Αποστολέας Θέμα: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου  (Αναγνώστηκε 43290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uncle George

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:MP3
« Απάντηση #25 στις: 29/10/03, 16:26 »
Εν ολίγοις, το Exact Audio Copy (αλλά και το CDex, ως πιο απλό στη χρήση) κάνει ό,τι και το Audiograbber κι ακόμα περισσότερα, συν το γεγονός πως πρόκειται για Freeware προγράμματα. ;)
Φίλε μου Bluewind, οι απόψεις που εξέφρασα ήταν εντελώς προσωπικές, βασισμένες σε "ψάξιμο", πριν από ένα χρόνο περίπου όπως διευκρίνησα, όπου το Exact Audio Copy φαντάζομαι ότι προσπαθούσε να "βγει" απ' την κοιλιά της μαμάς του...  ;) Άριστο το secure του Exact Audio Copy, δεν αντιλέγω, αλλά ας κρίνουμε το προγραμματάκι, αφού συμπιέσουμε το αυτό κομμάτι σε διάφορες κλίμακες και βάλουμε να ακούσουμε προσεκτικά το αποτέλεσμα σε 1 ζευγάρι B&W 801, με έναν Mark Levinson να τα "οδηγεί"...
Εκτός και αν ακούμε Έφη Θώδη στο cd-player μας...  ;D

Υ.Γ. ...Γουστάρω αυτούς που την ψάχνουν, πάντως...
Δεν με πειράζει που δεν είμαι ο καλύτερος! Υπάρχουν πολλοί χειρότεροι...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:MP3
« Απάντηση #26 στις: 29/10/03, 16:39 »
Ρε παιδιά ποια η διαφορά του mp3 με το mp3pro???? Εάν έχω ένα mp3 player μπορεί να αναπαράγει και mp3pro????
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:MP3
« Απάντηση #27 στις: 29/10/03, 16:46 »
Φίλε μου Bluewind, οι απόψεις που εξέφρασα ήταν εντελώς προσωπικές, βασισμένες σε "ψάξιμο", πριν από ένα χρόνο περίπου όπως διευκρίνησα, όπου το Exact Audio Copy φαντάζομαι ότι προσπαθούσε να "βγει" απ' την κοιλιά της μαμάς του...  ;)

Φοβάμαι πως θα σε απογοητεύσω φίλε George. Το Exact Audio Copy βρίσκεται στο χώρο από το 1999. Προφανώς λοιπόν κάτι πήγε στραβά στην προσωπική αναζήτηση ή/και συγκυριακά δεν έπεσες στα κατάλληλα fora.

Παράθεση
Άριστο το secure του Exact Audio Copy, δεν αντιλέγω, αλλά ας κρίνουμε το προγραμματάκι, αφού συμπιέσουμε το αυτό κομμάτι σε διάφορες κλίμακες και βάλουμε να ακούσουμε προσεκτικά το αποτέλεσμα σε 1 ζευγάρι B&W 801, με έναν Mark Levinson να τα "οδηγεί"...
Εκτός και αν ακούμε Έφη Θώδη στο cd-player μας...  ;D

Το συμπέρασμα για τις επιδόσεις του EAC προκύπτει από την προσωπική σου επαφή μαζί του ή βασίζεται σε μια εκ προοιμίου αίσθηση/πεποίθηση? Μπορώ να σε διαβεβαιώσω πάντως πως τόσο το EAC όσο και το Audiograbber βασίζονται ακριβώς στις ίδιες μεθόδους audio exctraction, μόνο που το πρώτο μέσω (ας το επαναλάβω και πάλι) του secure mode παρέχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα ειδικά, όταν μιλάμε για cd που δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση.

H ποιότητα της "συμπίεσης" δεν έχει να κάνει με το επιλεχθέν πρόγραμμα-κέλυφος, αλλά αποκλειστικά και μόνο με τον encoder. Από τη στιγμή λοιπόν που και τα δύο προγράμματα χρησιμοποιούν Lame της ίδιας έκδοσης, το αποτέλεσμα μόνο ίδιο μπορεί να είναι. Εξ ορισμού...

Παράθεση
Υ.Γ. ...Γουστάρω αυτούς που την ψάχνουν, πάντως...

Καλά κάνεις! Μαζί σου... ;)

Edit: Αντιγράφω από το ίδιο το FAQ του EAC μια ενδεικτική ερωτοαπάντηση:

Q: Why should I use EAC, instead of AudioGrabber, WinDAC, etc.

A: EAC features some special read modes, known as "Secure Modes". Using these secure modes, every sector read will be doublechecked and reread or corrected if necessary. On many drives the extraction is not error free, thus these routines will make sure the track is read correctly.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/03, 00:31 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:MP3
« Απάντηση #28 στις: 29/10/03, 16:55 »
Ρε παιδιά ποια η διαφορά του mp3 με το mp3pro????

Το mp3pro δεν είναι τίποτα άλλο παρά το mp3+SBR, όπου SBR είναι μια τεχνολογία που αναπαράγει καλύτερα τις υψηλές συχνότητες, ώστε ο ήχος να είναι πιστότερος σε σχέση με το original. Αφορά όμως τα χαμηλά bitrates (<128Kbps).

Παράθεση
Εάν έχω ένα mp3 player μπορεί να αναπαράγει και mp3pro????

Αν μιλάμε για φορητό player, όχι απαραίτητα. Έχω όμως την αίσθηση πως διαβάζει τα mp3pro αρχεία, χωρίς όμως να λαμβάνει υπόψη του το SBR, αντιμετωπίζοντάς τα ως απλά mp3. Θα το κοιτάξω και θα σου πω σχετικά...όπως και να έχει πάντως, τη βελτίωση του ήχου που προκύπτει από το SBR δεν θα την αντιλαμβάνεσαι, εκτός κι αν ο φορητός το υποστηρίζει.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:MP3
« Απάντηση #29 στις: 29/10/03, 17:17 »
ποιά είναι η καλύτερη ποιότητα για να κάνουμε Mp3?????
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:MP3
« Απάντηση #30 στις: 29/10/03, 17:55 »
ποιά είναι η καλύτερη ποιότητα για να κάνουμε Mp3?????


H θεωρητικά καλύτερη ποιότητα που μπορείς να αντλήσεις από το mp3, είναι το preset "--alt-preset insane" με την έκδοση 3.90.3 του Lame. Πρόκειται για CBR στα 320Kbps που αξιοποιούν τις μεταβολές στον κώδικα του Lame που έχει κάνει ο Dibrom (ένας developer μέχρι σχετικά πρόσφατα του Lame). (λεπτομέρεια...με το mp3 μπορούμε να ξεπεράσουμε τα 320Kbps, αλλά δεν ενδείκνυται διότι η συντριπτική πλειοψηφία των players δε θα διαβάζει τα αρχεία)

Δεν είναι όμως απαραίτητο να φτάσεις τόσο ψηλά...όλα έχουν να κάνουν με το είδος χρήσης που επιθυμείς να κάνεις και με την προσωπική σου ικανότητα ακοής. Το preset "--alt-preset standard" (κυμαίνεται γύρω στα 170-220Kbps ανάλογα πάντα με το κομμάτι) είναι η χρυσή τομή μεταξύ μεγέθους του αρχείου και ποιότητας αυτού. Θα σου πρότεινα να κάνεις τα δικά σου test...μπορεί ακόμα και στα 128Kbps να μην μπορείς να αντιληφθείς διαφορά...σε αυτήν την περίπτωση για την προσωπική σου χρήση (κι αν έχεις πρόβλημα χώρου), δημιούργησε αρχεία σε τέτοιο bitrate, όπου δεν θα μπορείς να ξεχωρίσεις το original από το encoded. Εξαρτάται πάντα από τον ακροατή...

Edit: Ορίστε και τα προτεινόμενα settings του Lame
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/03, 17:58 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος Uncle George

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:MP3
« Απάντηση #31 στις: 29/10/03, 22:52 »
Φοβάμαι πως θα σε απογοητεύσω φίλε George.
Κάθε άλλο Bluewind... Χαίρομαι όταν βρίσκω ανθρώπους που κατέχουν, που την "ψάχνουν", που μοιράζονται...  ;)
Όσο για τα προγράμματα, το EAC δεν το "βρήκα" πριν ένα χρόνο! Μάλλον μου διέφυγε, οπότε πάω πάσο...  ;D
Από τη στιγμή λοιπόν που και τα δύο προγράμματα χρησιμοποιούν Lame της ίδιας έκδοσης, το αποτέλεσμα μόνο ίδιο μπορεί να είναι. Εξ ορισμού...
Είχα πάει πριν καιρό στο Μποφιλιάκη (Bon Studio) και άκουγα, με ένα φίλο, ένα Hi - Εnd σύστημα, του οποίου τα καλώδια (μεταξύ ενισχυτή - ηχείων) κόστιζαν όσο ένα... Golf (δεν κάνω πλάκα!). Μετά είχαμε ακρόαση με κάτι ποιο "συμβατό" (ας πούμε 50€/m). Εγώ παρατήρησα διαφορά. Εκείνος ακόμα γελάει... Η ακουστική, από κάποιο σημείο και μετά είναι υποκειμενική...  ;)
Δεν με πειράζει που δεν είμαι ο καλύτερος! Υπάρχουν πολλοί χειρότεροι...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:MP3
« Απάντηση #32 στις: 30/10/03, 00:43 »
Είχα πάει πριν καιρό στο Μποφιλιάκη (Bon Studio) και άκουγα, με ένα φίλο, ένα Hi - Εnd σύστημα, του οποίου τα καλώδια (μεταξύ ενισχυτή - ηχείων) κόστιζαν όσο ένα... Golf (δεν κάνω πλάκα!). Μετά είχαμε ακρόαση με κάτι ποιο "συμβατό" (ας πούμε 50€/m). Εγώ παρατήρησα διαφορά. Εκείνος ακόμα γελάει... Η ακουστική, από κάποιο σημείο και μετά είναι υποκειμενική...  ;)

Χωρίς σε καμμία περίπτωση να θέλω να αμφισβητήσω την ακουστική σου ικανότητα (ούτως ή άλλως δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο ευαίσθητη είναι) σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ σημαντικό να εξετάζουμε τον παράγοντα αυθυποβολή. Μπορεί να μοιάζει αστείο σε πολλούς, αλλά το έχω δει με τα μάτια μου να συμβαίνει σε αρκετές περιπτώσεις γνωστών μου, όπου ενώ πίστευαν πως ήταν πολύ εύκολο να διακρίνουν ένα mp3 στα 160Kbps (φερ' ειπείν) από το original, όταν τους έβαζες να ακολουθήσουν ένα blind listening test, αποτύγχαναν. Και πάλι χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο να μπορούσες πράγματι να αντιληφθείς τη διαφορά, στην περίπτωση που περιγράφεις το ιδανικό θα ήταν να βρίσκονταν δίπλα δίπλα τα δύο συστήματα, να έχεις γυρισμένη την πλάτη (ώστε να μην τα βλέπεις) κι ο φίλος σου να παίζει τα κομμάτια και στα δύο (όχι φυσικά ταυτόχρονα) καλώντας σε να βρεις ποια είναι η πηγή. Αν πιάσεις ένα 12/14 μπορούμε με αρκετά μεγάλη βεβαιότητα να πούμε πως καταλαβαίνεις τη διαφορά κι έτσι θα μπορέσουμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα να νομίζεις πως μπορείς. Ο τρόπος που επηρεαζόμαστε υποσυνείδητα πολλές φορές από πράγματα που εκ πρώτης δεν αποδεικνύουν υπεροχή (πχ μέγεθος του ηχοσυστήματος, χρηματική αξία, χρώμα κλπ), είναι φοβερός.

Αποσυνδεδεμένος kostas_p.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:MP3
« Απάντηση #33 στις: 17/11/03, 02:57 »
Ego xrisimopoio to cd to mp3 maker den ksero tin istoselida gia na to katevaseis mporo omws na sto dwsw an thes mesw msn messenger. Enallaktika mporo na sou dwsw kai to audiograbber...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
rjm se wav i mp3
« Απάντηση #34 στις: 04/12/03, 16:37 »
3eri kanis sas programma gia metatropi .rjm se .wav i .mp3? thx
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος paulchro

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' Roses...
    • Προφίλ
Re:rjm se wav i mp3
« Απάντηση #35 στις: 04/12/03, 17:56 »
to rjm ti einai?
pantwsw an thes pigene http://www.downloads.com
kai sto pedio search pata rjm to wav h rjm to mp3 kai kati tha sou vgalei...
She's got a smile
that itseems to me...
reminds me of childhood
memories.. where
everything was as fresh
as the bright blue sky...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:rjm se wav i mp3
« Απάντηση #36 στις: 04/12/03, 18:07 »
Κατέβασε το dBpowerAMP Music Converter και τον Real Audio Codec. Ενδεχομένως να χρειαστεί να μετονομάσεις το extension από .rjm σε .ram (ή rma...κάνε μια δοκιμή). Δεν είναι βέβαιο πως και πάλι θα είναι επιτυχής η μετατροπή, αλλά δε βρήκα και κάποια άλλη μέθοδο.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:rjm se wav i mp3
« Απάντηση #37 στις: 04/12/03, 19:10 »
blue to exo. ma den anagnorizi ta rjm.
mou ipan na alla3o to onoma se .ram
ma pali de mou doulepse. exo to real player ma thelo na to valo se cd gia cd player.
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Προγράμματα μετατροπών διαφόρων format ήχου
« Απάντηση #38 στις: 04/12/03, 19:49 »
Σε αυτήν την περίπτωση η μοναδική σου επιλογή είναι να "καταγράψεις" τον ήχο που αναπαράγεται από τον Real Player (ή Real One) μέσω ενός προγράμματος, όπως το Total Recorder. την ώρα που θα παίζει o Real Player το κομμάτι, το TL θα το γράφει σε wav μορφή (αλλά και mp3 ή ogg). Μόνο που είναι shareware και θα χρειαστεί να το "σπάσεις" πιο πριν...κλειδωμένο σου δίνει τη δυνατότητα να ηχογραφήσεις μονάχα 40 secs.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/04, 09:13 από parpen »

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #39 στις: 23/07/05, 11:36 »
Πως μπορω να μεταφερω τραγουδια απο βινιλια στο PC?Βασικα πηρα ενα καλωδιο για να τα ενωσω αλλα τωρα δεν ξερω πως να τα μεταφερω στο pc.
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #40 στις: 23/07/05, 12:50 »
Πως μπορω να μεταφερω τραγουδια απο βινιλια στο PC?Βασικα πηρα ενα καλωδιο για να τα ενωσω αλλα τωρα δεν ξερω πως να τα μεταφερω στο pc.
Θα πρεπει να γνωριζεις οτι το πικαπ χρειαζεται προενισχυση, πριν δωσει το σημα στον υπολογιστη. Αν δεν προμηθευτεις καποια μικρη προενισχυση, τοτε σιγουρα το σημα σου θα ειναι χαμηλο ( εως και μηδαμινο ) και αδικα θα ψαχνεις να βρεις την αιτια, για ποιο λογο δεν λαμβανεις σωστα το σημα. Επισης, θα χρειαστεις καποιο προγραμμα εγγραφης, οπως το cool edit ή το wavelab, ωστε οταν με το καλο προμηθευτεις τον προενισχυτη να μπορεσεις να κανεις real time recording στο σκληρο σου. Τελος, μπορει να χρειαστεις και καποιο plug in, με το οποιο θα "καθαρισεις" τον ηχο απο τα σκρατσαρισματα του δισκου ή απο το βουητο που πολλες φορες "εξαγουν" τα παλια και φτηνα μηχανηματα πικαπ. Προσωπικα χρησιμοποιω εναν προενισχυτη της PROEL, ο οποιος λειτουργει με μπαταρια, ειναι μικρος και πριν 4 χρονια πρεπει να τον πηρα 20.000 απο τον Νακα ( αν θυμαμαι καλα την τιμη ). Εαν μενεις Πειραια, καλο ειναι να δοκιμασεις και τη λυση του "Γιαννακοπουλου", που εχει ηλεκτρονικο εξοπλισμο και μπορει να εχει πιο φτηνο προενισχυτη ( απλα να ξερεις οτι οτι πληρωνεις..παιρνεις ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #41 στις: 23/07/05, 13:18 »
Βασικα συνδεσα με ενα καλοδιο ηχου τον ενισχυτη με το pc,ο ενισχυτης ειναι συνδεδεμενος με το πικαπ. ετσι που αν παιζει το πικαπ μπορω και ακουω και απο τα ηχεια του pc και απο τα ηχεια του ηχοσυστηματος.Δεν ξερω ομως απο εκει και περα πως μπορω να ηχογραφησω τα τραγουδια για να τα βαλω στο pc!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #42 στις: 23/07/05, 13:27 »
Δηλαδη συνεδεσες το PC με μια εξοδο απο τον ενισχυτη..και επειδη υποθετω πως η εξοδος των ηχειων ειναι "πιασμενη", πρεπει να χρησιμοποιησες την heaphones out ( εκτος αν ο ενισχυτης σου σηκωνει 2 ζευγη ηχειων ). Και παλι, αυτος δεν ειναι ο καλυτερος τροπος συνδεσης, αφου ουσιαστικα ρυθμιζεις το volume απο τον ενισχυτη ( πραγμα που μπορει να οδηγησει σε peakρισμενα σηματα ). Αλλα αν σε βολευει ετσι, τοτε προμηθεψου και ενα προγραμμα audio editing, που συνηθως εχουν και την επιλογη record ( cool edit, wavelab ). Αυτα τα προγραμματα, μπορεις να τα ρυθμισεις, ωστε να "δεχονται" ως σημα εγγραφης, το σημα εισοδου απο τον ενισχυτη σου.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #43 στις: 23/07/05, 18:48 »
Οχι!Εκει που συνδεεται το cd player με τον ενισχυτη εβγαλα το καλωδιο και εβαλα το καλωδιο που συνδεεται με το pc!Τα προγραμματα που μου ειπες ειναι λιγο μεγαλα για να τα κατεβασω μηπως ξερεις κανενα αλλο μικροτερο?
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #44 στις: 23/07/05, 20:34 »
Λοιπον εχω 2 προγραμματα που νομιζω οτι κανουν το recording:Advanced MP3 WMA Recorder,Sweet MIDI Player 32!Τα ξερει κανενας αν ναι μηπως μπορει να με βοηθησει γιατι δεν ξερω να τα λειτουργω!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #45 στις: 23/07/05, 23:43 »
Οχι!Εκει που συνδεεται το cd player με τον ενισχυτη εβγαλα το καλωδιο και εβαλα το καλωδιο που συνδεεται με το pc!Τα προγραμματα που μου ειπες ειναι λιγο μεγαλα για να τα κατεβασω μηπως ξερεις κανενα αλλο μικροτερο?
Δηλαδη, στο input του ενισχυτη..εβαλες το input του PC?!!Πως ειναι δυνατον σε μια εισοδο..να βαλεις βυσμα που απαιτει εξοδο!!! ??? ( εκτος αν μιλας για record out ). Δυστυχως, δεν γνωριζω πιο μικρα προγραμματα..και απο τη στιγμη που θελεις να κανεις αυτη τη δουλεια, καλυτερα να προμηθευτεις καποιο προγραμμα μεγαλης εταιριας, παρα να παιδευεσαι με μικρα και πολλες φορες δυσχρηστα προγραμματα
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #46 στις: 24/07/05, 10:04 »
Λοιπον εχω 2 προγραμματα που νομιζω οτι κανουν το recording:Advanced MP3 WMA Recorder,Sweet MIDI Player 32!Τα ξερει κανενας αν ναι μηπως μπορει να με βοηθησει γιατι δεν ξερω να τα λειτουργω!


Το Sweet MIDI δεν κάνει, είναι για ηχογραφήσεις MIDI. To Advanced MP3 Recorder δεν το πολυξέρω, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι αυτό που ζητάς ...
Αν μπορείς να ακούς το πικάπ από τα ηχεία του PC τότε οι συνδέσεις σου είναι μάλλον ΟΚ, και σου λείπει μόνο το κατάλληλο πρόγραμμα ... Αφού λοιπόν ρίξεις μια ματιά εδώ :
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=294
και αφού πάρεις μια ιδέα σχετικά, μετά θα πας εδώ : http://audacity.sourceforge.net/  και θα κατεβάσεις το πρόγραμμα Audacity. Στο ίδιο site έχει και οδηγίες χρήσης του ...

... άντε και καλό κουράγιο !!! /nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #47 στις: 24/07/05, 17:43 »
Για οσους ψαχνουν καλο\freeware κ αξιοπιστο μετατροπεα διαφορων φορματ  προτεινω dBpowerAMP.Εχει πολλες επιλογες κ καλη ποιοτητα.Για οσουσ δουλευον με wma ή οποιουδηποτε αλλου ειδους αρχειων εκτος mp3 θα πρεπει να κατεβασουν το απαραιτητο patch απο www.dbpoweramp.com
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #48 στις: 24/07/05, 19:18 »
Ευχαριστω για ολα boys τα καταφερα τελικα.Εφτιαξα το πρωτο μου mp3.
Κατι ακομα ομως:καπιο προγραμμα για να φιλτραρω τους ανεπιθύμητους ηχους που προκαλουν οι δισκοι?
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προγράμματα μετατροπών διαφόρων Format ήχου
« Απάντηση #49 στις: 24/07/05, 20:36 »
Ευχαριστω για ολα boys τα καταφερα τελικα.Εφτιαξα το πρωτο μου mp3.
Κατι ακομα ομως:καπιο προγραμμα για να φιλτραρω τους ανεπιθύμητους ηχους που προκαλουν οι δισκοι?
Συγχαρητηρια ;)
Υπαρχουν καποια προγραμματα σαν το Cleaner ( δεν ειναι ετσι το ακριβες ονομα του... ) απο την Steinberg.Εαν χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα το οποιο δεχεται plug in, νομιζω οτι μπορεις να βρεις αφθονα στο internet με μια απλη αναζητηση ( για το αν ειναι δωρεαν...δεν γνωριζω )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:56
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
2220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/07, 01:39
από -
9 Απαντήσεις
4578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
28 Απαντήσεις
26700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 09:06
από Σκίρων
2 Απαντήσεις
2911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/08, 13:47
από vangelis
4 Απαντήσεις
2847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 02:30
από Mistral
12 Απαντήσεις
6067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 01:47
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 21:24
από JimiDS
24 Απαντήσεις
18768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/11, 12:00
από hot_sauce (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
6243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/12, 18:56
από Βραζίλης