Σελίδες:
  • #26 από D@ve Murray στις 21 Feb 2003
  • Λοιπον παιδια,αν αντεχεται τον υπερσιβηρικο,με ελευθερα φουγαρα,να περναει καθε βραδυ απο την σοφιτα τοτε δηλωνω και εγω συμμετοχη....επισης εχω αυτοκινητο καρντια μου και μπορουμε να ανεβουμε ολοι μαζι....
  • #27 από bartatilas στις 21 Feb 2003
  • Λοιπόν, καρδιά μου, είμαστε 6 συν οι κιθάρες. Θα μοιραστούμε σε 2 αυτοκίνητα, εκτός αν πάρουμε πούλμαν.
  • #28 από Witchking στις 21 Feb 2003
  • Καλά τα νέα από το καταφύγιο!!! :D
    Μίλησα πριν από λίγο και με διαβεβαίωσαν ότι για το τριήμερο δεν υπάρχουν αγώνες!!!
    Οπότε το απόγευμα μιλάω με τον υπεύθυνο και καλώς εχόντων κλείνω!!!! για 10 άτομα!!
    Είμαστε ήδη 9
    6 από Αθήνα και 3 από εδώ!!!
    Ίσως σήμερα να ποτίσω τον ΒασίληΔ και του αποσπάσω το Οκ.

    Θα ακολουθήσει αναλυτικό μήνυμα για τις προμήθειες!!!

    ;D
  • #29 από porky στις 21 Feb 2003
  • ...Ευχάριστα τα νεα... ;D

    Εχουμε κλείσει ολη τη σοφιτα στο καταφύγιο του Λαιλιά.
    Ειναι για 12 ατομα και ολοι θα κοιμηθουμε στρωματσάδα...
    Αντε βρε...και καλα να περάσουμε!!!!!! ;)

                                    Η γουρουνίτσα..... :D

    Υ.Γ Τις λεπτομέρειες και οτι θα χρειαστούμε για εκει θα σας τα
    πει ο parpen.....
                              Αντε γειά για την ώρα!!!!!

           
  • #30 από D@ve Murray στις 21 Feb 2003
  • Και καλο μας ταξιδι λοιπον.....
  • #31 από Νατάσα στις 21 Feb 2003
  • Επ! Μισο λεπτο! Ειμαστε και εμεις εδω, απο τη Νοτια Ελλαδα! (κατω απο τ'αυλάκι..) Αν ειναι ευκολο, στειλτε μου στο natraveller@hotmail.com μερικες πληροφοριες, θα ηθελα πολυ να ερθω. Επειδη ομως πρεπει να ταξιδεψω ως την Αθηνα και απο'κει να ξεκινησω για βορειοτερα πρεπει να το οργανωσω..καπως..  :-\
  • #32 από Witchking στις 22 Feb 2003

  • Επ! Μισο λεπτο! Ειμαστε και εμεις εδω, απο τη Νοτια Ελλαδα! (κατω απο τ'αυλάκι..) Αν ειναι ευκολο, στειλτε μου στο natraveller@hotmail.com μερικες πληροφοριες, θα ηθελα πολυ να ερθω. Επειδη ομως πρεπει να ταξιδεψω ως την Αθηνα και απο'κει να ξεκινησω για βορειοτερα πρεπει να το οργανωσω..καπως..  :-\


    Σου έστειλα e-mail..Πάντως καλύτερα να συνενοηθείς με τα παιδιά από Αθήνα...
  • #33 από Witchking στις 22 Feb 2003
  • Λοιπόν   …..

    Στο καταφύγιο έχουμε κλείσει μια Σοφίτα στην οποία υπάρχουν καμιά 10-12 στρώματα στην σειρά….
    Το καταφύγιο προσφέρει σεντόνια και κουβέρτες και η διανυκτέρευση κοστίζει 10 € ανά άτομο!!!
    Όποιος θέλει μπορεί φυσικά να πάρει Sleeping Bag ή και δικά του σεντόνια…
    Σε ότι αφορά τον ρουχισμό , σίγουρα θέλει κάποιο καλό μπουφάν και αν έχετε φόρμες χιονιού …Επίσης σκούφο γάντια κλπ απαραίτητα!!!!! Ειδικά αν σκοπεύετε να κάνετε σκι!!!
    Οπωσδήποτε αλυσίδες χιονιού , αν και τις περισσότερες φορές δεν χρειάστηκαν αλλά δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για τα γυρίσματα του καιρού στο Βουνό…
    Ακόμη γυαλιά ηλίου απαραίτητα…
    Υποδήματα καλό είναι να έχετε μπότες και πάνω από ένα ζευγάρια κάλτσες…
    Αντηλιακό επίσης θα χρειαστεί στην περίπτωση που έχει ήλιο…
    …και βέβαια τις κιθάρες σας!!!!
    Η Γεωργία να φροντίσει για την φωτογραφική της μηχανή και αν υπάρχει κανένα κασετόφωνο για να γράψουμε τα Live Μας!!!!
    Δεκτή και η Video camera για να μας αποθανατίσουμε και οπτικά…

    Υπάρχει ζεστό νερό και ντουζιέρες αλλά δεν θα συνιστούσα να κάνει κάποιος μπάνιο…
    Το καταφύγιο θερμαίνεται με  κεντρική θέρμανση στα δωμάτια ( μην φανταστείτε όμως ότι γίνεται φούρνος ) και από το τζάκι στον κοινόχρηστο χώρο…

    Ο κοινόχρηστος χώρος περιλαμβάνει μια τραπεζαρία και ακριβώς δίπλα σε αυτή σε ενιαίο χώρο το καθηστικό με το τζάκι…
    Επίσης υπάρχει και ένα μικρό καθηστικό στον 2ο όροφο το οποίο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αν υπάρχει πολύς κόσμος κάτω….

    Τώρα σε ότι αφορά τις  γαστρονομικές προμήθειες!!!!

    Το καταφύγιο έχει έξω ένα υπόστεγο με ψησταριές οι οποίες χρησιμοποιούνται από τους επισκέπτες για ψήσιμο!!! Συνήθως κάρβουνα παίρνουμε από το τζάκι , αλλά όταν υπάρχει πολύς κόσμος δεν προλαβαίνουν να γίνουν…
    Οπότε καλό είναι να έχουμε μαζί μας καμιά σακούλα…
    Αυτό θα το αναλάβουμε εμείς…
    Επίσης υπάρχει κουζίνα με μάτια υγραερίου στην οποία μπορούμε να κάνουμε τηγανητές πατάτες ή οτιδήποτε άλλο σχετικό…Σαφώς και είναι κοινόχρηστη και άρα λογικά χρειάζεται και λίγη υπομονή….
    Υπάρχει ψυγείο αλλά δεν είναι δυνατό να χωρέσει όλων τις προμήθειες…
    Ωστόσο δεν χρειάζεται διότι το χιόνι λειτουργεί ως φυσικό ψυγείο…
    Οπότε θα χρειαστεί να πάρουμε μαζί μας ψυγεία όπως αυτά που έχουμε για το καλοκαίρι στην θάλασσα….Θα έχουμε μέσα σε αυτά τα κρέατά και γενικώς ότι χρειάζεται ψυγείο και θα ρίχνουμε μέσα χιονάκι οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα…
    Εμείς έχουμε ψυγείο τέτοιο και ενδεχομένως να βρούμε κι άλλο αν χρειαστεί…
    Τώρα σε ότι αφορά το βασικό διατροφικό μας είδος ( κρέας ) ας κανονίσει ο καθένας τι θέλει και πόσο του χρειάζεται!!!
    Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι στο βουνό τρώμε 1,5-2 φορές περισσότερο από ότι συνήθως!!!! Το κλίμα είναι τέτοιο που δεν καταλαβαίνεις τι έχεις φάει!!!
    Η όρεξη σου ανοίγει διάπλατα!!!!  Για αυτό προσοχή…Αν δεν θέλετε να μείνετε νηστικοί….σκεφτείτε το καλά….
    Από κει και μετά όλα τα υπόλοιπα δηλαδή ( σαλάτες φέτα κλπ…λάδι λεμόνια ) γενικά ότι χρειάζεται για εξοχή…Πιάτα πλαστικά ποτήρια καφές και βέβαια ποτά  αναλόγως τι θέλει ο καθένας…Επίσης καλό είναι να έχουμε πατατάκια μπισκότα κλπ

    Βέβαια αν παραστεί ανάγκη για οτιδήποτε μπορούμε να πάμε σε παρακείμενο χωριό και να προμηθευτούμε ….κάποια πράγματα….
    Επίσης εστιατόριο λειτουργεί στο Σαλέ οπότε αν ξεμείνουμε θα υπάρχει εναλλακτική λύση….

    Αυτά δεν ξέρω τι άλλο να γράψω…Για οποιαδήποτε ερώτηση η απορία πείτε μου..
  • #34 από Witchking στις 22 Feb 2003
  • Ξέχασα να πω ότι κινητά μάλλον εκεί δεν πιάνουν...
    Υπάρχει καρτοτηλέφωνο βέβαια και το τηλέφωνο του καταφυγίου είναι 23210-62400 οπότε μπορείτε να το δώσετε αν θέλει κάποιος να σας βρεί...
    Το τηλέφωνο είναι σε κοινόχρηστο μέρος και μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάρει εκεί και να ζητήσει όποιον θέλει...
  • #35 από bartatilas στις 22 Feb 2003


  • Επ! Μισο λεπτο! Ειμαστε και εμεις εδω, απο τη Νοτια Ελλαδα! (κατω απο τ'αυλάκι..) Αν ειναι ευκολο, στειλτε μου στο natraveller@hotmail.com μερικες πληροφοριες, θα ηθελα πολυ να ερθω. Επειδη ομως πρεπει να ταξιδεψω ως την Αθηνα και απο'κει να ξεκινησω για βορειοτερα πρεπει να το οργανωσω..καπως..  :-\


    Σου έστειλα e-mail..Πάντως καλύτερα να συνενοηθείς με τα παιδιά από Αθήνα...



    Νατάσα αν θέλεις να κανονίσεις μαζί μας (θα ξεκινήσουν 2 αυτοκίνητα από Αθήνα) στείλε e-mail στα dojabart@yahoo.gr ή dojabart@hotmail.com
  • #36 από D@ve Murray στις 22 Feb 2003
  • Καταρχην Παρπεν σ ευχαριστουμε που εκλεισες...και για τις αναλυτικες περιγραφες σου...και για αυτες ευχαριστουμε...απο οτι καταλαβα εκει θα ψηνουμε και γενικα θα μεγειρευουμε και μονοι μας...Πως θα γινει η οργανωση με τα ψωνια??? θα συναντηθουμε εκει και θα παμε σε κανενα σιδηροκαστρο για ψωνια η θα φερουμε πραγματα απο πριν??? με τα ποτα τι θα γινει??? αυτα πως λες να τα οργανωσουμε?? να μαζευτουμε και να κανουμε μια τριμελη επιτροπη απο 4 ατομα για να τα κανονισει με επισκεψη σε κοντινο χωριο???? και ενα αλλο...για ποιες μερες εκλεισες....ποιες διανυκτερευσεις???
  • #37 από bartatilas στις 22 Feb 2003
  • Λοιπόν βασικά κάτι μου λέει ότι θα ξεκινήσουν 3 αυτοκίνητα από την Αθήνα. Άντε να δούμε που θα χωρέσουμε όλοι αυτοί. Τέλος πάντων, τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα εκτός από εμάς τους 10. Parpen και porky ευχαριστούμε πάρα πολύ. Είσαστε εκπληκτικοί. Λοιπόν, Dave στείλε μου μήνυμα γιατί δεν ξέρω το mail σου να κανονίσουμε την εκκίνηση.

    dojabart@hotmail.com
  • #38 από porky στις 22 Feb 2003

  • Καταρχην Παρπεν σ ευχαριστουμε που εκλεισες...και για τις αναλυτικες περιγραφες σου...και για αυτες ευχαριστουμε...απο οτι καταλαβα εκει θα ψηνουμε και γενικα θα μεγειρευουμε και μονοι μας...Πως θα γινει η οργανωση με τα ψωνια??? θα συναντηθουμε εκει και θα παμε σε κανενα σιδηροκαστρο για ψωνια η θα φερουμε πραγματα απο πριν??? με τα ποτα τι θα γινει??? αυτα πως λες να τα οργανωσουμε?? να μαζευτουμε και να κανουμε μια τριμελη επιτροπη απο 4 ατομα για να τα κανονισει με επισκεψη σε κοντινο χωριο???? και ενα αλλο...για ποιες μερες εκλεισες....ποιες διανυκτερευσεις???


    ......Κλειδωσα τον παρπεν στο δωματιο για να απαντησω εγω μηπως και αυξησω λιγο τα μηνυματα μου....
    ;D
    Λοιπόν..οι διανυκτερευσεις ειναι 2 Σαββατο και Κυριακη βραδυ..
     Οσον αφορα το ψώνια....εσεις από Αθήνα συνεννοηθείτε μεταξύ σας και κάντε κοινά ψώνια .Καλύτερα να τα πάρετε από Αθήνα για να μην ψάχνετε...Τα κρέατα άνετα μπορούν να μπούν σε δυο ψυγειάκια.
    ..και εμείς θα κάνουμε από εδώ τις προμήθειές μας...και τα ποτά μας και όλα..και τα ενώνουμε μετά όταν βρεθούμε στο καταφύγιο....τώρα αν προκύψει κάποια έλλειψη θα την αναπληρώσουμε από το χωριό που έχει εκεί κοντά..
    Μην αγχώνεστε....
    Σε ότι αφορά την ώρα άφιξης λίγο δύσκολο το βλέπω να συμπέσουμε...Εξαρτάται τι ώρα θα ξεκινήσετε από Αθήνα..
    Θα συννενοηθούμε για αυτό...
    Επισης θα χρειαστει ολο σας το κεφι( βασικη προυποθεση )για να περασουμε ενα τριημερο τρέλλα!!!!! ;)
  • #39 από porky στις 22 Feb 2003
  • Ξέχασα και την Αναστασία από την Θεσν/κη...Είχε πεί ότι ήθελε και αυτή να έρθει...Θα την πάρω τηλέφωνο...
    Οπότε πάμε ήδη για 11...
  • #40 από bartatilas στις 22 Feb 2003
  • Tι 11? Εδώ σου λέω για πάνω από 12 μάλλον. Να δω πως θα βολευτούμε...
  • #41 από D@ve Murray στις 22 Feb 2003
  • Ολοι οι καλοι χωραμε.... ;D
  • #42 από bartatilas στις 22 Feb 2003
  • Αν χωράμε λέει? Παντού χωράμε.......
  • #43 από Witchking στις 22 Feb 2003

  • Ολοι οι καλοι χωραμε.... ;D


    Ολόκληρο τραίνο θα έχουμε μαζί μας!!! Τι στο καλό όλο και καμμιά κουκέτα θα περισσέψει!!!
  • #44 από bartatilas στις 23 Feb 2003
  • Αν θυμάμαι ζητήσατε κασετόφωνο. Έχω ένα δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι. Μας κάνει? Αν θέλετε το φέρνω, προμηθεύομαι και κασέτες και είμαστε εντάξει.
  • #45 από bartatilas στις 23 Feb 2003
  • Λοιπόν ανακοίνωση για τους αθηναίους. Θα ξεκινήσουμε με 3 αυτοκίνητα. Θα έρθει και η Νατάσα μαζί μας. Να κανονίσουμε σημείο συνάντησης και ώρα εκκίνησης, Dave σ' έφαγα.
  • #46 από Witchking στις 23 Feb 2003
  • Xmmm...
    Μήπως να πάρω τηλ. να κλείσω για τιποτα παραπάνω?
    Όσο προλαβαίνουμε βέβαια..
  • #47 από bartatilas στις 23 Feb 2003
  • Ναι ρε συ parpen. Κλείσε για 15 γιατί αλλιώς μας βλέπω να ψαχνόμαστε. Φυσικά πρέπει να συμφωνήσουν και οι άλλοι.
  • #48 από ΒασίληςΔ στις 24 Feb 2003
  • Συμφωνούνε!!! ;D ;D ;D
  • #49 από porky στις 24 Feb 2003

  • Συμφωνούνε!!! ;D ;D ;D


    Αχα..!!!!τι βλεπουν τα ματακια μου?
    Αντε βρε....η επιμονη μας επιασε!!!!!
    Χαιρομαι!!!!

  • #50 από Vasiliki στις 24 Feb 2003
  • EEEeeeee a8hnaioi :P sto car to "diko mou" xwrane alloi 2 giati na paroume k 3o ????????
    Skeftite to kai peite mou :)
Σελίδες: