Σελίδες:
  • #1 από vangelis στις 09 Dec 2004
  • http://kitharagr.com/diafora/kostas/Vangelis%20-%20Pain.mp3


    Oriste kai ena organiko, arxizei me ena taximaki, kai sunexizei meta...hxografhmeno se ena BOSS BR-8, xrhsimopoihsa thn taylor, kai thn blade sto hlektriko meros...euxaristw ton karxaria gia thn texnikh uposthrixh, kalh akroash.

  • #2 από Καρχαρίας στις 09 Dec 2004
  • Το τραγούδι είναι φανταστικό! Δεν κάνω πλάκα, μου άρεσε πάρα πολύ.

    Λοιπόν το ταξιμάκι ρεμπετίζει πολύ. Μου αρέσει όμως. Στην συνέχεια όταν μπαίνει το τραγούδι κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει.. ρε που το ξέρω.. χμμ.. μούμπλε μούμπλε.. τέσπα.

    η βρώμικη έχει χάλια ποιότητα, αλλά το ριφάκι αυτό είναι όλα τα λεφτά!!! Μπράβο βαγγ!! Έχει πολύ συναίσθημα, επαναλαμβάνετε συνέχεια αλλά δεν μου είναι καθόλου βαρετο.
    Μου θυμίζει Anathema (καμιά σχέση με τον vangeli δλδ) και το γουστάρω!
  • #3 από freemind στις 09 Dec 2004
  • Μετα το εκπληκτικο παει το τελειο??Ε τοτε ειναι τελειο!!Δεν ξερω πολλα απο κιθαρα, αλλα ολο το κομματι δειχνει μια δεξιοτεχνεια, τοσο στην ακουστικη, οσο και στην ηλεκτρικη κιθαρα.
    Το ταξιμι ειναι εκπληκτικο και ο ηχος της κιθαρας ειναι τρομερος!!Ανοιχτες συχνοτητες και ωραιο reverb ( δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι μικρο delay )...
    Και τι να πω για το δυνατο μερος???!!Σε παιρνει μαζι του οταν ξεκιναει!!
    Μπραβο Vangelis...
  • #4 από bluechild στις 09 Dec 2004
  •    Μου άρεσε πολύ. Το ταξίμι είναι το καλύτερο μέρος για μένα, αλλά και όλο το υπόλοιπο είναι πολύ καλό και σα σύνθεση και σα δουλειά.
  • #5 από Stefania στις 09 Dec 2004
  • ΓΑΜΑΤΟ!!! (λυπάμαι για την έκφραση αλλά αυτό ηθελα να γράψω)
    Χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν, έχω ακούσει πολυ ωραία mp3 εδώ μέσα, αλλά αυτό είναι ότι καλύτερο!!!!

    Βαγγέλη άργησες να ανεβάσεις κάτι δικό σου, αλλά τελικά άξιζε η αναμονή!  ;)
  • #6 από Jo. στις 09 Dec 2004
  • File eixera pos grafeis kala pragmata
    alla ilikrina me xafniases itan pos na to po? xm an prostheso ayta pou eipan ta paidia isos na to ekfraso. Ta synxaritiria mou loipon

    Se endiaferei stixos?an kai nomizo oti dyskola grafete kati giati prepei na einai poly kalo kai antaxio tis mousikis,alloste gia instrumental mou kanei kai oxi gia tragoudi
    anyway an thes pantos kanoume mia prospathia kai vlepoume ti vgenei ;)
  • #7 από vangelis στις 09 Dec 2004
  • euxaristw para polu gia tis apopseis sas, an kai eimai ligo ntropiasmenos apo thn thetikothta tous...:)
  • #8 από D@ve Murray στις 09 Dec 2004
  • Απλα αψογο...τοσο απλα...κιθαριστικα αρτιο...χωρις λαθη... μια απιστευτη και αξιοζηλευτη καθαροτητα ηχων...επισης ποικιλια στα ηχοχρωματα...και το σολακι με το wah ( auto ) ειναι πολυ καλο...και το ταξιμακι στην αρχη...καθαρο ρε φιλε...πολυ καλο...

    Και σαν συνολικη εντυπωση εχει κατι το λυπημενο...το μελαγχολικο...κατι σαν πονος δηλαδη...ακομα και το γκαζι μοιαζει να λυπαται...
  • #9 από Arg0 στις 09 Dec 2004
  • Τελικα το ακουσα απο την δουλεια... Δεν φταιω εγω, οι συναδελφοι ζηταγαν μουσικη...  ;D

    Εκανε κατι που δεν εχει καταφερει κομματι ακομα στην δουλεια... Με ταξιδεψε...

    Μπραβο!!! Μην διανοηθεις να σταματησεις, ετσι? Γιατι θα 'ρθω στη Γερμανια να σε τουλουμιασω... :)
  • #10 από Σιδηρόπουλος στις 09 Dec 2004
  • βαγγο.. το μονο που θα σου πω ειναι οτι το εχω βαλει στο repeat..
  • #11 από Sound of Rock στις 09 Dec 2004
  • πάρα πολύ καλό! μπράβο! αν είχα ένα πράγμα να αλλάξω όμως προσωπικά θα άλλαζα λίγο το σολάκι που έχει.. όχι πως μπορώ να το κάνω καλύτερα εγώ! απλά σε κάποια σημεία δεν κολάει τόσο καλά πιστεύω.. αλλά και πάλι αυτό είναι η γνώμη μου δεν σημαίνει πως είμαι και σωστός! πολύ καλή και καθαρή ηχογράφησει και το κομμάτι απλό αλλά πολύ όμορφο και έχει την ικανότητα να σε ταξιδέψει! keep up the good work ;D :) ;)
  • #12 από legolas_gr στις 09 Dec 2004
  • χαλια οταν το ακουσα μου ηρθε να σπασω τα ακουστικα μου >:( τα rif ειναι απιστευτα βαρετο το ταξιμακι ειναι κακης ποιοτητας και συνιθησμενο και στο σινολο του το κοματι δεν κολαει πουθενα τι σαχλαμερες ειναι αυτες ταξημι και μετα οτι να 'ναι κακο ροκ :P  
      ;D ;D ;D ;D ;DΑστιευωμαι φυσικα δεν καταλαβα καν οτι περασα απο ανατολιτικο ταξημι σε πιο ροκ ηχους το μονο που του αλλαζα ισως λιγο να ειναι η ηλεκρικη αλλα αυτο ειναι τελιος υποκιμενικο αν σημενει κατι για σενα τοτε οκ  στο λεω γιατι ενιοσα οτι δεν σημενει .Παντος το ακουω μισι ωρα περιπου και δεν βαρεθικα ακομα
      τελικο σημπερασμa: γ***το  sori για τιν εκφρασει αλλα καταλαβενετε νεανικος  ενθουσιασμος
  • #13 από PAPAJOHNNY στις 10 Dec 2004
  • Πολυ καλο συναδελφε.Απο που να αρχισω απο τα παιχνιδισματα που κανεις στην αρχη με τις D,A,E ανοιχτες διαδοχικα και τα σολακια απο πισω που σε ριχνουν και εκει που εισαι ετοιμος να καταρευσεις  μετα απο λιγο σκαει και ακουστικη συνοδεια και σε στελνει αλλου ή για το γκαζιαρικο μερος με το   auto wah που λες:Τωρα τι να κανω;Να ανοιξω ενα Ιωαννη Περιπατητη (Johnnie Walker) και να με παρει απο κατω;Να παρω τους δρομους και να τρεχω,απο την πορωση ; Tι απολα;
    Γενικοτερα εκτος απο την πολυ καλη τεχνικη και μελωδια που εχει το κομματι εχει και αναμεικτα συναισθηματα,που δε μπορω να βγαλω ακρη τι ειναι.
    Τωρα μεγαλε την εβαψες,μας εμαθες σε ωραιες μουσικες και περιμενουμε η επομενη δουλεια να ειναι αναλογη. ;D
    Και παλι συγχαρητηρια!      
  • #14 από vangelis στις 10 Dec 2004
  • tha einai pappajohnny, me tragoudi kiola...:)
  • #15 από Riverson στις 10 Dec 2004
  • Φίλε μου δεν σε ξέρω προσωπικά όπως και πολλούς άλλους απο εδω μέσα ούτε έχουμε μιλήσει πολλές φορές στο chat.Ακουσά το κομμάτι σου και ένιωσα πως είμασταν όλοι μια παρέα και μας έριχνες τα ταξιμάκια σου.Τι να πω?Είναι εκπληκτικό το κομμάτι, τι να πω δεν έχω λόγια!!!!
    Συγχαρητήρια ;)
  • #16 από Πελαργός στις 10 Dec 2004
  • Τι βλακεια ειναι αυτη που εγραψες???Αηδια.Αισχος.απο τα χειροτερα πραγματα που εχω ακουσει τα τελευταια 12890 χρονια.Μπαρουφα.Εκτρωμα.Σιχαμα.Ηχορυπανση.

    Εισαι τρελος??????Βγηκε απο τα χερια και το κεφαλι σου αυτο το πραγμα και περιμενεις να ακουσεις ασχημα λογια?Τι αλλο να πω με εχουν καλυψει οι παο πανω.

    Ενα θα πω.

    Προσκυνω.

    Δουλος σου ταπεινος.
  • #17 από Πέτροc στις 13 Dec 2004
  • ... Ψυχραιμία παιδιά !!!  :P :P

    Λοιπόν, αρχικά, η παραγωγή δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο (ειδικά η ηλεκτρική μάλλον χρειάζεται δουλειά πχ overdubs) αλλά μου άρεσε ο καθαρός ήχος της ακουστικής ...

    Στη συνέχεια, η πολύ καλή (έως άρτια θα έλεγα ;)) τεχνική δε σηκώνει κουβέντα ... φίλτατε Βαγγέλη, μάλλον είναι το δυνατό σου σημείο ... (είναι εκεί που ξεχωρίζει ο επαγγελματίας από τον ερασιτέχνη ...  ;D)

    Όμως, στη σύνθεση έχω τις αντιρρήσεις μου ... ενώ το πρώτο μέρος ακούγεται ενδιαφέρον, (μου άρεσαν οι "αλλού" νότες ... ;D) το δεύτερο μέρος δεν ήταν του ίδιου επιπέδου (συνθετικά πάντα) ... ελαφρώς κοινότυπες (ξαναειπωμένες) μου ακούστηκαν οι φράσεις - που σημαίνει ότι χρειάζεται δουλειά στις κλίμακες (?) ...και στην ανάπτυξη (3 ακόρντα για μεγάλο χρονικό διάστημα και χωρίς πρωτότυπο solo ομολογώ ότι με κούρασαν ...)  άσε που μετά το "λαϊκό" αυτοσχεδιασμό, ίσως χρειάζεται κάποιο riff (κάτι επαναλαμβανόμενο τέλος πάντων και όχι πάλι solo ...) ....

    Πάντως, να ξέρεις φίλτατε Βαγγέλη ότι τα κριτίρια που βάζω είναι σχετικά ψηλά (κριτίρια για CD του εμπορίου -παραγωγή έτοιμη προς πώληση δηλαδή)  και στη βάση αυτή λέω ότι λέω ... Για να το κυκλοφορήσεις λοιπόν, θέλει δουλειά (κατ' εμέ πάντα ...)

    /nEwBiE  8)
  • #18 από old_lion στις 13 Dec 2004
  • ... (κριτήρια για CD του εμπορίου -παραγωγή έτοιμη προς πώληση δηλαδή)  και στη βάση αυτή λέω ότι λέω ...

    Θα συμφωνήσω με τον nEwBiE .

    Είναι σίγουρα πολύ όμορφο ,  πλην όμως θέλει άλλη δουλειά για να βγει στο εμπόριο.

    Ή ίσως τον σωστό manager...  :)  :)  :)
  • #19 από vangelis στις 14 Dec 2004
  • ... (κριτήρια για CD του εμπορίου -παραγωγή έτοιμη προς πώληση δηλαδή)  και στη βάση αυτή λέω ότι λέω ...

    Θα συμφωνήσω με τον nEwBiE .

    Είναι σίγουρα πολύ όμορφο ,  πλην όμως θέλει άλλη δουλειά για να βγει στο εμπόριο.

    Ή ίσως τον σωστό manager...  :)  :)  :)


    euxaristw gia tis apopseis sas, an kai ofeilw na omologhsw pws den me endiaferei na bgei sto "emporio"...to "emporio" efere thn mousikh se auta ta xalia...alla auto einai mia allh suzhthsh....
  • #20 από pascal. στις 14 Dec 2004
  • Βαγγέλη μου, αν σκέφτονται έτσι αυτοί που μπορούν να δώσουν στη μουσική κάτι πραγματικά καλό... "Μωρό μου, bye bye..."  :-\
  • #21 από Καρχαρίας στις 15 Dec 2004
  • Όμως, στη σύνθεση έχω τις αντιρρήσεις μου ... ενώ το πρώτο μέρος ακούγεται ενδιαφέρον, (μου άρεσαν οι "αλλού" νότες ... ;D) το δεύτερο μέρος δεν ήταν του ίδιου επιπέδου (συνθετικά πάντα) ... ελαφρώς κοινότυπες (ξαναειπωμένες) μου ακούστηκαν οι φράσεις - που σημαίνει ότι χρειάζεται δουλειά στις κλίμακες (?) ...και στην ανάπτυξη (3 ακόρντα για μεγάλο χρονικό διάστημα και χωρίς πρωτότυπο solo ομολογώ ότι με κούρασαν ...)  άσε που μετά το "λαϊκό" αυτοσχεδιασμό, ίσως χρειάζεται κάποιο riff (κάτι επαναλαμβανόμενο τέλος πάντων και όχι πάλι solo ...) ....

    Εδώ να διαφωνήσω λίγο. Έχω ακούσει "επιτυχίες" που ήταν με δυο αν όχι με ενα (!!!) ακκόρντο!
    Αυτό που με εντυπωσίασε (νομίζω και τους άλλους) ήταν το ριφφ που αν και επαναλαμβάνεται συνέχεια δεν μου ακούγετε κουραστικό.
    Μάλλον δεν θα σου άρεσε εσένα...? :-\ Όπως και εγώ δεν εντυπωσιάτηκα με τον ταξίμι που ξεκινάει. Μου άρεσε αλλά όχι πριν από κυρίως μέρος. Στο μαυλό μου το έχω άλλιως το τραγούδι και δεν μου αρέσει ο συνδιασμός ρεμπέτικου με μελανχωλικό rock (αν και το συνδέει πολύ όμορφα!)



    Βαγγέλη μου, αν σκέφτονται έτσι αυτοί που μπορούν να δώσουν στη μουσική κάτι πραγματικά καλό... "Μωρό μου, bye bye..."  :-\
    Άκρως αντίθετη άποψη. Αν αυτοί που είχαν να δώσουν πραγματικά κάτι στην μουσική σκεφτόταν έτσι θα είχαμε πολύ καλύτερη εξέλιξη στην μουσική βιομηχανία.
  • #22 από Πέτροc στις 15 Dec 2004
  • από nEwBiE προς Καρχαρία  :   ... και γιατί θά'πρεπε να συμφωνήσουμε φίλτατε ? ;D εδώ μιλάμε για καθαρά μουσικά γούστα ... το riff που σου άρεσε, εμένα μου φάνηκε μη πρωτότυπο ... αρκεί βέβαια ο  vangelis να βγάλει κάποια χρήσιμα γι αυτόν συμπεράσματα από τα σχόλιά μας ... (που δύσκολο το βλέπω όμως ... ::) )

    από nEwBiE προς vangeli και pascal  :   ... χμμμ ... μάλλον παρεξηγήθηκαν τα κριτίριά μου ... ας το θέσω αλλιώς ... όταν εγώ φτιάχνω κάποιο κομμάτι το πηγαίνω σε κάποιο φίλο Dj (σε μια Rock Μπυραρία) και το παίζει ανάμεσα στα υπόλοιπα .... Εκεί λοιπόν τα βλέπεις όλα :o ... ακούς που κουτσαίνει και που πετάει ένα τραγούδι ... ::) και ακους και διάφορα σχόλια ... σε αυτή τη βάση λοιπόν εγώ κρίνω μια παραγωγή ... να μπορεί να βγει στο δρόμο "μόνη της" ...  και δεν έχει να κάνει με εμπόριο ή λεφτά ...

    ... το ότι είμαστε ερασιτέχνες δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ τις δουλειές μας ... όχι για να τις πουλήσουμε, αλλά έτσι ... για το γ**ώτο ... για να κορεστεί η προσωπική μας ματαιοδοξία ίσως ... για να πούμε στον εαυτό μας ότι να ... μπορούμε ... κι όχι για να τ' αρπάξουμε ... >:(

    /nEwBiE  8)
  • #23 από vangelis στις 15 Dec 2004
  • loipon, auto to kommati to hxografhsa gia na dw se poia kateuthhnsh phgainei h sunthesh, to mexri twra apotelesma mou arese, kai gia auto to dhmosieusa kai edw..pws thelei kapoia epexergasia  ston hxo(kai OXI sthn sunthesh, giati AKRIBWS etsi to goustarw kai mou aresei, kai den prokeitai na sumbibastw se auto me tipota), nai thn thelei...apo ekei kai pera..meta apo prosektikes kai PARA polles akroaseis, kai oxi mono apo mena...mporw na pw pws kathreftizei to kommati pou exw sto mualo mou kata 80 %, pososto arketa kalo. Tha sunergastw me enan plhktra autes tis meres, gia na to feroume se auto to shmeio na to "goustarw" 90-99 %.

    Pascal,
    dustuxws, sto "emporio" (kai otan lew emporio ennow to "kanoume mousikh gia na poulhsoume") isxuei h isopedwsh idewn pou den akolouthoun kapoies "suntages epituxias", gia auto to logo kai mono, to apofeugo...enas kollhtos mou exei mplextei me auta, kai mporw na pw pws dne einai kai polu eutixhsmenos me auta pou sumbainoun se auton ton xwro. Etsi kai egw, eimai ektos, kanontas auto pou mou aresei (kai an mou aresei mia sugxordia na thn paizw 17 lepta, tha to kanw kai auto...me to kefali mou hsuxo).

    Pantws, kai pali euxaristw gia tis apopseis sas, na stai kala oloi.

  • #24 από Πέτροc στις 15 Dec 2004
  • loipon, auto to kommati to hxografhsa gia na dw se poia kateuthhnsh phgainei h sunthesh, to mexri twra apotelesma mou arese, ... mporw na pw pws kathreftizei to kommati pou exw sto mualo mou kata 80 %, pososto arketa kalo. Tha sunergastw me enan plhktra autes tis meres, gia na to feroume se auto to shmeio na to "goustarw" 90-99 %.

    Pantws, kai pali euxaristw gia tis apopseis sas, na stai kala oloi.

    ...  ::) ο σκοπός μου πάντως δεν είναι να σε κάνω να αναθεωρήσεις τη μουσική σου σύμφωνα με τα δικά μου μουσικά κριτίρια ... προς Θεού ...  καλό είναι να ακούς τους γύρω σου αλλά ακόμα καλύτερο να ακους μέσα σου ...

    ... πάντως τυχαίνει να λατρεύω κομμάτια μου τα οποία είναι πολύ πολύ ...πολύ (μα ΠΟΛΥ) ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απ΄αυτό ...  ;D

    /nEwBiE  8)
  • #25 από Καρχαρίας στις 15 Dec 2004
  • Το πνευματικό παιδί είναι πάντα ομορφότερο από τα άλλα ;D
Σελίδες: