Αποστολέας Θέμα: Κορεάτικες κιθάρες;  (Αναγνώστηκε 14454 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrg98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Κορεάτικες κιθάρες;
« στις: 18/04/11, 23:28 »
Παιδιά, στο εμπόριο κυκλοφορούν διάφορες κορεάτικες κιθάρες(πχ. ESP) αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει να αγοράσω μια κορεάτικη παρά μια ακριβότερη αμερικάνικη.... δηλαδή η αμερικάνικη θα έχει πιο καλό ήχο κλπ.;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/11, 00:31 από giwrg98 »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #1 στις: 18/04/11, 23:38 »
Ωραιο θεμα! Αν ρωτας εμενα, εχω 3 ηλεκτρικες κιθαρες οι οποιες ειναι Κορεατισες!! Μια Εpiphone Beast (explorer), μια Fender Telecaster Lite Ash και μια LTD MH-1000 Deluxe...τις δυο τελευταιες τις θεωρω πολυ σοβαρα οργανα, με αρτιοτατη κατασκευη και ωραιο φινιρισμα. Ηχητικα δε, απειροελαχιστα υστερουν απο τα περισσοτερα ακριβοτερα οργανα της Fender και της ESP αντιστοιχα.

Για την Epiphone δεν ισχυει το ιδιο, αλλα απο οτι εχω αντιληφθει, σε αυτο δεν "φταιει" η κορεατικη καταγωγη, οσο η επιλογη των υλικων που εκανε το εργοστασιο. Με τα ιδια υλικα, ακομα και στον Δια να ειχε φτιαχτει η κιθαρα, παλι θα ηταν ενα μετριοτατο οργανο.

Αποσυνδεδεμένος giwrg98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #2 στις: 18/04/11, 23:44 »
Άρα για κάποιον σαν εμένα που κάνει 2 χρόνια είναι ότι πρέπει ε; :-\

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #3 στις: 19/04/11, 00:18 »
Άρα για κάποιον σαν εμένα που κάνει 2 χρόνια είναι ότι πρέπει ε; :-\

Πες μας ποια/ποες εχεις υποψη σου...

Αποσυνδεδεμένος giwrg98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #4 στις: 19/04/11, 00:21 »
Άρα για κάποιον σαν εμένα που κάνει 2 χρόνια είναι ότι πρέπει ε; :-\


Πες μας ποια/ποες εχεις υποψη σου...

http://www.liolios.gr/index.asp?page=product&pid=22526

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #5 στις: 19/04/11, 00:25 »
Άρα για κάποιον σαν εμένα που κάνει 2 χρόνια είναι ότι πρέπει ε; :-\


Πες μας ποια/ποες εχεις υποψη σου...

http://www.liolios.gr/index.asp?page=product&pid=22526


Για μενα, ειναι κιθαρα που την κρατας χρονια...παιζει απο blues μεχρι black metal και κατασκευαστικα, ειναι απο τις καλυτερες αγορες σε αυτα τα χρηματα. Εσυ τι στυλ μουσικης παιζεις?

Αποσυνδεδεμένος giwrg98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #6 στις: 19/04/11, 00:26 »
Άρα για κάποιον σαν εμένα που κάνει 2 χρόνια είναι ότι πρέπει ε; :-\


Πες μας ποια/ποες εχεις υποψη σου...

http://www.liolios.gr/index.asp?page=product&pid=22526


Για μενα, ειναι κιθαρα που την κρατας χρονια...παιζει απο blues μεχρι black metal και κατασκευαστικα, ειναι απο τις καλυτερες αγορες σε αυτα τα χρηματα. Εσυ τι στυλ μουσικης παιζεις?

Δεν έχω κανένα συγκεκρυμένο είδος, απλά μαθαίνω και πολλές φορες αυτοσχεδιάζω....
Πάντως αποκλείεται για Metallica,Iron Maiden και τέτοια........

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #7 στις: 19/04/11, 00:27 »
Γενικά επικρατεί η εντύπωση ότι οι Αμερικάνικες κιθάρες έχουν καλύτερη ποιότητα υλικών και κατασκευής. Αυτό ίσως να ισχύει ως γενικός κανόνας, υπάρχουν όμως και πολλές εξαιρέσεις. Ούτως ή άλλως η διαφορά τιμής ανάμεσα σε μια μέση Κορεάτικη και μια αντίστοιχη Αμερικάνικη δεν αντικατοπτρίζει την διαφορά ποιότητας, πράγμα που σημαίνει ότι οι Κορεάτισες προσφέρουν καλύτερο value for money. Και ειδικά για κάποιον που έχει περιορισμένη εμπειρία ή προϋπολογισμό αποτελούν πολύ καλή επιλογή. Πάντως για να μην πέσουμε στην παγίδα των γενικεύσεων, καλύτερα θα ήταν να μιλήσουμε για συγκεκριμένα όργανα και όχι για όλες τις Κορεάτικες κιθάρες γενικά κι αόριστα. Η συγκεκριμένη ESP Ltd είναι πολύ καλή, αρκεί να σού αρέσει το μπράτσο που είναι μάλλον λεπτό και με μεγάλα τάστα.

Και για να σού προσφέρω την προσωπική μου εμπειρία, όπως και ο Eagle, έχω κι εγώ τρεις Κορεάτικες κιθάρες (δύο PRS SE και μια Cort Μ600) τις οποίες λατρεύω. Πιστεύω ειλικρινά ότι δεν έχουν πολλά πράγματα να ζηλέψουν από ακριβότερες παρόμοιες κιθάρες. Ειδικά οι PRS στις οποίες έχω κάνει μερικές αναβαθμίσεις, είναι εξαιρετικά όργανα και πολύ αξιόπιστα, ενώ η Cort βάζει κάτω χαλαρά oποιαδήποτε Epiphone ή ανάλογη κιθάρα σε στυλ Les Paul. Αν χρειαζόταν να αποχωριστώ μια από αυτές, μάλλον θα διάλεγα... την τέταρτη κιθάρα μου (που δεν είναι Κορεάτισσα... ::))
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #8 στις: 19/04/11, 08:53 »
Μη μου το χαλάς ρε Απόλλων (αυτή την παλιο-έκφραση "Βαζει κάτω χαλαρά" εννοώ).
Φοβερό QC οι κορεάτες, και αν τύχουν και καλά υλικά οι κιθάρες τους είναι ΑΦΤΑΣΤΕΣ.
Μία μόνο έχω κορεάτικη αλλά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, EASTWOOD Joey Leone LTD Edition.....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #9 στις: 19/04/11, 09:23 »
Έτσι όπως τα λένε τα παιδιά.Και εγώ έχω μια Cort X6 η οποία είναι πολύ ποιοτικό και value for money όργανο αν και μάλλον θα την αποχωριστώ σε λίγο καιρό. :-\

Από εκεί και πέρα νομίζω πως είναι λίγο μύθος το "Made in Korea" και το "Made in China" και η ποιότητα παίζει ρόλο ανάλογα με τον κατασκευαστή και τις προδιαγραφές που θέτει.πχ πιστεύω πως κάθε Κορεάτικη ESP δηλαδή οι LTD είναι πάρα πολύ καλά όργανα για τα λεφτά τους,κατασκευαστικά πάντα και με μερικές αναβαθμίσεις πολύ άνετα κοιτάνε μεγαλύτερης τιμής όργανα στα μάτια και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #10 στις: 19/04/11, 15:43 »
Πάντως οσο αφορα τις ESP LTD, δεν κατασκευάζονται ολες στην Κορεα (εγω ειχα την H-51  - μια χαρα τιμιο οργανο για τα λεφτα του - , η οποια ηταν made in Indonesia). Και οπως πολυ σωστα αναφερει ο Rosstrobon, το εργοστασιο και οι προδιαγραφες του ειναι πιο σημαντικα απο τη χωρα κατασκευης (η LTD μου ειχε νομιζω RoHS και CE -χωρις να εχω ψαξει ποτε τι σημαινουν αυτα  :) )
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/11, 07:18 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #11 στις: 19/04/11, 16:31 »
καταρχην το ενα κ μονο σιγουρο δεν κανει η κιθαρα τον κιθαριστα...εχω δει κιθαριστες ( κ ειμαι σιγουρος οτι εχετε δει κ εσεις) να παιζουν με οργανα της πλακας κ να εχουν απιστευτο ηχο...γιατι ενδιαμεσα καποιος μπορει να εχει πεταλια,πεταλιερες,καλους μαγνητες πανω σε καπλαμαδες κιθαρες,κτλ,κτλ...αρα δεν βγαζουν καλο ηχο μονο οι Αμερικανικες κυριες αλλα βγαζουν κ αλλα φτηνα οργανα της σειρας...(δεν χρειαζεται να αναφερω οτι ειναι κ θεμα μελετης,εξασκησης,γνωσης κτλ,εννοειται αυτο)

για τις Epiphone εγω προσωπικα δεν εχω καλη γνωμη...(ειδικα για τα οικονομικα μοντελα τους)...ειχα καποτε κ μια κ ηταν τελειως μαπα.την χαρισα σε ενα φιλαρακι μου...τωρα μπορει να τις εχουν πιο προσεγμενες κατασκευαστικα,αλλα την περιοδο που ειχα πιασει στα χερια κ φιλων μου ακομη,ηταν της σειρας...επαναλαμβανω οτι τωρα δεν ξερω τι γινεται,μπορουν να εχουν αλλαξει τα πραγματα.
εχουν ομως πολυ καλη αποψη για τις Ιαπωνικες...εχω τρεις κ ειμαι σουπερ ευχαριστημενος...θεωρω οτι οι Ιαπωνες βγαζουν πολυ προσεγμενα (απο κατασκευαστικης αποψης) κ ποιοτικα οργανα κ δεν μπορουν να τους φτασουν οι κινεζοι...ουτε οι ινδονησιοι...

για τις Αμερικανικες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...σιγουρα πληρωνεις κ λιγοοοο το ονομα της εκαστοτε κιθαρας/μπασο κ ισως τα φτηνα μοντελα ενος brand να μην ειναι κ τοσο προσεγμενα,ουτε να πολυ-αξιζουν τα λεφτα τους.(σε σχεση με καποιο οργανο μη αμερικανικο στα ιδια περιπου λεφτα)...το θεμα ειναι ατελειωτο για συζητηση κ προβληματισμο...το σιγουρο ειναι να το ψαχνει καποιος το θεμα πριν αγορασει κατι,γιατι σημερα υπαρχουν αρκετοι κατασκευαστες οργανων (Αμερικανοι κ μη) που βγαζουν  ποιοτικα οργανα για καθε συγκεκριμενο μπατζετ...αυτα τα λιγα απο μενα κ παρακαλω μην επιτεθουν οι λατρεις των epiphone,ειπα καθαρα την προσωπικη μου αποψη. ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #12 στις: 19/04/11, 22:25 »
Μη μου το χαλάς ρε Απόλλων (αυτή την παλιο-έκφραση "Βαζει κάτω χαλαρά" εννοώ).

ΟΚ. Ας το επαναπροσδιορίσουμε λοιπόν:

Υπερτερεί σαφώς και κατηγορηματικώς από πάσαν άποψιν. Δεκτός οιοσδήποτε συγκριτικός έλεγχος προς απόδειξιν αυτού.

Καλύτερα έτσι...; ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #13 στις: 20/04/11, 07:29 »
καταρχην το ενα κ μονο σιγουρο δεν κανει η κιθαρα τον κιθαριστα...

Μεγάλη αλήθεια  ;) Αλλα αλλιως ειναι να μαθαινεις και να εξελισεις την (οποιαδηποτε) τεχνικη σου χρησιμοποιωντας ενα  προχειροφτιαγμενο οργανο και αλλιως σε ενα προσεγμενο (οχι απαραιτητως πανακριβο...).

  θεωρω οτι οι Ιαπωνες βγαζουν πολυ προσεγμενα (απο   κατασκευαστικης αποψης) κ ποιοτικα οργανα κ δεν μπορουν να τους φτασουν   οι κινεζοι...ουτε οι ινδονησιοι...
 

Οι Κορεάτες? Τι εχεις να πεις για πχ τις PRS SE (αν τις εχεις δοκιμασει) σε σχεση με τις γιαπωνεζες? (Σε ρωταω φιλικα παντα γιατι δεν εχω δοκιμασει τις γιαπωνεζες εκτος απο μια Jackson DK2). Βεβαια συγκρινουμε οργανα διαφορετικης μαρκας και φιλοσοφιας, ομως εγω μιλαω μονο σχετικα με τον τομεα της ποιοτητας κατασκευης.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #14 στις: 20/04/11, 08:33 »
Μη μου το χαλάς ρε Απόλλων (αυτή την παλιο-έκφραση "Βαζει κάτω χαλαρά" εννοώ).

ΟΚ. Ας το επαναπροσδιορίσουμε λοιπόν:

Υπερτερεί σαφώς και κατηγορηματικώς από πάσαν άποψιν. Δεκτός οιοσδήποτε συγκριτικός έλεγχος προς απόδειξιν αυτού.

Καλύτερα έτσι...; ;)

ΣΑΦΩΣΣΣ  ;D
 
Εγώ πάντως που αγόρασα και 2 made in Indonesia (ΗΑΜΕR) και κουκλιά ήταν αλλά και τζάμπα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #15 στις: 20/04/11, 09:55 »
Οι Κορεάτες? Τι εχεις να πεις για πχ τις PRS SE (αν τις εχεις δοκιμασει) σε σχεση με τις γιαπωνεζες? (Σε ρωταω φιλικα παντα γιατι δεν εχω δοκιμασει τις γιαπωνεζες εκτος απο μια Jackson DK2). Βεβαια συγκρινουμε οργανα διαφορετικης μαρκας και φιλοσοφιας, ομως εγω μιλαω μονο σχετικα με τον τομεα της ποιοτητας κατασκευης.

Όπως σωστά επισημαίνεις, είναι δύσκολο να συγκρίνουμε όργανα μόνο με βάση τη χώρα κατασκευής. Πάντως για μένα οι PRS SE είναι δείγμα της ποιότητας που μπορεί να έχει ένα όργανο σε ουσιαστικά entry προς mid level τιμή. Δεν είναι τέλειες σε καμία περίπτωση (εγώ τουλάχιστον βρήκα ότι στις δικές μου έπρεπε να αλλάξω μερικά πράγματα), αλλά πρόκειται για κιθάρες στις οποίες πληρώνεις ποιότητα και χαρακτηριστικά, όχι όνομα, "ιστορία", "παράδοση" και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...

Εγώ πάντως που αγόρασα και 2 made in Indonesia (ΗΑΜΕR) και κουκλιά ήταν αλλά και τζάμπα

Nαι, θυμάμαι τη συζήτηση που κάναμε για τις Hamer. Το είχα ψάξει τότε και είχα βρει μερικά πολύ ενδιαφέροντα μοντέλα σε αρκετά καλές τιμές. Δυστυχώς οι διαστάσεις του μπράτσου δεν ήταν αυτές που ήθελα. Κατά τα άλλα, πράγματι είναι εξαιρετικά όργανα για τα λεφτά τους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #16 στις: 20/04/11, 10:31 »
καταρχην το ενα κ μονο σιγουρο δεν κανει η κιθαρα τον κιθαριστα...

Μεγάλη αλήθεια  ;) Αλλα αλλιως ειναι να μαθαινεις και να εξελισεις την (οποιαδηποτε) τεχνικη σου χρησιμοποιωντας ενα  προχειροφτιαγμενο οργανο και αλλιως σε ενα προσεγμενο (οχι απαραιτητως πανακριβο...).

  θεωρω οτι οι Ιαπωνες βγαζουν πολυ προσεγμενα (απο   κατασκευαστικης αποψης) κ ποιοτικα οργανα κ δεν μπορουν να τους φτασουν   οι κινεζοι...ουτε οι ινδονησιοι...
 

Οι Κορεάτες? Τι εχεις να πεις για πχ τις PRS SE (αν τις εχεις δοκιμασει) σε σχεση με τις γιαπωνεζες? (Σε ρωταω φιλικα παντα γιατι δεν εχω δοκιμασει τις γιαπωνεζες εκτος απο μια Jackson DK2). Βεβαια συγκρινουμε οργανα διαφορετικης μαρκας και φιλοσοφιας, ομως εγω μιλαω μονο σχετικα με τον τομεα της ποιοτητας κατασκευης.
Ειχα μια B.C.rich made in Korea πριν δυο -τρια χρονια ( μοντελο ironbird)...ωραια κατασκευη,προσεγμενη κιθαρα κ αξιοπρεπεστατη για τα λεφτα της.Μαγνητες -οχι τιποτα της προκοπης-αλλα εβγαζαν ικανοποιητικο ηχο.Δυστηχως δεν εχουν πεσει στα χερια μου αλλες απο εκει,αλλα εχω ακουσει κ διαβασει σε ξενα φορουμς καλα λογια...Για τις PRS δεν εχω καθολου αποψη,δεν τις εχω δοκιμασει,δεν τις εχω πιασει ποτε στα χερια μου,καθως το μανικι ειναι χοντρο για τα δικα μου γουστα. ;D
Μπορω ομως να σας πω Για τις Gibson studio...εχω μια κ εχω δοκιμασει ακομη Gibson SG σε σπιτι κολλητου...Αν κρινω απο τις δυο αυτες,δυστηχως δεν τιμανε τα λεφτα τους...μανικι με απαραδεκτο λουστρο (κολλαει το χερι μετα απο λιγο παιξιμο),φαινομενο orange peel ( νομιζω ετσι το λενε) στο headstock ,στην sg του φιλου μου εσκασε η ταστιερα απο πολυ νωρις (ξηρασια ξυλου),καμμια ομορφια,ουτε ενα binding ...μαγνητες ωραιοι αλλα τιποτα παραπανω για να δικαιολογει την υψηλη τιμη τψν studio...κ για να κανω κ μια μικρη συγκριση εχω μια orville (by gibson) K σειρα του 92 γιαπωνεζα την πηρα λιγοτερα χρηματα απο την Gibson k δυστηχως την παταει κ κατω...κ κατασκευαστικα κ παρολο που η orville εχει paf γιαπωνεζικους (unknown)κοντραρει στα ισα τους 490 k 498 της Gibson.Οποιος δε με πιστευει ας ερθει σπιτι μου να πει καφε κ να τις ακουσει απο κοντα! ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/11, 10:51 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #17 στις: 20/04/11, 10:37 »
καταρχην το ενα κ μονο σιγουρο δεν κανει η κιθαρα τον κιθαριστα...

Μεγάλη αλήθεια  ;) Αλλα αλλιως ειναι να μαθαινεις και να εξελισεις την (οποιαδηποτε) τεχνικη σου χρησιμοποιωντας ενα  προχειροφτιαγμενο οργανο και αλλιως σε ενα προσεγμενο (οχι απαραιτητως πανακριβο...).

  θεωρω οτι οι Ιαπωνες βγαζουν πολυ προσεγμενα (απο   κατασκευαστικης αποψης) κ ποιοτικα οργανα κ δεν μπορουν να τους φτασουν   οι κινεζοι...ουτε οι ινδονησιοι...
 

Οι Κορεάτες? Τι εχεις να πεις για πχ τις PRS SE (αν τις εχεις δοκιμασει) σε σχεση με τις γιαπωνεζες? (Σε ρωταω φιλικα παντα γιατι δεν εχω δοκιμασει τις γιαπωνεζες εκτος απο μια Jackson DK2). Βεβαια συγκρινουμε οργανα διαφορετικης μαρκας και φιλοσοφιας, ομως εγω μιλαω μονο σχετικα με τον τομεα της ποιοτητας κατασκευης.
Ειχα μια B.C.rich made in Korea πριν δυο -τρια χρονια ( μοντελο ironbird)...ωραια κατασκευη,προσεγμενη κιθαρα κ αξιοπρεπεστατη για τα λεφτα της.Μαγνητες -οχι τιποτα της προκοπης-αλλα εβγαζαν ικανοποιητικο ηχο.Δυστηχως δεν εχουν πεσει στα χερια μου αλλες απο εκει,αλλα εχω ακουσει κ διαβασει σε ξενα φορουμς καλα λογια...Για τις PRS δεν εχω καθολου αποψη,δεν τις εχω δοκιμασει,δεν τις εχω πιασει ποτε στα χερια μου,καθως το μανικι ειναι χοντρο για τα δικα μου γουστα. ;D
Μπορω ομως να σας πω Για τις Gibson studio...εχω μια κ εχω δοκιμασει ακομη Gibson SG σε σπιτι κολλητου...Αν κρινω απο τις δυο αυτες,δυστηχως δεν τιμανε τα λεφτα τους...μανικι με απαραδεκτο λουστρο (κολλαει το χερι μετα απο λιγο παιξιμο),φαινομενο orange peel ( νομιζω ετσι το λενε) στο headstock ,στην sg του φιλου μου εσκασε η ταστιερα απο πολυ νωρις (ξηρασια ξυλου),καμμια ομορφια,ουτε ενα binding ...μαγνητες ωραιοι αλλα τιποτα παραπανω για να δικαιολογει την υψηλη τιμη τψν studio...κ για να κανω κ μια μικρη συγκριση εχω μια orville by gibson γιαπωνεζα την πηρα λιγοτερα χρηματα απο την Gibson k δυστηχως την παταει κ κατω...κ κατασκευαστικα κ παρολο που η orville εχει paf γιαπωνεζικους κοντραρει στα ισα τους 490 k 498 της Gibson.Οποιος δε με πιστευει ας ερθει σπιτι μου να πει καφε κ να τις ακουσει απο κοντα! ;) ;)

Άν έχεις χρόνο και διάθεση, ανέβασε ένα blind test μεταξύ gibson και orville, θα έχει πολύ ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #18 στις: 20/04/11, 10:39 »
+100000 για τις PRS SE !!! Ειναι πιστευω η καλυτερη επιλογη στα χρηματα αυτα.
 
Με τιποτα Επιφον !! Συμφωνω οτι εχουν βελτιωθει λιγακι αλλα...και παλι υστερουν.
 
Σορυ για τις αλλες δεν γνωριζω (και παλι καλα που ξερω κατι λιγα για αυτες που δεν γραφουν fender  :P :P )
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #19 στις: 20/04/11, 10:43 »
πολυ καλη προταση!! :D :D θα ηταν ενδιαφερον το τεστ,δυσκολα να τις ξεχωρισεις ηχητικα...
απλα αμα ανεβασω κατι θα πρεπει να ανοιχτει νεο θρεντ γιατι θα το παμε οφ-τοπικ,μιας κ κανονικα μιλαμε για Κορεατικες κυριως.(εγω ξεφυγα κ λιγο απο το θεμα..γενικα..) ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #20 στις: 20/04/11, 10:52 »
ΜΗ μπερδευεστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!!
 
Μια κιθαρα ΔΕΝ κρινεται ΜΟΝΟ απο το πως ακουγεται σε ενα κλιπακι , το οποιο για εκατονταδες λογους μπορει να αδικισει και την κιθαρα.
 
Η κιθαρα ειναι οντωτητα ειναι συνολο....ειναι η κατασκευη ειναι η εμφανηση ειναι ο ηχος ειναι το πως σου καθεται (σαν γκομενα) και το τι σου δινει...ηχος κλπ....
 
Δεν αγοραζουμε απο φωτογραφιες και απο βιδεακια στο τιουμπ και απο τις αποψεις αλλων των οποιων οι γνωμες ειναι παντα σεβαστες αλλα και προσωπικες....!!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #21 στις: 20/04/11, 11:01 »
ΜΗ μπερδευεστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!!
 
Μια κιθαρα ΔΕΝ κρινεται ΜΟΝΟ απο το πως ακουγεται σε ενα κλιπακι , το οποιο για εκατονταδες λογους μπορει να αδικισει και την κιθαρα.
 
Η κιθαρα ειναι οντωτητα ειναι συνολο....ειναι η κατασκευη ειναι η εμφανηση ειναι ο ηχος ειναι το πως σου καθεται (σαν γκομενα) και το τι σου δινει...ηχος κλπ....
 
Δεν αγοραζουμε απο φωτογραφιες και απο βιδεακια στο τιουμπ και απο τις αποψεις αλλων των οποιων οι γνωμες ειναι παντα σεβαστες αλλα και προσωπικες....!!!
δε μπερδευεται κανεις,αλλωστε κ γω ειμαι της αποψης να βλεπεις κανεις κατι απο κοντα,να το δοκιμαζεις,κτλ,κτλ..σιγουρα οι γνωμες του καθενος θα πρεπει να ειναι απο προσωπικη εκτιμηση,αλλωστε εγω π.χ. μιλαω για οργανα που (ειχα) κ εχω στα χερια μου,τα εχω παιξει,τα εχω ακουσει κ τα εχω παρατηρησει απο κοντα...(ειμαι κ ψειρας στο θεμα).Για οργανα που δεν ξερω-δεν μπορω να εκφερω αποψη-μεχρι τουλαχιστον να πεσει κατι στα χερια μου κ να το δω απο κοντα...Μπορω αυτη τη στιγμη να μιλησω για δυο kramer (japan στην ουσια κ οχι στην ταμπελα),μια orville k δυο Gibson.επισης περασαν απο τα χερια μου epiphone,b.c.rich (δυο μοντελα διαφορετικα),aria..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/11, 11:09 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #22 στις: 20/04/11, 11:03 »
PANIX βρε δε το ειπα για εσενα ...εσυ τις εχεις και ξερεις...για τον φιλο το λεω περισσοτερο που ενδιαφερεται...!!
 
Πες το γενικες οδηγιες  :D .
 
Ειναι κατι που το κανει πολυς κοσμος αυτο να εμπιστευεται και να  ψηνεται να αγορασει κατι ΜΟΝΟ διαδυκτιακα !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #23 στις: 20/04/11, 11:10 »
PANIX βρε δε το ειπα για εσενα ...εσυ τις εχεις και ξερεις...για τον φιλο το λεω περισσοτερο που ενδιαφερεται...!!
 
Πες το γενικες οδηγιες  :D .
 
Ειναι κατι που το κανει πολυς κοσμος αυτο να εμπιστευεται και να  ψηνεται να αγορασει κατι ΜΟΝΟ διαδυκτιακα !!
συμφωνω μαζι σου,ειναι λαθος να ψηνομαστε απο you tube,κτλ.... :up

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Κορεάτικες κιθάρες;
« Απάντηση #24 στις: 20/04/11, 15:21 »
Korea??? Εδω το σκεφτομαστε να χτυπησουμε Vietnam λεμε ;)



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
176 Απαντήσεις
86647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 09:10
από vagtanplan
26 Απαντήσεις
22953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 03:06
από StageMaster
LAG Κιθαρες

Ξεκίνησε από Si_rah « 1 2 » Τα καλύτερα...

32 Απαντήσεις
14974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 01:14
από Si_rah
15 Απαντήσεις
6668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 04:19
από Jezus
3 Απαντήσεις
2694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 18:29
από haris_p
0 Απαντήσεις
1751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 19:44
από Noizbane
17 Απαντήσεις
6315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:50
από ZaranisPetros
16 Απαντήσεις
6134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/10, 18:32
από Κ.Dee
25 Απαντήσεις
11181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 18:38
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
1947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/22, 13:46
από Ioannis Anastassakis