Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed  (Αναγνώστηκε 13012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« στις: 05/11/16, 12:59 »
Guys καλησπέρα στο forum, έχω μία tele partcaster στην οποία παρατήρησα το εξής. Δεν ξέρω γιατί συνέβει, αν φταίει η υγρασία οι αλλαγές θερμοκρασιών ή κάτι άλλο, αλλά τα όλα τα τάστα πλέον γρατζουνάνε και από τις δύο μεριές του λαιμού. Η κιθάρα δεν το είχε αυτό το πρόβλημα, για αυτό μου κάνει εντύπωση πώς μπορείς να έγινε. Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι θέλω να το διορθώσω μόνος και να μην την στείλω σε μάστορες, οπότε ήθελα να μου πείτε όσοι γνωρίζετε, πώς μπορώ να το κάνω. Φαντάζομαι θα χρειαστώ γυαλόχαρτα για να τα τρίψω ένα ένα; Αν ναι τι ακριβώς χρειάζομαι; Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να τα βρω local αυτά τα πράγματα, σε καταστήματα με αντίστοιχα υλικά;

White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #2 στις: 05/11/16, 14:45 »
Το έχω κάνει 2-3 φορές το ξύσιμο, με ένα ξύλινο μπλοκ όμως στο οποίο τύλιξα γυαλόχαρτο, για να μην τα ξύνω ένα ένα...

Εγώ ξεκίνησα με 800ρι, στο τέλος κατέληξα με ντουκόχαρτο 2000.

Στην ουσία φτιάχνω αυτό δηλαδή:

« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/16, 17:18 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #3 στις: 05/11/16, 15:15 »
Αν κατάλαβα εννοείς τις άκρες στα τάστα. Δεν θα σε βολέψει κανέναν γυαλόχαρτο. Μικρές λίμες θέλεις. Πρώτα όμως πρέπει να έχεις μασκάρει τα πάντα με ταινία, ώστε να υπάρχουν μόνο τα τάστα. Μην γδάρεις πουθενά καταλάθος.
Δες όμως πρώτα γιατί έχει γίνει αυτό. Αν έχουν κλωτσήσει τα τάστα από υγρασία πχ, ίσως θέλουν χτύπημα με σφυράκι να επανέλθουν σωστά στα αυλάκια τους. Εϊναι άλλο πράγμα μετά.
Το σίγουρο είναι ότι αν πριν δεν σε έγδερναν οι άκρες, τότε κάτι έχει συμβεί και πρέπει πρώτα να βρείς την αιτία. Πριν κάνεις οτιδήποτε. Αλλιώς δεν δίνεις οριστική λύση

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #4 στις: 05/11/16, 15:28 »
θα συμφωνήσω με όσα είπε ο @neeckos και να προσθέσω ότι για να τσεκάρεις αν έχει "κλωτσήσει" κάποιο τάστο χτυπάς το κάθε τάστο σε διάφορα σημεία με ένα μεταλικό αντικείμενο για να ακούσεις αν υπάρχει κάποια διαφορά . αν κάποιο ακούγεται κούφιο θα πρέπει να ξαναμπεί στη θέση του.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #5 στις: 05/11/16, 16:30 »
Τα ταστα εκει που μπαινουν στο ξυλο εχουν δωντακια,και οι χορδες οπως τραβαν τα σφυνωνουν οποτε λιγο δυσκολα να πεταχτει ετσι ευκολα το ταστο.Εχω κανει ταστοδουλεια με λιμα.Οπως ειπαν θες χαρτοταινια μπρος-πισο και υπομονη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #6 στις: 05/11/16, 16:44 »
Oι χορδές δεν σφηνώνουν κανέναν τάστο. Δεν ακουμπάνε καν.
Τα τάστα είναι σύνηθες να κλωτσάνε και να βγαίνουν. Οι προχειροδουλειές σε μια κιθάρα (φτηνές συνήθως) είναι στα τάστα και στον καβαλάρη.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #7 στις: 05/11/16, 17:13 »
Googlαρε fret end dressing/crowning
Σου βάζω ένα τυχαίο βίντεο...

https://www.youtube.com/watch?v=T25XKiOC43A

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #8 στις: 05/11/16, 18:00 »
Βασικα τα σφινωνουν και πολυ καλα μαλιστα.Ρωτα εναν που φτιαχνει μπουζουκια(επαγγελματια) να σου πει γιατι δεν βαζει κοντρες στο μπρατσο..Οπως τραβανε οι χορδες το χεντστοκ και κανουν τοξο το μπρατσο καταλαβαινεις οτι στην ταστιερα ασκητε δυναμη μονοπατα οποτε στο μερος που ειναι τα ταστα πιεζετε πιο πολυ απο την κολημενη μερια στο μπρατσο και αφου ειναι κομενη για να μπουν τα ταστα σε εκεινες τις εγκοπες βρισκει αερα και μαζευει αρα οτι ειναι εκει μεσα σφυνωνει.Να στο πω πιο απλα.Παρε ενα λαστιχο απο αμαξι,κοψε ενα κομματι απο το πελμα και λυγισε το αναποδα απο την καμπιλη που εχει.Θα δεις τα τακουνια να πλισιαζουν και αν βαλεις ενα ξυλαρακι πχ αναμεσα θα μπορεσεις με αυτο τον τροπο νατο μαγκωσεις.Ποσο μαλλον να μαγκωσουν τα ταστα που παντα ειναι 15-20% πιο φφαρδια απο το κοψιμο.

Υ.Γ. το λινκ αυτου του Στου Μακ (πως λεμε στου Μακη  :P ) λεει οτι αυτο συμβαινει απο ελιψη υγρασιας γιατι τοτε μαζευει το ξυλο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #9 στις: 05/11/16, 18:06 »
Ολο αυτό που εξηγείς είναι ο λόγος που κλωτσάνε τα τάστα. Αυτές οι δυνάμεις είναι που αναλόγως πως μετακινείται το μπράτσο σε αλλαγές θερμοκρασίας κάνουν τα τάστα να βγαίνουν.
Τα τάστα μπαίνουν σφηνωτά. Είναι και η μόνη δύναμη απαξ που τα κρατάει εκεί. Δεν τα συγκρατούν άλλες δυνάμεις. Φυσική είναι όταν το μπράτσο αρπάξει. Μέχρι τότε τα τάστα είναι εκεί επειδή τα σφήνωσες με ένα σφυρί. Τόσο απλά.

Δεν το κατάλαβα και όλο το κείμενο να σου πω την αλήθεια. Η απάντηση είναι απλή πάντως.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #10 στις: 05/11/16, 18:11 »
Τοτε αν κανουμε backbow το μπρατσο πρεπει ολα τα ταστα να τα μαζευουμε απο το πατωμα..Εχουν και δοντακια για να σφυνωνουν και ειναι σφυνωμενα χωρις καν να εχουμε βαλει χορδες.Ποσο μαλων με την πιεση των χορδων που ειναι αρκετουτσικη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #11 στις: 05/11/16, 18:45 »
Βασικα τα σφινωνουν και πολυ καλα μαλιστα.Ρωτα εναν που φτιαχνει μπουζουκια(επαγγελματια) να σου πει γιατι δεν βαζει κοντρες στο μπρατσο..Οπως τραβανε οι χορδες το χεντστοκ και κανουν τοξο το μπρατσο καταλαβαινεις οτι στην ταστιερα ασκητε δυναμη μονοπατα οποτε στο μερος που ειναι τα ταστα πιεζετε πιο πολυ απο την κολημενη μερια στο μπρατσο και αφου ειναι κομενη για να μπουν τα ταστα σε εκεινες τις εγκοπες βρισκει αερα και μαζευει αρα οτι ειναι εκει μεσα σφυνωνει.Να στο πω πιο απλα.Παρε ενα λαστιχο απο αμαξι,κοψε ενα κομματι απο το πελμα και λυγισε το αναποδα απο την καμπιλη που εχει.Θα δεις τα τακουνια να πλισιαζουν και αν βαλεις ενα ξυλαρακι πχ αναμεσα θα μπορεσεις με αυτο τον τροπο νατο μαγκωσεις.Ποσο μαλλον να μαγκωσουν τα ταστα που παντα ειναι 15-20% πιο φφαρδια απο το κοψιμο.

Υ.Γ. το λινκ αυτου του Στου Μακ (πως λεμε στου Μακη  :P ) λεει οτι αυτο συμβαινει απο ελιψη υγρασιας γιατι τοτε μαζευει το ξυλο

+1

απο το 84 που έχω διάφορες ηλεκτρικές (7 στο σύνολο) ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ να πεταχτεί κανένα τάστο πουθενά. Και μιλάμε απο το -5 των Ιωαννίνων με φουλ υγρασία μέχρι το +40 της Κρήτης με ξηρασία. Αν μου τύχαινε κάτι τέτοιο σε κιθάρα θα είχε φύγει για καυσόξυλα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #12 στις: 05/11/16, 18:50 »
Ολο αυτό που εξηγείς είναι ο λόγος που κλωτσάνε τα τάστα. Αυτές οι δυνάμεις είναι που αναλόγως πως μετακινείται το μπράτσο σε αλλαγές θερμοκρασίας κάνουν τα τάστα να βγαίνουν.
Τα τάστα μπαίνουν σφηνωτά. Είναι και η μόνη δύναμη απαξ που τα κρατάει εκεί. Δεν τα συγκρατούν άλλες δυνάμεις. Φυσική είναι όταν το μπράτσο αρπάξει. Μέχρι τότε τα τάστα είναι εκεί επειδή τα σφήνωσες με ένα σφυρί. Τόσο απλά.

Δεν το κατάλαβα και όλο το κείμενο να σου πω την αλήθεια. Η απάντηση είναι απλή πάντως.


άλλοι βάζουν και κόλλα. Στο βιβλίο του Dan Erlewine έχει και τις 2 μεθόδους. Οσον αφορά το σφήνωμα, το τάστο δεν έχει ομοιόμορφο πάχος στο κάτω τμήμα του, είναι κάπως έτσι :


έχει και δοντάκια δηλαδή. Αν έβγαιναν έτσι τα τάστα με την παραμικρή μεταβολή θερμοκρασίας/υγρασίας και/ή αντίστοιχη μεταβολή της τάσης του fretboard -> backbow ή upbow, τότε η κατάσταση θα ήταν τραγική!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #13 στις: 05/11/16, 18:55 »
Μάλλον το πάτε στά άκρα. Εννοείται ότι δεν εκσφενδονίζονται τάστα, αλλά τάστα που ξεκολάνε ένα κλικ είναι πάμπολλες οι περιπτώσεις, γεμάτο είναι το διαδίκτυο.
Μου κάνει εντύπωση που το θεωρείται ότι δεν συμβαίνει. Το γιατί συμβαίνει, αν εσείς ξέρετε την απάντηση παω πάσο. Ούτε καν το θέμα εδώ δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #14 στις: 05/11/16, 18:55 »
Τοτε αν κανουμε backbow το μπρατσο πρεπει ολα τα ταστα να τα μαζευουμε απο το πατωμα..Εχουν και δοντακια για να σφυνωνουν και ειναι σφυνωμενα χωρις καν να εχουμε βαλει χορδες.Ποσο μαλων με την πιεση των χορδων που ειναι αρκετουτσικη

βεβαίως, όποιος έχει δοκιμάσει να αφαιρέσει τάστο καταλαβαίνει.... χώρια που επειδή δεν ξέρεις τι έχει κάνει το εργοστάσιο πρέπει να θερμάνεις κιόλας μπας και είχαν βάλει super glue, ωστε να διαλυθεί η κόλα μην φύγει κανα κομάτι και μετά κλαίει ο επίδοξος μάστορας :)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #15 στις: 05/11/16, 19:00 »
ΟΚ. Ζητώ συγγνώμη γιατί ξέφυγε η κουβέντα, δεν ξανασχολιάζω.
Αρα συνοπτικά λέτε ότι οι χορδές κρατάνε τα τάστα στη θέση τους και η θερμοκρασία και η υγρασία επηρρεάζουν οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτά. Δώστε τότε μια απάντηση στον άνθρωπο τι μπορεί να συνέβη στην δικιά του περίπτωση. Εγω αδυνατώ.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #16 στις: 05/11/16, 19:04 »
Αρα συνοπτικά λέτε ότι οι χορδές κρατάνε τα τάστα στη θέση τους και η θερμοκρασία και η υγρασία επηρρεάζουν οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτά. Δώστε τότε μια απάντηση στον άνθρωπο τι μπορεί να συνέβη στην δικιά του περίπτωση. Εγω αδυνατώ.
1/10 mm να έχει συρρικνωθεί το μπράτσο (σε πλάτος) είναι ικανό για να του ξεσκίζει τα χέρια.
Απλά να κάνει το κόλπο του Vegos, μια χαρά ακούγεται, είτε με λίμα, είτε με γυαλόχαρτο. Αν θέλει εντελώς στρογγυλά fret-ends επιπέδου Ibanez , τότε θέλει τα τριγωνικά λιμάκια που του πρότεινες εσύ φίλε μου!

μπορει να googlarει για fret dressing fret ends rounding : υπήρχε ένας απο το jemsite νομίζω RGTFanatic που είχε κάνει τέλεια δουλιά αλλά του είχε πάρει μέρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/16, 19:08 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #17 στις: 05/11/16, 19:09 »
Πολλοι οργανοποιοι με ακριβα ειροποιητα οργανα,δεν βαζουν κολλα και ξινουν τα δωντακια ωστε οταν ερθει (που θα ερθει) η μερα της αλλαγης ταστων,να μην ταλεπιριθει η ταστιερα.Αρκουντε στο δεξατο του χιλιοστου που ειναι η διαφορα πριονι-ταστο.
Ειπαμε,ο στου μακ' λεει αποβολη υγρασιας εινσι η αιτια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #18 στις: 05/11/16, 19:14 »
γιαυτο ειπα σπαστικη δουλεια,καλο κουραγιο..εγω θα το παρατουσα στην μεση :P
Θα μου πεις ο Κυριος εργαζεται την υπομονη,αλλα εγω δεν εφτασα εκει.Ειμαι σρην φαση που εργαζεται τον εγωησμο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #19 στις: 05/11/16, 20:24 »
πιστεύω βάση των εμπειριών μου ότι είναι πολύ εύκολη και απλή διαδικασία
να τριφτούν και να μην πονάνε τα τάστα στις άκρες


το θέμα είναι τι κιθάρα είναι και αν φοβάσαι μην κάνεις ζημιά


ο λαιμός αφαιρείται;
αν ναι βγάλτον


αλλιώς πρέπει να καλύψεις το σώμα


αν τρίψεις υπό γωνία πολύ μικρή (σε σχέση με την πλάγια επιφάνεια ) θα τα φας χωρίς να φτάσεις στο ξύλο
(ακούγετε διαφορετικά όταν τρίβεις ξύλο ο ήχος)


 αν έχει βερνίκια η ταστιέρα πάνω τότε αλλάζει το θέμα ...
όταν πλησιάσεις στο βερνίκι μάλλον θα πρέπει να τα κάνεις ένα προς ένα τα τάστα και όχι μαζεμένα για να μην αφήσεις σημάδια


βρες κάτι επίπεδο σκληρό πχ ένα κομμάτι μάρμαρο η πλακάκι μικρο με μήκος όσο τουλάχιστον 3-4 τάστα  (τα πρώτα)
και βάλε κόλλα πάνω γυαλόχαρτο και τρίψε


(τα γυαλόχαρτο;  όσο πιο πολύ απέχεις από την ταστιέρα  τόσο πιο χοντρό 80 πχ για να τελειώνεις και αν πλησιάζεις  λεπτό πχ 800 για να μην το παρακάνεις  )




όταν ισιώσεις πλέον θα είναι αιχμηρά σε άλλη γωνία  αν έχει ξύλο η ταστιέρα τότε αν πάρεις γυαλόχαρτο 1000αρι μπορείς να στρογγυλεύσεις απλά περνώντας το έχοντας στο στο χέρι σου 




καταλαβαίνω ότι δεν γίνομαι πολύ κατανοητός αλλά ....


γενικά πιστεύω είναι δύσκολο μόνο αν έχει βερνίκια η τίποτα άλλο περίεργο η ταστιέρα πάνω


αν θέλεις να φτιάξω ένα βίντεο πες


γενικά πάντως καλό είναι να μην ακουμπήσεις το πάνω μέρος των τάστων


τώρα αν θες να έχουν και άλλα κόλπα crowning κτl εκεί μπλέκεις..




η σκόνη που βγάζουν τα τάστα είναι γ@@@ τα .οπωσδήποτε μάσκα και σε εξωτερικό χώρο (όχι στο δωμάτιο σου)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #20 στις: 05/11/16, 20:38 »

Έχοντας διαβάσει όλα τα παραπάνω, όλες τις συμβουλές και τους τρόπους επίλυσης του προβλήματός σου, θα σου προτείνω την σωστή μέθοδο...


να πας την κιθάρα σου σε μάστορα / τεχνικό να δεις και τί έχει συμβεί κι άσε τα DIY για καμία άλλη περίπτωση  ;D ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #21 στις: 05/11/16, 23:03 »
έχει και δοντάκια δηλαδή. Αν έβγαιναν έτσι τα τάστα με την παραμικρή μεταβολή θερμοκρασίας/υγρασίας και/ή αντίστοιχη μεταβολή της τάσης του fretboard -> backbow ή upbow, τότε η κατάσταση θα ήταν τραγική!

Δύο φορές έχω αλλάξει τάστα, και τις δύο αυτά που πήρα (με το μέτρο το ταστο) ήταν από κάτω με δοντάκια.

Κι όμως, ενώ ισχύει αυτό που λέει κι ο saved κι είναι φυσιολογικό, έχω δει κι εγώ τάστα να "σηκώνονται" (και να ξανακάθονται μόνα τους).

Μάλιστα την πρώτη φορά που έβγαλα τα τάστα, ατσουμπαλίαση + ασχετοσύνη σήκωσε και λίγο ξύλο παραπάνω από την ταστιέρα  ;D

Σε γενικές γραμμές πάντως, σχεδόν σε όλες τις κιθάρες έχω φάει τις άκρες (το μαξ χρημάτων που έχω δαπανήσει για κιθάρα = 450€, οπότε δεν είναι κι ο ορισμός της προσεγμένης κιθάρας) χωρίς πρόβλημα.

Αν θέλει εντελώς στρογγυλά fret-ends επιπέδου Ibanez , τότε θέλει τα τριγωνικά λιμάκια που του πρότεινες εσύ φίλε μου!

Στην Ibanez τα έχω φάει :-) Κι ήταν πιο εύκολο απ' όλες, γιατί πήρα φόρα και συνέχισα κι ας ακουμπούσα το άσπρο/περίγραμμα που τα καλύπτει. Δεν φαίνεται το παραμικρό. Και είμαι ψείρας. Μέχρι αηδίας σε τέτοια θέματα.

(σ.σ. Το γραψα και πριν. Ξεκίνησα με 800ρι, κατέληξα στο τέλος (που ακούμπαγε ελαφρά και στο άσπρο περίγραμμα) με 2000.)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/16, 23:07 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #22 στις: 06/11/16, 07:49 »

Έχοντας διαβάσει όλα τα παραπάνω, όλες τις συμβουλές και τους τρόπους επίλυσης του προβλήματός σου, θα σου προτείνω την σωστή μέθοδο...


να πας την κιθάρα σου σε μάστορα / τεχνικό να δεις και τί έχει συμβεί κι άσε τα DIY για καμία άλλη περίπτωση  ;D ;D

όταν πριν χρόνια είχα δει τους τιμικαταλόγους γνωστών μαστόρων είχα κόψει δρόμο. Το να φτιάχνει κανείς τις κιθάρες του είναι ενδιαφέρον και ευχάριστο, ιδίως αν το αποτέλεσμα είναι καλό. Για πολύ σοβαρές καταστάσεις φυσικά, πάμε στον μάστορά μας. Το πρόβλημα είναι οτι για κάποιον που δεν έχει άκρες, το να βρεις τον σωστό μάστορα (και φθηνό και τίμιο) είναι καμια φορά σαν να κερδίζεις το λότο.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #23 στις: 06/11/16, 15:21 »

Έχοντας διαβάσει όλα τα παραπάνω, όλες τις συμβουλές και τους τρόπους επίλυσης του προβλήματός σου, θα σου προτείνω την σωστή μέθοδο...


να πας την κιθάρα σου σε μάστορα / τεχνικό να δεις και τί έχει συμβεί κι άσε τα DIY για καμία άλλη περίπτωση  ;D ;D

όταν πριν χρόνια είχα δει τους τιμικαταλόγους γνωστών μαστόρων είχα κόψει δρόμο. Το να φτιάχνει κανείς τις κιθάρες του είναι ενδιαφέρον και ευχάριστο, ιδίως αν το αποτέλεσμα είναι καλό. Για πολύ σοβαρές καταστάσεις φυσικά, πάμε στον μάστορά μας. Το πρόβλημα είναι οτι για κάποιον που δεν έχει άκρες, το να βρεις τον σωστό μάστορα (και φθηνό και τίμιο) είναι καμια φορά σαν να κερδίζεις το λότο.

Γενικά μιλώντας, ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, εικάζω πως το πρόβλημα είναι σοβαρότερο από ένα truss rod adjustment / action setup / intonation. Προσωπικά λοιπόν, από το να προσπαθώ να κάνω κάτι μόνος μου διαβάζοντας εικασίες στο forum, θα προτιμούσα ν'απευθυνθώ σ'έναν ΚΑΛΟ τεχνικό. Γι'αυτό και η τοποθέτησή μου αυτή. Έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες απαντήσεις, μάλλον σύγχυση αποκομίζω παρά σιγουριά. Οφείλω λοιπόν να γράψω αυτό που σκέφτομαι. Από εκεί και πέρα, ο φίλος sfanfan θ'αποφασίσει τί επιθυμεί και τί τον συμφέρει καλύτερα. Άλλωστε είμαι σίγουρος πως γνωρίζει τους όποιους κινδύνους του εγχειρήματος, αφού δεν είναι νέος στο χώρο :) Αν ήταν πιο συγκεκριμένο το πρόβλημα όμως και η λύση ήταν σίγουρη (π.χ πώς αλλάζω τάστα μόνος μου), τότε θα συμφωνούσα να προχωρήσει μόνος του.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #24 στις: 06/11/16, 16:03 »
Αν ήταν πιο συγκεκριμένο το πρόβλημα όμως και η λύση ήταν σίγουρη (π.χ πώς αλλάζω τάστα μόνος μου), τότε θα συμφωνούσα να προχωρήσει μόνος του.

η αλλαγή τάστων αν και δεν είναι πυρηνική φυσική είναι 100 φορές πιο δύσκολο πράγμα απο το να φτιάξει κανείς λίγο τα εξέχοντα τάστα. Αν επρόκειτο περι αλλαγής τάστων θα τον έστελνα κατευθείαν στον μάστορα που εμπιστεύομαι (και χρειάστηκαν 35 χρόνια για να τον βρώ).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
25 Απαντήσεις
10791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 00:23
από Panagiotisrx7
14 Απαντήσεις
4413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 23:00
από Jezus
13 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
21 Απαντήσεις
9082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96
47 Απαντήσεις
18682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/13, 11:43
από Lampr0s
3 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 16:58
από kbasilis
1 Απαντήσεις
4103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/13, 18:13
από noe13
3 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 11:47
από Adoni