Αποστολέας Θέμα: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )  (Αναγνώστηκε 50818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #50 στις: 04/06/06, 11:18 »
Οκ...Απλά εγώ είμαι ο μόνος ο οποίος δείχνει να φέρνει "αντίρρηση"..
Μια χαρα πρόγραμμα είναι και τρομερό για τη δουλειά του...Σε πάρα πολλές περιπτώσεις μπορεί να σου λύσει τα χέρια πολύ πιο γρήγορα και ανέξοδα απο ότι κάτι άλλο...
Απλά νομίζω ότι επειδή και μόνο δε θα πάει πολύ παραπέρα απο αυτό που δίνει πχ με 3-4 ώρες ενασχόλησης μαζί του με έναν χρήστη που δεν είναι και ο πλέον άσχετος, δε θα αντικαταστήσει ποτέ τις δεδομένες επαγγελματικές λύσεις όπως αυτές ορίζονται αυτή τη στιγμή...


@ common cunning linguist
Το θέμα για τα πεταλάκια είναι κάπως ....σα το φαινόμενο του θερμοκηπίου ένα πράγμα...Ας το ξέρουν όλοι ...ας κάνουν όλοι το αντίθετο...ας μη μας νοιάζει..ας μη τους νοιάζει...
Αυτό που λες νομίζω ισχύει για το 99% των προιόντων σε οποιαδήποτε αγορά...
Σε μια ελευθερη και ανταγωνιστική αγορά προφανώς κανένας δε δουλεύει για τη ψυχη της μανας του...το αντιθετο ισως
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος tug

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
    • Diymusic
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #51 στις: 08/06/06, 01:12 »
Ki ¨ομως φίλε μου δεν είναι έτσι.Ετσι που λες βάζεις το Guitar rig σαν εφφέ real time (αλλά μόνο για να ακούς) στο κανάλι audio. Το θέμα είναι να μην το βάλεις εκεί αλλά στο γενικό Insert channel (ανοίγουμε τον μικτη με το f3 και αριστερά αριστερά πατάμε στο πιο αριστερό κανάλι το e και το βάζουμε σαν εφέ εκεί. Ετσι το εφέ πάει απευθείας στο line in και ότι ακούς γράφετε ταυτόχρονα. Γίνετε κι όπως λες εσύ αλλά δεν γράφετε ταυτόχρονα. Τσέκαρε και το help του προγράμματος.Ας πούμε του παιδιού που του γραφόταν καθαρή αν κάνει αυτό που λέω θα είναι κομπλέ...
Τα λέμεεεεεε
Και μην αρπάζεσε ρε συ,όλοι τις εμπειριες μας και τις γνώσεις μας λέμε.  :-[

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #52 στις: 13/06/06, 20:30 »
Ki ¨ομως φίλε μου δεν είναι έτσι.Ετσι που λες βάζεις το Guitar rig σαν εφφέ real time (αλλά μόνο για να ακούς) στο κανάλι audio. Το θέμα είναι να μην το βάλεις εκεί αλλά στο γενικό Insert channel (ανοίγουμε τον μικτη με το f3 και αριστερά αριστερά πατάμε στο πιο αριστερό κανάλι το e και το βάζουμε σαν εφέ εκεί. Ετσι το εφέ πάει απευθείας στο line in και ότι ακούς γράφετε ταυτόχρονα. Γίνετε κι όπως λες εσύ αλλά δεν γράφετε ταυτόχρονα. Τσέκαρε και το help του προγράμματος.Ας πούμε του παιδιού που του γραφόταν καθαρή αν κάνει αυτό που λέω θα είναι κομπλέ...
Τα λέμεεεεεε
Και μην αρπάζεσε ρε συ,όλοι τις εμπειριες μας και τις γνώσεις μας λέμε.  :-[
Γινεται κ με τους δυο τροπους... Απλα ο τροπος που αναφερεις φιλε tug μπορει να εχει σαν αποτελεσμα λιγοτερη καταναλωση σε πορους, αφου το σημα γραφεται με τα εφε, αλλα δεν δινει περιθωρια περαιτερω επεξεργασιας του ηχου απο το GR

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #53 στις: 31/08/06, 14:25 »
Ki ¨ομως φίλε μου δεν είναι έτσι.Ετσι που λες βάζεις το Guitar rig σαν εφφέ real time (αλλά μόνο για να ακούς) στο κανάλι audio. Το θέμα είναι να μην το βάλεις εκεί αλλά στο γενικό Insert channel (ανοίγουμε τον μικτη με το f3 και αριστερά αριστερά πατάμε στο πιο αριστερό κανάλι το e και το βάζουμε σαν εφέ εκεί. Ετσι το εφέ πάει απευθείας στο line in και ότι ακούς γράφετε ταυτόχρονα. Γίνετε κι όπως λες εσύ αλλά δεν γράφετε ταυτόχρονα. Τσέκαρε και το help του προγράμματος.Ας πούμε του παιδιού που του γραφόταν καθαρή αν κάνει αυτό που λέω θα είναι κομπλέ...
Τα λέμεεεεεε
Και μην αρπάζεσε ρε συ,όλοι τις εμπειριες μας και τις γνώσεις μας λέμε.  :-[

Αυτό είναι... Έτσι το έκανα κι εγώ. Μόνο που δεν ακούγεται το εφέ κατά την ηχογράφηση, αλλά κατά το playback. Κατά την ηχογράφηση ή ενώ απλά παίζεις ακούγεται ξερή η κιθάρα χωρίς εφέ. Μια χαρά κι έτσι, thanks tug!  ;)
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #54 στις: 28/09/06, 17:31 »
Εχω δυο προβληματα.

1 Μου βγαζει μονο θορυβο καθε φορα που προσπαθω να παιξω, και στο βαθος ακουγεται και λιγο κιθαρα

2 Ο ηχος καθηστερει, δηλαδη πρωτα παιζω και μετα απο λιγο ακουγεται αυτο που επαιξα

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Κι εγω το ιδιο ακριβώς προβλημα έχω επισης μου ακουγεται και ενα χουρχουριτο τι να φταιει?
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #55 στις: 28/09/06, 18:16 »
Εχω δυο προβληματα.

1 Μου βγαζει μονο θορυβο καθε φορα που προσπαθω να παιξω, και στο βαθος ακουγεται και λιγο κιθαρα

2 Ο ηχος καθηστερει, δηλαδη πρωτα παιζω και μετα απο λιγο ακουγεται αυτο που επαιξα

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Κι εγω το ιδιο ακριβώς προβλημα έχω επισης μου ακουγεται και ενα χουρχουριτο τι να φταιει?

Και για τα δυο πρεπει να φταίει η κάρτα ήχου κατα κύριο λόγο και ίσως ο υπολογιστής και μπορεί και το καλώδιο που έχεις.

Για την καθηστέριση στον ήχο έχεις πρόβλημα με την κάρτα ήχου και το Latency. Δεν ξέρω κατα πόσο η κάρτα σου έχει support για Asio Drivers ή αν μπορείς να ρυθμήσεις το latency με καποιο setting στην κάρτα σου.

Για τον θόρυβο και πάλι ίσως φταίει η κάρτα, ή ο τρόπος που ενώνεις την κιθάρα σου με τον υπολογιστή. Εγω χρησιμοποιώ μια εξωτερική καρτα ήχου με firewire και asio support και εχτος από καποιες μικροδιορθώσεις στα settings δεν είχα κανένα άλλο πρόβλημα. Πριν όμως που προσπάθησα να κάνω το ίδιο με την κάρτα ήχου του υπολογιστή μου αντιμετώπιζα και τα δυο προβλήματα..
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #56 στις: 28/09/06, 20:50 »
Ναι κι εγώ πιστεύω το πρόβλημα οφείλεται στην κάρτα ήχου γιατι ειναι και πολύ μαπα  :P το Asio support τι είναι? το έχω ξαναδεί σε προγράμματα οπως adobe audition αλλα δυστηχώς η κάρτα μου δεν το υποστηρίζει
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος SirScottos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #57 στις: 20/11/06, 14:19 »
Γεια χαρα σε ολους!Λοιπον κατεβασα το guitar rig αλλα δεν μπορω να καταλαβω πώς να ρυθμισω καρτες ηχου κλπ.!!!Εχω την EDIROL UA 25 και συνδεω την κιθαρα ως εξης:
ΚΙΘΑΡΑ->LEFT CHANNEL->LEFT OUTPUT->ΗΧΕΙΟ
Bασικα θελω από το ηχειο να ακουω την παραμορφωση του rig αλλα παντα μου βγαζει τον καθαρο ηχο,…
Την παραμορφωση την βγαζει μονο όταν επιλεγω σαν output soundcard την καρτα του υπολογιστη που είναι μια realtech για πεταμα και δεν καταλαβαινεις χριστο!!!Συνοψιζοντας θελω οτι σημα μπαινει στην edirol να βγαινει απο την edirol με την παραμορφωση στο ηχειο!!!Η καρτα ηχου είναι η παρακατω:

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://digitalmedia.oreilly.com/images/oreilly/digitalmedia/2005/03/mcguinn_ua25.jpg&imgrefurl=http://digitalmedia.oreilly.com/2005/03/02/mcguinn.html&h=362&w=600&sz=77&tbnid=Lb7QaPTOXQ9XFM:&tbnh=81&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Dedirol%2Bua%2B25&start=2&sa=X&oi=images&ct=image&cd=2
Τελος να ρωτησω επισης πως ρυθμιζω latency κλπ.
thanks,…

Αποσυνδεδεμένος ESPlayer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n' Ball
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #58 στις: 23/11/06, 02:39 »
Καλησπερα παιδια!
 Έχω το guitar rig 1 το οποιο θεωρω φανταστικο τοσο για ηχογραφηση οσο και για live (τη κανεις τη δουλεια με τα arrow keys του lap αν δεν εχεις το pedal) Απο κει και περα...

Εχω μειώσει σημαντικα το latency με τους ASIO drivers παρολα αυτα δεν υπαρχει επιλογη να κατεβασω κι αλλο το δεικτη, απλα μου δειχνει οτι ειναι στα 13ms.. Η καρτα ηχου ειναι η ενσωματωμενη του lap, (centrino 1.6, 512DDR)
Με καποια φτηνη εξωτερικη καρτα ηχου πιστεύετε θα εχω καλυτερα αποτελεσματα;

Επίσης, πως μπορω να να βαλω "deadline" στο inpout σημα; Θέλω να σκιζω τη κιθαρα αλλα το σημα Inpout να μη χτυπαει κοκκινα γιατι ετσι παραμορφωνεται ο ηχος..

Τέλος μπορω να βρω πουθενα το pedal εστω μεταχειρισμενο; Όλο το πακετο ειναι γυρω στα 500 ε;


Υγ. Υπάρχει πουθενα ανεβασμένο σε ιστοσελιδα το GR2? Ξέρετε καποιο site με ανεβασμενους ήχους?

Ευχαριστω!
Αν όλοι ήξεραν μουσική ο κόσμος θα ήταν διαφορετικός, καλύτερος...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #59 στις: 23/11/06, 22:47 »
...
Εχω μειώσει σημαντικα το latency με τους ASIO drivers παρολα αυτα δεν υπαρχει επιλογη να κατεβασω κι αλλο το δεικτη, απλα μου δειχνει οτι ειναι στα 13ms.. Η καρτα ηχου ειναι η ενσωματωμενη του lap, (centrino 1.6, 512DDR) ...

Δοκίμασε πρώτα αυτό : ASIO for all  (www.asio4all.com )
(μπορεί να πέσεις στα 5-6) και τα ξαναλέμε ...
/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #60 στις: 23/02/07, 15:15 »
Έχω εγκαταστήσει κανονικά το Guitar ring,ακούω καθαρή την κιθάρα δηλαδή χωρίς καμοία παραμόρφωση, όποια κ αν βάλω από το προγραμματάκι...
Ηχογραφεί, αφού βλέπω την κυμματομορφή, αλλά πάλι δεν μπορώ να το ακούσω.
Δύο προβλήματα δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #61 στις: 23/02/07, 15:18 »
Σε τι προγραμμα Sandman? Αν προκειται για Cubase, πρεπει να ενεργοποιησεις το direct monitoring, ωστε να ακους το effect..Και σε τι καρτα παντα..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #62 στις: 23/02/07, 16:17 »
Σε τι προγραμμα Sandman? Αν προκειται για Cubase, πρεπει να ενεργοποιησεις το direct monitoring, ωστε να ακους το effect..Και σε τι καρτα παντα..

Σε cubase...
To monitor στο cubase το έχω ενεργοποιήσει κ ακούω την κιθάρα καθαρή χωρίς παραμόρφωση.
Στο Asio mode της κάρτας δεν με αφήνει να το τσεκάρω το direct monitoring
Κάρτα Terratec phase 26...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/07, 17:05 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #63 στις: 23/02/07, 16:25 »
Μήπως πρέπει να δεις από πού παίρνει σήμα το guitar rig? (αν είναι από την είσοδο που έχεις συνδέσει την κιθάρα σου). Αν και υτό νομίζω ότι έχει σημασία μόνο όταν το τρέχεις standalone...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #64 στις: 24/02/07, 21:11 »
...Στο Asio mode της κάρτας δεν με αφήνει να το τσεκάρω το direct monitoring
Κάρτα Terratec phase 26...
Κατι μου λεει οτι εκει βρισκεται το προβλημα σου...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #65 στις: 25/02/07, 16:54 »
...Στο Asio mode της κάρτας δεν με αφήνει να το τσεκάρω το direct monitoring
Κάρτα Terratec phase 26...
Κατι μου λεει οτι εκει βρισκεται το προβλημα σου...

Nαι αλλά τι παίζει?

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #66 στις: 26/02/07, 18:03 »
Καλησπέρα σε όλους καταρχάς...

Έχω ένα πρόβλημα εδώ και λίγες μέρες...και δεν μπορώ να βγάλω άκρη, για αυτό κάθε λύση ευπρόσδεκτη...

Συνοψίζοντας όλα τα παραπάνω...
Λοιπόν...Έχω την κάρτα ήχου Terratec phase 26, αν κάποιος έχει κάποια από αυτήν την εταιρία θα ξέρει ότι έχει ένα control panel και εκει έχει παράθυρο για monitor settings (direct monitoring) και update.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω ούτε το direct monitoring ούτε το update, και δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό.
Ένα ίσως σημαντικό που βλέπω από το Manual μπορεί να είναι ότι στο control panel-device manager-universal serial bus controler, to manual λέει ότι για να έχω Asio drivers θα πρέπει να γράφει εκεί Τerratec phase 26 usb, ενώ σε μένα γράφει usb compositive device.
Δηλαδή δεν ξέρω αν έχω ενεργοποιημένους τους Asio drivers.

Ένα δεύτερο πάλι προβλημα που παρουσιάζει είναι με το Cubase...
Eνώ ακούω ότι ηχογραφείται, στην αναπαραγωγή δεν έχω ήχο...

Συγνώμη για την έκταση του ποστ, αλλά δεν γινόταν πιο σύντομο...
Παιδιά μια λύση...
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #67 στις: 26/02/07, 18:10 »
Μια καλη λυση θα ηταν να κατεβασεις τους drivers manually απο το site της terratec. Οταν το κανεις αυτο, κοιτα ξανα εαν μπορεις να ενεργοποιησεις την επιλογη phase 26 usb. Μονο σε αυτην την περιπτωση θαμπορεις να ακους ο,τι γραφεις και ο,τι παιζουν τα υπολοιπα καναλια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #68 στις: 28/02/07, 14:29 »
Λοιπόν και μετά την εγκατάσταση των drivers απο το site της terratec, έχω πάλι τα ίδια...
Μου την αναγνωρίζει μια σαν MIDI και δεν έχω καθόλου ήχο, ή σαν compositive device.
Κάποιος από τον Νάκα μου είπε ότι θέλει εγκατάσταση για κάθε συχνότητα ξεχωριστά...
Αλλά άκρη δεν μπορώ να βγάλω, καθώς το manual δεν λέει τίποτα σχετικό...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #69 στις: 28/02/07, 19:31 »
Θελει εγκατασταση η καθε συχνοτητα ξεχωριστα; Συγνωμη, αλλα δεν καταλαβαινω τι λεει ο ενημερωμενος υπαλληλος του Νακα! Αν επικοινωνησεις μαζι του, ρωτα τον]
"Ποια συχνοτητα απ'ολες; Να περιλαβω και αυτες που δεν ακουω;" :P
Αν ειναι δυνατον δηλαδη!!
Χμ, βασικα ειχα ακουσει πως γενικα οι terratec εμφανιζουν προβληματα αναγνωρισιμοτητας απο ορισμενα Cubase. Εχεις δοκιμασει να την τρεξεις μεσω του panel της;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #70 στις: 01/03/07, 11:12 »
Θελει εγκατασταση η καθε συχνοτητα ξεχωριστα; Συγνωμη, αλλα δεν καταλαβαινω τι λεει ο ενημερωμενος υπαλληλος του Νακα! Αν επικοινωνησεις μαζι του, ρωτα τον]
"Ποια συχνοτητα απ'ολες; Να περιλαβω και αυτες που δεν ακουω;" :P
Αν ειναι δυνατον δηλαδη!!
Χμ, βασικα ειχα ακουσει πως γενικα οι terratec εμφανιζουν προβληματα αναγνωρισιμοτητας απο ορισμενα Cubase. Εχεις δοκιμασει να την τρεξεις μεσω του panel της;


Καταρχάς να σε ευχαριστίσω για τον χρόνο σου, όπως και τους υπόλοιπους...
Η διαδικασία έπρεπε να γίνει ως εξείς...
Πρώτα εγκαταστώ Asio και ενεργοποιώ τους Asio  από την κάρτα για να γίνει το Setup τους...
Μετά αυτό που λέει για κάθε συχνότητα ξεχωριστά είναι το εξείς...
Για τις συχνότητες που σου προσφέρει η κάρτα δηλαδή τα Bit/Khz τα οποία αναγράφει πάνω στο πάνελ της,έπρεπε να γίνει ξεχωριστή εγκατάσταση κάθε φορά για το καθένα,ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩΝΤΑΣ τους Asio drivers...
Αυτό ήταν το λάθος μου, γιατί δεν είχα απενεργοποιήσει τους  Asio drivers και δεν γινόταν σωστά και έτσι μια την αναγνώριζε σαν midi,και μια δεν είχα Asio...
Aυτά...
Ευχαριστώ και  πάλι...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #71 στις: 30/04/07, 19:36 »
Ξαναεπαναφέρω το θέμα μην ανοίγω καινούργιο topic.

Για το υψηλό latency σίγουρα φταίνε οι κάρτες ήχου.
Οπότε χρειαζόμαστε μία επαγγελματική, υπολογίζουμε δηλαδή 180 ευρώ και πάνω για μια εξωτερική καλή.

Το ερώτημά μου είναι το εξής.
Αν αγοράσει κανείς το midi foot controller, το οποίο ισχυρίζονται πως έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου, πάλι χρειάζεσαι καλή κάρτα ήχου στο pc ή κάνεις δουλειά χωρίς κανένα πρόβλημα?
Μήπως αποθηκεύεις τους ήχους στο midi controller και μετά στέλνεις το σήμα στον ενισχυτή, οπότε γι'αυτό δεν έχεις ανάγκη από κάρτα ήχου?

Δεύτερο ερώτημα, εκτός από το Midi controller του guitar rig, είναι δυνατόν να συνδεθεί ένα άσχετο midi controller , της behringer ας πούμε? Ρωτάω βέβαια, διότι αφού το πρόγραμμα υπάρχει "σμασμένο", ποιος ο λόγος να δώσεις 500 ευρώ για αγορά καινούργιου...
Thnx

P.S Εντυπωσιάστηκα, όταν σε συζήτηση με τον κιθαρίστα του Πασχαλίδη , Χρήστο Παύλη μου δήλωσε πως χρησιμοποιεί μία Vox πεταλιέρα αλλά πλέον έχει καθιερώσει μόνο το Guitar Rig 2.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #72 στις: 01/05/07, 11:04 »
Παμε με τη σειρα!
1. Λες πως εχει ενσωματωμενη καρτα ηχου το midi foot controller. Μπορεις να πεις μηπως σε ποιο μοντελο και σε ποια εταιρια ανφερεσαι? Θεωρητικα ( ακομα και με καρτες της behringer των 50Ε ) μπορεις να κανεις ανετα τη δουλεια σου.
2. Κανενα midi controller δεν αποθηκευει ηχους. Το midi controller, δινει εντολες σε καποιο rack ( ή συστοιχια rack ) ή σε καποιο VST ( οπως το guitar rig ) για να αλλαξει τους ηδη αποθηκευμενους ηχους ( του rack ή του VST )
3. Πρεπει να δεις τι εντολες μπορεις να δωσεις με το ενα controller και τι εντολες με το αλλο. Εαν μιλας για το μεγαλο midi controller της Behringer, τοτε απλα μπορεις να αλλαζεις presets. Δεν μπορεις να επηρρεασεις real time ενα effect ( δηλαδη να αλλαξεις το ποσοστο delay, reverb κλπ ). Πρεπει να τα εχεις ετοιμα απο πριν ( οπως θα εκανες και με μια πεταλιερα ) και πανω στην σκηνη να τα αλλαζεις με την midi πεταλιερα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #73 στις: 01/05/07, 11:19 »
Freemind, thnx για την απάντηση καταρχήν.
Από κει και πέρα.
Μιλάω για το πρόγραμμα Guitar Rig 2 της Native instruments.
Έβλεπα το demo video της εταιρίας στο youtube και άκουσα
πως επιλέγεις τους ήχους που θες μέσω του προγράμματος στο pc, τα στέλνεις στην πεταλιέρα του, αποθηκεύει τους ήχους και κάνεις δουλειά σου.
Στο video δηλαδή, δεν αναφέρει ότι πρέπει να έχεις καλή κάρτα ήχου.
Ισχυρίζονται πως το foot cotnroller έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου.
Το ερώτημά μου όμως παραμένει.
Ρωτάω δηλαδή, αν με 500 ευρώ που κοστίζει είσαι καλυμμένος ή θες άλλα 200 και βάλε για μια καλή κάρτα ήχου.
Παραπέρα, αν μπορείς να συνδέσεις ένα οποιοδήποτε άλλο controller. (Προφανώς, για να απαντήσει κάποιος πρέπει να το έχει δοκιμάσει ήδη μόνος του, εγώ δυστηχώς δεν έχω controller για να δοκιμάσω).
Με λίγα λόγια, Αν επιλέγεις τον ήχο που θες από το pc, το στέλνεις στο midi foot και μετά στέλνεις τον ήχο στον ενισχυτή σου, χρειάζεται να έχεις καλή κάρτα ήχου??
freemind τσέκαρε και το video αν θες στο youtube



Thnx!

P.S Όταν λέω αποθηκεύει τους ήχους, εννοώ πάντα σε συνάρτηση με το pc και το πρόγραμμα ανοιχτό. Δεν λέω πως αποθηκεύω ότι επιθυμώ και μετά το λειτουργώ ως πεταλιέρα to controller ανεξάρτητα από το pc.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/07, 11:23 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #74 στις: 01/05/07, 11:35 »
Τοτε λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα! Η πεταλιερα χρησιμευει απλα στο να δινει σημα στο προγραμμα και να παιζει τα προκαθορισμενα presets που του εχεις ορισει ;)
Κοιταζοντας στο επισημο site της native κατεληξα εδω:
http://www.native-instruments.com/index.php?id=rigcontrol2_us&nitr=1&l_src=guitarrig2_us&tsr_id=35485
Οπως λεει ο κατασκευστης, το midi controller μπορει να παρει το σημα της κιθαρας, να το περασει μεσα απο το guitar rig και στη συνεχεια μπορει και εξαγει τον ηχο ειτε σε ενισχυτη, ειτε στην κονσολα κατευθειαν
Two balanced 1/4" TRS outputs with high/low switch (full scale and -14dB, e.g. for guitar amps) and signal LEDs
Οποτε ειναι μια καλη λυση, αλλα δεν ξερω εαν το "σπασμενο" προγραμμα σου μπορει να λειτουργησει με αυτη την πεταλιερα.
Οσο για την συμβατοτητα behringer με guitar rig 2..δεν εχεις παρα να δοκιμασεις καπου. Εαν εχεις laptop και midi συνδεσεις! Βρες εναν φιλο με την Behringer!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
133 Απαντήσεις
75513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/15, 00:07
από alvasilakis
35 Απαντήσεις
25477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/06, 11:36
από mogli
8 Απαντήσεις
7472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
0 Απαντήσεις
34459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/13, 16:49
από Spyros Delta
13 Απαντήσεις
7883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/13, 19:23
από Korgy
1 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/14, 10:58
από Απόλλων
41 Απαντήσεις
31186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 16:52
από saved
4 Απαντήσεις
6313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/16, 14:30
από neeckos