Σελίδες:
  • #151 από panixgr στις 05 May 2018
  • αμα αποδειχθεί σκληρό το νέο βερνίκι, τότε θα προχωρήσω στο βάψιμο και του υπόλοιπου σώματος για να μην φαίνεται η γραμμή ανέμεσα στο παλιό και νέο χρώμα.
    Μεχρι στιγμής το νεο βερνίκι φαίνεται αρκετά σκληρό, σε σημείο που μου ερχεται να αρχίσω να παίζω κανονικά.
    Αλλη σκέψη, αν τα νεο-βαμένα μέρη αποδειχθούν ανθεκτικά σε βάθος χρόνου, σκέφτομαι να αφαιρέσω όλο το χρώμα (μέχρι το εργοστασιακό sunburst) , γυαλοχάρτισμα με 1000άρι (όχι χαμηλότερο), κατευθείαν χρώμα (το ίδιο) και μετά το ίδιο ματ βερνίκι (επίσης το ίδιο).

    πάντως μέχρι στιγμής τα πράματα δεν αποδείχθηκαν τόσο τραγικά..... θα δείξει βέβαια....

    εχω την εντύπωση οτι ο τύπος είχε ξεχάσει να βάλει βερνίκι στο σώμα, για αυτό και λέρωνε και ξυνόταν με το νύχι.... ετούτο εδώ δεν ξύνεται με το νύχι, με μόλις μια ημέρα σκλήρυνσης..
  • #152 από panixgr στις 05 May 2018
  • επόμενο βήμα να δοκιμάσω την ανθεκτικότητα του νέου βερνικιού.
    τι λέτε? θα κρατήσει? εμένα σκληρό μου φαίνεται, θα δω συμπεριφορά στις γωνίες, εκεί που το προηγούμενο βερνίκι (αν υπήρχε) ήταν τραγικό...
  • #153 από saved στις 05 May 2018
  • Εννοεις να την κοπανας εδω και εκει να δεις αν φυγει;
  • #154 από panixgr στις 05 May 2018
  • Εννοεις να την κοπανας εδω και εκει να δεις αν φυγει;

    κανονική χρήση.. π.χ. πριν στο σημείο που δεξιά η ζώνη ακουμπούσε το σώμα..... όπως ήταν μεσα στην θήκη, κολούσε... θα δω τωρα αν τουλάχιστον εξαφανιστούν τα συμπτώματα....
    οσον αφορα εμφάνιση, νομίζω έτσι βλέπεται μια χαρά...
  • #155 από modfori στις 06 May 2018
  • Εννοεις να την κοπανας εδω και εκει να δεις αν φυγει;

    κανονική χρήση.. π.χ. πριν στο σημείο που δεξιά η ζώνη ακουμπούσε το σώμα..... όπως ήταν μεσα στην θήκη, κολούσε... θα δω τωρα αν τουλάχιστον εξαφανιστούν τα συμπτώματα....
    οσον αφορα εμφάνιση, νομίζω έτσι βλέπεται μια χαρά...

    ρε συ Αχιλλέα, μήπως στην είχε βάψει με νίτρο ο "μάστορας" ; το να κολλάει το πλαστικό της ζώνης πάνω στο χρώμα είναι "σύμπτωμα" νίτρο. Αν δεις στην περιγραφή των stands και των γάτζων τοίχου για κιθάρες στις περισσότερες περιπτώσεις γράφουν ότι δεν κάνουν για όργανα με νίτρο finish
    συν το γεγονός ότι το νίτρο θέλει πάααααρα πολύ καιρό για να στεγνώσει
  • #156 από panixgr στις 06 May 2018
  • Εννοεις να την κοπανας εδω και εκει να δεις αν φυγει;

    κανονική χρήση.. π.χ. πριν στο σημείο που δεξιά η ζώνη ακουμπούσε το σώμα..... όπως ήταν μεσα στην θήκη, κολούσε... θα δω τωρα αν τουλάχιστον εξαφανιστούν τα συμπτώματα....
    οσον αφορα εμφάνιση, νομίζω έτσι βλέπεται μια χαρά...

    ρε συ Αχιλλέα, μήπως στην είχε βάψει με νίτρο ο "μάστορας" ; το να κολλάει το πλαστικό της ζώνης πάνω στο χρώμα είναι "σύμπτωμα" νίτρο. Αν δεις στην περιγραφή των stands και των γάτζων τοίχου για κιθάρες στις περισσότερες περιπτώσεις γράφουν ότι δεν κάνουν για όργανα με νίτρο finish
    συν το γεγονός ότι το νίτρο θέλει πάααααρα πολύ καιρό για να στεγνώσει
    χμμμμ καινούργιο στοιχείο!!
    ακρυλικό διαλύτου μου έλεγε και ξανα-έλεγε, και με νέφτι ή ασετον διαλύονταν σχεδόν αμέσως... μήπως δεν είχε βάλει τελικό βερνίκι???

    τεσπα, έτσι πως σου φαίνεται?? είναι ορατή η γραμμή μεταξυ παλιού και νέου βαψίματος, αλλά δεν είναι και τραγικο, ε?
  • #157 από modfori στις 06 May 2018
  • χμμμμ καινούργιο στοιχείο!!
    ακρυλικό διαλύτου μου έλεγε και ξανα-έλεγε, και με νέφτι ή ασετον διαλύονταν σχεδόν αμέσως... μήπως δεν είχε βάλει τελικό βερνίκι???

    τεσπα, έτσι πως σου φαίνεται?? είναι ορατή η γραμμή μεταξυ παλιού και νέου βαψίματος, αλλά δεν είναι και τραγικο, ε?

    πάνω απο το νίτρο δε βάζουν άλλο βερνίκι . άμα βάψεις με νίτρο μετά , για προστασία του χρώματος , αν θες περνάς άλλα 2 χέρια νίτρο χωρίς χρωστική (clear nitro) .

    αν σου είπε οτι είναι ακρυλικό τότε λογικά έτσι θα'ναι.

    όπως το'κανες μου φαίνεται μια χαρά. αν είσαι ικανοποιημένος τότε κομπλέ.
  • #158 από saved στις 06 May 2018
  • Nιτροοοοοοο


  • #159 από panixgr στις 06 May 2018
  • χμμμμ καινούργιο στοιχείο!!
    ακρυλικό διαλύτου μου έλεγε και ξανα-έλεγε, και με νέφτι ή ασετον διαλύονταν σχεδόν αμέσως... μήπως δεν είχε βάλει τελικό βερνίκι???

    τεσπα, έτσι πως σου φαίνεται?? είναι ορατή η γραμμή μεταξυ παλιού και νέου βαψίματος, αλλά δεν είναι και τραγικο, ε?

    πάνω απο το νίτρο δε βάζουν άλλο βερνίκι . άμα βάψεις με νίτρο μετά , για προστασία του χρώματος , αν θες περνάς άλλα 2 χέρια νίτρο χωρίς χρωστική (clear nitro) .

    αν σου είπε οτι είναι ακρυλικό τότε λογικά έτσι θα'ναι.

    όπως το'κανες μου φαίνεται μια χαρά. αν είσαι ικανοποιημένος τότε κομπλέ.

    +1, σε ευχαριστω μαν!
Σελίδες: