Αποστολέας Θέμα: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)  (Αναγνώστηκε 32888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Άνοιξα αυτό το θέμα, μιας και δεν κατάφερα να βρω τίποτα σχετικό στο forum.

Δεν έχω ξακαθαρίσει ακόμα τη σχέση των Watt του ενισχυτή με τα Watt του ηχείου ή ηχείων.
Αλλού διαβάζω οτι τα ηχεία δεν πρέπει να είναι πιο ισχυρά από την ισχύ του ενισχυτή (γιατί λέει ζορίζεται ο ενισχυτής και μειώνεται η διάρκεια ζωής του). Αλλού οτι όσο μεγαλύτερα είναι τα ηχεία τόσο καλύτερα αποδίδει ο ενισχυτής. Τι από όλα σχύει τελικά;

Επίσης σε περίπτωση σύνδεσης ας πούμε 2x12" ηχείων σε σειρά, προστίθεται η ισχύς των ηχείων; μένει η ίδια; Και αν συνδεθούν παράλληλα αλλάζει κάτι;

Βρε τι μπέρδεμα! ???

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #1 στις: 12/11/10, 11:41 »
Επιγραμματικα.

100 watt ενισχυτης RMS (συνεχης μουσικη ισχυ μετρημενη για δεδομενη αρμονικη παραμορφωση σε δεδομενο φασμα συχνοτητας) θα καψει ενα 50 watt μεγαφωνο. Ενα ηχειο/καμπινα μπορει να εχει ομως πολλα μεγαφωνα. Οποτε 2 12ρια απο 50 watt το καθενα δε θα καουν.


Ενας ενισχυτης 1 watt δε παθαινει τιποτα να οδηγει 100 watt μεγαφωνο αλλα δεν παιζει και καλυτερα.


Πρεπει να ταιριαζεις τις αντιστασεις: Ειναι ενας αριθμος σε Ω εντυπωμενος σε καθε μεγαφωνο. Αν τα μεγαφωνα μια και ρωτησες για 2 ειναι 8 Ω το καθενα, τοτε σε σειρα, προσθετονται γινονται 16. (8+8). Σε παραλληλη συνδεση, γινονται τα μισα, 4 Ω. Αν τα μεγαφωνα ειναι 16 Ω το καθενα αντιστοιχα θα εχεις 32 Ω (δεν προκειται να το δεις πουθενα) σε παραλληλια θα εχεις 8Ω συνολο.


Απο εκει και μετα το πιο κρισιμο ειναι να τα ταιριαξεις με τον ενισχυτη σου. Αφου δεις τι φορτιο εχεις τελικα (τα Ω που λεγαμε παραπανω) δες τις εξοδους του ενισχυτη σου. Αν το φορτιο ειναι 8Ω και εχει μια 8Ω κοπανα τα εκει! Αν ειναι 4Ω η 16Ω και εχει αντιστοιχες εξοδους η διακοπτακι επιλογης τα βαζεις αντιστοιχα.


Προσοχη: ΠΟΤΕ ΦΟΡΤΙΟ 4Ω ΣΕ ΒΥΣΜΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 8Ω!!! ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΠΟΤΕ ΦΟΡΤΙΟ 8Ω ΣΕ ΒΥΣΜΑ/ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ 16Ω. Ο ενισχυτης αντεχει να δει φορτιο μεγαλυτερο απο αυτο που λεει η εξοδος αλλα μικροτερο θα του κανει ζημια. Αυτα για τους λαμπατους. Οι τρανζιστορ ειναι πιο γαιδουρια.


Αν τυχει λοιπον και εχεις 16Ω συνολο και μονο μια 8ρα εξοδο ο ενισχυτης σου θα παιξει και με αυτη τη συνδεση με ασφαλεια. Ωστοσο οχι οσο καλα ενδεχομενως θα επαιζε με 16Ω φορτιο σε 16Ω εξοδο.



Τωρα πες μας τι ενισχυτη και τι μεγαφωνα εχεις γιατι υπαρχουν και καποιες εταιρειες που μπερδευουν τα πραγματα....

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #2 στις: 12/11/10, 13:11 »
Ευχαριστώ tech21man,

Το σκεπτικό μου είναι το εξής:
Διατίθεμαι να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω και να αγοράσω (ή να φτιάξω) μια και καλή, μια καλή καμπίνα (1x12" ή 2x12"), που να την έχω "δια παντός" (λέμε τώρα). Να την έχω ως βάση πάνω στην οποία θα χτίσω (ψάξω) τον ήχο μου. Την κατάσταση με την σχέση των Ohm μεταξύ ηχείων και εξόδους ενισχυτή την είχα υπόψιν μου. Τώρα ξεκαθαρίζει και το θέμα των Watt.

Άρα καλά θα είναι τα Watt της καμπίνας να είναι αρκετά, προκειμένου να ταιράζει απροβλημάτιστα και μικρός ενισχυτής (π.χ. Vox AC4TV) και μεσαίος (π.χ. AC15 ή ΑC30) έως και κάποιος 50άρης.

"Ενας ενισχυτης 1 watt δε παθαινει τιποτα να οδηγει 100 watt μεγαφωνο αλλα δεν παιζει και καλυτερα. "
Παίζει το ίδιο καλά ή χειρότερα;

Τα θεωρούμενα "Top" (και σαφώς ακριβότερα) Alnico Blue που είναι μόνο 15 Watt, δεν ταιριάζουν δηλαδή σε ισχυρούς ενισχυτές;

Το αν είναι συνδεδεμένα σε σειρά ή παράλληλα πρέπει να το λάβω υπόψιν μου στον υπολογισμό των Watt (όπως και με τα Ohm); Γιατί αναφέρεις ότι "2 50άρια Watt μεγάφωνα αντέχουν σε 100 Watt ισχύ του ενισχυτή". Άρα προστίθενται. Στην παράλληλη σύνδεση; Μένουν ίδια ή πάνε δια 2;

Συγνώμη για την ασχετοσύνη αλλά........

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #3 στις: 13/11/10, 21:01 »
Οχι δεν ειναι ασχετοσυνη ισα ισα. Δεν εχω δει καμπινα με 2 50ρια σε παραλληλη συνδεση που να λεει οτι διαχειριζεται διαφορετικα την ισχυ απο ο,τι η ιδια με σε σειρα. Οποτε υποθετεις με ασφαλεια οτι ναι αθροιζονται.


Ενας ενισχυτης 1 watt ως παραδειγμα, θα παιζει ουτε καλυτερα ουτε χειροτερα με ενα απειρων watt μεγαφωνο.

Παει ως εξης (εδω το 1 watt βολευει σαν υπολογισμος/παραδειγμα)

Τα μεγαφωνα αναφερουν τη μετρηση ευαισθησιας. Αυτη πανω κατω ειναι τι ηχητικη σταθμη παραγει το ηχειο σε decibel 1 μετρο μπροστα απο την καμινα οταν το ταιζεις 1 watt.


Αλλα λενε 96 db αλλα 100 μεχρι και 103 εχω δει (eminence wizard).


Το οποιο σημαινει οτι, αν εσυ θες 100 db για να παιζεις ανετα λεμε τωρα ο ενισχυτης σου θα τα ποιανει με το μεγαφωνο των 100 ακριβως (συνεχη ισχυ παντα), δε θα τα ποιανει με το 97ρι και θα τα ποιανει και θα του περισσευει και μισο watt περιπου με το 103ρι.



Αποστηθισε: Διπλασιασμος της ισχυος=+3 db αυξηση στη σταθμη. Περιπου 6 decibel αυξηση=διπλασιασμος αντιληπτης εντασης.


Οποτε ενας ενισχυτης 100 watt παιζει με τα ζορια + db επανω απο τον 50ρη αλλα +6 πανω απο τον 25ρη (γιατι 2χ25 +3db, 2x50 + 3 db ακομη και φτασαμε τα 100 που δινει) οποτε και τον αντιλαμβανεσαι ως ξεκαθαρα πιο δυνατο.



Τωρα απο εκει και επειτα, πρακτικα.


Αν στοχος σου ειναι τα 106 db και ξεκινας με ενα 97ρι μεγαφωνο σα το celestion T-75 τοτε θελεις, 1 watt για τα πρωτα 97, 2 watt για τα επομενο +3 (διπλασιασμος ισχυς παρακαλω για +3 db οπως ειπαμε) και 100 db, 4 watt για τα επομενα +3 στα 103 και τελος 8 watt για να ποιασεις 106.


Αν ξεκινας ομως με 103 db απο το πρωτο κιολας watt τοτε θα ποιασεις 106 db με "μολις" 2 watt. Το οποιο σημαινει οτι ο ενισχυτης θα αποδιδει διαφορετικα, στα 2 απο ο,τι στα 8 watt.  Το τι θα σαρεσει καλυτερα ειναι δικο σου θεμα.


Μπορεις να το χρησιμοποιησεις προς ωφελος σου.


Δεν ειναι τυχαιο που πολλοι γουσταρουν αναισθητα μεγαφωνα με τους 100ρηδες λαμπατους τους γιατι αυτο το ταισμα Χ4 σε μια καμπινα με 4 μεγαφωνα σημαινει οτι μπορουν να ζορισουν τον ενισχυτη τους σε πιο λογικες εντασεις.

Αντιθετα με ενα μικρο σε ισχυ ενισχυτη το να βαλεις και μονο ενα 3 decibel πιο ευαισθητο μεγαφωνο σημαινει οτι ειναι σα να του διπλασιασες την ισχυ!!! Η αντιθετα αν θες να τον πιεσεις ακομη περισσοτερο του βαζεις και αυτου πιο αναισθητο!!!


Βαλε τωρα οτι τα μεγαφωνα ακουγονται ουτως η αλλως διαφορετικα μεταξυ τους και ειναι λιγο σπαζοκεφαλια να προβλεψεις τι θα κανει ο ενισχυτης. Εξαρταται και απο τον χωρο την καμπινα, τον ντραμερ αν παιζεις σε μπαντα...


Μπραβο αν καταφερνεις και ποιανεις το χερι σου για να κανεις καμπινα, οι ενωσεις πρεπει να ειναι αεροστεγεις και να μη τριζει...Αν μπορεις να υπολογισεις και τα μαθηματικα της με βαση το μεγαφωνο ακομη καλυτερα. Αυτο σημαινει οτι αλλαζωντας μεγαφωνο μπορει να μην εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα. Και θελει χρηματα η ιστορια.


Εγω ειμαι αρκετα τεμπελης για να αγοραζω ετοιμα!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #4 στις: 14/11/10, 09:44 »
ωραίο θέμα με πολλές πληροφορίες....

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #5 στις: 15/11/10, 18:26 »
Ευχαριστώ  ;) πραγματικά τον tech21man για όλες τις διδακτικές πληροφορίες μας έδωσε.

Όχι, δεν θα την κατασκευάσω ο ίδιος (που τέτοια τέχνη!). Θα βάλω μάστορα αλλά θα ξέρω τι θέλω και πως να γίνει. ;D

Σπεύδω.....

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #6 στις: 15/11/10, 18:58 »
Αν θυμάμαι ,μετά απο τόσα χρόνια που έχουν περάσει ,μαθαίναμε ότι η σωστή αναλογία για εναν ενισχυτή και ηχεία ,είναι 25% περισσότερη ισχύ των ηχείων απο τα watts του ενισχυτή .Δηλαδή 10 W ενισχυτής τουλάχιστον 12.5 W ηχεία κ.λ.π 100 W ενισχυτής 125 W ηχεία .Αυτά όλα εντελώς πρακτικά και μόνο για την ασφάλεια των ηχείων από κάψιμο .Τώρα πρέπει για την καλλίτερη απόδοση των ηχείων να υπολογίσει κανείς πολλά χαρακτηριστικά ,που δεν ξέρω αν θα μπορέσει κάποιος που δεν έχει γνώσεις ηλεκτρονικών να καταλάβει και δεν ξέρω αν έχει και κάποιο ιδιαίτερο νόημα να τα αναφέρουμε εδω .

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #7 στις: 30/11/10, 00:29 »
Κατι που δεν ειδα να αναφερθηκε... εχω παρατηρισει οτι σε καμπινες π.χ. 2χ12 με δυο μεγαφωνα 8Ω, διαφορετικα ακουγοντε συνδεμενα σε σειρα και διαφορετικα παραλληλα. Σε σειρα προφανως (?) το πηνειο του πρωτου κοβει καποια απο τα πριμα του δευτερου, συνεπως το ενα ηχειο δουλευει πιο χαλαρα και με λιγοτερα πριμα, ενω το αλλο πιο "ζορικα" και χωρις να εχει "φιλτραριστει" το σημα. Γενικα στα 16Ω ακουγοντε λιγο πιο mellow οι καμπινες, ενω στα 4 πιο δυναμικες. Αυτα τα λεω απο δοκιμες που εχω κανει, μπορει να λεω και μπαρουφες...  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #8 στις: 01/12/10, 19:21 »
Οχι δε νομιζω να λες μπαρουφες γιατι τετοιες αναφορες με διαφορετικη συμπεριφορα μεγαφωνων αναλογα με συνδεση σε σειρα η παραλληλα υπαρχουν αρκετες. Φυσικα οταν αξιοποιεις τον ενισχυτη στα 4Ω ο μετασχηματιστης λειτουργει διαφορετικα στη θεωρια απο ο,τι στα 16Ω αφου αξιοποιει λιγοτερα η περισσοτερα τυλιγματα η κατι τετοιο το οποιο σημαινει, ισως (?) διαφορετικο μαγνητικο πεδιο σε αυτον οταν πιεζεται? Μια υποθεση παντα.


Αλλο που παρατηρησα μετα απο προσφατο live.

Ειχα ενα peavy XXX super 40 επανω και κατω μια brunetti 112 V30. Διαφορες: Το V30 ειναι +3 db πιο ευαισθητο απο το εσωτερικο μεγαφωνο. Και τα δυο στα 16Ω να παιρνουν απο 20 watt...


Ε περιμενα οτι στο live θα ακουγεται συνεχως μπροστα το V30...Πουθενα, τουλαχιστο πανω στη σκηνη...Θα ελεγα σχεδον αφαντο. Κατω ειναι αλλο θεμα (παιξαμε unmiced!!!). Το συζηταω σε ενα thread σε ενα forum μου λεει ενας το εξης λογικο, οτι το V30 απο τη στιγμη που το ακους υπο συγκεκριμενη γωνια προς τα αυτια σου (κοινως ηταν κατω, εσκαγε στα ποδια μου!) σε σχεση με το που ηταν τοποθετημενο το εσωτερικο μεγαφωνο, εχει ΥΣΤΕΡΗΣΗ - 6db στα αυτια μου σε σχεση με το πως ακτινοβολει το εσωτερικο που ειναι πιο ψηλα.


Με αλλα λογια μπορει να ειναι +3 db πιο δυνατο αλλα εκει κατω ακτινοβολει με -6 αποβουτυρωμενο!!! Και τελικα δεν το ακουγα σχεδον καθολου. Γεμισε τον ηχο εξω αλλα πανω παλι ακουγα τον ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος periklist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #9 στις: 09/12/12, 13:52 »
.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/12, 17:03 από periklist »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #10 στις: 09/12/12, 14:22 »
Να σημειωσω μονο ( για οσους ασχολουνται με το PA ), πως τα ηχεια των PA πρεπει να ειναι τουλαχιστον ισα ή μικροτερα απο την ισχυ του τελικου ενισχυτη. Τα PA ηχεια, αντεχουν εως 8 φορες την αναγραφομενη Watt RMS που εχουν, οποτε εαν τα ηχεια ειναι 100 Watt RMS, μπορουν να "ζυγιστουν" με ενισχυτη εως και 800W RMS ( ανα καναλι ) στα ιδια ohm. Παντα ομως πρεπει να κοιταμε τις αναγραφομενες τιμες των Peak και του Program Watt.

Κανω απλως την επισημανση για να μην υπαρξει καποια παρεξηγηση με το "ζυγισμα" ηχειων σε περιπτωση live. Για τους ενισχυτες κιθαρας δηλωνω αγνοια, οποτε δεν αναφερομαι.


Επισης καλο ειναι οταν αναφερομαστε σε dB να εισαγουμε και τη μοναδα αναφορας διπλα.  ;) ( κυριως εαν αναφερεστε σε ακουστικη πιεση ή ενταση ως loudness ).
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/12, 15:20 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SOUNDWORKS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #11 στις: 15/12/14, 19:16 »
 Θα ήθελα αν και αργά να συμφωνήσω με τον freemind και να προσθέσω τα εξής:
 
 Καλό είναι να διαβάσετε πως γίνονται οι μετρήσεις από τους κατασκευαστές μεγαφώνων έτσι ώστε να κατανοήσετε καλύτερα και να προβλέψετε το πως θα συμπεριφερθεί το κάθε μεγάφωνο στην κάθε κατάσταση που το έχετε βάλει.
 
 Για την ενημέρωση σας λοιπόν. 
Από την AES (Audio Engineering Society)
Μέτρηση IEC268-5 STANDARD:
 100 ωρών τεστ με ήχο pinknoize 6dB crest factor σε ακουστική μπάντα για μονάδα χαμηλών συχνοτήτων από 50hz-500hz και για μονάδες υψηλών συχνοτήτων από 1000hz-10000hz
Μέτρηση AES2-2012 STANDARD (πρόσφατο standard:
 2 ωρών τεστ με ήχο pinknoize 12dB crest factor και ισχύουν όλα τα παραπάνω πέρι τιμών και τα λοιπά.

 Οι παραπάνω μετρήσεις γίνονται με το να  δίνουν στο μεγάφωνο ταυτόχρονα όλες τις παραπάνω συχνότητες, για τον δεδομένο χρόνο του κάθε standard, το οποίο προκαλεί απίστευτο stress στο πηνίο και στα μηχανικά μέρη όπως ανάρτηση και κώνος κτλ)
 Το αποτέλεσμα δεν είναι το αν θα καεί!!! Δεν θα καεί σε καμία περίπτωση.
 Απλά δεν πρέπει να αλλάξουν οι αρχικές τιμές του ηχείου όπως η αντίστασή του η ευαισθησία του από θερμοκρασία πηνίου και  να μην δείχνει σημάδια κόπωσης ή ζημιάς κτλ κτλ.

 Programm power:
 Η προτεινόμενη ισχύς του ενισχυτή που ορίζει ο κατασκευαστής και συνήθως είναι η διπλάσια του AES standard γιατί όμως?
 
 Πρώτον επειδή δέν θα βάλουμε ποτέ pinknoize οπότε οι ήχοι που συνήθως θέλουμε να αναπαράγουμε  δεν δημιουργούν τόσο stress στο μεγάφωνο γιατί δεν είναι σε τόσο μεγάλο συχνοτικό φάσμα και Δεύτερον γιατί όλοι οι κατασκευαστές ενισχυτών ορίζουν την ισχύ του ενισχυτή εφαρμόζοντας μια μόνο συχνότητα του 1Khz και μετρώντας την έξοδο του ενισχυτή με σταθερό φορτίο. Μόνο σε πολύ ακριβούς ενισχυτές μεγάλων κατασκευαστών θα δείτε μέτρηση από 20Ηz έως 20KΗz.
 Σε περίπτωση όπου εφαρμόσουμε μουσική η οποία πάντα έχει αρκετές συχνότητες η ισχύς του ενισχυτή μειώνεται ανάλογα με την ποιότητα κατασκευής του.
 Επίσης εάν είναι ενισχυτής δύο καναλιών θα πρέπει να διαβάσετε το εάν η μέτρηση έγινε με οδήγηση και των δύο ταυτόχρονα ή μόνο το ένα (both channels driven, single channel drive)
 Σε τεστ όπου δοκίμασα ενισχυτή επώνυμης εταιρείας της τάξης των €900 με αναγραφόμενη ισχύ 1200wrms με οδήγηση στο ένα κανάλι μέτρησα 980w.
 Της ίδιας εταιρείας αλλά με αναγραφόμενη τιμή τα €3800 και με αναγραφόμενη ισχύ 1300w μέτρησα 1290w στο 1Khz. Ο συγκεκριμένος είχε και ξεχωριστή τροφοδοσία για κάθε κανάλι (dual monoblock) οπότε δεν είχε διαφορά αν οδηγούσαμε ένα κανάλι ή δυο
 
 Σε διάφορες συχνότητες επίσης πήρα και διάφορες τιμές με γενικό κανόνα το ότι όταν κατεβαίνει η συχνότητα καταπονείται η τροφοδοσία του ενισχυτής και όσο ποιο ακριβός είναι τόσο καλύτερα ανταποκρίνεται.
 
 Peak power:
 Η στιγμιαία ισχύς που μπορεί να δεχτεί το μεγάφωνο πχ στιγμιαίο χτύπημα μπότας.
 Συνήθως ακούγεται υπερβολική αλλά πιστέψτε στιγμιαία την αντέχει αν ο κατασκευαστής είναι σοβαρός και λέει την αλήθεια. Επίσης το peak power μπορεί να δημιουργήσει διακοπή του πηνίου το οποίο δεν καταστράφηκε απλά κόπηκε το σύρμα του σε κάποιο σημείο από ξαφνικό ρεύμα
 
 Σε γενικές λοιπόν γραμμές έχω λοιπόν να πω τα εξής
 
 Τα προβλήματα καμένων ηχείων είναι κατά 99%  προβλήματα παραμόρφωσης της πηγής του ήχου ή της υπεροδήγησης εισόδου του ενισχυτή και σπανιότατα σε σύνδεση πολύ ισχυρού ενισχυτή. Στην δεύτερη περίπτωση συνήθως θα παρατηρηθούν και τσαλακωμένες άκρες του κώνου του μεγαφώνου από υπερβολική διαδρομή και τερματισμό της ανάρτησης.
 Τα μεγάφωνα είναι φτιαγμένα να αντέχουν διπλάσιες και υπερδιπλάσιες εντάσεις από την αναγραφόμενη και πάντα όλα έχουν να κάνουν και με το πόση ώρα ασκούμε την ισχύ ή την παραμόρφωση στο μεγάφωνο.
 
 Προβλήματα ενισχυτών:
 Ο μικρότερος ενισχυτής θα δημιουργήσει  το εξής μεγάλο πρόβλημα: θα τον βάλετε τέρμα πιστεύοντας ότι είναι ασφαλές. Ο ενισχυτής λοιπόν θα βγάλει παραμόρφωση, συνήθως DC ρεύμα αντί για AC που πρέπει,  το οποίο θα υπερθερμάνει το πηνίο του μεγαφώνου μέχρι που θα καεί ή θα βραχυκυκλώσει. Επίσης ο κώνος του ηχείου θα κινηθεί με φορά και ταχύτητα τέτοια που δεν είναι μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή στην προσπάθεια αναπαραγωγής παραμορφωμένων συχνοτήτων που δέχεται από τον ενισχυτή.
 
 Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι καμένα πηνία από υπερθέρμανση, σκισμένοι κώνοι και καμένοι ακροδέκτες κτλ
 
 Λύση: υπερδιπλάσιοι ενισχυτές καλής ποιότητας οδηγούμενοι στο 70-80% της ισχύος δηλαδή από -1dB  -1,5dB στην είσοδο οπότε στην ερώτηση αν σε 25w ενισχυτή πρέπει να βάλετε ηχείο 100W η απάντηση είναι όχι!
 
 Επιπλέον ο ενισχυτής δεν "βλέπει" τα watt του ηχείου παρά μόνο την αντίσταση του οπότε είτε συνδέσετε 10w ηχείο πάνω του είτε 5000w το αποτέλεσμα είναι το ίδιο για τον ενισχυτή όσο για την αντίσταση του ηχείου ή ηχείων που συνδέσατε αν είναι μέσα στις προδιαγραφές που έχει ορίσει ο κατασκευαστής του ενισχυτή όλα οκ αλλιώς προβλέπεται ζημιά.
Ευαισθησία:
μετριέται με 1w (2,83volt rms) στο ένα μέτρο με μικρόφωνο και αναλυτή.
Όσο ποιο μεγάλη ευαισθησία έχει το ηχείο τόσο ποιο δυνατά θα παίξει παράδειγμα:
ένα ηχείο με 200w 98dB με είναι δύο φορές ποιο δυνατό από ένα ηχείο 200w με 95db επίσης όμως κι ένας ενισχυτής 400w έχει 3db περισσότερα από έναν 200w οπότε:
ένα ηχείο 200w  98db θα βγάλει την ίδια ένταση με ένα ηχείο 400w 95db. με την ίδια λογική και ένα μεγάφωνο 1000w 95dB θα βγάλει την ίδια ένταση με ένα 250w 104 dB, συνήθως πάνω από 102dB είναι οι μονάδες υψηλών συχνοτήτων γι αυτό αν ανοίξετε ένα ηχείο πχ 300w  η μονάδα υψηλών είναι 20-40w
 
ποια η διαφορά όμως?
 
Συνήθως τα "αναίσθητα" ή χαμηλής ευαισθησίας ηχεία έχουν καλύτερη και ποιό ομαλή απόκριση συχνότητας και παράγουν ποιο "μαλακό ήχο" με περισσότερα χαμηλά. Τα "ευαίσθητα" δηλ με μεγάλη ευαισθησία μεγάφωνα συνήθως παίζουν ποιο ψηλές συχνότητες και ακούγονται "ξερά"  άλλα θα είναι και ποιο δυνατά. Αυτή είναι και η λεπτή γραμμή των κατασκευαστών όταν σχεδιάζουν μεγάφωνα. Τα HIFI μεγάφωνα έχουν χαμηλή ευαισθησία ενώ τα PA έχουν υψηλή Βέβαια όταν αγοράσετε ένα πανάκριβο μεγάφωνο πχ Precision Devices ή ηχείο θα τα κάνει όλα και για αυτό είναι και τόσο ακριβό
 
Επίσης για χάρη γνωστού πήραμε ένα ζευγάρι Warfedale Diamond σπιτιού τών 150wrms τα συνδέσαμε σε έναν τελικό 2x 500wrms και κοντά στα 450w ακούσαμε τον χαρακτηριστικό ήχο του πηνίου να χτυπά πίσω στο μαγνήτη. Στην συνέχεια κάναμε ακρόαση με -3dB στην κονσόλα (περίπου 250w δηλαδή) για αρκετή ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα ηχεία ακόμα παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα. 
Όλες οι γνωστές εταιρείες στο χώρο του επαγγελματικού ήχου χρησιμοποιούν ίδιους και συνήθως πολύ ισχυρούς ενισχυτές σε όλες τις μονάδες χαμηλών μεσαίων και υψηλών συχνοτήτων. Συγκεκριμένα η NEXO στο ALPHA SYSTEM χρησιμοποιεί ενισχυτές 2500wrms@ 4 ohm ανά κανάλι ακόμα και για την μονάδα υψηλών συχνοτήτων οι οποίες οι μεγαλύτερες που έχω δει φτάνουν τα 150w
 
 Τώρα πού τα ξέρω όλα αυτά? 
 
 Τα περισσότερα μεγάφωνα που έχετε χρησιμοποιήσει τα διακινούμε και τα επισκευάζουμε εμείς 
 Stamatis
 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #12 στις: 15/12/14, 23:43 »
Για τη συζήτηση και μόνο..

Δε διαφωνώ ιδιαίτερα, απλά θεωρώ ότι stress tests κλπ, έχουν γίνει κατά καιρούς στην εκάστοτε εταιρία πριν βγει στην αγορά ή και μετά, το προιόν. Οπότε πάνω/κάτω και αφού ακολουθεί τις προδιαγραφές, το τελικό προιόν θα είναι στα ίδια -συνήθως- επίπεδα.
Ή έστω, όσο μας δουλεύει ο ένας, μας δουλεύει κι ο άλλος  ;D

Μένω όμως σε αυτό:

Παράθεση
Προβλήματα ενισχυτών:
 Ο μικρότερος ενισχυτής θα δημιουργήσει  το εξής μεγάλο πρόβλημα: θα τον βάλετε τέρμα πιστεύοντας ότι είναι ασφαλές. Ο ενισχυτής λοιπόν θα βγάλει παραμόρφωση, συνήθως DC ρεύμα αντί για AC που πρέπει,  το οποίο θα υπερθερμάνει το πηνίο του μεγαφώνου μέχρι που θα καεί ή θα βραχυκυκλώσει. Επίσης ο κώνος του ηχείου θα κινηθεί με φορά και ταχύτητα τέτοια που δεν είναι μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή στην προσπάθεια αναπαραγωγής παραμορφωμένων συχνοτήτων που δέχεται από τον ενισχυτή.
 
 Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι καμένα πηνία από υπερθέρμανση, σκισμένοι κώνοι και καμένοι ακροδέκτες κτλ
 
 Λύση: υπερδιπλάσιοι ενισχυτές καλής ποιότητας οδηγούμενοι στο 70-80% της ισχύος δηλαδή από -1dB  -1,5dB στην είσοδο οπότε στην ερώτηση αν σε 25w ενισχυτή πρέπει να βάλετε ηχείο 100W η απάντηση είναι όχι!


Καταρχάς, σαφώς και υπεροδηγούμενος ένας ενισχυτής θα έχει έξοδο που θα πλησιάζει στο DC στο σημείο που κλιπάρει/κομπρεσάρει/whatever.

Τα μεγάφωνα όμως για κιθάρα -που όπως σχετικά πρόσφατα ανακάλυψα/επιβεβαιώσα- καμία σχέση με HiFi δεν έχουν.

Είναι στημένα έτσι, ώστε να μπορούν να υπεροδηγηθούν. Και αντίθετα με το HiFi, στην κιθάρα ειδικά, επιζητούμε συνήθως αυτή την παραμόρφωση και από τον ενισχυτή αλλά και από το μεγάφωνο/συνδυασμό με καμπίνα.

Σε ένα κλασσικό κιθαρομεγάφωνο, πχ το V30 της Celestion:
http://celestion.com/product/1/Vintage_30/
Έχουμε τις εξής ιδιαιτερότητες:
Power rating 60WrmsSensitivity 100dBChassis type Pressed steelVoice coil material Round copperMagnet type CeramicMagnet weight 50oz, 1.42kgFrequency range 70-5000Hz
Αντίθετα, στα HiFiαδικα, συνήθως έχουμε neodymium μαγνήτες, μικρότερη ευαισθησία (εκτός από τα woofers τα οποία πλησιάζουν), έχουμε μικρότερη διάμετρο στο voice coil και μικρότερες παραμορφώσεις, πράγμα επιθυμητό μεν, αλλά όπως είπαμε, εμείς θέλουμε κι εκεί παραμόρφωση  ;D

Οπότε και στο κομμάτι:

Παράθεση
Ο ενισχυτής λοιπόν θα βγάλει παραμόρφωση, συνήθως DC ρεύμα αντί για AC που πρέπει,  το οποίο θα υπερθερμάνει το πηνίο του μεγαφώνου μέχρι που θα καεί ή θα βραχυκυκλώσει. Επίσης ο κώνος του ηχείου θα κινηθεί με φορά και ταχύτητα τέτοια που δεν είναι μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή στην προσπάθεια αναπαραγωγής παραμορφωμένων συχνοτήτων που δέχεται από τον ενισχυτή.

Λύση: υπερδιπλάσιοι ενισχυτές καλής ποιότητας οδηγούμενοι στο 70-80% της ισχύος δηλαδή από -1dB  -1,5dB στην είσοδο οπότε στην ερώτηση αν σε 25w ενισχυτή πρέπει να βάλετε ηχείο 100W η απάντηση είναι όχι!


Εγώ προσωπικά διαφωνώ.

Γιατί τελικά, μέσα στις προδιαγραφές του μεγαφώνου είναι να παραμορφώσει -συζητάμε για μεγάφωνα κιθάρας πάντα, σωστά;-, και γενικά, το μεγάφωνο (και η καμπίνα, που κι αυτή παίζει το ρόλο της φυσικά) είναι στημένα για να παίζουν έτσι.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #13 στις: 16/12/14, 00:17 »
Εχω την εντυπωση πως πρεπει να γινει διαχωρισμος για το συστημα ενισχυτη-ηχεια για PA, με το συστημα ενισχυτης κιθαρας-ηχεια καμπινας ;).

Το ειπα και πιο πανω πως ειναι διαφορετικες καταστασεις, αρα πρεπει να κοιταμε καθε απαντηση προσεκτικα και να εχουμε το απαραιτητο disclaimer κατα νου για την κατασταση που αναφερεται!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #14 στις: 16/12/14, 11:27 »
Υπαρχει ομως και περιπτοση οπου λογο αλλων παραγοντων πχ υπαρξη κροσοβερ με 2 μεγαφωνα 8Ω να βλεπει ο ενησχητης μονο 8Ω.Και αν καποιος θελει να προνοησει για το μελλον μπορει να παρει πιο μεγαλο ενησχητη ωστε να προσθεσει αργοτερα ακομα μια καμπινα.Απλα θελει προσοχη στις εντασεις.Ομως μην ξεχναμε και οτι καλυτερα 2 μικρες καμπινες παρα μια μεγαλη.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Σχέση Watt ενισχυτή + Watt ηχείου(ων)
« Απάντηση #15 στις: 10/05/15, 12:48 »
ένα ηχείο 200w  98db θα βγάλει την ίδια ένταση με ένα ηχείο 400w 95db. με την ίδια λογική και ένα μεγάφωνο 1000w 95dB θα βγάλει την ίδια ένταση με ένα 250w 104 dB, συνήθως πάνω από 102dB είναι οι μονάδες υψηλών συχνοτήτων γι αυτό αν ανοίξετε ένα ηχείο πχ 300w  η μονάδα υψ

Μπραβο, τα λες πολυ ομορφα, εδω ομως δεν το πιανω. Απ'οτι εχω διαβασει και κατανοησει, αν δωσεις συχνοτητα 1 κιλοχερτζ με ισχυ 1 βατ και μετρησεις στο 1 μετρο, το 200w  98db θα παιξει πιο δυνατα λογο ευαισθησιας απο το 400w 95db, μιας και τα αναγραφομενα βατ εχουν να κανουν με αντοχες και οχι με εντασεις.

Εχω την εντυπωση πως πρεπει να γινει διαχωρισμος για το συστημα ενισχυτη-ηχεια για PA, με το συστημα ενισχυτης κιθαρας-ηχεια καμπινας ;) .

Το ειπα και πιο πανω πως ειναι διαφορετικες καταστασεις, αρα πρεπει να κοιταμε καθε απαντηση προσεκτικα και να εχουμε το απαραιτητο disclaimer κατα νου για την κατασταση που αναφερεται!

Και βασικα αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/15, 12:50 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 15:15
από studio54
20 Απαντήσεις
7636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 15:20
από m@ster k@frer
22 Απαντήσεις
7740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 01:12
από Dr Bluz (G.K.)
7 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 13:18
από adr1anos
1 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 16:04
από vagtanplan
λίγα watt-tube

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 3 » Ενισχυτές

67 Απαντήσεις
17434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:28
από Jezus
4 Απαντήσεις
2907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 19:42
από Dr Bluz (G.K.)
18 Απαντήσεις
6330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 18:41
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
3155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:58
από andy I
21 Απαντήσεις
8011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 13:00
από markwoodlen