Σελίδες:
  • #1 από k@inourg!a στις 23 Nov 2008
  • Καλησπέρα, και καλωσήρθα  ;D :P ::)
    Θα ήθελα να ρωτήσω, ποια είναι η διαφορά της κλασσικής από την ακουστική κιθάρα. ???
  • #2 από Salinas στις 23 Nov 2008
  •  Η κλασσική κιθάρα έχει μικρότερο (συνήθως) ηχείο, φαρδύτερη ταστιέρα και φοράει διαφορετικές χορδές (τα καντίνια, οι πιο πρίμες είναι πλαστικές, ενώ οι πιο μπάσες είναι από ίνες τυλιγμένες με ψιλό σύρμα).
     Στην ακουστική από την άλλη, όλες οι χορδές είναι μεταλλικές, η ταστιέρα πιο στενή και το ηχείο μεγαλύτερο.

     Παικτικά τώρα(συνήθως, και με πολλές εξαιρέσεις), η κλασσική είναι  για πιο σολιστικές και πολυφωνικές καταστάσεις, ενώ η ακουστική για παίξιμο πιο κοντά στην ηλεκτρική, με ακόρντα για συνοδεία οργάνων ή φωνής, λόγω του περισσότερου όγκου και του δυνατότερου ήχου.
  • #3 από DarkHorse στις 23 Nov 2008
  • οτι ειπε ο φιλος πιο πανω, εκτος απο το
    Παράθεση
    η κλασσική είναι  για πιο σολιστικές και πολυφωνικές καταστάσεις
    .
    οτι παιζεται στην κλασσικη παιζετε και στην ακουστικη.  Η ακουστικη ειναι πιο verstile κιθαρα, δηλαδι μπορει κανεις με μεγαλυτερη ευκολια να πλησιασει διαφορα στυλ μουσικης τοσο στον ηχο οσο και στο παιξιμο. Αν θες να παιξεις rock, blues, jazz, country, folk και γενικα τραγουδακια της παρεας καλυτερα μια ακουστικη. Για κλασικη κιθαρα, flamenco, gipsy kings style τοτε μια κλασσικη ταιριαζει καλυτερα.  Καλο ειναι να εχεις και τις 2  ;D :P ;D
    και καλωσηρθες   :) 
  • #4 από Salinas στις 23 Nov 2008
  • ό,τι παιζεται στην κλασσικη παιζεται και στην ακουστικη

    θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου: αν δοκιμάσεις να παίξεις λατινοαμερικάνικα, flamenco ή κάπως πιο απαιτητικά κλασσικά κομμάτια σε ακουστική, όσο μαλακή και καλοσεταρισμένη κι αν είναι, αποχαιρετάς μεγάλο μέρος των νυχιών σου και μάλιστα με κάπως οδυνηρό τρόπο!

    Πάντως σίγουρα αν δεις ότι το άθλημα σ'ενδιαφέρει και θέλεις ν'ασχοληθείς

     
    Καλο ειναι να εχεις και τις 2  ;D :P ;D

    αφού στην ουσία πρόκειται για δύο διαφορετικά όργανα, έστω κι αν λέγονται και τα δύο "κιθάρα" κι έχουν έξι χορδές.

    Και σίγουρα...
    καλωσηρθες   :) 
  • #5 από DarkHorse στις 24 Nov 2008
  • Παράθεση
    θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου: αν δοκιμάσεις να παίξεις λατινοαμερικάνικα, flamenco ή κάπως πιο απαιτητικά κλασσικά κομμάτια σε ακουστική, όσο μαλακή και καλοσεταρισμένη κι αν είναι, αποχαιρετάς μεγάλο μέρος των νυχιών σου και μάλιστα με κάπως οδυνηρό τρόπο!
    εχεις απολυτο δικιο.
  • #6 από gkou στις 24 Nov 2008
  • Εγώ θέλω να πάρω ηλεκτρική κιθάρα, ακουστική, δεν έχω ιδέα όμως από νότες, ούτε έχω ξαναπαίξει κάποιο άλλο μουσικό όργανο.Θέλω απλά να μελλοποιήσω κάποιους στίχους μου με κάποιους ρυθμούς που έχω στο μυαλό μου. Όποιος έχει χρόνο και όρεξη, ας ρίξει εδώ μια ματιά να μου προτείνει κάτι http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=guitar_sets&oa=pra
    Θέλω να πάρω σετ βασικά. Και όποιος γνωρίζει ας μου πει κάτι σχετικό και για μικρόφωνο, για να το συνδέσω στην κιθάρα
  • #7 από indie-anos laternative στις 24 Nov 2008
  • Εσύ ξέρεις καλύτερα από εμάς σε τι "κατεύθυνση" θέλεις να μελοποιήσεις τους στίχους σου και τι ήχο προτιμάς (ακουστικό, ροκ, μπλουζ, μέταλ...).
    Η 1η περίπτωση είναι και η πιο απλή. Μια καλή ακουστική, ούτε ενισχυτές, ούτε πεταλάκια και καθαρίζεις.
    Υπάρχουν αρκετά threads για ακουστικές για "αρχάριους". Ο Απόλλωνας έχει ένα κλασικό μέσα στο site. Πριν όμως μπεις σε μικρόφωνα, κλπ. βεβαιώσου ότι μπορείς να παίξεις στην κιθάρα τα τραγούδια σου. Δεν είναι δύσκολο να μάθεις κιθάρα, θέλει όμως χρόνο και αφοσίωση.
  • #8 από gkou στις 24 Nov 2008
  • Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου! ;)
  • #9 από indie-anos laternative στις 24 Nov 2008
  • Να είσαι καλά :)
  • #10 από gkou στις 24 Nov 2008
  • Αλλά εγώ δεν τη θέλω, έτσι κλασσική, τη θέλω για ροκ ακούσματα περισσότερο, γι' αυτό έλεγα για ηλεκτρική ...
  • #11 από indie-anos laternative στις 24 Nov 2008
  • Να σε ρωτήσω κάτι, με όλο το θάρρος, πριν συνεχίσουμε την κουβέντα. Πέρα από ότι θέλεις, χρόνο για μελέτη έχεις; Αν δεν κάνω λάθος επαγγέλλεσαι μητέρα δύο παιδιών και αυτό ξέρω τι σημαίνει :)
  • #12 από gkou στις 24 Nov 2008
  • Αν θέλει κι έχει όρεξη και πείσμα κανείς, όλα τα προλαβαίνει! ;)
  • #13 από gkou στις 24 Nov 2008
  • Ok,παιδιά, κατέληξα σε κάτι, ευχαριστώ και δημόσια τον teo.gp για την πολύτιμη βοήθειά του και τον χρόνο του!!! ;) ;) ;)
  • #14 από k@inourg!a στις 30 Jan 2009
  • Κι εγώ ευχαριστώ, κατέληξα στην κλασσική. :)
  • #15 από Salinas στις 30 Jan 2009
  •  Άντε... ωραία! Καλόπαιχτη!

      Αν θες  τη γνώμη μου έκανες πολύ καλή επιλογή.
    Η κλασσική κιθάρα είναι ένα όργανο οι δυνατότητες του οποίου σταματούν εκεί που σταματά και η φαντασία σου.
    Γι'αυτό σου εύχομαι, με καράβι την καινούρια σου κιθάρα να περιπλανηθείς πολύ στον υπέροχο κόσμο της μουσικής,
    να γνωρίσεις καινούριες εικόνες, να νιώσεις νέα ρίγη και νέες συγκινήσεις.

      Και πάλι καλόπαιχτη. Θα περιμένουμε να επισκέπτεσαι συχνά την παρέα μας και να μας λες τις εντυπώσεις σου....
  • #16 από k@inourg!a στις 31 Jan 2009
  • ευχαριστω :) ::) :shy
Σελίδες: