Αποστολέας Θέμα: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.  (Αναγνώστηκε 4566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilianthos-Kanlis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 938
    • Προφίλ
    • youtube
Η παρακαταθήκη του Μ΄Αλέξανδρου.


Όρκο τιμής υπόγραψες
τους Έλληνες να ενώσεις,
και για το νότο κίνησες,
τις έχτρες να σκοτώσεις.
#
Σάρισσα δεν εκράταγες,
δεν σ΄άρεσε η βία,
ένα μονάχα ήθελες,
να γίνει η Ελλάδα μία.
#
Τον Βουκεφάλα ίππευσες
κι αυθημερόν για Αθήνα,
του χθες τα λάθη γήτεψες
κι όλα σου πήγαν φίνα.
#
Σπάρτη,Αθήνα και Αιγές,
δώσαν όλες το χέρι,
γιατί,ώ φευ, αλλιώτικα,
που θ α ΄μασταν ποιός ξέρει...
#
Μία Ελλάδα ακέραια,
δική σου διαθήκη,
σημαία εσύ αιθέρια
να μας θυμίζεις νίκη.

« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/09, 21:23 από ilianthos-Kanlis »
Υπογράφω με το όνομα " Κανένας " !...
Αντιπροσωπευτικά μου τραγούδια από δισκογραφίες μου στον ιστότοπο:
http://Kanlis.livepage.gr/file/index

Αποσυνδεδεμένος ilianthos-Kanlis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 938
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #1 στις: 07/06/09, 21:27 »
Τις ευχαριστίες μου κι από εδώ,στην Γεωργία,για την προσωπική της επέμβαση......
Υπογράφω με το όνομα " Κανένας " !...
Αντιπροσωπευτικά μου τραγούδια από δισκογραφίες μου στον ιστότοπο:
http://Kanlis.livepage.gr/file/index

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #2 στις: 07/06/09, 21:47 »
Πολύ όμορφο Γιώργο!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/09, 22:32 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #3 στις: 08/06/09, 03:51 »
Άκυρο, αλλά κ απολύτως σχετικό: ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το "ή έρχεστε μαζί μου ή ισοπεδώνω την Αθήνα" θεωρείται πράξη ενωτικού χαρακτήρα... πάντως, δεν φανταζόμουν ποτέ όσα καιρό είμαι μέλος σε αυτό το φόρουμ, ότι ένα τέτοιο ποίημα θα δημιουργούσε αντιπαράθεση 24 και βάλε απαντήσεων.. απλώς, ας το αγνοήσετε(-ούμε).. άλλωστε η δημοκρατία προβλέπει την οποιαδήποτε ελεύθερη έκφραση των οποιοδήποτε απόψεων με τον οποιοδήποτε τρόπο, υπό ορισμένους τύπους..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #4 στις: 08/06/09, 11:49 »
Οποιοδήποτε προσβλητικό και υβριστικό μήνυμα είναι υποψήφιο για διαγραφή. Αυτό φαίνεται να το ξεχνάνε κάποιοι, όπως ξεχνάνε τους τρόπους καλής συμπεριφοράς.

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί πρέπει να ξεκινήσει και να συνεχίζεται συζήτηση στο Δικοί μας στίχοι και ποιήματα για το αν ο Μ.Αλέξανδρος ήταν σφαγέας ή εκπολιτιστής. Υπάρχει ήδη παρόμοια συζήτηση στο φόρουμ (για Μακεδονία, κλπ), στον κατάλληλο χώρο.


Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #5 στις: 08/06/09, 15:51 »
Εγώ από την άλλη δεν μπορώ να πιστέψω ότι εν έτει 2009 ακόμα βρίζουμε ποιήματα και λογοτεχνικές απόψεις...Κάψτε και βιβλία δεν πειράζει...Όλοι μας όταν γράφουμε κρινόμαστε...Μου αρέσει ή δεν μου αρέσει. Τώρα η πολιτική άποψη που κολλάει; Μόνο σε φασιστικές εποχές λογοκρισίας. Το λυπηρό είναι βέβαια, ότι ενώ αυτά τα είχαν υποστεί ως επί το πλείστον "προοδευτικοί" λογοτέχνες, σήμερα βρισκόμαστε στο φαινόμενο να θέλουνε να κάνουνε τα ίδια με τη συμπεριφορά τους...Να φασιστοποιούντε. Ένα ποίημα που θα έλεγε ότι ο Αλέξανδρος ήταν αιμοσταγής δολοφόνος και ομοφυλόφιλος, θα είχε τις ίδιες αντιδράσεις; Μη προσπαθείτε να επιβάλλετε άποψη με βρισιές. Αυτό είναι φασισμός και λογική μίσους...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #6 στις: 09/06/09, 13:31 »
Φίλε eternauta η ιστορία δυστυχώς είναι μιά επιστήμη η οποία χρησιμοποιείτε κατά καιρούς για να στηρίξει ιδεολογικά επιχειρήματα. Η αλήθεια ως συνήθως βρίσκεται ανάμεσα. Ανάμεσα στους Καρατζαφέρηδες, αλλά και ανάμεσα αυτών που αναφέρεις παραπάνω. Δεν είναι εδώ η στήλη, ούτε το forum όπου κάνουμε "μαθήματα ιστορίας".Το "αυγό του φιδιού" πάντως για σένα , είναι ΑΥΤΟΙ και για ΑΥΤΟΥΣ είσαι ΕΣΥ. Είναι η λογική δηλαδή που αιματοκύλισε την Ελλάδα πριν από 65 χρόνια. Εγώ προσωπικά θέλω να τελειώνουμε με αυτά. Η αρχαία Ελλάδα ήταν ένα σύνολο από πόλεις-κράτη με κοινά χαρακτηριστικά όμως, όπως η γλώσσα και η θρησκεία. Το Βυζάντιο πάλι ήταν ένα σύνολο από διαφορετικές εθνότητες κάτω όμως πάλι από το βασικότερο κοινό χαρακτηριστικό, την γλώσσα δηλαδή και επίσης τη θρησκεία...Αυτό που λέμε σήμερα λοιπόν Έθνος των Ελλήνων (μην τρομάζεις με τη λέξη Έθνος , δεν είναι σατανική λέξη , ούτε έχει τίποτα μαγικές ιδιότητες...), είναι πάλι το αποτέλεσμα αυτής της πορείας.Ο Αλέξανδρος ήταν στρατηλάτης πρωτίστως, αλλά η πορεία του στην Ανατολή πήγε τον ελληνισμό σε όλο τον γνωστό τότε κόσμο. Ο Δυτικός πολιτισμός (αλλά και η Ανατολή) επηρεάστηκε μιά για πάντα από αυτή τη στρατιωτική-μιλιταριστική πορεία. Αυτά είναι τα γεγονότα. Σημαντικά γιατί αλλάζουν την ιστορία. Οι Πέρσες ήταν πάντα βραχνάς για τους αρχαίους Έλληνες, όπως είναι και για τους σύγχρονους κατά καιρούς οι Τούρκοι. Αν δεν είχαμε αυτό το βραχνά, θα είχαμε περισσότερα χρήματα για καλύτερη παιδεία , υγεία, πρόνοια κλπ.
Τέλος θα συμφωνήσω ότι το ποίημα θέλει αρκετή δουλίτσα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #7 στις: 09/06/09, 13:31 »
Επειδη και εγω πηρα μερος σε ολον αυτο τον χαμο που εγινε και επειδη με κουρασε λιγο αυτη η ιστορια θα ηθελα να πω κατι για να τελειωνω με αυτο...

την γνωμη μου για τον Αλεξανδρω την ειπα .. οπως και για αυτου του ειδους τις δημιουργιες.. δεν εχει νοημα να τα επαναλαμβανω..

ΟΜΩΣ

1.ΠΙστευω οτι ο οποιοσδηποτε εχει το δικαιωμα να δημοσιευει οτιδηποτε και οποτεδηποτε του αρεσει...θεωρω απαραδεκτο να
λεμε σε καποιον οτι δεν εχει το δικαιωμα να εκφρασει αυτο που νοιωθει (οσο και αν διαφωνω με αυτο)..οποιος θελει μπορει να καταθεσει το σχολιο του πανω στην δημιουργια...

2.Θωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να λες καποιον φασιστα.
το γεγονος οτι μπορει να εχει μια διαφορετικη αντιληψη περι ιστοριας , πατριδας κτλ , ισως πιο συντηρητικη ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΤΕ ΤΟΣΟ ΒΑΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ.

3.θεωρω επισησ απαραδεκτα καποια σχολια του τυπου "ειναι χειροτερο απο σκυλαδικο" κτλ... οσο με ενοχλουν οι "υπερπατριωτικες κορωνες" αλλο τοσο με ενοχλει η ελλειψη σεβασμου.. και αν το ποιημα ειναι τοσο χαμηλης ποιοτητας τα σχολια σας δηλαδη ειναι υψηλης?

4.Δεν μου αρεσει το γεγονος οτι καποιοι αναφερονται στην πιθανη ομοφυλοφυλια του Αλεξανδρου.. οπως ειδατε και εγω ειμαι "εναντιων" του καθως πιστευω οτι ηταν αδιστακτος παρανοικος και αιμοδιψης ΑΛΛΑ το αν ηταν ομοφυλοφυλος η οχι τι σας ενδιαφερει?Υπηρξαν πραγματικα ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΝΤΡΕΣ που ηταν ομοφυλοφυλλοι..και λοιπον?

Κλεινοντας θα ηθελα να πω οτι οποιος εχει μια ιδεολογια πρεπει να ειναι συνεπης σε αυτην...δεν μπορεις να κατηγορεις καποιον ως φασιστα και μετα να του απαγορευεις να δημοσιευει οσα γραφει.. Αλλωστε θεωρω πως η ιστορια και η κοινη λογικη δεν εχουν αναγκη ουτε απο νομους και κανονες ουτε απο συνηγορους.

Αυτα ειχα να πω.. γεια χαρα...


Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #8 στις: 09/06/09, 13:41 »
Μπράβο ρε Ρακένδυτε! + 1.000.000 ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #9 στις: 09/06/09, 14:23 »
Μπράβο ρε Ρακένδυτε! + 1.000.000 ;)

Πολυ σωστα τα παραπανω.
Ας μεινουμε στο ποιημα του ανθρωπου (συμφωνουμε - διαφωνουμε) και να μην τσακωνομαστε! Peace ;)


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #10 στις: 09/06/09, 19:58 »
Ήρωας για τον καθένα είναι κάτι διαφορετικό, ακόμη και η έννοια της βίας διαφέρει στα υποσύνολα.
Το μόνο που μπορούμε να αλλάξουμε είναι την γνώμη ενός ανθρώπου, αυτό όμως που συμβαίνει στη πραγματικότητα δεν αλλάζει και προς το παρόν δεν είναι μία γνώμη αλλά κάμποσα δις.
Ποιος είναι παρανοϊκός, αιμοσταγής, φασίστας και οτιδήποτε άλλο, δεν το γνωρίζουμε, παρά μόνο αν είμασταν εμείς οι ίδιοι αυτός ο ίδιος.
Από όσα μέχρι στιγμής δεν μπορούμε να ξεφύγουμε, αυτά είναι και οι νόμοι, τα όρια, όλα τα υπόλοιπα είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, όχι από τον άνθρωπο γενικότερα, αλλά από συκγκεριμένους ανθρώπους. Αυτά είναι και που ορίζουν την ανθρώπινη υποκειμενική δικαιοσύνη αλλά και την ανθρώπινη υποκειμενική ελευθερία.
Τώρα το ελεύθερος από το άναρχος είναι ψιλά γράμματα μιας και πολύ απλά δεν ξέρουμε.
Ποιος πιστεύει στην ιστορία ? Η ιστορία αφήνει απλώς μια ουσία του φαίνεσθαι, τα γεγονότα δεν τα μαθαίνουμε ποτέ, τα γεγονότα είναι καλά κρυμμένα μέσα στον κάθε ξεχωριστό και μοναδικό άνθρωπο.
Αυτό που μέχρι σήμερα ζούμε είναι μια αμφιταλαντευόμενη ζυγαριά μεταξύ της φαντασίας και της πραγματικότητας, κάπως έτσι μετράμε κάθε ανάσα μας.
Οι στίχοι, για έναν άνθρωπο που γράφει, είναι κάμποσες ανάσες του.
Μέχρι να ανακαλύψουμε την αλήθεια, είτε αυτή είναι μία, είτε είναι χίλιες, είτε καμία, είτε άπειρες , καθένας μας παίζει τη μουσική του και ακούει όποια ταιριάζει στα γούστα του.


παρακαλώ να διαγραφεί.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #11 στις: 10/06/09, 09:38 »
Τα υπόλοιπα posts έχουν διαχωριστεί και αν θέλετε να συνεχίσετε την κουβέντα, αναζητήστε τα στον κάδο.

Εδώ μόνο κριτικές επί του ποιήματος ή ιστορικές αναφορές, αν διαφωνείτε με το περιεχόμενό του.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #12 στις: 10/06/09, 13:00 »
Άκυρο, αλλά κ απολύτως σχετικό: ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το "ή έρχεστε μαζί μου ή ισοπεδώνω την Αθήνα" θεωρείται πράξη ενωτικού χαρακτήρα...
+1...

δεν σ΄άρεσε η βία
Όντως, τις κατακτήσεις του τις έκανε με δημοκρατικό χαρακτήρα!! ;D

Ilianthos-Kanlis, σόρυ, δε μου άρεσε αυτός ο ''ύμνος'' προς τον Αλέξανδρο... Και δε νομίζω να άρεσε και στους περισσότερους του forum ένας αντίστοιχος ύμνος για άλλους σφαγείς (Τούρκους ας πούμε?) του παρελθόντος... Και κατά τη γνώμη μου είναι ντροπή να τιμούμε τέτοια πρόσωπα...

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Η παρακαταθήκη του Μ. Αλέξανδρου.
« Απάντηση #13 στις: 10/06/09, 15:12 »
ωραίο.. εξαρτάται βέβαια.. δε λέω.. για τις πεζοπορίες των προσκόπων ίσως κατάλληλο. Λέω ίσως γιατί έχει λίγο δύσκολες λεξούλες για τα ταλαίπωρα τα παιδάκια! Για οποιαδήποτε άλλη βαθμίδα της εκπαίδευσης κρίνεται ακατάλληλο!
Ιστορικός δεν είμαι, ούτε η επαγγελματική μου ιδιότητα νομιμοποιεί οποιαδήποτε τοποθέτηση-παρέμβασή μου πάνω στο ιστορικό περιεχόμενο του στιχουργήματος! (ίσως για την ανεπάρκειά του ως εμβατήριο μπορώ να μιλήσω αλλά δεν είναι επί του παρόντος..)
Είμαι όμως από τους πρώτους που έγραψαν στο "δικοί μας στίχοι και ποιήματα" και όπως επαινώ τους εξαιρετικούς στίχους που έχουν δημοσιευθεί αυτά τα χρόνια από γνωστούς, φίλους και αγνώστους, οφείλω να εκφράζομαι και για πράγματα που δε μου αρέσουν (ειδικά, όταν αυτά επαναλαμβάνουν την παρουσία τους στο φόρουμ σαν κακή φάρσα).

Δεν πειράζω τα αστέρια σας... αρκεί...! ;)
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
1586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 10:33
από lampros.
7 Απαντήσεις
3521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 10:14
από Gregori
8 Απαντήσεις
4184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 16:12
από ilianthos-Kanlis