Αποστολέας Θέμα: Αγοράζετε χορδές από internet; Αν ναι, από που;  (Αναγνώστηκε 8166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Αυτό που λέει ο τίτλος..

Σκέφτομαι μήπως συμφέρει να αγοράσω χορδές από εξωτερικό. Δεν μιλάω βέβαια για ένα σετ, αλλά να πάρω 5-10 μαζί. Ενδιαφέρομαι για χορδές παντός τύπου, και κλασσικής, και ακουστικής και ηλεκτρικής.. Σκέφτηκα να ψάξω ebay, αλλά είπα πρώτα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που αγοράζει καιρό, ίσως μπορεί να μου συστήσει κάποιο συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα (συμπεριλαμβανομένων και αυτών στο e-bay), "δοκιμασμένο" όσον αφορά την ποικιλία, ίσως τον χρόνο αποστολής, και φυσικά την τιμή, μαζί με τα έξοδα αποστολής...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Κάτι συμπληρωματικό..

Επειδή βρήκα από ένα κατάστημα στο eBay που εδρεύει Αμερική χορδές που βγαίνουν κάπου στην μισή τιμή από ό,τι τις βρίσκω εδώ, αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει τι ακριβώς παίζει με αγορές από Αμερική (ή γενικώς εκτός Ε.Ε.)

Άλλοι λένε πως έχουν πάρει ακριβά πράγματα χωρίς να πληρώσουν τίποτα εξτρά στο τελωνείο, άλλοι πως πήραν πράγματα αξίας 100 ευρώ και πλήρωσαν άλλα 180 (!!!!) ευρώ για εκτελωνισμό, άλλοι πως πήραν κάτι τη μια χρονιά και δεν πλήρωσαν τίποτα, ενώ πήραν το ΙΔΙΟ ένα χρόνο μετά και πλήρωσαν 280 ευρώ τελωνείο (για παραγγελία αξίας 600 ευρώ βέβαια), γενικά ένα ψιλομπάχαλο..

Μήπως έχει κανείς κάποια πρόσφατη εμπειρία να μοιραστεί;

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί δεν τσεκάρεις και στα κλασσικά μαγαζιά thomann και musicstore;

Βασικά δεν ξέρω κατά πόσο φθηνότερες θα πρέπει να ναι οι χορδές στο κατάστημα που ψάχνεις ώστε μαζί με έξοδα αποστολής (γιατί όταν μιλάμε για τέτοια ποσά, τουλάχιστον σε τομάν και μιούζικστορ δεν τα γλυτώνεις) να σου βγει πιο οικονομικά από το να αγοράσεις για παράδειγμα μαζικά από ένα τοπικό μαγαζί..

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Thomann που κοίταξα, τις χορδές που θέλω (D'Addario J50 Hard Silverplated Wound Black Nylon), πέραν του ότι δεν τις έχει σε 10pack, έχει πολύ υψηλό όριο για να σου κάνει δώρο τα μεταφορικά (θέλει αγορά πάνω από 299 ευρώ. Αλλιώς, για ένα σετ που έβαλα δοκιμαστικά, είχε 20 ευρώ μεταφορικά).. Ενώ τις βρήκα από Αμερική σε πακέτο των 10 σετ γύρω στα 60 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά). Το ένα πακέτο από εδώ κάνει γύρω στα 10-11 ευρώ..

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Nαι, αυτό ακριβώς εννοούσα στο ποστ μου με τα μεταφορικά απο τομάν. Είχα την εντύπωση ότι τις χορδές τις έδιναν και σε δεκάδες αυτοί αλλά διαψεύσθηκα. Καλή φάση αυτό απο αμερική που λες, απλά σχετικά με τα τελωνεία εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κάποιες φορές που έκανα αγορά από τον Thomann ή το Playback, έβαλα στην παραγγελία και 1-2 πακέτα των 10 σετ, ώστε να φτάσω το όριο για τη δωρεάν αποστολή. Kαλό είναι να υπάρχει πάντα απόθεμα χορδών. Όταν ξεμένω, αγοράζω συνήθως από το Stringbusters ή από το ebay.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Το ανέφερα και πιο πάνω, Thomann για να πάρεις ΜΟΝΟ χορδές δεν λέει, γιατί το όριο είναι 300 ευρώ..

Ebay από πού παίρνεις; Μήπως το κατάστημα είναι από Αμερική;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
υπάρχει θέμα στο forum όπου μπορείς να κανονίσεις με άλλα μέλη να κάνεις ομαδική αγορά από thomann ώστε να φτάσετε τα 300Ε και να μην πληρώσετε μεταφορικά...

Αποσυνδεδεμένος Ermac

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ebay και Αμερική είναι μακράν η φτηνότερη λύση για μένα. Τα ελληνικά τελωνεία είναι λίγο...ότι κάτσει. Πάντως μια δεκάδα η ντουζήνα πακετάκια δε μπορεί να είναι πολύ πάνω απ'το αφορολόγητο.Εμένα μου τις στέλνει ο αδερφός μου απο Αμερική και γλιτώνω το τελωνείο που δεν αστειεύεται (Αγγλία), αλλά ποτέ δε μου τις κερνάει! ;D Γενικά πάντως για Ernie Ball ή Daddario που χρησιμοποιώ μου βγαίνουν γύρω στις δυόμιση λίρες το πακέτο. Νομίζω ότι τρία, τριάμιση ευρώ ανά πακέτο είναι σούπερ.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
http://www.saitenmarkt.com/lshop,shopstart,21017,e,1310029507-21017,,,,,.htm#.ThV2rmFQjmU

Μεγάλη ποικιλία, αν θυμαμαι καλά δωρεάν μεταφορικά απο παραγγελία 75 ευρώ και πάνω (επιβεβαιώστε το πριν παραγγείλετε) και επιπλέον εκπτωση αν αγοραστεί μεγαλύτερη απο μια συγκεκριμένη ποσότητα χορδών (επιβεβαιώστε το πόση ακριβώς ειναι η εκπτωση και με ποιους όρους πριν παραγγείλετε).

ΥΓ: Γερμανία ειναι οπότε δεν υπάρχει θέμα με τελωνείο
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/11, 12:25 από Freedom (modeerf) »
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος tendril

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε χορδές από internet; Αν ναι, από που;
« Απάντηση #10 στις: 08/07/11, 09:17 »
Παντως τα ποσα για εκτελωνισμο που αναφερεις μου ακουγονται υπερβολικα.Μια φορα ετυχε να με τσιμπησουν για αρκετα cd κλπ γιατι ηταν πανω απο 100 ευρω κ πληρωσα.Το '99 ηταν η χοντρη εμπειρια απο Αμερικη που ειχα παρει κιθαρα η οποια ΜΕ τα παντα μου βγηκε πιο φθηνα απο εδω.Για κατι τοσο μικρο (τιμη-μεγεθος) το πιθανοτερο ειναι να μην πληρωσεις τιποτα.Απ'οσο γνωριζω στη χειροτερη πληρωνεις το υψος του ΦΠΑ.Αντε κ την αμοιβη του εκτελωνιστη.Δλδ κανα 25%...λεω εγω.
Δες κ στο amazon.co.uk γιατι παιζουν τζαμπα μεταφορικα σε καποια αντικειμενα με παραγγελια ανω των 25ευρω.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 09:26 από tendril »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε χορδές από internet; Αν ναι, από που;
« Απάντηση #11 στις: 08/07/11, 17:47 »
το ότι ένας πωλητής στέλνει με δωρεάν μεταφορικά δεν έχει καμία σχέση με το τελωνείο και το αν θα πληρώσει κάποιος φόρο εκεί

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε χορδές από internet; Αν ναι, από που;
« Απάντηση #12 στις: 08/07/11, 18:26 »
το ότι ένας πωλητής στέλνει με δωρεάν μεταφορικά δεν έχει καμία σχέση με το τελωνείο και το αν θα πληρώσει κάποιος φόρο εκεί

Mάλλον το αναφέρει γιατί στην τιμή του προϊόντος (επί της οποίας υπολογίζονται οι τελωνειακοί δασμοί) συμπεριλαμβάνονται και τα μεταφορικά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tendril

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε χορδές από internet; Αν ναι, από που;
« Απάντηση #13 στις: 08/07/11, 18:42 »
το ότι ένας πωλητής στέλνει με δωρεάν μεταφορικά δεν έχει καμία σχέση με το τελωνείο και το αν θα πληρώσει κάποιος φόρο εκεί
Αν αναφερεσαι στο δικο μου ποστ φιλε μου απλα αναφερω το αγγλικο αμαζον που δεν παιζει τελωνειο κ εχει super saver delivery.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε χορδές από internet; Αν ναι, από που;
« Απάντηση #14 στις: 08/07/11, 20:08 »
@Απόλλων
το κατάλαβα, απλά έτσι όπως το ανέφερε εγώ θα καταλάβαινα πως αν ο πωλητής αναφέρει δωρεάν μεταφορικά θα περιελάμβανε και τους δασμούς

@tendril
ναι...για αγγλία όντως δεν παίζει τελωνείο...σωστός

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/07, 15:18
από ship_me_out!!!
11 Απαντήσεις
5230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/07, 22:09
από συννεφάκι
22 Απαντήσεις
6234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 21:00
από gers
51 Απαντήσεις
14618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 21:49
από BluesMe
1 Απαντήσεις
3084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 12:11
από sof1a
4 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 01:21
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 17:10
από Fteo
7 Απαντήσεις
4147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/12, 20:12
από theodddore
2 Απαντήσεις
5897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/14, 15:52
από pan0ss
9 Απαντήσεις
7066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/17, 16:43
από panixgr