Αποστολέας Θέμα: GRUNGE!  (Αναγνώστηκε 18379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #25 στις: 18/01/09, 02:08 »
Θυμάμαι στα μέσα των 90's οτι το 70% των κλιπς που έπαιζαν τα κανάλια ήταν rock..(είχαμε και mtv τότε που δεν είχε καθόλου σχέση με την σημερινή τελείως μ@λ@κισμένη american reality εκδοχή του.)

Οι δισκογραφικές θα στρέφονται πάντα εκεί που πιστεύουν οτι υπάρχει ψωμί.
Κερδοσκοπικές επιχειρήσεις είναι, αυτός είναι ο σκοπός τους...

Το κακό όμως με το μαλλί κομμωτηρίου, την βάτα και το κολάν (με την κάλτσα στην επίμαχη περιοχή για τον...τονισμό του ανδρισμού!.. ;D)
είχε παραγίνει ξεπερνώντας και τα πιο έσχατα όρια του κιτς.
Μουσικά επίσης, τα πάντα περιστρέφονταν γύρω απο τον εντυπωσιασμό και την επιδειξιομανία...
Για εμένα λοιπόν το grunge ήταν αρκετά καλοδεχούμενο εκείνη την περίοδο, μόνο και μόνο γιατί τα παραμέρισε όλα αυτά και τα έβαλε εν μέρει στο περιθώριο.
Υπενθύμισε στον κόσμο οτι rock δεν μπορεί να είναι μόνο αυτός που παίζει 20 νότες το δευτερόλεπτο...(και που του έχει πετύχει η περμανάτ!.. ;D ;D)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #26 στις: 18/01/09, 03:49 »
Oκ, η κατάσταση με το μαλλί κομμωτηρίου και το κιτς πραγματικά είχε παραγίνει. Φυσικά και δεν ήταν όλα μια χαρά πριν το grunge, όπως φαίνεται και στο ντοκυμαντέρ the decline of western civilization. Όμως το poser παρόλο που μπορούσε να ήταν ακόμα και κακόγουστο, ήταν μια ανέμελη μέσα στην αφέλειά της κατάσταση όπου τα πάντα περιστρέφονταν γύρω απο το εξής:διασκέδαση.Αυτό ήταν το κλίμα του.Fun και ξανά fun. To οποίο φυσικά και εξαφανίστηκε με την έλευση του grunge και αντικαταστάθηκε απο μια ατμόσφαιρα my life sucks, my wife sucks, my school sucks, my job sucks, my house sucks, i suck, you suck, we suck κλπ. Με λίγα λόγια έχουμε
Poser   



και Grunge 


Διαλέξτε  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #27 στις: 18/01/09, 04:12 »
Τίποτε απο τα δύο δεν είμαστε υποχρεωμένοι να διαλέξουμε...
Το γεγονός όμως οτι το δεύτερο συνέβαλε στο να ξεπεραστεί το τέλμα του πρώτου το κάνει αυτόματα να αποκτά την δική του ξεχωριστή θέση στην τότε εποχή in my opinion...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #28 στις: 18/01/09, 13:47 »
Και προσωπικα δεν μπορω να πιστεψω οτι το poser εκφραζε την ανεμελια.Ειδικα εκεινη την περιοδο(89-90) ολες οι ποουζερ μπαντες ειχα ξεπεσει εκτος απο κανα δυο(gnr,skid row) και γενικως εβγαινε πολυ σαβουρα.
Αυτο που δεν εχω αποφασισει ειναι αν ηταν καλο που παραμεριστηκε το μεταλ τοτε και μαζι του τοοοσες γαματες αμερικανικες κυριως μπαντες ή ειναι καλυτερο που τα διαμαντια τους εχουν κρυφα και τα ανακαλυπτουμε τωρα 8) :P.Δηλαδη εκανε πολλες μεταλ κυριως uderground μπαντες να παιζουν για την παρτυ τους και οχι για καθε ηλιθια δισκογραφικη που τοτε ασχολιοταν με το γκραντζ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #29 στις: 18/01/09, 15:31 »
Και προσωπικα δεν μπορω να πιστεψω οτι το poser εκφραζε την ανεμελια.Ειδικα εκεινη την περιοδο(89-90) ολες οι ποουζερ μπαντες ειχα ξεπεσει εκτος απο κανα δυο(gnr,skid row) και γενικως εβγαινε πολυ σαβουρα.
Αυτο που δεν εχω αποφασισει ειναι αν ηταν καλο που παραμεριστηκε το μεταλ τοτε και μαζι του τοοοσες γ**ατες αμερικανικες κυριως μπαντες ή ειναι καλυτερο που τα διαμαντια τους εχουν κρυφα και τα ανακαλυπτουμε τωρα 8) :P.Δηλαδη εκανε πολλες μεταλ κυριως uderground μπαντες να παιζουν για την παρτυ τους και οχι για καθε ηλιθια δισκογραφικη που τοτε ασχολιοταν με το γκραντζ.

ρε κιρατζο,αλλο η metal και αλλο το grunge. το grunge δεν εθαψε τη metal. εθαψε την ποζερια του metal. δηλαδή καλά έκανε! θαφτηκαν μπαντες σαν τους poison ας πουμε... ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #30 στις: 18/01/09, 19:02 »
Ποιος στο πε αυτο?Ενδεικτικα να σου πω οτι εκτος των μεγαλων μπαντων το μεταλ θαφτηκε πληρως αυτη τη περιοδο.Καμια μπαντα δεν προωθουνταν καθολου κλπ κλπ..Δεν ειναι καθολου αλλο.Στην ιδια βιομηχανια βρισκονταν αυτα τα πραγματα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #31 στις: 18/01/09, 19:19 »
Για εμένα λοιπόν το grunge ήταν αρκετά καλοδεχούμενο εκείνη την περίοδο, μόνο και μόνο γιατί ...

Ο groovymood001 εδώ αναφέρει κάτι πολύ σημαντικό το οποίο ξεχνάμε όταν προσπαθούμε να αναλύσουμε ή να κριτικάρουμε ένα μουσικό είδος ή ακόμη και έναν καλλιτέχνη του παρελθόντος: το χρόνο που έγινε αυτό. Και κατ' επέκταση τις υπόλοιπες συνθήκες (μουσικές, κοινωνικές, πολιτικές, κλπ.) που το δημιούργησαν. Μπορεί να φαίνονται ψιλά γράμματα αυτά αλλά είναι απαραίτητα.

Η άποψή μου για το grunge: ένα απολύτως δικαιολογημένο κίνημα στην εποχή του (ο groovymood001 ανέφερε αρκετές αιτίες που το δημιούργησαν), που έδωσε μερικά σπουδαία συγκροτήματα και άλμπουμ, που ξέφτισε όμως με την πάροδο του χρόνου και είδε να καβαλάνε το άρμα του και πολλά μέτρια και κακά γκρουπς που απλά προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν το όνομα "grunge" και να γίνουν γνωστά. Απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη για μένα. Έχει συμβεί ξανά και ξανά στη μουσική (πχ. punk). Δείχνει ως ένα σημείο την παροδικότητα και το εφήμερο αυτού του μουσικού κινήματος.

Απόλυτα φυσιολογικό είναι επίσης η μουσική βιομηχανία να μην αφήσει την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και να προσπαθήσει να βγάλει λεφτά από αυτό.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #32 στις: 18/01/09, 21:41 »
Ποιος στο πε αυτο?Ενδεικτικα να σου πω οτι εκτος των μεγαλων μπαντων το μεταλ θαφτηκε πληρως αυτη τη περιοδο.Καμια μπαντα δεν προωθουνταν καθολου κλπ κλπ..Δεν ειναι καθολου αλλο.Στην ιδια βιομηχανια βρισκονταν αυτα τα πραγματα.

μα αφου το grunge ηταν πιο mainstream...δεν ειχε να κανει με αυτο που λες εσυ ''underground''.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #33 στις: 18/01/09, 21:48 »
Ποιος στο πε αυτο?Ενδεικτικα να σου πω οτι εκτος των μεγαλων μπαντων το μεταλ θαφτηκε πληρως αυτη τη περιοδο.Καμια μπαντα δεν προωθουνταν καθολου κλπ κλπ..Δεν ειναι καθολου αλλο.Στην ιδια βιομηχανια βρισκονταν αυτα τα πραγματα.

μα αφου το grunge ηταν πιο mainstream...δεν ειχε να κανει με αυτο που λες εσυ ''underground''.
Συγγνώμη για την ασχετοσύνη αλλά οι...Metallica δεν ήταν metal? Τέλος πάντων εγώ επιμένω ότι εκτός 2-3 εξαιρέσεων δεν έγινε και τίποτα με το grunge...Όσοι το αγαπάνε καλά κάνουνε ,όσοι το βαριούντε επίσης καλά κάνουνε.Εγώ δεν ξαναγράφω για να αφήσω αυτούςς που το αγαπάνε στην ησυχία τους.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #34 στις: 18/01/09, 22:17 »
Μου αρέσει το grunge, άλλωστε μεγάλωσα με αυτό, αλλά μόνο εγώ είμαι που νομίζω ότι με τον τρόπο του και αυτό ήταν poser ; ;D Και ποιός είπε ότι οι gnr ήταν poser ;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #35 στις: 18/01/09, 23:25 »
Ποιος στο πε αυτο?Ενδεικτικα να σου πω οτι εκτος των μεγαλων μπαντων το μεταλ θαφτηκε πληρως αυτη τη περιοδο.Καμια μπαντα δεν προωθουνταν καθολου κλπ κλπ..Δεν ειναι καθολου αλλο.Στην ιδια βιομηχανια βρισκονταν αυτα τα πραγματα.

μα αφου το grunge ηταν πιο mainstream...δεν ειχε να κανει με αυτο που λες εσυ ''underground''.
Tι σημαινει δεν εχει να κανει?Οι μπαντες οταν προσπαθουν να γινουν γνωστες,να προσεγγισουν εταιριες κλπ δινουν ντεμο σε εταιριες κλπ.Ε εκεινη την εποχη τις εταιριες τις ενοιαζε μονο το γκραντζ.Απλο τωρα?Μπαντες γαματες θα μπορουσαν ανετα να ειναι πολυ πιο γνωστες αλλα ΕΜΕΙΝΑΝ underground και οι περισσοτερες διαλυθηκαν κιολας.


Μακμισια το ειπα.Εκτος απο τις μεγαλες μπαντες.Ωραια και οι priest Βγαλαν το Painkiller τοτε.Υι σημαινει οτι το heavy metal ηταν στα πανω του?1-2 -3 μπαντες δεν οριζουν ολοκληρο ιδιωμα.

Ωχ τωρα θα γινει φασαρια αν οι Gnr ηταν poser.Νια για μενα ποουζερ ηταν.Της δευτερης γενιας.Αλλωστε δεν εχει βρεθει ανθρωπος που να εχει σαφη ορισμο για αυτο που λεμε ποουζερ(yeha θεμα για grunge και μονο για Grunge δεν συζηταμε)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #36 στις: 18/01/09, 23:32 »
Έχω φτάσει αισίως στα 27 μου και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί ο κόσμος θεωρούσε grunge τους Soundgarden ή θεωρεί ακόμα τους Pearl Jam.. ???

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #37 στις: 19/01/09, 02:36 »
Ποιος στο πε αυτο?Ενδεικτικα να σου πω οτι εκτος των μεγαλων μπαντων το μεταλ θαφτηκε πληρως αυτη τη περιοδο.Καμια μπαντα δεν προωθουνταν καθολου κλπ κλπ..Δεν ειναι καθολου αλλο.Στην ιδια βιομηχανια βρισκονταν αυτα τα πραγματα.

μα αφου το grunge ηταν πιο mainstream...δεν ειχε να κανει με αυτο που λες εσυ ''underground''.
Tι σημαινει δεν εχει να κανει?Οι μπαντες οταν προσπαθουν να γινουν γνωστες,να προσεγγισουν εταιριες κλπ δινουν ντεμο σε εταιριες κλπ.Ε εκεινη την εποχη τις εταιριες τις ενοιαζε μονο το γκραντζ.Απλο τωρα?Μπαντες γ**ατες θα μπορουσαν ανετα να ειναι πολυ πιο γνωστες αλλα ΕΜΕΙΝΑΝ underground και οι περισσοτερες διαλυθηκαν κιολας.


Μακμισια το ειπα.Εκτος απο τις μεγαλες μπαντες.Ωραια και οι priest Βγαλαν το Painkiller τοτε.Υι σημαινει οτι το heavy metal ηταν στα πανω του?1-2 -3 μπαντες δεν οριζουν ολοκληρο ιδιωμα.

Ωχ τωρα θα γινει φασαρια αν οι Gnr ηταν poser.Νια για μενα ποουζερ ηταν.Της δευτερης γενιας.Αλλωστε δεν εχει βρεθει ανθρωπος που να εχει σαφη ορισμο για αυτο που λεμε ποουζερ(yeha θεμα για grunge και μονο για Grunge δεν συζηταμε)

δεν με καταλαβαινεις. θελω να πω οτι οι εταιριες που ενδιαφερθηκαν για grunge,δεν ενδιαφερονταν για metal αλλά μετά το παράτησαν γιατί ήρθε η grunge. άλλωστε σε εκείνα τα χρόνια υπήρχε και ένα γενικότερο ψαξιμο της metal..δεν ήταν ότι χάθηκε λοιπόν,αλλά ότι ψαχνόταν...και μετά ήρθαν οι my dying bride,oι anathema,oι paradise lost...

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #38 στις: 19/01/09, 03:35 »
Ας ανοιξουμε θεμα για τους nirvana
Καλά τα nevermind και Unplugged, τα υπόλοιπα για τα μπάζα.


pearl jam
Κάτι πήγαν να πούν, αλλά έμειναν στην προσπάθεια


soundgarden
;D ;D

Sorry
ελεος ρε συ κιρατζο...
για τα μπαζα το in utero...???βαλε τους metallica ή τους gnr να σου ηχογραφησουν ενα αλμπουμ ολοι μαζι μεσα σ'ενα στουντιο χωρις να χρειαστει πανω απο μια ή δυο φορες το καθε τραγουδι...και μαγκια του cobain που το κρατησε χαμηλα και δεν ηθελε να το βγαλει τοσο τρανταχτα ωραιο οσο το nevermind(που ανετα θα μπορουσε...)...ετσι ενιωθε κ ετσι εκανε...ποια τραγουδια δλδ δεν σου αρεσαν εσενα και το συγκαταλεγεις στα "μπαζα"?το serve the servants?to hsb?το frances farmer?το pennyroyal tea?το all apoligies?οσων αφορα το bleach, σε ενα γκρανζα αρεσει παρα παρα πολυ για την ιδιαιτερη βρωμια του και τους δυνατους του στιχους σε ολα τα τραγουδια(grunge βλεπεις...)...

pearl jam
απλα μια μπαντα χαμηλου προφιλ που δεν πηρε οση δοξα αξιζε γιατι τη δοξα αυτη την ειχαν ολη οι nirvana...σιγουρα αν εκαναν κ αυτοι τα καραγκιοζιλικια του ulrich δεν θα εμεναν στην προσπαθεια...τουλαχιστον απ'αυτους ολοι οι δισκοι ειναι συμπαθητικοι..αντιθετως εχω να ακουσω συμπαθητικο ολοκληρο δισκο των metallica ή maiden πανω απο 10ετια... σκεψου επισης οτι τα video clips τους τα μετρας με τα δαχτυλα του ενος χεριου...και αν δεις του στιχους του vedder θα δεις οτι δεν ηταν μπαντα που προσπαθησε κατι να κανει...ηταν οι ψυχολογοι τις γεννιας τους...πιστευω οτι αυτο που ηθελαν να κανουν,το εκανα και με το παραπανω...

οι soundgarden ηταν απλα μια λαμψη...ενα τσαφ που λεμε!
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #39 στις: 19/01/09, 03:59 »
Προφανως ο καθενας εχει την αποψη του αλλα το να ακους οτι απο το γκραντζ ελειπε η ψυχη και η αυθεντικοτητα πραγματικα ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Ακουστε τον Κομπειν να βγαζει τη ψυχη του στο Were did u sleep last night στο unplugged, τον Staley,τον Cornell, τον Vedder..
Προσωπικα εχω μεγαλωσει με Soundgarden, Alice in Chains και Pearl Jam και πιστευω οτι, δυστυχως, τετοια συγκροτηματα δεν προκειται να ξαναβγουν
Μίλησα και παραπάνω για την εξαίρεση την οποία αποτελούσαν οι Nirvana και οι Pearl Jam( 'οχι με την έννοια του grunge αλλά με την έννοια μπάντες που δημιουργούν στα 90's...)
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
Δεν θέλω να μιλήσω και να σχολιάσω όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Η άποψη μου είναι ότι η grunge έκανε κάτι που είχε πολλά χρόνια να γίνει: Έκανε τη σύγχρονη (για την εποχή) ροκ μουσική να ακουστεί από τα ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια, καφετέρειες, μπαρ κοκ που παίζανε μουσική ποικίλης ύλης και τη ροκ γενικά την είχαν στην απ'έξω.
και είναι καλό αυτό?
Ακριβώς.Όλο αυτό δείχνει το πόσο pop υπόβαθρο είχε αυτή η ιστορία...

ρε συ macmisias σε βλεπω τοση ωρα να γραφεις το ενα, να λες το αλλο, να εισαι 100% καθετος,να αντιλεγεις με ολους σ'οσους αρεσει η grunge, να συμφωνεις με οσους κανουν σχολια θαψιματος προς αυτη, να κρινεις, να κατακρινεις,να κανεις αρνητικους υπαινιγμους, να εισαι περα για περα αρνητικος με τη σκηνη αυτη και τα 90's και το μονο πραγμα που θελω να σε ρωτησω ειναι ενα...
Πιστευεις πως εισαι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ή οτι εκφερεις  σωστη αποψη επειδη εισαι μερικα χρονια μεγαλυτερος???

ειναι ρε φιλε σαν να παρω εγω (που γουσταρω punk/grunge/funky) ενα θεμα για το death metal μονοτερμα(το οποιο δεν το παω με τπτ) και επειδη εχω ζησει μπαντες του death να λεω το μακρυ μου και το κοντο μου βαζοντας και επιχειρηματα οπο πανω...ξερω οτι ειπες οτι δεν ξαναγραφεις εδω αλλα εχοντας ηδη γραψει το 1/4 του τοπικ αυτου ηθελα απλα να πω οτι βγαζεις πολυ εμπαθεια ρε φιλε...απλα ηθελα να το πω...
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #40 στις: 19/01/09, 05:01 »

Πρώτον...Οι απλές φόρμες στη μουσική μπορούν να καταλήγουνε και σε αριστουργήματα, αρκεί να υπάρχει ψυχή και αυθεντικότητα που κατά τη γνώμη μου έλειψε από το grunge.Ταπεινή μου άποψη αυτή...
[/b]

Το οτι ο kurt ας πουμε εβγαζε τα εσωψυχα του τραγουδωντας και οτι ο vedder ηθελε να κρατησει την αυθεντικοτητα των τραγουδιων του κανοντας μονο 3-4 video clips και δεν ξεπουληθηκε απο δω κ απο εκει, ολα αυτα φιλοι μου μας δειχνουν οτι ηταν καποια πραγματα ηταν απολυτως αψυχα και καθολου αυθεντικα...ειναι ξεκαθαρο αλλωστε...


Τα "τεχνικά" κομμάτια του 70 που μου αρέσουν δεν έχουν καμμιά σχέση με την προσπάθεια των συγκροτημάτων του 90 να βάλουν (επιμένω) "εντεχνίλα" στη μουσική τους μόνο με περίεργα ακκόρντα ή σώνει και καλά κόντρα τέμπο και "τζαζιστικούς", αλλά "βαβουριάρικους" αυτοσχεδιασμούς( και πάντα εδώ κι εκεί, όχι σε ολόκληρο κομμάτι, συνήθως στις εισαγωγές,στα κουπλέ και στα σόλο,ο Θεός να τα κάνει, γιατί τα ρεφρέν ήταν "άιντε όλοι μαζί" λαλαλα...).
[/quote]
 :o :o :o :o :o :o :o :o
λοιπον ακουγωντας το lithium ή το jeremy ή το would? ή...,ή...,ή... τα ρεφρεν σου θυμιζουν τσαμικο και...χα'ι'ντε λεμε, παμε ολοι μαζι...


Οι μεγάλες art-rock μπάντες του '70(έτσι λεγόταν τότε το έντεχνο ροκ) ήταν μουσικοί κλασσικά σπουδαγμένοι που βάζαν αυτά τα κλασσικά στοιχεία μέσα στο ροκ, πειραματιζόμενοι με την αντίστιξη και τη φούγκα και το αποτέλεσμα ήταν κομμάτια μεγάλης διάρκειας, που μοιάζαν περισσότερο με συμφωνίες παρά τραγούδια. Οπότε δεν έχουν καμμιά σχέση νομίζω αυτά που έκαναν οι Eloy, οι Camel ακόμα ακόμα και οι Barclay James Harvest με τις μπάντες του '90. 

εδω γινεται φανερη η πολυ πετυχημενη συγκριση των eloy με τους nirvana των camel( ???) με τους P/J και βγαζουμε το απολυτα λογικο συμπερασμα οτι αν δεν εισαι σπουδαγμενος ή τουλαχιστον της κλασσικης σχολης απαγορευεται να γραφεις τραγουδια διοτι ειναι σκουπιδια και μια ανουσια βαβουρα στα απαλα αυτακια των μουσικοφιλων...


Τρίτον.Πάντα οι εταιρείες προωθούσανε εικόνα και κουτσομπολιά για αυτούς που θέλανε να κάνουνε είδωλα. Άλλο είδωλο όμως ο Mick Jagger και άλλο η Britney Spears. Δεν μπορείς να είσαι η Spears και να αυτοαποκαλείσε ροκ...


εδω ο macmisias αποκαλει τον kurt cobain, brittney spears...το ειδαμε κ αυτο...αισχος σας κυριε cobain που αυταποκαλειστε ροκ ειδωλο...δεν ειστε...



Για μένα η δεκαετία του 90 ήταν χαμένη δεκαετία για το ροκ και η κατάσταση θα συνεχίζεται όσο οι ροκάδες δεν γνωρίζουν τις πραγματικές τους μουσικές ρίζες (μπλουζ,τζαζ,ροκ'ν'ρολ γιατί όχι και κλασσική μουσική...) αλλά προσπαθούνε για να είναι "μοντέρνοι" να βάζουν άλλα στοιχεία εντελώς άσχετα με το ροκ. Τα είδη που προκύψανε το 60 και το 70 δεν έχουνε τελειώσει γιατί έχουνε λόγο ύπαρξης.


σωστα...αλλωστε δεν ηταν ενα κυμα αλλαγης,δεν εδωσε πνοη στο ροκ το οποιο ειχε ξεπεσει τοσο πολυ ωστε να "κυβερνανε" τα τσαρτς ,ανενοχλητοι απο ροκ μπαντες, ο μαικλ τζακσον και να ακολουθουν καποιοι Billy Ray Cyrus, Garth Brooks , C&C Music Factory , Vanessa Williams κτλ,....
κριμα που δεν δεχεσαι τα οσα αλλαξαν προς το καλυτερο η μιση 10ετια των 90'ς γιατι δειχνεις γνωστης της μουσικης...κλεινοντας θελω να σου πω πως αν ο cobain εκοβε την πρεζα και συνεχιζε με τους nirvana ή και σολο... ή αν τα παρατουσε ολα δινοντας απλα τα φωτα του στην ροκ σκηνη κανοντας τον παραγωγο ή οτιδηποτε αλλο, σημερα δεν θα ακουγαμε tiesto στα μπαρακια,τα ροκομπαρα θα ηταν πιο πολλα απ'οτι τα τρεντομπαρα και θα χαμε 30 μερη εμεις οι ροκαδες να παμε να πιουμε καφε και οχι ενα δυο οπως τωρα...
και αν θες να πιαστεις απο καπου για την κατρακυλα της παγκοσμιας ροκ σκηνης ψαξε λιγο για τις χαμενες δεκαετιες που προσθεσαν στο ροκ οι μεταλαδες(τυπου μεταλικα και μειντεν) και οι ξεπουλημενοι ροκαδες του 60-70 που τους θεοποιεις (τυπου doors,beattles) και ασε το grunge να εχει δωσει τις αποδειξεις του απο μονο του για την αυθεντικοτητα του και τη σημαντικοτατη συμβολη του στην παγκοσμια μουσικη βιομηχανια...
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #41 στις: 19/01/09, 05:15 »
Φίλε Kobain. Ναι είμαι κάθετος σε πράγματα που δεν μου αρέσουν...Τι να πω ότι μου αρέσουν με το ζόρι; Το γούστο του καθένα μας είναι και θα είναι υποκειμενικό και σεβαστό. Αν τώρα σώνει και καλά θα πρέπει να κάνουμε μιά άλλου είδους συζήτηση, η οποία θα μπορούσε να είναι,"Ποιοί δεν σας αρέσουν αλλά τους σέβεστε από τα 90's" αυτό θα ήταν ένα άλλο θέμα. Τελειώνω λοιπόν λέγοντας ότι από τα 90's και το grunge μου αρέσουν λίγα πράγματα, σέβομαι λίγα περισσότερα, και βαριέμαι μέχρι θανάτου τη συντριπτική πλειοψηφία . Δεν είναι που είμαι μεγαλύτερος. Στα 60's δεν είχα γεννηθεί ακόμα (παρά στις τελευταίες 5 μέρες τους...), στα 70's ήμουνα πιτσιρίκος, τα 80's τα έζησα σαν έφηβος και τα 90's,00's πιο συνειδητοποιημένα. Και σου λέω το εξής. 60'ς και 70'ς μακράν οι καλύτερες εποχές για την ροκ συνολικά...Σαν ακροατής το λέω και όχι σαν βιώματα και συναίσθημα.
Να πω και κάτι γιατί τίθεται και το θέμα ότι το grunge ήρθε να μας σώσει από τη ποζεριά. Αν υπήρχαν μόνο metal posers απο τη μιά και εναλλακτική σκηνή από την άλλη, άντε να συμφωνούσα και εγώ. Αλλά υπήρχανε και άλλα πράγματα τα οποία παραγκωνίστηκαν από τη "μόδα"(επιμένω) του grunge και αυτό εμένα που δεν ήθελα να ακούω το συγκεκριμένο, προβλέψιμο και αναμενόμενο είδος με εκνεύριζε απόλυτα.Όλα τα τραγούδια μοιάζαν απίστευτα το ένα με το άλλο. Συνταγή κανονική.
Και κάτι τελευταίο γιατί μπήκε και το θέμα της εμπορικότητας και ότι βοήθησαν στο να ακουστεί ξανά ροκ στα μαγαζιά. Πόσες πραγματικά παγκόσμιες επιτυχίες είχε αυτό το είδος; Τραγούδια που ακόμα και τώρα μετά από σχεδόν 20 χρόνια,είναι κλασσικά; Δεν νομίζω ότι τίθετε ζήτημα τέτοιο και για να πω την αλήθεια αυτό που καταλαβαίνω και από τους φίλους της συγκεκριμένης μουσικής ,είναι ότι δεν θέλουν να το δούνε έτσι...
Αυτά φίλε Kobain,(πήραμε και x στη Ξάνθη για να μην ξεχνιόμαστε... ;)) οι Nirvana που σου αρέσουνε αποτελούνε ένα από τα 3-4 αξιόλογα και πολύ μεγάλα ever κατ'εμέ συγκροτήματα  .(Αλλά 4 μπάντες δεν είναι κι ότι πιο σημαντικό επιτέλους σε μιά ροκ ιστορία 50 ετών...)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/09, 21:06 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #42 στις: 19/01/09, 08:12 »
Χμμμ...
Ναι οκ..Το grunge εφερε μια μεγαλη αλλαγη στη μουσικη κατευθυνση απο το 90 και μετα..
Διαβαζοντας ολο το θεμα λοιπον αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι ναι μεν το grunge συγκεκριμενα εφερε την μεγαλη αλλαγη..Και προφανως μεγαλυτερη απο οσο θα ελπιζαν πολλοι εκεινη την περιοδο που ειχαν προσκοληθει στην μουσικη της προηγουμενης δεκαετιας...
Αλλα αυτο που δεν βλεπω να εχει αναφερθει ειναι οτι η αλλαγη θα ερχοταν οπως ερχεται αναποφευκτα για καθε ειδος μουσικης..Το ξεσπασμα θα υπηρχε και ας μην ηταν ακριβως το grunge το αντικειμενο που πρεπει να "κατηγορησουμε"..
Κανενα ειδος,μοδα,κινημα δεν κραταει για παντα..Και η ιστορια μας εχει δειξει οτι υπαρχει μια ανακυκλωση ολων των ειδων μουσικης που ξαναερχονται στο προσκηνιο καθε X χρονια αφου πρωτα υποστουν τις απαραιτητες αλλαγες της εκαστοτε εποχης..
To punk εκανε ακριβως το ιδιο στο τοτε "rock" οπως και το grunge στο poser..
Δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενας λογος να κραταμε μια εχθρικη σταση απεναντι σε ενα ειδος μουσικης..Υπαρχει αρκετη μουσικη εκει εξω για καθε γουστο..Και κανενα ειδος δεν εξαφανιζεται οτι μοδα και να προκυψει..Ισως να γινει αυτο που λεμε underground για καποιο,η ισως και πολυ μεγαλο διαστημα,αλλα και τι με αυτο..Εξακολουθει να υπαρχει..Και ο καθενας παλι κανει τις επιλογες του στο τι ακουει η επιλεγει να ψαχνει...
Δεν υπαρχει κανενας εχθρος της μουσικης.Απλα κυμματα..

Προσωπικα αν ειναι ειμαι μεγαλος οπαδος των 80s-70s κλπ δεν με ενοχλησε ποτε η ολη ιστορια με το grunge..Απλα προφανως δεν πιεσα τον εαυτο μου να "μου αρεσει" κατι το οποιο ηταν μοδα τοτε..Εκανα τις επιλογες μου και ξεχωρισα καποια πραγματα εκεινης της περιοδου..Προσπερασα αρκετα αλλα..Μαλλον οτι θα εκανα ακομα και σημερα..
Καταλαβαινω παντως τον ολο προβληματισμο απο προσωπικη εμπειρια..Ως λατρης της μουσικης και στην αναζητηση μου για μεγαλειωδεις στιγμες που προκαλουν ανατριχηλες,σκεφτηκα πως ο τροπος να να κατανοησω περισσοτερα για την μουσικη ηταν απλα να μαθω περισσοτερα..Για να εμβαθυνω λιγο στο αντικειμενο λοιπον ασχοληθηκα με μουσικη που στην βαση της ηταν αυτο που λεμε πολυπλοκη με "ψαγμενους" μουσικους σε καθε θεση..Και καλως η κακως εμαθα αρκετα πραγματα για την "μουσικη" ετσι..
Βρηκα λοιπον αυτο που εψαχνα? Ναι,εν μερη..Οχι απολυτα ομως..Απο την αλλη εμαθα ομως πως ανατριχηλες και μεγαλειωδεις στιγμες δεν υπαρχουν μονο μεσα απο την τεχνικη και την γνωση της μουσικης..
Αν εχεις ανοιχτο μυαλο καθε τραγουδι εχει διαφορετικη επιδραση πανω σου..Και μονο ο "τσαμπουκας" ενος κομματιου αρκει μερικες φορες..Αρκει να μην υπαρχει προκαταληψη..
Συμπερασμα..Ακομα και το πιο απλο πραγμα στη μουσικη μπορει ειναι μεγαλειωδες..Τωρα το τι ειναι καλο και τι οχι,αυτα ειναι απλα υποκειμενικες αποψεις του καθενος..
Ο λογος που χανεται λιγο η μπαλα σε ολα αυτα τα θεματα μουσικου γουστου ειναι γιατι μερικοι νομιζουν πως μπορουν να επιβαλουν την αποψη τους για κατι που θεωρουν σωστο/λαθος η καλο/κακο μουσικα σε αλλους..Sorry παιδες αλλα ειναι χαμενο ηδη το παιχνιδι..Τσαμπα παλευετε..
Αν δεν καταλαβετε οτι η μουσικη κουβεντα ειναι υποκειμενικο θεμα και οτι ολα ειναι αποψεις,απλα μαλλον χανετε/χανουμε τον χρονο μας εδω..
Anyway..
Συγκεκριμενα σχετικα με τα 90s.. Προσωπικη αποψη για καποια σχηματα..
Δεν ειμαι ακριβως σιγουρος τι ειναι grunge και τι ισως καποιο αλλο παρακλαδι οπως alternative κλπ..
Οι Nirvana καλως η κακως ποτε δεν μου εκαναν εντυπωση..Αναγνωριζω την επιδραση τους σε διαφορους τομεις της μουσικης..Αλλα απλα μαλλον βαριεμαι να τους ακουω..
Pearl Jam..Λιγο καλυτερα τα πραγματα αλλα παλι βαρεμαρα μετα απο λιγη ωρα..Καποιος ανεφερε πως κατι πηγαν να πουν αλλα τελικα απετυχε? Δεν ειναι οτι συμφωνω οτι ειναι σωστο..Απλα καπως ετσι νιωθω για αυτους..
Μπαντες οι οποιες μου αρεσουν απο εκεινη κυριως την περιοδο? (Ξανα μην μου πειτε τπτ για κατηγοριες..Απλα εποχικα μιλαω)..Alice in chains,Faith No More,Rage against the machine,Red hot chilli peppers και ερκετες αλλες που δεν συγκαταλεγονται μαλλον στο hard rock η στο metal..

Κατι τελευταιο..Στην αρχη ελεγα κατι για ανακυκλωση,οτι κανενα ειδος δεν εξαφανιζεται κλπ..
Κατι που ενισχυει αυτη την αποψη και απλα για να καταλαβαινουμε οτι μια μοδα δεν ισοπεδωνει τα παντα,στις αρχες των 90s και ενω υπηρχε ο ολος πανικος με το grunge,κυκλοφορησαν οι Dream Theater το Images and words που αναζωπυρωσε το ενδιαφερον για το progressive,ενα ειδος το οποιο ειχε εξαφανιστει ουσιαστικα με τις αρχες των 80s..Μεγαλη επιδραση στον ηχο μπαντων του metal σημερα..(Δεν νομιζω πως υπαρχει κανενας λογος να συζητησουμε την πορεια τους σημερα η τι ακριβως ειναι το progressive εδω).
Ακομα και σε μικροτερη κλιμακα επιδραστικοτητας ενας κιθαριστας σαν τον Gary Moore εκανε μια μεγαλη στροφη και εφερε τα Blues ξανα στο προσκηνιο για καποιο διαστημα..
Ολα αυτα απλα τα αναφερω διοτι αν σε ενδιαφερει ενα ειδος μουσικης παντα υπαρχουν πραγματα να ανακαλυψεις η τα οποια θα σε ανακαλυψουν αυτα.. :)
Το οτι πχ η σημερινη μουσικη κατακλυζεται απο το RNB/Hip Hop κλπ (τα οποια εχουν τα καλα στοιχεια τους οπως καθε ειδος μουσικης),δεν σημαινει οτι το αγαπημενο σου ειδος μουσικης δεν υπαρχει πλεον η δεν προκειται να κανει καποια μεταλλαγμενη ανακαμψη στο μελλον..Λιγο ψαξιμο,ορεξη και καθαρο μυαλο να υπαρχουν..

Προκαταληψη φτου κακα να λεμε,μουσικη γενικα απλα να υπαρχει και ολα θα παρουν το δρομο τους.. ;)
Ξημερωσε..Αρκετα εγραψα..Καλημερα σε ολους! :)
Alex


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #43 στις: 19/01/09, 10:55 »
Ποιος στο πε αυτο?Ενδεικτικα να σου πω οτι εκτος των μεγαλων μπαντων το μεταλ θαφτηκε πληρως αυτη τη περιοδο.Καμια μπαντα δεν προωθουνταν καθολου κλπ κλπ..Δεν ειναι καθολου αλλο.Στην ιδια βιομηχανια βρισκονταν αυτα τα πραγματα.

μα αφου το grunge ηταν πιο mainstream...δεν ειχε να κανει με αυτο που λες εσυ ''underground''.
Tι σημαινει δεν εχει να κανει?Οι μπαντες οταν προσπαθουν να γινουν γνωστες,να προσεγγισουν εταιριες κλπ δινουν ντεμο σε εταιριες κλπ.Ε εκεινη την εποχη τις εταιριες τις ενοιαζε μονο το γκραντζ.Απλο τωρα?Μπαντες γ**ατες θα μπορουσαν ανετα να ειναι πολυ πιο γνωστες αλλα ΕΜΕΙΝΑΝ underground και οι περισσοτερες διαλυθηκαν κιολας.


Μακμισια το ειπα.Εκτος απο τις μεγαλες μπαντες.Ωραια και οι priest Βγαλαν το Painkiller τοτε.Υι σημαινει οτι το heavy metal ηταν στα πανω του?1-2 -3 μπαντες δεν οριζουν ολοκληρο ιδιωμα.

Ωχ τωρα θα γινει φασαρια αν οι Gnr ηταν poser.Νια για μενα ποουζερ ηταν.Της δευτερης γενιας.Αλλωστε δεν εχει βρεθει ανθρωπος που να εχει σαφη ορισμο για αυτο που λεμε ποουζερ(yeha θεμα για grunge και μονο για Grunge δεν συζηταμε)

δεν με καταλαβαινεις. θελω να πω οτι οι εταιριες που ενδιαφερθηκαν για grunge,δεν ενδιαφερονταν για metal αλλά μετά το παράτησαν γιατί ήρθε η grunge. άλλωστε σε εκείνα τα χρόνια υπήρχε και ένα γενικότερο ψαξιμο της metal..δεν ήταν ότι χάθηκε λοιπόν,αλλά ότι ψαχνόταν...και μετά ήρθαν οι my dying bride,oι anathema,oι paradise lost...
Tι σχεση εχουν οι μπαντες που λες?Αυτες εγιναν γνωστες αργοτερα.Its too f**k**g simple!Aν πιστευεις εσυ οτι το μεταλ ηταν mainstream στα early 90s καντο.

Ρε kurdt δεν ειπα εγω τιποτα για το in utero οτι ειναι για τα μπαζα :-X :P..

Αυτο που λεει ο Φλουρος ειναι σωστο ναι.Οτι το τελος θα ειχε ερθει ετσι και αλλιως καποια στιγμη.Αλλα μαλλον εγινε καπως βιαια..
Τελος παντων εγω απο την αρχη ειπα οτι δεν ειμαι καθετος στο αν τελικα εκανε καλο η οχι στο μεταλ η τοσο μεγαλη προωθηση που ειχε το grunge τοτε.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #44 στις: 19/01/09, 11:06 »
Aν πιστευεις εσυ οτι το μεταλ ηταν mainstream στα early 90s καντο.

Αν πάλι δεν το πιστεύεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις πωλήσεις του Black Album για να πειστείς.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #45 στις: 19/01/09, 14:40 »
Aν πιστευεις εσυ οτι το μεταλ ηταν mainstream στα early 90s καντο.

Αν πάλι δεν το πιστεύεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις πωλήσεις του Black Album για να πειστείς.
Πω ελεος.Το ειπα 10 φορες.Το mainstream το οριζει 1-2-10 μπαντες?Κοιτα τις πωλησεις του black ice των ac/dc?Αυτοτι λεει οτι το hard rock ειναι mainstream σημερα?
Τα μεγεθη ειναι σχετικα.Θελετε δεν θελετε το μεταλ ηταν mainstream στα 80s.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #46 στις: 19/01/09, 15:26 »
Έγινε παράθεση σε δικό μου post και κατα λάθος αναφέρθηκε ο κιρατζο. Οπότε

ποια τραγουδια δλδ δεν σου αρεσαν εσενα και το συγκαταλεγεις στα "μπαζα"?το serve the servants?to hsb?το frances farmer?το pennyroyal tea?το all apoligies?
Δεν μου άρεσε κανένα εκτός απο το heart shaped box.


...και μαγκια του cobain που το κρατησε χαμηλα και δεν ηθελε να το βγαλει τοσο τρανταχτα ωραιο οσο το nevermind(που ανετα θα μπορουσε...)...
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Ενοοείς ότι ο κομπέιν εσκεμμένα έβγαλε έναν δίσκο χειρότερο απο τον προηγούμενο;
Please διευκρίνηση..


σκεψου επισης οτι τα video clips τους τα μετρας με τα δαχτυλα του ενος χεριου...
Τι σημασία έχει αυτό;;


...ηταν οι ψυχολογοι τις γεννιας τους...
Υπερβολικές υπερβολές....


Φιλικά πάντα, συζήτηση κάνουμε

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #47 στις: 19/01/09, 15:52 »

Aν πιστευεις εσυ οτι το μεταλ ηταν mainstream στα early 90s καντο.

Αν πάλι δεν το πιστεύεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις πωλήσεις του Black Album για να πειστείς.
Πω ελεος.Το ειπα 10 φορες.Το mainstream το οριζει 1-2-10 μπαντες?Κοιτα τις πωλησεις του black ice των ac/dc?Αυτοτι λεει οτι το hard rock ειναι mainstream σημερα?
Τα μεγεθη ειναι σχετικα.Θελετε δεν θελετε το μεταλ ηταν mainstream στα 80s.

Αν και δεν ήταν μόνο 1, 2 ή 10 μπάντες, το έθεσες σωστά... Παρεπιπτόντως, νομίζω ότι το metal γίνεται πάλι mainstream στις μέρες μας...



...και μαγκια του cobain που το κρατησε χαμηλα και δεν ηθελε να το βγαλει τοσο τρανταχτα ωραιο οσο το nevermind(που ανετα θα μπορουσε...)...
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Ενοοείς ότι ο κομπέιν εσκεμμένα έβγαλε έναν δίσκο χειρότερο απο τον προηγούμενο;
Please διευκρίνηση..

Υποθέτω ότι αναφέρεται κυρίως στην παραγωγή του δίσκου, τουλάχιστον έτσι ξέρω και γω...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #48 στις: 19/01/09, 20:21 »
Ποιος στο πε αυτο?Ενδεικτικα να σου πω οτι εκτος των μεγαλων μπαντων το μεταλ θαφτηκε πληρως αυτη τη περιοδο.Καμια μπαντα δεν προωθουνταν καθολου κλπ κλπ..Δεν ειναι καθολου αλλο.Στην ιδια βιομηχανια βρισκονταν αυτα τα πραγματα.

μα αφου το grunge ηταν πιο mainstream...δεν ειχε να κανει με αυτο που λες εσυ ''underground''.
Tι σημαινει δεν εχει να κανει?Οι μπαντες οταν προσπαθουν να γινουν γνωστες,να προσεγγισουν εταιριες κλπ δινουν ντεμο σε εταιριες κλπ.Ε εκεινη την εποχη τις εταιριες τις ενοιαζε μονο το γκραντζ.Απλο τωρα?Μπαντες γ**ατες θα μπορουσαν ανετα να ειναι πολυ πιο γνωστες αλλα ΕΜΕΙΝΑΝ underground και οι περισσοτερες διαλυθηκαν κιολας.


Μακμισια το ειπα.Εκτος απο τις μεγαλες μπαντες.Ωραια και οι priest Βγαλαν το Painkiller τοτε.Υι σημαινει οτι το heavy metal ηταν στα πανω του?1-2 -3 μπαντες δεν οριζουν ολοκληρο ιδιωμα.

Ωχ τωρα θα γινει φασαρια αν οι Gnr ηταν poser.Νια για μενα ποουζερ ηταν.Της δευτερης γενιας.Αλλωστε δεν εχει βρεθει ανθρωπος που να εχει σαφη ορισμο για αυτο που λεμε ποουζερ(yeha θεμα για grunge και μονο για Grunge δεν συζηταμε)

δεν με καταλαβαινεις. θελω να πω οτι οι εταιριες που ενδιαφερθηκαν για grunge,δεν ενδιαφερονταν για metal αλλά μετά το παράτησαν γιατί ήρθε η grunge. άλλωστε σε εκείνα τα χρόνια υπήρχε και ένα γενικότερο ψαξιμο της metal..δεν ήταν ότι χάθηκε λοιπόν,αλλά ότι ψαχνόταν...και μετά ήρθαν οι my dying bride,oι anathema,oι paradise lost...
Tι σχεση εχουν οι μπαντες που λες?Αυτες εγιναν γνωστες αργοτερα.Its too f**k**g simple!Aν πιστευεις εσυ οτι το μεταλ ηταν mainstream στα early 90s καντο.

Ρε kurdt δεν ειπα εγω τιποτα για το in utero οτι ειναι για τα μπαζα :-X :P..

Αυτο που λεει ο Φλουρος ειναι σωστο ναι.Οτι το τελος θα ειχε ερθει ετσι και αλλιως καποια στιγμη.Αλλα μαλλον εγινε καπως βιαια..
Τελος παντων εγω απο την αρχη ειπα οτι δεν ειμαι καθετος στο αν τελικα εκανε καλο η οχι στο μεταλ η τοσο μεγαλη προωθηση που ειχε το grunge τοτε.

αναλογα για ποιο μεταλ μιλαμε. Οι metallica πχ στα 90's για μενα ηταν mainstream. αλλα μην ξεφευγουμε! ;)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: GRUNGE!
« Απάντηση #49 στις: 19/01/09, 22:53 »
Ποιος στο πε αυτο?Ενδεικτικα να σου πω οτι εκτος των μεγαλων μπαντων το μεταλ θαφτηκε πληρως αυτη τη περιοδο.Καμια μπαντα δεν προωθουνταν καθολου κλπ κλπ..Δεν ειναι καθολου αλλο.Στην ιδια βιομηχανια βρισκονταν αυτα τα πραγματα.

μα αφου το grunge ηταν πιο mainstream...δεν ειχε να κανει με αυτο που λες εσυ ''underground''.
Tι σημαινει δεν εχει να κανει?Οι μπαντες οταν προσπαθουν να γινουν γνωστες,να προσεγγισουν εταιριες κλπ δινουν ντεμο σε εταιριες κλπ.Ε εκεινη την εποχη τις εταιριες τις ενοιαζε μονο το γκραντζ.Απλο τωρα?Μπαντες γ**ατες θα μπορουσαν ανετα να ειναι πολυ πιο γνωστες αλλα ΕΜΕΙΝΑΝ underground και οι περισσοτερες διαλυθηκαν κιολας.


Μακμισια το ειπα.Εκτος απο τις μεγαλες μπαντες.Ωραια και οι priest Βγαλαν το Painkiller τοτε.Υι σημαινει οτι το heavy metal ηταν στα πανω του?1-2 -3 μπαντες δεν οριζουν ολοκληρο ιδιωμα.

Ωχ τωρα θα γινει φασαρια αν οι Gnr ηταν poser.Νια για μενα ποουζερ ηταν.Της δευτερης γενιας.Αλλωστε δεν εχει βρεθει ανθρωπος που να εχει σαφη ορισμο για αυτο που λεμε ποουζερ(yeha θεμα για grunge και μονο για Grunge δεν συζηταμε)

δεν με καταλαβαινεις. θελω να πω οτι οι εταιριες που ενδιαφερθηκαν για grunge,δεν ενδιαφερονταν για metal αλλά μετά το παράτησαν γιατί ήρθε η grunge. άλλωστε σε εκείνα τα χρόνια υπήρχε και ένα γενικότερο ψαξιμο της metal..δεν ήταν ότι χάθηκε λοιπόν,αλλά ότι ψαχνόταν...και μετά ήρθαν οι my dying bride,oι anathema,oι paradise lost...
Tι σχεση εχουν οι μπαντες που λες?Αυτες εγιναν γνωστες αργοτερα.Its too f**k**g simple!Aν πιστευεις εσυ οτι το μεταλ ηταν mainstream στα early 90s καντο.

Ρε kurdt δεν ειπα εγω τιποτα για το in utero οτι ειναι για τα μπαζα :-X :P..

Αυτο που λεει ο Φλουρος ειναι σωστο ναι.Οτι το τελος θα ειχε ερθει ετσι και αλλιως καποια στιγμη.Αλλα μαλλον εγινε καπως βιαια..
Τελος παντων εγω απο την αρχη ειπα οτι δεν ειμαι καθετος στο αν τελικα εκανε καλο η οχι στο μεταλ η τοσο μεγαλη προωθηση που ειχε το grunge τοτε.

αναλογα για ποιο μεταλ μιλαμε. Οι metallica πχ στα 90's για μενα ηταν mainstream. αλλα μην ξεφευγουμε! ;)
Ποιο μεταλ?...ε?Μηπως δεν καταλαβες αυτο που ειπα?ΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΗΤΑΝ MAINSTREAM ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΙΔΙΩΜΑ.αντε το εξαντλησαμε παλι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Digitech Grunge

Ξεκίνησε από apressas Εφέ

1 Απαντήσεις
2044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 14:43
από delos999
33 Απαντήσεις
8973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 18:18
από tech21man