Αποστολέας Θέμα: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 199843 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Ακολουθώντας τις οδηγίες του φίλτατου adr1anos στο συγκεκριμένο τόπικ (τον οποίο και ευχαριστώ)
Headphones Out για ενισχυτή που δεν έχει.
κατέστρωσα σχέδιο, προμηθεύτηκα υλικά και κατασκεύασα επιτυχώς μία passive διάταξη που έχει ώς είσοδο το output του ενισχυτή και δύο εξόδους, μία για το ηχείο του ενισχυτή και μία για ακουστικά. Η επιλογή των εξόδων γίνεται με ένα DPDT SwitCh και μπορούμε να διαλέξουμε αποκλειστικά σαν έξοδο τα ακουστικά ή αποκλειστικά σαν έξοδο το ηχείο συνδεδεμένο παράλληλα όμως με διάταξη αντιστάσεων μεγάλου φορτίου ώστε να λειτουργήσει και σαν attenuator. Σε αυτή την λειτουργία, ο ενισχυτής χρειάζεται περίπου διπλάσιο volume για να αποδώσει την ίδια ένταση αν ήταν συνδεδεμένος κατευθείαν στο ηχείο.
Το σχεδιάγραμμα είναι το παρακάτω



Υλικά που χρειάστεικαν:
1) 4 αντιστάσεις των 8.2Ohm και των 50Watt (ζήτησα 25άρες αλλά είχε μόνο 50άρες. Δεν πειράζει, καλύτερα). 6€ η μία, σύνολο 24€
2) 2 mono 1/4 Jack female
3) 1 stereo 1/4 Jack female
4) 1 ποτενσιόμετρο 5Κ
5) 1 DPDT Switch έξι ακροδεκτών
6) 1 μεταλικό κουτί για στέγαση των εξαρτημάτων.



Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την διαδικασία













Σε κάθε βήμα γινόντουσαν μετρήσεις με το πολύμετρο ώστε να διασφαλιστεί η ορθότητα των κολλήσεων αλλά και το ότι τα Ohms κρατιόνταν στα επιθυμητά επίπεδα. Αφού έκανα ένα αρχικό τεστ και είδα ότι το όλο πράγμα λειτουργεί κανονικά, το τοποθέτησα πάνω στον Fender Superchamp XD μου. Ξεβίδωσα το χερούλι του ενισχυτή, έκανα μια τρύπα στον πάτω του κουτιού και χρησιμοποιώντας την ίδια βίδα που συγκρατούσε το χερούλι, βίδωσα σταθερά το κουτί επάνω στον ενισχυτή.



Ολοκληρωμένο



Από πίσω διακρίνονται οι είσοδος από τον ενισχυτή και η έξοδος προς το ηχείο.



Υπήρχε μια δυσλειτουργεία. Όταν διάλεγα σαν έξοδο το ηχείο συνέχιζα να έχω ήχο και από τα ακουστικά.
Γι' αυτό έφταιγε η υποδοχή των ακουστηκών που ήταν μεταλική και γειωνόταν πάνω στο κουτί. Διορθώθηκε βάζοντας τεφλόν στα πάσα και μια λαστιχένια ροδέλα.

Συμπέρασμα: Η όλη διάταξη μου στοίχισε περί τα 35€ σύνολο.
Στην λειτουργία του ηχείου, όπως είπα επειδή η διάταξη λειτουργεί και ως attenuator, πετυχαίνω καλύτερο, πιο tube-y ήχο σε χαμηλές εντάσεις.
Στην λειτουργία των ακουστικών ήταν πραγματικά μια πολύ ευχάριστη έκπληξη η ποιότητα του ήχου. Σαν ακουστικά έχω κάτι Philips των 9€ (μέχρι και στα Supermarket τα πουλάνε) παρόλα αυτά μου 'ρθε να δακρύσω από το πόσο καλό ήταν το αποτέλεσμα. Πραγματικά απρόσμενο.
Η διάταξη δοκιμάστηκε για μισή περίπου ώρα μέσα στην οποία δεν παρατηρήθηκε κάτι απρόσμενο, όπως θόρυβος ή έκλυση μεγάλης θερμοκρασίας από τις λάμπες. Όλα φαίνονται να δουλεύουν ρολόι.

Πλέον θα μπορώ να παίζω όλες τις ώρες χωρίς να σκέφτομαι μήπως ενοχλώ.
 8)

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπράβο Alex, συγχαρητήρια!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Οριστε... ποιος εχει αναγκη την webber και την behringer οταν εχουμε τετοια μυαλα στο φορουμ :-)
Μπραβο και στους δυο σας!
Αυτο το "μηχανακι" μεχρι ποσα βατ ενισχυτη μπορει να σηκωσει? Φανταζομαι αναλογα με τις αναγκες μπαινουν και αναλογες αντιστασεις.

Παντα ηθελα να παρω μια κεφαλη ενισχυτη (λαμπατη παντα) αλλα σχεδον καμια δεν εχει εξοδο για ακουστικα.
Με ενα τετοιο λυνεται το προβλημα  :)

Ερωτηση, αν μονο οι αντιστασεις σου πηγαν €24, ολα τα αλλα εκαναν μονο €9?
Ποση ωρα σε πηρε να το φτιαξεις?
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/09, 00:43 από (.)(.) »

Αποσυνδεδεμένος mitsosfrusciante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Α ρε φυσικη β λυκειου αθανατη.Καπου πηρε το ματι μου τυπο για συνδεση παραλληλων αντιστασεων..... 1 προς R κ ετσι.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μπορώ να υποθέσω οτι με το κατάλληλο switch, μπορούμε να αναιρούμε τελείως τη χρήση του attenuator, να τον κάνουμε δηλαδή άμεσα μάχιμο για live, χωρίς να πειράζει καλώδια?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Αυτο το "μηχανακι" μεχρι ποσα βατ ενισχυτη μπορει να σηκωσει? Φανταζομαι αναλογα με τις αναγκες μπαινουν και αναλογες αντιστασεις.

Επειδή δεν κατέχω πλήρως την θεωρία όσον αφορά την ανοχή του συστήματος σε watt, υπολόγισε ότι η συγκεκριμένη διάταξη αντέχει ΣΙΓΟΥΡΑ 100Watt και υπάρχει μια πιθανότητα να πηγαίνει μέχρι τα 200Watt αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.

Ερωτηση, αν μονο οι αντιστασεις σου πηγαν €24, ολα τα αλλα εκαναν μονο €9?
Ποση ωρα σε πηρε να το φτιαξεις?

5,20€ το μεταλλικό κουτί, 2€ το DPDT switch, και περίπου 2€ σύνολο οι τρεις θυληκές υποδοχές 1/4".
Καλώδια και καλάι και εργαλεία που χρησιμοποίησα δεν τα έβαλα στα έξοδα γιατί τα είχα ήδη.
Από ώρα, η αλήθεια είναι ότι μου πήρε κανα 2ωρο+. Χρησιμοποίησα στο μεγαλύτερο μέρος του κυκλώματος, χοντρό χάλκινο καλώδιο που χρησιμοποιείται κανονικά για τάση 220Volt για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω τίποτα λιωσίματα. Το θέμα όμως είναι ότι αυτό το καλώδιο είναι σαν σύρμα και σχετικά δύσκολο να το λυγίσεις, οπότε με δυσκόλεψε στον χειρισμό. Επίσης έκανα συνέχεια ελέγχους με το πολύμετρο για να δω ότι δεν ξεφεύγω στα νούμερα και ότι όλες οι κολήσσεις καλά κρατούν.

Μπορώ να υποθέσω οτι με το κατάλληλο switch, μπορούμε να αναιρούμε τελείως τη χρήση του attenuator, να τον κάνουμε δηλαδή άμεσα μάχιμο για live, χωρίς να πειράζει καλώδια?

Κοίτα με τα ίδια υλικά υπήρχε η επιλογή να γίνει αυτό που λες. Απλά επέλεξα να το κάνω να έχει ΚΑΙ λειτουργία ως attenuator γιατί ως bedroom guitarist και με νεογνά στα εκατέρρωθεν γειτονικά σπίτια και με το δικό μου να έρχεται όπου ναναι, δεν είχα την ευκαιρία να "γευτώ" τις full δυνατότητες του ενισχυτή και έτσι είπα, "γιατί όχι" να μην το κάνω να λειτουργεί και σαν attenuator. Είναι πάντως πολύ εύκολο να μπει ένα δεύτερο dpdt switch από την πίσω μεριά που να διαλέγεις να περνάει το σήμα κατευθείαν από το βύσμα του ενισχυτή στο βύσμα του ηχείου. Από την άλλη αυτό γίνεται με δύο κινήσεις, βγάζεις το βύσμα του ηχείου και το καρφώνεις στον ενισχυτή.

Αυτό που μου με παραξένεψε και θα ήθελα την γνώμη σας, είναι το εξής. Επειδή ο ενισχυτής μου έχει κανονικά σαν χαρακτηριστικό το ότι (στο καθαρό κανάλι) όσο και να ανεβάζεις το volume δεν έχει το κλασσικό "σπάσιμο" των λαμπάτων, στην λειτουργία μέσω ακουστικών αυτό το σπάσιμο είναι εμφανές από το 7-8 και πάνω. Αν, δε, βάλω και το OD-808 να λειτουργήσει ως boost έχω ένα γ@μ@το overdriven ήχο που δεν τον είχα ξανακούσει από τον ενισχυτή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό δεν γίνεται εμφανές στο ηχείο αλλά μόνο στα ακουστικά. Σίγουρα δεν μιλάμε για παραμόρφωση που ναπροκύπτει από τα ακουστικά γιατί έχω χαμηλά το volume του attenuator. To "γρύλισμα" δηλαδή δεν προέρχεται από το ότι τα ακουστικά δεν αντέχουν την ένταση.

Σαν έξτρα mod σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμα ποτενσιόμετρο παράλληλα με το ηχείο στην χρήση ως attenuator, ώστε να πετυχαίνω μεταβλητή μείωση των db του ηχείου. Μπροστά δηλαδή θα έχω το volume των ακουστικών και στην πίσω μεριά το volume του ηχείου. Μόλις το κάνω θα ανεβάσω extra φωτό και εντυπώσεις.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Άλεξ διάβασα στα χαμένα μηνύματα ότι τελικά έβαλες μία αντίσταση 100Ohm σε σειρά με τα ακουστικά γιατί με το pot στο full τα ακουστικά σου κόντευαν να καούν.

Αυτό είναι που σου εξήγησα και εγώ, αυτή η αντίσταση χρειάζεται για την προστασία των ακουστικών και για να βγάζει το κύκλώμα των ακουστικών εκτός του κυκλώματος υψηλής ισχύος. Στα 15w που έχει ο ενισχυτής σου, η τιμή που έβαλες είναι μια χαρά. Για περισσότερα watt θα έπρεπε να είναι όπως τα είπαμε στο άλλο post, την υπολογίσαμε περίπου στα 700Ohm για 50watt και περίπου στο 1KOhm για 100w.

Για όσους ρώτησαν, η κατασκευή σου που έγινε με 50άρες αντιστάσεις, όταν είναι και οι 4 συνδεδεμμένες, έχει συνολική ανοχή 200watt, όσον αφορά την ικανότητα απορόφησης ισχύος.

Σαν έξτρα mod σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμα ποτενσιόμετρο παράλληλα με το ηχείο στην χρήση ως attenuator, ώστε να πετυχαίνω μεταβλητή μείωση των db του ηχείου. Μπροστά δηλαδή θα έχω το volume των ακουστικών και στην πίσω μεριά το volume του ηχείου. Μόλις το κάνω θα ανεβάσω extra φωτό και εντυπώσεις.

Αυτό δεν είναι γίνεται, γιατί όταν το Pot θα είναι όλο στο σιγανό, τότε θα παίρνει όλη την ισχύ σε watt του μεγαφώνου και θα καεί. Τα pot είναι απλές μεταβλητές αντιστάσεις πολύ χαμηλής ισχύος. Για να το κάνεις αυτό θα χρειαζόσουν ένα Pot 15w ή τουλάχιστον όσο θα χρειαζόταν για να καλύψεις την ισχύ που δέχεται το ίδιο το μεγάφωνο στην διάταξη που έχεις φτιάξει. Αν δεν ήταν έτσι τα attenuators θα ήταν ένα απλό Pot παράληλα με το μεγάφωνο, αλλά δυστυχώς χρειάζονται εξαρτήματα μεγάλων ανοχών. Γιαυτό πολλά  attenuators -πλην των ακριβών- εχουν volume σε μορφή περιστροφικού διακόπτη που προσθέτει νέες διατάξεις αντιστάσεων υψηλής ισχύος για να πετύχουν την μείωση της έντασης.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αυτό που μου με παραξένεψε και θα ήθελα την γνώμη σας, είναι το εξής. Επειδή ο ενισχυτής μου έχει κανονικά σαν χαρακτηριστικό το ότι (στο καθαρό κανάλι) όσο και να ανεβάζεις το volume δεν έχει το κλασσικό "σπάσιμο" των λαμπάτων, στην λειτουργία μέσω ακουστικών αυτό το σπάσιμο είναι εμφανές από το 7-8 και πάνω. Αν, δε, βάλω και το OD-808 να λειτουργήσει ως boost έχω ένα γ@μ@το overdriven ήχο που δεν τον είχα ξανακούσει από τον ενισχυτή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό δεν γίνεται εμφανές στο ηχείο αλλά μόνο στα ακουστικά. Σίγουρα δεν μιλάμε για παραμόρφωση που ναπροκύπτει από τα ακουστικά γιατί έχω χαμηλά το volume του attenuator. To "γρύλισμα" δηλαδή δεν προέρχεται από το ότι τα ακουστικά δεν αντέχουν την ένταση.

Φαίνεται ότι μόλις ανακάλυψες τον λόγο ύπαρξης των attenuators!
Κυρίως δεν είναι -μόνο- για τους γείτονες, αλλά περισσότερο ακριβώς για αυτό τον ήχο, που δημιουργείται μόνο όταν οι λυχνίες του τελικού σταδίου κάνουν την "μαγεία" του και συνεισφέρουν και αυτές με την δική τους χροιά παραμόρφωσης στον τελικό ήχο. Οι λαμπάτοι είναι φτιαγμένου έτσι, σε μεγάλα volumes να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους, αλλιώς ακούς σχεδόν μόνο την χροιά από την παραμόρφωση στις λάμπες προενίσχυσης.
Μπράβο και πάλι!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Άλεξ διάβασα στα χαμένα μηνύματα ότι τελικά έβαλες μία αντίσταση 100Ohm σε σειρά με τα ακουστικά γιατί με το pot στο full τα ακουστικά σου κόντευαν να καούν.Αυτό είναι που σου εξήγησα και εγώ, αυτή η αντίσταση χρειάζεται για την προστασία των ακουστικών και για να βγάζει το κύκλώμα των ακουστικών εκτός του κυκλώματος υψηλής ισχύος. Στα 15w που έχει ο ενισχυτής σου, η τιμή που έβαλες είναι μια χαρά. Για περισσότερα watt θα έπρεπε να είναι όπως τα είπαμε στο άλλο post, την υπολογίσαμε περίπου στα 700Ohm για 50watt και περίπου στο 1KOhm για 100w.

Το ξέρω φίλε. Απλά επειδή οι όλοι υπολογισμοί γίναν με την προϋπόθεση ότι οι αντιστάσεις θα είναι των 8Ohm ενώ αυτές ήταν 8.2 (άσε που με το πολύμετρο μου τις βρίσκω ναναι 8.8 Ohm) όταν πήγα να ξανακάνω τα μαθηματικά, μου έβγαινε ότι η αντίσταση των 700ohm που μου έλεγες κατέλληγε να είναι κάτω από 100ohm. Επίσης η αντίσταση των ακουστικών ήταν 35 Ohm αλλά τις μετρούσα στο ένα ηχείο. Επειδή τα ακουστικά είναι στερεοφωνικά, και επειδή βραχυκύκλωσα το αριστερό και το δεξιό κανάλι στο θηλυκό stereo jack ώστε να ακούω και από τα δύο ακουστικά, η αντίσταση έπεσε στο μισό, κοντά στα 17 Ohm πράγμα που άλλαξε πάλι τα δεδομένα. Τέλος πάντων, η επιλογή των 100+ Ohm έγινε εντελώς εμπειρικά. Δοκίμαζα αντιστάσεις μέχρι να δω ποιά αποδίδει μεν δυνατή ένταση αλλά δεν κινδυνεύουν τα ακουστικά. Επειδή μάλιστα τα λιγότερα ohm που είχα σε αντιστάσεις ήταν 330, έβαλα 3 παράλληλα, δλδ περίπου 110 ohm.

Για όσους ρώτησαν, η κατασκευή σου που έγινε με 50άρες αντιστάσεις, όταν είναι και οι 4 συνδεδεμμένες, έχει συνολική ανοχή 200watt, όσον αφορά την ικανότητα απορόφησης ισχύος.

Σαν έξτρα mod σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμα ποτενσιόμετρο παράλληλα με το ηχείο στην χρήση ως attenuator, ώστε να πετυχαίνω μεταβλητή μείωση των db του ηχείου. Μπροστά δηλαδή θα έχω το volume των ακουστικών και στην πίσω μεριά το volume του ηχείου. Μόλις το κάνω θα ανεβάσω extra φωτό και εντυπώσεις.

Αυτό δεν είναι γίνεται, γιατί όταν το Pot θα είναι όλο στο σιγανό, τότε θα παίρνει όλη την ισχύ σε watt του μεγαφώνου και θα καεί. Τα pot είναι απλές μεταβλητές αντιστάσεις πολύ χαμηλής ισχύος. Για να το κάνεις αυτό θα χρειαζόσουν ένα Pot 15w ή τουλάχιστον όσο θα χρειαζόταν για να καλύψεις την ισχύ που δέχεται το ίδιο το μεγάφωνο στην διάταξη που έχεις φτιάξει. Αν δεν ήταν έτσι τα attenuators θα ήταν ένα απλό Pot παράληλα με το μεγάφωνο, αλλά δυστυχώς χρειάζονται εξαρτήματα μεγάλων ανοχών. Γιαυτό πολλά  attenuators -πλην των ακριβών- εχουν volume σε μορφή περιστροφικού διακόπτη που προσθέτει νέες διατάξεις αντιστάσεων υψηλής ισχύος για να πετύχουν την μείωση της έντασης.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το ξανασκέφτηκα από την στιγμή που το έγραψα. Όντως χρειάζεται περιστροφικός διακόπτης που να προσθέτει νέες διατάξεις, αλλά εντάξει δεν έχω διάθεση να το πειράξω. Αφού δουλεύει καλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχει λόγος.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Για να συνεχίσουμε την καλή αρχή που έγινε, μιας και πολλοί  φίλοι ενδιαφέρθηκαν για τον DIY Attenuator που σχεδιάσαμε με τον Alex, παραθέτω κατωτέρω ένα απλοποιημένο σχεδιάγραμμα που έφτιαξα περιλαμβάνοντας και μερικές βελτιώσεις. Έτσι  μπορούν όλοι όσοι ενδιαφέρονται να το φτιάξουν εύκολα και χωρίς λάθη.



To attenuator αυτό έχει τις εξής δυνατότητες:
1.   Είναι σχεδιασμένο για μεγάφωνα 8Ohm
2.   Είναι σχεδιασμένο για ενισχυτές έως 100W
3.   Το μεγάφωνο μπορεί να παίζει στο 1/4 της ισχύος του, ή να σβήνει τελείως
4.   Έχει έξοδο ακουστικών με Volume
5.   Τα ακουστικά εάν συνδεθούν παίζουν πάντα ανεξάρτητα από το μεγάφωνο

Υλικά που χρειάζονται:
4 x 8,2 Ohm, 25W, wirewound:  http://www.banzaimusic.com/8-2-Ohm-25W-wirewound.html
2 x Neutrik jack, open, Mono: http://www.banzaimusic.com/Neutrik-jack-open-Mono.html 
1 x Neutrik jack, open, Stereo:  http://www.banzaimusic.com/Neutrik-jack-open-Stereo.html
1 x Alpha 24mm US-5k lin: http://www.banzaimusic.com/Alpha-24mm-US-5k-lin.html
1 x SPDT Toggle Switch TSR-01: http://www.banzaimusic.com/Toggle-Switch-TSR-01.html
1 x 500Ohm Resistor for 50W: http://www.banzaimusic.com/510-Ohm-MF-0-25W.html
OR
1 x 1kOhm Resistor for 100W: http://www.banzaimusic.com/1-0k-MF-0-25W.html

Επεξηγήσεις για τις διάφορες τιμές έχω παραθέσει στο αρχικό Post: Απ: Headphones Out για ενισχυτή που δεν έχει.

Καλή επιτυχία σε όσους το προσπαθήσουν!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπράβο παιδιά, πολύ καλή προσπάθεια!  ;)  Χρειαζόμαστε τέτοια posts!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μπορώ να υποθέσω οτι με το κατάλληλο switch, μπορούμε να αναιρούμε τελείως τη χρήση του attenuator, να τον κάνουμε δηλαδή άμεσα μάχιμο για live, χωρίς να πειράζει καλώδια?
Κοίτα με τα ίδια υλικά υπήρχε η επιλογή να γίνει αυτό που λες. Απλά επέλεξα να το κάνω να έχει ΚΑΙ λειτουργία ως attenuator γιατί ως bedroom guitarist και με νεογνά στα εκατέρρωθεν γειτονικά σπίτια και με το δικό μου να έρχεται όπου ναναι, δεν είχα την ευκαιρία να "γευτώ" τις full δυνατότητες του ενισχυτή και έτσι είπα, "γιατί όχι" να μην το κάνω να λειτουργεί και σαν attenuator. Είναι πάντως πολύ εύκολο να μπει ένα δεύτερο dpdt switch από την πίσω μεριά που να διαλέγεις να περνάει το σήμα κατευθείαν από το βύσμα του ενισχυτή στο βύσμα του ηχείου. Από την άλλη αυτό γίνεται με δύο κινήσεις, βγάζεις το βύσμα του ηχείου και το καρφώνεις στον ενισχυτή.

Eγω ρωτάω, αν γίνεται να αποφεύγουμε και αυτό το βγάλσιμο καλωδίων. Επίσης αν μπεί το 2ο dpdt switch, η απότομη εναλλαγή φορτίου, αποτελεί κάποιον κίνδυνο?Απο κει και πέρα, το καλώδιο που θα χρησιμοποιειθεί, πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Εγώ αφού δώσω τα καθιερωμένα συγχαρητήρια στα παιδιά, θα ξαναρωτήσω γιατί τέτοια posts-διαμάντια δεν γίνονται sticky... ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Εγώ αφού δώσω τα καθιερωμένα συγχαρητήρια στα παιδιά, θα ξαναρωτήσω γιατί τέτοια posts-διαμάντια δεν γίνονται sticky... ::) ::)

Οχι μονο sticky, αλλα και πατεντα μπορει να γινει ;)

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Eγω ρωτάω, αν γίνεται να αποφεύγουμε και αυτό το βγάλσιμο καλωδίων.


Νομίζω ότι αυτό είναι που θέλεις


(Το image διαγράφηκε γιατί αποδείχτηκε λάθος)

Edit: Έκανα μια μικρή διόρθωση
Edit2: Αλλά και πάλι έχω μια αμφιβολία


Επίσης αν μπεί το 2ο dpdt switch, η απότομη εναλλαγή φορτίου, αποτελεί κάποιον κίνδυνο?Απο κει και πέρα, το καλώδιο που θα χρησιμοποιειθεί, πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις?


Κοίτα αλλαγή φορτίου θεωρητικά ΔΕΝ γίνεται γιατί από εκεί που ο ενισχυτής σου βρίσκει στην έξοδό του 8Ohm αντίσταση, παλι 8 θα βρίσκει. Αυτό που αλλάζει είναι η τάση που πάει στο ηχείο. Οπότε υποθέτω αν κάτι είναι επικύνδυνο είναι το πιθανό "ΤΣΑΚ" που θα ακούγεται από το ηχείο σου όταν θα γυρνάς τον διακόπτη και η απότομη αύξηση της έντασης.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/09, 10:33 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Ίσως να κάνω λάθος στο πιο πάνω.
Μάλλον το θέμα δεν λύνεται με απλό DPDT των 6 επαφών αλλά με ένα 3DPDT των 9 επαφών
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σοβαρά ρε παιδιά, γιατί δεν πατεντάρετε τις ιδέες αυτές; Το συγκεκριμένο attenuator με ακουστικά καθώς και ένα άλλο gadget που παρουσίασε πρόσφατα ο Aδριανός αξίζουν όχι μόνο ιδιαίτερης προσοχής, αλλά και εμπορικής εκμετάλλευσης. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ένα τόσο χρήσιμο μηχανηματάκι δεν θα έχει ζήτηση. Εγώ τουλάχιστον θα αγόραζα κάτι τέτοιο, γιατί θα μού επέτρεπε να αποκτήσω έναν Peavey Valve King ή Fender Hot Rod Deluxe.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με τη σειρά μου να δώσω και γω συγχαρητήρια σε σας και σε όσους απλοποιούν, εφευρίσκουν, δημοσιοποιούν, "αποδαιμονοποιούν" πρακτικές και λειτουργικές συσκευές!
Μου φτιάχνει τη διάθεση το επίπεδο των συμφορουμιτών!

Όσων αφορά το πατεντάρισμα, ακόμα και αν δεν είναι εφικτό, αν κάποιος καθόταν αν φτιάξει μερικά θα το προμηθευόμουν χωρίς ιδιαίτερη σκέψη αντί του εργοστασιακού!
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Eγω ρωτάω, αν γίνεται να αποφεύγουμε και αυτό το βγάλσιμο καλωδίων. Επίσης αν μπεί το 2ο dpdt switch, η απότομη εναλλαγή φορτίου, αποτελεί κάποιον κίνδυνο?Απο κει και πέρα, το καλώδιο που θα χρησιμοποιειθεί, πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις?

Είναι θέμα σοβαρό αυτό που θίγεις, γιατί πράγματι οι περισσότεροι SPDT/DPDT είναι break-before-make που σημαίνει ότι στιγμιαία κόβεται τελείως η σύνδεση και o μετασχηματιστής εξόδου μένει χωρίς φορτίο. Στην περίπτωση αυτή, μπορεί και να καεί, ιδίως εάν παίζει ο ενισχυτής. Ακόμα και να βρούμε διακόπτη SPDT/DPDT make-before-break, το πρόβλημα δεν λύνεται τελείως, καθώς στιγμιαία όταν ο διακόπτης θα αλλάζει θέση, θα υπάρχουν και οι δύο συνδέσεις από τα όμοια φορτία των 8Ohm (το μεγάφωνο και η διάταξη αντιστάσεων ισχύος) σε παράλληλη σύνδεση, που σημαίνει ότι θα πέσει το φορτίο στα 4Ohm. Καλύτερα από το τίποτα, πιό ασφαλές, αλλά δεν είναι και η σωστή λύση. Οπότε δεν θα μπορέσουμε να λύσουμε το θέμα αυτό απλά χωρίς κάποιο έξτρα κύκλωμα.

Όμως για την αποφυγή της εναλλαγής των καλωδίων έχω κάτι απλό στο μυαλό μου, θα προσπαθήσω αύριο να βρω λίγο χρόνο να το βάλω στο διάγραμμα, με ένα τρόπο που δεν θα χρειάζεται να αλλάξεις βύσματα. Όμως η αλλαγή θα πρέπει να γίνεται με τον ενισχυτή τελείως σβηστό για ασφάλεια, η τουλάχιστον καταχρηστικά στο StandBy.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
χμμ.... και τα δυο ποστ μου που ειχαν χαθει, δυστυχως δεν βρισκω τα υπολοιπα ποστ της συζητησης...

=====
Μπραβο, καλη δουλεια, αλλα να ρωτησω κατι... ?
Γιατι δεν συνδεες απλα την εξοδο ηχειων σε ενα φορτιο και να εβαζες τα ακουστικα στο line-out, θα ηταν πολυ πιο απλο!  :)
Επισης, καλο ειναι το διακοπτακι ακουστικα/ηχειο να το γυριζεις με κλειστο τον ενισχυτη!

=====
Ισως να γινεται καποιο βραχυκυλωμα λογο στερο βυσματος των ακουστικων?  ???
Δεν ξερω το κυκλωμα του, οποτε δεν μπορω να πω, αλλα και παλι ετσι θα σιωπαινες το μεγαφωνο, και το line-out θα μπορουσες να το οδηγισεις σε υπολογιστη/στερεοφωνικο/ενισχυτη ακουστικων και να βαλεις εκει τα ακουστικα!
Μπραβο παντως ωραια κατασκευη!
Εγω παντως δεν μπορω να ακουσου με τιποτα απο ακουστικα μουσικη/κιθαρα κτλ, μονο στον στρατο ειχα ενα ΜΡ3 και ακουγα απο ακουστικα  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Τελικά νομίζω ότι το κατάφερα το bypass με 3DPDT
Πρέπει να είναι αυτό...

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Eγω ρωτάω, αν γίνεται να αποφεύγουμε και αυτό το βγάλσιμο καλωδίων. Επίσης αν μπεί το 2ο dpdt switch, η απότομη εναλλαγή φορτίου, αποτελεί κάποιον κίνδυνο?Απο κει και πέρα, το καλώδιο που θα χρησιμοποιειθεί, πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις?


...για την αποφυγή της εναλλαγής των καλωδίων έχω κάτι απλό στο μυαλό μου, θα προσπαθήσω αύριο να βρω λίγο χρόνο να το βάλω στο διάγραμμα, με ένα τρόπο που δεν θα χρειάζεται να αλλάξεις βύσματα. Όμως η αλλαγή θα πρέπει να γίνεται με τον ενισχυτή τελείως σβηστό για ασφάλεια, η τουλάχιστον καταχρηστικά στο StandBy.


Λοιπόν, για να έχουμε συνδεδεμμένο συνεχώς τον Attenuator πάνω στον ενισχυτή και να μην αλλάζουμε κάθε φορά βύσματα, το ακόλουθο σχέδιο είναι καλύτερο:
Και πάλι επισημαίνω:
Η αλλαγή θέσεων θα πρέπει να γίνεται με τον ενισχυτή τελείως σβηστό για ασφάλεια, η τουλάχιστον καταχρηστικά στο StandBy.



Τα ακουστικά και εδώ λειτουργούν συνεχώς, εάν συνδεθούν.

Η θέση 2, και με τους 2 διακόπτες κάτω που προκύπτει από τον συνδυασμό, βγάζει μεν μία ενδιαφέρουσα λειτουργία με το μεγάφωνο να παίζει στα 3/4 της ισχύος, αλλά επειδή κατεβάζει το συνολικό φορτίο στα 6 Ohm, καλό είναι να αποφεύγεται.

Καλή επιτυχία και πάλι σε όσους το προσπαθήσουν!..
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υπάρχουν κιτ για 3 πολύ ενδιαφέρντα Attenuators στο TubeTown.

Δείτε την σελίδα αυτή: http://www.tube-town.net/diy/tt-pos/tt-posx-de.html
Και την μετάφραση της από το Google: http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.tube-town.net%2Fdiy%2Ftt-pos%2Ftt-posx-de.html

Το Πρώτο (TT PoS 50) μοιάζει πολύ με τον δικό μας σχεδιασμό και το Line out που προσφέρει μπορεί να μετατραπεί εύκολα σε Headphones Out με την αλλαγή της R11, από 50κ σε 1κ.
Προσφέρει stepped attenuation με διακόπτη σε διάφορες θέσεις.

Το Δεύτερο (TT PoS 100/200 Light) είναι ακόμα καλύτερο, γιατί δίνει τελείως βαθμιαίο attenuation με Pot και έχει λιγότερα μέρη (αν και τα μέρη αυτά είναι πιο ακριβά)

Το καλό είναι ότι όλα τα εξαρτήματα που χρειάζονται για τα Attenuators υπάρχουν στο TubeTown και μάλιστα κάποια προσφέρονται σε πλήρη κιτ.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..εγώ τουλάχιστον θα αγόραζα κάτι τέτοιο, γιατί θα μού επέτρεπε να αποκτήσω έναν Peavey Valve King ή Fender Hot Rod Deluxe.


Γιώργο, δεν είχα δώσει βάση σε αυτό το τελευταίο που έγραψες και σήμερα τυχαία το διάβασα πιο προσεκτικά.

Για σένα υπάρχει μία πολύ απλή λύση, για να έχεις τους ενισχυτές που θέλεις σε bedroom level, είναι ένα attenuator βασισμένο σε ένα L-Pad, ένα (διπλό εσωτερικά) ποτενσιόμετρο υψηλής ισχύος ειδικά για παρόμοια κυκλώματα.
Η συνδεσμολογία του είναι εξαιρετικά απλή και γίνεται από τον καθένα.

(Για όποιον θέλει να εμβαθύνει, η θεωρία πίσω από τα L-Pads εξηγείται πολύ καλά εδώ: http://www.bcae1.com/lpad.htm)

Αυτό είναι το πιο απλό και φθηνό Attenuator που μπορεί κανείς να φτιάξει.   
'Ολο μαζί δεν θα κάνει πάνω από 20€. Επιπλέον έχει το καλό ότι ρίχνει την ένταση βαθμιαία, χωρίς steps όπως τα άλλα. Ρίξε μία ματιά:



Το L-Pad μπορείς να το πάρεις από το TubeTown. Κάνει μόνο 14,80€.
Είναι αυτό: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3854_L-Pad-mono-100W---8-Ohm.html
Και έχει και ένα ωραίο καπάκι για την ομορφιά: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/language/en/info/p3855_Einbauschale-fuer-L-Regler.html

Μπορείς να το βάλεις σε οποιοδήποτε απλό κουτάκι και θέλει μόνο ακόμα δύο θηλυκά βύσματα και λίγο καλώδιο.

Αν σε ενδιαφέρει, επίσης μπορούμε να το τροποποιήσουμε να παίρνει και ακουστικά, όπως τα άλλα..



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Καταρχάς συγχαρητήρια για τις κατασκευές σας και τα schematics που φτιάχνετε.. Νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα να δημιουργηθεί ένα board με τέτοια topics "Ηλεκτρονικής για Μουσικούς" στην Ενότητα "Μουσικά Όργανα και Εξοπλισμός".. Θα μαθαίναμε πολλά και εμείς που δεν ασχοληθήκαμε με την Ηλεκτρονική :(..

Απλά μια ερώτηση περί L-pad.. Φίλε adriane, χωρίς να γνωρίζω βέβαια και πολλά πράγματα από Ηλεκτρονική, αναρωτιέμαι αν το L-pad που πόσταρες αποδειχθεί πολύ light για τέτοιες καταστάσεις.. Μπήκα στη σελίδα που μας έδωσες (btw το data sheet δεν το βρήκα) και πράγματι λέει ότι αντέχει μέχρι 100w.. Δεδομένου ότι οι 50w αντιστάσεις του Alex Under ήταν γκουμούτσες, πως κάνει heat dissipation ένα τέτοιο απλό ποτενσιόμετρο;


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
9975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
11 Απαντήσεις
6205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
30 Απαντήσεις
12456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:06
από Alex_Under
5 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
5 Απαντήσεις
5843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
4 Απαντήσεις
3656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
5 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 12:17
από tech21man
3 Απαντήσεις
3750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy