Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II  (Αναγνώστηκε 6449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II
« στις: 05/06/17, 11:51 »
Γεια σας

Έχω εδώ και 6 χρόνια μια Epiphone Sheraton II αγορασμένη από online store της Γερμανίας.
Κάποια στιγμή (αρκετά μετά την αγορά της) παρατήρησα ότι οι δυο βίδες που στερώνουν το stop-bar στο σώμα της κιθάρας έχουν μια ελαφρά κλίση προς τη γέφυρα. Η κλίση είναι αισθητά μεγαλύτερη στην πλευρά των μπάσων χορδών. Αρχικά νόμισα ότι οι βίδες στερεώνονται μόνο στο καπάκι, πράγμα που ευτυχώς δεν ισχύει μιας και είναι semi-hollow. Όμως και πάλι η κλίση σημαίνει ότι το ξύλο είναι μαλακό και δεν άντεξε την τάση των χορδών (11 άρες). Θυμάμαι ότι όταν άλλαξα για πρώτη φορά χορδές (τις 10άρες που φορούσε) οι δυο βίδες είχαν αρκετά μπόσικα ώστε να βγαίνουν από τις τρύπες. Τώρα έχουν σφηνώσει από την κλίση και δε βγαίνουν (δεν τις ζόρισα ιδιαίτερα).

Διαβάζω αρκετά σχόλια για σχετικά προβλήματα σε Epi-Gibson (SG, LP). Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το ψάξω για επισκευή ή να το αφήσω έτσι, μιας και δεν υπάρχει κανένα θέμα με intonation. Φοβάμαι όμως μήπως προχωρήσει περισσότερο. Προς το παρόν το κενό που υπάρχει από το πλάγιασμα φαίνεται να παραμένει σταθερό.

Κάποιος καλός μάστορας στη Θεσσαλονίκη που θα μπορούσε να το διορθώσει;



Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II
« Απάντηση #1 στις: 05/06/17, 12:25 »
με intonation δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα, πως σου ήρθε αυτό?
Στην 1η arz800 μου, είχε το πρόβλημα οτι το 1 insert έβγαινε πολύ έξω.
Εσένα όμως το πρόβλημα είναι ξύλο που έχει καταρεύσει. Γνώμμη μου θες μια καλή επισκευή με καβίλιες απο σκληρότερο ξύλο, ή ίσως απλή CYA που θα το σκληρύνει. Προσωπικά θα πειραματιζόμουν και με Μεθυλ-μεθακρυλική κόλα, ή και εποξειδική που θα σκλήραινε την μέσα ευαίσθητη πλευρά του ξύλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/17, 12:26 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II
« Απάντηση #2 στις: 05/06/17, 12:48 »
με intonation δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα, πως σου ήρθε αυτό?
ΟΚ έχεις δίκιο... το ανέφερα έχοντας στο μυαλό μου κάτι που διάβασα πρόσφατα για μια Gibson ψάχνοντας για το δικό μου θέμα. Είχε παρόμοια κλίση στη γέφυρα, πράγμα που φυσικά δημιουργούσε πρόβλημα, αφού μείωνε το μήκος της χορδής που πάλλεται. Εδώ το μόνο πρόβλημα που (μέχρι στιγμής) δημιουργείται είναι τα λαμπάκια που μου ανάβουν κάθε φορά που πέφτει το μάτι μου εκεί...  :(

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II
« Απάντηση #3 στις: 05/06/17, 14:47 »
Συγνωμη,ειδες μποσκες τις βιδες και δεν τις εσφιξες;
Θεσσαλονικη μια φορα πηγα για σεταπ στον Φανη (πνωη και νυξη λεγετε το μαγαζι,αγιου δημητριου κοντα,προς το μακεδονιας θρακης καπου,ξερω ολα εκεινα τα δρομακια,αλλα οχι ονοματα)πολυ ωραιος μαστωρας
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II
« Απάντηση #4 στις: 05/06/17, 16:11 »
Κι εμένα η Semi Hollow (Hofner Verythin Deluxe, 8-9 μηνών) από πίσω αφήνει περίπου .5 του χιλιοστού στις μπάσες, ενώ από την άλλη άντε να είναι .05.

Είχε 10ρες και τις άλλαξα με 9ρες, αλλά νομίζω ότι κι από την πρώτη μέρα έτσι ήτανε  ;D

Edit:
Όντως έτσι ήτανε. Η φώτο από την 1η μέρα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/17, 16:13 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II
« Απάντηση #5 στις: 05/06/17, 18:45 »
δεν έχεις πρόβλημα με το ιντονέισιον διότι το μήκος της χορδής που "μετράει" είναι αυτό απο το nut μέχρι το saddle.
και τώρα που ανέφερες το θέμα αυτό είδα οτι και στη yamaha μου (25ετίας + ) υπάρχει μια μικρή κλίση. δε θα το πρόσεχα ποτέ :o

επειδή το'χεις έννοια και μάλλον δε θα ευχαριστιέσαι το όργανο όσο πρέπει πήγαινε τη με την 1η ευκαιρία σε μάστορα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II
« Απάντηση #6 στις: 05/06/17, 21:53 »
Συγνωμη,ειδες μποσκες τις βιδες και δεν τις εσφιξες;
Θεσσαλονικη μια φορα πηγα για σεταπ στον Φανη (πνωη και νυξη λεγετε το μαγαζι,αγιου δημητριου κοντα,προς το μακεδονιας θρακης καπου,ξερω ολα εκεινα τα δρομακια,αλλα οχι ονοματα)πολυ ωραιος μαστωρας

Δεν ήταν θέμα σφιξίματος στις βίδες, δυστυχώς. Όταν λέω έβγαναν οι βίδες, έβγαιναν μαζί με τον κύλινδρο μέσα στον οποίο βιδώνουν. Ο κύλινδρος αυτός υποτίθεται ότι είναι σφηνωμένος στο σώμα της κιθάρας. Λίγο λάσκα οι τρύπες στο σώμα, λίγο μαλακό το ξύλο, να πω και λίγο οι 11άρες; (δεν είναι και οι βαρύτερες χορδές εδώ που τα λέμε) πήρε και πλάγιασε.


Τέλος πάντων... μόλις είδα στο site της epi κάτι για limited lifetime warranty. Θα τους στείλω φωτό με ερώτηση να δούμε τι θα πουν...
Το Φάνη... στα υπόψη, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II
« Απάντηση #7 στις: 05/06/17, 22:35 »
Βαλε εποξικη και αντε γεια.Βεβαια αν θες να μπορεις αργοτερα να τα βγαλεις ;υτα τα μαραφετια,μπωρεις να βαλεις κυανοακριλικη(αυτη της στιγμης που καθε φορα κολαν ο δεικτης με τον αντιχειρα και σπαει νευρα) με λιγο ψιλο ροκανιδι.
Ομως κοιτα το πρωτα με την εγγυηση τι γινετε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με StopBar σε Epi Sheraton II
« Απάντηση #8 στις: 06/06/17, 09:19 »
Βαλε εποξικη και αντε γεια.Βεβαια αν θες να μπορεις αργοτερα να τα βγαλεις ;υτα τα μαραφετια,μπωρεις να βαλεις κυανοακριλικη(αυτη της στιγμης που καθε φορα κολαν ο δεικτης με τον αντιχειρα και σπαει νευρα) με λιγο ψιλο ροκανιδι.
Ομως κοιτα το πρωτα με την εγγυηση τι γινετε

θα έλεγα ροκανίδι με κυανοακριλική ή και με κλασική ξυλόκολα (PVA)  αλλά σαν επένδυση στο ξύλο που έχει καταρεύσει, να μην κολήσει στο insert. Οπότε μετά καρφώνει το insert αφού το ξύλο σκληρύνει, και δεν θα έχει και πρόβλημα να το βγάλει όποτε χρειαστεί. Νομίζω η ξυλόκολα ΔΕΝ κολάει στο μέταλο, οπότε ίσως αυτή η λύση με ροκανίδια + PVA και με το insert *μέσα* στην θέση του θα είναι μια καλή περίπτωση.

Επίσης υπάρχει το UHU woodtite ίσως κάνει και αυτό δουλιά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
73 Απαντήσεις
30108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
12 Απαντήσεις
5357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/09, 16:49
από ggeorgios
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 16:26
από kaloferis
11 Απαντήσεις
4716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 10:06
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
2708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 12:50
από Nikolas66
30 Απαντήσεις
9467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 20:07
από ESPfan
3 Απαντήσεις
2263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/11, 11:49
από hot_sauce (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
5263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/12, 22:50
από Xtasy
8 Απαντήσεις
4577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 17:30
από Καθόδιος (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
8324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/17, 12:48
από theonirvana