Αποστολέας Θέμα: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?  (Αναγνώστηκε 19615 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #25 στις: 20/10/09, 17:44 »
Φιλε Παναγιωτη,
επειδη εισαι μαθητης ακομα, επιτρεψε μου να σου πω δυο λογακια εντελως φιλικα και σε καμια περιπτωση με δασκαλιστικο υφος.
Ημουν και εγω στις τελευταιες ταξεις του λυκειου οταν με ειχε πιασει μια ακαταμαχητη επιθυμια να αγορασω τη νεα μου κιθαρα.
Δεν ηξερα και παρα πολλα τοτε και ηθελα παρα μα παρα πολυ να κρατησω στα χερια μου την καινουρια κιθαρα καμποσων χιλιαδων δραχμων...
Το εκανα το λαθος μια και δυο φορες...Το μονο που αλλαζε ηταν οι δραχμες σε ευρω...
Με βαση λοιπον την εμπειρια μου και τα βιωματα μου θα σου ελεγα να σεβαστεις τις πραγματικες αναγκες σου και το πορτοφολι σου και να μην προβεις σε αγορα τοσο ακριβου οργανου.

Με περιπου τα μισα λεφτα (700 ευρω) μπορεις να παρεις μια κιθαρα την οποια, γιατι οχι, να κρατησεις μεχρι να εχεις εγγονια. Επειδη απο οτι βλεπω δεν εχεις ξεκαθαρη εικονα στο μυαλο σου για τις διαφορες της καθε κατηγοριας κιθαρας (διπλοι/μονοι μαγνητες, bolt on/set neck, etc...) καλο θα ειναι να μην ξοδεψεις τετοιο ποσο για κατι που ενδεχομενως μετανιωσεις.

Αν επιμενεις να θες να ξοδεψεις ενα τετοιο τεραστιο ποσο δεν ειμαι αυτος που θα σε αποτρεψει...
Απλα επειδη απο οτι βλεπω σου αρεσουν οι Marshall κανε μια βολτα στα μαγαζια και τσεκαρε το DSL 401 που κοστιζει περι τα 800 ευρω...Νομιζω θα αλλαξεις γνωμη για τον AVT.

Ολα τα παραπανω χωρις καμια διαθεση απαξιωσης του εξοπλισμου σου βεβαιως...

Υ.Γ. Μπορεις να αγνοησεις ολα τα παραπανω και να κανεις την τρελα σου πραγματικοτητα, αλλα πιστεψε με υπαρχουν τοοοοοσες κιθαρες σε λιγοτερα λεφτα που θα σε καλυψουν και θα εισαι πολυ ικανοποιημενος εσυ και η τσεπουλα σου.

Δίκιο έχεις φίλε μου όμως απ'την άλλη σκέφτομαι ότι αν δεν τα χαρώ αυτά τώρα που είμαι ακόμα μικρός (Γ' Γυμνασίου πάω), πότε θα προλάβω να τα ευχαριστηθώ; Θέλω να περάσω Ιατρική Αθήνας και, ως γνωστόν, έχει πολύ διάβασμα...οπότε χρόνο για κιθάρα δεν θα πολυέχω...

Επίσης, δεν είπα ότι σίγουρα θα πάρω μια τόσο ακριβή κιθάρα. Όταν πάω και τις δοκιμάσω, θα δω εάν έχουν τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Αν όχι, φυσικά και θα πάρω την φθηνότερη.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/09, 17:52 από panayotist »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #26 στις: 20/10/09, 18:20 »
Δεν μας ειπες ομως και ποσο καιρο παιζεις και σε τι επιπεδο εισαι

Ισως καποια καλη κιθαρα να σου εδινε ωθηση να γινεις ολο και καλυτερος.Αλλα αν εισαι αρχαριος ισως δεν θα σου χρειαστει μια τετοια κιθαρα απο τωρα.Και μια συμβουλη.Κρατα τα λεφτα σου.Ερχονται δυσκολες εποχες ;)

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #27 στις: 20/10/09, 18:30 »
1.5 χρόνο παίζω και θα'λεγα ότι είμαι αρκετά καλός.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #28 στις: 20/10/09, 19:02 »
Αν πραγματικα αγαπας την κιθαρα δεν πα να διαβαζεις 25 ωρες τη μερα θα βρεις χρονο...
Και ειναι κριμα να παρεις μια κιθαρα για να τη χαρεις για 3 χρονια μονο αν οπως λες, και σου ευχομαι, περασεις σε καλη σχολη...
Υπαρχουν πολλοι που εχουν 10 χρονια εμπειριας και ακομα μαθαινουν και για κιθαρες και για νεους τροπους παιξιματος και για πολλα αλλα.

Αν θες αυστηρα την αποψη μου 1,5 χρονος ενασχολησης με το οργανο δεν ειναι ενα διαστημα που να δικαιολογει την αγορα ενος επαγγελματικου οργανου...
Εχεις ολα τα χρονια μπροστα σου να μαθεις να παιζεις καλυτερα και να αξιολογησεις τι παραπανω σου προσφερει μια τετοια κιθαρα.
Σεβασου τις πραγματικες σου αναγκες.
Τα παραπανω ειναι απλα η συμβουλη μου...Εσυ φυσικα μπορεις, σε συνεννοηση με τους δικους σου, να κανεις οτι θες.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #29 στις: 20/10/09, 21:07 »
Υπαρχουν πολλοι που εχουν 10 χρονια εμπειριας και ακομα μαθαινουν και για κιθαρες και για νεους τροπους παιξιματος και για πολλα αλλα.

Πολύ σωστός. Kαι 30 χρόνια εμπειρία να έχεις (λέμε έναν αριθμό έτσι στην τύχη... :P), ποτέ δεν σταματάς να μαθαίνεις. ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #30 στις: 21/10/09, 18:05 »
Φίλε μου δεν έχει σημασία πόσα λεφτά έχουν οι δύο κιθάρες

Και αν σε προδιαθέτουν να παίζεις, ακόμα και με MG15 να τις έχεις, είναι μεγάλη υπόθεση. Παρόλο που είναι ακριβά όργανα, είναι αρκετά κοινά και το καλό είναι ότι μπορείς να τα βρέις παντού να τα δοκιμάσεις. Παίξε και με τις δύο, δες ποιά σε διευκολύνει περισσότερο και σε κάνει να νιώθεις μεγαλύτερη άνεση και αυτοπεπίθηση και διάλεξε.

Νομίζω το χουμε παρακάνει με την οικονομία και το value for money. Πάντα θα υπάρχει μαι φτηνότερη και μια ακριβότερη κιθάρα που κάποιος άλλος, ή με κάποιον ενισχυτή θα ακούγεται καλύτερα (προτιμώ να πώ διαφορετικά). Πάρε αυτή που σου ανοίγει περισσότερο την όρεξη.

1000 και 1200 ευρώ είναι αρκετά χρήματα αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου. Τόσο κάνει ένα καλό λάπτοπ. Τόσα και περισσότερα κάνει ένα παπάκι... Όταν θα πάρεις το πρώτο σου αυτοκίνητο μπορεί να δώσεις 500 ευρώ για ζάντες και άλλα τόσα για δερμάτινα καθίσματα... Αν είναι το χόμπι σου η κιθάρα σπρώχτα και μην κοιτάς πίσω.

Δεν υπάρχουν επαγγελματικά και ερασιτεχνικά όργανα. Όλοι ερασιτέχνες είμαστε...

ΥΓ. Είμαι ο μόνος που θεωρεί τον AVT αρκετά αξιοπρεπή ενισχυτή?
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/09, 18:11 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #31 στις: 21/10/09, 18:52 »
Φίλε μου δεν έχει σημασία πόσα λεφτά έχουν οι δύο κιθάρες

Και αν σε προδιαθέτουν να παίζεις, ακόμα και με MG15 να τις έχεις, είναι μεγάλη υπόθεση.
Παρόλο που είναι ακριβά όργανα, είναι αρκετά κοινά και το καλό είναι ότι μπορείς να τα βρέις παντού να τα δοκιμάσεις. Παίξε και με τις δύο, δες ποιά σε διευκολύνει περισσότερο και σε κάνει να νιώθεις μεγαλύτερη άνεση και αυτοπεπίθηση και διάλεξε.

Νομίζω το χουμε παρακάνει με την οικονομία και το value for money. Πάντα θα υπάρχει μαι φτηνότερη και μια ακριβότερη κιθάρα που κάποιος άλλος, ή με κάποιον ενισχυτή θα ακούγεται καλύτερα (προτιμώ να πώ διαφορετικά). Πάρε αυτή που σου ανοίγει περισσότερο την όρεξη.

1000 και 1200 ευρώ είναι αρκετά χρήματα αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου. Τόσο κάνει ένα καλό λάπτοπ. Τόσα και περισσότερα κάνει ένα παπάκι... Όταν θα πάρεις το πρώτο σου αυτοκίνητο μπορεί να δώσεις 500 ευρώ για ζάντες και άλλα τόσα για δερμάτινα καθίσματα... Αν είναι το χόμπι σου η κιθάρα σπρώχτα και μην κοιτάς πίσω.

Δεν υπάρχουν επαγγελματικά και ερασιτεχνικά όργανα. Όλοι ερασιτέχνες είμαστε...

ΥΓ. Είμαι ο μόνος που θεωρεί τον AVT αρκετά αξιοπρεπή ενισχυτή?

Με τα πρωτα μαυρισμενα διαφωνω. Πιο πολυ θα ξενερωσεις με το ηχητικο αποτελεσμα που θα σου δινει ο MG παρα θα παιρνεις θαρρος για να συνεχισεις. Και η μπαλα μοιραια θα παρει και την ακριβη κιθαρα...


Με τα δευτερα συμφωνω. Του το πα κι εγω αλλωστε να τις δοκιμασει και τις δυο αφου ειναι γεματος ο κοσμος απο δαυτες.

Δε νομιζω οτι ειναι οικονομια να συμβουλευεις ενα μαθητη τριτης γυμνασιου που εχει εμπειρια 1,5 χρονου στην κιθαρα να ξοδεψει λιγοτερα απο 1400 ευρω. Καλο να εχουμε καλες κιθαρες αλλα να μη χανουμε το μετρο.
Βεβαια αν το παιδι εχει πλουσια οικογενεια και μπορει να αντεξει τετοιο μεγαλο ποσο (γιατι ειναι μεγαλο και μαλιστα πολυ για μια μεση οικογενεια) με γεια του και χαρα του. Του ειπα αλλωστε και πιο πριν οτι δεν ειμαι αυτος που θα κανει κουμαντο στην τσεπη του.

Και νομιζω πως οταν μιλαμε σε ενα παιδι τετοιας ηλικιας καλο ειναι να του τονισουμε πως δεν κανουν τα χρηματα και τα ακριβα οργανα τον παικτη, αλλα η δουλεια και η θεληση ακομα και οταν υπαρχει πιεση χρονου.

Οσο για τον AVT. Εξαρταται. Οταν εισαι σε θεση να διαθεσεις 1400 ευρω τοτε ειναι κακη επιλογη εξοπλισμου.
Σε αλλη περιπτωση μια χαρα τιμιος ειναι (αν δε σε ενδιαφερει το καθαρο καναλι).


Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #32 στις: 21/10/09, 21:15 »
Με τα πρωτα μαυρισμενα διαφωνω. Πιο πολυ θα ξενερωσεις με το ηχητικο αποτελεσμα που θα σου δινει ο MG παρα θα παιρνεις θαρρος για να συνεχισεις. Και η μπαλα μοιραια θα παρει και την ακριβη κιθαρα...


Με τα δευτερα συμφωνω. Του το πα κι εγω αλλωστε να τις δοκιμασει και τις δυο αφου ειναι γεματος ο κοσμος απο δαυτες.

Δε νομιζω οτι ειναι οικονομια να συμβουλευεις ενα μαθητη τριτης γυμνασιου που εχει εμπειρια 1,5 χρονου στην κιθαρα να ξοδεψει λιγοτερα απο 1400 ευρω. Καλο να εχουμε καλες κιθαρες αλλα να μη χανουμε το μετρο.
Βεβαια αν το παιδι εχει πλουσια οικογενεια και μπορει να αντεξει τετοιο μεγαλο ποσο (γιατι ειναι μεγαλο και μαλιστα πολυ για μια μεση οικογενεια) με γεια του και χαρα του. Του ειπα αλλωστε και πιο πριν οτι δεν ειμαι αυτος που θα κανει κουμαντο στην τσεπη του.

Και νομιζω πως οταν μιλαμε σε ενα παιδι τετοιας ηλικιας καλο ειναι να του τονισουμε πως δεν κανουν τα χρηματα και τα ακριβα οργανα τον παικτη, αλλα η δουλεια και η θεληση ακομα και οταν υπαρχει πιεση χρονου.

Οσο για τον AVT. Εξαρταται. Οταν εισαι σε θεση να διαθεσεις 1400 ευρω τοτε ειναι κακη επιλογη εξοπλισμου.
Σε αλλη περιπτωση μια χαρα τιμιος ειναι (αν δε σε ενδιαφερει το καθαρο καναλι).

Είναι ξεκάθαρο ότι διαφωνούμε.

Η γνώμη μου είναι δώσε για ΟΡΓΑΝΑ (και όχι παραφερνάλια, εφέ κλπ που σε αποσπούν από το να παίζεις και σε βάζουν στο τριπάκι να ψάχνεις υπερ-ήχους) όσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις.
Η πρώτη μου κιθάρα, στα 9, με 0 χρονια εμπειρίας μου κόστισε 100.000 δρχ (που πρίν 15 χρόνια κάνανε αρκετά πράγματα). Η δεύτερη μου κιθάρα στα 12 μου έκανε 300.000 δραχμές (1997). Αργότερα πήρα μια πανάκριβη χειροποίητη κλασσική από ένα γνωστό Έλληνα κιθαροποιό που πολύ απλά δε μου έκανε και την πούλησα χάνοντας ένα σκασμό λεφτά... Και προέρχομαι από μια μέση οικογένεια που εκείνη την περίοδο είχε στεγαστικό δάνειο, 2 μαθητές με φροντιστήρια και διάφορα άλλα... Για να μπορώ να δώσω αυτά τα χρήματα έχω πεί 500χλμ κάλαντα, έχω πάρει σβάρνα θείους, παππούδες, γιαγιάδες, έχω βοηθήσει σε μαγαζιά και έχω γεμίσει κουμπαράδες με κέρματα και κατοστάρικα που δε φαντάζεσαι. Δεν είχα PC, δεν είχα Playstation, δεν είχα τηλεόραση στο δωμάτιό μου γιατί το μόνο πράγμα που επιθυμούσα να αγοράζω με τα χρήματά μου ήταν Κιθάρες, Χορδές και παρτιτούρες.

Επίσης για 10 χρόνια οι δικοί μου πλήρωναν από 10 - 25.000 κάθε μήνα δραχμές σε ωδείο, χώρια τα βιβλία, εξέταστρα κλπ.

Κοινώς το μέτρο, είναι σχετικό.
Αν το χόμπι του παιδιού σου είναι να παίζει μπάσκετ θα πληρώνεις 500-600 ευρώ το χρόνο για προπονήσεις παπούτσια κλπ.
Αν ζωγραφίζει για χρώματα, καβαλέτα και μουσαμάδες.

Είναι πολύ πιο υγειές και λογικό, αν έχει τα χρήματα, να τα δώσει να πάρει μια κιθάρα παρά να πάρει ένα μηχανάκι και να το πλένει 35 ώρες κάθε Σαββατοκύριακο ή να τα φάει παίζοντας παιχνίδια σε internet cafe, πίνοντας φραπέδες και καπνίζοντας.

Δείτε πόσο gear έχετε, δείτε πόσο χρησιμοποιείτε και πόσα λεφτά έχετε πετάξει. Επίσης αναλογιστείτε πόσα χρόνια παίζετε, σε ποια ηλικία αρχίσατε και ποιά ήταν η εξέλιξή σας.

Μετά από 17 υπέροχα χρόνια που ασχολούμαι με τη μουσική, έχω 3 κλασσικές, μια ακουστική και μόνο ΜΙΑ, δανεική ηλεκτρική, ενώ τα μόνα εφέ μου είναι ένα looper και ένα SD-1...  Και κάθε αγορά οργάνου που κάνω συνήθως αντικαθιστά κάτι άλλο και τη σκέφτομαι μήνες. Όταν γίνεται είναι event και όχι απλό πείραμα. Και έχω σπρώξει ΠΟΛΛΑ λεφτά, άλλα δικά μου, άλλα των γονιών μου που δεν τα μετανιώνει κανείς.

Δεν είναι τόσο ξεκάθαρο στην ηλεκτρική, όταν όμως ήμουν 15 χρονών και ετοιμαζόμουν να δώσω για ανωτέρα σε ένα πολύ δύσκολο ωδείο, ήταν σαν να έπαιζα μπάσκετ και να έπαιζα στα 18 στην Α1. Και όταν οι γονείς βλέπουν πόσο προσπαθείς και αγαπάς, θα σε στηρήξουν.

G.K. όλα αυτά δεν τα λέω για να σε πείσω ή να σε βγάλω λάθος. Ευτυχώς, δεν έχουμε όλοι την ίδια άποψη (ο διάλογος θα ήταν πολύ βαρετός). Απλά δικαιολογώ τη θέση μου, μετά από σχεδόν 2 δεκαετίες που είμαι "μαθητής κιθάρας". Φυσικά ερασιτέχνης.

Τέλος, Ακόμα κι άν όλα πάνε στραβά... Αν σε 2 μήνες κολλήσεις με το Pro, τις γκόμενες, την ορειβασία και τα milkshake, τα 1100 που κάνει μια Studio ή μια αμερικάνα stratocaster δε θα γίνουν στάχτη. Τη βγάζεις μια αγγελία, παίρνεις πίσω τα 750-800 (εγώ σου δίνω και 850  :P) και έχεις χάσει 3 κατοστάρικα με τα οποία έχεις κάνει τη δουλειά σου, το ψώνιο και το πείραμά σου...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/09, 21:44 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #33 στις: 22/10/09, 04:39 »
Δε χρειαζοταν ολο αυτο το (ωραια γραμμενο) κειμενο για να με πεισεις...
Αν ημουν πατερας σου, στα 9 σου φυσικα και δε θα σου επαιρνα κιθαρα με 100.000. Ασχετως αν αποδειχτηκε οτι τα λεφτα επιασαν τοπο.
Και για να μιλησω και για το παιδι, αν εγω ημουν πατερας του δε θα του εδινα 1400 ευρω για κιθαρα.
Αλλα αν ημουν στη θεση του παιδιου και ειχα τελικα αυτα τα λεφτα δε θα τα ξοδευα μονο σε κιθαρα.
Το οτι καλυτερα να τα τρωει στις κιθαρες και οχι στα ποτα και τους καφεδες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και συμφωνω απολυτα.

Η δικη σου ιστορια ειναι αρκετα διαφορετικη μιας και η κλασικη δε συνεπαγεται και ενισχυτη.
Εν αντιθεσει με την ηλεκτρικη. Και ειναι αμαρτια να ξοδευουμε τα ωραια μας τα χρηματα σε κιθαρες και να ξεχναμε το πιο σημαντικο εξαρτημα του ηλεκτρικου κιθαριστα μετα τα χερια του. Τον ενισχυτη...

Γιατι αν εχω μαθει και εγω κατι οσα χρονια ασχολουμαι ερασιτεχνικα με την κιθαρα ειναι πως τη βλεπουμε σαν την ωραια γκομενα. Παντα κιθαρες ποθουμε...Εχετε δει πολλους ενισχυτες σε βιτρινες μαγαζιων?
Ελα ομως που ο ενισχυτης ειναι η ασχημη μητερα της ωραιας γκομενας...Οσο καλυτερη πεθερα εχεις (ενισχυτη) τοσο καλυτερα θα τα πας με τη γκομενα (κιθαρα).


Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #34 στις: 22/10/09, 08:27 »
Οσο καλυτερη πεθερα εχεις (ενισχυτη) τοσο καλυτερα θα τα πας με τη γκομενα (κιθαρα).

Ρε συ, δεν έχω διαβάσει σοφότερη κουβέντα από αυτή.....
Εύγε παληκάρι μου.....
Έτσι παίζει το στόρυ.....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #35 στις: 22/10/09, 16:17 »
Ελα ομως που ο ενισχυτης ειναι η ασχημη μητερα της ωραιας γκομενας...Οσο καλυτερη πεθερα εχεις (ενισχυτη) τοσο καλυτερα θα τα πας με τη γκομενα (κιθαρα).

30 χρόνια πορνογραφίας λένε πώς όσο πιο καλή είναι η μαμά, τόσο περισσότερους μπελάδες μπορείς να έχεις.  ;D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #36 στις: 22/10/09, 21:20 »
Παράθεση
Οσο καλυτερη πεθερα εχεις (ενισχυτη) τοσο καλυτερα θα τα πας με τη γκομενα (κιθαρα).

Ενισχυτή νομίζω το είπα και πιο πάνω, δεν σκοπεύω να τον αλλάξω, καθώς με ικανοποιεί απόλυτα (και το καθαρό του μ'αρέσει, φυσικά και δεν έχει σχέση βέβαια με fender amps). Btw, πολύ ωραία παρομοίωση :)

Παράθεση
Δε νομιζω οτι ειναι οικονομια να συμβουλευεις ενα μαθητη τριτης γυμνασιου που εχει εμπειρια 1,5 χρονου στην κιθαρα να ξοδεψει λιγοτερα απο 1400 ευρω. Καλο να εχουμε καλες κιθαρες αλλα να μη χανουμε το μετρο.
Βεβαια αν το παιδι εχει πλουσια οικογενεια και μπορει να αντεξει τετοιο μεγαλο ποσο (γιατι ειναι μεγαλο και μαλιστα πολυ για μια μεση οικογενεια) με γεια του και χαρα του. Του ειπα αλλωστε και πιο πριν οτι δεν ειμαι αυτος που θα κανει κουμαντο στην τσεπη του.

Δεν θα'λεγα και πλούσια αλλά μια φορά στο τόσο δεν νομίζω να είχαμε κάποιο πρόβλημα με τα λεφτά.

Από άλλες καλές και φθηνότερες κιθάρες, δηλαδή, τι θα προτείνατε; (Την Yamaha την πήρα 450€ και θέλω η καινούρια να είναι από 650 και πάνω...)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #37 στις: 23/10/09, 01:32 »
Φυσικα και δεν εγραψα τα παραπανω για να σε πεισω φιλε Παναγιωτη.
Ο καθενας εχει τα γουστα του, τις κιθαρες και τα χερια του.
Η παλια σου κιθαρα κοστιζει 450 οπως λες. Μην ξεκινας με το σκεπτικο ''θελω η νεα μου κιθαρα να κοστιζει τοσα.."
Πρεπει να απαντησεις σε μερικα πολυ σημαντικα ερωτηματα πριν βγεις στο ψαξιμο για κιθαρα.

1) Τι θελω να παιξω και τι ενισχυτη εχω. Στην περιπτωση σου θελεις hard rock-metal (διορθωσε με αν κανω λαθος) του στυλ maiden.

2) Τι μαγνητες θελω. Μονους διπλους η και τα δυο?

3) Θελω τρεμολο, σταθερη γεφυρα, floyd rose?

Ξεκινα απο εκει... Οπως σου τονισαν ολοι οι προλαλησαντες Fender και Les Paul δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους και ειναι τα δυο ακρα. Ειναι σα να λες ''τι ομαδα να υποστηριξω, Ολυμπιακο η Παναθηναικο?"

Αν το ψαξεις περισσοτερο θα ανακαλυψεις και αλλα μοντελα οπως LTD, Cort, Schecter, Ibanez, Jackson, PRS (η value σειρα της που εχει εξαιρετικα οργανα) και διαφορα αλλα. Αλλα γινε λιγο πιο συγκεκριμενος στις επιλογες σου για να σε βοηθησουμε.

Κοινως? Κανε μια βολτα στα μαγαζια και παιξε και με Fender και με Gibson να σου φυγει η καψα και η περιεργεια. Και δοκιμασε οσα περισσοτερα μπορεις.

Υ.Γ. Μεχρι να φτασεις 22 χρονων θα εχεις απαρνηθει τον AVT 3 φορες...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/09, 01:34 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #38 στις: 27/10/09, 14:03 »
Πήρα τελικά την Gibson LP Studio Wine Red προς 1200€ (με θήκη)...πολύ ωραία κιθάρα και με τρομερό ήχο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, όμως, είναι ότι και η Fender American Deluxe και η Gibson ακούγονταν σχεδόν το ίδιο με την Yamaha στο overdrive! Βέβαια στο καθαρό σκίζει η Gibson! Η πωλήτρια μου πρότεινε να πάρω κάποιο πετάλι αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει κάτι τέτοιο.


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #39 στις: 27/10/09, 15:04 »
Αυτό που μου έκανε εντύπωση, όμως, είναι ότι και η Fender American Deluxe και η Gibson ακούγονταν σχεδόν το ίδιο με την Yamaha στο overdrive!

Αν μιλάμε για το overdrive του AVT, εμένα δε μου φαίνεται περίεργο.  :P
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #40 στις: 27/10/09, 15:32 »
Αυτό που μου έκανε εντύπωση, όμως, είναι ότι και η Fender American Deluxe και η Gibson ακούγονταν σχεδόν το ίδιο με την Yamaha στο overdrive!

Αν μιλάμε για το overdrive του AVT, εμένα δε μου φαίνεται περίεργο.  :P

ναι γι αυτό το overdrive μιλάμε lol

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #41 στις: 27/10/09, 17:42 »
Καταρχήν μεγειά, το ξέχασα πριν.  ;D
Το βασικό είναι να ευχαριστηθείς την κιθάρα σου, και αν σε ικανοποιεί ο ενισχυτής σου, προς το παρόν πάσο.
Αλλά αν κατά τύχη πέσεις σε κανέναν καλό λαμπάτο σε προβάδικο/φίλο/μαγαζί, άκου το drive της Gibson εκεί και εδώ είμαστε.  :)
Καλές πενιές και πάλι!
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #42 στις: 27/10/09, 19:17 »
Με γεια φιλε Παναγιωτη! Αν και δε με ακουσες (και καλα εκανες εσυ πληρωνεις...) >:D

Θα ειχε βεβαια ενδιαφερον να ακουγα τη γνωμη σου για ενα πακετο του στυλ Epiphone Les Paul (400 euro) + Mesa Boogie 5:25 (1200 euro) σε αντιπαραβολη με αυτο το πακετο που εχεις τωρα (και κοστιζει 1200 + 400 ευρω = 1600).

Δηλάδη...Ποιο πακετο των 1600 ευρω θα υπερτερησει?  ;)


Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #43 στις: 28/10/09, 00:33 »
με'γεια!!
περιμένουμε φωτογραφίες!!!

μαζεύω και εγώ για LP Studio....

(είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Stelios_bo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #44 στις: 28/10/09, 15:42 »
Με'γεια φιλε!!
Και μενα η πρωτη μου gibson ηταν μια Studio fireburst GH!!.Πραγματικα πολυ καλη κιθαρα!!Θα σου προτεινα
να παρεις ενα καλο ενισχυτη,δε λεω καλος ο Avt αλλα τωρα εχεις Gibson. . . ;)
Λατρευω τις Gibson μου (2) Αλλα παιδια στα καθαρα ειναι Ανωτερη η Strat (Τυνχανει να εχω μια Deluxe).
Μπορω να το διακρινω λογω του οτι εχω ενα Vox AC30CC2 .
Αν σε προλαβαινα πριν την παρεις θα σου ελεγα να τσεκαρεισ αυτο το
site :http://www.thomann.de/gr/index.html  (Π.χ. την κιθαρα σου την πηρα 1050 με την βαλιτσα. . .)
Εχει τα παντα και πολυ πιο οικονομικα απ οτι στα καταστηματα εδω στην ελλαδα, συν το οτι με αγορα ανω των 300 ευρω,δωρεαν μεταφορικα..
Απο κει τα παιρνω ολα.
Για πεταλιερα που ειπες θα σου προτεινα μια Vox tonelab LE..Ετσι κι απο τον Avt  σου θα μπορεισ να βγαλεις ηχο πολυ κοντα σε ενα λαμπατο ενισχυτη
Και εχει παρα πολυ καλα εφφε. . .
(Δεν την στο site που σου εστειλα,ειναι 100-120 ευρω φθηνοτερος)
Σχετικα με την Epiphone Ρε παιδια καμια σχεση με gibson.Ουτε στο μισο το sustain της.
Οι epiphone ειναι να τις παρεις,να μαθεις και μετα να τις στολισεις. . .

Αν θελεις να ρωτησεις τιποτα αλλο σχετικα με πεταλια εδω ειμαι!!

Καλες Πενιες φιλε παναγιωτη!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #45 στις: 28/10/09, 16:12 »
Με'γεια φιλε!!
Και μενα η πρωτη μου gibson ηταν μια Studio fireburst GH!!.Πραγματικα πολυ καλη κιθαρα!!Θα σου προτεινα
να παρεις ενα καλο ενισχυτη,δε λεω καλος ο Avt αλλα τωρα εχεις Gibson. . . ;)
Λατρευω τις Gibson μου (2) Αλλα παιδια στα καθαρα ειναι Ανωτερη η Strat (Τυνχανει να εχω μια Deluxe).
Μπορω να το διακρινω λογω του οτι εχω ενα Vox AC30CC2 .
Αν σε προλαβαινα πριν την παρεις θα σου ελεγα να τσεκαρεισ αυτο το
site :http://www.thomann.de/gr/index.html  (Π.χ. την κιθαρα σου την πηρα 1050 με την βαλιτσα. . .)
Εχει τα παντα και πολυ πιο οικονομικα απ οτι στα καταστηματα εδω στην ελλαδα, συν το οτι με αγορα ανω των 300 ευρω,δωρεαν μεταφορικα..
Απο κει τα παιρνω ολα.
Για πεταλιερα που ειπες θα σου προτεινα μια Vox tonelab LE..Ετσι κι απο τον Avt  σου θα μπορεισ να βγαλεις ηχο πολυ κοντα σε ενα λαμπατο ενισχυτη
Και εχει παρα πολυ καλα εφφε. . .
(Δεν την στο site που σου εστειλα,ειναι 100-120 ευρω φθηνοτερος)
Σχετικα με την Epiphone Ρε παιδια καμια σχεση με gibson.Ουτε στο μισο το sustain της.
Οι epiphone ειναι να τις παρεις,να μαθεις και μετα να τις στολισεις. . .

Αν θελεις να ρωτησεις τιποτα αλλο σχετικα με πεταλια εδω ειμαι!!



Καλες Πενιες φιλε παναγιωτη!!



Δεν ειναι θεμα ποια ειναι ανωτερη. Εχουν τελειως διαφορετικα ηχοχρωματα και υπηρετουν διαφορετικα μουσικα στυλ. Αρα ειναι θεμα προτιμησεων.

Στο thomann μπορεις να πετυχεις καλυτερες τιμες αλλα υπαρχουν και αλλα μαγαζια με ακομα χαμηλοτερες (πχ dv 247). Παντως αν η διαφορα ειναι μεχρι 100 ευρω γνωμη μου ειναι να ψωνιζουμε απο ελληνικα μαγαζια. Επισης ειναι σημαντικο να παιξεις με το οργανο που σε ενδιαφερει, ειδικα σε τετοια λεφτα.

Για να βγαλεις ηχο κοντα σε λαμπατο ενισχυτη δυστυχως δε φτανει η πεταλιερα. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι λαμπατος ενισχυτης...

Σχετικα με την Epiphone. Επειδη μαλλον αναφερεσαι σε αυτο που εγραψα πριν. Αν παιξεις μια Epiphone σε ενα Mesa (Boogie) Express 5:25 (ο Express με το βρετανικο ηχοχρωμα) και μετα παιξεις μια Gibson στον MArshall AVT sorry κιολας αλλα η διαφορα θα ειναι μεγαλη. Θα ''μιλαει ο Mesa"...Στο συνολικο ηχο ο ενισχυτης ειναι το 80% και η κιθαρα το 20%.

Με λιγα λογια, δεν τα εγραψα στην τυχη. Αλλα ας μην αναλωνομαστε σε ασκοπα ποστς απο τη στιγμη που ο φιλος κατεληξε στο τι θα παρει...


Αποσυνδεδεμένος Stelios_bo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #46 στις: 28/10/09, 17:07 »
Συμφωνω μαζι σου οτι ο ενισχυτης ειναι σημαντικος.Γι αυτο κιολας Εδωσα εναν σκασμο λεφτα για να παρω τον VOX AC30CC2!!
(o οποιος γι α το στυλ που παιζω (U2) ειναι ιδανικος)

Αλλα απο την την στιγμη που ρωταει ο Παναγιωτης για πεταλια,του προτεινω με 290 ευρω να παρει μια Vox tonelab Le
η οποια εχει Λαμπα (12AX7 (ECC83) και εξομοινειωνει το τονιζω 16 διασημους ενισχητες και 11 καμπινες.Συν τα pedal effects,delay,reverb,Modulation.
Eιναι μια πολυ καλη λυση & οχι μονο για αρχαριους. . .

Σχετικα με τις διαφορες στις τιμες οταν εχεις δωσει περι τα 7000 που εχω δωσει εγω,(Χωρις να μου εχουν παρει οι δικοι μου τιποτα απολυτως,Δουλευω απο τα 11 μου και τα περνω μονος μου. . .)Εκατο απο δω διακοσια απο κει ειναι παρα πολλα λεφτα!!Θα πρεπει να ειμαι Μαζοχιστης να δουλευω 3 μερες παραπανω στηριξω το ελληνικο καταστημα!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #47 στις: 28/10/09, 22:53 »
Aν ομως σε 5 χρονια απο τωρα δε θα μπορεις να δοκιμαζεις στο ελληνικο μαγαζι (γιατι δοκιμαστηρια ειναι πλεον τα περισσοτερα) την ακριβη κιθαρα που εχεις βαλει στο ματι ή ενισχυτη, επειδη θα φερνει μονο Marshall MG και Epiphone θα ειναι προβλημα...Για μενα τουλαχιστον, που θελω να πηγαινω στα μαγαζια και να δοκιμαζω και Vox AC και Mesa Lonestar και Heritage, Suhr, Gibson ...you name it...κιθαρες.

Πλεον τα ελληνικα μαγαζια εχουν αρχισει να βαζουν μυαλο...Οχι ολα, αλλα οι τιμες πλεον εχουν αρχισει και γινονται ευρωπαικες. Ας μην παμε μακρια...Το χαλι που εγω εβλεπα στην αγορα ακομα και τελη δεκαετιας '90 δεν υπαρχει πια. Και οι πιο παλιοι εχουν να μας διηγηθουν ιστοριες για γελια.

Ας μην ειμαστε ομως απολυτοι. Εξ ορισμου ενα μαγαζι που παραγγελνει 3 Gibson Studio το μηνα δεν ειναι δυνατο να ανταγωνιστει το μεγαθηριο που παραγγελνει 3000. Αυτο νομιζω εχει ξανασυζητηθει ειναι κατανοητο απο ολους.

Επιπλεον πιστευω πως ολοι θελουμε να υπαρχουν καλα ελληνικα μαγαζια με ποικιλια στα προιοντα και οχι μονο φτηνες η χιλιοδοκιμασμενες λυσεις. Ωστε να μην προσπαθουμε να βγαζουμε μεσω youtube συμπερασματα για εναν ακριβο ενισχυτη που εχουμε βαλει στο ματι.
Αρα ειναι μια εξυπνη κινηση να στηριξουμε την ελληνικη αγορα και για το δικο μας καλο στο μελλον. Και πιστεψε με υπαρχουν μαγαζια στην Ελλαδα που το αξιζουν.


Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #48 στις: 29/10/09, 20:09 »
Καλοπαιχτη φιλε μου η Gibson,ελπιζω να την κρατησεις για πολυ καιρο ωστε να μαθετε ο ενας τα κουσουρια του αλλου κ να εχετε καλυτερη συνεργασια  :up

Πολυ σωστα αυτα που λεει ο φιλoς G.K εαν τον ακουγες ισως μακροπροθεσμα να βιωνες καλυτερα ακουσματα πιο κοντα σε αυτα των ηρωων σου,δεν πειραζει ομως οσο ζουμε κανουμε λαθη κ κανοντας τετοια γινομαστε σοφοτεροι,καλοπαιχτη κ παλι Παναγιωτη :)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/09, 20:12 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #49 στις: 30/10/09, 20:09 »
Ευχαριστώ!!! Να'στε καλά!





Θα το σκεφτώ αρκετά όσον αφορά το πετάλι...αξίζουν τα 300€ για εφέ; Έχω ήδη το Pocket Pod αλλά δεν με ικανοποιεί και έχει και προβλήματα όταν το συνδέω με τον ενισχυτή (έχω δημιουργήσει σχετικό θέμα)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
41 Απαντήσεις
13853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
8 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 16:39
από themos
4 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 20:45
από adr1anos
24 Απαντήσεις
7565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
33 Απαντήσεις
14075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:55
από studio54
0 Απαντήσεις
1958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:43
από let me know 796
16 Απαντήσεις
5561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 19:34
από costpag82
12 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
7 Απαντήσεις
9677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/13, 18:09
από Κ.Dee