Αποστολέας Θέμα: Δείγματα ήχου του Thomman  (Αναγνώστηκε 8160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AndVal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Δείγματα ήχου του Thomman
« στις: 13/10/12, 19:51 »
Χαιρετώ!
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και μερικές μέρες γιατί θέλω να ασχοληθώ με το άθλημα και έχω την εξής απορία που και με την αναζήτηση δεν την βρήκα.
Τα κλιπάκια ήχου που έχει το Thomann για τις κιθάρες , ενισχυτές κτλ είναι απόλυτα αξιόπιστα;
Έχω την εντύπωση ότι ευνοεί τις HARLEY BENTON πχ την HBL500BK αλλά ακόμα και η S-580 μου φαίνεται να έχει καλύτερο ήχο από άλλες μάρκες των διακοσίων ευρό (με διπλούς μαγνήτες πάντα).
Και ποιόν ενισχυτή χρησιμοποιούν για τις κιθάρες και πιά κιθάρα για τους ενισχυτές αυτού του επιπέδου;
Για πρώτη ηλεκτρική και απο άποψη πιο εύκολου παιξίματος - εργονομίας να πάρω SG αντί LP; Ο γενικός κανόνας είναι; Για ST δεν κοιτώ γιατί με διπλούς μαγνήτες και χωρίς τρέμολο η Cort KX5 πάει στο διακοσάρι και δεν θέλω να ξεφύγω πολύ απο τα τριακόσια ευρό σύνολο.
Και μια βοήθεια ακόμα, καλύτερη ποιότητα ήχου για αργά,ζεστά rock/metal μπαλάντοκομμάτια Fender Mustang I ή VT20+ ή Peavey Vypyr 15 ;
Να πάρω αυτό το bundle και να ξεμπερδεύω;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δείγματα ήχου του Thomman
« Απάντηση #1 στις: 13/10/12, 22:11 »
Πολλά ερωτήματα και αρκετά μπερδεμένα...

Κατ' αρχήν όσον αφορά τα κλιπάκια του Thomann, εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει να αναφέρονται πουθενά λεπτομέρειες σχετικά με τον εξοπλισμό που χρησιμοποιήθηκε για κάθε ηχητικό δείγμα που ακούς. Επομένως δεν έχει νόημα να ρωτάς εδώ, γιατί κανείς δεν θα ξέρει να σού πει. Έτσι κι αλλιώς έχω την αίσθηση ότι αυτά τα κλιπάκια υπάρχουν απλά για να σού δώσουν μια γενική ιδέα για την ηχητική ταυτότητα κάθε οργάνου, πράγμα το οποίο εξ ορισμού είναι δύσκολο να εξηγήσει κανείς, γιατί αυτό εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες όπως ο ενισχυτής, ο υπόλοιπος εξοπλισμός, ο παίκτης, κλπ. Επομένως η απάντηση στο ερώτημά σου είναι μάλλον ότι τα κλιπάκια αυτά δεν είναι (ούτε θα μπορούσαν να είναι) κατά οποιαδήποτε έννοια "αξιόπιστα" και δεν θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να σε καθοδηγήσουν στην επιλογή σου, ακόμα και αν είχες περισσότερη εμπειρία.

Όσο για την επιλογή κιθάρας, η KX5 είναι μια εξαιρετική κιθάρα και μαζί με τον Peavey Vypyr θα σού κοστίσουν περίπου 300 Ευρώ από το Euroguitar. Φυσικά αυτό συνεπάγεται ότι θα πρέπει να διαθέσεις λίγα παραπάνω χρήματα για καλώδιο, πένες, ζώνη, και ό,τι άλλο χρειαστείς. Πιστεύω όμως ότι έτσι θα έχεις μια καλύτερη κιθάρα, ειδικά αν προτιμάς κάτι σε στυλ stratocaster αντί για Les Paul. Πάντως αν δεν υπάρχει ευελιξία στα οικονομικά σου περιθώρια, και το πακέτο που παραθέτεις είναι μια ικανοποιητική αγορά.

Τέλος για ενισχυτή, εγώ θα προτιμούσα τον Vox. Όχι ότι οι υπόλοιποι δεν είναι μια χαρά μηχανήματα. Απλά θέμα προσωπικής προτίμησης...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δείγματα ήχου του Thomman
« Απάντηση #2 στις: 14/10/12, 02:57 »
μην βασιστείς στα κλιπ του thomann....όπως είπατε, δεν αναφέρουν κανένα χαρακτηριστικό της ηχογράφησης, οπότε δεν έχεις βάση για να κρίνεις χώρια που είναι θέμα ηχείων και άλλων πολλών μεταβλητών χαρακτηριστικών που δε βοηθούν στο να κρίνεις..

βασίσου σε γνώμες, συμβουλές άλλως που έχουν δοκιμάσει και ξέρουν τα αντίστοιχα μοντέλα...ή ακόμα καλύτερα τ'αυτιά σου σε γύρες που θα κάνεις στα εκάστοτε κιθαρομάγαζα....

καλές εξερευνήσεις και καλώς ήρθες!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Δείγματα ήχου του Thomman
« Απάντηση #3 στις: 14/10/12, 10:31 »
για μια αρχιηκ ιδεα καλο το σαμπλερ του τομαν και μονον αυτο.


στη δεξια πλευρα της σελιδας του τομαν, εχει επιλογές του πλεηερ και ενα μικρο κουμπακι -i- οπου αναφερει αναλυτικά πως τι και με τι γράφτηκε αυτο που ακούμε
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δείγματα ήχου του Thomman
« Απάντηση #4 στις: 14/10/12, 12:22 »
στη δεξια πλευρα της σελιδας του τομαν, εχει επιλογές του πλεηερ και ενα μικρο κουμπακι -i- οπου αναφερει αναλυτικά πως τι και με τι γράφτηκε αυτο που ακούμε

δεν το χα ξαναδεί....για αρχή καλά είναι!

Αποσυνδεδεμένος AndVal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Δείγματα ήχου του Thomman
« Απάντηση #5 στις: 14/10/12, 12:57 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Έχω ασχοληθεί λίγο με κλασική αλλά ποτέ με ηλεκτρικές και έχω φορτωθεί με πολλές πληροφορίες που θέλουν καλή κατηγοριοποίηση ακόμα.
Και ιδού κάποιος ξέρει  ;)
Παράθεση
στη δεξια πλευρα της σελιδας του τομαν, εχει επιλογές του πλεηερ και ενα μικρο κουμπακι -i- οπου αναφερει αναλυτικά πως τι και με τι γράφτηκε αυτο που ακούμε

Μέσα στα μάτια μας...
Αλλα έχουν βάλει κιθάρα με 3 μονούς μαγνήτες στον peavey vypyr 15 ο οποίος έχει προσανατολισμό μέταλ ή δεν έχει σημασία με την διαδικασία που χρησιμοποιούν;

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δείγματα ήχου του Thomman
« Απάντηση #6 στις: 15/10/12, 12:12 »
Tα δείγματα ήχου του Thomman όσον αφορά στις κιθάρες σε γενικές γραμμές βοηθούν αλλα όχι και πάρα πολύ... Πως για παράδειγμα να κάνεις τη σύγκριση ανάμεσα σε 2 μεταλοκιθάρες όταν η μία έχει ηχογραφηθεί με Fender και η άλλη με Marshall; Το πολύ πολύ να πάρεις μια ιδέα για τους ενισχυτές (αν και εκεί δεν έχεις ιδέα για τις ρυθμίσεις που έχουν γίνει κάθε φορά στον εκάστοτε ενισχυτή)  :P

Ίσως να μπορέσεις να πάρεις μια ιδέα κάπως για το sustain της κιθάρας (κυρίως στα rock δείγματα) και για το αν "λασπώνουν" τα μπάσα της ή όχι αλλά και πάλι δε μπορείς να στηριχτείς εκεί..

Παρ'όλα αυτά είναι καλύτερα απο το τίποτα...
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
11992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/04, 12:20
από Καρχαρίας
3 Απαντήσεις
3058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:56
από RORY GALLAGHER
45 Απαντήσεις
58331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 12:22
από Μelexdy
10 Απαντήσεις
6144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 10:26
από chrislour96
7 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 23:42
από nikoslykos
Αποθήκευση ηχου

Ξεκίνησε από moitsos Εφέ

9 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/11, 21:56
από master of puppets
26 Απαντήσεις
8086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/12, 21:25
από noe13
16 Απαντήσεις
15030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/13, 18:00
από kostasdante
6 Απαντήσεις
3931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/16, 21:20
από Spyros Delta
22 Απαντήσεις
8001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/16, 12:36
από Archangel