Αποστολέας Θέμα: Tι ηλεκτρακουστική να αγοράσω μέχρι 850€ ?  (Αναγνώστηκε 18416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Θέλω να πάρω μια ηλεκτρακουστική κιθάρα μέχρι 850 περίπου ευρώ για να παίζω κυρίως Classic Rock ,μπαλάντες και ελληνικά. Δεν με ενδιαφέρουν τα ηλεκτρονικά, και ΔΕΝ θέλω ενσωματωμένο προενισχυτή, απλά να μπορώ να τη συνδέω στα γρήγορα με το PC. (έχω εξωτερικό προενισχυτή για την κλασσική) Με νοιάζει όπως καταλαβαίνετε κατά 100% ο ήχος της σαν ακουστική μιας και έχω ήδη ένα καλό μικρόφωνο + προενισχυτή για recording. Γιά χρήση κυρίως οικιακή (εξάσκιση/σύνθεση), studio και το πολύ σε καμια μάζωξη με τους φίλους μου από το πανεπιστήμιο. Προτιμώ κυρίως Dreadnought style και μάλλον cutaway. Σκέφτομαι για Takamine και ένας φίλος μου πρότινε την Guild GAD-40CE. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας εκ των προταίρων. Αν σας έρχεται στο μυαλό μια καλή ακουστική σε αυτά τα χρήματα, προτείνετε την. Δεν έχω πρόβλημα να τοποθετήσω Piezo, ή soundwhole-pickup αργότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/07, 14:16 από Arg0 »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #1 στις: 17/04/06, 08:54 »
εγω αυτο που εχω να σου πω ειναι taka-φυγε...η καλυτερα αποφυγε!
οι takamine ειναι κιθαρες χωρις γεματο ηχο και γενικα υπερτιμημενες(αρκετα)

για αυτο που θες την κιθαρα δεν υπαρχει λογος να δωσεις 850 ευρω...αφου εχεις και καλα ηλεκτρονικα συστηματα!παρε μια πιο φτηνη(η μεταχειρισμενη-σε καλη κατασταση) και θα σου μεινουν και λεφτα για οτιδηποτε

I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #2 στις: 17/04/06, 09:57 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον Flanger αλλά αμα θες να πάρεις σου προτείνω τη yamaha apx 7a.

Για εμένα αυτή η κιθάρα είναι ακριβή αλλά αξίζει τα λεφτά γιατί είναι βολική στο χέρι και από μόνη της εχει φοβερό ήχο (στον ενισχυτή δεν είναι πολύ καλή)

Στη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

http://www.thomann.de/thoiw2_yamaha_apx7a_tgb_prodinfo.html?sn=ecb26a23f31e6325456899e81fa486fa.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος c0uNt_OrGatH-ParanoidGeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Injekting Khaos FTW !
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #3 στις: 17/04/06, 10:32 »
Για κοιτα και τις Taylor
Paranoid George Reborn :D , meta apo 1,5 xrono gaming back :P

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #4 στις: 17/04/06, 18:59 »
Χμμ. Δεν με βοηθάτε ιδιαίτερα. Ο ήχος και η ευκολία στο παίξιμο είναι πράγματα που θα τα κρίνω όταν πάω στα μαγαζιά όταν θα πάω για να ψάξω. Απλά μέχρι τότε όσοι έχουν κάποια εμπειρία με συγκεκριμένα μοντέλα ας τα προτίνουν για να μην πάω και γώ και κατεβάσω ότι κιθάρα υπάρχει σε κάθε μαγαζί, τώρα όσο αφορά τα Taka-φύγε, έχω ξαναδιαβάσει το ίδιο σχόλιο από σένα αλλά οι πλειοψηφία των Takamine που έχω πιάσει στα χέρια μου ήταν από πολύ ικανοποιητικές ως εκπληκτικές κιθάρες.

Spio, για τη Yamaha αναγκαστικά στο Νάκα για να την ακούσω έτσι?

Paranoid George, λες να βρώ πουθενά την Taylor 310 κάτω απο χιλιάρικο? Θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος. H σειρά 2 τί λέει?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/06, 19:08 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #5 στις: 17/04/06, 20:15 »
Εγώ θα σού πρότεινα να κοιτάξεις και τις Tanglewood. Δες π.χ. την TW-15CEB ή την TW-1000CE.

Όσο για την Taylor 310, είναι πολύ καλή κιθάρα αλλά αποκλείεται να τη βρεις με λιγότερο από 1000 Ευρώ. Απ' ότι γνωρίζω κοστίζει περίπου 900 με 1000 λίρες εδώ στην Αγγλία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #6 στις: 17/04/06, 20:20 »
Εγώ θα σού πρότεινα να κοιτάξεις και τις Tanglewood. Δες π.χ. την TW-15CEB ή την TW-1000CE.

Όσο για την Taylor 310, είναι πολύ καλή κιθάρα αλλά αποκλείεται να τη βρεις με λιγότερο από 1000 Ευρώ. Απ' ότι γνωρίζω κοστίζει περίπου 900 με 1000 λίρες εδώ στην Αγγλία.


Έχεις μήπως καμιά ιδέα ποιος τις φέρνει στην Ελλάδα? Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές στο Harmony Central για αυτές και τις Larrivee.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #7 στις: 17/04/06, 20:32 »
Από το site της Tanglewood:

K. TSITIRIDIS SA
88 ACADIMIAS STR
106 78 ATHENS
GREECE 
 
Telephone: 0030 210 382 6483
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #8 στις: 17/04/06, 22:56 »
Αν μένεις στην Αθήνα, πρέπει οπωσδήποτε να πας στον Κουρμπή, Ιπποκράτους 69 και να δεις τις Starford. Όσοι τις άκουσαν κι έπαιξαν ενθουσιάστηκαν. Και σε πολύ προσιτές τιμές. Από 650€ και η πιο ακριβή της γύρω στα 1200€ αν θυμάμαι καλά.

Εγώ θα πήγαινα πρώτα εκεί και μετά θα κοιτούσα για άλλες κιθάρες αποφεύγοντας τις επώνυμες για τις οποίες πληρώνουμε πάντα ένα ποσοστό λόγω ονόματος.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #9 στις: 17/04/06, 23:03 »
Αν μένεις στην Αθήνα, πρέπει οπωσδήποτε να πας στον Κουρμπή, Ιπποκράτους 69 και να δεις τις Starford. Όσοι τις άκουσαν κι έπαιξαν ενθουσιάστηκαν. Και σε πολύ προσιτές τιμές. Από 650€ και η πιο ακριβή της γύρω στα 1200€ αν θυμάμαι καλά.

Εγώ θα πήγαινα πρώτα εκεί και μετά θα κοιτούσα για άλλες κιθάρες αποφεύγοντας τις επώνυμες για τις οποίες πληρώνουμε πάντα ένα ποσοστό λόγω ονόματος.

Μήπως έχει κάποιο site η εταιρία για να κοιτάξω τα μοντέλα?

Έψαξα καi Harmony Central και δεν βρήκα τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/06, 23:05 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #10 στις: 18/04/06, 00:09 »
Δεν έχω ιδέα!κι εγώ έριξα μια ματιά στο νετ, αλλά δε βρήκα τίποτα! Προφανώς θα είναι κάπως αλλιώς το όνομα και δε θα το έγραψα σωστά...

Αποσυνδεδεμένος deebblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #11 στις: 18/04/06, 10:01 »
Καλά όλα αυτά τα όργανα, αλλά για δές και τις Christian Stoll www.stollguitars.de και www.guitars.gr/stoll.htm. Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις κιθάρα με 100% soid ξύλα αλλά και custom κατασκευή στα μέτρα σου. Και όχι made in China ή Korea αλλά "hand-made in Germany". Είχα Guild την d4 αλλά καμία σχέση μρ τις Stoll παιδιά, δεν πληρώνεις το όνομα που πληρώνεις στην Guild, πληρώνεις τον ήχο και τα ξύλα με την δυνατότητα να την κόψεις και να την ράψεις στα μέτρα σου.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #12 στις: 18/04/06, 15:42 »
Κατα τη γνώμη μου δες προς καναδά μεριά. Simon & Patrick, Larrivee. Oι δευτερες ξεφεύγουν κάπως αλλα είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει. Oι Takamine είναι κατα την άποψη μου πολύ καλές κιθάρες αλλα πληρώνεις και λίγο όνομα. Αν σκεφτεσαι πάντως για μεταχειρισμένη υπάρχει στις αγγελίες μία Takamine EF-508CVB 750€ που πουλάω εκ μέρους ενός γνωτού μου. Επίσης πολύ καλές είναι και οι quenca που είναι νομίζω απο την αργεντινή.
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #13 στις: 18/04/06, 19:08 »
Κατα τη γνώμη μου δες προς καναδά μεριά. Simon & Patrick, Larrivee. Oι δευτερες ξεφεύγουν κάπως αλλα είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει. Oι Takamine είναι κατα την άποψη μου πολύ καλές κιθάρες αλλα πληρώνεις και λίγο όνομα. Αν σκεφτεσαι πάντως για μεταχειρισμένη υπάρχει στις αγγελίες μία Takamine EF-508CVB 750€ που πουλάω εκ μέρους ενός γνωτού μου. Επίσης πολύ καλές είναι και οι quenca που είναι νομίζω απο την αργεντινή.

Και γω για Καναδέζικες σκεφτόμουνα. Οι Αμερικάνικες που με ενδιαφέρουν ξεφεύγουν από το budget μου. Για τις Larrivee έχω ακούσει μόνο καλά λόγια και θα περάσω από τον Διαμαντόπουλο αύριο να δοκιμάσω καμία. Από Takamine, η δοκιμή θα δείξει. Γενικά αποφεύγω τα μεταχειρισμένα όργανα. Οχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο αλλά μιας και ακουστική παίρνω κάθε 10 χρόνια θέλω να την έχω από την πρώτη μέρα, να τη στρώσω και να τη φέρω στα μέτρα μου.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος steliosactnow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρακουστική μέχρι €850...
« Απάντηση #14 στις: 30/03/07, 11:35 »
Κατα τη γνώμη μου δες προς καναδά μεριά. Simon & Patrick, Larrivee. Oι δευτερες ξεφεύγουν κάπως αλλα είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει. Oι Takamine είναι κατα την άποψη μου πολύ καλές κιθάρες αλλα πληρώνεις και λίγο όνομα. Αν σκεφτεσαι πάντως για μεταχειρισμένη υπάρχει στις αγγελίες μία Takamine EF-508CVB 750€ που πουλάω εκ μέρους ενός γνωτού μου. Επίσης πολύ καλές είναι και οι quenca που είναι νομίζω απο την αργεντινή.

Και γω για Καναδέζικες σκεφτόμουνα. Οι Αμερικάνικες που με ενδιαφέρουν ξεφεύγουν από το budget μου. Για τις Larrivee έχω ακούσει μόνο καλά λόγια και θα περάσω από τον Διαμαντόπουλο αύριο να δοκιμάσω καμία. Από Takamine, η δοκιμή θα δείξει. Γενικά αποφεύγω τα μεταχειρισμένα όργανα. Οχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο αλλά μιας και ακουστική παίρνω κάθε 10 χρόνια θέλω να την έχω από την πρώτη μέρα, να τη στρώσω και να τη φέρω στα μέτρα μου.




Παιδια μηπως εχετε ιδέα για τις faith :  τις εχει ο Διαμαντόπουλος

Αποσυνδεδεμένος rania_roxx

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • This is the end, beuatiful friend, the end...
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρακουστική να αγοράσω μέχρι 850€ ?
« Απάντηση #15 στις: 29/07/07, 14:13 »
θα συμφωνήσω με τον Spio, μια yamaha APX 7A είναι πολύ καλή, και ειδικά σε μαύρο είναι πολύ ωραία! Τώρα για τιμές κλπ δεν είμαι κατάλληλα ενημερωμένη...
LIBERATE YOUR MINDS

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Απ: Tι ηλεκτρακουστική να αγοράσω μέχρι 850€ ?
« Απάντηση #16 στις: 23/11/08, 20:27 »
Καλησπέρα!!!

Γνωρίζει κανείς για τις Faith κιθάρες που φέρνει ο Διαμαντόπουλος;;; ??? ??? ??? ??? ??? ???
 
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρακουστική να αγοράσω μέχρι 850€ ?
« Απάντηση #17 στις: 23/11/08, 21:11 »
 Σ'αυτή την τιμή, ακόμα και οι Larivee είναι κάπως "φτωχές"... Για Martin και Taylor ούτε που θα το σκεφτόμουν (έστω κι αν έχουν κάποιοα αξιόλογα μοντέλα) γιατί μου φαίνεται πιο πολύ θέμα marketing, δηλαδή να πιάσουν μεγαλύτερο εύρος αγοραστών. Όσο για τις Takamine, ενώ τις γουστάρω τρελλά, δε μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι για να είναι σωστές πρέπει να ξεπερνάν συνήθως το διχίλιαρο. Κατά τη γνώμη μου οι καλύτερες επιλογές σ'αυτή την κατηγορία είναι οι αγγλικές Tanglewood και οι Epiphone Masterbilt, οι οποίες αν είχαν άλλα γραμματάκια στο headstock θα μετρούσαν την τιμή τους σε χιλιάρικα!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Απ: Tι ηλεκτρακουστική να αγοράσω μέχρι 850€ ?
« Απάντηση #18 στις: 27/11/08, 19:34 »
Λοιπόν όσο αναφορά τις Faith είναι ωραίες κιθάρες για τα χρήματα τους και ειδικά η σειρά Eclipse (Μαύρες) έχουν καλύτερα ηλεκτρικά απ τις άλλες που τις κάνει καλύτερες στα live..Εμένα προσωπικά μου άρεσε ο ήχος της Jumbo της σειράς Eclipse(Μάυρες) http://www.faithguitars.com/specification.aspx?GUID=5ef785fd-2952-4da8-84ae-1ac7ea2f8005     ενώ και οι άλλες δεν υστερούν,πάντα ανάλογα μ'αυτό που αρέσει στο καθένα.

Αυτά  8) ;D 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/08, 02:39 από Διάφανοςςς highway 2.000.000 »
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
309 Απαντήσεις
114918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 09:16
από armagedon
61 Απαντήσεις
37717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 18:36
από Cesar_cy
18 Απαντήσεις
15840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 06:15
από .:°:. Apollon .:°:.
90 Απαντήσεις
52612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 17:14
από Crazy Heart
33 Απαντήσεις
24928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/07, 11:57
από rania_roxx
130 Απαντήσεις
80577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 18:37
από Machiavelli
20 Απαντήσεις
8865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 01:33
από slashas
6 Απαντήσεις
3584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 12:21
από Wintermute23
8 Απαντήσεις
5405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:50
από Thanos9
1 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 20:33
από Wintermute23