Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364511 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος e.t.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
  • First we'll take Manhattan, then we'll take Berlin
    • Προφίλ
    • trafficjam
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #975 στις: 02/01/09, 13:25 »
οκ...
Roufus συμφωνω με αυτα που λες και ισως το σκεπτικο μου να ειναι καπου λαθος..
δεν νομιζω ομως οτι μπορει κανεις να εχει δικιο ή αδικο σε αυτο το θεμα..
και amylo πιστευω οτι θεος ειναι τα παντα οχι μονο η ενεργεια.. :)

υσ.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #976 στις: 09/01/09, 15:14 »
i believe

Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #977 στις: 08/02/09, 09:57 »
Πιστεύετε στο Θεό;(για των ορθοδώξων μιλάμε!)

Ναί

Δέχεστε το όλο τυπικό της υπόθεσης;

Το τυπικό εξάγεται απο το λόγο του Χριστού και όχι του κάθε ματαιόδοξου κληρικού. Δέχομαι όσα μας υπαγόρευσε ο Χριστός ανεξάρτητα αν αυτά διαταράσουν την προσωπική μου ησυχία, με τη λογική ''μη μου τους κύκλους ταραττε'' δεν μπορείς να υιοθετήσεις ούτε στάση ζωής.

Γιατί πιστεύετε;

Στατιστικά να το δεις, η παρουσία (τουλάχιστον) ενός ολόκληρου σύμπαντός με όσα και όπως αυτό τα περιέχει θεωρείται αδύνατη. Πόσο μάλλον αν πούμε οτι προήλθαν απο το τίποτα με την καθοδήγηση του κανένα.

Έχετε απόδείξεις για την ύπαρξη Θεού ή δεν χρειάζονται;

Είναι άστοχο να αναφερόμαστε σε "αποδείξεις" εφόσον δεν γίνεται αντιληφθούμε κάτι που απέχει απο την υλιστική νοοτροπία η οποία μας ενσταλάζεται απο την ημέρα που γεννιόμαστε. Οι επιστήμονες στις μέρες μας μελετούν, ερευνούν και πραγματεύονται θεωρίες που απέχουν απο την ορθολογική υλιστική σκοπιά του μέσου ανθρώπου παρά το γεγονός οτι οι ενδείξεις που δικαιολογούν τα εγχειρήματά τους είναι συντριπτικά λιγότερες απο τις ενδείξεις ύπαρξης του Θεού. Σκέψου πόσο άνετα δέχεσαι τα λόγια ενός επιστήμονα που κάνει μελέτες πάνω σε πολυδιάστατα και πολλαπλά σύμπαντα και τον ακούς λαμβάνοντας τα όσα λέει ως σοβαρή πιθανότητα έστω κι αν αυτά βρίσκονται στην αντίπερα όχθη της ορθολογικής υλιστικής σου νοοτροπίας.
Κατά συνέπεια αν πούμε οτι δεν είδαμε τον Θεό στη λαϊκή να ψωνίζει και άρα δεν υπάρχει θα πρέπει να απορρίψουμε (υπο την σκέπη της ίδιας λογικής) το μεγαλύτερο μέρος των θετικών επιστημών.

Γιατί ξέρετε...Η απάντηση που πήρα από έναν πιστό (όχι ειρωνικά)ήταν ότι στην πίστη δεν χρειαζεσαι αποδείξεις.Ή πιστεύεις ή όχι.

Λογικό, τι περίμενες? Εσύ ο ίδιος δηλώνεις οτι αυτή την απάντηση την πήρες απο έναν πιστό. Η πίστη είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση.


Δηλαδή τι;Να πιστεύω σε κάτι που θα μπορούσε και να μην υπάρχει;

Δεν έχεις συλλάβει τη λογική του θέματος. Αν πιστεύεις, πιστεύεις οτι υπάρχει. Αν δεν πιστεύεις, πιστεύεις οτι δεν υπάρχει. Δεν γίνεται να πιστεύεις και ταυτόχρονα να δέχεσαι οτι δεν υπάρχει. Η πίστη παράγεται αν, όταν και εφόσον πιστέψεις οτι Θεός υπάρχει και όχι αντίθετα (δηλαδή πρώτα να πιστέψω και με τον καιρό δέχομαι και την ύπαρξη του Θεού)

« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/09, 10:25 από Ωρίωνας »
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #978 στις: 08/02/09, 17:56 »
Δέχεστε το όλο τυπικό της υπόθεσης;

Το τυπικό εξάγεται απο το λόγο του Χριστού και όχι του κάθε ματαιόδοξου κληρικού. Δέχομαι όσα μας υπαγόρευσε ο Χριστός ανεξάρτητα αν αυτά διαταράσουν την προσωπική μου ησυχία, με τη λογική ''μη μου τους κύκλους ταραττε'' δεν μπορείς να υιοθετήσεις ούτε στάση ζωής.

Γιατί πιστεύετε;

Στατιστικά να το δεις, η παρουσία (τουλάχιστον) ενός ολόκληρου σύμπαντός με όσα και όπως αυτό τα περιέχει θεωρείται αδύνατη. Πόσο μάλλον αν πούμε οτι προήλθαν απο το τίποτα με την καθοδήγηση του κανένα.

Αν και ομολογώ οτι δε με απασχολεί το θέμα, θα ήθελα να εστιάσω στα παραπάνω:

Α)Το όσα υπαγόρευσε ο Χριστός, δεν είναι αυτολεξί, περασμένα στις γραφές. Αλλα και να ήταν, όταν το μεγαλύτερο μέος των Χριστιανών μέσω κληρικών, οι οποίοι φιλτράρανε και φιλτράρουνε το περιεχόμενο είτε επίτηδες είτε όχι, δεν μπορείς να ισχυρίζεσαι οτι το τωρινό και υπαρκτό τυπικό έχει εξαχθεί απο τα λόγια του Χριστού.

Β)Το να χαρακτηρίζουμε τη πολυπλοκότητα του ανθρώπου ή της φύσης ως απόδειξη για τη χάρη Του, είναι αν μη τι άλλο παιδικότητα. Δε γίναμε απο τη μια μέρα στην άλλη. Και πριν απο μας ήταν άλλο είδος και πιο πριν άλλο. Εξελιχθήκαμε πάνω σε ένα πλανήτη που ακριβώς ευνόησε την εξέλιξή μας. Παρόλα αυτά, θέλω να κάνω μια ένσταση στις επιλεγμένες λέξεις:

Στατιστικά
: Δεν υπάρχει στατιστικό δείγμα όσον αφορα το σύμπαν. Εκτός αν γνωρίζεις άλλα, τα οποία και μπορείς να περιγράψεις, και όλα μαζί να αποτελέσουν ένα στατιστικό δείγμα.
(Προέλευση απο) Τίποτα: Το τί υπήρχε πρίν την εποχή που δύναται ο άνθρωπος να ερευνήσει, θέλει λίγο θράσος για να το κατατάσσεις αυτόματα στο "τίποτα"
Καθοδήγηση (του κανένα):Κάποια πράγματα συμβαίνουν αυθόρμητα.Δεν απαιτούν κάποια καθοδήγηση. Οι πράξεις σου π.χ. Ή μια χημική αντίδραση.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #979 στις: 08/02/09, 18:38 »
Μα ουτως η αλλως... Το "τυπικο"που αναφερει ο Ωριωνας, εχει να κανει με την ερμηνεια οσων υπαγορευσε ο Χριστος. Τα οποια 1)εχουν παραλαχθει με το περασμα των αιωνων ριζικα. Τοσο απο συνοδους που τα αλλαζανε και τα ερμηνευανε κατα το συμφερον τους οσο και απο τις συγκχρονες μεταφρασεις (τοσο στηνε λληνικη οσο και σε ολες τις γλωσσες του κοσμου). Επομενως δνε μπορεις να εισαι 100% βεβαιως οτι αυτα τα οποια διαβαζεις στην υποτιθεμενη αγια γραφη ειναι τα λογια του Χριστου.

Επισης, το συμβολο της ορθοδοξης χριστιανικης πιστης, το οποιο προφανως πρεπει να δεχεσαι για να αυτοχαρακτιριζεσαι χριστιανος ορθοδοξος, δεν υπαρχει μεσα στην Αγια γραφη. Εχει εξαχθει ως συμπερασμα απο Ιερες συνοδους. Επομενως η πιστη στα ευαγγελια και στο Πιστευω της ορθοδοξης εκκλησιας, ειναι πιστη στην ερμηνεια καποιων πανω στα λογια του Χριστου.

Το να πιστευεις αοριστα στον Θεο ειναι αλλο θεμα. Αλλα αν μιλαμε για τον Χριστο, μπορουμε να θιξουμε πολλα πραγματα εφοσον ηταν και ιστορικο προσωπο. Τωρα αν θεωρει καποιος οτι ο Χριστος εφοσον ειναι Θεος, ιστορικα δνε μπορουμε να πιασουμε τα πραγματα γιατι ειναι Θεος επομενως δεν χρειαζεται αποδειξεις για τιποτα, οκ... Το ιδιο ομως θα επρεπε να ισχυσει για την φυσικη, τη χημεια και ολες τις θετικες επιστημες, εφοσον τα θεωρησουμε κτισματα του Θεου. Αφου αυτος τα εφτιαξε εμεις γιατι να τα ερευνουμε και να τα εξηγουμε αφου αυτος τα εφτιαξε και αυτος τα καθοριζει?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #980 στις: 08/02/09, 18:44 »
Λιγο χαζη η τελευταια ερωτηση.
Ο ανθρωπος δεχθηκε το δωρο της Λογικης απο τον Θεο για να μπορει να κρινει και να αποφασιζει μονος του τι θα ερευνησει, τι θα ψαξει και τι θα αναζητησει ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #981 στις: 08/02/09, 19:15 »
Ειναι τοσο αυταποδεικτο αυτο δηλαδη? Εδωσε ο Θεος την λογικη στον ανθρωπο για να ερευνησει ο τελευταιος τα κτισματα του Θεου? Και γιατι να το κανει αυτο? Θα μου πεις δεν θες αποδειξεις... Ε αλλα λογια να αγαπιομαστε, δεν εχει νοημα να συζητησουμε εαν καθε απαντηση ειναι "ο Θεος το εδωσε γιατι... "
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #982 στις: 08/02/09, 19:29 »
Συγνωμη, αλλα η λογικη σου απλως δεν ευσταθει. Και μου δινει περισσοτερο την εντυπωση πως την λες για να προκαλεσεις παρα για να επιχειρηματολογησεις κατι που δεν υφισταται.

Ειναι παρα πολυ απλο αυτο που ειπα.
Ο ανθρωπος ειναι ενα ον με λογικη και την ελευθερια να μελεταει και να ερευνα ο,τι θελει. Ο Θεος στην ουσια ποτε δεν μας απαγορεψε να αναζητησουμε εξηγησεις για οτιδηποτε συμβαινει γυρω μας. Κι εξαλλου οι εξηγησεις μας αφορουν τις διαστασεις που αντιλαμβανομαστε. Θρησκεια και Επιστημη δεν ειναι παρα διαφορετικες οψεις του ιδιου  νομισματος εαν το καλοσκεφτεις.

Εχει ξανασυζητηθει παντως αυτο το θεμα. Καλο θα ηταν να αναζητησεις τις απαντησεις πριν κανεις τις ερωτησεις ;) Ιδιαιτερα οταν αυτες δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο υποβαθρο λογικης.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #983 στις: 08/02/09, 19:36 »
Μα ουτε σε αυτο που μου λες υπαρχει λογικη... Λες οτι ο Θεος, εδωσε στους ανθρωπους την λογικη προκειμενου να μελετουν,  να κρινουν και να ερευνουν. Αυτο γιατι ειναι τοσο αυταποδεικτο μπορεις να μου πεις? Ο μονος τροπος να αποκτησε την λογικη ο ανθρωπος ειναι ο Θεος?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #984 στις: 08/02/09, 19:45 »
Δεν έχει πολύ νόημα να προσπαθείτε να εξηγήσετε τα μεταφυσικά με βάση τα φυσικά. Από το να προσπαθείτε να αποδείξετε αν αυτός εδώ ο κόσμος είναι δημιουργία του Θεού ή της τύχης, είναι προτιμότερο να προσπαθήσετε να αποδείξετε αν υπάρχει ο άλλος κόσμος. Εκεί είναι πιο ξεκάθαρο το αν υπάρχει Θεός ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #985 στις: 08/02/09, 19:46 »
E, ωραια..τοτε γιατι τα ζωα δεν εχουν λογικη περα απο την αναγκη για επιβιωση;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #986 στις: 08/02/09, 19:55 »
E, ωραια..τοτε γιατι τα ζωα δεν εχουν λογικη περα απο την αναγκη για επιβιωση;

Γιατι δεν εφτασαν στο ιδιο σημειο βιολογικης εξελιξης. Τουλαχιστον σε οτι αφορα τον εγκεφαλο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #987 στις: 08/02/09, 20:03 »
Μαλιστα..εαν σε καλυπτει εσενα αυτο και δεν εχεις καμια μεταφυσικη ανησυχια, τοτε δε μπορω να σε πεισω για το αντιθετο. Ειναι θεμα ποσο μακρια κοιτας και ποσο μακρια θες να φτασεις. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #988 στις: 08/02/09, 20:05 »
Ειναι θεμα ποσο μακρια κοιτας και ποσο μακρια θες να φτασεις. ;)

Aυτό όμως είναι ένα θέμα. Τί θεωρεί ο καθένας μας "μακρυά" και "κοντά". Τί αποτελεί καθημερινή σκέψη και τί άλμα σκέψης....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #989 στις: 08/02/09, 20:27 »
Μαλιστα..εαν σε καλυπτει εσενα αυτο και δεν εχεις καμια μεταφυσικη ανησυχια, τοτε δε μπορω να σε πεισω για το αντιθετο. Ειναι θεμα ποσο μακρια κοιτας και ποσο μακρια θες να φτασεις. ;)
Εγω προσωπικα, πιστευω οτι το να λες οτι ο Θεος εδωσε την λογικη στον ανθρωπο και εκει να λυγουν τα παντα ειναι σαν να κοιτας στα ποδια σου. Ειναι αυτο που λεει ο Isnogood απο πανω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #990 στις: 08/02/09, 20:29 »
Εμποδισε πουθενα το γεγονος πως υπαρχει η πιστη οτι ο Θεος εδωσε τη Λογικη; ;) Εμποδισε την επιστημη; Εμποδισε την αμφισβητηση; Εμποδισε την αναπτυξη;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #991 στις: 08/02/09, 20:35 »
Εμποδισε πουθενα το γεγονος πως υπαρχει η πιστη οτι ο Θεος εδωσε τη Λογικη; ;) Εμποδισε την επιστημη; Εμποδισε την αμφισβητηση; Εμποδισε την αναπτυξη;
Ναι. Φυσικα οχι η δηλωση απο μονη της οτι "ο Θεος εδω τη λογικη". Αυτο περιλαμβανεται σε μια συνολικοτερη πιστη στον Θεο που εφερε χιλιαδες δεινα στην ανθρωποτητα αλλα και εμποδισε την επιστημη και την αναπτυξη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #992 στις: 08/02/09, 20:37 »
Για να έχουμε δηλαδή μεταφυσικές ανησυχίες θα πρέπει ντε και καλά να ασπαστούμε κάποια απο τις ήδη έτοιμες ιστορίες-θεωρίες περί Θεού που κυκλοφορούν?

Θα πρέπει να δηλώσουμε πίστη σε κάποιο δόγμα??
Αλλιώς κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε κοντόφθαλμοι??

Απο ποιούς??

Απο αυτούς που γαλουχήθηκαν-μυήθηκαν απο μικροί σε μια έτοιμη θεωρία περί Θεού την οποία και αποδέχτηκαν απλά γιατί ΕΤΥΧΕ να κατοικούν σε συγκεκριμένη περιοχή του πλανήτη όπου η συγκεκριμένη θεωρία έχει επικρατήσει??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #993 στις: 08/02/09, 20:40 »
Εξαρταται πως αντιμετωπιζεται απο τον καθενα η εννοια του Θεου ;) Πχ, εγω σε εμποδισα απο το αναπτυξεις την αποψη σου; ;) Ο απλος πιστος που πιστευει στην υπαρξη του Θεου, παει ή δεν παει στον ιατρο για εξετασεις; ( περα απο την προσευχη εννοειται ).

Οποτε, προσεχουμε τι λεμε πριν πραξουμε κατι ατοπο σαν λογικη σκεψη ;) Αν μη τι αλλο, προσβαλουμε την υπαρξη της λογικης ετσι.

Τελος, το να πιστευεις στον Θεο δε σημαινει πως καλυπτεις αναγκαστικα κι οτιδηποτε εχει να κανει με την προσωπικη αναζητηση. Ο Θεος δεν ειπε ποτε να μην τον αναζητουμε και να μην ψαχνουμε κατι παραπανω απο αυτο που βλεπουμε καθημερινα γυρω μας ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/09, 20:43 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #994 στις: 08/02/09, 21:50 »
Είμαι 39 ετών. Από μικρό παιδί και σε όλη μου την εφηβεία αυτό που με μάθανε ως προς την θρησκεία ήταν ότι: 1) "αρκεί να ανάβεις ένα κερί" ,2) "αρκεί να πηγαίνεις 5 λεπτά πριν από την Ανάσταση και 5 λεπτά μετά να φεύγεις για τη μαγειρίτσα",3) "Όλοι οι καλόγεροι είναι αδερφές", 4) " Η θρησκεία είναι το όπιο των λαών" ,5) " Η Θρησκεία φταίει για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας", 6) " Ο Χριστιανισμός έσβησε το χαμόγελο από τα χείλη των ανθρώπων", 7) "Οι παπάδες σου λένε πίστευε και μη ερεύνα για να χάφτεις τα παραμύθια τους", 8" Όσοι είναι θρησκευόμενοι, είναι οπισθοδρομικοί , συντηρητικοί και φασίστες" και πολλά πολλά πολλά ακόμα...

Σιγά σιγά μεγάλωνα και επειδή έβλεπα τριγύρω μου , όλες αυτές αλλά και άλλες πολλές "δοξασίες" να αναιρούντε εκ των πραγμάτων και την υποκρισία να περισσεύει , αποφάσισα να πάω λίγο κόντρα στο ρεύμα...Πήρα λοιπόν και διάβασα την Καινή Διαθήκη. Πήγα μιά βόλτα έτσι από περιέργεια (και δυστυχώς δεν έχω αξιωθεί ακόμα να το επαναλάβω) σε μερικά μοναστήρια του Αγίου Όρους και μίλησα με κάποιους μοναχούς. Αποφάσισα ένα Μεγάλο Σάββατο να καθίσω μέχρι το τέλος της Λειτουργίας της Αναστάσεως. Έμαθα ότι το "πίστευε και μη ερεύνα" δεν ειπώθηκε ποτέ σε κανένα ευαγγέλιο, αντιθέτως ειπώθηκε το "ερευνάτε τας γραφάς".
Τι ανακάλυψα; Ανακάλυψα ίσως τα πια "αναρχικά" κείμενα που έχουν γραφτεί ποτέ. Τα ευαγγέλια . Που δεν αναγνωρίζουνε πραγματική εξουσία σε κανέναν άνθρωπο. Που ο ίδιος ο Χριστός δίνει το μήνυμα ότι ο ηγέτης πρέπει να είναι ο υπηρέτης αυτών που καθοδηγεί. Που τα υλικά αγαθά και η συγκέντρωση πλούτου δεν έχουνε κανένα νόημα και που ο πλούσιος αν θέλει την Βασιλεία των Ουρανών πρέπει να μοιράσει όλη του την περιουσία στους φτωχούς. Που η αγάπη και η φροντίδα προς τον πλησίον θα πρέπει να είναι ο υψηλότερος στόχος ανάμεσα στους ανθρώπους. Πράγματα τόσο δύσκολα και τόσο ξένα ως προς την επίσης φυσική ροπή του ανθρώπου να πράττει το κακό, αλλά που αν εφαρμοζόντουσαν οι άνθρωποι θα ήταν πολύ περισσότερο ευτυχισμένοι γιατί θα είχανε αγάπη. Οπότε θα είχαν και χαμόγελο. Αν οι άνθρωποι έχουνε αγάπη, τότε σίγουρα θα έχουνε και δικαιοσύνη και φιλία και καλωσύνη και φιλανθρωπία και και και...Όλα αυτά τα γεννάει η αγάπη. Όμως εμείς προσπαθούμε να έχουμε δικαιοσύνη χωρίς να έχουμε αγάπη...Όσους νόμους και να φτιάξουμε, όσες αστυνομίες και να μας φυλάνε (ή "φυλάνε") πάντα θα αδικούμε ο ένας τον άλλον γιατί δεν έχουμε αγάπη. Ακόμα και η λέξη μας φέρνει σε αμηχανία...Σκεφτείτε το...
Επίσης στα μοναστήρια δεν βρήκα μοναχούς που "κρυφτήκαν από τον κόσμο" γιατί "περάσανε ερωτική απογοήτευση" (έχουνε ακουστεί και τέτοια) ή "γιατί είναι αδερφές και μαζευτήκανε όλες εκεί". Βρήκα ανθρώπους που μπορούσες να συζητήσεις το οτιδήποτε, απλούς ανθρώπους, ταπεινούς που τους έλεγες "Πάτερ την ευλογία σου" και σου απαντούσανε "Ο Κύριος παιδί μου, ο κύριος ευλογεί". Που πήγαινες να τους φιλήσει το χέρι και εκείνοι το τραβάγανε από ντροπή και ταπεινοφροσύνη. Τέλος η λειτουργία μετά την Ανάσταση ίσως είναι από τις ωραιότερες και άξιζε το κόπο που την παρακολούθησα...Γιατί τώρα όλα αυτά...
Γιατί αυτό που μας μάθανε , αυτά με τα οποία μας μεγαλώσανε, δεν ήταν η πίστη, ούτε η θρησκεία. Ήταν από τη μιά μεριά η τυπολατρεία και η υποκρισία και από την άλλη η χολή και ο φανατισμός. Πολλές φορές ήταν βασικά το "όσα δεν φτάνει η αλεπού". Όποιος από εμάς μείνει σε αυτά που τον μάθανε φοβάμαι ότι θα πάει χαμένος. Η θρησκεία και η πίστη είναι ίσως οι πιο προσωπικές υποθέσεις. Αν μιλάμε για τη ψυχή μου, εγώ είμαι ο μόνος υπεύθυνος για αυτήν. Ακόμα και εάν κάποιοι παπάδες με τη στάση τους με ωθήσανε στο να σιχαθώ τον Χριστό, αυτό δεν με κάνει άμοιρο ευθυνών. Οφείλει ο καθένας στον εαυτό του αυτά τα πράγματα να τα ψάξει μόνος του, να τα "ερευνήσει" και κατόπιν να πει "υπάρχει" ή "δεν υπάρχει" . Όσα υπάρχει και να σας πω εγώ, πρέπει εσείς να το νοιώσετε. Γιατί τον Θεό τον νοιώθεις, δεν τον αποδεικνύεις. Τελικά... "Πιστεύετε στο Θεό"; Πολύ καλή ερώτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/09, 22:28 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #995 στις: 09/02/09, 00:22 »
Παράθεση
Δέχεστε το όλο τυπικό της υπόθεσης;

Το τυπικό εξάγεται απο το λόγο του Χριστού και όχι του κάθε ματαιόδοξου κληρικού. Δέχομαι όσα μας υπαγόρευσε ο Χριστός ανεξάρτητα αν αυτά διαταράσουν την προσωπική μου ησυχία, με τη λογική ''μη μου τους κύκλους ταραττε'' δεν μπορείς να υιοθετήσεις ούτε στάση ζωής.

Γιατί πιστεύετε;

Στατιστικά να το δεις, η παρουσία (τουλάχιστον) ενός ολόκληρου σύμπαντός με όσα και όπως αυτό τα περιέχει θεωρείται αδύνατη. Πόσο μάλλον αν πούμε οτι προήλθαν απο το τίποτα με την καθοδήγηση του κανένα.

Αν και ομολογώ οτι δε με απασχολεί το θέμα, θα ήθελα να εστιάσω στα παραπάνω:

Α)Το όσα υπαγόρευσε ο Χριστός, δεν είναι αυτολεξί, περασμένα στις γραφές. Αλλα και να ήταν, όταν το μεγαλύτερο μέος των Χριστιανών μέσω κληρικών, οι οποίοι φιλτράρανε και φιλτράρουνε το περιεχόμενο είτε επίτηδες είτε όχι, δεν μπορείς να ισχυρίζεσαι οτι το τωρινό και υπαρκτό τυπικό έχει εξαχθεί απο τα λόγια του Χριστού.

Β)Το να χαρακτηρίζουμε τη πολυπλοκότητα του ανθρώπου ή της φύσης ως απόδειξη για τη χάρη Του, είναι αν μη τι άλλο παιδικότητα. Δε γίναμε απο τη μια μέρα στην άλλη. Και πριν απο μας ήταν άλλο είδος και πιο πριν άλλο. Εξελιχθήκαμε πάνω σε ένα πλανήτη που ακριβώς ευνόησε την εξέλιξή μας. Παρόλα αυτά, θέλω να κάνω μια ένσταση στις επιλεγμένες λέξεις:

Στατιστικά: Δεν υπάρχει στατιστικό δείγμα όσον αφορα το σύμπαν. Εκτός αν γνωρίζεις άλλα, τα οποία και μπορείς να περιγράψεις, και όλα μαζί να αποτελέσουν ένα στατιστικό δείγμα.
(Προέλευση απο) Τίποτα: Το τί υπήρχε πρίν την εποχή που δύναται ο άνθρωπος να ερευνήσει, θέλει λίγο θράσος για να το κατατάσσεις αυτόματα στο "τίποτα"
Καθοδήγηση (του κανένα):Κάποια πράγματα συμβαίνουν αυθόρμητα.Δεν απαιτούν κάποια καθοδήγηση. Οι πράξεις σου π.χ. Ή μια χημική αντίδραση.


Για το "Α" αν διαβάσεις καλλίτερα αυτό που λέω θα καταλάβεις οτι δεν ισχυρίζομαι αυτό που κατάλαβες αλλά το αντίθετο. Επίσης αναφέρομαι στον λόγο του Χριστού μέσω ευαγγελίων καθότι είναι η πλέον αξιόπιστη πηγή πληροφοριών για τον λόγο Του.

Για το "Β" έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις οτι είναι παιδικότητα οποιοσδήποτε ισχυρισμός. Ακολούθως συνομολογείς και ενισχύεις όσα λέω καθώς αποδίδεις διαχρονικότητα και επαναληπτικότητα σε αυτό που προσωπικά θεώρησα "αδύνατο" ελλείψει παρεμβατικότητας.
Επίσης, πήρες την υποθετική μου προσέγγιση (πρόσεξε τη χρήση του "αν) που χρησιμοποίησα για χάρη απλοποίησης και για να αναδείξω τι περιέχει ενδεχόμενος ισχυρισμός ανυπαρξίας και μου την επισυνάπτεις ως θρασεία τοποθέτησή μου.
Τέλος, η τελευταία σου πρόταση προδίδει μια σύγχυση εννοιών. Πολλά πράγματα συμβαίνουν αυθόρμητα όμως αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπακούν σε αρχές, νόμους και κανόνες. Μια χημική αντίδραση συβαίνει αυθόρμητα αλλά ποτέ αυθαίρετα και άναρχα, υποτάσσεται σε αιτιοκρατική ακολουθία.
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #996 στις: 09/02/09, 00:53 »
Για το "Β" έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις οτι είναι παιδικότητα οποιοσδήποτε ισχυρισμός. Ακολούθως συνομολογείς και ενισχύεις όσα λέω καθώς αποδίδεις διαχρονικότητα και επαναληπτικότητα σε αυτό που προσωπικά θεώρησα "αδύνατο" ελλείψει παρεμβατικότητας.
Επίσης, πήρες την υποθετική μου προσέγγιση (πρόσεξε τη χρήση του "αν) που χρησιμοποίησα για χάρη απλοποίησης και για να αναδείξω τι περιέχει ενδεχόμενος ισχυρισμός ανυπαρξίας και μου την επισυνάπτεις ως θρασεία τοποθέτησή μου.
Τέλος, η τελευταία σου πρόταση προδίδει μια σύγχυση εννοιών. Πολλά πράγματα συμβαίνουν αυθόρμητα όμως αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπακούν σε αρχές, νόμους και κανόνες. Μια χημική αντίδραση συβαίνει αυθόρμητα αλλά ποτέ αυθαίρετα και άναρχα, υποτάσσεται σε αιτιοκρατική ακολουθία.

Πως ακριβώς ενίσχυσα τα λεγόμενά σου προσθέτοντας διαχρονικότητα και επαναληπτικότητα?

Λυπάμαι η υποθετική σου προσέγγιση περί ανυπαρκτου τόπου και χρόνου, σε χρονική στιγμή που δεν έχει αναλυθεί απο την παρούσα επιστήμη ΔΕΝ εμπεριέχεται υποχρεωτικά στο ενδεχόμενο ανυπαρξίας ανώτερου όντους. Στη επισύναψα ως θρασεία, καθότι αυτό ακριβώς είναι η εκμετάλλευση της άγνοιας του ανθρώπου για το τότε χρόνο. Το οτι δεν ξέρουμε τί είναι, δε σημαίνει οτι μπορούμε να το χρησιμοποιούμε όπως μας βολεύει.

Απο κει και πέρα, συμφωνώ στην αιτιοκρατική προσεγγιση της χημικής αντίδρασης. Οι ανθρώπινες πράξεις όμως? Είναι κάποιο αιτιοκρατικό αποτέλεσμα? Κάθετι που κάνουμε είναι αποτέλεσμα του πολύπλοκου χαρακτήρα μας, και των πολυπλοκότερων περιστάσεων και των αναμνήσεών μας και...και...και...? Γιατι έχω την εντύπωση οτι αυτή η αντιμετώπιση, είναι κάθετη στην ελευθερία που ισχυρίζεται ο Χριστιανισμός οτι έδωσε.

Να μην ξεφεύγουμε απο το θέμα όμως. Ο σχηματισμός του Σύμπαντος, έγινε βάση αυθόρμητων αντιδράσεων, όχι κάποιας καθοδήγησης...

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #997 στις: 09/02/09, 12:35 »
Είναι κάποιο αιτιοκρατικό αποτέλεσμα?

Και μόνο η έννοια του αποτελέσματος εμπεριέχει την έννοια της αιτίας. Δεν νοείται απο-τέλεσμα άνευ κάποιας αρχής.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #998 στις: 09/02/09, 15:43 »
Είναι κάποιο αιτιοκρατικό αποτέλεσμα?

Και μόνο η έννοια του αποτελέσματος εμπεριέχει την έννοια της αιτίας. Δεν νοείται απο-τέλεσμα άνευ κάποιας αρχής.

Να σε παρακαλέσω να διευκρινήσεις τη χρήση της λέξης "αρχή". Αναφέρεσαι σε κάποια χρονική στιγμή, σε ένα τρόπο λειτουργίας?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #999 στις: 09/02/09, 21:17 »
Είμαι 39 ετών. Από μικρό παιδί και σε όλη μου την εφηβεία αυτό που με μάθανε ως προς την θρησκεία ήταν ότι: 1) "αρκεί να ανάβεις ένα κερί" ,2) "αρκεί να πηγαίνεις 5 λεπτά πριν από την Ανάσταση και 5 λεπτά μετά να φεύγεις για τη μαγειρίτσα",3) "Όλοι οι καλόγεροι είναι αδερφές", 4) " Η θρησκεία είναι το όπιο των λαών" ,5) " Η Θρησκεία φταίει για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας", 6) " Ο Χριστιανισμός έσβησε το χαμόγελο από τα χείλη των ανθρώπων", 7) "Οι παπάδες σου λένε πίστευε και μη ερεύνα για να χάφτεις τα παραμύθια τους", 8" Όσοι είναι θρησκευόμενοι, είναι οπισθοδρομικοί , συντηρητικοί και φασίστες" και πολλά πολλά πολλά ακόμα...

Σιγά σιγά μεγάλωνα και επειδή έβλεπα τριγύρω μου , όλες αυτές αλλά και άλλες πολλές "δοξασίες" να αναιρούντε εκ των πραγμάτων και την υποκρισία να περισσεύει , αποφάσισα να πάω λίγο κόντρα στο ρεύμα...Πήρα λοιπόν και διάβασα την Καινή Διαθήκη. Πήγα μιά βόλτα έτσι από περιέργεια (και δυστυχώς δεν έχω αξιωθεί ακόμα να το επαναλάβω) σε μερικά μοναστήρια του Αγίου Όρους και μίλησα με κάποιους μοναχούς. Αποφάσισα ένα Μεγάλο Σάββατο να καθίσω μέχρι το τέλος της Λειτουργίας της Αναστάσεως. Έμαθα ότι το "πίστευε και μη ερεύνα" δεν ειπώθηκε ποτέ σε κανένα ευαγγέλιο, αντιθέτως ειπώθηκε το "ερευνάτε τας γραφάς".
Τι ανακάλυψα; Ανακάλυψα ίσως τα πια "αναρχικά" κείμενα που έχουν γραφτεί ποτέ. Τα ευαγγέλια . Που δεν αναγνωρίζουνε πραγματική εξουσία σε κανέναν άνθρωπο. Που ο ίδιος ο Χριστός δίνει το μήνυμα ότι ο ηγέτης πρέπει να είναι ο υπηρέτης αυτών που καθοδηγεί. Που τα υλικά αγαθά και η συγκέντρωση πλούτου δεν έχουνε κανένα νόημα και που ο πλούσιος αν θέλει την Βασιλεία των Ουρανών πρέπει να μοιράσει όλη του την περιουσία στους φτωχούς. Που η αγάπη και η φροντίδα προς τον πλησίον θα πρέπει να είναι ο υψηλότερος στόχος ανάμεσα στους ανθρώπους. Πράγματα τόσο δύσκολα και τόσο ξένα ως προς την επίσης φυσική ροπή του ανθρώπου να πράττει το κακό, αλλά που αν εφαρμοζόντουσαν οι άνθρωποι θα ήταν πολύ περισσότερο ευτυχισμένοι γιατί θα είχανε αγάπη. Οπότε θα είχαν και χαμόγελο. Αν οι άνθρωποι έχουνε αγάπη, τότε σίγουρα θα έχουνε και δικαιοσύνη και φιλία και καλωσύνη και φιλανθρωπία και και και...Όλα αυτά τα γεννάει η αγάπη. Όμως εμείς προσπαθούμε να έχουμε δικαιοσύνη χωρίς να έχουμε αγάπη...Όσους νόμους και να φτιάξουμε, όσες αστυνομίες και να μας φυλάνε (ή "φυλάνε") πάντα θα αδικούμε ο ένας τον άλλον γιατί δεν έχουμε αγάπη. Ακόμα και η λέξη μας φέρνει σε αμηχανία...Σκεφτείτε το...
Επίσης στα μοναστήρια δεν βρήκα μοναχούς που "κρυφτήκαν από τον κόσμο" γιατί "περάσανε ερωτική απογοήτευση" (έχουνε ακουστεί και τέτοια) ή "γιατί είναι αδερφές και μαζευτήκανε όλες εκεί". Βρήκα ανθρώπους που μπορούσες να συζητήσεις το οτιδήποτε, απλούς ανθρώπους, ταπεινούς που τους έλεγες "Πάτερ την ευλογία σου" και σου απαντούσανε "Ο Κύριος παιδί μου, ο κύριος ευλογεί". Που πήγαινες να τους φιλήσει το χέρι και εκείνοι το τραβάγανε από ντροπή και ταπεινοφροσύνη. Τέλος η λειτουργία μετά την Ανάσταση ίσως είναι από τις ωραιότερες και άξιζε το κόπο που την παρακολούθησα...Γιατί τώρα όλα αυτά...
Γιατί αυτό που μας μάθανε , αυτά με τα οποία μας μεγαλώσανε, δεν ήταν η πίστη, ούτε η θρησκεία. Ήταν από τη μιά μεριά η τυπολατρεία και η υποκρισία και από την άλλη η χολή και ο φανατισμός. Πολλές φορές ήταν βασικά το "όσα δεν φτάνει η αλεπού". Όποιος από εμάς μείνει σε αυτά που τον μάθανε φοβάμαι ότι θα πάει χαμένος. Η θρησκεία και η πίστη είναι ίσως οι πιο προσωπικές υποθέσεις. Αν μιλάμε για τη ψυχή μου, εγώ είμαι ο μόνος υπεύθυνος για αυτήν. Ακόμα και εάν κάποιοι παπάδες με τη στάση τους με ωθήσανε στο να σιχαθώ τον Χριστό, αυτό δεν με κάνει άμοιρο ευθυνών. Οφείλει ο καθένας στον εαυτό του αυτά τα πράγματα να τα ψάξει μόνος του, να τα "ερευνήσει" και κατόπιν να πει "υπάρχει" ή "δεν υπάρχει" . Όσα υπάρχει και να σας πω εγώ, πρέπει εσείς να το νοιώσετε. Γιατί τον Θεό τον νοιώθεις, δεν τον αποδεικνύεις. Τελικά... "Πιστεύετε στο Θεό"; Πολύ καλή ερώτηση...
Απ τα πιο ωραία κείμενα π έχω διαβάσει σχετιά με θρησκείες...
κ συμφωνώ πως αν το ψάξεις σίγουρα θα καταλάβεις πάρα πολλά...
παιδιά όποιος δν έχει δει το Zeitgeist ας το δει.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)