Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτής με line out για σύνδεση (ηχογράφηση) σε PC  (Αναγνώστηκε 4501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jeandoumpier

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω κάποιον ενισχυτή για ηλεκτρική κιθάρα περίπου στα 15W εκεί κοντά στα 100€, όπως αυτόν : https://www.skroutz.gr/s/19765954/Marshall-MG15GR.html
Η ερώτησή μου είναι αν αυτός έχει line out για να τον συνδέσω σε κάποια εξωτερική κάρτα ήχου (π.χ. https://www.skroutz.gr/s/5695210/Behringer-U-Phoria-UMC22.html ) και από εκεί στο pc ώστε να ηχογραφώ σε κάποιο πρόγραμμα. Γνωρίζω ότι το καλύτερο είναι να συνδέω απ'ευθείας την κιθάρα στην κάρτα ήχου αλλά θα ήθελα να ακούω και τι παίζω -την ίδια στιγμή που ηχογραφώ -από τον ενισχυτή και όχι από τα ηχεία του υπολογιστή που φαντάζομαι μιας και είναι απλά ηχεία θα είναι μέτριος ο ήχος.
Όποιος έχει κάποια πρόταση, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/12/20, 02:52 από jeandoumpier »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Ο συγκεκριμένος (απ' ό,τι βλέπω) δεν έχει line out αλλά έχει έξοδο ακουστικών. Όταν λες να ηχογραφήσεις, τι εννοείς; Μόνο την κιθάρα σου ή ακούς και κάποιο backing track; Από αυτό που περιγράφεις δε βλέπω λόγο να αγοράσεις ενισχυτή, αν θες να τον χρησιμοποιήσεις απλώς ως μόνιτορ. Πρώτα από όλα μόλις συνδέσεις κάτι στην έξοδο ακουστικών το μεγάφωνο του ενισχυτή θα απομονωθεί (κατά 99,99 %) και δε θα παίζει. Τα ηχεία του ΗΥ/λάπτοπ βγαίνουν έτσι κι αλλιώς από το παιχνίδι. Ακούς με ακουστικά από την εξωτερική κάρτα ήχου, συνδέεις την κιθάρα στην ειδική είσοδο για όργανα (που έχουν οι περισσότερες κάρτες, ακόμα και οι φθηνότερες) και κάνεις τον ήχο σου με software. 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/12/20, 12:38 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος jeandoumpier

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Μάλιστα, κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εγώ θέλω να ηχογραφώ στο audacity (για παράδειγμα) ή ας πούμε να παίζουν τα υπόλοιπα όργανα στο guitar pro και πάνω σε αυτά να παίζω το κομμάτι με την κιθάρα και να μπορώ να ''αποθηκεύω'' το αποτέλεσμα ηχογραφώντας.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Έχεις ήδη κάρτα ήχου; Πες μας λίγο το σετάπ σου, για να είναι πιο καθαρή η εικόνα. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ενισχυτής (ή αυτός ο συγκεκριμένος) δε χρειάζεται, με βάση την περιγραφή σου. Εκτός φυσικά αν (πέρα από το pc και τις ενδεχόμενες ηχογραφήσεις) γουστάρεις να παίζεις/ακούς την κιθάρα σου μέσα από ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος jeandoumpier

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Κοίταξε, ενισχυτή θέλω να αγοράσω έτσι κι αλλιώς. Πάντως,θα χρειαστεί και εξωτερική κάρτα ήχου έτσι? Γιατί έχω μόνο την ενσωματωμένη της μητρικής και δεν θα ήθελα να ρισκάρω κάτι με αυτή.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Μπορείς να κάνεις δουλειά και με την ενσωματωμένη, αλλά δεν ξέρω πώς θα ακούγεται η κιθάρα από την έξοδο των ακουστικών. Ίσως θα μπορούσες να βρεις έναν οικονομικό ενισχυτή με line out. Αυτός που έστειλες έχεις την ανάποδη λογική: να συνδέεις σε αυτόν πχ κινητό ή ΗΥ για play along. Εσύ ζητάς το αντίθετο, με σκοπό την ηχογράφηση. Δοκίμασε με την ενσωματωμένη κάρτα κι αν δεν βγάλεις άκρη παίρνεις και μια Behringer.

Εξίσου βασικό είναι να βρεις ένα πρόγραμμα για ηχογράφηση πιο εξειδικευμένο. Το Audacity είναι ένας μάλλον απλός audio editor για γρήγορα κόψε ράψε. Μπορείς να κάνεις δουλειά αλλά υπο προϋποθέσεις. Π.χ. το να ακούς το άλλα μέρη από το Guitar Pro και να γράφεις στο Audacity μου φαίνεται μπερδεμένο (έχω κάνει αμέτρητες πατέντες τέτοιου είδους). Το GP δεν υποστηρίζει ηχογράφηση audio να ηχογραφείς εκεί; Αν όχι θα μπορούσες να κάνεις export από το GP το backing track (φαντάζομαι θα έχει τέτοια λειτουργία) και μετά να το βάλεις στο Audacity και να γράψεις την κιθάρα παράλληλα. Αλλά με ένα DAW έχεις όλα τα παραπάνω συν VST plugins με ενισχυτές κιθάρας και εφέ.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Χμμμ ...  ::)
Η γραμμή line out ενός ενισχυτή (αν υπάρχει) δεν (μπορεί να) αποδόσει το ηχητικό αποτέλεσμα ενός ενισχυτή (ενίσχυση, ηχείο κλπ)
Ο (σωστός ? ) τρόπος σύνδεσης / ηχογράφησης σε pc είναι μέσω μικροφώνου  ::)

Δηλαδή είτε συνδέεις "καρφί" την κιθάρα στο pc και παίζεις με λογισμικό/προσομοιώσεις ενισχυτών (και τους ηχογραφείς ταυτόχρονα)
ή βάζεις μικρόφωνο (κάποιο απλό δυναμικό πχ Shure SM57)  στον ενισχυτή σου και το ηχογραφείς κανονικά.

Η ενσωματωμένη κάρτα ήχου έχει και προβλήματα ποιότητας και προβλήματα χρόνου (latency)
αλλά μπορείς να τη δοκιμάσεις για αρχή ...  ;)

Αυτά !
/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος jeandoumpier

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Μάλιστα.
Εν κατακλείδι, αν πάρω μια ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ κάρτα ήχου έχοντας και ενισχυτή που δίνει σε line out (για να στείλει στην κάρτα), τότε όταν παίζω για να ηχογραφήσω θα μπορώ να ακούω ταυτόχρονα τι παίζω από τον ενισχυτή? Γενικά, όταν ηχογραφώ, πως θα ακούω και τι παίζω, δεν γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Η ηχογράφηση τόσο στα studio όσο και στα... home studio γίνεται συνήθως με ακουστικά. Από τον ενισχυτή μπορείς να ακούς την κιθάρα σου, όμως με τα υπόλοιπα μέρη (αν παίζεις «πάνω» σε ένα backing track) τι γίνεται; Από τα ηχειάκια του υπολογιστή θα τα ακούς; Δύσκολα θα βγάλεις άκρη με εντάσεις, με το πόσο καλά ακούς τύμπανα/μπάσο κτλ. 

Αποσυνδεδεμένος jeandoumpier

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Έχετε να μου προτείνετε κάποιον αξιόλογο αλλά όχι ακριβό (έως 150€ το πολύ) ενισχυτή για την ηλεκτρική κιθάρα με LINE OUT?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 14:07
από bluechild
5 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/08, 14:02
από georggge46
2 Απαντήσεις
3308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:58
από KaBi
11 Απαντήσεις
9061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 12:24
από kolasni
5 Απαντήσεις
3364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:24
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
4985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 09:03
από JP.M
4 Απαντήσεις
2925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 14:02
από el3os
4 Απαντήσεις
3611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/12, 20:04
από Crossroad
2 Απαντήσεις
2814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/15, 23:48
από vegos
1 Απαντήσεις
12726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/20, 21:23
από Jesse00