Αποστολέας Θέμα: Iron Maiden νεο cd το 2010  (Αναγνώστηκε 45188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #100 στις: 08/06/10, 15:26 »
Σήμερα ακουσα και το τραγούδι....... ο δίσκος κατα πάσα πιθανότητα θα είναι χειρότερος και απο x factor.......

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #101 στις: 08/06/10, 15:37 »
Aρκει να μην ειναι χειροτερος απο το virtual XI  >:D >:D >:D που ειναι οτι χειροτερο εχουν βγαλει ποτε οι Maiden για μενα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #102 στις: 08/06/10, 16:44 »
Μόλις άκουσα κι εγώ το κομμάτι...

Καταρχάς να πω ότι δεν είμαι από τους τύπους που σνομπάρουν τους Maiden ,είτε επειδή άλλαξαν μουσικές προτιμήσεις είτε επειδή είναι προσκολλημένοι στις πρώτες τους δουλειές (προφανώς και δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα).. Μάλιστα, κάποιες στιγμές του A Matter of Life and Death με πόρωσαν ακριβώς όσο και κάποιες στιγμές από παλιές τους κυκλοφορίες και τον θεωρώ πολύ δυνατό δίσκο!

Το συγκεκριμένο κομμάτι πάντως το βρίσκω πολύ μέτριο και ελπίζω να μην αποφάσισαν να προωθήσουν αρχικά το "καλύτερο του δίσκου" γιατί τότε ίσως είναι πολύ σκούρα τα πράγματα... Πραγματικα ελπίζω πως ήταν μια κακή στιγμή του δίσκου γιατί ακόμα και σε αυτήν την ηλικία, περιμένω πολλά από τους Maiden! Βέβαια, αυτή είναι η άποψή μου για το κομμάτι μετά από μια πρώτη ακρόαση, ίσως μετά από άλλες να αλλάξω άποψη.. Το βρήκα βαρετό και γενικά μου αρέσουν τα περισσότερα τονικά σκαμπανεβάσματα της φωνής του Bruce (που φυσικά δεν είναι στα ίδια επίπεδα με παλιά).. Τα σόλο πάλι τα βρήκα εξαιρετικά!!

Πάντως οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι κρατούν τον ήχο τους αλλά κινούνται και σε νέα μονοπάτια! Τουλάχιστον σε αυτό το τραγούδι δεν είδα να επαναλαμβάνουν τους εαυτούς τους.. Το θέμα πάντως είναι κατά πόσο ένα κομμάτι μπορεί να είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του δίσκου.. Προσωπικά, θα περιμένω να τον ακούσω ολόκληρο..

UP THE IRONS!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #103 στις: 08/06/10, 16:51 »
Το κομμάτι μου φάνηκε συμπαθητικό, αλλά τίποτα το εξαιρετικό. Είμαι ακόμα αισιόδοξος πάντως, μιας και τελευταία τα singles δεν είναι αντιπροσωπευτικά των δίσκων (Wildest Dreams, Different World - ίσως τα χειρότερα κομμάτια 2 αξιοπρεπέστατων δίσκων). Επίσης βλέπω ότι και πάλι θα έχουμε μεγάλης διάρκειας κομμάτια, οπότε μάλλον θα είναι στο ύφος του AMOLAD, που για μένα ήταν ο πιο ώριμος δίσκος από το 7th Son και μετά. Αναμένουμε πάντως...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #104 στις: 08/06/10, 18:16 »
Χμμμμμμμμμ
Καλουτσικο το τραγουδι... σιγουρα δν εχει σχεση με Maiden ειναι κατι καινουριο, τα σολακια και εμενα μου αρεσαν, αυτο που δν μου κολλαγε και πολυ ηταν τα lyrics με τον ρυθμο του κομματιου σε καποια σημεια!

Ελπιζω τα τραγουδια του δισκου να μν ειναι μελο και γενικα πιο συναισθηματικα σαν καποια απο τους αλλους δισκους (DOD και AMOLAD)!! Και ως τωρα δν μ εχουν δειξει κατι τετοιο με το El Dorado  ;D !!!

Ας περιμενουμε κ τα αλλα για να εχουμε μια πληρη αποψη  ;)

Τα τραγουδια:
1. Satellite 15....The Final Frontier (8:40)
2. El Dorado (6:49)
3.   Mother Of Mercy (5:20)
4. Coming Home (5:52)
5. The   Alchemist (4:29)
6. Isle Of Avalon (9:06)
7. Starblind (7:48)
8.   The Talisman (9:03)
9. The Man Who Would Be King (8:28)
10. When   The Wild Wind Blows (10:59)
 
Και καποιες πληροφοριες:  http://www.ironmaiden.com/thebigbang_2.html
 
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/10, 18:43 από Eddie~Maiden »
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #105 στις: 08/06/10, 19:00 »
Ωπαααα τωρα πετυχα το thread...δν ηξερα οτι η αγαπημενη μου μεταλ μπαντα βγαζει CD  :o :o

Λοιπον χωρις να εχω ξετρελαθει απο τους 2 προηγουμενους δισκους ειδικα αν τους ακουσω μετα απο τα κλασικα τους πχ Piece Of Mind, 7th Son, Somewhere Back In Time, θεωρω οτι ηταν πολυ καλες δουλειες κ ειδικα το DoD

Ας ελπισουμε κ ο καινουριος δισκος να ειναι καλος ισως κ καλυτερος

Το κομματι βεβαια δν με τρελανε αλλα μιλαμε για ενα δισκο 10 κομματιων ισως τα αλλα 9 να ειναι 100000 φορες καλυτερα οπως συνεβη πχ με το AMOLAD του οποιου το πρωτο single δν ενθουσιασε κανεναν ομως αποδειχτηκε η εξαιρεση κ οχι ο κανονας

UP THE IRONS  >:D >:D >:D >:D ;)

ΥΓ οντως πολυ σκατα ο Eddie στο εξωφυλλο  :P
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #106 στις: 08/06/10, 19:41 »
Γιατί γράφουν κομμάτια με μέσο όρο 7.34min?
Την είδαν ψαγμένοι?

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #107 στις: 08/06/10, 19:58 »
Γιατί γράφουν κομμάτια με μέσο όρο 7.34min?
Την είδαν ψαγμένοι?

 %( τι?? Στα 3 τελευταια cd γραφουν μεγαλα κομματια... τι εξυπναδα ηταν αυτο το ψαγμενοι??? :-\
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #108 στις: 08/06/10, 20:03 »
Νταξει τωρα αυτο ειναι ψιλοϋπερβολικο

Κ αλλες μπαντες γραφουν μεγαλα σε διαρκεια κομματια με κυριαρχες ολες τις μπαντες της progressive σκηνης (PoS, Dream Theater, Symphony X, Fragile Vastness, Opeth κ η λιστα συνεχιζεται μεχρι του χρονου)

Το θεμα ειναι οτι δε πα να γραφουν κ 2 ωρες κομματια αρκει να μν κουραζουν οταν τα ακουει καποιος κατι που μπορει να γινει ευκολα αν καποιος εχει σαν προτυπα το Shine On You Crazy Diamond, το Child In Time και ενα απο τα αγαπημενα μου Maiden κομματια Rime Of The Ancient Mariner

Ετσι κ οι Maiden (κ πολλοι αλλοι φυσικα) με κανουν να ξαχναω τα 5-6-7-8 λεπτα των κομματιων τους κ οταν τελειωνουν να κοιταζω το χρονο κ να λεω "οχι ρε που**η πως περασαν ετσι 7 λεπτα" κ αλλες παρομοιες φρασεις

Τωρα αν μιλας για κομματια οπως το El Dorado ( :P :P :P ) κ εγω μαζι σου  :shake τετοιο κομματι δν θα επρεπε να ειναι μεγαλυτερο απο δυομισι λεπτα αλλα πλεον η μεγαλη διαρκεια ειναι χαρακτηριστικο των Maiden δισκων απο το reunion κ μετα για αγνωστη αιτια

ΥΓ οσο πιο πολυ ακουω το El Dorado ( :P :P :P ) τοσο πιο πολυ μου 'ρχεται να ξερασω το παστιτσιο που χτυπησα το μεσημερι
το ριφ του κομματιου ειναι απαραδεκτο κ προσωπικα μου θυμισε το Bad Boys των Whitesnake και το μπασακι στν αρχη μοιαζει με αποτυχημενη αντιγραφη της εισαγωγης του Killers (αν ειχε λιγο hi-hat θα ηταν ιδιο)
Εγω ομως εχω ακομα ελπιδες για τον δισκο UP THE f**k**g IRONS 
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #109 στις: 08/06/10, 21:46 »
Γιατί γράφουν κομμάτια με μέσο όρο 7.34min?
Την είδαν ψαγμένοι?
Trolley εξω απο δω ;D

Το κομματι οντως καπως μετριο λιγο πιο ξερο απο οτι εχουμε συνηθησει με εναν μπρους καπως αδιαφορο..Μια φορα το ακουσα μονο βεβαια..Απογοητευτηκα με τις διαρκειες των κομαμτιων.Πιστευα οτι οντας τελευταιος δισκος θα πεταξουν τιποτα δυναμιτες :( ..Αιντε να δουμε δεν ηταν ασχημο παντως.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #110 στις: 08/06/10, 23:22 »
Παντελώς αδιάφορο κομμάτι. Πραγματικά ελπίζω τα υπόλοιπα να μην έχουν καμία σχέση, γιατί αλλιώς την κάτσαμε.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #111 στις: 09/06/10, 01:58 »
Κιράτζο,  αμφιβάλλω ότι είναι τελευταίος δίσκος.  Αν δεν δω επίσημα απ'το σαιτ να το λένε δεν το πιστεύω για κανένα λόγο  ;D .  Απο 'κει και πέρα,  το τραγούδι όντως αδιάφορο.  Ούτε τα σόλο μ'άρεσαν (φάνηκε σαν να τα έβαλαν απλά γιατί "πρέπει"),  ούτε το γεγονός ότι εγώ κάπου άκουγα το wasted years.  Σε γενικές γραμμές όμως το καλό είναι ότι για 6λεπτο τραγούδι ακούστηκε διαφορετικό απ'τα συνηθισμένα τους (μ'εξαίρεση το κομμάτι που μου θύμιζε wasted years).  Όντως δεν πρέπει να μας προιδεάζει για τον δίσκο,  δεδομένου ότι την προηγούμενη φορά έβγαλαν πρώτα το benjamin fuck.  Εκεί να δείτε απογοήτευση...  0:)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #112 στις: 09/06/10, 02:36 »
ούτε το γεγονός ότι εγώ κάπου άκουγα το wasted years. 




ΝΑΙ κυρίες και κύριοι...δεν είμαι τρελός....:P το πρόσεξε και άλλος..... ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #113 στις: 09/06/10, 09:06 »
Oι Maiden εχουν προϊστορια με μεγαλης σχετικα διαρκειας κομματια. Μαλιστα αυτοι που ξερουν καλα το συγκροτημα και το ακολουθουσαν απο παλια, ξερουν οτι με καθε καινουριο δισκο που εβγαζαν, οι οπαδοι τους παντα εψαχναν και ρωτουσαν αν ο καινουριος δισκος εχει κανα 2 μεγαλα τραγουδια γιατι παντα ειχαν στους δισκους τους μεγαλης διαρκειας κομματια. Ενδεικτικα να αναφερω το rime of the ancient mariner, caught somewhere in time, seventh son of a seventh son, infinite dreams, alexander the great, revelations, to tame a land και αλλα πολλα...
Οποτε το σχολιο περι "το παιζουν ψαγμενοι" μονο ως τρολαρισμα μπορω να το παρω. Καποιος που οντως γουσταρει Maiden και εχει ψαχτει ελαχιστα με την μουσικη τους, ξερει οτι οι Maiden ηταν απο τις κλασσικες metal μπαντες που παντα ειχαν ΚΑΙ μεγαλης διαρκειας κομματια στους δισκους τους και τις περισσοτερες φορες αυτα τα κομματια τα σπαγανε...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/10, 11:47 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #114 στις: 09/06/10, 11:44 »
ούτε το γεγονός ότι εγώ κάπου άκουγα το wasted years. 

ΝΑΙ κυρίες και κύριοι...δεν είμαι τρελός.... :P το πρόσεξε και άλλος..... ;D
Ντάξει, στην εισαγωγή και το τέλος λίγο.. Αλλά όχι καμιά τρελή ομοιότητα, το συγκεκριμένο lick (με διαδοχικά παιγμένα ανοιχτή χορδή που είναι η ρίζα κάποιας κλίμακας και ψηλότερες νότες της ίδιας κλίμακας) είναι διαδεδομένο όσο δεν πάει, μπορείς να το ακούσεις από ένα ξεκάρφωτο μέταλ τραγούδι μέχρι τα μπουζούκια...

δεδομένου ότι την προηγούμενη φορά έβγαλαν πρώτα το benjamin fuck.  Εκεί να δείτε απογοήτευση...  0:)
WTF! Μόνο εμένα μου άρεσε το benjamin?


Btw, ακούγοντας κάποιες φορές ακόμα το κομμάτι... Κακό δεν το λες, αδιάφορο ναι.. Για να παίζει στο background (π.χ. στο επόμενο Grand Theft Auto :P ) καλούτσικο είναι, μέχρι εκεί όμως...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/10, 11:48 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #115 στις: 09/06/10, 12:10 »
Jonnie δεν ειπα αυτο..Απλα καταλαβαινω οτι ο δισκος θα ακολουθησει σε μορφη τους τρεις προηγουμενους δηλαδη με καποια prog στοιχεια,μεγαλες μελωδιες κλπ..Η αληθεια ειναι οτι το ενα μεγαλο κομματι που ειχαν σε καθε δισκο τους στα 80s διαφερει παρα πολυ 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #116 στις: 09/06/10, 12:24 »
Μα συμφωνω ουσιαστικα... Διαφωνω με το σχολιο περι ψαγμενων κτλ... Το "ψαξιμο" εξαλλου δεν εξαρταται απο την χρονικη διαρκεια ενος κομματιου αλλα απο το ιδιο το κομματι. Κι εγω εχω παρατηρησει οτι προσπαθουν στα τελευταια αλμπουμ οι Maiden να περασουν ενα πιο prog στυλ, απλα για εμενα δεν το πετυχαινουν και θα ταν καλυτερα να εκαναν αυτο που ΞΕΡΟΥΝ να κανουν τελεια... Βεβαια μουσικοι ειναι οι ανθρωποι, τα γουστα και οι επιθυμιες αλλαζουν και αν αυτο γουσταρουν να κανουν πλεον μαγκια τους και σε οποιον αρεσει. Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει. Αν θελω να ακουσω prog ακουω prog και οχι maiden. Οταν θελω να ακουσω κλασσικο metal θελω να ακουσω maiden, saxon, παλιους priest κτλ κτλ και οχι πχ dream theater.
Σε γενικα πλαισια δεν θα ελεγα οτι ειναι κακοι δισκοι οι μετα fear of the dark δισκοι των Maiden... Ακομα και το virtual bull**** ειχε μερικα καλα κομματια αν και ειχαν τον απαραδεκτο - δεν θα πρεπε να τραγουδαω - Βaley...
Αλλα αν συγκρινω τους δισκους μετα fear εποχης με αυτους προ fear εποχης, απλα δεν υπαρχει συγκριση...
Αυτο που εμενα μου φαινεται ειναι σαν να μην υπαρχει πλεον εμπνευση πραγματικη, σαν να εχει σταξει ολο το νερο απο το σφουγγαρι της εμπνευσης τους και πλεον τα τελευταια δεκα-δεκαπεντε χρονια να προσπαθουν να το στυψουν και να το ξαναστυψουν μπας και βγει καμια σταγονα ακομα...
Παντως οπως και να το κανουμε, οτι επιλογες και να κανουν τωρα, οτι και να βγαζουν τωρα, οι δισκοι που εβγαλαν μεχρι το 90 ηταν, ειναι και θα ειναι απλα ανεπαναληπτοι και δεν νομιζω κανενας να μπορεσει να τους φτασει ποτε, ουτε καν οι ιδιοι οι Maiden...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #117 στις: 09/06/10, 12:33 »
Στην αρχή νόμιζα πως κάποιος έκανε πλάκα! Λες και άκουγα την εισαγωγή του "Hit The Lights" με ολίγη απο "Wasted Years"!! Και πριν το μέρος τον solos μου έφερε στο μυαλό κάτι απο "Metal Meltdown" παραφρασμένο. Μήπως έχω αρχίσει και τα χάνω;;; :P

Σίγουρα το κομμάτι δεν ακολουθεί ούτε σε μια στιγμή τη συνταγή: E5/C5/D5 σε βαθμό ίσως επιτηδευμένο! Ίσως και γι'αυτό το έβγαλαν πρώτο για να δείξουν πως έκαναν κάτι διαφορετικό σε επίπεδο αρμονίας. Το ρεφραίν μου φάνηκε κάπως αταίριαστο με το υπόλοιπο κομμάτι και (εκτός αν με παραπλανούν τα ηχεία) έπιασα και κάποια λαθάκια ή καλύτερα κάποια σημεία που πέρασαν στο ντούκου. Αλλα μιας και αυτό μου φαίνεται απίθανο για Maiden επιφυλάσσομαι για μελλοντική ακρόαση.

Πλην όμως το κομμάτι ΕΙΝΑΙ MAIDEN, κρατά το γνώριμο ύφος χωρίς αναμασήματα. Πολλοί δε θα ευχαριστηθούν απο τον ήχο της παραγωγής, μιας και τα αυτιά μας έχουν μάθει πλέον σε άλλες προσεγγίσεις του Metal ήχου αλλα εμένα δε με ενόχλησε μιας και ξέρω τι συγκρότημα ακούω.

Σίγουρα θα το ακούσω ολόκληρο και ελπίζω ο τελευταίος τους δίσκος να είναι αντάξιος της ιστορίας τους και να αναδείξει και τη μουσική οριμότητα που έχουν αναμφίβολα αποκτήσει όλα αυτά τα χρόνια
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/10, 12:42 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #118 στις: 09/06/10, 13:35 »
Ρε παιδια....στν εισαγωγη εκει περιπου στο 0:34-0:40 κανεις δν ακουσε μια μπασογραμμη ΙΔΙΑ με του Killers?

Τεσπα μου φαινεται οτι οι Maiden πανε να κανουν εναν αχταρμα ολων των περιοδων τους δλδ της περιοδου μεχρι Killers με πιο punky υφος με μια πρεζα Piece Of Mind-NOTB-Powerslave και με γαρνιρισμα απο κωλο-Bailey περιοδο

Αν στο X-Factor και το Virtual XI ειχαν τραγουδιστη τον Doogie White που τελικα πηγε στους υπερ-Rainbow του υπερ-Ritchie οι δισκοι θα ηταν πολυ καλυτεροι ισως κ εφαμιλλοι με αυτους της Dickinson-era

Το κομματι ναι ειναι Maiden μονο κ μονο επειδη το εβγαλαν οι Maiden οποτε ακομα κ thrash metal να παιξουν παλι Maiden θα ειναι απλα οχι γνωριμος Maiden ηχος

Γενικα εγω απο αυτον τον δισκο περιμενω να ειναι κατασταλαγμενος σε ενα υφος κ οχι να μπλεκει ολες τις μουσικες που εχουν κανει οι Maiden σαν τζατζικι

Τεσπα I keep my fingers crossed κ εχω καλο προαισθημα για τον δισκο

UP THE f**k**g IRONS  >:D >:D :metal :metal
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/10, 13:58 από blackmorefan »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #119 στις: 09/06/10, 13:52 »
Ας ερθουν Ελλαδα και ολα τα υπολοιπα περισσευουν!!!!!! Οτι κ να κανουν στα cd, στα live ειναι Α.Ρ.Χ.Ο.Ν.Τ.Ε.Σ  :guitar :guitar :sing :drum :guitar :bass
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #120 στις: 09/06/10, 18:00 »
Nαι ολο το final frontier + number of the beast,run to the hills,trooper, αντε και evil that men do. ???

Kλασικη χιλιοειπωμενη συνταγη.Φυσικα αν δεν τους εχεις δει θα ειναι εμπειρια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #121 στις: 09/06/10, 21:00 »
Nαι ολο το final frontier + number of the beast,run to the hills,trooper, αντε και evil that men do. ???

Kλασικη χιλιοειπωμενη συνταγη.Φυσικα αν δεν τους εχεις δει θα ειναι εμπειρια.
Κοίτα,  το να παίξουν ολόκληρο το νέο αλμπουμ θα είναι εμπειρία.  Και ανεξάρτητα του αν μ'αρέσει ή όχι,  το σέβομαι όταν το κάνουν.  Μεγαλύτερη κοροιδία θεωρώ όταν κάνουν περιοδεία για ιστορική ανασκόπηση,  και καταλήγουν να παίξουν τα χιλιοπαιγμένα,  με μόλις 2-3 "εκπλήξεις"...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #122 στις: 09/06/10, 21:03 »
Nαι ολο το final frontier + number of the beast,run to the hills,trooper, αντε και evil that men do. ???

Kλασικη χιλιοειπωμενη συνταγη.Φυσικα αν δεν τους εχεις δει θα ειναι εμπειρια.

Αυτη ομως ειναι η κ**λα κ αντιθετα εγω πιστευω οτι παιζουν πολλα διαφορετικα κομματια στις συναυλιες τους αλλα τ περιμενεις απο μια ουσιαστικα παλαιμαχη μπαντα? Να παιζει κομματια απο παλιους δισκους που δν τα εχει παιξει live ποτε? Το πιθανοτερο ειναι να τα εχουν ξεχασει. Επισης σκεψου οτι αυτο γουσταρει ο πολυς κοσμος κ ελαχιστοι απο αυτους που πανε στα live μεγαλων μεταλ συγκροτηματων ειναι πραγματικοι φαν τους. Οι περισσοτεροι ακουνε τα παντα ολα κ ξερουν μονο τα all time classics  ;)

Οπως κ να 'χει ομως θα παωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω θα ειναι η πρωτη μου φορα σε Maiden live γτ οταν εγινε το προηγουμενο πηγαινα ακομη δημοτικο  :P ;D

UP THE f**k**g IRONS  :metal :metal
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #123 στις: 09/06/10, 21:33 »
ακουγοντας το καινουργιο κομματι δεν ενθουσιαστηκα, αλλα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ φυγανε από το μι ντο ρε !!

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #124 στις: 12/06/10, 14:29 »
Δυστυχώς...όσο και παλαβός/τρελός/'ο,τι άλλο θες και να είμαι με τους Maiden, το συγκεκριμένο κομμάτι δεν πρόκειτε όσες φορές και να το ακούσω να βγάλω κάποιο άλλο συμπέρασμα πέρα από ότι είναι ανύπαρκτο......γ**ωΤΟ.

Είναι απλά ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.

Και επειδή άκουσα παραπάνω για x-factor, το συγκεκριμένο άλμπουμ έχει μέσα του ΜΟΥΣΙΚΗ-ΜΕΛΩΔΙΑ. Το καινούργιο τραγούδι έχει απλά νότες....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
30652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 16:37
από Vaiking
19 Απαντήσεις
6985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/06, 16:30
από Μαρμελακι
0 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 23:39
από gers
0 Απαντήσεις
2232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 13:39
από blackie
0 Απαντήσεις
2136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 02:09
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
3446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 22:01
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
4237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
56 Απαντήσεις
17911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 07:56
από Kli Klis
62 Απαντήσεις
17738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 13:12
από Neikos
8 Απαντήσεις
5433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/16, 09:44
από panixgr