Σελίδες:
  • #76 από morello στις 16 Feb 2006
  • ναι οντως δεν εχει για τα μεσαια αλλα του βαζεις ανετα αμα το πειραξεις...  :P
    βγαζει φοβερο ηχο το ατιμο και αμα το συνδιασεις και με eq οπως κανω εγω εισαι αρχοντας...
  • #77 από Heatseeker στις 16 Feb 2006
  • Παράθεση
    αλλα με 1200 ευρω παιρνεις 500 watt!

    Σε ποιο openair festival θα παίξεις;
    Watt με watt (έτσι όπως εκτιμούν μερικοί κατασκευστές τα watt ενός ενισχυτή) έχουν διαφορά.
    Όπως και να'χει όμως, δεν πάει με το κιλό!
    Πόσα watt? Aaaa λίγα είναι. Να βάλω λίγα ακόμη; Για βάλε. Ωωππα καλά είναι. Τώρα είναι super!
  • #78 από Μοντίφας στις 17 Apr 2006
  • Επιστρεφω και παλι μετα το ''πεσιμο'' του σαιτ και συνεχιζω να εχω αποριες για τον ενισχυτη που θελω να αγορασω.

    (θυμιζω) Παιζω χεβυ μεταλ , διαθετω μεχρι 600 Ε , τι ενισχυτη να παρω.

    Θα προτιμουσα κατι απο μαρσαλλ.Φωτιστε με με τις απειρες γνωσεις σας....
  • #79 από treloagori στις 17 Apr 2006
  • θες την γνωμη του αλλου και λες οτι θες μαρσαλ...βρηκες μονο σου την απαντηση τοτε...να παρεις αυτον που σου ακουγεται καλα....πολυ απλο....πηγαινε δοκιμασε...παντως μην περιμενεις με τον μαρσαλ σκετο να παιξεις μεταλ....αν βεβαια του βαλεις ενα booster overdrive πεταλακι...οπως ας πουμε του ζακκ στον προτεινω ανεπιφυλακτα....ειναι πολυ καλο αν και πρεπει να εχεις και κατι για τους ανεπιθυμητους θορυβους....

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!δεν ειναι απλο πεταλι!!!!!παιζει μεταλ σε συνδιασμο της βρωμας του ενισχυτη !!!!!!σκετο θα σου βγαλει μονο κατι σε τζαζ μπλουζ!!!

    και εχει σχεδιαστει με βαση μαρσαλ ενισχυτη!!!εκτος του οτι το χρησιμοποιει ο ζακκ,το χρησιμοποιουν παρα πολλοι καλλιτεχνες...θα σε κουφανω αλλα το χρησιμοποιουσε και ο dimebag darell και οποιος εχει αντιρρηση του στελνω και φωτο....

    να προσθεσω οτι μιλαμε παντα για λαμπατο ετσι???στα λεφτα αυτα μαρσαλ....δεν βρισκω τιποτ αλλο ενδιαφερον...εχει και αψογα καθαρα...

    http://www.thomann.de/thoiw2_marshall_dsl401_prodinfo.html

    ξερω οτι δεν ειναι 600 ευρο...γι αυτο μαζεψε αλλα 300 και παρτον με την μια η παρε μεταχειρισμενο...μην κανεις το λαθος  και παρεις τρανζιστορατο...ειναι λαθος ζωης....

    επισης αν γουσταρεις μαρσαλλ επειδη γουσταρεις να μπαινεις στο δωματιο σου και να βλεπεις μαρσαλλ μαζι σου.,...μην παρεις τιποτ αλλο...ουτως η αλλως κακος ενισχυτης αποκλειεται να ειναι...εγω ειμαι υπερ της καυ..ς .......

    και σκεψου οτι εχουν και καλη μεταπωληση αργοτερα αν θες κατι αλλο....
  • #80 από Μοντίφας στις 18 Apr 2006
  • ξερω οτι δεν ειναι 600 ευρο...γι αυτο μαζεψε αλλα 300 και παρτον με την μια η παρε μεταχειρισμενο...μην κανεις το λαθος  και παρεις τρανζιστορατο...ειναι λαθος ζωης....


    Ευχαριστω για τις συμβουλες σου αδερφε αλλα δεν νομιζεις οτι με ενα καλο πεταλακι θα μπορεσω να ''πλησιασω'' τον ηχο του λαμπατου?

    Επισης δεν καταλαβα για πιο πεταλι μιλας.
  • #81 από c0uNt_OrGatH-ParanoidGeorge στις 18 Apr 2006
  • ξερω οτι δεν ειναι 600 ευρο...γι αυτο μαζεψε αλλα 300 και παρτον με την μια η παρε μεταχειρισμενο...μην κανεις το λαθος  και παρεις τρανζιστορατο...ειναι λαθος ζωης....


    Ευχαριστω για τις συμβουλες σου αδερφε αλλα δεν νομιζεις οτι με ενα καλο πεταλακι θα μπορεσω να ''πλησιασω'' τον ηχο του λαμπατου?

    Επισης δεν καταλαβα για πιο πεταλι μιλας.

    ΜΧR Zakk Wylde signature overdrive
  • #82 από Johnie Darko στις 18 Apr 2006
  • Οχι, με κανεναν τρανζιστορατο και πεταλι δεν θα πετυχεις ηχο λαμπατου...
    Η μονη λυση για να πετυχεις ηχο λαμπατου απο μη λαμπατο μηχανημα ακουει στο ονομα line6, ειτε ως προενισχυση (Podxt κτλ) ειτε ως ενισχυτης (Flextone, Vetta κτλ)... Ψαξε στα θεματα με ενισχυτες κτλ και θα βρεις πολλε πληροφοριες για αυτα τα ζητηματα... Νομιζω οτι για τα χρηματα που εχεις ειναι πολυ καλη λυση και σιγουρα καλυτερη απο εναν τρανζιστορ...
  • #83 από Arg0 στις 18 Apr 2006
  • Eγω απο την μια θα σου προτεινω αφ' ενος εναν Traynor YCV40, αν και δεν θυμαμαι αν ανταποκρινεται στην τιμη που αναφερεις...

    Απο την αλλη θα σου προτεινω να ριξεις μια ματια στο θεμα "Αγορά ενισχυτή εώς 600 Ευρώ" που υπαρχει στο F.A.Q.  ;)



  • #84 από Μοντίφας στις 19 Apr 2006
  • κοιταξα στο φ.α.γκ. αλλα δεν βρηκα κατι που να με βοηθησει
  • #85 από jacksonas στις 19 Apr 2006
  • Κοίτα στις αγγελίες αν δε σε πειράζει να πάρεις μεταχειρησμένο.άλλωστε marshall λαμπάτο με 600 ευρώ καινούργιο δεν πουλάνε νομίζω.
    Βρήκα 2 λαμπάτους στις αγγελίες ήδη.
  • #86 από treloagori στις 19 Apr 2006
  • φιλε εντελως φιλικα μην βιαστεις με το θεμα ενισχυτη...ι μην περιμενεις καθε πεταλακι και παραπεταλακι να σου φτιαξει τον ηχο...ουτε καμμια κιθαρα οσες χιλιαδες ευρο και να εχει...δες ομωσ και γιατι τον θες....αν εχεις σκοπο ν ασχοληθεις σοβαρα οκ...αλλα αν θελεις να παιζεις μια στο τοσο ετσι για την πλακα παρε οτι να ναι να κανεις το κεφι σου...αν και κρινω οτι αφου μαζεψες 600 ευρο δεν το εχεις παρει στην πλακα...να σου εξηγησω και καποια πραγματακια...μην περιμενεις οσα λεφτα και να δωσεις να βγαλεις τον ηχο που ακους στα σιντι των αγαπημενων σου καλλιτεχνων....εγω εχω ενισχυτη που κοστιζει κεφαλη και καμπινα 4000 ευρο....ειναι πολυ καλος αλλα και με τον μαρσαλ που ειχα πριν που ηταν τρανζιστορατος και το ποντ εβγαζα πολυ καλο ηχο....που δεν αντικατοπτριζε την διαφορα των χρηματων απο αυτο που εχω τωρα...

    παντως μην περιμενεις  να σου κανει τα απιστευτα ο λαμπατος!!!!το τονιζω επειδη πολλοι εδω μεσα εχουν θεοποιησει την λαμπα σε τρελλα επιπεδα....

    σιγουρα ο ηχος ειναι πιο ζεστος και τα σκασιματα διαφορετικα αλλα δεν ειναι το απολυτο...δεν σου φτιαχνει τον απολυτο ηχο αλλα ειναι η βαση για να φτιαξεις κατι καλο....

    ο μαρσαλ που ειχα ηταν 100 βαττ βαλβεστειτ=600 ευρο
    το ποντ ρακ =800 ευρο

    συνολο= 1400 ευρο

    τωρα εχω

    mesa boogie dual rectifier+mesa cabin 4x12= 3800 euro....

    3800-1400= 2400

    ε λοιπον για τοσα λεφτα η διαφορα ειναι σαν να μην ακουγεται....

    ασε που με το ποντ ειχα και πιο πολλες επιλογες.....

    οποτε σε περιπτωση που δεν μπορεσεις να παρεις λαμπατο μαρσαλλ μην τρελλαθεις...δεν ειναι το τελος του κοσμου...με ενα καλο ποιοτικο πολυεφε οπως το ποντ θα βγαλεις πολυ καλο ηχο πιστεψε με


    τωρα θα με ρωτησεις τοτε εγω γιατι τον πηρα τον καινουργιο?? απλα γιατι μπορουσα...

    αν δεν ειχα τα φραγκα και τον ακουγα θα γυρνουσα σπιτι μου καταευχαριστημενος με τον εξοπλισμο που εχω...
  • #87 από Goddemis στις 28 Apr 2006
  • ...5150 combo (ειναι 2χ12) ...λαμπα,σχετικα μαζεμενος,γκαζι της αρκουδας και παει γυρω στα 600 μτχ...τι αλλο να θελησει κανεις?...
  • #88 από Μοντίφας στις 28 Apr 2006
  • ...5150 combo (ειναι 2χ12) ...λαμπα,σχετικα μαζεμενος,γκαζι της αρκουδας και παει γυρω στα 600 μτχ...τι αλλο να θελησει κανεις?...



    για ποιον μιλας?
  • #89 από master of puppets στις 28 Apr 2006
  • Eγω απο την μια θα σου προτεινω αφ' ενος εναν Traynor YCV40, αν και δεν θυμαμαι αν ανταποκρινεται στην τιμη που αναφερεις...

    Απο την αλλη θα σου προτεινω να ριξεις μια ματια στο θεμα "Αγορά ενισχυτή εώς 600 Ευρώ" που υπαρχει στο F.A.Q.  ;)






    αυτόν έχω εγώ...τώρα πρόσφατα τον αγόρασα...τρομερά βρώμικα....τρομερά...metallica παλιας καλης εποχής...

    νταξ....για καθαρα δεν χρειάζεται να μιλήσουμε....σπέρνουν....αλλά είναι λίγο ακριβούτσικος...
  • #90 από emperador jr στις 13 Jun 2006
  •  Παιδιά έχει παιξει κανείς με laney GH50L να μου πει τις απόψεις του; Φίλε master of puppets τον traynor πόσο τον πήρες; Οπως λες ο ήχος του κάνει για metallica δεκαετίας 90. Για σύγχρονους metallica όμως κάνει ή χρειάζεσαι κανένα πεταλάκι;
  • #91 από Iced Jacob στις 17 Jun 2006
  • Vox AD100vt
  • #92 από Thunder στις 17 Jun 2006
  • Δες και τους Line 6 τη σειρα Flextone III παρα πολες επιλογες απο ηχους, μπορεις να τον συνδεσεις και στον Η/Υ με USB.
  • #93 από Μακρια απο τις 9αρες στις 17 Jun 2006
  • Φιλε μολις πηρα εναν FLEXTONE III plus απο τον νακα.

    Βοβερος για τα λευτα του 550Ε (20% εκπτωση) και ΔΥΝΑΤΟΣ 150W

    ο ΙΙΙ με τον plus εχουν μεγαλη διαφορα.

    Βασικα νομιζω πως τον εκαναν να συμπεριφερεται σαν λαμπατος, ξερεις βρομικα καθαρα πανω απο το 6 και καφριλα στα βρομικα. ειδικα γα heavy πολυ καλος . για τα γουστα μου παντα.

    Μην το σκευτεσαι, καλυτερος απο τις σαβουρες που κυκλοφορουν σε marshall στις τιμες αυτες.
  • #94 από Μοντίφας στις 17 Jun 2006
  • Σε ευχαριστω φιλε μου για την διευκρινιση.Την Δευτερα τελειωνουν οι εξετασεις και θα παω να κοιταξω και να παιξω


    Που μπορω να βρω ενα δειγμα απο τον παραπανω ενισχυτη?Στην επισημη σελιδα?
  • #95 από Μοντίφας στις 18 Jun 2006
  • Παιδια δεν ξερω αλλα εχω κολλησει με τον FLEXTONE III plus.Το προβλημα ειναι οτι στην πολη μου το υποκαταστημα του Νακα δεν εχει τον συγκεκριμενο ενισχυτη.Συμφερει περισσοτερο να παρω αυτον ή κανενα Marshall?
  • #96 από treloagori στις 18 Jun 2006
  • αν  σ ενδιαφερει να εισαι σπιτι σου και να κανεις τι δουλεια σου παρε φλεξι...απ το να παρεις μαρσαλ που δεν ειναι λαμπα με τον φλεξι θα εχεις μεγαλυτερη ποικιλια ηχων και θα γλιτωσεις και απ το να παρεις ενα σωρο πεταλια...τωρα αν μπορεις να βρεις λαμπατο μαρσαλ τοτε ξανασκεψου το για τι χρηση το θες...αν θες για το σπιτι σου και μονο παρε φλεξι...το σωστο και ποιο νορμαλ,αλλα και πιο δαπανηρο ειναι να παρεις εναν λαμπατο

    (γιατι εχετε κολλησει ολοι με μαρσαλ???) και να το φτιαχνεις με καλα πεταλακια σιγα σιγα...αλλα χωρις να χασει τον μαμισιο χαρακτηρα του...

    οποιος το χει ψαξει εκει καταληγει....
  • #97 από paran0id στις 18 Jun 2006
  • δεν ειμαι σιγουρος αν κανει τοσο, παραπανω η παρακατω αλλα με ενθουσιασε το vox ad60vt
  • #98 από Μοντίφας στις 18 Jun 2006
  • Τον ενισχυτη τον θελω για συναυλιες...Τα 150 βαττ του φλεξι ειναι υπερ αρκετα.

    Καλυτερα ενισχυτης φουλ λαμπα η μονο στην προενισχυση?
    Σε λαμπατο δεν θα χρειαστω καποιο πεταλι...Σωστα?

  • #99 από treloagori στις 18 Jun 2006
  • γιατι να μην χρειαστεις πεταλι?μηπως στο μυαλο σου εχεις την εντυπωση οτι ο λαμπατος ειναι ενας ενισχυτης που κανει παπαδες και εχεις ηχο βγαλμενο απο cd??ξεχασε το...και παλι θα θες πεταλακια...

    καλυτερα ενισχυτης φουλ λαμπα...αλλα αυτα ειναι σχετικα φιλε...πηγαινε ακουσε ολους τους ενισχυτες που μπορεις και οποιος σου κανει στο αυτι,ειτε ειναι λαμπατος ειτε οχι παρτον...τοσο απλο....

    αν πας για συναυλια...με 50 βαττ φουλ λαμπα εισαι καλυμενος για μενα...αλλιως με εναν 80 αρι με λαμπα στην προενισχυση...

    συγνωμη κι ολας επειδη βλεπω πως εισαι αρχαριος και το βλεπω και σε αλλους συχνα...που σας παιρνουν ρε παιδια και παιζετε συναυλιες???

    σορυ κι ολας αλλα μερικοι παιζουν σε κανα σχολειο μια φορα το χρονο και την εχουν δει και επαγγελματιες...και θελουν και τον εξοπλισμο του σατριανι για να παιξουν  3 κομματια...
  • #100 από poll_18 στις 19 Jun 2006
  •  :P
Σελίδες: