Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 362537 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #950 στις: 02/12/08, 20:21 »
Analogio τι εννοεις δλδ;...
μεσω της ατπου..δλδ βγαζεις ενα συμπερασμα μη ορθο (μαθηματικη μεθοδος)...

- Προσπαθεις να εξηγησεις με την ανθρωπινη λογικη σου κατι πανω απο σενα, κατι που δεν γινεται.
- Συμφωνα με τη δικη σου λογικη, ο analogio που δεν σε εχει δει ποτε, μπορει να ισχυριστει οτι δεν υπαρχεις.
(Εγω σε εχω δει, αλλά και παλι δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι υπαρχεις, μπορει να εισαι οπτασια... ;D)
-den iσχυριστικα αυτο...μιλαγα λιγο πιο γενικα..
-μην εισαι σιγουρος... ;D
(γτ δεν υπαρχω;...παρεπιπτοντως δνε ημουν εγω αυτη που ειδες... :P)
(μην σε ξανα δω στο μετρο καηκες.. :P)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #951 στις: 02/12/08, 20:42 »
Όποιος πιστεύει ότι το Amylo δεν υπάρχει, είχαι χαζός, διότι ο κόσμος μας δεν θα είχε σταλιά ομορφιάς.
Αν δεν είχε σταλιά ομορφιάς, δεν θα υπήρχε και λόγος να θέλουμε να ζήσουμε, δεν θα υπήρχαμε ούτε εμείς.

Όποιος πιστεύει ότι το Amylo υπάρχει, πάλι είναι χαζός, γιατί ποιος από εσάς κύριοι κατάφερε το άπιαστο όνειρο.

Μόνο ο παππούς μπορεί να το εξηγήσει αυτό, με τους μυγαδικούς!

Ας ρίξουμε λίγο το επίπεδο της συζήτησης! Ας ασχοληθούμε λίγο με το Θεό και όταν τον ανακαλύψουμε, τότε ξεκινάμε να μιλάμε για το Άμυλο.Μην προτρέχετε παρακαλώ!

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #952 στις: 02/12/08, 21:33 »
Παγκοσμιοτατε και τρισόλβιε φιλε monstermind,

καιτοι η γλωσσα λαλουσα σφαλλει πλειστακις, δηλ. αν και δεν θελεις να καταβαλης ουσιαστικη προσπαθεια να διατηρησεις μια ταξη στην εξηγηση, η ενεργεια της σκεψεως σου δηλ ο ενδιαθετος λογος, είναι κατά βασην ορθος και εν πασει περιπτωσει θεολογικοτερος των καθ’ εξην θεολογων, παραβαινοντας τους κανονες θα καταντησεις επι τελους εις γνωσην του ορθως νοειν, τους κανονες αυτους του ορθως νοειν ο Ζαν Πωλ Σάρτρ τους γνωριζει απταιστως, επομενως εκουσιως προβαινει σε ημαρτημενο συλλογισμο, δηλ. χρησιμοποιει ηθελημενα τεχνασμα προς απατην και δια να εντυπωση αμηχανιαν σε αφελη συνομιλητην, τα κανουν αυτά οι φιλοσοφοι μερικες φορες δια να ευρουν ματαιην παρηγοριαν εις τα ματαια, εξηγησα γιατι δεν στεκει, ο παντοδυναμος μπορει τα παντα επομενως μπορει και αυτό που ζητα ο Σαρτρ, αν δεν μπορει να σηκωση την πετρα αυτό είναι προβλημα Σαρτρ δεν είναι προβλημα παντοδυναμου, το γνωρισμα της ανικανοτητος να σηκωση ο παντοδυναμος την πετρα δηλ. το γνωρισμα της ανικανοτητος ως γνωρισμα παντοδυναμιας είναι γνωρισμα κατα Σαρτρ, ο Σαρτρ ζητει παντοδυναμο που να μην μπορει, αυτό που ζητει μπορει να γινη από τον παντοδυναμο δηλ. μπορει  ο παντοδυναμος να εχει γνωρισμα ανικανοτητος, αρα είναι παντοδυναμος, το συμπερασμα ότι δεν είναι παντοδυναμος είναι λανθασμενο και σε ξεγελα, αν θελεις θα στο εξηγησω αναλυτικα, υπαρχει ένα σοφισμα δηλ. παγιδευτικος συλλογισμος που λεγεται κροκοδειλιτης, θα σας πω τι λεει, προσπαθειστε να βρητε ποιο είναι το σφαλμα στον συλλογισμο, εχει δυσκολια, το λεω για να το μαθετε κι εσεις, το σοφισμα το αναφερει ο Λουκιανος, Βιων Πρασις (ειδατε ακομη και ιστορικα σας δινω, τοσο πολυ φροντιζω για σας, τους κιθαρωματιστες.)  :)

Μητερα παρακαλει κροκοδειλον να της δωσει το τεκνον της, το οποιον εχεi αρπαξει από την αγκαλια της.
Κροκοδειλος – Θα σου επιστρεψω το παιδι σου, εάν βρεις τι σκεπτομαι να κανω.
Μητερα – Σκεπτεσαι να μην μου το επιστρεψεις.
Κροκοδειλος – Ειτε βρηκες τι σκεπτομαι, ειτε όχι, δεν σου το επιστρεφω. Εάν μεν βρηκες τι σκεπτομαι δεν σου το επιστρεφω, διοτι οντως αυτό σκεπτομαι, εάν δε δεν βρηκες τι σκεπτομαι παλιν δεν σου το επιστρεφω διοτι ετσι εχομε συμφωνησει.
Μητερα – Ειτε βρηκα τι σκεπτεσαι, ειτε όχι, οφειλεις να επιστρεψης το τεκνον μου. Εαν μεν βρηκα τι σκεπτεσαι, διοτι ετσι συμφωνησαμε, εάν δε δεν βρηκα τι σκεπτεσαι, διοτι οντως αυτό σκεπτεσαι να επιστρεψεις το τεκνον μου.
Ποιο είναι το σφαλμα συλλογισμου ;;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #953 στις: 02/12/08, 21:37 »
οποιος λεει οτι δεν πιστευει σε καποιο θεο λεει ψεματα...
ή απλα ειναι πολυ πολυ πολυ ΕΓΩΙΣΤΗΣ!!!


Και εσυ δηλαδη πως εισαι τοσο σιγουρη για αυτο? Και γιατι καποιος ειναι πολυ εγωιστης αμα πιστευει οτι δεν υπαρχει θεος? Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #954 στις: 03/12/08, 10:08 »
Παγκοσμιοτατε και τρισόλβιε φιλε monstermind,

[...]


καταρχάς σταμάτα να μιλάς έτσι γιατί φοβάμαι.

το πρόβλημα βρίσκεται στο "σκέπτομαι να κάνω" διότι όταν σκέφτομαι να κάνω κάτι, ταυτόχρονα σκέφτομαι και το να μην το κάνω και πάμε τώρα για την ερώτηση των 10.000€.

το πρόβλημα αυτό είναι άγνωστο ως "το πιθηκίλιον σφάλμα" και διατυπώθηκε ένα πρωί δεκεμβριανής τετάρτης του 21ου αιώνα απο έναν τύπο που λες και δεν είχε δουλειά να κάνει στο γραφείο καθόταν και έγραφε κουταμάρες περιοπής.

Έχει ώς εξής:

κοινότης πιθήκων βρέχεται και παρακαλάει το θεό να σταματήσει την βροχή.
κοινότης πιθήκων καίγεται και παρακαλάει το θεό να σταματήσει την φωτιά
κοινότης πιθήκων φτιάχει αγάλματα και εικονίσματα και προσεύχεται και λατρεύει τον θεό
κοινότης πιθήκων παρακαλάει το θεό να φανερωθεί για να βοηθήσει το ξεχωριστό κακό που βρήκε το κάθε μέλος της κοινότητας. Ο ένας πίθηκος ήρθε αντιμέτωπος με το μέγα κακό του ότι του έκλασε ο διπλανός του και η κλανιά ήταν τόσο δυνατή που σχηματίστηκε στον αέρα μια κίτρινη πιθηκοκεφαλή με αποτέλεσμα το πιθηκάκι του να αποκτίσει ψυχολογικά προβλήματα και να μην πινει το γάλα του. Ο άλλος πίθηκος ήλθε αντιμέτωπος με το ότι του γλύστρισε η μπανάνα και έπεσε στο στόμα ενός λιονταριόυ και η οποία μπανάνα παίζει να ήταν η τυχερή μπανάνα του διαγωνισμού της τσικίτα που άμα την φάς κερδίζεις τσάμπα τυρκουάζ μπανάνες για όλη σου την ζωή, και πλείστα άλλα δεινά χτυπάνε τελοσπάντων όλα τα μέλη της κοινότης.

τελικά ο θεός εμφανίζεται με έναν μαγικό τρόπο έτσι όπως μόνο αυτός ξέρει χορεύει ένα ζειμπέκικο, κάνει και ένα θαύμα και ενημερώνει τους πιθήκους για την ύπαρξη του.

λίγο καιρό μετά η πιθηκοκοινότητα έχει χωριστεί σε δύο θρησκευτικά πάρτυ ένα αυτό που προυπήρχε και ένα νέο που θεωρεί ότι αυτός δεν ήταν ο θεός αλλά ο διάολος και ο θεός δεν έχει εμφανιστεί και θα εμφανιστεί όταν φαγωθεί η τριακοσίοστή τέταρτη μπανάνα την τριακοσιοστή τέταρτη σελήνη και τα λοιπά.

και ρωτώ? ποιό είναι το σφάλμα του θεού?

και απαντώ βεβαίως για να τελειώνουμε, το σφάλμα είναι οτι εμφανίστηκε. Διότι κύρια ιδιότητα του θεού είναι η αισθητική ανυπαρξία του. δηλάδή ο θεός δύναται να υπάρχει μόνο όταν δεν υπάρχει. το ίδιο σφάλμα λογικής που υπάρχει στην φράση του Σαρτρ υπάρχει και στην ίδια την έννοια του θεού. και αφού η έννοια του θεού αποδέχεται τέτοιο σφάλμα είμαστε υποχρεωμένοι να το αποδεκτούμε και στα αντεπιχειρήματα.

τάδε έφη το έρισμα.
όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #955 στις: 03/12/08, 10:41 »
Πρόβλημα Νο 2. Αναφέρατε τρία πράγματα τα οποία είναι υπαρκτά αν και αισθητικώς ανύπαρκτα διά τους πιθήκους:
α).......................
β).......................
γ).......................

Για κάθε απάντηση παίρνετε 6 βαθμούς. Αν βρείτε και δ , παίρνετε μπόνους άλλους δύο.

« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/08, 10:43 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #956 στις: 03/12/08, 17:50 »

το ίδιο σφάλμα λογικής που υπάρχει στην φράση του Σαρτρ υπάρχει και στην ίδια την έννοια του θεού. και αφού η έννοια του θεού αποδέχεται τέτοιο σφάλμα είμαστε υποχρεωμένοι να το αποδεκτούμε και στα αντεπιχειρήματα.

τάδε έφη το έρισμα.


Ναι βρε παιδακι μου, εχεις δικιο, το συμπερασμα που βγαζομε ειναι το ιδιο, δηλ. το κοινο συμπερασμα ειναι οτι ο θεος του Σαρτρ εχει σφαλμα, αυτο λεμε και οι δυο στο συμπερασμα, με βαση τα δεδομενα του παραδειγματος, οποιο δρομο κι αν ακολουθησει κανεις, δια της λογικης αναγωγης θα οδηγηθη υποχρεωτικως στο συμπερασμα οτι ο θεος του Σαρτρ εχει σφαλμα, τι περιμενες δηλ. να καταληξεις ποτέ σε συμπερασμα οτι δεν εχει σφαλμα ;; το λες κι ο ιδιος πολυ σωστα οτι ειμαστε υποχρεωμενοι να αποδεχθουμε το σφαλμα, και συμπληρωνω υποχρεωμενοι, δηλ. εκ της λογικης μεθοδου υποχρεωμενοι οχι εκ συνειδησεως, να αποδεχθουμε το σφαλμα ως σφαλμα, οχι ως κατι το ορθο, οπως βλεπεις δεν την γλυτωνεις με τιποτα φιλε, εννοω απο την λογικη μεθοδο, οπως κοβεις ετσι ραβεις, δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να ραψης αλλα απο αυτα που εκοψες  :)

Αποσυνδεδεμένος e.t.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
  • First we'll take Manhattan, then we'll take Berlin
    • Προφίλ
    • trafficjam
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #957 στις: 25/12/08, 12:35 »
οποιος λεει οτι δεν πιστευει σε καποιο θεο λεει ψεματα...
ή απλα ειναι πολυ πολυ πολυ ΕΓΩΙΣΤΗΣ!!!


Και εσυ δηλαδη πως εισαι τοσο σιγουρη για αυτο? Και γιατι καποιος ειναι πολυ εγωιστης αμα πιστευει οτι δεν υπαρχει θεος? Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει.

μια φορα ενα σπερματοζωαριο γονιμοποιησε ενα ωαριο και 9 μηνες αργοτερα...
αληθεια δεν πιστευεις οτι δεν υπαρχει τιποτα μα τιποτα πιο περα?

νομιζω πως ειναι εγωιστικο να πιστευεις μοναχα στην νοημοσυνη και τα "....μπλα μπλα...." του ανθρωπου...
(θα ηταν και λιγο ξενερωτο)!! ;)
και οτι ειναι το ανωτερο ον και τιποτα δεν μας πιανει...

εχεις ταξιδεψει καπου ψηλα,και στο δρομο να γυρισεις και να δεις μια φανταστικη θεα?
εγω αισθανομαι πολυ λιγη απεναντι στο μεγαλειο της φυσης μας..και για μενα η φυση ειναι ενα θαυμα,ενας θεος..
ειναι αποδειξη οτι υπαρχει κατι αλλο!!!(ισως να ειναι εξωγηινοι!)(ισως να τα εφτιαξαν οοολαα οι ελληνες απο το σειριο βλ.λιακοπουλος..)

οσα δεν μπορω (ακομα) να εξηγησω,να καταλαβω(πχ γιατι μια μελωδια με κανει να κλαιω),οσα αισθανομαι(και δεν ξερω με τι..).........εγω τα αποδιδω στο θεο...(ακριβως οπως οι αρχαιοι τον κεραυνο...)

χρειαζεται να εισαι και λιγο ρομαντικος στην μικρη αυτη ζωη...

και στην τελικη εαν δεν εισαι "προβατο" καποιας θρησκειας,θεωρω οτι η πιστη σε κανει καλυτερο ανθρωπο..
και στην χειροτερη..μπορει να μην βρω ζωη μετα το θανατο αλλα θα εχω ζησει πιο "ποιοτικα" εχοντας μια ελπιδα
και μη φοβωντας το θανατο...

εχω να χασω κατι???

(και στην καλυτερη θα με βαλουν στην χωρωδια με τα χερουβειμ!!! ::) 0:) 0:) ;D!!!!)

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #958 στις: 25/12/08, 13:24 »
e.t>δλδ εσυ ως θεο πιστυεις την ενεργεια γυρω μας...
η ρωτηση ομως του φιλου που εκανε το θεμα ηταν αν τον πιστεουμε ως αυτο που μας πλασαρει η θρηκεια...
Αν κανω λαθος διορθωστε με... :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #959 στις: 25/12/08, 13:44 »
Ωπα ωπα μπλεχτηκαμε. Το οτι δεν πιστευω οτι υπαρχει θεος ή εν παση περιπτωση καποιο ανωτερο ον σημαινει πως θεωρω τον ανθρωπο το ανωτατο ον? Πως το συμπερανες αυτο το πραγμα?

Απλα δεν πιστευω οτι όλα γινονται βαση καποιου σχεδιου, ολα βαση της θελησης καποιου αλλου. Οπως εγω δεν ειμαι πανω απο οτιδηποτε αλλο στην φυση ετσι και στην φυση τιποτα δεν ειναι πανω απο μενα, ολοι ειμαστε κομματια του ιδιου πραγματος. Επομενως δεν νιωθω την αναγκη να πιστεψω σε κατι που θα εξουσιαζει ολα αυτα τα πραγματα. Η σε κατι που καθοδηγει εμενα και το καθε τι στην φυση.

Και συνεχιζω να μην βλεπω που ειναι ο εγωισμος.

Και τελος, εσυ απλα πιστευεις οτι υπαρχει ετσι ενα ανωτερο ον καπου ψηλα και κοιταζει? Δηλαδη τι πιστευεις οτι ειναι αυτο το ανωτερο ον και θεωρεις εγωιστες οσους δεν πιστευουν σε αυτο?

Δεν φοβαμαι τον θανατο οχι γιατι πιστευω οτι υπαρχει θεος. Πρεπει να ζεις σε ενα ψεμα για να ζησεις μια ποιοτηικη ζωη και εχοντας ελπιδα?

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #960 στις: 27/12/08, 13:31 »
Και κατά δεύτερο λόγο αν πιστεύετε στο Θεό :

1. Είστε σίγουροι ότι πιστεύετε στο σωστό ;
2. Είστε σίγουροι ότι τον ενδιαφέρει ;
3. Είστε σίγουροι ότι επιβραβεύει την πίστη ;
4. Είστε σίγουροι ότι επιβραβεύει την τυφλή πίστη ;

Προσωπικά πιστεύω στον Copperfield :D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #961 στις: 28/12/08, 14:42 »
Και κατά δεύτερο λόγο αν πιστεύετε στο Θεό :

1. Είστε σίγουροι ότι πιστεύετε στο σωστό ;
2. Είστε σίγουροι ότι τον ενδιαφέρει ;
3. Είστε σίγουροι ότι επιβραβεύει την πίστη ;
4. Είστε σίγουροι ότι επιβραβεύει την τυφλή πίστη ;

Προσωπικά πιστεύω στον Copperfield :D
Όλα τα παραπάνω ερωτήματα, έχουνε απαντηθεί από τους φίλους, αλλά βέβαια 960 απαντήσεις είναι αυτές, οπότε είναι και αδύνατον να κάτσει κάποιος να τις διαβάσει...Εν συντομία η δική μου άποψη.

1) Όταν κάποιος πιστεύει, αυτόματα πιστεύει ότι πιστεύει και το σωστό. Εκεί άλλωστε βρίσκεται και η δύναμη της πίστης, στην έλλειψη της αμφιβολίας...
2) Νομίζω ότι Τον ενδιαφέρει,αν δεχθούμε τις διδασκαλίες των θρησκειών. Αν οι διδασκαλίες είναι λάθος,τότε μπορεί και όχι.
3) Είμαι σίγουρος ότι επιβραβεύει τη πίστη, γιατί η πίστη φέρνει και την ανάλογη στάση ζωής, η οποία τελικά σε φέρνει και πιο κοντά Του.Τώρα που το ξανασκέφτομαι δηλαδή, μπορεί να είναι και "αυτόματη" η διαδικασία( οπότε να μιά εξήγηση και για το "όχι" του "2")
4) Είμαι σίγουρος ότι δεν επιβραβεύει τη τυφλή πίστη, γιατί τυφλή πίστη σημαίνει προσκόλληση στους τύπους-τυπολατρεία. Έτσι χάνεται το νόημα της πίστης, που δεν είναι να μετατραπείς σε ρομπότ, προγραμματισμένο να εκτελείς κανόνες και προγράμματα, αλλά να έχεις και την ευαισθησία να αντιλαμβάνεσαι γύρω σου τι συμβαίνει και πρωτίστως να αγαπάς, που πιστεύω ότι είναι και το σημαντικότερο για Εκείνον, γιατί αλλοιώς όλες εκείνες οι ψυχές που δεν Τον γνωρίσαν μέσα από κάποια μονοθειστική θρησκεία, θα έπρεπε να "χαθούν",πράγμα το οποίο δεν το πιστεύω.

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη με τον κίνδυνο να θεωρηθώ βλάσφημος γιατί ως γνωστόν "άγνωσται αι βουλαί  του Κυρίου". :)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/08, 14:50 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #962 στις: 28/12/08, 17:50 »
Χαίρομαι που δείχνεις πίστη στην έννοια της πίστης ;D

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #963 στις: 28/12/08, 18:00 »
Χαίρομαι που δείχνεις πίστη στην έννοια της πίστης ;D
αυτο κτλβες εσυ;... ???
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #964 στις: 28/12/08, 18:39 »
Όταν είσαι σίγουρος για κάτι χωρίς να έχεις χειροπιαστή απόδειξη, δε δείχνεις "πίστη" ; Φώτισέ με αν όχι ;D

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #965 στις: 28/12/08, 18:55 »
Όταν είσαι σίγουρος για κάτι χωρίς να έχεις χειροπιαστή απόδειξη, δε δείχνεις "πίστη" ; Φώτισέ με αν όχι ;D
εχω την εντυπωση πως στο ποστ του ο Μακ δεν μιλαει για τον ιδιο... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #966 στις: 28/12/08, 19:49 »
Παιδιά απλά τα πράγματα και γιατί μπερδευόμαστε...Η λέξη πίστη σημαίνει ότι αυτό που πιστεύεις για τους δικούς σου λόγους, είναι αξίωμα και δεν χωράει αμφισβήτηση. Αν όμως αμφιβάλλεις, ταυτόχρονα αυτό σημαίνει ότι δεν πιστεύεις, ή ότι έστω πιστεύεις εν μέρει...Η πίστη που "κινεί βουνά" είναι ακριβώς αυτή η πίστη, η αδιαπραγμάτευτη...Και τέλος φυσικά και η πίστη έχει τεράστια δύναμη και όχι μόνο η πίστη στο Θεό, αλλά και σε άλλα πράγματα. Αν πιστεύεις ολόψυχα ότι μπορείς να γίνεις ένας πολύ καλός κιθαρίστας, μιά μέρα θα τα καταφέρεις.Ακόμα και εάν σου λείπουν τα χέρια θα παίζεις με τα πόδια...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #967 στις: 29/12/08, 21:24 »
Παιδιά απλά τα πράγματα και γιατί μπερδευόμαστε...Η λέξη πίστη σημαίνει ότι αυτό που πιστεύεις για τους δικούς σου λόγους, είναι αξίωμα και δεν χωράει αμφισβήτηση. Αν όμως αμφιβάλλεις, ταυτόχρονα αυτό σημαίνει ότι δεν πιστεύεις, ή ότι έστω πιστεύεις εν μέρει...Η πίστη που "κινεί βουνά" είναι ακριβώς αυτή η πίστη, η αδιαπραγμάτευτη...Και τέλος φυσικά και η πίστη έχει τεράστια δύναμη και όχι μόνο η πίστη στο Θεό, αλλά και σε άλλα πράγματα. Αν πιστεύεις ολόψυχα ότι μπορείς να γίνεις ένας πολύ καλός κιθαρίστας, μιά μέρα θα τα καταφέρεις.Ακόμα και εάν σου λείπουν τα χέρια θα παίζεις με τα πόδια...
μην λές ενα απο τα μυστηκά της επιτυχίας στον αέρα
παρακαλώ νασαι πιο επιλεκτικός ;)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #968 στις: 29/12/08, 22:20 »
Δεν μπορείτε να μιλάτε για θεό, αν πρώτα δεν ορίσετε το τι είναι αυτό.
Τί δηλαδή σημαίνει η ίδια η λέξη "θεός".


Η προσπάθεια να "εντοπίσετε" την λέξη θα σας δώσει και την απάντηση.

Διαφορετικά μιλάτε αόριστα ... ο καθένας στην κοσμάρα του.   :zzz :cloud
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #969 στις: 30/12/08, 00:26 »
Παιδιά απλά τα πράγματα και γιατί μπερδευόμαστε...Η λέξη πίστη σημαίνει ότι αυτό που πιστεύεις για τους δικούς σου λόγους, είναι αξίωμα και δεν χωράει αμφισβήτηση. Αν όμως αμφιβάλλεις, ταυτόχρονα αυτό σημαίνει ότι δεν πιστεύεις, ή ότι έστω πιστεύεις εν μέρει...Η πίστη που "κινεί βουνά" είναι ακριβώς αυτή η πίστη, η αδιαπραγμάτευτη...Και τέλος φυσικά και η πίστη έχει τεράστια δύναμη και όχι μόνο η πίστη στο Θεό, αλλά και σε άλλα πράγματα. Αν πιστεύεις ολόψυχα ότι μπορείς να γίνεις ένας πολύ καλός κιθαρίστας, μιά μέρα θα τα καταφέρεις.Ακόμα και εάν σου λείπουν τα χέρια θα παίζεις με τα πόδια...

μην λές ενα απο τα μυστηκά της επιτυχίας στον αέρα
παρακαλώ νασαι πιο επιλεκτικός ;)
Κατάλαβα τι εννοείς... ;), αλλά εγώ κυριολεκτούσα... Δείτε αυτό το απίστευτο αν και off topic (που δεν το νομίζω κιόλας...) http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Video&vid=2803&nsl=17
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #970 στις: 30/12/08, 23:18 »
Παιδιά απλά τα πράγματα και γιατί μπερδευόμαστε...Η λέξη πίστη σημαίνει ότι αυτό που πιστεύεις για τους δικούς σου λόγους, είναι αξίωμα και δεν χωράει αμφισβήτηση. Αν όμως αμφιβάλλεις, ταυτόχρονα αυτό σημαίνει ότι δεν πιστεύεις, ή ότι έστω πιστεύεις εν μέρει...Η πίστη που "κινεί βουνά" είναι ακριβώς αυτή η πίστη, η αδιαπραγμάτευτη...Και τέλος φυσικά και η πίστη έχει τεράστια δύναμη και όχι μόνο η πίστη στο Θεό, αλλά και σε άλλα πράγματα. Αν πιστεύεις ολόψυχα ότι μπορείς να γίνεις ένας πολύ καλός κιθαρίστας, μιά μέρα θα τα καταφέρεις.Ακόμα και εάν σου λείπουν τα χέρια θα παίζεις με τα πόδια...

μην λές ενα απο τα μυστηκά της επιτυχίας στον αέρα
παρακαλώ νασαι πιο επιλεκτικός ;)
Κατάλαβα τι εννοείς... ;), αλλά εγώ κυριολεκτούσα... Δείτε αυτό το απίστευτο αν και off topic (που δεν το νομίζω κιόλας...) http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Video&vid=2803&nsl=17

γιατί εγώ νομίζεις κάνω πλάκα?και αυτό είναι απο τα λίγα παραδείγματα(το video) της πίστης.
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #971 στις: 31/12/08, 01:51 »
    "All right," said Susan, "I'm not stupid. You're saying humans need ... fantasies to make life bearable."
    No. Humans need fantasy to be human. To be the place where the falling angel meets the rising ape.
    "Tooth fairies? Hogfathers?"
    Yes. As practice. You have to start out learning to believe the little lies.
    "So we can believe the big ones?"
    Yes. Justice. Mercy. Duty. That sort of thing.
    "They're not the same at all!"
    Take the universe and grind it down to the finest powder and sieve it through with the finest sieve and then show me one atom of justice, one molecule of mercy. And yet you act as if there were some sort of rightness in the universe by which it may be judged.
    "Yes. But people have got to believe that or what's the point — "
    My point exactly.
   

– Hogfather-Terry Pratchett
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #972 στις: 31/12/08, 02:25 »
Παιδιά απλά τα πράγματα και γιατί μπερδευόμαστε...Η λέξη πίστη σημαίνει ότι αυτό που πιστεύεις για τους δικούς σου λόγους, είναι αξίωμα και δεν χωράει αμφισβήτηση. Αν όμως αμφιβάλλεις, ταυτόχρονα αυτό σημαίνει ότι δεν πιστεύεις, ή ότι έστω πιστεύεις εν μέρει...Η πίστη που "κινεί βουνά" είναι ακριβώς αυτή η πίστη, η αδιαπραγμάτευτη...Και τέλος φυσικά και η πίστη έχει τεράστια δύναμη και όχι μόνο η πίστη στο Θεό, αλλά και σε άλλα πράγματα. Αν πιστεύεις ολόψυχα ότι μπορείς να γίνεις ένας πολύ καλός κιθαρίστας, μιά μέρα θα τα καταφέρεις.Ακόμα και εάν σου λείπουν τα χέρια θα παίζεις με τα πόδια...

μην λές ενα απο τα μυστηκά της επιτυχίας στον αέρα
παρακαλώ νασαι πιο επιλεκτικός ;)
Κατάλαβα τι εννοείς... ;), αλλά εγώ κυριολεκτούσα... Δείτε αυτό το απίστευτο αν και off topic (που δεν το νομίζω κιόλας...) http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Video&vid=2803&nsl=17

γιατί εγώ νομίζεις κάνω πλάκα?και αυτό είναι απο τα λίγα παραδείγματα(το video) της πίστης.

Ο.Κ ...Εγώ νόμιζα ότι το πήγαινες σε ένα άλλο μεγάλο κιθαριστικό μυστικό...Όταν δεν έχεις χέρια, έχεις πόδια (πενταλάκια...δηλ.) και καθάρισες... ;D Όσο για τον Terry Pratchett  0:) 0:) 0:) τον ξέρουμε...και εδώ που τον έχουμε τα ίδια μας λέει.... ;D ;D ;D 0:)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #973 στις: 31/12/08, 02:36 »
.και εδώ που τον έχουμε τα ίδια μας λέει.... ;D ;D ;D 0:)
Εμ.. Δεν το πιασα :eee
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #974 στις: 31/12/08, 04:13 »
.και εδώ που τον έχουμε τα ίδια μας λέει.... ;D ;D ;D 0:)
Εμ.. Δεν το πιασα :eee
Αααα έχεις δίκιο! Είχα διαβάσει πριν 2-3 χρόνια ότι είναι στα τελευταία του από κάποιο εγκεφαλικό που είχε πάθει (έχει και αλτσχάιμερ νομίζω) και νόμιζα ότι θα είχε πεθάνει, αλλά τέλος πάντων ζει και βασιλεύει ο άνθρωπος, καλά νά 'ναι. Ελπίζω δηλαδή να αργήσει να ανακαλύψει τελικά αν είχε δίκιο ή όχι. Η πλάκα βέβαια είναι ότι αν είχε δίκιο δεν θα το...ανακαλύψει, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία!
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)