Ψηφοφορία

Θα αγοράζατε/έχετε αγοράσει πλάστα cd's από πλανώδιους πωλητές?

Ναι,πάρα πολλές φορές,γιατί όχι???
33 (50%)
Ναι αν και προσπαθώ να το αποφεύγω
14 (21.2%)
Ελάχιστες φορές μόνο και πάλι με...ενοχές!
7 (10.6%)
Όχι,ούτε πρόκειται,τα πλαστά cd's καταστρέφουν το ελληνικό τραγούδι!!!
12 (18.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Αποστολέας Θέμα: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''  (Αναγνώστηκε 90157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #50 στις: 16/05/03, 17:37 »
   ...εγω πετυχα "πειρατικο" cd που ειχαν βγαλει φωτοτυπια μαζι με το κουτι και ειχε το "mid-price" και το "η πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" χαχααχαχαχαχαχα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #51 στις: 16/05/03, 18:19 »

Η αισχροκέρδεια σκοτώνει τη μουσική!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #52 στις: 16/05/03, 18:55 »
    ...αυτο ξαναπες το...



Παράθεση
 Εγω λεω οτι η "αδικαιολογητη" υπερ-κοστολογιση σκοτωνει καθε "αγαθο" απο τα αγγορακια της λαϊκης, μεχρι το δισκακι του Ρουβα! Αν λοιπον "υπακουσουν στον νομο Προσφορας-Ζητησης θα δικαιοθουν!


   επαυξανω!!!!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #53 στις: 17/05/03, 00:47 »
kai i peiratia kai aisxrokerdia skotonoun ti mousiki.......
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος eleftheria

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #54 στις: 18/05/03, 04:40 »
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους απο εσας που λένε ναι στην πειρατεία.Ναι έχω πάρει κι εγώ κάποια cd's απο πλανόδιους,αλλά τα περισσότερα ή είναι kakhs poiothtos,i loipoyn kapoia kommatia.8eorw omws thn agora enos cd mia ierotelestia.Ena cd den to pernw mono gia na akoysw ta kommatia(einai o basikos logos bebaia)alla giati sta perissotera(po pernw)uparxei kalh doyleia,oi stixoi,h grafistikh douleia,i akoma kai h fwtografikh.
Otan loipon 8elw pragmatika na parw ena cd den 8a to skeftw ka8olou kai 8a parw to au8entiko.Allwste etsi niw8w oti boh8aw autous pou me kanoun na ais8anomai teleia akougontas tous,na me kanoun na sunexisw na ais8anomai etsi i akoma kalhtera.
H megalh eironia omws einai oti o ntoros enantua ths peirateias,egine apo an8rwpous(egw proswpika den tous 8ewrw kallitexnes)pou bgazoun sthn kurioleksia ta kerata tous apo tis pistes pou xorophdoane,kai kapoioi alloi Kallitexnes den milhsan ka8olou...
eleftheria

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #55 στις: 13/06/03, 18:13 »
Διαφωνώ με την αντιγραφή δίσκων γιατι όπως είχε πει ο Πλιάτσικας ''κλέβεις κάτι απ' την καρδιά του μουσικού και το πουλάς''.Όμως ένας δίσκος αξίζει τα λεφτά του; Μας εκμεταλλεύονται οι δισκογραφικές; Ακομη κι αν αυτό γίνεται νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσουμε να αγοράζουμε αυθεντικούς δίσκους γιατί έστω κι αν πηγαίνει μικρό μερίδιο στον καλλιτέχνη, αξίζει να το πάρει.Αν όχι, όσο κι αν αγαπά τη μουσική, αν δεν έχει να φάει δε θα βγάλει άλλο δίσκο και το cd-player μας θα μείνει ένα ξεχασμένο αντικείμενο στα άδυτα του ασιγύριστου δωματίου μας. :-\ Ανάθεμα τις δισκογραφικές και τους πειρατές! Μείωση στην τιμή του δίσκου και τέρμα στην πειρατεία ΕΔΩ ΚΑI ΤΩΡΑ! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/03, 18:36 από dastir21 »
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #56 στις: 13/06/03, 18:38 »
Προτιμώ να αντιγράφω το cd του αγαπημένου μου καλλιτέχνη και τα 20€ να τα δίνω για να τον δω live. Έτσι και περισσότερα από τα χρήματα μου μπαίνουν στην τσέπη του (και των μουσικών του κυρίως) και καθόλου χρήματα δεν πάνε στις δισκογραφικές εταιρείες.
Η παράνομη διακίνηση των cd δεν ενοχλεί καθόλου τους καλλιτέχνες παρά μόνο την δισκογραφική εταιρεία. Σκεφτείτε μόνο πόσοι θα πήγαιναν κάθε βράδυ στον Πλούταρχο αν τον ξέρανε μόνο όσοι αγόραζαν αυθεντικά cd του.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #57 στις: 13/06/03, 18:54 »
Συμφωνώ απολύτως αλλά ο δίσκος είναι αιώνιος. Ορθές όλες οι θέσεις σου και τροφή για άλλα θέματα, αλλά τι γίνεται με τους καλλιτέχνες που είναι ''συναυλιακοί'' και τι μ' αυτούς τους μουσικόφιλους που μένουν μακρυά από Αθήνα-Θεσ/νίκη?
 
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #58 στις: 13/06/03, 19:38 »
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Σπύρο. Επίσης συμφωνώ με τον nick the greek. Οι τιμές είναι αρκετά ψηλές!!! Αλλά ποιοί είμαστε εμείς; Όποια και να είναι η γνώμη μας, κανένας δε μας ακούει!
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #59 στις: 13/06/03, 20:07 »
Διαφωνώ με την αντιγραφή δίσκων γιατι όπως είχε πει ο Πλιάτσικας ''κλέβεις κάτι απ' την καρδιά του μουσικού και το πουλάς''.Όμως ένας δίσκος αξίζει τα λεφτά του; Μας εκμεταλλεύονται οι δισκογραφικές; Ακομη κι αν αυτό γίνεται νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσουμε να αγοράζουμε αυθεντικούς δίσκους γιατί έστω κι αν πηγαίνει μικρό μερίδιο στον καλλιτέχνη, αξίζει να το πάρει.Αν όχι, όσο κι αν αγαπά τη μουσική, αν δεν έχει να φάει δε θα βγάλει άλλο δίσκο και το cd-player μας θα μείνει ένα ξεχασμένο αντικείμενο στα άδυτα του ασιγύριστου δωματίου μας. :-\ Ανάθεμα τις δισκογραφικές και τους πειρατές! Μείωση στην τιμή του δίσκου και τέρμα στην πειρατεία ΕΔΩ ΚΑI ΤΩΡΑ! :)

Δεν είμαι τόσο υπέρ της αντιγραφής προς πώληση, αλλά κυρίως και πρώτιστα υπέρ της αφιλοκερδούς διανομής της μουσικής. Ποσώς με ενδιαφέρει το τι λέει ο κύριος Πλιάτσικας, δεδομένου πως και ο ίδιος με τον τρόπο του έχει προβεί σε αρκετές δισκογραφικές αρπαχτές, αλλά προφανέστατα (κι ειδικά πίσω στα 80's) θα έχει αντιγράψει κάποια κασέτα στη ζωή του σε ή από φίλους, φτύνοντας τώρα εκεί που κάποτε, ανθρώπινα και φυσιολογικά, έτρωγε. Ας κάνουμε λοιπόν το διαχωρισμό μεταξύ της οργανωμένης πειρατείας, που βγάζει τα μαλλιοκέφαλά της εις βάρος τόσο των δισκογραφικών, όσο και του καλλιτέχνη (σε μικρότερο βαθμό) και εμένα και σένα που αν προβούμε σε αντιγραφή ενδεχομένως να μην απαιτήσουμε ποτέ τίποτα περισσότερο από το κόστος του άδειου cd. Από νομική άποψη, είμαστε όλοι πειρατές και παράνομοι...

Για ένα πολύ μεγάλο διάστημα τώρα, το σύστημα παραγωγής και διακίνησης της μουσικής έχει καταλήξει σε ένα μοντέλο από το οποίο καρπώνονται πολλά μονάχα οι μεγάλες πολυεθνικές και λιγοστοί καλλιτέχνες-κράχτες. Η πλειονότητα των δημιουργών, καθώς και άπαντες οι αγοραστές, είναι τα γνώριμα θύματα σε ένα παιχνίδι των ολίγων. Η καλλιτεχνική δημιουργία, για την οποία τόσο κόπτονται οι δισκογραφικές, θα συνεχίσει να υπάρχει (σε αντιδιαστολή με το περίφημο σλόγκαν τους "περί θανάτου της μουσικής"), όσο υφίσταται η ανάγκη στους ανθρώπους για έκφραση και επικοινωνία. Αλίμονο αν όσοι έγραψαν ένα στίχο ή συνέθεσαν μια μελωδία στη ζωή τους, είχαν ως πρωταρχικό και αποκλειστικό ερέθισμα την άντληση χρήματος από αυτά.

Ακόμα και σήμερα υπάρχουν δημιουργοί που διανέμουν την "ψυχή" τους από χέρι σε χέρι και πολλές φορές δίχως να απαιτούν λεφτά. Αθεράπευτα ρομαντικοί?...αφελείς?...θύματα?...ή απλώς μη επιθυμούντες να εκχυδαΐσουν το καλλιτεχνικό τους όραμα, φιλτράροντάς το μέσα από την ευτέλεια του χρήματος και τους συμβιβασμούς που επιβάλλουν οι δισκογραφικές?...ο καθένας όπως το δει...

Το θέμα είναι πως τα πράγματα εξαιτίας του Internet έχουν αλλάξει άρδην...οι δισκογραφικές έχουν αντιληφθεί πως χάνουν την κότα με τα χρυσά αυγά, δίχως να μπορούν να κάνουν και πολλά. Σιγά σιγά ο καλλιτέχνης αρχίζει και παίρνει τη μοίρα του στα χέρια του, αποφασίζοντας ο ίδιος για το πως θέλει να προωθήσει τις ανησυχίες του στο ευρύ κοινό, χωρίς να είναι δέσμιος οποιουδήποτε παραγωγού που ενδιαφέρεται για τα οικονομικά οφέλη. Ακόμα και η καλλιτεχνική αυτοχειρία, ελέω έκθεσης, είναι προσωπική του ευθύνη και επιλογή. Τέρμα πλέον τα παρακάλια μπροστά σε απρόσωπους γραμματείς που παρέπεμπαν την ακρόαση του cd-r σου στις καλένδες. Έστω κι αν η υπέρμετρη προσφορά, μπορεί να έχει αρνητικό αντίκτυπο στην προβολή σου, τα οφέλη είναι σαφώς περισσότερα...

Μολονότι όμως οι περισσότεροι (αλλά ευτυχώς όχι όλοι) λίγο πολύ καταδικάζουν την πειρατεία (χωρίς δυστυχώς να τη διακρίνουν όπως πρέπει), ελάχιστοι επιλέγουν να καταδικάσουν εξίσου και την τιμολογιακή πολιτική των δισκογραφικών, ίσως γιατί σκοπίμως και παραπλανητικά αποδίδουν αυτήν την τελευταία στην ύπαρξη της πρώτης, αντί να ισχύει το αντίστροφο. Έτσι, από τη μια έχουμε τους κακούς, διεφθαρμένους και παράνομους πειρατές που ενδιαφέρονται για το κέρδος ή για τη μη απώλεια χρήματος, κι από την άλλη τις "καλές", ευαίσθητες και παρεξηγημένες εταιρίες, που απλώς αμύνονται απέναντι στα σμήνη των καταπατητών του προϊόντος τους, επιδιώκοντας μάλιστα να προστατεύσουν τους καλλιτέχνες...η παρανομία απέναντι στη νόμιμη εκμετάλλευση.

Πρέπει να υπάρξει κοινή πίεση καλλιτεχνών και αγοραστικού κοινού (που στην τελική συμπεριλαμβάνει και τους πρώτους) προς τις δισκογραφικές, προκειμένου να αλλάξει ομαλά το μοντέλο που προανέφερα...όχι τίποτα άλλο, αλλά αν επιθυμούν όχι μόνο να συνεχίσουν να βγάζουν κέρδη από το όλο σύστημα, αλλά να διατηρήσουν και τη βιωσιμότητά τους, οφείλουν να το κάνουν όσο προλαβαίνουν...η τεχνολογία ήδη τους έχει ξεπεράσει.

Όσο (και τέλος) για την πρόταση του Σπύρου, είναι ένα επιχείρημα μεν, αλλά δεν εξασφαλίζει πάντα τον καλλιτέχνη, αν αναλογιστείς πως υπάρχουν κάποιοι που είτε επιλέγουν να μην κάνουν συναυλίες (Ροδάμα πχ), είτε είναι δύσκολο λόγω της μουσικής φόρμας (ένας ambient μουσικός ενδεχομένως να έχει μικρότερη πρόσβαση σε ζωντανές εμφανίσεις, από ότι ένα συνηθισμένο ροκ γκρουπάκι).

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #60 στις: 13/06/03, 20:39 »
Επειδή μάλλον έχω παρεξηγηθεί, δεν έχω πει ποτέ τις εταιρείες καλές, παρεξηγημένες ή ευαίσθητες. Νομίζω ότι και κάπου λέω ''άναθεμά τες'', ενώ χρησιμοποιώ την ίδια έκφραση και για τους πειρατές, όχι εσένα και μένα, αλλά αυτούς που κάνουν παζάρι στο δρόμο. Συμφωνούμε bluewind, αφού αυτό που μας φταίει είναι οι εταιρείες (αυτές κι οι τιμές τους φταίνε για την πειρατεία). Τέλος πάντων, το θέμα που ήθελα να θίξω ήταν η ψηλή τιμή του δίσκου κι αν είχα διατυπώσει κάτι λάθος στο αρχικό μήνυμα συγχωρέστε με...  ::)    
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/03, 20:40 από dastir21 »
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #61 στις: 14/06/03, 00:46 »
Αυτοί που εκμεταλλεύονται και εμας και τον καλλιτέχνη είναι οι δισκογραφικές...Αν ήταν τα 20 Ε να πήγαιναν στον καλλιτεχνη με χαρα να τα δώσω...όχι όμως να τα πετάω για τις δισκογραφικές και για εκτρώματα τύπου ΑΕΠΙ  >:( >:( >:(
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Universal Mind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Seeking the picture of a thusand worlds...
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #62 στις: 14/06/03, 02:46 »
Paidia poly endiaferon to thread...
Ayto poy pragmatika skotwnei thn musikh den einai h peiratia...Einai h emporia kai malista kyriws otan ayth ginete nomima.Kai exhgume: otan agorazeis ena CD, dineis xrhmata se kapoion (diskografikh h kai kallitexnhs) o opoios antimetwpizei thn musikh ws ena katanalotiko proion. Exontas loipon aytos parei ta lefta sou kai thn empistosynh soy, mporei na synexisei kallitera to "agatho" toy ergo. Tha balei toys radiofonikoys stathmus toy na paizun enallax ta 5-10 tragudia-proionta pou thelei na poulhsei mexri na su pipilisei to myalo, tha balei kallitexnes na ftiaxnun tragudia-proionta me thn idia logikh poy sxediazonte kai plassaronte odontoburtses, masazokorsedes, kinita opos dhladh ena proion...Den eimai se kamia periptwsh yper twn kyklomatwn lathremporias ths musikhs alla tulaxiston otan kapoios agorazei apo ekei den trefei thn antilipsh musikh=proion. H idanikh lysh gia mena (kai pisteyw oti eimaste poly konta se ayto) einai h eleftherh diakinhsh hxografhmenhs musikhs kai na plhrwneis mono gia zwntanh akroash. Kati san ayto pou symbainei me toys pinakes zwgrafikhs... oloi exume spiti mas (se kapoia egyklopedia isws) "dwrean" megalus pinakes. Gia na toys dume apo konta omws prepei na plhrwsume se kapoia art-gallery...
Ibanez RG 550 LTD

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #63 στις: 14/06/03, 10:54 »
Με την αισθητή μείωση των τιμών θα μειωθεί και η πειρατεία, στο χέρι τους είναι. Τα λεφτά πάλι θα τα βγάζουν αλλά αντί οκταψήφιο ποσό από κάθε δίσκο, θα φύγουν και κανά-δυό μηδενικά (που μπορέι και να μην φύγουν, γιατί άμα τα ευρώ γίνουν δέκα - έξι κυπριακές λίρες, θα πας να αγοράσεις το αυθεντικό)

Άντε τo kithara.gr και στην Κύπρο! Εγώ μένω Λεμεσό και ζηλεύω τις συγκεντρώσεις που κάνουν στην Ελλάδα! Ήρθε η σειρά μας!

p.s: Αν δεν μειώσετε την τιμή, κάντε ότι σας είπε ο sidiropoulos....
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/03, 10:55 από dastir21 »
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #64 στις: 14/06/03, 11:34 »
Νομιζω ισως οτι η μειωση των τιμων των αυθεντικων σιντι να εχει και την αναλογη μειωση στην πειρατεια...τα σιντι πια εχουν γυρω στα 18-20 ευρω....νομιζω οτι ειναι αρκετα... και πολλες φορες δεν ειναι και προσεγμενη η εκδοση...χωρις βιβλιαρακια...με ενα διφυλλο...προχειρα και ακριβα...αν βελιτιωσουν τις εκδοσεις...και να χαληλωσουν τις τιμες...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #65 στις: 14/06/03, 11:57 »
Για cd μιλάω.

Τράβα εδώ: http://www.metalrecords.da.ru

Αποσυνδεδεμένος elpida

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #66 στις: 14/06/03, 12:01 »
kala ola ayta ,
nai makari na ginotan h mousikh na mhn htan proion pros katanalwsh alla mallon ektos pragmatikothtas..
ligoi-elaxistoi einai oi kallitexnes pou ektos apo th mousikh kanoun kai kati allo gia na zhsoun!!
symfwnw oti h peiratia skotwnei th mousikh(to idio omws kanei kai h akriveia) .
h lysh einai apla ligotera pososta stis diskografikes ,kai meiwsh twn timwn..kai mallon ayth einai h monh lysh!
alla eilikrina oso kai an mas lypei,apo th mousikh zei aytos o kosmos..
genika pantws sthn ellada oi times twn cds vriskontai sta ypsh se sxesh me alles eyrwpaikes xwres..  :-\

Αποσυνδεδεμένος Stauros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • &quotI dig music.....I'M ON DRUGS!!!"
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #67 στις: 14/06/03, 14:49 »
kati paromoio me auto pou eipe o dave
an oi diskoi pleon bgainoun se veltiomenh ekdosh (p.x. saint anger me dwrean dvd, him me live) kapou 8a pairnoun meros ta lefta pou 8a dineis. Oxi pws auto 8a stamathsei thn peirateia. apla 8a dinete logos stous akroates na agorasoun ena cd, apo to opoio 8a exoun eukairia na doune mousika clipakia ths mpantas kai ta loipa
Purple haze all in my brain, is it pleasure or is it pain?

Semper Repugnare!!

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #68 στις: 14/06/03, 18:46 »
Δεν ξέρω αν η πειρατεία σκοτώνει την μουσική.Αυτό που ξέρω είναι ότι ανασταίνει την τσέπη και διευρύνει τους μουσικούς ορίζοντες των ακροατών.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος μαστουρωμένος βοσκός

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #69 στις: 17/06/03, 02:35 »
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική. Απλά σκοτώνει τις δισκογραφικές οι οποίες προβάλουν αυτή την προπαγανδιστική φράση ως πρόσχημα. Αντίθετα, η πειρατεία μόνο να διαδίδει μπορεί τη μουσική από τη στιγμή που η αγορά δε μπορεί να εξασφαλίσει προσιτές τιμές στον καταναλωτή. Η πειρατεία νομικά δεν είναι σωστή αλλά είναι αναπόφευκτη από το αγοραστικό κοινό το οποίο δε μπορεί να διαθέσει αρκετά χρήματα. Η πειρατεία κατά τη γνώμη μου είναι φυσικώς και αναγκαίως σωστή. Απλά υπάρχει μια άσκοπη προπαγάνδα για τη μη νομιμότητά της (βλέπε μουσικά βραβεία Αρίων όπου πολλοί καλλιτέχνες τελείως ξεκάρφωτα, όντας πάνω στη σκηνή, πετούσαν το "η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική" εξυπηρετώντας τα συμφέροντα των δισκογραφικών τους)

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #70 στις: 17/06/03, 20:56 »
Nαι ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''...ΑΛΛΑ Η ΜΗ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ..και αυτο ειναι πιο οδυνηρο..Σωστος??

Αποσυνδεδεμένος antonioua8

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • zise kai ase na zisoun
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #71 στις: 19/06/03, 00:38 »
ego den ksero ti akribos skotono kanontas 1 cd, alla den tha agoraso 1 cd tosa lefta ektos kai an pragmatika to aksizi.
diladi an oi mpampades tis musikis den skeytonte ton aplo anthropo pios o logos na tus skefto kai na tus kano plusious?
pes mas pu pai o anemos pu paei fotia san svini
pes mas pou paei o anthropos ton kosmo san afinei
skies oniron imaste sinnefa pou pernune
valte na pioume

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #72 στις: 19/06/03, 13:15 »
Dyo pragmata thelw na pw:

1on: Enas opoiosdipote epaggelmatias opoia douleia ki an kanei, den tha ithele na dei tin douleia tou na antigrafetai, na pwleite 5 euro apo opoiondipote mporei na dwsei 60 euro na parei ena recorder kai na moirazetai se opoion asxeto den prokeitai na tin ektimisei. Gia paradeigma, an eimouna epaggelmatias mousikos tis alternative gia paradeigma, kai eixa vgalei mia emporiki epitixia typou Bohemian Like You, den tha mou arese kapoios logw aftou tou kommatiou na dwsei 5 euro na parei to cd mou pou tyxon na exei estw kai 1 kommati pou aksizei kati mousika. Kai to pio tragiko einai oti oi perissoteroi (oxi oloi) pairnoun apo mavrous antigrammena cd gia ena kommati, afou to varethoun to petane sto rafi me ta cd kai ksexnietai ekei pera mexri na petaxtei. Wrea antimetwpisi gia enan mousiko simfwneite?

2on: Me to na min exoun kerdos oi diskografikes, simainei oti den proothoun (kalous kai kakous) kallitexnes. I mi proothisi simainei oxi lefta gia ixografiseis, promos, projects, tours, diafimiseis klp. Kai den nomizw na epiviwnan polloi kallitexnes xwris ta parapanw.

Xwris na thelw na ypostiriksw tis diskografikes, dystyxws xwris aftes den mporei na anaptyxthei i mousiki. Mia poly kali lisi pou protathike itan i kaliteri poiotita twn cd. Me kapoia videoclip, booklets me akikloforites photos, isws kai kapoio DVD me 4-5 kommatia live (opws twn Queen Of The Stone Age), kai -giati oxi- afises twn kallitexnwn, epipleon plirofories gia to sigkrotima (alithia posa cd sas exoun viografiko tou sigkrotimatos? emena zitima na exoun 4-5) kai alla...
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος kitharistas_poihths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Αισθάνομαι την πραγματικότητα με σωματικό πονο....
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #73 στις: 12/07/03, 22:09 »
oi eteries skotonoyn thn moysikh kai oxi h piratia .
h piratia kathe allo boithaei ton aplo politi katanaloti
sto na akoyei thn agapimenh toy moysikh eyxarista kai oxi na blastimaei thn ora kai thn stigmh poy pige kai akoympise ta agapimena toy eyropoyla gia na parei ena cd.
h times ton cd einai eksofrenika ipsiles kai einai poly diskolo na mpeis se ena cdadiko kai na pareis ta cds poy soy aresoyn giati skeftese pos an pareis ena cd parapano tha soy kopsoyne to reyma kai den tha mporeis na to akoys.an den ftininoyn h peiratia tha sinexizetai.
Ανοίγω το παράθυρο στην απεραντοσύνη της αυγής να φωτιστή απ' την ποίηση κάθε πτυχή του νου μου.Μα οι λέξεις βγάζουνε στην ράχη τους φτερά και κυνηγούν στ' άπλετο φως την Ελευθέρια τους.

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #74 στις: 13/07/03, 05:18 »
Den nomizw pantws oti i mousiki viomixania eksartatai kai apo tin peiratia... Pantws den tin skotwnei kiolas.... Egw etyxe polles fores na parw kapoio cd peiratiko kai na paw meta kai na to agorasw afthentiko.
The Floydian

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
42 Απαντήσεις
18720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
42 Απαντήσεις
20833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/04, 18:36
από kanellop
25 Απαντήσεις
11530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
79 Απαντήσεις
25214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:57
από Xaris(πρωην Jizm)
24 Απαντήσεις
7241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:47
από giorgos_z
24 Απαντήσεις
15186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 19:54
από vartanis
61 Απαντήσεις
19305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 14:25
από Arg0
3 Απαντήσεις
3003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
2 Απαντήσεις
3897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 21:19
από Morticia