Αποστολέας Θέμα: Θέση για noiz gate  (Αναγνώστηκε 9576 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θέση για noiz gate
« στις: 04/01/16, 12:53 »
Καλησπέρα και καλή χρόνια κύριοι. Με υγεία και gas..και λεφτά για να εκπληρώσουμε το gas. Σκέφτομαι να παρω ένα noiz gate γιατί το pd μου έχει γίνει πολύ θορυβώδες... Ποια είναι ή σωστή θέση? Είδα σε διάφορα videos στο youtube ότι έχει διάφορα αν το βάλεις στο fx loop ή στην αλυσίδα στο input. Τι λέτε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #1 στις: 04/01/16, 13:01 »
Αν το βάλεις μπροστά από τον ενισχυτή (κιθάρα>εφέ>NG>ενισχυτής) θα μειώσει τον θόρυβο από τους μαγνήτες (όπως πολλοί EMG's βγάζουν θόρυβο π.χ.) ή από κάποιο od/ds πετάλι.
Αν το βάλεις στο loop θα μειώσει τον θόρυβο από τον ενισχυτή.


Κατά μια έννοια έχει να κάνει με το αν χρησιμοποιήσεις πετάλια για το βρώμικο ή όχι. Θα μπορούσες να βάλεις δυο ίδια NG!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #2 στις: 04/01/16, 14:35 »
Καλή χρονιά. Με την λογική που εξηγεί ο φίλος animapura χρησιμοποίησα κι εγώ για ένα φεγγάρι (με όλες τις πιθανές απώλειες στον ήχο) μέχρι που άλλαξα τροφοδοσία και σταμάτησε ο θόρυβος!

Έχεις εξαντλήσει όλες τις πιθανές αιτίες θορύβου (τροφοδοσία, καλώδια κλπ) ή παίζεις με 7 drive ταυτόχρονα και θες να το μαζέψεις;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #3 στις: 04/01/16, 16:20 »
λοιποοοόν. το Pd mμου είναι το παρακάτω
http://i732.photobucket.com/albums/ww321/zeromance777/received_1095609283796922.jpeg

τα βύσματα είναι όλα σαν αυτο και το ρεύμα είναι μέσω 1spot στα πιο πολλά εκτός απο τα Rc-300 , strymon, T-rex octavius, Time Factor και fat foot που το κάθε ένα τρέχει με την δική του τροφοδοσία.
θεωρώ πως θα πρέπει να μπει στο loop αλλά σε ποία θέση? πριν το delay?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #4 στις: 04/01/16, 23:17 »
Φαντάζομαι πως ναι, αλλιώς δεν αποκλείεται να σου κόψει feedback από το delay. Αν το έχεις πάρει ήδη δοκίμασέ το σε διαφορετικές θέσεις να δείς πού θα σε καλύψει καλύτερα.
Μετά τα drive θα πρότεινα αν αυτά σου δημιουργούν φασαρία ή πρώτο στη κούπα για να μην επηρρεάζει modulation και ντιλέγια.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #5 στις: 07/01/16, 09:47 »
(όπως πολλοί EMG's βγάζουν θόρυβο π.χ.) ή από κάποιο od/ds πετάλι.
Αν το βάλεις στο loop θα μειώσει τον θόρυβο από τον ενισχυτή.
Επίτέλους κάποιος που το λέει!
Το ψάχνω χρόνια το θέμα με τους EMG, και οι περισσότεροι σε ξένα φόρουμ με περνούν για τρελό, ενώ στην πραγματικότητα, και ιδίως σε ελληνικό αστικό περιβάλλον, οι EMG είναι οι πιο θορυβώδεις μαγνήτες απο τους "καλούς"  και ακριβούς humbuckers που κυκλοφορούν.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #6 στις: 07/01/16, 09:54 »
Φαντάζομαι πως ναι, αλλιώς δεν αποκλείεται να σου κόψει feedback από το delay. Αν το έχεις πάρει ήδη δοκίμασέ το σε διαφορετικές θέσεις να δείς πού θα σε καλύψει καλύτερα.
Μετά τα drive θα πρότεινα αν αυτά σου δημιουργούν φασαρία ή πρώτο στη κούπα για να μην επηρρεάζει modulation και ντιλέγια.

συμφωνώ, προτείνω μετά απο το overdrive/distortion,pre-amp, και πριν απο modulation, delay, reverb, etc...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #7 στις: 07/01/16, 11:09 »
ενημερώνω λοιπόν.
Δοίμασα noiz gate φίλου χθες και δεν είχε καμία μα καμία διαφορά...το συμπέρασμα: έχει θέμα το fx loop του ενισχυτή και κάνει τρελό θόρυβο. τέλεια?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #8 στις: 07/01/16, 13:18 »
ενημερώνω λοιπόν.
Δοίμασα noiz gate φίλου χθες και δεν είχε καμία μα καμία διαφορά...το συμπέρασμα: έχει θέμα το fx loop του ενισχυτή και κάνει τρελό θόρυβο. τέλεια?

δοκίμασε πρώτα με ακουστικά (χωρίς ενισχυτή), με το NG του φίλου και με χωρίς και δες αν έχει διαφορά. Ξεκίνα με μικρό αριθμό παραμέτρων και κοίτα ποιά είναι αυτή που σου δημιουργεί ή επαυξάνει το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #9 στις: 07/01/16, 13:32 »
Αν βγάζει θόρυβο ή λούπα δεν αποκλείεται να ευθύνεται το ρεύμα ή η γείωση του σπιτιού. Δοκίμασέ το και σε σπίτι φίλου ή στούντιο εναλλακτικά κούμπωσέ τα όλα μπροστά σε καθαρό κανάλι. Αν δε χρησιμοποιείς βρώμα από τον ενισχυτή δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Έσχατη λύση ή αλλαγή ενισχυτή ή αν γνωρίζει να σου προτείνει κάποιος κάποια μόντα που να περιορίζει τη φασαρία θορυβώδους λούπας άν ισχύει κάτι τέτοιο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #10 στις: 07/01/16, 19:26 »
(όπως πολλοί EMG's βγάζουν θόρυβο π.χ.) ή από κάποιο od/ds πετάλι.
Αν το βάλεις στο loop θα μειώσει τον θόρυβο από τον ενισχυτή.
Επίτέλους κάποιος που το λέει!
Το ψάχνω χρόνια το θέμα με τους EMG, και οι περισσότεροι σε ξένα φόρουμ με περνούν για τρελό, ενώ στην πραγματικότητα, και ιδίως σε ελληνικό αστικό περιβάλλον, οι EMG είναι οι πιο θορυβώδεις μαγνήτες απο τους "καλούς"  και ακριβούς humbuckers που κυκλοφορούν.
Οι EMG's απεξαπανέκαθεν που λένε και οι μορφωμένοι ήταν θορυβώδεις μαγνήτες. Επειδή έγιναν πρώτη φίρμα λόγω χρήσης τους από μεγάλα ονόματα από τα τέλη του '80, όλοι με την έλευση των sites και των forums στα 00's, πρότειναν από εδώ και από εκεί EMG's. Αν έχεις απλό setup ή το έχεις λύσει και έχεις κοιτάξει ένα ένα stompbox για το τι σου δίνει θόρυβο και έχεις βρεις έτσι την κατάλληλη θέση για το noise gate, οι EMG ακούγονται απίστευτα. Πέρασαν τα χρόνια όμως και πλέον βλέπω ότι οι περισσότεροι "μεγάλοι" του χώρου χρησιμοποιούν είτε stock του κατασκευαστή της κιθάρας (πολλοί με PRS το κάνουν αυτό), είτε κάποιο passive, high-output σετ από Seymour Duncan. Όχι ότι οι τελευταίοι είναι οι καλύτεροι, πιστεύω ότι έχουν βγάλει 30 σετ που ακούγονται όλα ίδια μεταξύ τους.


Πίσω στο θέμα μας, you've just entered a world of pain, μιας και ίσως να χρειαστεί να κοιτάξεις κάθε stompbox για το αν ευθύνεται εκείνο για τον θόρυβο, ο οποίος τελικά δεν είναι από μαγνήτες ή από σήμα, αλλά από την ίδια την λειτουργία τους. Όπως έγραψε ο φίλος Καθόδιος, μια συνηθισμένη πηγή θορύβου είναι πρίζες χωρίς γείωση, όπως ειναι τα περισσότερα πολύμπριζα.


Αν συνδέσεις το τροφοδοτικό (από ένα μεγάλο δεν παίρνουν όλα στην πεταλιέρα σου?) σε "κανονική" πρίζα και πάλι έχεις θόρυβο, θα αρχίσεις να κοιτάς ένα ένα τα πετάλια για το αν θέλουν αλλαγή στο πως τροφοδοτούνται.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #11 στις: 11/01/16, 20:33 »
Αγαπούλες μου....πέθανε ο Μάκαρος αλλά τι να κάνουμε
το λοιπόν. ακουστέ φάση παιχταράδες μου. :P
Δοκίμασα με Gate φίλου και δεν είδα καμί μα καμία διαφορά. οπότε μάλλον το θέμα είναι στο FX loop του ενισχυτή μου. Λέω " Ρε Σωτάρα τι κάνουμε έτσι?" και τα βάζω όλα σε σειρά, δλδ στο input και ξαφνικά σιωπή. "πολύ ωραία "λεω.
Τα ξαναβάζω στο loop και πάλι Μπζζζζζζ... Βγάζω ένα-ένα τα πετάλια κια τα ξαναβάζω για να δώ αν κάποιο από αυτά είναι γαύρος ( δλδ μας δημιουργεί το πρόβλημα) και βλέπω ότι το chorus έχει θέμα. Το βάζω μόνο του στην λούπα και σιωπή. το Βάζω μαζί με τα άλλα και πάλι μπζζζζζ..
το θέμα μου είναι ότι στην σείρα ΟΛΑ μαζί και το chorus δεν έχουν θέμα. τι μπορεί να φταίει ρε παιδία?

Αν θές και εσύ να επιστρέψει το χαμόγελο στο πρόσωπο του Σωτάρα  απάντησε στο παραπάνω ποστ.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #12 στις: 11/01/16, 20:39 »
Ρε φίλε τι άλλο πρέπει να κάνει ο καημένος ενισχυτής για να σου πει ότι τα chorus τα τρέχουμε στο input! :P
Πέραν της πλάκας, δοκίμασε το.


Για το πρόβλημα σου:
1. θα δοκίμαζα μήπως τυχαίνει τα καλώδια που συνδέονται στο chorus να έχουν πρόβλημα, δοκίμασε να αλλάξεις patch cables με κάποιο άλλο και δες.
2. Δοκίμασε να το τροφοδοτήσεις μόνο του, αν δεν  το κάνεις ήδη.
3. Δοκίμασε να τα αλλάξεις θέση με το πριν του και το μετά του για να δεις μήπως και το επηρεάζει κάποιο από αυτά.
4. Άλλαξε chorus :)
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #13 στις: 11/01/16, 21:18 »
χαχαχαχα νέα δεδομένα... το chorus είναι μια χαρα το πουλάκι μου...
το θόρυβο, πλέον καρατσεκαρισμένο, μου το δίνει το freeze της electro-harmonix δυστυχώς. και το αγαπάω το πετάλι αλλά μάλλον θα πάρει πόδι. και είναι το 2ο πετάλι αυτης της εταιρίας που μου βγάζει πρόβλημα

ΝΙΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!! μετά απο άπειρους συνδυασμούς το έβαλα πρώτο στην λούπα και είναι πάρα πολύ καλύτερα. έχει έναν θόρυβο μικρό σε σχέση με την αλυσίδα χωρίς το πετάλι αλλά ανεκτό
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/16, 21:55 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #14 στις: 11/01/16, 23:32 »
Μήπως καμμιά γείωση στο πετάλι θα το έκανε πιό ήσυχο ή είναι θορυβώδες έτσι κι αλλιώς και λέω χαζαμάρες;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #15 στις: 12/01/16, 00:19 »
όταν λες γείωση? γιααα βοήθα?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #16 στις: 12/01/16, 01:17 »
Θέλω να πώ ότι δεν αποκλείεται κάποια σύνδεση στα σωθικά το πεταλιού να μην είναι καλή να προκαλεί το θόρυβο στο πετάλι. Φαντάζομαι αν το ανοίξει κάποιος σχετικός πιθανώς να μπορεί να αναγνωρίσει αν κάτι πάει στραβά. Δεν ξέρω κάτι, υποθέσεις κάνω!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #17 στις: 12/01/16, 01:51 »
η πλακέτα του είναι smd νομίζω και δεν πιστεύω πως θα την πιάνανε πολλοί στα χέρια τους ...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #18 στις: 12/01/16, 10:10 »
η πλακέτα του είναι smd νομίζω και δεν πιστεύω πως θα την πιάνανε πολλοί στα χέρια τους ...

μπορεις να τσεκάρεις για ηλεκτρική συνδεσιμότητα/αγωγιμότητα μεταξύ του ground και του σασί του πεταλιού?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #19 στις: 12/01/16, 13:49 »
Μιλάς με γρίφους γέροντα...διαφώτισε με γιατί δεν το έχω
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/16, 13:55 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #20 στις: 12/01/16, 14:35 »
Μιλάς με γρίφους γέροντα...διαφώτισε με γιατί δεν το έχω

VOM έχεις? (ηλεκτρικό πολύμετρο που μετράει τάση, ένταση, αντίσταση, κτλ)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #21 στις: 12/01/16, 18:29 »
όχι αλλά μπορώ να βρώ....ο ηλεκτρολόγος κατω απο το σπίτι είναι φίλος...
τι θα κάνω αν το βρω?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #22 στις: 12/01/16, 23:55 »
Γιατί πρέπει σώνει και ντε να έχεις πετάλια στη λουπα, αφού εκεί παρατηρείται ο θόρυβος; Υπάρχει αισθητή βελτίωση στον ήχο τους σε σχέση με μπροστα; Εγω προσωπικά όλα στο input και θα ξενοιαζα...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #23 στις: 13/01/16, 11:50 »
αν πάρω κάποιες φορές το gain απο τον ενισχυτή μου και κάνω loop στην rc 300 βρωμίζει δυστυχώς, επείσης όταν τα έχω όλα στην σειρά έχει αρκετή πτώση το σήμα μου
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Θέση για noiz gate
« Απάντηση #24 στις: 13/01/16, 16:17 »
ορισμένα πετάλια είναι παρτάκηδες και δε γουστάρουν να μοιράζονται το ρεύμα τους με άλλα πετάλια
πάρε 1 powerplant junior  (το junior έχει isolated εξόδους , ο μεγάλος αδερφός του όχι) και νομίζω θα λύσεις το πρόβλημά σου
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!