Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με το σκληρό!help!!  (Αναγνώστηκε 2868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόβλημα με το σκληρό!help!!
« στις: 23/09/08, 02:35 »
Λοιπόν,έχω 2 σκληρούς δίσκους,και οι 2 είναι sata2 western digital,ο ένας 200 και ο άλλος 320..
Αρχικά είχα τον 200άρη και στη συνέχεια πήρα και τον 320αρη..και στους 2 σκληρούς υπάρχει εγκατάσταση των windows xp...στον 200 έχω cubase κλπ,και στον άλλον προγράμματα photoshop,autocad κλπ
το θέμα είναι ότι με την εκκίνηση του πισιου ενώ το σύστημα βλέπει πάντα τον 200άρη, τον άλλον τον βλέπει μία στο τόσο,δηλαδή κάθε 15-20 restart, κι έτσι δεν μπορώ να μπουτάρω απ'αυτόν(δηλ μόνο όταν τον βλέπει το σύστημα)

Σημειώσεις: η motherboard κατά πάσα πιθανότητα δέχεται sata και όχι sata2...δλδ στο κουτί της λέει για sata σκέτο.Επίσης έχω δοκιμάσει να αλλάξω τα καλώδια τους στην mb,δηλαδή να βλέπει τον 200άρη σαν πρώτο ή σαν δεύτερο κι εναλλάξ, αλλά πάλι μόνο αυτόν αναγνωρίζει...Ακόμα, πήγα στο πλαίσιο όπου τον είχα πάρει και μου τον αντικατέστησαν με άλλον ίδιο(320άρη) αλλά πάλι τα ίδια...Οπότε μάλλον δεν είναι θέμα του σκληρού,αλλά κάτι άλλο φταίει...
Έχει κανείς εμπειρία πάνω στο θέμα?Με βασανίζει κάτι λιγότερο από χρόνο,κι αν είναι να προλάβω να μη χάσω και την εγγύηση
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πρόβλημα με το σκληρό!help!!
« Απάντηση #1 στις: 23/09/08, 09:45 »
Σιγουρέψου ότι τα βύσματα είναι καλά στην θέση τους και ότι τα καλώδια δεν είναι προβληματικά.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το σκληρό!help!!
« Απάντηση #2 στις: 23/09/08, 12:56 »
Αν βγάλεις τελείως τον 200άρη τον άλλον τον αναγνωρίζει?
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το σκληρό!help!!
« Απάντηση #3 στις: 23/09/08, 13:43 »
Παράθεση
η motherboard κατά πάσα πιθανότητα δέχεται sata και όχι sata2
Αυτο δε παιζει ρολο. Απλα, οι sata2 σκληροι θα σου τρέχουν σε ταχυτητα sata1
Παράθεση
έχω δοκιμάσει να αλλάξω τα καλώδια τους στην mb,δηλαδή να βλέπει τον 200άρη σαν πρώτο ή σαν δεύτερο κι εναλλάξ
Αυτό, συνήθως, (το boot sequence δλδ) δεν γίνεται από την αλλαγή καλωδίων, αλλά από το bios
Ποια mobo εχεις? Της εχεις κανει update το bios version?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το σκληρό!help!!
« Απάντηση #4 στις: 24/09/08, 14:06 »
τα καλώδια τα έχω χιλιοτσεκάρει
Αν βγάλω τον 200άρη σπάνια θα δει τον άλλον...

Το boot sequence το έχω πειράξει κι αυτό από τα bios αλλά και πάλι τζίφος...Η motherboard μου είναι η gigabyte k8 triton GA-K8NS-939 όσο για το bios δεν της έχω κάνει update...το είχα ψάξει μια φορά,αλλά δεν έβγαλα άκρη για το τι ακριβώς πρέπει να κάνω τελικά....Αν μπορείς να με βοηθήσεις ::)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το σκληρό!help!!
« Απάντηση #5 στις: 24/09/08, 15:02 »
Μήπως, λέω μήπως, υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην υποδοχή των καλωδιών της m/b ή αυτό εννοείς ότι κοίταξες παραπάνω?
Παρόμοιο πρόβλημα είχα παλιά στην κάρτα γραφικών όπου μερικές φορές έχανε επαφή με την m/b, αλλά εκεί είχαν πρόβλημα τα slots της m/b και δεν κλείδωνε καλά...Δηλαδή μία την αναγνώρισε και μία όχι, ειδικά αν ξάπλωνα το pc για τον ά ή ΄β λόγο...
Αυτό το μία να τον αναγνωρίζει και μία όχι πάντως δεν μπορώ να το στηρίξω αλλού...
Επίσης δοκίμασε, να συνδέσεις τον προβληματικό σκληρό με τα καλώδια που έχεις συνδέσει και δουλεύει ο άλλος, έτσι ώστε να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα.
Από κει κ πέρα, όλες οι ρυθμίσεις γίνονται όπως ακριβώς ειπώθηκε παραπάνω μέσω του bios...
Οπότε τέτοια προβλήματα που περιγράφεις συνήθως αποδίδονται σε συνδεσιμότητα και όχι σε λάθος ρυθμίσεις...
Τέλος, το update στην m/b δεν θα σε βοηθήσει, δεν είναι το πρόβλημα τέτοιας φύσης, αφού μία στον αναγνωρίζει και μία όχι...
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το σκληρό!help!!
« Απάντηση #6 στις: 24/09/08, 15:15 »
Για την αναβαθμιση του bios εχει αναλυτικές οδηγίες στο εγχειρίδιο της μητρικής http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Manual_DownloadFile.aspx?FileType=Manual&FileID=16364 Η διαδικασία γίνεται είτε από dos, είτε από windows με ειδικό πρόγραμμα.
Πριν όμως το κάνεις αυτό δες τα τζαμπεράκια στο πίσω μέρος του καινούργιου σκληρού, και δοκίμασε την τελευταία επιλογή (βάλε δλδ το πλαστικό κάλυμα κάθετα στην δεύτερη από αριστερά θέση):

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το σκληρό!help!!
« Απάντηση #7 στις: 24/09/08, 19:57 »
ok!thanx για τις απαντήσεις κατ'αρχήν!
Από πλευράς συνδέσεων δεν παίζει να υπάρχει πρόβλημα...τα χω δοκιμάσει όλα αυτά, καλώδια,το βαλα στο καλώδιο του άλλου σκληρού,γενικά ότι μπορείς να φανταστείς,και σε όλες τις περιπτώσεις ο παλιός δουλεύει πάντα ενώ ο άλλος τα ιδια-μια έτσι μια αλλιώς
Θα δοκιμάσω κ αυτό με το μπαιος και θα ενημερώσω
.......sex fai skata kai ypnos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 14:07
από Avgi
37 Απαντήσεις
13133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 10:57
από κατέ((γίδα))
12 Απαντήσεις
5523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 18:34
από Καρχαρίας
73 Απαντήσεις
30108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
10 Απαντήσεις
3626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/08, 19:20
από morpheas
7 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 16:13
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
1887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 19:13
από anthrakoryxos
12 Απαντήσεις
6044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 01:47
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
35 Απαντήσεις
11188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/12, 01:23
από Jezus
26 Απαντήσεις
8300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/13, 09:32
από Βραζίλης