Αποστολέας Θέμα: Απόφθεγματα Άνθρωπος και Ζωή  (Αναγνώστηκε 30920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Απόφθεγματα Άνθρωπος και Ζωή
« Απάντηση #25 στις: 31/03/11, 13:42 »
Ας δωσω κι εγω μερικά, να εκμεταλλευτώ και την ευκαιρία για λίγο promotion!!!  0:)

Άνθρωπος

Ο καθένας μας έχει τους μύθους του, τους οποίους πρέπει να καταργήσει, εφόσον βυθιστεί σε αυτούς και έπειτα τους κατακτήσει. Με αυτό τον τρόπο θα γίνει ο ήρωας των παιδικών του ονείρων.

Στο σφάλμα, δικαίωμα ζητάει και αφορμή. Έπειτα θα πει πως ξέχασε και πως πια δε θα θυμάται.

Ίσως ξοδέψει μια ζωή κυνηγώντας το “άλλο” για να ανακαλύψει ότι η ζωή είναι αυτό και τίποτε άλλο. Κι αυτός είναι ένας φόβος που τον διακατέχει.

Του είπανε πως η αμαρτία φωλιάζει και στη σκέψη. Εκείνος το παράκανε, κι έπαψε να σκέπτεται…

Του έμαθαν μια ζωή να λέει “ναι”. Μια μέρα που αποφάσισε να αρνηθεί… του το αρνήθηκαν.

Τόσο μίσησε τη φυλακή του, τόσο τη βαρέθηκε... που χρύσωσε το μεντεσέ και στόλισε τις μπάρες!



Ζωή

Όταν τα “νοήματα” γίνονται “ακατανόητα” τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να αποκαλυφθεί ή να γεννηθεί κάποιο νόημα.

Οι μεγάλες ιδέες σαν δεν αντέχουν πια στην αφάνεια, δένονται στις πάντοτε ανεπαρκείς λέξεις, βουτάνε στις σελίδες των βιβλίων, και πνίγονται.

Το όνειρο το κυνηγάς, ή σε κυνηγάει εκείνο. Ή και τα δυο εναλλάξ, ανάλογα με την “εποχή κυνηγιού”...

Η ψυχή δε χορταίνει με τις ψευδαισθήσεις. Μπορείς όμως να χάσεις μια ολόκληρη ζωή ξεγελώντας την “πείνα” σου"

Όταν όλοι έχουν δίκιο, τότε αυτός που φταίει μάλλον έχει φύγει από το δωμάτιο.

Η σιωπή του ενός γίνεται η αλητεία κάποιου άλλου. Ίσως και περισσότερων.

Η μετάθεση ευθυνών αποτελεί το κλειδί για “ευτυχία” διαρκείας.Ούτε το θηρίο, ούτε τα “αδύναμα” είναι άξια εξουσίας.

Η απόλυτη άρνηση θα μπορούσε να αποτελέσει μιαν απάντηση, μια λύση. Εάν βέβαια δεν είχαν προλάβει να την ξεπουλήσουν μαζί με την ερώτηση.




Τα παραπάνω είναι επιλεγμένα απο το νέο μου βιβλίο με τίτλο "Διαθλάσεις" (στοχασμοί-απόψεις)που μόλις κυκλοφόρησε απο τις εκδόσεις Γκοβόστη. Για όποιον ενδιαφέρεται, πληροφορίες θα βρείτε και στο σύνδεσμο http://govostis.gr/app.asp?section=9&id=l906

Θα χαρώ να το διαβάσετε και να ακούσω-διαβάσω την κριτική-απόψεις σας.

Να με συγχωρείτε που χρησιμοποίησα το βήμα μου στο forum για να κάνω διαφήμιση, αλλά για νέους και άγνωστους συγγραφείς οι ευκαιρίες είναι εξαιρετικά περιορισμένες, προκειμένου να επικοινωνήσουν το έργο τους στους αναγνώστες.

Ευχαριστώ

Φιλικά
Δημήτρης
« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/11, 14:24 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Απόφθεγματα Άνθρωπος και Ζωή
« Απάντηση #26 στις: 31/03/11, 14:41 »
Γεια σου Μήτσε με τα ωραία σου! Καλά έκανες, για μένα και μας είπες για το βιβλίο σου! Καλοκυκλοφόρητο, καλοδιάβαστο και καλοπούλητο! Όμορφα ή καλύτερα εύστοχα, αυτά που διάβασα! Μόλις διαθλαστώ, θα σου πω παραπέρα την άποψή μου! Βλέπω είχες και παρέα όμως!
Όταν είσαι τόσο καιρό σε ένα φόρουμ, δεν το βρίσκω άκυρο να κάνεις μία διακριτική πρόταση όπως αυτή, για το τόλμημά σου. Να ΄σαι καλά και να έχεις έμπνευση.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Απόφθεγματα Άνθρωπος και Ζωή
« Απάντηση #27 στις: 31/03/11, 16:09 »
Φίλε Xolidoxos, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Καλοτάξιδο όπως λένε.

Βλέπω είχες και παρέα όμως!

Αν εννοείς για το


... αλλά για νέους και άγνωστους συγγραφείς οι ευκαιρίες είναι εξαιρετικά περιορισμένες, προκειμένου να επικοινωνήσουν το έργο τους στους αναγνώστες.


μιλάω γενικά για  κάτι που ισχύει εφόσον δεν υπάρχει κάποιο μέσον-γνωριμία. Κατά τα άλλα μόνος μου ήμουν, χωρίς κάποια παρέα ;D . Αλλιώς κάτι δεν κατάλαβα στο σχόλιό σου.

Να 'σαι καλά.
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Απόφθεγματα Άνθρωπος και Ζωή
« Απάντηση #28 στις: 01/04/11, 14:36 »
Μάλλον φίλε μου, σε δώσανε 2 βαφτιστικά! Όποτε γράψε λάθος για την παρέα! Πάντως για το πάρακάτω που λες, ήδη έχω γνωρίσει 2 συγγραφείς που τα προωθούνε μόνοι τους τα βιβλία στο ευρύ κοινό. Όλα καλά θα πάνε! Να ΄σαι καλά!
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/06, 19:21
από Μαργαρίτα Π.
101 Απαντήσεις
31002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 23:34
από papous
104 Απαντήσεις
33416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
511 Απαντήσεις
145343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
3 Απαντήσεις
2939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 22:30
από Θοδωρής
19 Απαντήσεις
6203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 11:52
από e.t.
7 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 16:34
από blackmorefan
6 Απαντήσεις
3844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 19:24
από Dimitris12345
1 Απαντήσεις
2004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 23:32
από elrich
0 Απαντήσεις
1383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/16, 16:43
από ΠΟΙΟΣ