonahta
19 Απαντήσεις
16042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/07, 19:59
από ΡΕΑ
7 Απαντήσεις
9622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/03, 05:51
από cadm8
5 Απαντήσεις
4116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/03, 04:10
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
1 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/05, 09:31
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
27 Απαντήσεις
33107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
80 Απαντήσεις
160718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/15, 08:10
από sofitia
7 Απαντήσεις
2930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 22:10
από irene82
15 Απαντήσεις
10569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/14, 01:58
από Vaiking
4 Απαντήσεις
8339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 11:41
από George Stef