Σελίδες:
  • #1 από Mana Sama στις 20 Jul 2006
  • Επειδή πηγαίνω ξιφασκία εδώ και 4 χρόνια, θα'θελα να ξέρω τη γνώμη σας, ή να ακούσω ερωτήσεις από σας σχετικά με αυτό το "ευγενές άθλημα".
    (για τον κάδο είναι το θέμα αλλά τέσπα ::)). Έτσι, να περάσει η ώρα.
  • #2 από juliad στις 22 Jul 2006
  • Τι μου θύμισες....Έκανα ξιφασκία στη σχολή.Σπάθα,ξίφος κλπ.Φυσικά δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα(είναι και κάποια χρόνια που έχω αποφοιτήσει)
    μόνο μερικές επιθέσεις και αποκρούσεις.Αλλα θυμάμαι έντονα το κάψιμο στα πόδια απο τα τόσα "πλιέ"!!!!!!!!!!!!Καθηγητής μου ήταν ο Μπουμπούκης ο υιός.Πρέπει να τον έχεις ακούσει γιατί-τότε τουλάχιστον- έπαιρνε μέρος σε πολλούς αγώνες.Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον άθλημα
  • #3 από Mana Sama στις 22 Jul 2006
  • Ο δικός μου προπονητής είναι ο Δημήτρης Χαντζησαράντος. Μπορεί να τον έχεις ακουστά...
  • #4 από juliad στις 22 Jul 2006
  • 'Ισως να τον ήξερα αν είχα διατηρήσει επαφές με το σπορ.Τώρα μου άναψες φωτιές και θα δώ πως μπορώ να την ψάξω...
  • #5 από nefelh στις 29 Aug 2006
  • είχα μια συμμαθήτρια που ασχολούνταν με ξιφασκία. είχε πάρει κ μετάλλιο στους βαλκανικούς (νομίζω βαλκανικούς. με τα γεράματα ξεχνάμε κιόλας). γενικά συμμετείχε σε πανελλήνιους, βαλκανικούς, παγκόσμιους κλπ. αλλά από ό,τι έμαθα δεν πήγε τελικά ολυμπιάδα λόγω πανελληνίων. μπούρδα ε; δεν πειράζει. ελπίζω να συνεχίζει τώρα με αυτό που της αρέσει
  • #6 από SPATH στις 25 Oct 2006
  • Μια απο τις μεγαλες μου αγαπες...Ασχολουμε απο τα 11 μου και ακομα και φετος,που αν και γ λυκειου φορτωμενος με τρελο διαβασμα,κανω καθε Σαββατο προπονηση ενα 3ωρο.Με γεμιζει ενεργεια,δυναμωνει το νου και το πνευμα,χαρισει ευελιξια,ισορροπια και τοσα αλλα...Το συστηνω ανεπιφυλακτα ;D
  • #7 από Mana Sama στις 11 Jan 2007
  • Μια απο τις μεγαλες μου αγαπες...Ασχολουμε απο τα 11 μου και ακομα και φετος,που αν και γ λυκειου φορτωμενος με τρελο διαβασμα,κανω καθε Σαββατο προπονηση ενα 3ωρο.Με γεμιζει ενεργεια,δυναμωνει το νου και το πνευμα,χαρισει ευελιξια,ισορροπια και τοσα αλλα...Το συστηνω ανεπιφυλακτα ;D
    Α, συγξιφασκός εδώ... Έχουμε και δικούς μας? Γουστάρωω
    Τι στυλ παίζεις? επέ, φλερέ ή σπάθη?
  • #8 από SPATH στις 12 Jan 2007
  • Aυτο που προτιμω συνηθως ειναι σπαθη.Πιστευω οτι μου ταιριαζει περισσοτερο(ενεκα και του επιθετου,νικμεημ :P).Αλλα εχω παιξει και φλερε αρκετες φορες.Οσο για επε,εχω διδαχθει την ολη τεχνικη αλλα δε μπορω να πω οτι το κατεχω το συγκεκριμενο στυλ...Εσυ τι προτιμας? 8)
  • #9 από Mana Sama στις 13 Jan 2007
  • Aυτο που προτιμω συνηθως ειναι σπαθη.Πιστευω οτι μου ταιριαζει περισσοτερο(ενεκα και του επιθετου,νικμεημ :P).Αλλα εχω παιξει και φλερε αρκετες φορες.Οσο για επε,εχω διδαχθει την ολη τεχνικη αλλα δε μπορω να πω οτι το κατεχω το συγκεκριμενο στυλ...Εσυ τι προτιμας? 8)
    Ξεκίνησα φλερέ, αλλά πλέων είμαι εξειδικευμένος στο επέ.
    Σπάθη δεν έχω κάνει ποτέ μου. Θα ήθελα όμως, κάποια στιγμή.
    Ίσως όταν αλλάξω σχολή (άμα πάω στην Ολλανδιά).
    Όσο για το nick σου, το'χα συνειδητοποιήσει ότι θα'χε σχέση μ'αυτό.
Σελίδες: