Αποστολέας Θέμα: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!  (Αναγνώστηκε 5969 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« στις: 25/06/13, 02:39 »
Ειναι ενα θεμα που εδω και καιρο απασχολουσε συζητησεις με φιλους ηχοληπτες ( κυριως απο εξωτερικο ) και μιας και ειναι κατεξοχην μουσικοθεμα, επισυναπτω τις αρχικες σκεψεις σε ενα pdf που δουλεψα ως αρθρο.

Επειδη το πρωτοτυπο το ειχα γραψει στα αγγλικα κι εκανα τη μεταφραση αναποδα ( ναι, συμβαινουν κι αυτα ) μπορει να φαινεται χαοτικο σε καποια σημεια, ομως πιστευω πως βγαζει νοημα  ;D


Τροφη για συζητηση, αναμενω τις σκεψεις και τα προβληματα σας!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #1 στις: 25/06/13, 10:29 »
Ωραίο άρθρο και αντικειμενικό. Έχω κάτσει και στις 2 καρέκλες (σε αυτή του ηχολήπτη για τη δικιά μου μπάντα ... ναι, όλα γίνονται ;D ). Σα μουσικός προσπαθούσα πάντοτε να μην κάνω τα "μην" του άρθρου και προς θεού δεν έχω πάει για live χωρίς καλώδια, μπαταρίες κλπ. Αντιθέτως πολλές φορές έφερνα και το δικό μου μικρόφωνο για τον ενισχυτή μου (και φυσικά πάντα τον ενισχυτή μου).
Από ηχολήπτες έχω συναντήσει όλα τα είδη από τους χειρότερους μέχρι κορυφαίους. Είμασταν τυχεροί γιατί για ένα διάστημα που έπαιξε και ένα mini-tour είχαμε το δικό μας εξαίρετο ηχολήπτη με το βαν του παντού μαζί μας. Χλιδή :P


Για να ισοροπήσω λίγο τη λίστα από την πλευρά του μουσικού και δη κιθαρίστα, ένα πράγμα που με ενοχλούσε και ήταν πάρα πολύ συχνό (ειδικά παλιότερα) ήταν η DI-λαγνεία ορισμένων. "Μα καλά, δεν έχει ένα line-out ο ενισχυτής σου; Να σε βάλω εγώ DI στην κονσόλα να βγεις τούμπανο". Αγώνας να πείσω το DI-λάγνο ότι η ηλεκτρική κιθάρα θέλει ενισχυτή-μικρόφωνο ::)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #2 στις: 25/06/13, 12:41 »
Πολύ ωραίο άρθρο, γέλασα πολύ και κούνησα το κεφάλι μου με συγκατάβαση στα πλείστα όσα πέρα ως πέρα αληθινά που έχω βιώσει πρώτο και δεύτερο χέρι στις διάφορες σκηνές και εμφανίσεις μας..

Περιγράφονται και οι δύο πλευρές, και χαίρομαι που είδα μία αντικειμενικότητα, έχοντας στο μυαλό μου 1-2 συγκεκριμένες περιστάσεις όπου είχα κουβαλήσει εξοπλισμό χιλιάδων ευρώ και ο τοπικός "άρχοντας" αρνήθηκε να με αφήσει να χρησιμοποιήσω την καμπίνα μου για να μην αλλάξει ρυθμίσεις και στήσιμο, με αποτέλεσμα οικτρό ηχητικά με μία υπάρχουσα σπασμένη καμπίνα του μαγαζιού, το οποίο τελικά δέχθηκε και ο ίδιος ότι ήταν λάθος στο τέλος του live.. Ας μην πω λεπτομέρειες που και ποιος..

Προσωπικά με ενοχλεί ιδιαίτερα η βαριεστιμάρα πολλών "επαγγελματιών", όταν έχω σπάσει τα κέρατα μου και έχω πληρώσει τα μαλλιοκέφαλα μου για να φτιάξω τον ήχο μου, χώρια τις ατελείωτες πρόβες και μελέτη,  να πέφτω στον τύπο οπαδό του "path of least resistance" με δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία και μυαλά παρωχημένα. Συμφωνώ επίσης με τον zeoy για την DI-mania που επίσης ανήκει στην ίδια νοοτροπία.

Χάρηκα που διάβασα για τόσο "advanced concepts" για την Ελληνική πραγματικότητα όπως το να κάνουμε μία μικρή συζήτηση για να εδραιώσουμε μία κοινή γλώσσα νοημάτων για την διάρκεια του live. Όποιος έχει παίξει σε κάποια αξιοπρεπή στέκια στο εξωτερικό, όπου τέτοιες πρακτικές είναι αυτονόητες, ξέρει να εκτιμά τι σημαίνει επαγγελματίας ηχολήπτης (και πόσο μεγάλο δώρο είναι για την τελική εικόνα του live μας).
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #3 στις: 25/06/13, 13:29 »
θανατος στις μπαντες που σκανε χωρις καλωδια playlist και δεδομένο ύφος σαν να βγαλαν τον 3ο πλατινένιο δίσκο πριν ερθουν στο μαγαζι.


ευνουχισμός με νυχοκοπτη στους ηχοληπτες που μικαρουν το πατωμα και οχι την καμπίνα   ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #4 στις: 25/06/13, 14:31 »
zeoy
Εννοειται πως ενα απο τα κλασσικα ζητηματα ενος βαριεστημενου ηχοληπτη ειναι το πως θα μπορεσει να κανει με το λιγοτερο δυνατο κοπο, πιο δυνατο ηχο ( η ποιοτητα παει στην ακρη ).

Εξου και η αναγκη του DI ή της λαθος τοποθετησης του μικροφωνου ( που αναφερει ο Korgy ), ή η απουσια Multi/Splitter επι σκηνης ή ακομα και η λαθος συνδεσμολογια μεταξυ stage/FOH με τα κλασσικα αποτελεσματα "Ανοιξε το phantom ρεεε", "Μα ειναι στο δικο σου channel strip ρεεε", κλπ!

Απο την αλλη, ειναι απαραδεκτο για εναν μουσικο που μενει κοντα στο μαγαζι ή στο χωρο του live να μη φερει το δικο του ενισχυτη. Υπηρξε μια περιπτωση ατομου που μας περιεγραψε το θηριο Marshall που ειχε και η εταιρια πηγε με το φορτηγακι να παραλαβει τη καμπινα, γιατι ο FOH θεωρουσε παρα πολυ σημαντικο για τον κιθαριστα να παιξει με τον σωστο ενισχυτη και το δικο του ηχο!

Ειναι καθαρα θεμα συνειδησης του τι θελεις να πετυχεις. Και δεν δικαιολογω το budget των 20-30-40-100€ μεροκαματου για τον ηχοληπτη, γιατι εκεινη τη στιγμη του live εισαι κομματι της μπαντας και πρεπει να κανεις τον εξοπλισμο σου να δουλεψει στο 100% των δυνατοτητων του. Αυτο σημαινει πως θα αγαπας τη δουλεια ( οχι βεβαια να σε πιανει κοτσο ο μαγαζατορας ) και δεν θα "μαυριζεις" τη δουλεια του εκαστοτε καλλιτεχνη!

adr1anos
Ο μεσος ηχοληπτης της γενιας του 80 ηταν ενας ηλεκτρολογος κατα βαση, ο οποιος προσπαθησε να μπει σε εναν τομεα που απλως τον βλεπει ως "ασφαλειες", "πυκνωτες" και "πηνια". Και μερικοι απο αυτους ειναι "σχολειο" οσον αφορα το ηλεκτρονικο/ηλεκτρικο κομματι ενος στησιματος, αλλα ο τροπος που καλυπτουν ενα live και βλεπουν τον πελατη ειναι απιστευτα απαραδεκτος!


Δυστυχως, αυτα τα αυτονοητα που στο εξωτερικο τα θεωρουν δεδομενα, στην Ελλαδα ειναι επιστημονικη φαντασια. Αν και πολλοι μουσικοι ειναι θετικοι σε τετοιες συζητησεις, ορισμενοι πιστευουν πως ολα αυτα ειναι γραφικοτητες, μεχρι να βρεθουν στη σκηνη και να μην μπορουν να συννενοηθουν μαζι μου.

Και το προβλημα δεν ειναι μονο στην επαγγελματικη νοοτροπια του ηχοληπτη ( στο κατω κατω, ο,τι αποφασισεις ως εκπαιδευση και δουλεια σε χαρακτηριζει κι ως ανθρωπο ), αλλα και η πληρης απουσια μουσικων "σκηνης". Και δεν εννοω μουσικους που κατακτανε τη σκηνη, αλλα μουσικους που μπορουν να κινηθουν στη σκηνη σαν να ειναι το 2ο σπιτι τους.

Γνωστο ωδειο ( αλυσιδα παροχης υπηρεσιων τσεπης μαλλον ) κανει και band training, αλλα ειναι τοσο λαθος ο τροπος που προσεγγιζουν το ζητημα, που στο τελος δημιουργουν ντιβες κι οχι μουσικους!


korgy
Υπαρχει FOH ηχοληπτης που εχει δωσει ακυρο σε soundcheck μπαντας λογω ελλειψης playlist ( με αποτελεσμα ο υπευθυνος ροης να τρεξει σαν flash να του δωσει μια playlist ). Οταν βρεθουμε απο κοντα θα σου πω ονοματα και εταιρια  ;D

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #5 στις: 25/06/13, 14:37 »
Να προσθεσω επισης, στο αρχικο αρθρο, κατι αλλο που παντα μου την εσπαγε, αλλα θεωρουσα ντροπη να το γραψω προς τους ξενους που θα το διαβαζαν...

Αυτη η μανια ορισμενων μουσικων να κανουν show επι σκηνης διελυοντας εξοπλισμο, κυριως βασεις μικροφωνων ή και μικροφωνα ( ιδιαιτερα τα overhead των drums βρισκουν παντα το στοχο... ). Βρε φουκαρα, ο εξοπλισμος αυτος ειναι νοικιασμενος και δεν ειναι δικος σου. Στο σπιτι σου διελυσε και τον τοιχο, βαλε και το κεφαλι σου στη τουαλετα και κλασε τον ντραμερ στα μουτρα...Στο stage ομως σεβασου και τον εαυτο σου, αλλα και τον εξοπλισμο που καποιος αλλος εφερε για σενα!!


Απο την αλλη πλευρα, σιχαινομαι τους ηχοληπτες που ερχονται με 'τσιμα τσιμα' εξοπλισμο ή δεν εχουν τουλαχιστον 4 extra καναλια σε περιπτωση προβληματος. Δεν μπορω να ανεχθω δικαιολογια του τυπου "Μα, που να βρω τα καναλια τωρα" οταν μου ηρθε με την 16αρα Behringer να καλυψει ενα live που θελει 24 καναλια, ή το "Δεν φτανει το καλωδιο εκει" οταν θεωρητικα επρεπε να ειχε επισκεφθει απο πριν το χωρο και να ειχε κανει ενα προχειρο planning εξοπλισμου!!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #6 στις: 25/06/13, 16:26 »
 Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία σαν ''παίχτης'' σε live ,αλλά σαν ακροατής μπορώ να πώ το ακριβως αντίθετο...
 
Πιστεύω πως ανεξαρτητως το ρόλο του μουσικού και του ηχολήπτη, ασυνέπεια και αντιεπαγγελματισμός υπάρχει παντού, οπότε θα ηταν παραξενο να μην υπάρχει και σε αυτην την συνεργασία.
 
Είτε τα λάθη είναι της μιας πλευρά είτε τις άλλης.
Το λυπητερο βέβαια είναι όταν η μια πλευρά προσπαθει και δεν υπάρχει σωστή ανταποκριση από την άλλη και φυσικά το αποτέλεσμα ξεκινάει από το μέτριο και φθάνει στο κακό.
 
Πρόσφατα πήγα σε ένα μικρό λαιβ μιας φιλικής μπάντας σε γνωστό μαγαζί.
Τα παιδιά ήταν σαπορτ σε ένα άλλο γκρούπ που για κάποιο λόγο θεωρούνταν τοπ.
Το αποτέλεσμα ηχητικά δεν ήταν καθόλου καλό.
Τα παιδιά μη έχοντας κάνει πολλές εμφανίσεις κ έχοντας ένα φυσιολογικό άγχος εμφανίστηκαν κάπως μαζεμένοι, αλλά μετά πηραν τα πάνω τους....
Τι να το κάνουμε όμως ?
 
Ίσως για κάποιον που δεν έδωσε σημασία...όλα ήταν ο.κ.
Οι χαμηλές συχνότητες ήταν ''σχεδόν'' εξαφανισμένες, ενώ αντιθέτως οι υψηλες κραυγάζανε,τόσο που δεν μπορούσα να ξεχωρίσω σε πολλά σημεια τα όργανα.
Από την άλλη η lead κιθάρα σχεδον δεν ακουγόταν...τόσο που εαν δεν ήξερα τα τραγούδια θα έλεγα ότι δεν παίζει τιποτα εδώ.(τα τραγούδια ήταν δικά τους).
 
Το αποκορύφωμα ήρθε όταν εμφανίστηκε η γνωστή μπάντα.
Εχθός βέβαια ότι δεν με συγκινησε η όλη φάση τους(εχθός από το ότι παίξανε κάποιες διασκευές).
 
Ξαφνικά τα db ανεβαίνουν και ανεβαινουν και σε συνδυασμό με το άσχημο ηχητικά αποτελεσμα έγινε...δεν έχω λόγια να το περιγράψω.
Ένα παράξενο πάντως θέμα είναι ότι κατα καποιο τρόπο στο δευτερο γκρουπ ο ήχος ήταν λίγο καλύτερος,και να σημειώσω ότι όλα τα μηχανήματα(ενισχυτές καμπίνες κ.τ.λ)ήταν τα ίδια,εχθός απο τις κιθάρες.
 
Από όλη αυτήν την ιστορία κατά την ταπεινή μου άποψη το μεγαλύτερο βάρος ευθυνης για το αποτέλεσμα ήταν του ηχολήπτη.
 
Υ.Γ. Ωραίο άρθρο πάντως φίλε Freemind...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/13, 16:28 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #7 στις: 25/06/13, 17:27 »
ωραίο άρθρο free!
ευχαριστούμε!!

Προσωπικά με ενοχλεί ιδιαίτερα η βαριεστιμάρα πολλών "επαγγελματιών", όταν έχω σπάσει τα κέρατα μου και έχω πληρώσει τα μαλλιοκέφαλα μου για να φτιάξω τον ήχο μου, χώρια τις ατελείωτες πρόβες και μελέτη,  να πέφτω στον τύπο οπαδό του "path of least resistance" με δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία και μυαλά παρωχημένα. Συμφωνώ επίσης με τον zeoy για την DI-mania που επίσης ανήκει στην ίδια νοοτροπία.
απλά να θυμίσω (κάτι που έχω κατανοήσει και περιμένω γενικώς αλλά ΔΕΝ μου αρέσει) πως ενώ για εμάς αυτές οι 3-4 ώρες είναι το "μεράκι" μας...το ξέσκασμά μας...το πες-το-όπως-θες μας......για τους ηχολήπτες είναι δουλειά! πάνε εκεί για να ακούσουνε "μία-δυο ακόμη μπάντες απ'τις πολλές"....

επαναλαμβάνω...ΔΕ μου αρέσει το πως είναι τα πράγματα....θα γούσταρα κι εγώ φουλ να είχα ένα παλικάρι στην κονσόλα που να γούσταρε όσο κι εγώ...και να μας έκανε ηχάρα γρήγορα κι ανώδυνα...αλλά τους καταλαβαίνω....

μία λύση είναι μόνιμος ηχολήπτης στη μπάντα...που θα ξέρει τα κομμάτια απ'έξω κι ανακατωτά....όπως και τον ήχο του κάθε παίκτη....και θα γουστάρει όσο κι εμείς γιατί θα το κάνει κι αυτός για "μεράκι"...

τώρα για τα περί εξοπλισμού και προετοιμασίας και για τις δυο πλευρές...συμφωνώ με όσα έχουν γραφτεί προς το παρόν στο θέμα!

ευνουχισμός με νυχοκοπτη στους ηχοληπτες που μικαρουν το πατωμα και οχι την καμπίνα   ;D
απωθημένο κι αυτό! ;D
όποτε το βλέπω σε θυμάμαι...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #8 στις: 25/06/13, 21:23 »
Προσωπικά με ενοχλεί ιδιαίτερα η βαριεστιμάρα πολλών "επαγγελματιών", όταν έχω σπάσει τα κέρατα μου και έχω πληρώσει τα μαλλιοκέφαλα μου για να φτιάξω τον ήχο μου, χώρια τις ατελείωτες πρόβες και μελέτη,  να πέφτω στον τύπο οπαδό του "path of least resistance" με δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία και μυαλά παρωχημένα. Συμφωνώ επίσης με τον zeoy για την DI-mania που επίσης ανήκει στην ίδια νοοτροπία.
απλά να θυμίσω (κάτι που έχω κατανοήσει και περιμένω γενικώς αλλά ΔΕΝ μου αρέσει) πως ενώ για εμάς αυτές οι 3-4 ώρες είναι το "μεράκι" μας...το ξέσκασμά μας...το πες-το-όπως-θες μας......για τους ηχολήπτες είναι δουλειά! πάνε εκεί για να ακούσουνε "μία-δυο ακόμη μπάντες απ'τις πολλές"....


Εδώ θα διαφωνήσω πανηγυρικά. Προσωπικά, δεν μπορώ να δώ το λάηβ σαν 3-4 ώρες που θα "ξεσκάσω". Ναι, είναι μεράκι, αλλά επισης είναι ευθύνη. Απέναντι στον εαυτό σου, απέναντι στα άτομα που παίζετε μαζί και κυριότερα, απέναντι στο κόσμο που έρχεται να σε δεί. Είτε το ξέρεις είτε όχι. ΟΦΕΙΛΕΙΣ να είσαι έτοιμος. ΟΦΕΙΛΕΙΣ να μη δημιουργείς προβλήματα. ΟΦΕΙΛΕΙΣ να είσαι σωστός και συνεπής.

Και Free. Δεν υπάρχει λέξη "Δυσκολοκατανόητος". "Δυσνόητος" γράφεται. ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #9 στις: 25/06/13, 22:03 »
Και Free. Δεν υπάρχει λέξη "Δυσκολοκατανόητος". "Δυσνόητος" γράφεται. ;D

Ειμαι ιχολιπτις, δαιν ξερο απο αυτα :P ( αν το εγραφε ο Καζαντζακης ολοι θα κανατε τεμεναδες  ;D )

Συμφωνω με τον Γιαννη, η δημοσιοϋπαλληλικη συμπεριφορα ενος αμειβομενου ηχοληπτη ειναι ο,τι το χειροτερο. Γιατι δεν ειναι κατι που κανει για τις 3-4 ωρες μιας μπαντας, αλλα τον ακολουθει ως ανθρωπο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #10 στις: 25/06/13, 22:08 »
Κάτι που δεν ανέφερε κανείς σας (λογικό βέβαια, γιατί δεν αναφέρεται καν στη σύγκριση) είναι την ευθύνη που έχουν τα μαγαζιά απέναντι στους ηχολήπτες και στους μουσικούς! Για παράδειγμα, όποιος από εσάς έχει παίξει support σε μεγάλη μπάντα στο Gagarin ξέρει! Το να σου αφήνουν μόνο 15-20 λεπτά για soundcheck με δικό σου ηχολήπτη (μαζί με το στήσιμο), επειδή άνοιξαν το μαγαζί 1 ώρα μετά απ' ότι έπρεπε και ξεκίνησε το soundcheck με ρυθμούς χελώνας και 5 λεπτά πριν βγεις να έρχεται ο manager της μεγάλης μπάντας και να σου λέει "Δεν θα παίξετε 30 λεπτά, αλλά 20, και μετά από αυτά τα 20 λεπτά θα σας κόψουμε τον ήχο" δεν είναι και ότι καλύτερο όπως καταλαβαίνετε...άντε να παίξεις με όρεξη μετά που η ψυχολογία σου έχει γίνει κουρέλι! Μόνο στο "στηρίζετε τις ελληνικές μπάντες" έχουμε μείνει, κάθε φορά τις ίδιες καραμέλες...για να μην πω τίποτε χειρότερο!

Ας μην πω λεπτομέρειες που και ποιος..

Φίλτατε και αγαπητέ Ανδριανέ, να πεις και να παραπείς! Τέρμα η ανοχή σε τέτοιες συμπεριφορές! Πρέπει μερικοί να βάλουν μυαλό και να κάνουν απλά τα αυτονόητα, όπως πρέπει δηλαδή βάση της δουλειάς τους, δε νομίζω ότι ζήτησε κανείς τίποτε παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #11 στις: 25/06/13, 22:26 »
Να τονισω πως αποφευγω να βαλω στο θεμα το τι κανουν τα μαγαζια, γιατι τοτε ειναι "Μουσικος κοσμος VS μαγαζια" ;).

Αυτο που περιγραφεις για το Sound Check ειναι κατι που αναφερω και για τις 2 πλευρες, ιδιαιτερα για τους μουσικους ειναι ψυχοφθορο εαν δεν κανουν τουλαχιστον 3-4 κομματια για να εχουν καλο ηχο στο παταρι. Ως γνωστον, ετσι κι αλλιως ο ηχοληπτης θελει 2-3 κομματια για να κανει ηχο στο live, λογω αλλαγης της πυκνοτητας του κοσμου και της αντιδρασης του ηχου μεσα στο μαγαζι απο κλιματικους παραγοντες ( υγρασια, θερμοκρασια, κλπ ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #12 στις: 25/06/13, 22:54 »
Και Free. Δεν υπάρχει λέξη "Δυσκολοκατανόητος". "Δυσνόητος" γράφεται. ;D

Ειμαι ιχολιπτις, δαιν ξερο απο αυτα :P ( αν το εγραφε ο Καζαντζακης ολοι θα κανατε τεμεναδες  ;D )

Συμφωνω με τον Γιαννη, η δημοσιοϋπαλληλικη συμπεριφορα ενος αμειβομενου ηχοληπτη ειναι ο,τι το χειροτερο. Γιατι δεν ειναι κατι που κανει για τις 3-4 ωρες μιας μπαντας, αλλα τον ακολουθει ως ανθρωπο ;)

Kαι το αμάξι σου να κατούραγε, πάλι τεμενάδες θα κάναμε. Να διευκρινήσω οτι αυτά που έγραψα αφορούσαν τη φράση του Hot Sauce, οτι η μπάντα βγαίνει για να ξεσκάσει. Και για τη μπάντα μιλάω, ως μέλος μπάντας, οτι η ΜΠΑΝΤΑ δεν βγαίνει για να ξεσκάσει, η μπάντα βγαίνει για να συνεισφέρει στο μερτικό της στη βραδιά του κάθε ανθρώπου που ήρθε και ακούμπησε τα λεφτά του για να την ακούσει.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #13 στις: 26/06/13, 01:38 »
Isno...ό,τι είπα δεν διαφωνεί με αυτά που έγραψες κι εσύ...ούτε πανηγυρικά ούτε απανηγύρωτα....

δεν έγραψα κάπου πως όταν ανεβαίνουμε στη σκηνή είμαστε εμείς και κανένας άλλος....πως ο κόσμος από κάτω είναι οι "σκύλες" μας.... πως θα παίξω ότι γουστάρω γιατί η ΔΙΚΗ ΜΟΥ κιθάρα περνάει στα ηχεία εκείνη την ώρα.....ή ότι δε θα φέρω καλώδια επειδή "δε με ειδοποίησε κάποιος" κτλ κτλ κτλ....
αν ήταν έτσι, ούτε πρόβες θα κάναμε,ούτε τίποτα...θα ανεβαίναμε πάνω...θα βαράγαμε δυο νταούλια και ένα κλαρίνο και θα κατεβαίναμε....

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα πάω ΥΠΕΥΘΥΝΑ προετοιμασμένος σε όλους τους τομείς που ανέφερες...ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα παίξω όσο καλύτερα μπορώ και για τον κόσμο αλλά και για εμένα...
τουλάχιστον στα επίπεδά μας...αν δεν το κάνουμε για να ξεσκάσουμε...ποιος άλλος λόγος υπάρχει? τα χιλιάδες ευρώ νυχτοκάματο?  :P

με τι διαφωνείς πανηγυρικά? ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/13, 02:18 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #14 στις: 30/06/13, 14:15 »
Έγραψες:
..απλά να θυμίσω (κάτι που έχω κατανοήσει και περιμένω γενικώς αλλά ΔΕΝ μου αρέσει) πως ενώ για εμάς αυτές οι 3-4 ώρες είναι το "μεράκι" μας...το ξέσκασμά μας...το πες-το-όπως-θες μας......για τους ηχολήπτες είναι δουλειά! πάνε εκεί για να ακούσουνε "μία-δυο ακόμη μπάντες απ'τις πολλές"....
και δημιούργησες έναν άνισο καταμερισμό ευθύνης. Και για σένα δουλειά είναι, με την έννοια του καθήκοντος. Κόσμος ήρθε να σε δεί. Και όσο καλύτερα κάνει έκαστος τη "δουλειά" του, τόσο ευκολότερη θα είναι η δουλειά του άλλου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #15 στις: 30/06/13, 17:11 »
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο! Τόσο απλά! Κι έτσι πρέπει να είναι, να ισχύουν και τα 2, γιατί  άμα δεν ξεσκάς και δεν ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις τότε το αποτέλεσμα δε θα βγει και καλό! Οπότε μην κολλάτε εκεί!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικοι vs. Ηχοληπτες!
« Απάντηση #16 στις: 30/06/13, 17:19 »
και δημιούργησες έναν άνισο καταμερισμό ευθύνης. Και για σένα δουλειά είναι, με την έννοια του καθήκοντος. Κόσμος ήρθε να σε δεί. Και όσο καλύτερα κάνει έκαστος τη "δουλειά" του, τόσο ευκολότερη θα είναι η δουλειά του άλλου.
ποτέ δεν είπα πως "ξέσκασμα" συνεπάγεται και ανευθυνότητα....
δεν μπορείς να κάνεις χαβαλέ χωρίς να κάνεις και "σωστά" την όποια δουλειά σου αναλογεί?

και θα επαναλάβω....δεν διαφωνούμε κάπου! παρερμήνευσες το πρώτο ποστ μου, απλά, και από τότε προσπαθώ να σου εξηγήσω πως δεν είπα πουθενά πως όποιος είναι στη σκηνή δεν έχει ευθύνες...απλά αυτός γουστάρει περισσότερο που τις έχει!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
11917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 01:27
από hot_sauce (φλουτσ)
26 Απαντήσεις
8850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:48
από HeavyHead
5 Απαντήσεις
3425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:02
από profsokin
25 Απαντήσεις
8977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 18:58
από LILAKI
10 Απαντήσεις
4464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 19:37
από V_for_vedouza
68 Απαντήσεις
28212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/14, 21:46
από noe13
4 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/12, 16:46
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
36155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 22:24
από Grind
12 Απαντήσεις
8034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/14, 23:37
από saved