Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία-οργάνωση τομέα κλασικής κιθάρας.  (Αναγνώστηκε 7076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Όπως λέει και ο τίτλος, και με αφορμή του θέματος  "Τα πάντα για τη κλασσική κιθάρα", καθώς και τον εκτενή διασκορπισμό των θεμάτων που αφορούνε τη κλασσική κιθάρα, έχω και καιρό στο μυαλό μου τη δημιουργία ενός πίνακα που θα ειδικεύεται στη κλασική κιθάρα.

Το πρόβλημα, όσο μπορώ να το εκλάβω εγώ, είναι οτι όπως και στην ηλεκτρική κιθάρα, έχει μια πληθώρα θεμάτων που την αφορούνε, σε κάθε θέμα δεν υπάρχει η ποικιλία προβληματισμών. Ούτε υπάρχουν 100 είδη πένας, ούτε 200 τύποι ενισχυτών, άλλα απο την άλλη η συγκέντρωσή τους σε ένα θέμα είναι λίγο....εβαπορέ κατάσταση. Ολα σε ένα θέμα.

Οπότε σε αρχική φάση, η ιδέα που είχα, και δε ξέρω αν είναι εφικτή, είναι να μην έχουμε ένα ξεχωριστό πίνακα με θέματα τεχνικών κλασσικής κιθάρας, αλλα αν μπορεί να υπάρξει ένα κλειδωμένο θέμα, στο οποίο να υπάρχουν σύνδεσμοι που θα εμφανίζουν π.χ. το πίνακα με τις τεχνικές, φιλτραρισμένο όμως με το να φαίνονται μόνο τα θέματα της κλασικής κιθάρας.

Είναι ένα θέμα που σηκώνει συζήτηση, αλλα προσωπικά, και πιστεύω κάποιος κόσμο, θα ήθελε να υπάρχει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα στο τομέα της κλασικής κιθαρας. Αν μη τι άλλο, αν υπάρχει κάποια ιδέα για το πώς θα μπορούσε να απεγκλωβιστεί απο το χαώδες ένα θεμα, είναι ευπρόσδεκτη.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν είναι άσχημη πρόταση, τουλάχιστον ως ιδέα. Αυτή τη στιγμή όμως δεν έχουμε συγκεκριμένους πίνακες για την ηλεκτρική ή την ακουστική κιθάρα. Οπότε αν υπάρχει λόγος να κάνουμε ξεχωριστό πίνακα για την κλασσική κιθάρα, το ίδιο επιχείρημα ισχύει και για τα άλλα είδη. Επιβάλλεται λοιπόν να χωρίσουμε τον πίνακα για την κιθάρα που υπάρχει αυτή τη στιγμή σε τρεις τουλάχιστον υποπίνακες (Ηλεκτρική - Ακουστική - Κλασσική), πράγμα που οργανωτικά ίσως να είναι επιθυμητό και θεωρητικά μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ώθηση στα λιγότερο δημοφιλή είδη. Απλά προβλέπω ότι ο υποπίνακας της κλασσικής κιθάρας θα είναι λίγο φτωχός σε σχέση με τους άλλους δύο, τουλάχιστον στην αρχή. Καλώς ή κακώς δεν έχει εκδηλωθεί ούτε πρόκειται να εκδηλωθεί τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για την κλασσική κιθάρα όσο για τα άλλα είδη και κυρίως την ηλεκτρική. Επομένως ίσως να μην υπάρχει αρκετό υλικό που να καθιστά απαραίτητη τη δημιουργία μιας νέας ενότητας. Ίσως θα έπρεπε να δούμε πόσα θέματα υπάρχουν στο forum αυτή τη στιγμή σχετικά με κλασσική κιθάρα για να έχουμε μια καλύτερη ιδέα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/09, 20:33 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Από την άλλη, δεν αποκλείεται η δημιουργία ενός νέου πίνακα να αποτελέσει αφορμή για να δημιουργηθούν θέματα για την (ηλεκτρο)κλασσική κιθάρα. Επίσης, αν δημιουργηθεί τέτοια κατηγορία, θα μπορούσε να συμπεριλαμβάνει και την (ηλεκτρο)ακουστική κιθάρα, μιας και ούτε αυτή είναι τόσο δημοφιλής όσο η ηλεκτρική...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Το πρόβλημα με αυτήν την ιδέα είναι ότι τα περισσότερα θέματα καλύπτουν και την κλασική και την ηλεκτρική κιθάρα, πχ. στους πινακες "Εκμάθηση – Πρώτα βήματα", "Υγεία", κλπ.

Αλλά εστω ότι δημιουργείται πίνακας για κλασική κιθάρα, θα περιέχει όλα τα θέματα "χύμα" ή θα έχει υποπίνακες; (πχ. "τεχνικες", "συντηρηση/κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Το πρόβλημα με αυτήν την ιδέα είναι ότι τα περισσότερα θέματα καλύπτουν και την κλασική και την ηλεκτρική κιθάρα, πχ. στους πινακες "Εκμάθηση – Πρώτα βήματα", "Υγεία", κλπ.

Αλλά εστω ότι δημιουργείται πίνακας για κλασική κιθάρα, θα περιέχει όλα τα θέματα "χύμα" ή θα έχει υποπίνακες; (πχ. "τεχνικες", "συντηρηση/κλπ)
Για τον πίνακα "Υγεια", το καταλαβαίνω, για το "εκμάθηση - Τεχνικές", δε θεωρώ οτι τα υπάρχοντα θέματα καλύπτουν και τα 2 όργανα.Θα μου πείς ήταν απλά παραδείγματα. ΠΠροσωπικά θεωρώ οτι περισσότερο μοιάζουν εκεί ακουστική με ηλεκτρική, παρά κλασική με ηλεκτρική.

Αν δημιουργηθεί εξτρά πίνακας για τη κλασική κιθάρα, η εσωτερική του δομή θα γίνει ανάλογα με τη ποικιλία και ποσότητα των θεμάτων που δημιουργηθούνε. Η πρότασή μου ήταν σε πρώτη φάση να φιλτράρει -αν αυτό είναι δυνατό- τους υπαρχοντες πίνακες και να εμφανίζει τους σχετικούς.
Αν το συνδιάσουμε με τη πρόταση του Vrachnoprofiter, είναι δυνατό κάθε θέμα να παίρνει μια κωδικοποίηση, ανάλογα με το θέμα που απασχολεί, και κατηγοριοποιείται σε είδος οργάνου?

Απλά προβλέπω ότι ο υποπίνακας της κλασσικής κιθάρας θα είναι λίγο φτωχός σε σχέση με τους άλλους δύο, τουλάχιστον στην αρχή. Καλώς ή κακώς δεν έχει εκδηλωθεί ούτε πρόκειται να εκδηλωθεί τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για την κλασσική κιθάρα όσο για τα άλλα είδη και κυρίως την ηλεκτρική. Επομένως ίσως να μην υπάρχει αρκετό υλικό που να καθιστά απαραίτητη τη δημιουργία μιας νέας ενότητας. Ίσως θα έπρεπε να δούμε πόσα θέματα υπάρχουν στο forum αυτή τη στιγμή σχετικά με κλασσική κιθάρα για να έχουμε μια καλύτερη ιδέα.
Ναι βρε σύ, αλλα ο σκοπός δεν είναι να δημιουργηθεί μια νέα ενότητα που θα είναι ΗΔΗ φίσκα σε θέματα.Ο σκοπός είναι να γίνει μια καλύτερη ταξινόμηση για να είναι πιο εύκολο και προσβάσιμο το υλικό που διαθέτει το kithara.gr .
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Η απουσία του πίνακα "κλασική κιθάρα" στο kithara.gr, είναι αισθητή για κάποιον σπουδαστή που ψάχνει στο διαδίκτυο πληροφορίες σχετικά με το θέμα. Σίγουρα ανάμεσα σε τόσα μέλη, θα υπάρχουν και κάποιοι που έχουν φθάσει σε κάποια βαθμίδα σπουδών κλασικής κιθάρας.. Κάποιοι άλλοι θα ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν.. Κάποιοι άλλοι θα γίνουν μέλη όταν ξεκινήσει η διεξαγωγή συζητήσεων και ανταλλαγή απόψεων στο συγκεκριμένο πίνακα. Όσο για τη θεματολογία που μπορεί να αναπτυχθεί, είναι αρκετά μεγάλη ώστε να δικαιολογεί την ύπαρξη του "κλασική κιθάρα", έστω και πειραματικά στην αρχή με περιορισμένο αριθμό υποπινάκων...
π.χ.

1. Βιβλία - παρτιτούρες - διασκευές
2. Ιστοσελίδες - Links
3. Σχετικά με τις σπουδές (ωδεία, εξετάσεις κτλ)

Στη συνέχεια βλέποντας πώς λειτουργεί το εγχείρημα μπορούμε να προσθέσουμε υποπίνακες και ίσως να μεταφέρουμε παλαιότερα θέματα στην ενότητα που είναι σχετικά..
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Η απουσία του πίνακα "κλασική κιθάρα" στο kithara.gr, είναι αισθητή για κάποιον σπουδαστή που ψάχνει στο διαδίκτυο πληροφορίες σχετικά με το θέμα. Σίγουρα ανάμεσα σε τόσα μέλη, θα υπάρχουν και κάποιοι που έχουν φθάσει σε κάποια βαθμίδα σπουδών κλασικής κιθάρας.. Κάποιοι άλλοι θα ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν.. Κάποιοι άλλοι θα γίνουν μέλη όταν ξεκινήσει η διεξαγωγή συζητήσεων και ανταλλαγή απόψεων στο συγκεκριμένο πίνακα. Όσο για τη θεματολογία που μπορεί να αναπτυχθεί, είναι αρκετά μεγάλη ώστε να δικαιολογεί την ύπαρξη του "κλασική κιθάρα", έστω και πειραματικά στην αρχή με περιορισμένο αριθμό υποπινάκων...
π.χ.

1. Βιβλία - παρτιτούρες - διασκευές
2. Ιστοσελίδες - Links
3. Σχετικά με τις σπουδές (ωδεία, εξετάσεις κτλ)

Στη συνέχεια βλέποντας πώς λειτουργεί το εγχείρημα μπορούμε να προσθέσουμε υποπίνακες και ίσως να μεταφέρουμε παλαιότερα θέματα στην ενότητα που είναι σχετικά..


Συμφωνώ απόλυτα!!!!! έχω βρεί ουκ ολίγες παρτιτούρες και ιστοσελίδες για την κλασική κιθάρα
αλλα απο μόνη της η κλασική έχει πολλές τεχνικές που θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε τα νέα μέλοι η και εμάς ακόμη.  :)
θα μπορούσαμε π.χ. να περιγράψουμε τις τεχνικές δείχνοντας και βίντεο και απο  π.χ. youtoube 
να προτίνουμε βιβλία γενικά πιστεύω εχει πολύ υλικό η κλασική αν το θέλουμε, εξάλου είναι τελείος διαφορετικά όργανα η κλασική με την ηλεκτρική κιθάρα. ;)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
κι επειδή το να προτείνει κανείς είναι η πιο διαδεδομένη συνήθεια σε αυτή τη χώρα (άρα και στο kithara.gr), είμαι στη διάθεση των συντονιστών του φόρουμ για πράξη των προτάσεων, καλώντας ταυτόχρονα τους ενδιαφερόμενους και σχετικούς με το κομμάτι της κλασικής κιθάρας και των σπουδών της.
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
κι επειδή το να προτείνει κανείς είναι η πιο διαδεδομένη συνήθεια σε αυτή τη χώρα (άρα και στο kithara.gr), είμαι στη διάθεση των συντονιστών του φόρουμ για πράξη των προτάσεων, καλώντας ταυτόχρονα τους ενδιαφερόμενους και σχετικούς με το κομμάτι της κλασικής κιθάρας και των σπουδών της.



Φίλε pimami και εγω μέσα είμαι.Εδω έχω δίαφορα πράγματα για την κλασική κιθάρα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ευχαρίστως να βοηθήσω και στην οργάνωση. 
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Όμορφα... Η δημιουργία των υποπινάκων είναι πολύ εύκολο για τους διαχειριστές, αλλά μέσα από τη συζήτηση αυτή πρέπει να καταλήξουμε στην ονομασία και το περιεχόμενό τους.
Εκτός αν... ξεκινήσουμε με έναν μοναδικό πίνακα και στην πορεία βλέπουμε...

Υπόψη ότι βιβλία και παρτιτούρες, όπως πρότεινε ο pimami, δεν μπορούμε να δημοσιεύσουμε αυτούσια χωρίς την άδεια του εκδότη ή δημιουργού, μπορούμε μόνο να δώσουμε σύνδεσμο προς κάποιο ηλεκτρονικό μαγαζί που τα πουλάει.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Ο πίνακας "κλασική κιθάρα" μπορεί αρχικά να περιλαμβάνει τους παρακάτω υποπίνακες:

"έργα" , εδώ μπορούν να αναπτύσσονται θέματα και συζητήσεις σχετικά με βιβλία, εκδόσεις, διασκευές, εκτελέσεις έργων για κλασική κιθάρα, καθώς και οποιεσδήποτε απορίες στη μελέτη τους.

"σπουδές" , με θέματα και απορίες για τα στάδια και την εξέλιξη των σπουδών.

"σολίστες" ,με συζητήσεις για διάφορα ρεσιταλ συναυλίες που παρακολουθήσαμε ή βρήκαμε στο διαδίκτυο, καθώς και συζητήσεις για τους σολίστες της Ελλάδας και του κόσμου.

"τεχνικά" , απορίες, συζητήσεις σε θέματα τεχνικής (αρπίσματα, νύχια, χορδές κλπ)

Κάπως έτσι το σκέφτομαι.. Φυσικά θα ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες για το θέμα. Η προσέγγιση που κάνω είναι πειραματική και έγινε με βάση τις συζητήσεις που κάνω με γνώστες και μη της κλασικής κιθάρας. Εννοείται πως δεν θα περιλαμβάνεται στους πίνακες οποιαδήποτε μη νόμιμη δημοσίευση έργων.
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Η ιδέα είναι καλή, αλλά θα πρότεινα να ξεκινήσουμε με ένα μόνο πίνακα "Κλασική Κιθάρα" πρώτα και να δούμε πώς θα εξελιχτεί. Αν υπάρξει ικανοποιητικός αριθμός θεμάτων, μπορούμε να τον χωρίσουμε σε υποκατηγορίες.

Αντίθετα, το να δημιουργήσουμε εκ του μηδενός κατηγορίες που είναι άδειες, δεν νομίζω ότι θα φαίνεται και τόσο καλά...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Ας το ονομάσουμε "κλασική κιθάρα" όπου μέσα σε αυτό τον πίνακα θα χωρίζετε σε  υποκατηγορίες οπως είπε και ο pimami
και το κάθε μέλος να ενημερώνεται  στον τομέα που θέλει.
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Η ιδέα είναι καλή, αλλά θα πρότεινα να ξεκινήσουμε με ένα μόνο πίνακα "Κλασική Κιθάρα" πρώτα και να δούμε πώς θα εξελιχτεί. Αν υπάρξει ικανοποιητικός αριθμός θεμάτων, μπορούμε να τον χωρίσουμε σε υποκατηγορίες.

Αντίθετα, το να δημιουργήσουμε εκ του μηδενός κατηγορίες που είναι άδειες, δεν νομίζω ότι θα φαίνεται και τόσο καλά...

Τελικά αυτή είναι η καλύτερη ιδέα. Βλέπουμε στην πορεία λοιπόν πως θα εξελιχθεί και στο κάτω-κάτω θα φανεί αν υπάρχει και ενδιαφέρον για τη δημιουργία ενός τέτοιου πίνακα.  ;)
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
7 Απαντήσεις
10027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
5002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 19:23
από Arg0
9 Απαντήσεις
6166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 18:53
από sofitia
15 Απαντήσεις
10759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/10, 15:58
από astratos13
18 Απαντήσεις
9962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/11, 23:58
από Edward The Great
2 Απαντήσεις
3663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 23:04
από Wise_One
21 Απαντήσεις
17248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/13, 12:41
από ScorpionsManiac
5 Απαντήσεις
4126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/12, 13:57
από Dr Wolf
11 Απαντήσεις
8747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/12, 16:22
από Gildor