Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.  (Αναγνώστηκε 22350 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #50 στις: 19/09/18, 08:38 »
Tην κολοκυθια παιζουμε μου φαινεται Λουκυ. Ειπαμε δεν συμφερει ο τεχνικος συνεχεια, δεν προκειται να την παει τοσο συχνα οσο απαιτειται

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #51 στις: 19/09/18, 09:15 »
Εν κατακλείδει εγώ θα έλεγα πάρε αυτή που θα σου κάνει κλικ! Θα τη χαρείς όσο δεν φαντάζεσαι ειδικά όσο θα έχεις στο μυαλό τ' ότι πήρες αυτή που γούσταρες. Εγώ αυτό έκανα και όσο περνά ο καιρός τόσο περισσότερο τη λατρεύω.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #52 στις: 19/09/18, 09:57 »
Tην κολοκυθια παιζουμε μου φαινεται Λουκυ. Ειπαμε δεν συμφερει ο τεχνικος συνεχεια, δεν προκειται να την παει τοσο συχνα οσο απαιτειται


πρέπει να την πάει σε Τεχνικό αμέσως μόλις την αγοράσει και να της κάνει ένα καλό setup, με χαμηλό action
μετά θα αλλάζει χορδές μόνος του, μια-μια για να μην χαλάσει το σεταπ

και έτσι μπορεί να πάει όσο τον βολεύει, και 2 και 3 και περισσότερα χρόνια
αλλά αν θέλει αλλαγές πάλι πρέπει να την πάει στον μάστορα.

δεν έχει σημασία αν η κιθάρα κοστίζει 120 ευρώ και ένα καλό σεταπ κοστίζει 50 ευρώ, είναι διαφορετικά πράγματα
με ενα καλό σεταπ θα παίζει πολύ πιο εύκολα, χωρίς σεταπ θα δυσκολεύεται και θα σπάει τα νεύρα του
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #53 στις: 19/09/18, 10:55 »
Περιτο να πω οτι το πρωτο σεταπ στο κανει το καταστημα τζαμπε..
Αλλα και 3-4 φορες να παει μεχρι να μαθεις μονος του,δεν ειναι και κατι τοσο κακο.
Δε θα πηγαινει 3 φορες την εβδομαδα για σετ απ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #54 στις: 19/09/18, 17:05 »
Ιδεα!!

γιατι δεν χτυπάς μια απο aliexpress?? η ποιότητα είναι αρκετά καλή σε σχέση με την τιμή, και επίσης μπορεις να βάλεις αργότερα upgraded ανταλλακτικά :

θα έπαιρνα αυτην.... :

https://www.aliexpress.com/item/Factory-Custom-White-Electric-Guitar-with-Floyd-Rose-SSH-Pickups-Scalloped-Maple-Fretboard-offering-customized-services/32851250409.html?spm=2114.search0104.3.2.77426ca4L0zQ7g&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_10059_10884_10887_10696_100031_10084_10083_10103_10618_10304_10307_10820_10821_10302,searchweb201603_16,ppcSwitch_2&algo_expid=a195588d-4813-4a2a-9965-34e4879a8486-0&algo_pvid=a195588d-4813-4a2a-9965-34e4879a8486&transAbTest=ae803_2&priceBeautifyAB=0

για την ακρίβεια, στο τσαφ είμαι!!!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #55 στις: 19/09/18, 18:07 »
Μπα...
Εσύ μπορείς να τη φέρεις στα μέτρα σου.
Ο αρχάριος μάλλον όχι.

BTW τελευταία μου έχει κάτσει τελωνείο σχεδόν για τα πάντα από Κίνα.
Μάλιστα κάποια από AliExpress τα έστειλαν μέσω Σουηδίας, οπότε λέω τη γλυτώσαμε, αλλά τελικά αφού δεν είχαν φορολογηθεί πουθενά, μπλοκαρίστηκαν στο τελωνείο Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #56 στις: 19/09/18, 18:27 »
εμενα τα ψιλά περνάνε αέρα...
αλλά τα άνω του ορίου, λογικό είναι να περνάνε τελωνείο.
έχεις κάνει ποτέ την διαδικασία απο κίνα? Εχεις εμπειρία? με ποιόν εκτελωνιστή?

Εγω έχω εμπειρία απο αραβικά εμιράτα, κάτι ανταλλακτικά για το auto, και με DHL μου τον έπιασαν κανονικά... δεν πίστευα στα ματια μου.... το μετάνοιωσα πικρά.... αλλά ήλπιζα οτι απο Κίνα και EMS ή China post ή HG post, θα είναι πιο ανθρώπινες οι χρεώσεις..

εν πάσει περιπτώση όλα ειναι περιγεγραμένα στην κοινοτική νομοθεσία, απλά είναι βαρετό να το διαβάζει κανείς, για αυτο ρωτάω τι γίνεται στην πράξη...


Οσο για την κιθάρα, στο φινάλε του την ρυθμίζω και εγω ρε αδερφε!!! εκει θα κολήσουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/18, 18:31 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #57 στις: 19/09/18, 18:36 »
έχεις κάνει ποτέ την διαδικασία απο κίνα? Εχεις εμπειρία? με ποιόν εκτελωνιστή?

Πριν πολύ καιρό, μόνος μου.
Δεν το ξανακάνω ούτε για αστείο.

Τώρα που το έψαξα λίγο, από 22€ μέχρι 150€ πληρώνεις μόνο ΦΠΑ (+ έξοδα εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ + έξοδα ελέγχου), από 150€ και πάνω πληρώνεις και τους αντίστοιχους δασμούς.

Πριν καμιά βδομάδα για ένα προιόν αξίας 20€, μου ζήτησαν από το τελωνείο απόδειξη είτε από την κάρτα είτε από το paypal. Δε λαμβάνουν υπόψιν τι γράφει το δέμα ή ότι άλλο.

Περιέργως τους τα έστειλα με email και σε 2 ώρες μου είχαν απαντήσει και ξεμπλοκάρει το δέμα.
Δυο φορές τις τελευταίες 15 μέρες επικοινώνησα με email, και τις δύο μου απάντησαν (και το διεκπεραίωσαν) άμεσα...

Πάντως τα ΕΛΤΑ απ' ότι θυμάμαι, είχαν πιο ανθρώπινες χρεώσεις στα έξοδα εκτελωνισμού σε σχέση με τις εταιρίες courier...

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #58 στις: 19/09/18, 18:42 »
Guitar Fan: Μια χαρα μπορει να χαλασει η τονικοτητα και μια μια να αλλαζεις τις χορδες και μπορει και να στραβωσει και η γεφυρα οταν δεν ξερεις τι κανεις. Σταματηστε να δινετε κακες συμβουλες.

saved: "Αλλα και 3-4 φορες να παει μεχρι να μαθεις μονος του,δεν ειναι και κατι τοσο κακο".
Eιπε ο τυπος που δεν ξερει να σεταρει το μπασο του. Μαθε να σεταρεις το μπασο σου πρωτα, μετα μαθε να σεταρεις κιθαρα και τελος μαθε να σεταρεις floyd rose που ειναι 100 φορες πιο πολυπλοκο απο τα 2 πρωτα. Ωσπου να τα κανεις αυτα η αποψη σου στο θεμα δεν εχει καμια αξια και οι συμβουλες σου ακομη λιγοτερη.



Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #59 στις: 19/09/18, 18:48 »
Guitar Fan: Μια χαρα μπορει να χαλασει η τονικοτητα και μια μια να αλλαζεις τις χορδες και μπορει και να στραβωσει και η γεφυρα οταν δεν ξερεις τι κανεις. Σταματηστε να δινετε κακες συμβουλες.

ρε φίλε, καταλαβαίνω σε ζόρισε το φλόιντ, αλλά δεν θε πρέπει και να τρομαζουμε τον κόσμο άδικα.

είπαμε 1ο σετ απ και μάθημα σεταπ δωρεάν απο τον Πάνιξ!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #60 στις: 19/09/18, 18:49 »
έχεις κάνει ποτέ την διαδικασία απο κίνα? Εχεις εμπειρία? με ποιόν εκτελωνιστή?

Πριν πολύ καιρό, μόνος μου.
Δεν το ξανακάνω ούτε για αστείο.

Τώρα που το έψαξα λίγο, από 22€ μέχρι 150€ πληρώνεις μόνο ΦΠΑ (+ έξοδα εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ + έξοδα ελέγχου), από 150€ και πάνω πληρώνεις και τους αντίστοιχους δασμούς.

Πριν καμιά βδομάδα για ένα προιόν αξίας 20€, μου ζήτησαν από το τελωνείο απόδειξη είτε από την κάρτα είτε από το paypal. Δε λαμβάνουν υπόψιν τι γράφει το δέμα ή ότι άλλο.

Περιέργως τους τα έστειλα με email και σε 2 ώρες μου είχαν απαντήσει και ξεμπλοκάρει το δέμα.
Δυο φορές τις τελευταίες 15 μέρες επικοινώνησα με email, και τις δύο μου απάντησαν (και το διεκπεραίωσαν) άμεσα...

Πάντως τα ΕΛΤΑ απ' ότι θυμάμαι, είχαν πιο ανθρώπινες χρεώσεις στα έξοδα εκτελωνισμού σε σχέση με τις εταιρίες courier...

αν έχει κανα νήμα σχετικό να μεταφερουμε εκει την κουβέντα γιατι νομίζω έχει ενδιαφερον
(γιορτες Χριστουγέννων έρχονται όσο νάναι  ;D )

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #61 στις: 19/09/18, 18:53 »
[
ρε φίλε, καταλαβαίνω σε ζόρισε το φλόιντ, αλλά δεν θε πρέπει και να τρομαζουμε τον κόσμο άδικα.

είπαμε 1ο σετ απ και μάθημα σεταπ δωρεάν απο τον Πάνιξ!
Καθολου αδικα, τα εχω περιγραψει επαρκως. Οι υπολοιποι λετε πραματα του στυλ 'ολα καλα ρε συ θα βρεθει η ακρη, τσιλ φιλος' που ειναι χειροτερο απο το να τρομαξεις καποιον γιατι θα τραβηξει λουκι ετσι

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #62 στις: 19/09/18, 19:07 »
Πάντως γενικά για κάποιον που κατά πάσα πιθανότητα δεν ξέρει ακόμα πως θα έπρεπε ν' ακούγεται η κιθάρα του, το να κάνει σετάρισμα μόνος του είναι κάπως άτοπο.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #63 στις: 19/09/18, 20:08 »
[
ρε φίλε, καταλαβαίνω σε ζόρισε το φλόιντ, αλλά δεν θε πρέπει και να τρομαζουμε τον κόσμο άδικα.

είπαμε 1ο σετ απ και μάθημα σεταπ δωρεάν απο τον Πάνιξ!
Καθολου αδικα, τα εχω περιγραψει επαρκως. Οι υπολοιποι λετε πραματα του στυλ 'ολα καλα ρε συ θα βρεθει η ακρη, τσιλ φιλος' που ειναι χειροτερο απο το να τρομαξεις καποιον γιατι θα τραβηξει λουκι ετσι

ΑΛΛΟ floyd ΑΛΛΟ edge (ή γενικά Ibanez) ΑΛΛΟ trem....

ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ....

Και εγω ταλαιπωρήθηκα με το edge zero ii-7, μετά απο 23 χρόνια εμπειρίας με floyd.... μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Οι Ibanez θέλουν στρώσιμο, κυρίως τα ελατήρια. Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ευαίσθητες στην παραμικρή αλλαγή, και κυρίως στην αρχή, που η κιθάρα δεν έχει 'κάτσει" ακόμη. Επίσης, έχουν επιπλέον locks, και άλλες ιδιαιτερότητες, που τα πιο απλά floyd δεν έχουν. Οσο πιο 'engineered" είναι το τρεμ τόσο πιο δύσκολο στο setup και αυτο ισχύει παντού.

Λες και ξανα λές οτι " Ακομη κι αν βαλεις καινουριες χορδες μπορει να σου στραβωσει η γεφυρα ή να αλλαξει η τονικοτητα" . Αυτο ΠΩΣ το εννοείς? εννοείς αλλαγή της κλίσης της γέφυρας? σε σχέση με το επίπεδο του σώματος? Γιατί αν βάλεις ΙΔΙΕΣ χορδές αυτο είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να συμβεί. Αν βάλεις άλλης διάμετρου τότε πρέπει να περιμένεις να συμβεί, αν και επυδενί αυτο δεν συνιστά "χάλασμα" ή αλλαγή της τονικότητας, πρέπει να είσαι bethoven για να το καταλάβεις. (εκτός και αν τα saddle holes σου έχουν απλά πάθει βλάβη και τα saddles φεύγουν... κοίτα παρακάτω)

Γενικά τι προσέχουμε σε ένα full floating - double locking trem :

1) το radius εξαρτάται απο την κίση
2) ιδανική κλίση είναι η επίπεδη
3) άυξηση πάχους χορδών -> αύξηση up bow, αύξηση τάσης χορδών : Αρα ρυθμίζουμε truss rod, και επίσης σφίγγουμε ή προσθέτουμε ελατήρια
4) Το intonation το φτιάχνουμε μια φορά και ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ. Αν το intonation μας έχει πρόβλημα, αυτο σημαίνει οτι τα saddles γλυστράνε που τότε και η κιθάρα θα ξεκουρδίζεται, αφενός, αφετέρου δε ίσως αυτό σημαίνει αρκετά σοβαρή βλάβη στο plate.

ktl ktl kyl
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/18, 20:10 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #64 στις: 19/09/18, 21:24 »
Η ευκολη απαντηση ειναι: Ολα αυτα που ειπες και προερχονται απο γνωσεις και εμπειρια πολλων ετων, σε εναν που αρχιζει τωρα φαινονται οχι κινεζικα αλλα ιερογλυφικα. Ποσο μαλλον να κατσει να τα κανει μονος του.

Πιο αναλυτικα:

Παράθεση
ΑΛΛΟ floyd ΑΛΛΟ edge (ή γενικά Ibanez) ΑΛΛΟ trem....

ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ....

Εδω τα μπερδεψε ο μαστορας ο πολυδιαφημισμενος και μου εστησε την γεφυρα στραβα.
Δεν μπερδευω τιποτα. Ο λογος που μιλαω για γεφυρες ΤΥΠΟΥ floyd rose,ΟΧΙ floyd rose, ειναι γιατι ειναι οι πιο γνωστες γεφυρες αυτου του τυπου που ξερει ο πιο πολυς κοσμος. Αυτο και μονο. Φυσικα η edge III η δικη μου εχει πολλες διαφορες και για την εμπειρια μου με αυτη την συγκεκριμενη μιλαω. Και η Εdge III ειναι τυπου floyd rose, την floyd rose ειχαν σαν βαση οταν την εφτιαχναν οι κυριοι της ibanez.

Παράθεση
Και εγω ταλαιπωρήθηκα με το edge zero ii-7, μετά απο 23 χρόνια εμπειρίας με floyd.... μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Οι Ibanez θέλουν στρώσιμο, κυρίως τα ελατήρια. Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ευαίσθητες στην παραμικρή αλλαγή, και κυρίως στην αρχή, που η κιθάρα δεν έχει 'κάτσει" ακόμη. Επίσης, έχουν επιπλέον locks, και άλλες ιδιαιτερότητες, που τα πιο απλά floyd δεν έχουν. Οσο πιο 'engineered" είναι το τρεμ τόσο πιο δύσκολο στο setup και αυτο ισχύει παντού.

Επιτελους παραδεχεσαι καποια δυσκολια στο θεμα, γιατι ως τωρα ''ολα ωραια ολα καλα no problem'' ελεγες. Ναι, οι edge III ειδικα ειναι πολυ ευαισθητες στις αλλαγες, πχ 1/4 της πληρους περιστροφης τους να βιδωσεις τις βιδες που συγκρατουν τα ελατηρια, θα υπαρξει τεραστια διαφορα ως προς την τελικη κλιση που θα παρει η γεφυρα. Σε αντιθεση με αλλες παρομοιες γεφυρες που βλεπω βιντεο να βιδωνουν και να βιδωνουν και να βιδωνουν.

Παράθεση
Λες και ξανα λές οτι " Ακομη κι αν βαλεις καινουριες χορδες μπορει να σου στραβωσει η γεφυρα ή να αλλαξει η τονικοτητα" . Αυτο ΠΩΣ το εννοείς? εννοείς αλλαγή της κλίσης της γέφυρας? σε σχέση με το επίπεδο του σώματος? Γιατί αν βάλεις ΙΔΙΕΣ χορδές αυτο είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να συμβεί. Αν βάλεις άλλης διάμετρου τότε πρέπει να περιμένεις να συμβεί, αν και επυδενί αυτο δεν συνιστά "χάλασμα" ή αλλαγή της τονικότητας, πρέπει να είσαι bethoven για να το καταλάβεις. (εκτός και αν τα saddle holes σου έχουν απλά πάθει βλάβη και τα saddles φεύγουν... κοίτα παρακάτω)

Ναι μπορει να βαλει διαφορετικες χορδες κατα λαθος, μπορει να μη θυμαται τη διαμετρο. Απιθανο ειναι? Ανθρωποι ειμαστε. Αλλα μου εχει συμβει και με ιδιες χορδες. Και ειδα μεγαλη διαφορα στην τονικοτητα και δεν ειμαι καθολου Μπετοβεν. Μιλαω για διαφορα πανω απο 8 cents. Πρεπει κατι να ειχα κανει λαθος φυσικα, ημουν αρχαριος. Και οχι, δεν εχει καποια βλαβη καπου, γιατι απο οταν εμαθα τα απαραιτητα ολα δουλευουν ρολοι.

H κλιση της γεφυρας μπορει να στραβωσει επισης, ναι. Η ιδεα ειναι να κουρδιζεις μεχρι να σταθεροποιηθει το κουρδισμα αρκετα ωστε στη συνεχεια να κλειδωσεις το nut και να κουρδιζεις με τα fine tuners στη συνεχεια για μικροαλλαγες. Το θεμα ειναι ομως οτι ο αρχαριος μπορει να συνεχισει να κουρδιζει περιμενοντας να σταθεροποιηθει το κουρδισμα 100% με τα nut ξεκλειδωτα. Και οσο το κανει αυτο η ταση των χορδων γινεται μεγαλυτερη απο την ελξη των ελατηριων και η γεφυρα σηκωνεται ως αποτελεσμα.


 Κανενα τρεμολο και τιποτα που να κανει το οποιοδηποτε τρεμολο δεν αξιζει τις επιπλοκες. Βλαστημησα που δεν πηρα hard tail για χρονια ωσπου να μαθω την συγκεκριμενη γεφυρα. Οι περισσοτεροι απο τα λεγομενα σας ειχατε με σταθερη γεφυρα την πρωτη κιθαρα σας και πηρατε την 2η ή 3η με τρεμολο. Το οποιο σημαινει οτι ειχατε καβαντζα αλλες κιθαρες να παιξετε αν ειχε θεμα αυτη με το τρεμολο. Κατι που δεν θα ισχυει αν εχει μονο μια με τρεμολο καποιος.

Ξαναλεω το παιδι θελει να παρει μια απλη κιθαρα να μαθει να παιζει. Ετσι κι αλλιως αν/οταν προχωρησει θα θελησει να παρει καποια καλυτερη κιθαρα και μπορει να κοιταξει τοτε μια με τρεμολο.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #65 στις: 19/09/18, 21:48 »
Δεν μπερδευω τιποτα. Ο λογος που μιλαω για γεφυρες ΤΥΠΟΥ floyd rose,ΟΧΙ floyd rose, ειναι γιατι ειναι οι πιο γνωστες γεφυρες αυτου του τυπου που ξερει ο πιο πολυς κοσμος. Αυτο και μονο. Φυσικα η edge III η δικη μου εχει πολλες διαφορες και για την εμπειρια μου με αυτη την συγκεκριμενη μιλαω. Και η Εdge III ειναι τυπου floyd rose, την floyd rose ειχαν σαν βαση οταν την εφτιαχναν οι κυριοι της ibanez.

Επιτελους παραδεχεσαι καποια δυσκολια στο θεμα, γιατι ως τωρα ''ολα ωραια ολα καλα no problem'' ελεγες. Ναι, οι edge III ειδικα ειναι πολυ ευαισθητες στις αλλαγες, πχ 1/4 της πληρους περιστροφης τους να βιδωσεις τις βιδες που συγκρατουν τα ελατηρια, θα υπαρξει τεραστια διαφορα ως προς την τελικη κλιση που θα παρει η γεφυρα. Σε αντιθεση με αλλες παρομοιες γεφυρες που βλεπω βιντεο να βιδωνουν και να βιδωνουν και να βιδωνουν.
άλλο τα απλα floyd άλλο τα Ibanez ή τα Gotoh. Οκ. Το απλό floyd και δη αυτό χωρίς floating είναι πολύ εύκολο στο setup.
οσον αφορα τις βίδες του hook αυτο εξαρτάται απο τις σπείρες των βιδών και διόλου απο το trem καθεαυτό.

Ναι μπορει να βαλει διαφορετικες χορδες κατα λαθος, μπορει να μη θυμαται τη διαμετρο. Απιθανο ειναι? Ανθρωποι ειμαστε. Αλλα μου εχει συμβει και με ιδιες χορδες. Και ειδα μεγαλη διαφορα στην τονικοτητα και δεν ειμαι καθολου Μπετοβεν. Μιλαω για διαφορα πανω απο 8 cents. Πρεπει κατι να ειχα κανει λαθος φυσικα, ημουν αρχαριος. Και οχι, δεν εχει καποια βλαβη καπου, γιατι απο οταν εμαθα τα απαραιτητα ολα δουλευουν ρολοι.

H κλιση της γεφυρας μπορει να στραβωσει επισης, ναι. Η ιδεα ειναι να κουρδιζεις μεχρι να σταθεροποιηθει το κουρδισμα αρκετα ωστε στη συνεχεια να κλειδωσεις το nut και να κουρδιζεις με τα fine tuners στη συνεχεια για μικροαλλαγες. Το θεμα ειναι ομως οτι ο αρχαριος μπορει να συνεχισει να κουρδιζει περιμενοντας να σταθεροποιηθει το κουρδισμα 100% με τα nut ξεκλειδωτα. Και οσο το κανει αυτο η ταση των χορδων γινεται μεγαλυτερη απο την ελξη των ελατηριων και η γεφυρα σηκωνεται ως αποτελεσμα.
αν βάλει διαφορετικές χορδές, τότε είναι αναμενόμενο, ο οποιοσδήποτε ενήλικας μπορεί να το αντιληφθει. (αλλά και για αυτό υπάρχει λύση)
Τωρα ας σταθούμε εδω :
"Αλλα μου εχει συμβει και με ιδιες χορδες. Και ειδα μεγαλη διαφορα στην τονικοτητα και δεν ειμαι καθολου Μπετοβεν. Μιλαω για διαφορα πανω απο 8 cents"

Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ συνθήκες, μέτρηση, συμπέρασμα, γιατι αυτο το βρίσκω ΑΠΙΘΑΝΟ. Μιλάμε για intonation? Και πως το μετράς? Ισχυρίζεσαι οτι έβαλες ίδιες χορδές, και αυτό προκάλεσε μια αλλαγή αισθητή και πως? Αλλαξε κάτι στην γεωμετρία της κιθάρας? ή απλά η γεωμετρία διατηρήθηκε αλλά άλλαξε κάποια μέτρηση?
Εδώ σε παρακαλώ να αναλύσεις, γιατί νομίζω οτι υπάρχει είτε παρεξήγηση είτε κάτι το λάθος.

H κλιση της γεφυρας μπορει να στραβωσει επισης, ναι. Η ιδεα ειναι να κουρδιζεις μεχρι να σταθεροποιηθει το κουρδισμα αρκετα ωστε στη συνεχεια να κλειδωσεις το nut και να κουρδιζεις με τα fine tuners στη συνεχεια για μικροαλλαγες. Το θεμα ειναι ομως οτι ο αρχαριος μπορει να συνεχισει να κουρδιζει περιμενοντας να σταθεροποιηθει το κουρδισμα 100% με τα nut ξεκλειδωτα. Και οσο το κανει αυτο η ταση των χορδων γινεται μεγαλυτερη απο την ελξη των ελατηριων και η γεφυρα σηκωνεται ως αποτελεσμα.

για αυτο μετα τις 2-3 φορές καταλαβαίνει ακόμα και ο αρχάριος οτι πρώτα κουρδίζει την πανω ΜΙ και ΛΑ μερικά ημιτόνια πάνω και μετα κουρδίζει ολίγον επιθετικά και 2-3 λεπτάκια η κιθάρα έχει στρωσει. Εκεί που είναι το σπαστικό είναι με το string stretching αλλά αυτό πρέπει να το κάνεις με οποιαδήποτε κιθάρα.

Κανενα τρεμολο και τιποτα που να κανει το οποιοδηποτε τρεμολο δεν αξιζει τις επιπλοκες. Βλαστημησα που δεν πηρα hard tail για χρονια ωσπου να μαθω την συγκεκριμενη γεφυρα. Οι περισσοτεροι απο τα λεγομενα σας ειχατε με σταθερη γεφυρα την πρωτη κιθαρα σας και πηρατε την 2η ή 3η με τρεμολο. Το οποιο σημαινει οτι ειχατε καβαντζα αλλες κιθαρες να παιξετε αν ειχε θεμα αυτη με το τρεμολο. Κατι που δεν θα ισχυει αν εχει μονο μια με τρεμολο καποιος.
επειδή εσύ πήρες το πιο δύσκολο τρέμολο της αγοράς (και με σχετικά δυσεύρετα parts) δεν σημαίνει γενικά οτι τα τρέμολο δεν αξίζουν. Πάντως το δικό μου το edge zero ii-7 (7-χορδη Ibanez η green dot που φαίνεται στην φώτο) είναι πολύ πιο σταθερό απο τα floyds μου. Και γενικά πιο ακριβές. ΑΛΛΑ πραγματικά με ΤΙΠΟΤΕ δεν θα το συνιστούσα σε έναν αρχάριο... οι πρώτες εμπειρίες ήταν τραυματικές!! και ΟΝΤΩΣ με ίδιες χορδές είδα αλλαγη στην κλίση, ΑΛΛΑ τα ελατηρια είχαν μείνει χωρίς τάσση για 1 μέρα και τα ελλατήρια ήταν άστρωτα, μετά έβαλα noiseless ελατήρια και το θέμα λύθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/18, 22:10 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #66 στις: 19/09/18, 22:08 »
Ολίγον τι άσχετο, αλλά εμένα έχει το Edge Zero II με ZPS3Fe (Εντωμεταξύ πρέπει να κάναν διαγωνισμό, ποιο είναι το πιο δύσκολο αρκτικόλεξο που μπορούμε να βρούμε και να σπάσουμε τα νεύρα όλων;).

Δεν έχω εμπειρία με άλλα edge zero, αλλά αυτό, λόγω του ZPS3Fe (στο google το βρήκα, σιγά μην θυμόμουν την ονομασία) ΔΕΝ σου σπάνε τα νεύρα. Φρενάρει το σύστημα, ακόμα και χορδή να λείπει.

Κι από κάτω έχει χειρόβιδα ρύθμισης, τες πα ένα στρογγυλό πράγμα που το ρυθμίζεις με το χέρι για την αντίσταση των ελατηρίων. Έχει κι ένδειξη για το που είναι, οπότε έχω μαρκάρει για 9ρες χορδές και για 10ρες και δεν χάνει τίποτα...

Τέλος άσχετου μηνύματος.

Στα του θέματος τώρα, το ξανάγραψα.
Ο αρχάριος πρέπει να έχει ένα όργανο που να μην τον δυσκολεύει. Οπότε κάποιος πρέπει να του το κάνει setup. Δεν ξέρω στις δικές σας κιθάρες, αλλά εμένα καμία δεν ήρθε σεταρισμένη. Ή μάλλον, καμία δεν ήρθε σεταρισμένη όπως θέλω.

Από την άλλη, εγώ δεν θεωρώ ότι κιθάρες των 200€ είναι ΓΤΜ (μπάζα, μη πάει ο νους σας στο κακό).
Έχω πάρει μια Affinity Squier Tele και όποιος την έχει δει (γιατί εγώ δεν είμαι αντικειμενικός, ούτε τόσο γνώστης) έχει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Μπορεί οι φθηνές να έχουν χειρότερο φινίρισμα, χειρότερα ηλεκτρονικά, αλλά άθλια όργανα δεν είναι...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #67 στις: 19/09/18, 22:13 »
update... χμμμμ το πρόβλημα των mid-range Ibanez είναι, έχουν καλά μεν μηχανικά μέρη, αλλά έχουν άθλια μικρο-parts : ελατηριάκια, bolt-άκια, βιδάκια, είναι φθηνά . Που είναι ηλίθιο καθότι με +10 ευρώ όλα αυτα θα ήταν κορυφαία (nut bolts, saddle bolts, springs).

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #68 στις: 19/09/18, 22:34 »
Κοιτα τωρα που θα με βαλει να μαθω να κανω σετ απ ετσι για πισμα.Πεταγωμε και μεχρι κοζανη που εχει σχολη,βγαζω διπλομα για αεροπλανο και τουμπεκι ολοι οι κιθαριστες εδω μεσα ;D ;D
Ρε πασα μου,το αν εγω κανω σετ απ με κλειστο το ενα ματι και ορθιος στο ενα ποδι η αν παω τα οργανα σε τεχνικο για σεταπ,δεν εχει να κανει με εναν αρχαριο αν μπορει να παει την κιθαρα για σεταπ σε εναν τεχνικο 5-6 φορες μεχρι να παρει τον αερα και να το κανει μονος του
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #69 στις: 19/09/18, 22:58 »
Παράθεση
άλλο τα απλα floyd άλλο τα Ibanez ή τα Gotoh. Οκ. Το απλό floyd και δη αυτό χωρίς floating είναι πολύ εύκολο στο setup.
οσον αφορα τις βίδες του hook αυτο εξαρτάται απο τις σπείρες των βιδών και διόλου απο το trem καθεαυτό.

Συμφωνουμε. Βεβαια σε καθε ιδια γεφυρα βαζουν τις ιδιες βιδες οποτε μπορεις να αναφερεις (λανθασμενα, ναι) την γεφυρα ως τον παραγοντα και θα συνεννοηθεις ως προς τις ρυθμισεις.

Παράθεση
Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ συνθήκες, μέτρηση, συμπέρασμα, γιατι αυτο το βρίσκω ΑΠΙΘΑΝΟ. Μιλάμε για intonation? Και πως το μετράς? Ισχυρίζεσαι οτι έβαλες ίδιες χορδές, και αυτό προκάλεσε μια αλλαγή αισθητή και πως? Αλλαξε κάτι στην γεωμετρία της κιθάρας? ή απλά η γεωμετρία διατηρήθηκε αλλά άλλαξε κάποια μέτρηση?
Εδώ σε παρακαλώ να αναλύσεις, γιατί νομίζω οτι υπάρχει είτε παρεξήγηση είτε κάτι το λάθος.

Τοτε που μου γινοταν αυτο δεν ηξερα ουτε να κλειδωσω το nut καλα καλα, ποσο μαλλον να ξερω για να προσεξω ολα αυτα που με ρωτας. Ναι, με τις ιδιες χορδες συνεβαινε, δεν εχω αλλαξει ποτε διαμετρο. Πολυ θα ηθελα να ξερω και ο ιδιος πως μπορει να εγινε αυτο. Σιγουρα καποιο λαθος εκανα απο αμαθεια ή ημιμαθεια ωσπου να μαθω οσα χρειαζοντουσαν . Μου την ειχε σεταρει ο τεχνικος καποιες φορες και ηταν ενταξει αλλα οταν αλλαζα χορδες επανερχοταν το θεμα. Το πως παραμενει μυστηριο.
Ναι για intonation μιλαω. Το μετραω κοιτωντας με κουρδιστηρι το 12ο ταστο fretted και η αρμονικη του ιδιου ταστου να εχουν ακριβως το ιδιο pitch, με 0 cent διαφορα. Οταν εμαθα περι intonation και μετρησα ειδα διαφορα 7-10 cents σε 2 χορδες, την λα και την σι. Εξαιτιας της πρωτης ακουγοταν ασχημα καποια power chords. Εξαιτιας της δευτερης ακουγοντουσαν ασχημα σε ενισχυτη με distortion ολα τα ακορντα που την περιειχαν και οταν την επαιζα κατω απο το 12-13ο ταστο μονη της ακουγοταν ξεκουρδιστη σε σχεση με τις κοντινες της χορδες.
Το κακο ειναι οτι δεν ηξερα οτι κατι θελει ρυθμιση και πρεπει να την παω σε τεχνικο και νομιζα για κανα χρονο οτι ετσι ακουγεται κανονικα.

Παράθεση
για αυτο μετα τις 2-3 φορές καταλαβαίνει ακόμα και ο αρχάριος οτι πρώτα κουρδίζει την πανω ΜΙ και ΛΑ μερικά ημιτόνια πάνω και μετα κουρδίζει ολίγον επιθετικά και 2-3 λεπτάκια η κιθάρα έχει στρωσει. Εκεί που είναι το σπαστικό είναι με το string stretching αλλά αυτό πρέπει να το κάνεις με οποιαδήποτε κιθάρα.

Ενα εξτρα κακο ειναι οτι αργει πιο πολυ το stretching σε floating γεφυρα απο οτι σε σταθερη.

Παράθεση
επειδή εσύ πήρες το πιο δύσκολο τρέμολο της αγοράς (και με σχετικά δυσεύρετα parts) δεν σημαίνει γενικά οτι τα τρέμολο δεν αξίζουν. Πάντως το δικό μου το edge zero ii-7 (7-χορδη Ibanez η green dot που φαίνεται στην φώτο) είναι πολύ πιο σταθερό απο τα floyds μου. Και γενικά πιο ακριβές. ΑΛΛΑ πραγματικά με ΤΙΠΟΤΕ δεν θα το συνιστούσα σε έναν αρχάριο... οι πρώτες εμπειρίες ήταν τραυματικές!!

Μπραβο, σε αυτες τις τραυματικες εμπειριες αναφερομαι! Υπαρχουν ενα σωρο τρεμολο, που να ξερεις ποιο θα καταληξει να παρει καποιος και τι ιδιαιτεροτητες θα εχει. Μιλαω για την ατυχια να του κατσει καποιο απο τα δυσκολα παντα.
Κατα τα αλλα μια χαρα αξιζουν γενικα, την καταβρισκω να παιζω pink floyd με αυτο, και τωρα που ξερω τι κανω απολαμβανω μηνες με σταθεροτατο κουρδισμα ανεξαρτητως dive bombs και λοιπων χρησεων χωρις να χρειαστει να πειραξω κατι περα απο μικροκουρδισμα με τα fine tuners.

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #70 στις: 19/09/18, 23:08 »
Κοιτα τωρα που θα με βαλει να μαθω να κανω σετ απ ετσι για πισμα.Πεταγωμε και μεχρι κοζανη που εχει σχολη,βγαζω διπλομα για αεροπλανο και τουμπεκι ολοι οι κιθαριστες εδω μεσα ;D ;D
Ρε πασα μου,το αν εγω κανω σετ απ με κλειστο το ενα ματι και ορθιος στο ενα ποδι η αν παω τα οργανα σε τεχνικο για σεταπ,δεν εχει να κανει με εναν αρχαριο αν μπορει να παει την κιθαρα για σεταπ σε εναν τεχνικο 5-6 φορες μεχρι να παρει τον αερα και να το κανει μονος του

5-6 φορες στο μαστορα, 300 ευρω. Πρακτικο και οικονομικο. Καλη συμβουλη, good job!
Ποιον αερα να παρει μωρε? Δεν παιρνεται ο αερας αυτοματα. Πρεπει να σαρωσει το ιντερνετ να διαβαζει αρθρα και να δει ενα σκασμο βιντεο για να τα μαθει. Τον ρωτας αν θελει?
Δεν εχεις ιδεα με το θεμα και δινεις αβερτα συμβουλες και διαφωνεις με μενα που το εχω φαει στην μαπα. Ελλαδαρα, ολοι εχουν αποψη για ολα, ειδικα αν ειναι ασχετοι με το θεμα
E ρε Glenn Fricker που σου χρειαζεται!!!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/18, 23:10 από Andrew Wires »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #71 στις: 20/09/18, 05:47 »
Τοτε που μου γινοταν αυτο δεν ηξερα ουτε να κλειδωσω το nut καλα καλα, ποσο μαλλον να ξερω για να προσεξω ολα αυτα που με ρωτας. Ναι, με τις ιδιες χορδες συνεβαινε, δεν εχω αλλαξει ποτε διαμετρο. Πολυ θα ηθελα να ξερω και ο ιδιος πως μπορει να εγινε αυτο. Σιγουρα καποιο λαθος εκανα απο αμαθεια ή ημιμαθεια ωσπου να μαθω οσα χρειαζοντουσαν . Μου την ειχε σεταρει ο τεχνικος καποιες φορες και ηταν ενταξει αλλα οταν αλλαζα χορδες επανερχοταν το θεμα. Το πως παραμενει μυστηριο.
Ναι για intonation μιλαω. Το μετραω κοιτωντας με κουρδιστηρι το 12ο ταστο fretted και η αρμονικη του ιδιου ταστου να εχουν ακριβως το ιδιο pitch, με 0 cent διαφορα. Οταν εμαθα περι intonation και μετρησα ειδα διαφορα 7-10 cents σε 2 χορδες, την λα και την σι. Εξαιτιας της πρωτης ακουγοταν ασχημα καποια power chords. Εξαιτιας της δευτερης ακουγοντουσαν ασχημα σε ενισχυτη με distortion ολα τα ακορντα που την περιειχαν και οταν την επαιζα κατω απο το 12-13ο ταστο μονη της ακουγοταν ξεκουρδιστη σε σχεση με τις κοντινες της χορδες.
Το κακο ειναι οτι δεν ηξερα οτι κατι θελει ρυθμιση και πρεπει να την παω σε τεχνικο και νομιζα για κανα χρονο οτι ετσι ακουγεται κανονικα.

οκ αλλά είπες οτι αυτό συνέβη μετα την αλλαγή χορδών (και μάλιστα με ίδιο πάχος - όχι οτι έχει σημασία - εκτός και αν μιλάμε για διαφορετικό action), τουτέστιν, αυτό θα σήμαινε οτι μέτρησες intonation με τις παλιές και ήταν σωστό, και μετά με τις καινούργιες χάλαγε. Υποπτεύομαι μετακίνηση saddle, κατα την διάρκεια του παιξίματος των παλιών χορδών. Αλλη εξήγηση αύξηση ή μείωση του action. Οσο μεγαλύτερο action έχουμε τόσο το intonation γίνεται πιο "sharp" αλλά και πάλι αυτό συμβαίνει σε όλες τις κιθάρες, όχι  μόνο σε αυτες με locking trems.

τεσπα, τέλος καλό, όλα καλά! Ας κρατήσουμε όσο το δυνατόν φιλικό τόνο στο φόρουμ, όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/18, 05:50 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #72 στις: 20/09/18, 06:00 »
Οκ,τοτε ας παρει μια κιθαρα με 1800€ που να εχει σπεσιαλ ποιοτιτα φλοιντρος και να μπορει να το σεταρει μονος του ευκολα απο την πρωτη μερα.
Επησεις καλα θα ειναι να μην παει σε δασκαλο γιατι αν θελει 60€ τον μηνα,8 μηνες=480€ τον χρονο,βαλε και τις ωρες στον δρομο για τα πανε/ελα + ποσο θα κοστισουν βενζινες/λεωφορια,τοτε καλυτερα ας κατσει σπιτι να μαθει μονος του
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #73 στις: 20/09/18, 07:31 »
Οκ,τοτε ας παρει μια κιθαρα με 1800€ που να εχει σπεσιαλ ποιοτιτα φλοιντρος και να μπορει να το σεταρει μονος του ευκολα απο την πρωτη μερα.
Επησεις καλα θα ειναι να μην παει σε δασκαλο γιατι αν θελει 60€ τον μηνα,8 μηνες=480€ τον χρονο,βαλε και τις ωρες στον δρομο για τα πανε/ελα + ποσο θα κοστισουν βενζινες/λεωφορια,τοτε καλυτερα ας κατσει σπιτι να μαθει μονος του

...E? Oκ τα παμε φιλος καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #74 στις: 20/09/18, 07:35 »

οκ αλλά είπες οτι αυτό συνέβη μετα την αλλαγή χορδών (και μάλιστα με ίδιο πάχος - όχι οτι έχει σημασία - εκτός και αν μιλάμε για διαφορετικό action), τουτέστιν, αυτό θα σήμαινε οτι μέτρησες intonation με τις παλιές και ήταν σωστό, και μετά με τις καινούργιες χάλαγε. Υποπτεύομαι μετακίνηση saddle, κατα την διάρκεια του παιξίματος των παλιών χορδών. Αλλη εξήγηση αύξηση ή μείωση του action. Οσο μεγαλύτερο action έχουμε τόσο το intonation γίνεται πιο "sharp" αλλά και πάλι αυτό συμβαίνει σε όλες τις κιθάρες, όχι  μόνο σε αυτες με locking trems.

τεσπα, τέλος καλό, όλα καλά! Ας κρατήσουμε όσο το δυνατόν φιλικό τόνο στο φόρουμ, όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν.

Ναι πιθανα μου ακουγονται ολα αυτα. Ειχα σηκωσει το action καποια στιγμη αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν η ιδια περιοδος που χαλασε το intonation, παει καιρος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
7814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
39 Απαντήσεις
9782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
12 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
7 Απαντήσεις
5026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
19 Απαντήσεις
5209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
17 Απαντήσεις
12435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
59 Απαντήσεις
16850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/13, 19:11
από MetalHead98
14 Απαντήσεις
9926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/18, 21:32
από mister spok